Mamičky školákov

verulka
10. nov 2006

Ahojte, viem, ze je tu par maminiek, ktore maju aj vacsie ratolesti...Mozeme si to radit, pokecat atd...Zalozit tuto temu ma napadlo vdaka expertke, ktora inde napisala, ze este nenechala ist dcerku samu von. Takze...Ja mam par otazok- ako ste na tom s mobilom? maju vase deti ak ano, od kedy? Kedy musia ist do postele? atd...Dufam, ze sa pridate 😉

expertka8
10. nov 2006

...verulka...super téma 🙂
...vzhľadom k tomu...že dcéra má "len" 8 rokov a navštevuje ZŠ ..na ktorej je používanie mobilnýx telefónov zakázané...zatiaľ sme ako rodičia "uxránení" od riešenia problému..."mobil áno..alebo nie?".../v prípade akejkoľvek nutnosti nás ihneď kontaktuje škola/ 😉
...a čo sa týka večierky...obe naše deti majú stanovený večerný režim..je to skvelá skutočnosť..ktorá je obom stranám na prospex...s výnimkou prázdnin...víkendov...a pod. ...o 20.00 padá posledná pusinka..pohladenie..vystískanie 🙂

atam
11. nov 2006

...ozaj super téma...
No všetko je o hraniciach a dôvere.Každý človek je iný a tak i rodič.
Naša dcéra dostala mobil,keď mala asi 8,5.Máme dohodu,keby niečo,tak sa hlási.Kredit raz štvrťročne.No a večerný režim?Ako u expertky(najmladší má zatiaľ výnimku).
Ale nepíšeš ako ste na tom vy,verulka?

viamka
12. nov 2006

kanecne maminy s vacsimi detmi 🙂

skolaka mame len jedneho. mobil nepotrebuje, ale tr.ucitelka a pani v druzine su dostopne aj mimo vyucovania. ja to vyuzivam takmer denne - zavolam druzinarke ona posle syna na parkovisko, zakyvam jej a ficime. inak by som musela najmensieho tahat z auta do druziny a ...

u nas sa uz o 19.30 - po vecernicku spi.

deti fungju v rezime a mne to vyhovuje, lebo oni su v poho.jedine mi to vadi ked chceme pretiahnut vecer na akciach, ale ked vyrastu...

ako vytvorite klud na ulohy, ked mate aj mensie deti?

ako kombinujete program na volny cas? tahate mimi na akcie pre skolaka? alebo ako?

vavka33
12. nov 2006

Ja sice este nemam skolacku,ale coskoro mat budem,a viem,ze urcite jej mobilny telefon dam.
Pisem teraz ako ucitelka na prvom stupni-je vyhoda,ked maju deti telefon,pretoze v pripade potreby mozu zavolat rodicom a nemusime sa zdrzovat hladanim cisiel v slovnikoch,zaznamoch,behat za sekretarkou,alebo vedenim po mobil,ktory je urceny na take hovory rodicom alebo ist volat z pevnej linky,ktora je v druhej budove skoly a tym padom musim dat nejaku robotu ostatnym detom,kym pojem niekam volat....a tak.Proste to ma kopec vyhod!!!Je len na rodicoch ako sa rozhodnu.
A napr.v skolach,ktore poznam musia mat deti vypnute mobily a zapnu ich len ak je to nevyhnute,alebo po vyucovani a hlavne-skola nezodpoveda za straty,alebo odcudzenie mobilou-takze je to zas len na rodicoch.
Takze nech sa rozhodnete akokolvek myslite na to,ake pozitiva to prinesie vam a vasmu dietatku.

verulka
autor
12. nov 2006

Baby, ja som teraz mala dost perny vikend...Som rada, ze ste sa ozvali.
Ajka je v triede jedina bez mobilu- vsetci ostatni ich maju od 1.triedy. Nemozu ich pouzivat, ale ja tak ich maju 🙄 No dohodli sme sa, ze az ked bude chodit sama do/zo skoly....To ukladanie vam zavidim, my mame rezim- len trosku prisposobeny znizenym potrebam spanku nasich deti. Ukladame o 9 a ked mame stastie, tak do 10 spia...Ale lezkaju- klasika ide sa cikat, pit a trosku pokecaju. Rano ich teraz par mesiacov musime o pol7 budit. Dlho vstavali najneskor o stvrt na 7 . Risko je ranostaj furt....

atam
12. nov 2006

Čaute,babky! 🙂
Ako píšeš,Vavka,na prvom stupni je to určite výhoda,ale pri stredoškolákoch nemáš nikdy istotu,že vytočia naozaj rodiča(toť vlastná skúsenosť a holá skutočnosť).Mať mobil je výhoda,ale treba sa ho naučiť efektívne využívať; podobne je to aj s PC.
Viamka,my a úlohy? niekedy v poho,inokedy horor! 😠 Lebo máme druháčika nerváčika a niekedy dá poriadne zabrať!Robíme si ich spolu,ale pomaly sa dostávame do štádia,že ich len kontrolujem.
Voľný čas,spoločné akcie?Ako kedy.Ale boli sme spolu na koncerte našej dcéry,keď mal drobec 6t a aj v reštike.Myslím,že to závisí od toho,ako sa k tomu postavíš.

expertka8
12. nov 2006

..nás prvé spoločné "školské" akcie čakajú na budúci mesiac...vianočná besiedka a spol. 😉 ..uvidíme..akú potrebu vykecávania bude mať Dajko..keď uvidí Kristín na pódiu 😀 ???..on totiž vždy spustí "predslov" najmä vo xvíĺax..keď to najmenej očakávam..ako napr. na poslednýx bohoslužbáx počas kázne 😀

expertka8
12. nov 2006

..a domáce úlohy???...nooooo..to býva veľmi zaujímavé 😀 ..keď ocino nie je doma..na jednej ruke Dajko a druhou rukou podpisujem žiacku knižku 😀

viamka
12. nov 2006

takze si to nemam hadzat ked pri kojeni piseme diktat a skolkar sa tam mota a jaho vyhanam do jeho detskej? nemusim sa ist udat na nejaku instituciu ochranujucu prava deti?

s akciami som to myslela takto: dnes sme boli na ela hop. najstarsieho to ESTE bavilo, ale neviem dokedy to takto bude. stredny vpoho a malicky to mal v... ako urobit kompromis a vyhoviet potrebam vsetkych a podla moznosti naraz?

expertka8 - ked je ocino dom, nie je co riesit, ale ked nie je! a bohuzial u nas je to casto.

expertka8
12. nov 2006

...viamka...ja mám medzi deťmi rozdiel 7,5 roka..takže je otázne...či niekedy nájdem nejaký konsenzus??? 😅

viamka
12. nov 2006

expertka8 ale usilujes sa o to? da sa to pvedat aj tako: mate spolocny rodinny program, ktory vyhovuje vsetkym? samozrejme ze rodicia sa najviac prisposobuju. ale je to idealisticke, kedsi si myslim, za vsetci budu v poho??? ☹

na plavke to bavi vsetkych, na konoch je to pre mimi o tom, kto si ho kam priviaze- klokanka, satka, nosic atd.

vavka33
13. nov 2006

Atam,ja viem,ze tie vacsie deti mobil skor zneuziju na kadeco ine,len nie pouziju na to,na co ho od rodicov dostali.Ja som reagovala nato,ci ho dat prvostupniarikovi.
Maminky,chcem sa opytat,ako ste zvladali v rodine prvacika a miminko-mna to caka teraz a dufam,ze to bude v pohode,lebo vzdy som chcela mat druhe babo,ked to prve pojde do skoly.No ked tu citam,ake to je tak neviem,neviem....
A k tym skolskym akciam-ako ucka viem,ake je to niekedy pre rodicov zatazujuce,ist tam poobede po praci alebo s malymi detmi,a verte mi,ani nam ucitelom sa take akcie nechce robievat/vacsinou,a pisem za tie kolegyne co poznam/,ale vacsinou su to nariadenie "zhora".Takze len jedna poznamocka nazaver-nie su to povinne akcie,tak si kazdy moze vybrat co urobi,ale ked mi chceme viiet tu nasu ratolest vystupovat...... 😀 😀

atam
13. nov 2006

Bré ránko,baby,...nedá sa vyhovieť všetkým naraz,je to o kompromisoch,dnes vyhovieme tebe,zajtra mne...
Viamka,pohoda,klídek,aj ja mám niekedy na mále hodiť si mašľu.

expertka8
13. nov 2006

..vavka33...máš pravdu..v prvom rade nám rodičom..by malo záležať na tom..aby sa aj naše deti angažovali na školskýx akciáx 😉 ...viem..že aj vy pedagógovia to máte často náročné s našimi ratolesťami...a práve preto si vašu prácu vážim a oceňujem...keďže sama pracujem s deťmi/dokonca s deťmi..ktoré sú emocionálne a sociálne narušené..bez rodičov..takže o nejakej rodičovskej "vďake" nie je ani zmienka 😒 /
..čo sa týka zvládania bábätka a prváčika...mám svoje skúsenosti 😅 ...a myslím..že veľa záleží od výxovy...prístupu rodiča..učiteľa...osobnosti dieťaťa..jeho zrelosti a mnoho..mnoho ďaľšíx faktorov... v konečnom dôsledku nájdenie nejakého režimu...ktorý umožňuje "uspokojenie" na obidvox frontox 😉

..viamka...všetky vzťahy sú v prvom rade o kompromisox..nevynímajúc aj trávenie voľného času v rodine..takže sa často krát musíme prispôsobovať jeden druhému/mám na mysli deti..pretože my s mangelom sme už nemali *voľno* ani nepamätám/...zatiaľ to zvládame na 1*..uvidíme čo nás v najbližšej dobe prekvapí??? 😅

verulka
autor
13. nov 2006

Babulky, ja mam momentalne frmol, moc nestiham. Od dnes su chalani doma chori 😖 Ja som mala krpcov relativne rychlo po sebe a vzdy sme vsade chodili spolu. Vlastne sme nemali na vyber...A tym ze su pri sebe, nie je problme urobit kompromis.
domace ulohy si vzdy robila Ajka sama. Ona je extremne samostatna a lahko sa jej uci. Nemam s nou ziadny problem. Skor sa obavam toho, co bude, ked este podrastie...Povolit vycgadzky, ochranit ju a pod...
PRave rozmylsam nad 8 rocnym gymkom..Mne sa tato idea velmi paci...
Babulky a mam novu otazku do plena- Ako ste na tom so sex. vychovou? Vedia krpci co a ako? A tiez drogy a pod
my uz to mame vsetko podrobne za sebou- mam strach, aby sa vdaka neinfromovanosti nedostala do nemilej situacie. Chcela som, aby mali vsetky potrebne info odo mna ako hodnoverneho zdroja. Nastastie krpci sa nas vela pytaju a my odpovedame- vzdy pravdu....

viamka
13. nov 2006

my s manzelom sme neboli v divadle ... no to su uz roky, ale stale si hovorime, ze ked budu vacsi, pojdeme. a este budu radi, ze sa zbavia na par hodiek fotrovcov 😀

vavka33 - prvak a mimi, som uz spominala, ze som si pripadala, ze sa poriadne nevenujem ani jednemu, ale teraz uz super, lebo mimi spava cez uohy.

a skolske akcie milujem, aj mi slzy vybehnu, a akokolvek by sa deti pomylili, vzdy ich chvalim a povzbudzujem. som rada, ked ucky nieco pripravia, kde sa deti mozu predviest a to myslim vsetky deti, ked sa zapoja, ked len trosku, nie len "chronicky vystupovaci".

v nasej druzine je kazdy mesiac akcia "rodicia a deti". napr. celodenna tura, zdobenie vajec, pernikov, vyrezavanie tekvic atd. super, ze sa zapajaju rodicia a necumia len tak pasivne. nie je to nic narocne, ale super zabava. doma by to robil len malokto! 😖 ale musim povedat, ze tam zdaleka nechodia vsetci rodicia, skor naopak, stale tie iste ksichty. ptom mi je tych deti luto...

vavka33
13. nov 2006

No aj my sa budeme musiet peisposobit tej mensej a podla toho sa ucit s vacsou,ale dajako to zvladneme a hlavne sa budem snazit nech sa Vaneska uci ucit samostatnosti aj v uceni.
A s tymi rodicmi mas pravdu,su to vzdy ti isty,co pridu do skoly!

viamka
13. nov 2006

mna by este zaujimalo, co davate na desiatu. a ked sa vase dietatko- skolacik naobeduje, asi v skole, co este a hlavne kedy zje, myslim, kym ide pat. kontrolujete nejako obedy?

vavka33
13. nov 2006

dieta v skole na obede kontroluje vychovavatelka alebo ucitelka a ak ti nikto nic nevravel,tak sa opytaj,oni vedia kto kolko a co spapal,alebo nespapal.

viamka
13. nov 2006

tiez to mame tak dohodnute,akurat si vzdy poviem, ze to moje zlaticko tam nie je jedine.
a co to jedlo potom?

vavka33
13. nov 2006

neboj,aj ked je ich tam vela,to si ucitelka vsimne,a ja som sa vzy snazila,aby deticky popapali vacsinu toho co mali na tanieri-skor od stola neodisli,tak urcite to je tak aj v skole kde mas dietatko ty 🙂

viamka
13. nov 2006

a co to jedlo potom?

vavka33
13. nov 2006

Ktore jedlo?

viamka
13. nov 2006

co davate po obede az do vecera? a kedy? nas skolak ma kazdy den okrem piatku nieco a na to nieco ho vodim z druziny...

verulka
autor
13. nov 2006

U nas robi Aje deistu manzel- vzdy 2 rozky- ale asi 1/4 z kazdeho odkroji, + ovocie (zvycajne 2ks ale casto donesie spat) + 0,75l flaska caju. Do peciva/chlebiku davame stridavo vsetko mozne- ryby, sunku, syr, vaj.pomazanku, drozdovu, cicerovu, med, dzem...Proste sa to snazi striedat co najviac. Ona je chudunka ma UZ 22 kg. A potom doma veceru- co si vypyta, na co ma chut. V pond. a stvr ma gymnastiku a konci az o6 vecer, vo stvrtok ma AJ a okrem toho v ut a pia ma v ramci druziny pohybovky= opat gymnastika. Teraz vymysla s tanecnou a plavanim. Zatial som to nepovolila, aby toho nemala vela...Nechapem ako to zvlada.
Mam brutalny trapas- chcela som zamachrovat ako ovladam vybr. slova- az na to, ze teraz sa ucia nejake ine a tak na mna Ajka cumela ako na blbu, ze co to trepem 😀 😀 😀
vo stvrtok mame rodicko- niekto im ponukal SvP ale pri mori, tak som zvedava...

viamka
13. nov 2006

nas maly mal v prvaku upne volno. ani jeden kruzok. teraz v druhaku po a st plavka, str a so fotbal, ut dielne. zatial si pochvaluje, len ja si pripadam ako taxikar. v aute mam napisane kedy ho kam vaziem a na chladnicke aky ruksak ku tomu. to ma aj desiatu aj olovrant - -to od muza?

a ta vecera? na co to mava najcastejsie chut?

verulka
autor
13. nov 2006

My vela varime krupicu, puding, chleba vo vajicku, corn flakesy s mlieckom, kolacik, jogurt s rozkom apod. Je to rozne, ale vzdy sa na niecom dohodneme 😉

viamka
13. nov 2006

no vidis, a ja si davam zalezat na teplych vecerach. deti su polievkove -to isto nemaju po mne- ale myslis ze take lahsie vecere stacia?
asi je to otazka zvyku. a moznosti varenia...
no mam chrobaka v hlave 😕

verulka
autor
13. nov 2006

viamka, ja som praveze proti teplym veceriam- nikdy som ich nerobila. Teraz v poslednej dobe- od kedy robim- zacala som poobede varievat (alebo moj muz), ale jeme max do 5. Podla mna je to zdrave 😉

viamka
13. nov 2006

no ved prave o to hovorim teda rozmyslam. moje deti jedia o 18.oo a spat idu o 19.30, tak uz dlhsie dumam, ci to stihnu aspon trosku natravit. no su to lahke jedla, nic tazke, masne, atd.
no mozno to budem nejako korigovat 😒 , chcelo by to nazor odbornika...

a sladkosti ako davas?
kym nechodil do skoly, mal sladkosti len cez vikend, ale odkedy je skolak, tak sme pod vplyvom spoluziakov polavili, a mam pcit, ze teraz ma sladkost kazdy den. ale aj ovocie, -teda vlastne jablka, banan, hrozno- ma kazdy den. nieco z toho, nie vsetko naraz samozrejme.