Letné deti. Do školy, alebo odklad?

lujzalotka
24. jan 2009

😖

jaduska
24. jan 2009

u každého dieťaťa je to individuálne - na zápise dieťa zhodnotia odborníci a snáď by ti mohli poradiť aj učiteľky v MŠ. Ale každá mama pozná svoje dieťa najlepšie, tak urob tak, ako ti šepká intuícia... 😉

lujzalotka
autor
24. jan 2009

Lujzička bude mať 6 v júli, je šikovná (čítanie, písanie, počítanie), ale utiahnutá, málo priebojná. Na jednej strane nechcem aby sa v škôlke ešte rok nudila, na druhej strane si myslím, že by sa ešte za ten rok trošku "otrkala" 😖

jaduska
24. jan 2009

Naša Sandra bude mať 6 v marci a tiež je málo priebojná a hanblivá, ale školu by som odložila jedine vtedy, ak by mi to odporučil psychológ. Totižto teraz s ňou pôjdu do školy aj kamaráti zo škôlky a o rok by tam išli samé cudzie deti. Jednoducho nemôžu byť všetky deti v triede "vodca svorky" a možno v škole sa otrká lepšie ako v škôlke...

sassi
25. jan 2009

dcera je 7.7. a do školy išla normálne v septembri, aj ked je dosť živá
školku zvláda, aj ked mava problemy sa koncentrovať - myslím že to je skor jej povahou a neskorší nastup do školy by to neriešil
riešime to v spolupráci s učiteľkou, je šikovná, na vysvedčení bude mať same jednotky (čo vo vyberovke nie je samozrejmosť), zvláda skoro každy deň ešte rozne kružky.... ale to vrtenie stále pretrváva, ma proste moc energie 😀
ešte že naša pani učiteľka s nami komunikuje, spolupracuje, ian by ju možno odpísala, že je nepozorná

ale treba zvážiť individuálne podla dieťaťa
myslím, že dobre dokážu poradiť pani učiteľky zo školky, čo oni hovoria, ako sa im dieťa javí
myslím, že dieťa dokažu zhodnoiť lepšie (lebo ho poznbaju v prirodzenej pozícii, ako pracuje, ako komunikuje...) ako nejaký psycholog na 1-2 stretnutiach
my sme u psychologičky boli, ked sa v 1. ročníku objavili tie prípady nepozornosti a medzi dverami mi oznámil, že kedže je julova, mala isť neskor do školy - pritom ju vobec nepoznal!
Ale ani ja, ani učitelka v MŠ a ani triedna učiteľka si to nemyslíme
ale ak je šikovne a do školy sa teší, tak by som neváhala 😉
Možno budete mať ako rodič troška viac práce, ale myslím, že radšej s dieťaťom trocha viac pracovať, ako ho nechať zlenivieť v školke pri opakovaní predškolskej.

bershka
25. jan 2009

ahojte - toto by podľa mňa mal posúdiť detský psychológ

sassi
25. jan 2009

som zabudla napísať, dcera je už druháčka

a ešte mate možnosť, keby to nefungovalo, požiadať o odklad dodatočne - za pokus to stojí podla mna

jaduska
25. jan 2009

sassi to vystihla najlepšie...
ja keď som chodila na základnú, tak som mala spolužiačky, ktoré boli narodené aj v auguste....voľakedy nad tým toľko nešpekulovali... 🙂

andrea.m
25. jan 2009

moja sestra je augustova a šla normálne a zš zvládla v pohode. ja som junova a tiež som šla bez odkladu. zato moji bratia sú december a oktober takže vlastne šli neskôr a mamka vravela že s nimi mala oveľa menej práce ako so mnou a sestrou.

filipko je marcovi a hoci nam odporučili odklad kôli jemnej motorike odmietli sme. je veľmi šikovný. teraz by sa nudil v prípravke a o rok v škole a ešte by na ňu zanevrel lebo by tam nemal čo robiť. a že bude škaredo písať to absolutne nerieším.

sassi
25. jan 2009

aj maju deti problem len s jemnou motorikou (chlapci častejšie, maju tvrdšie ručičky), tak je dobre dať ich ešte v šolke do nejakého vytvarného krúžku 😉 v škole to potom vela pomôže
ale chlapci celkovo škaredšie píšu ...
aj ked aj naša malá ma teda riadny škrabopis 😒 ešte kde sa to známkuje, tam dava pozor, ale v takej matematike, to je hrozné ☹

petrark
26. jan 2009

moja má síce ešte len 3 a pol roka ,narodila sa 24.augusta a vážne rozmýšlam, že ju dám asi neskor, ked sa narodila a porovnávala som ju s kamaratkiným synom, ktorý sa narodil 2. septembra, teda bol skoro o rok starší, on už chodil a naša mala týždeň, tak vtedy som sa rozhodla, že pôjde neskôr.a ešte aj teraz vidím tam rozdiely, že ten rok tam strašne veľa robí, aj mm súhlasí, on je 15.septembra, a aj on bol najstarší, a tiež chceme nech má naša dcéra dlhšie detstvo, takže toto je zatiaľ môj názor

sassi
26. jan 2009

petrark, a ten kamarátkin syn predsa tiež pojde o rok neskor, ked je až septembrový, pokial by nevybavili vynimku
teoriu o predlžovaní detstva vo všeobecnosti neuznávam - je to individuálne, ale ak je dieťa zrele do školy, treba ho dať, inak stagnuje. Avšak priliš hravemu dieťaťu rok navyše v školke prospeje ...

Navyše, ja som to brala aj tak, že mam dievča, ked pojde na VŠ (čo dufam) bude chodiť do školy potom do 26-ich ... kedy bude potom rodiť? 😀 😀 😀 Pri chlapcovi to možno až tak nevadí ...

tilly
26. jan 2009

domčo je 30. augusta, keby sa narodil o dva dni neskôr, už je septembrový, mám síce čas, ale myslím, že pôjde o rok neskôr, uvidíme ako na tom bude, ja som 2.8. a vždy som bola najmladšia v triede...

titkovamiriam
26. jan 2009

marek je junovy a uz dnes viem ze dam odklad nech ma dlhsie detstvo.

petrark
26. jan 2009

sassi, ten syn sa narodil 2. septembra 2004 a moja 24. august 2005, tak to je skoro presne rok, a do školy by mali chodiť spolu,a naša mala termín tiež 2. septembra, ale narodila sa o týždeň skôr,možnože neskôr sa tie deti vyrovnajú, ale teraz to veľmi vidieť, on už má taký vyspelší rozum a ked ich porovnám tak naša je na tom presne tak isto až o rok, takže si myslím , že by bola v nevýhode, ale pravda je, že v 5-6 rokoch tie rozdiely až tak nevidno

alon111
26. jan 2009

moja ma sest 22.7 a nedavam ju este tento rok do skoly pretoze na nej vidim ze o skolu nema zaujem a nechce sa jej ucit .uci sa nove veci len ked sa jek chce ,pritom sama my povedala ze ona do skoly este nechce ist

sassi
26. jan 2009

petrark, naša dcerka je 7.7 a ma tiež spolužiakov narodených v 1. polovici septembra, teda tiež skoro o cely rok a rozdiel nie je vidno žiadny, je šikovna, ma same jednotky na vysvedčení teraz, dokonca chodí do vyberovej triedy ... ale je aj vysoká, vyššia ako niektore "o skoro rok" stašie spolužiačky, vobec nebanujem, že šla "skor" ... beriem to tak, že nešla skor, ale jej spolužiaci, čo im išli zle roky, išli neskor 😉
ten chlapec by mal isť do školy až o rok neskor, ked je septembrový, a tvoja načas, takže ano, bude mať spolužiaka o rok staršieho

ale ja by som sa zariadila podla toho, čo povedia v MŠ v predškolskej a v škole na zápise
na zapis budeš aj tak MUSIEŤ isť v príslušnom škol. roku (podla zakona) a tam potom požiadať o odklad
ved maš ak tak počítam ešte 2 roky čas, uvidíš, ako bude ...

to že je o týžden skor narodena, by nemalo mať vplyv, predčasne by sa to ratalo, keby bola skor ako v 37.tt , take dieťa by som tiež asi skor nedavala, aj ked ... podla individuality dieťaťa, neda sa takto všeobecne povedať...

sassi
26. jan 2009

alon111, ak vidíš, že nema zaujem, a ani sama nechce, nema vyznam ju tlačiť 😉
naša sa zasa do školy harbala všetkými desiatimi, ta by neprežila, keby jej kamošky zo školky išli do školy a ona ostala sedieť v školke 😀

petrark
26. jan 2009

sassi, máš pravdu je to individuálne, veľa záleží aj od samotného dietaťa a tiež od jeho kamarátov, keby naša išla do školy tak ako má, tak by mala v triede samých chlapcov, a nemala by kamošku a ked ju dám neskor tak by chodila s dobrou kamoškou, ktorá býva blízko nás, a to je veľká výhoda, viem to posúdiť, lebo ja som takisto chodila s chlapcami a najbližšia kamoška bývala dosť daleko, všade naokolo boli len samí chlapci, čo mi v tom veku dosť vadilo 😉
viem, že na zápis musíme ísť, ale u nás nerobia problém s týmito letnými deťmi, ved ešte uvidíme, len ako som vravela prihliadam aj na kamošky
a na strednej som mala kamošku, ktorá sa narodila 31. aug.,teda bola najmladšia a najlepšie sa učila, a všetkým všetko vysvetlovala 😉
záleží teda hlavne od dispozícií dietaťa

lubkaj
26. jan 2009

Dcerka bude ma sest rokov 26.7. a do skoly ide (prave o dva tyzdne ideme na zapis). Je velmi sikovna (vie citat cele vety tlacenymi pismenami, pisat velkymi tlacenymi pismenami, napocitat vie snad do 1000, vie scitovat a odcitovat do 10...) a do skoly sa tesi uz dlho. Ja som narodena 23.7. a tiez som isla do skoly normalne a nemala som s tym najmensi problem, celu zakladnu som mala same jednotky.

alon111
26. jan 2009

my sme sa mimule ucili tyzden jednu kratku basnicku a ja som uz chytalo zachvaty hnevu ako si ju nechcela zapamatat.ked si predstavim ze sa mame kazdy den ucit na styri predmety tak do tyzdna som na praskach.ona proste sa zatne a nepovie nic alebo place.tak my este pockame a aj jej najlepsia kamaratka ide az o rok .

lubkaj
27. jan 2009

Tak s basnickami my problem nemame. Aj dlhsiu basnicku si priblizne dokaze zapamatat po 3 precitaniach, a ked ju opakujeme castejsie, tak ju vie aj lepsie ako ja 😀. Pamatam sa, ze ked mala tak 2 a pol, na dobru noc som jej rozpravala basnicku Moj macik. V poslednej slohe som namiesto slova "stupame" pouzila "kracame" a Adrianka, o ktorej som si myslela, ze uz asi aj spi, ma opravila: "Mami, tam ma byt stupame!" 😵 😵 😵.
Samozrejme, kazde dieta je ine.

alon111
27. jan 2009

ja som ju ucila basnicku "v lese zije velky vtak"a cely tyzden sme sa trapili s jednym slovom a to "nechce"ked sme k nemu dosli nepokracovala dokedy som to nepovedala za nu

lubkaj
27. jan 2009

alon111: nechce sa jej asi tazko vyslovuje. Aj moji dost dlho hovorili "nece". A Tvoja je mozno taka perfekcionistka, ze ak to nedokaze povedat spravne, tak to radsej nepovie vobec...

ka77ka
27. jan 2009

sassi..moja dcerka je narodena 8.jula a chcem ju dat tento rok do skoly...nad odkladom anoi neuvazujem.je sikovna, pekne rozprava, takze nemam dovod.zapis mame 2.2, uvidim ako ho zvladne.a tiez su s nou v predskolskej deti, ktore su narodene v seprebri, oktobri...cize su skoro o rok od nej starsie, ale nejaky rozdiel medzi nimi nevidim.niekedy sa mi zda, ze moja je sikovnejsia ako vsetci ostatni. 😵

v skolke nam dali minuly tyzden basnicku, ktoru sa mame naucit na zapis...precitala som jej ju 2x, a uz ju vedela. 🙂

alon111
27. jan 2009

lubkaj:tak to mas praudu od mala ked nejake slovicko dolo tazke nahradila ho nejakym inym.syn je pravy opak aj ked ho skomoly tak ho povie dcera nie

sassi
27. jan 2009

alon, možno ma problem s rečovou zručnosťou, možno by bolo dobre dať urobiť testy, či to je na navštevu logopedie, alebo sa to "dotiahne" samo
naša Heni ma problem tiež s 3-slabičnýmí slovami - to mi povedala úpsychologička na testoch, že rečove zručnosti zaostavaju o 10 bodov za ostatným, ale bolo to ešte v priemere, teda ma problem niečo vysloviť, ale povie to, niečo si aj komollila, ked boal menšia (napr. kledňa namiesto knedľa, čevreny -červený, tsarka namiesto starká, tuma - tma) už sa to postupne vytráca, a pri čítaní nekomolí

ka77ka - mate podobný datum, heni je 7.7. a tiež taká, že od 2 rokov si pamätala velmi rýchlo, aj take veci, že sme sa niekedy aj čudovali. teraz ked mame syna, vime porovnať, o kolko bola ona šikovnejšia na toto. Ale on je v marci, takže dufam, že pojde tiež normálne

poznam aj pripad, ked deťom dali odklad, nie preto, že to deti potrebovali, ale z pohodlnosti rodiča (aby sa už nemuseli trapiť so školou) a deťom to vôbec neprospalo. Ale aj taý, že odklad jednoznačne dieťaťu prospel.... ťažko radiť, každy si musí uvažiť podla seba, a tiež podla toho, ako hodnotia deti v školke 😉

alon111
27. jan 2009

sassi: ona praveze chodi k logopedovi ,uz je to lepsie a preto ju este necham v skolke aby sa v skole vemi netrapila lebo je velmi citliva a ked jej nieco nejde tak to tazko znasa

sassi
27. jan 2009

alon, tak to potom ano ... ak ma ešte takýto problem, lepšie je počkať, akoby mala tým trpieť v škole - trebars aj posmešky spolužiakov 😔 ... ale aj problem s čítaním, písaním ...
naša ma napr. zafixovane že nie je koryTnačka, ale koryPnačka ... a takto to napísala aj do diktátu v 2. ročníku 😕
Vobec ma to nenapadlo, že sa to može až takto prenášať, ved učitelka diktuje s T a ona napíše podla seba s P 😀
ale už teraz každe slovo, ktore komolí, trenujeme aj povedať aj napísať

alon111
27. jan 2009

ona zasa stale namiesto K povie T a o R ani nechovorim .