Máte nejaké problémy s deťmi ľavákmi?

jarka007
23. feb 2009

nas 5rocna dcera je lavacka a mala by ist teraz do skoly. vzdy uprednostnovala lavu ruku, pravou kope len loptu. na testoch jej vyslo jednoznacne, ze je lavacka. ma vsak vela problemov, ktore mozu suvisiet s lavactvom. napr. prehadzuje niektore slova, rymy, alebo niektore nevie vobec vyslovit, ako napr. abraka dabra. tak to je vzdy akraba dabra. trosku spomalene reakcie, je jedna najpomalsich v skupine predskolakov a pod. mate podobne problemy so svojimi detmi ?

ma_se
23. feb 2009

Jarka007,ja nemam deti lavakov,ale ja som lavacka a moj brat...myslim si,ze nie je to tym,ze je lavacka ze ma tie problemi...
...mna sa snazili preorientovat na pravu ruku,ale nepodarilo sa im to...a dnes je to VELKA VYHODA,lebo som obojstranna viem vela veci robit pravou,ale aj lavou rukou,a dokonca sa mi jeden znami smial ked videl ako si viem pomoct aj lavou aj pravou,ze som univerzalna...

brat,ked isiel do skoly,tak robil nejake specialne skusky pre lavakov,a dnes je inzinier,kresli plany...

...hlavne v ziadnom pripade nenutte dieta aby robilo veci pravou rukou,nech robi ako mu vyhovuje.
Lebo prave vtedy sa dieta zacne zajakavat a mat problemi ked sa ho budete snazit preorientovat,nedavno som o tom citala nejaky clanok,a je vela slavnych ludi ktory su lavaci.... 😉

ma_se
23. feb 2009

oprava- rysuje 🙂

zuzidr
23. feb 2009

aj ja som laváčka,hned ako ma chcela mama preúčať jej dr.povedala že nech to v žiadnom prípade nerobí,že to môže mať psychický vplyv..... 😖

myslím že som úplne normálna aj ako ľaváčka,dokonca nechcem sa chváliť,ale vždy som písala skoro najkrajšie v triede,viem vela okrasných písiem a pod. 😀 😀 😀 😀 😀

jaja0110
23. feb 2009

jarka- ja som pracovala s detmi s poruchami ucenia a spravania a mali sme tam jedneho lavacika ktory mal problemy s ucenim, pretoze pisal zrkadlovo (z prava do lava), ale nikto sa ho nesnazil preorientovat na pravu ruku...suvisi to s tym ktora mozgova hemisfera je dominantna, on mal na to rozne cvicenia a ucitelku co sa mu indiv. venovala a zvladol to... 🙂

Povedali ti na testoch ci je lavacka s prevahou lavej mozgovej hemisfery alebo pravej mozg. hemisfery?
Lebo s tym by mal potom suvisiet aj pristup v skole...

Ten prvy typ je najvyhodnejsi, tam niesu ziadne problemy s okolim resp. s prostredim.
Ten druhy typ (dominantna prava mozg. hemisfera)- s tym uzko suvisia napr. pravopisne chyby-dieta sa nedokaze sucastne sustredovat na pisanie aj na pravopis. Preorientovat tento typ na pravu ruku nieje mozne, neskor to moze mat akurat dopad na oneskoreny alebo chybny recovy vyvin.....

V tom obcianskom zdruzeni kde som pracovala sme mali ziakov ktori mali problemy s osvojovanim si vedomosti a poruchami pisania a citania a zaroven boli nasilne preorientovani pisat pravou rukou-ale nikdo nepotvrdil ze tieto problemy pramenili z toho, mohli vsak mat nejaky suvis... 😕

Inak lavactvo nieje ziadna porucha, je to prirodzeny prejav a napr. aj Leonardo da Vinci pisal aj maloval lavou rukou 😉

najjulinka
23. feb 2009

Ja mam ocka obojrukého, jedného brata laváka, jednu sestru laváčku, manželova sestra je laváčka a vyzerá to tak, že asi aj naša Lucinka bude laváčka. Ale u nej sa to ešte nedá na 100% povedať, ešte je malinká.
Moj ocko bol lavak,a le vtedy sa preučalo, tak preto je obojruký, ale väčšinou píše (skor škriabe 😅 🤐 ) pravou a kreslí lavou 😉 Ja som možno tiež podedila trošku aj lavactva, leb napr. ked sme v skole sa niečo učili a to čo sme sa učili sme v texte písali farebne, tak som to robila tak, že v pravej ruke som mala modré pero a v lavej zelené a tak som písala, nech nemusím zakaždým perá meniť... 😀

ma_se
23. feb 2009

... je to velka vyhoda aspon pre mna,ja viem pisat aj z pravou aj z lavou rukou,niektore veci robim tak,ze ked ma boli prava,tak si prelozim do lavej...VELMI VELKA POMOC,JE TO DAR OD BOHA...BYT TAK SIKOVNA,ZE ZUZIDR? 😉

tatolu
23. feb 2009

Ja som asi preorientovaná laváčka a tiež sa zajakávam a ťažko sa viem niekedy vyjadriť...

Isto ho nepreorientovávajte

najjulinka
23. feb 2009

Ja nie som uplne obojručná. Len tu lavu mam o chlp šikovnejsiu ako iný praváci lavú... Zas aby som normálne s nou písala alebo čosi to nie... A hlavne ja vobec mam naučene veci tak, že proste musia byť stale na rovnaku stranu.. .netýka sa to len robenia s rukami, ale ja ked s niekým idem, tak mi je lepšie byť napravo a pod... proste tak mi je dobre... 😀 😀 😀

trixi
23. feb 2009

jarka, ja som lavacka a nasi ma preucali na pravu ruku. Za socializmu sa to robilo. Zacala som z toho skulit a skoncila som operaciou oboch oci. ☹ Tak som mala papier, ze ma nesmie nikto preucat na pravu ruku. V druhej triede na ZS, som bola najlepsia v citani a vyhrala som sutaz o najrychlejsie a najlepsie citanie. Takze sa neboj, dcera bude dobra ziacka a ze nieco popletie? To sa stava aj pravakom. Poznam pravakov, ktory maju tiez problemy a su spomaleni. 😀

jarka007
autor
23. feb 2009

baby ja ju nechcem preucit, je v podstate od zaciatku lavacka. ide mi len o to, ci jej problemy s rozpravanim nemozu suvisiet prave s lavactvom a ci napr. ked nastupi do skoly, to nebude mat tazsie. Pisat vie pekne, akurat s presmykovanim niektorych slov ma problemy. namiesto lina povie lisa atd.

jaja0110 som trochu v pomykove, lebo hovoril, ze je jednoznacne lavacka. o hemisfere nepadlo ani slovo. ako sa to testuje ? on jej robil len take tie klasicke testy, asi hodinu, na motoriku, pisanie, vnimanie atd. zrkadlovo pisala, ale treningom si to zlepsila. akurat ta rec. 😒

jaja0110
23. feb 2009

jarka- na zistenie toho ktora mozg. hemisfera je dominantnejsia su rozne testy zalezi aj na veku, ale tu je napr. jeden...http://www.charisma-seeker.com/2007/10/ktora-ca...

kisska
23. feb 2009

dievcata kedy sa zisti, ci je dieta pravak alebo lavak? Adam uz teraz vacsinou pouziva lavu ruku, lenneviem, ci zrkadli, ked som ja oproti nemu a tak mu ukazujem veci, alebo bude naozaj lavak... preucat ho naozaj nechcem, len nech ho podporim v tom, co mu je blizsie 😉

nippa
23. feb 2009

moja dcerka je lavacka tiez, moja mama aj sestra su lavacky a aj moj manzel takze to ma odkial zdedit...aj ked sa to zdedit asi neda....nikdy som ju nepreucala vzdy som ju nechala drzat tak ako chcela. V skole som sa tiez pytala ako jej to ide a ze fajn. Domace ulohy ked piseme tak vidim ako niekedy pise zrkadlovo...zo spravnej stany papiera ale zrkadlovo 5, 3, 1, 7 a niektore pismenka....uz to ale zvlada ale d a b jej stale nejdu, neviem ci je to tym ze je lavacka alebo v tom maju nejasno aj ine deti. Je bystra, rozprava 2 jazykmi+rozumie ako tak treti, v citani je dobra a vidim ze je aj dost kreativna. Myslim ze to ze dieta je lavak nema nic spolocne zo zaostavanim...ja si myslim ze kazde dieta sa vyvyja inak, mozno je teraz tvoja dcerka pomala ale zasa v inom rocniku bude zasa v predstihu ona. Ak nema nejake seriozne problemy tak by som si z toho velku hlavu nerobila....okrem toho sa hovori ze lavaci su inteligentnejsi...ale nemyslim ze by to bolo nejak dokazane...

zuzka1.
23. feb 2009

Jarka aj ja som lavacka, mna neoducali, ucka na zakladke s ami venovala este aj po skole, doma do umoru pisali, rozpravat som zacala ako 2,5rocna a teraz by boli radsej, keby som ticho 😀
ziadne strachy to sa spravi a lavaci , ktorí vyuzivaju pravu hemisferu mozgu, ktora je vacsia su sikovnejsi!tot vedecky dokazane!!!tak sa tes!!!!!!!

jaja0110
23. feb 2009

V mozgu, konkretne v lavej hemisfere sa nachadzaju tri recove centra- to nieje ziadna veda ani zahada-to je fakt! Takze preto lavaci ktori maju dominantnu pravu mozgovu hemisferu mozu mat (nemusia!) problemy so zaostavanim recoveho vyvinu...

jaja0110
23. feb 2009

kisska- pravo/lavorukost (alebo lateralita) sa vyhranuje az okolo 3. roku, dovtedy je to tazko povedat co to bude, ale niekedy sa stava ze lateralita sa nevyhrani vobec a vtedy clovek pouziva pravu aj lavu ruku a nema s tym v zivote ziadne problemy...tiez zalezi do akej miery dokaze clovek prepinat medzi dvoma mozgovymi hemisferami, aj na to su rozne cvicenia...

Clovek to moze zistit aj tak ci napr. vzdy dava pisomne pomocky na pravu alebo lavu stranu stola, ci pri vojdeni do triedy si sadne vzdy na pravu alebo lavu stranu a take tie bezne veci zo zivota... 😉

najjulinka
23. feb 2009

kisska presne toto si u Lucinky nie som istá, ale mám doma deti 2 v približne rovnakom veku a Kiko radsej pravou a Lucinka radsej lavou... Ale istá si nie som... Lebo čo ked len "zrkadlí"...
Chodime na kontroly k neurologičke a pri Kikovi sa už pýtala či je pravák, ale pri Lucinke ešte nie... Lucinka nám je vývojovo trošku pozadu... Takže odhadujem podla Kika, že okolo dvoch rokov sa to už može ukazať... Ale tiež sa to ešte bere s rezervou... Ja si pamätám ešte v školke do ktorej ruky som chytila lyžicu, tak tou som jedla... 😀 😀 😀

najjulinka
23. feb 2009

jaja ja som kukla na tu tanečnicu a chvilu sa mi točila do jednej strany a chvilu do druhej. ..hovorím si čo za hovadinu.. .a čítam text a podla toho mám určiť ktorá strana mozgu je dominantná.. .tak mne doslova prepína... 😀 😀 😀 Pekná volovina... 😀

jaja0110
23. feb 2009

najjulinka-mne sa tocila len dolava 😀 toto neber ako smerodatny test, tie skutocne testy maju v rukach len odbornici...ale najlepsie sa to da zistit z tych praktickych veci v zivote si myslim 😉

A tiez je dolezite ci sa pohybove organy zhoduju so zmyslovymi...aj pravaci mozu uprednostnovat lave oko a naopak...to sa da zisti tak, ze sa pozries do sulka z toal. papiera, ze ktore oko si zakryjes... 😀

jaja0110
23. feb 2009

...aha no ak teda pravak uprednostnuje lave oko a naopak, tak to je skrizena lateralita, teda nejde o cisteho lavaka alebo pravaka...takze je tam viacero faktorov ktore treba brat do uvahy...ja som si ten test s tym sulkom z hajzliaku robila, som pravacka ako vysita 😀

jarka- ten test skus urobit aj malej, cez ktore oko sa pozrie do dalekohladu alebo sulka a ktore oko si zakryje...

kisska
23. feb 2009

tak mne vyslo, ze nie som ani chlap ani zena 😀 tocila sa v smere hodinovych ruciciek... ale je pravda, ze ja si lavou rukou ani neumyjem zuby 😉

jarka007
autor
23. feb 2009

no mne pri tej tanecnici prepinalo 😀 ,
jaja dobra stranka, pozerala som si opticke klamy, ten drak je fakt dobry

dididi30
23. feb 2009

jarka, v nasej rodine je kazdy prvorodeny lavak, ja som lavacka, moja dcera je lavacka a vyzera to tak, ze aj syncek bude, ale to sa este uvidi 😉

alika54
23. feb 2009

pridavam sa,,,moj syn je lavacik,,,neviem sice pokom 😉 ,,,jedine coho som sa pred nastupom do skoly bala bolo to, ze zvykol pisat pismenka zrkadlovo,ale uz to nieje problem. Aj ked doteraz cislice pise tak zvlastnym sposobom 😀 -no dane cislo napokon je vzdy spravne 😀

jarka007
autor
23. feb 2009

alika a nema problemy ? alebo sa mu uciotelky venuju viacej ?

verulka
23. feb 2009

cafte, ja mam doch lavakov, obaja mamju velmi vysoke IQ, ale ani jeden este nevie povedat R..jedine co robilo problemy v skole bolo ich naucit pisatzlava doprava a nie naopak...este s apritrafi vymenenie pismenok...jo a abraka dabra radko tiez vzdy skomoli 😉
radko je lavak odjakziva, Risko vi az po 6.roku psychologicka urcila miernu prevahu lavej ruky, takze pise a lresli lavou, ale striha oboma, je tiez ako ho napadne...takze je velmi sikovny na obe.
Ajka a ja s muzom sme pravaci. Ronko uvidime...podla mna je to uplne jedno, jedine skrabku na zemiaky a noznice som kupovala lavacke 😀

maryah
23. feb 2009

ahojte, ja ma synovca lavaka a vobec nemal problemy, moja sestra (jeho mama) je lavacka... ja som povodne lavacka, ale naucila som sa pisat pravou rukou a teraz pisem uz len pravou...

renka9
23. feb 2009

ahojky, aj moja dcera je lavacka, a nemame absolutne nijaky problem.Bude mat 10rokov, patri k tym sikovnejsim v skole, krasne pise, krajsie ako jej spoluziacky pravacky. V prvej triede robila trocha machule, lebo pisala s bombickovym perom, s cinskym som jej nedovolila, to hrozne vyzeralo. Nerenga, nesusle, basnicku na Holleho pamatnika sa naucila za jeden den....skratka sikulka...teraz ju dokonca ucim strikovat, a normalne to zvlada ako pravak.To ze bude lavacka som zistila ked bola este babetko, hracky a hrkalky totiz chytala stale do lavej ruky, a ked si zacala kreslit, tak pravu nepouzivala vobec.

jarka007
autor
23. feb 2009

verulka a akurat maju to R v mene 🙂. nasa totiz na testoch do skoly uplne prepadla z hovorenia toho, co pocuje. Z kazdho mala plny pocet, akurat toto ... z 5tich iba 2 body. ked jej ale hovorim ine tazke slova ako helikoptera tak to zvlada. akurat ked sa slovo sklada z dvoch casti, zvykne ich vymenit. ale vraj je to pre lavakov typicke ☹ .

bejbypd
23. feb 2009

ahojte aj ja som lavacka a vobec by mi nevadilo keby je aj malicka lavaka...ale nevyzera to tak kresli aj papa pravou ale ma uz tendencie sa krmit aj lavou tak uvidime...s tym lavactvom neviem ako je to,ja som bola vzdy medzi najlepsimi ziakmi pekne pisem ucenie ci rozpravanie mi nerobilo nikdy problemy...vraj som mala rok a pol ked som suvisle pekne rozpravala no jedine co mi robilo problem r som nevedela povedat do siestich rokov..ale to je asi vsetko lavactvo nie je handikep to moze povedat len pravak 😉