Mami, prečo už Emka nie je moja kamoška? Čo s tým?

tina_
2. jún 2008

Milé mamky, už niekoľko týždňov sa intenzívne zaoberám problémom mojej 7-ročnej prváčky. Aby som to v skratke popísala:
Moja Vivi chodila s Emkou do škôlky - v predškolskej triede bola Emka nová a tak boli najlepšie kamošky. Inak tá moja veľa kamarátok nemá, nie je nejaký extra priebojný typ, skôr tá, ktorá sa prispôsobuje (čo mňa v duchu neskutočne štve).
Bola som samozrejme rada, keď šli spolu do jednej triedy na základnú školu. Je to súkromná škola (kde aj učím, hoci vo vyšších triedach) a v triede ich je len osem, z toho tri dievčatá. A tu je kameň úrazu. Totiž postupne sa ukázalo, že jej "najlepšia kamoška" Emka už nie je taká najlepšia, ako bola predtým. To tretie dievčatko, nazvime ho Táňa, je tiež tichšia, prispôsobivá a Emka je veľká šéfka, ktorá rozhoduje, čo sa bude diať, kto čo bude robiť a kto sa s kým bude, resp. nebude hrať. Tak sa to postupne aj dialo - takže stále to akosi cirkulovalo - ale vždy dve proti jednej, nikdy sa nedokážu hrať tri.
Čo ma ale začalo trápiť viac, sú spôsoby dievčatka, o ktorých počúvam asi denno-denne. Sprvu som musela z dcéry doslova ťahať, čo sa stalo, teraz to už ide ľahšie, asi sa konečne prestala Emky zastávať aj sama pred sebou...
Ide o to, že Emka si s veľkou obľubou "požičiava" veci tých dvoch. Keď sa kreslí, tak zavelí - Viktorkin peračník, a kreslí sa Viktorkinými farbičkami. Bez dovolenia si od nej vezme gumu, pero, podobne od Táni, ktorá potom píše v škole ceruzkou, hoci má dve plniace perá (ktoré si ale mimochodom "požičala" Emka, hoci má aj svoje vlastné - tie si však šetrí...). Tak ja potom nerobím nič iné po večeroch, len strúham už asi tretiu sadu farbičiek, ktoré sú denno-denne polámané a kratšie...Podobne to bolo s "povinným" delením desiaty, atď.
Žiaľ, uvedomujem si aj postoj mojej dcéry, ktorá snáď v snahe "získať" si späť starú kamošku, sa jej všemožne prispôsobuje a ustupuje jej, hoci už sama vidí, že to nie je správne. Sama sa hrať nechce, a tak radšej ustúpi.
Rozprávala som aj s triednou, ktorá to vidí tiež, ale tiež len bezmocne konštatuje daný status quo - ani sama vlastne neviem, ako by mala zasiahnuť. Akurát im hovorí, že hrať sa majú všetky tri - to ale v praxi asi nejde.
Poraďte mi, čo mám vlastne robiť, moja dcéra (hoci má jednu- dve kamarátky aj u nás vo vchode, Emka je pre ňu len jedna a navyše stále v jednej triede) dosť trpí. Minule som musela stískať zadok, aby som sa nerozplakala, keď mi vravela: " Vieš, mami, to moje kamarátstvo s Emkou - predtým som mala srdiečko červené, potom ružové, potom sivé, čierne a teraz mi puklo..."

emjee
2. jún 2008

a co tak oslovit Emkinu mamicku?

kitty68
2. jún 2008

nemuzes ji zkusit preradit do jine tridy? jestli teda je ta moznost

tina_
autor
2. jún 2008

No osloviť ju môžem, ale to asi nebude mať veľký vplyv na správanie jej dcéry - predpokladám. Skôr by som nejako chcela poradiť, čo s mojou dcérou, ako jej možno dodať sebavedomie, aby si proste nedala rozkazovať, aby si viac verila, ... lebo takto bude robiť dnes psíka Emke, a zajtra niekomu inému...

janka1874
2. jún 2008

7-ročné dieťa je už dosť rozumné skús jej to normálne vysvetliť aby si to nenechala páčiť a že to nie je kamarátka keď sa takto správa musíš sa s ňou pekne porozprávať a hlavne jej to cele vysvetliť tak aby to pochopila a vzoprele sa rozkazom Emky ak to urobí raz tak čakaj aká bude reakcia a možno zistí že Emka nakoniec prestane a bude dobre. Držím palce

tina_
autor
2. jún 2008

Rozprávať som sa už s dcérou rozprávala, aj uvádzam všemožné rozumné argumenty, ako by malo alebo nemalo priateľstvo vyzerať, ale zatiaľ nejakú zmenu nevidím...

kristynaw
2. jún 2008

ja bych zkusila presadit...kdyz bude sedet na druhe strane tridy, holka ji nemuze brat veci... a pak bych to resila dal..

listicka77
2. jún 2008

Myslím si, že by paní učitelka mohla udělat pořádek aspoň v tom, aby Emka psala svým perem a kreslila svými pastelkami. Ale to asi není globální řešení, že... ☹

jumik
2. jún 2008

Tina o bávám se, že tohle je bohužel ta situace, kdy člověk zrtácí možnosti děti chránit a pomáhat a musí bojovat sami..sama píšeš, že už si své možnosti vyčerpala, s dcerou mluvila, upozornila třídní..jediné co mě napadá je nemluvit s ní na téma přátelství, ale na téma hodnoty věcí..myslím tím třeba ty pastelky..vysvětlit jí, že (nehledě na vztah s Emkou) jsou tyto pastelky její mají takovu a takovou hodnotu a měli by ji tak a tak dlouho vydržet a nějak samozřejmě citlivě ji podpořit v tom, aby si "svůj majetek" začla bránit....

darina77
3. jún 2008

Možno by som sa jej pozornosť upriamila na to tretie dievčatko, keby sa skamarátili oni dve Emka by už nemala takú moc nad nimi. Ináč aj moja dcéra je taká. Ale keď je v školke viac dievčatiek tak si nájde kamošky medzi tými tichšími. Škoda že sú v triede len tri dievčatká.

janka1874
3. jún 2008

ináč nechápem prečo by nevedela učiteľka v tom urobiť poriadok veď aj na to je tam či nie? Podľa mňa by ich mala vedieť upozorniť, že každý má používať svoje pomôcky na písanie a tak.
Fakf skús upriamiť pozornosť na tú druhú dievčinu v triede.

bibinka
3. jún 2008

ja si myslím, že to chce radikálnejší zásah. Tvoja dcéra vie čo od nej očakávaš a aj to chce urobiť, len sa nevie odhodlať. Treba ju v tom podporovať aby si chránila svoje veci. Byť triednou učiteľkou, presadila by som ju od Emky čo najďalej, aby Emka nemala na dosah iné veci než svoje. Má v triede iba 8 detí a tým aj viac času na ich spoznávanie a komunikáciu. Teda neviem, prečo také veci dovolí. Za našich čias nám učky kontrolovali pomôcky a aj dozerali aby sme si robili so svojimi vecami.
A na najbližšom rodičovskom združení by som toto konfrontovala aj s rodičmi Emky. Tí budú určite oponovať a brániť ju, no poikiaľ sú rozumní, tak si s ňou pohovoria.

janka1874
3. jún 2008

súhlasím s bibinkou

andrea.m
4. jún 2008

tina prepáč ale dosť ma zarazil postoj viktorkinej triednej ktorá má v triede IBA 8 detí, vie o emkinom VYČIŇANÍ a napriek tomu nič nespraví. mám to akože chápať tak že na súkromnej škole je všetko dovolené a slabšie povahy neprežiju? 😕 ja by som teda rázne trvala na tom aby si viktorkina triedná urobila v triede poriadok a pokiaľ emka neprestane tak nech si predvolá jej rodičov. možno to čo napíšem bude kruté ale emkino správanie sa v mojích očiach rovná šikanovaniu. neviem si predstaviť ako sa to dievča bude správať v puberte ked už teraz jej dospelí nedokážu ukázať kde je sever.

mam syna ktorý ma povahu tvojej viktorky a je mi jasné že problémy tohot typu čakajú o necelé 2 roky aj mňa.ale už teraz môžem povedať že keby niekto jedol filipkovu desiatu alebo imrvére používal jeho pomôcky tak je na škole taký prievan že dovidenia. a kebyže na tej škole pracujem tak dupľom.

držím palce vikinke aby sa čím skôr postavila emke 😉

bibinka
4. jún 2008

andrea- napísala si mi z duše, ja som milú Emku vyprášila len taký fukot.a triednu učiteľku tiež. A propo- nemá Emka nejakých "vplyvných " rodičov, že sa k tomuto problému nič nerieši?

liana
4. jún 2008

mňa skôr napadlo že Emka má problém doma s rodičmi a takto si to ventiluje na kamaratkach. jednoznačne by som ju presadila, a zavolala si jej rodičov. či to sa niekto bojí urobiť, lebo je to sukromna škola? a nezaškodilo by asi sa aj porozprávať s emkou a odporučiť ju ku školskemu psychologovi. keď už má teraz takéto vlohy nechcem ani vedieť čo z nej vyrastie.

monkula
4. jún 2008

andrejka, presne, aj môj syn je taký ovplyvniteľný, že pristane na každú s prepáčením "blbosť", len aby sa s ním Adamko, Andrejko alebo Lukáško hrali...
Ale kveci...Toto sa naozaj rovná šiakne a šikonujúce deti sú zväčša také, čo samé potrebujú pomoc, predpokladám, že Emka má problémy s rodičmi, tak si zvyšuej sebavedomie na Tvojej dcérke...
Ja by som navrhovala stretko nie s Emkinou, ale s Táničkinou maminko a oboma dievčatkami... Možno keď s proti emke postavia obe, Emka sa spamätá...Nemohal by sa Vikinka hrávať častejšie s Táničkou? Možno zistí, že Tánička je lepšia. milšia kamarátka a hlavne nekradne veci a na Emku postupne zabudne...
Ona sa bojí, že keď Emku neposlúchne, nebude sa s ňou hrať a ona ostane sama. Preto potrebuje druhú najlepšiu kamarátku..Kin sa klinom vybíja 😉 😉 😉
A ty využi, že učíš na rovnakej škole a občas Emku a dievčatá "prekvap" neočakávanou návštevou... možno ju prichytíš a dohovoríš jej, možno sa zľakne ,alebo si bude dávať pozor, aby si to už nevidela..
Určite daj vedieť, ako to dopadlo...

chromozom
10. sep 2008

No, triedna by mala zasiahnut a pohovorit si s emkinimi rodicmi. V tomto to maju ucitelia na sukromnych skolach tazke, mnohi rodicia maju postoj "ja platim, rieste si to sami"....

jabber
11. sep 2008

Ono je nešťastný už to, že jsou ty holčičky ve třídě v lichém počtu, to si při počtu 8 dětí ve třídě o něco takového koleduje 😒
Napadlo mě, že to Emka může dělat z důvodu, že má strach, že se ty dvě (Viktorka s Táňou) začnou kamarádit spolu a ona bude sama 😒
Pokud si učitelka nedovede srovnat 8 7letých dětí, tak je to fakt na pováženou a šla bych za ředitelkou. Tohle vážně zavání šikanou 😠

tina - a jak to pokračuje v novém školním roce? 😅

alika54
11. sep 2008

no,,,na zaciatok by som si urcite odchytila Emku a porozpravala sa s nou,,,nech si nemysli ze si moze svoje hnusne spravanie vybijat prave na Vikine,,,nemam rada take spravanie,,mala som podobny problem so simonovou kamoskou ktora sa s nim hrala len ked iny nebol po ruke a veru som sa s nou o tom porozpravala,,,kdo iny sa zastane nasich deti ak nie mi nie? 😠 ,,,a hlavne ak to ucitelka ignoruje a neriesi,,, 🙄

petrahy
12. sep 2008

Ahojte u nas je v triede pocet deti 10 z toho 4 dievcata. Poznaju sa spolu uz tri styri roky a aj tak je jedna z nich velky general. Nasa stala o priatelstvo prave s nou velakrat sme museli ale riesit problemy vzdy to zlizla nasa mala lebo vsetko sa vzdy zvalilo na nu. Pani ucitelka samozréjme verila vzdy len ,, generalke,, takze som malu musela naucit obrane to vsak ona takisto nechcela pochopit a tak problemy boli vzdy. Nastastie nasa mala je sikovna a kazdy rok prezentovala skolku v sutaziach a tym som ju povzbudzovala, ze nech sa pozrie nato aka je sikovna oproti tej ,,generalke,, myslim ze to pomohlo. Teraz sa to odzrkadlilo na rodicku kdo jediny chybal bola mamina ,,generalky,, takze to je uplne jasne aky ma postoj mama k svojej dcere. Pochopili sme to uz viaceri prijat kritiku na svoje dieta? V jej pripade asi nikdy. takze je mi skorej tej malej luto darmo jej mama dava koruny a ma vsetko znackove ak nema stipku ludskeho spravania za par rokov moze dopadnut velmi zle.

dianka2374
6. jan 2013

Normálne jej to vysvetli že už ju nemá rada proste normálka a rozhodne nedohováraj Emke vieš aké to "priateľstvo" potom bude? na ho*no

berenika39
6. jan 2013

@dianka2374 myslím, že o pět let později tohle už je vyřešené. ta diskuse je z roku 2008.

petrastudent
6. jan 2013

Dobrý den, chuďátka holčičky. a nebylo by možné skusit dát dohromady dvě tišší a přispůsobivé dívenky, aby byly ony nejlepšímiá kamarátkami? zkuste ji pozvat k odpolednímu hraní u vás a třeba obě děvčeta zjistí, že jim je spolu lépe, když jim nikdo nevelí co se smí a nesmí. je mi děvčátek líto.