Máte pocit, že vaše 10 ročné dieťa je v puberte?

evka8756
29. apr 2015

Moja dcérka bude mať tento rok v novembri 10 rokov mám pocit ako keby bola už v puberte. Jej správanie je zo dňa na deň horšie neviem si rady ako na ňu. Neustále je ofučaná, nahnevaná, nič sa jej nechce, odvráva, nechce pomáhať....ako puberťáčka je to možné vôbec? Poradťe Dakujem!

mimiatomi
29. apr 2015

@evka8756 ty píšeš o mojej slečne? 😀 😀 😀

mawka
29. apr 2015

@strociatka absolutny suhlas, mudro pises, presne tak ako to je. s nami slahala puberta mozno v 13-14 rokoch, ale zato ako 5-6 rocni sme behali s klucami na krku a nemali sme problem trafit domov, prejst celym mestom, poznat cas, orientovat sa v domacich pracach a byt samostatni v domacich ulohach, pripadne niest zodpovednost za surodenca hoci to bolo babatko. v desiatich rokoch som neriesila sminky, ale vedela som uvarit nejake jedla, vedela som sa o seba postarat, ked nasim vysli obom nocne naraz, urobit si ranajky, desiatu, upratat. toto je to, co dnesne decka nevedia. nie su pouzitelne do zivota ani ked zmaturuju. velmi malo vynimiek je.

magdalenkami
29. apr 2015

niekedy platilo,bud chodis do skoly alebo robis,pripadne to sklbis....teraz je mnozstvo stredoskolakov a vysokoskolakov doma u rodicov bez prace,neprispievaju, ale zit chcu ako dospeli - a samozrejme za 300e im praca nevonia-my sme brali co bolo a postupne sme sa vypracovali,niektore veci z minulosti by bolo dobre vratit spat,napr. povinnost pracovat,a taktiez zakl. voj. sluzba by tiez akoze chlapom urcite pomohla

danielahamar
29. apr 2015

@strociatka plakať moja, plakať, je to dobou 😖 tiež by mali aj osnovy v školách meniť, aby boli deti pripravené na život v tomto čase a nie pred r. 2 😔 darmo my rodičia sa snažíme, tiež som za tú zlú, ale teda si riadne dajú pozor nato, že ak poviem, že niečo treba spraviť, aby to nespravili 😉 nato sú malí páni pri mne 😀

alysea
29. apr 2015

Pridavam sa do klubu.Ten moj k tomu este aj klame vo velkom a nedodrzi absolutne nic co sa dohodneme a vzdy musi mat posledne slovo.A to mal v januari 10 tak neviem co bude ked bude mat 14.

danielahamar
29. apr 2015

@alysea presne starší - klamanie a od toho sa odvíjajú aj známky, kedže jasne, že sa nemá čo učiť 🤐

evka8756
autor
29. apr 2015

S učením sme tiež tak ale ona je na učenie v poslednej dobe strašne lenivá :( a to vydno aj na známkach

ematko29
29. apr 2015

Ahojte maminky zaciatocnych pubertakoch.ja mam taku mladu slecnu doma.mozem povedat,ze pojde do obchodu a kupi nejake drobnosti co mi treba,peniaze mi donesie uz sa naucila kupovat lacnejsie.ucim ju zodpovednosti tento rok som jej dala aj kluc.takze je mi oporou kedze mam okrem nej aj pomaly6rocnu a pol rocnu dceru.ale tie nalady sa u nej neskutocne striedaju.raz som najlepsia manka a o 5minut uz bali vevi,ze odchadza.reku pobal sa poriadne 😀 .do domacich prac ju musim doslova nutit a nakoniec si to aj tsk urobim sama.ale porozpravat sa s nou da celkom slusne.ma vlastne nazory a som rada ze je uz taka partacka.hlavne z coho som stastna je to,ze sa vie vzit do koze inych a to je v tej dobe vzacne.

mawka
29. apr 2015

@ematko29 tak kluc ma maly uz davno, to som ho ucila hadam od druhej triedy ze co je to mat kluce u seba. takisto mi chodi na nakup uz od 7-8 rokov. v tomto v pohode. len teraz ma tie blbe nalady, vykyvy. aj v uceni, on je skvely, jednotkar, dvojkar, ale dost casto v poslednej dobe donesie aj horsiu znamku. nie preto, ze by nevedel, ale sa mu nechce. pisomky odovzda ako prvy, odflakne, lebo sak moze mat potom zvysok hodiny volno a podobne. hovorim, niekedy super a niekedy ho pretrhnut ako hada je malo. dokonca uz vie ako sa posiela doporuceny list, takto veci ho ucim, neznesiem pocit, ze moje deti nebudu samostatne. na to si zase potrpim. akurat ta puberta 😠

ematko29
29. apr 2015

@mawka to budeme musieť prežiť 🙂ale zasa doba ide dopredu a nemožeme tušiť čo nás od nasich detí ešte čaká 😨

cerez
30. apr 2015

@evka8756 Tak si predstav, že tá moja dievka ma dnes veľmi, ale veľmi prekvapila sama od seba. S manželom sme boli so synom na rannom odbere krvi a dcéra ešte spala. Po našom odchode vstala, sama si urobila raňajky, umyla po sebe, ustlala nám, sebe a svojmu bráškovi. Upratala tak, akoby som to upratala ja. Klobúk dole. Musela som to tu napísať, aby som nepísala len negatívne veci, ale aj pozitívne. Nech jej to vydrží! 🙂

evka8756
autor
30. apr 2015

@cerez Perfekté šikulka 🙂 jáj bodaj by ma aj moja občas takto prekvapila 😒 ale ked už píšem tak spomeniem včerajšok. Kázala som jej umyť riady a odpoved? čoooožééé ale ved ty si mama to je tvoja práca ja som dieťa! :D no na porazenie, že dokedy?

tamulik
30. apr 2015

tak baby môj mladší včera večer prehltol oceľovú magnetickú guličku a môj pubertiak zlatý plakal tak sa oňho bal. čakal nás kým dôjdeme večer z chirurgie, ani spať nemohol. a ráno povedal : mami ja už nebudem na Milanka hnusný , keď on je taka trubka . no neľúb ho. len som zvedavá ci aj poobede keď dôjde zo školy to bude platiť.

cerez
30. apr 2015

@evka8756 Žeby do 18 rokov? 😀 Dnešné decká sú chytrejšie, tak nás dorazia vetou "sme deti svojich rodičov", takže až do úplného konca.
Tak skús ju najbližšie prekvapiť tou istou vetou, keď bude chcieť pomôcť trebárs s úlohami. "Ale to je tvoja práca!" To sú tvoje slová! Nechaj ju chvíľku v tom a potom jej povedz ako tie slová zraňujú a že je úplne normálne, že ľudia si potrebujú pomáhať.

danielahamar
30. apr 2015

A otázočka, čo všetko a od akého veku dávate robiť svojim deťom a hlavne pubertiakom v domácnosti /aj chlapci, aj dievčatá/ bez rozdielu 😕

evka8756
autor
30. apr 2015

@cerez Dakujem za radu! I ked som jej to nieraz povedala ked potrebovala pomôcť s úlohami ale vždy si nájde argumenty ako napr. učiteľka hovorila po tichu a ja som jej nerozumela 😀 alebo ale ved ty si chodila tiež do školy tak asi to vieš lepšie ako ja 😀 ...... ale presne tú vetu akú si mi poradila vyskúšam už berem všetko 🙂

mawka
30. apr 2015

@cerez dobry napad. diky za tip 😀

evka8756
autor
30. apr 2015

@danielahamar no ja už ako 8 ročná som robila veškeré domáce práce, áno viem iná doba 🙂 lenže moja 9 ročná nie a nie ani len prstom pohnúť 😠

mawka
30. apr 2015

@danielahamar moj 11 rocny utiera prach, upratuje si izbu /ked uz mu to poviem asi 150. krat 😀/, umyva riad, utiera riad, vysava a umyva dlazku. sice to su smuhy jak svina, ale dobre no. proste musi sa zapajat. u nasich tiez pomaha a aj na zahrade mojmu tatkovi - nie su to nejake polia a podobne, ale maju okrasnu zahradu, tak zastrihavaju, kosia, upravuju, tvaruju, odhrabavaju listie. teraz maju u nasich kralika na maso chovneho, cakame mlade, tak sa vzorne staraju, maly to vzal ako zodpovednost /lebo chce v rodine s masom robit biznis 😀 / takze sa stara. vseobecne ma blizsie k pracam v zahrade ako v domacnosti. tak casto zmurim oci. no a chodi mi na nakup alebo na postu, ked mi treba. aj do lekarne uz zbehne v pohode. sice to gulanie ocami ma vytaca a tie pripomienky k tomu, ale holt, ma smolu.
dcerka bude mat 6, ta mi pomaha pri vareni, riad jej este nedavam utierat, resp. nie sklo a taniere. ostatne moze. ona mi aj rada sama pomoze. ale zase, detsku upratovat, to ich nutim, ale sama od seba si zoberie handricku a utiera prach, rada umyva dlazku, rada lesti zrkadlo. tiez ich ucim umyvat topanky. a aj ona pomaha v zahrade, ale ju to zase viac taha do kuchyne. prestiera k jedlu, strasne rada mi pomaha pri zehleni - skladat a triedit. tak postupne. este je mala, este ju to drzi. uvidim o par rokov 😀 😀

horana
30. apr 2015

Ano, aj moj 10 rocny je na tom tak, akoby presiel nejakym zlomom, tento skolsky rok, nic sa mu nechce, na vsetko odvrava, nic sa mu nepaci, vsetko je nuda, neposlucha, zacal byt lenivy ako vos. Ked moc nie je po jeho , vyhraza sa ze ujde z domu, dokonca uz taky maly utek aj skusil. Niekedy sa sprava ako macho, inokedy je divne lutostivy, alebo ked mu vezmem tablet tak sa vyhraza ze skoci pod auto...no mam dost, nikdy taky nebol...
Je to zcasti na smiech, zcasti na zaucho a zcasti na blazninec s nim...

tamulik
30. apr 2015

@danielahamar no môj vysáva cely byt, vynáša smeti, a samozrejme musí mat svoju izbu v poriadku. ale z času na čas postelie aj nám v spálni, a to mi z mužom vieme ze niečo chce 😀 😀 😀

mawka
30. apr 2015

@evka8756 ved toto. my sme kazdu sobotu cela rodina upratovali cele doobedie. brat vysaval, ja som umyvala schodisko, utierala som prach, dokonca som uz ako prvacka vedela umyt kupelnu a zachod. a bez reptania. brat potom tatkovi pomahal na dvore a v garazi take chlapske veci, ale fakt ze uderom nastupu do skoly som musela kmitat a pomahat. nehovoriac o tom, ze brat starsi bol zodpovedny za mna, sice to casto odflakol, ale co nasi v rpaci, obed sme si zohrievali na sporaku lebo sak mikrovlnky neboli, neexistovalo nemat porobene ulohy ked prisli nasi a to nas este postavili so zositmi a skusali, ci sme nauceni... taaaak by som to chcela dokazat u mojich deti, joj 😅 a hlavne pred spanim sme museli mat izby tip top upratane a v posteli o osmej, zhasnute a spat. boze ja ked si predstavim, ze tych mojich o pol deviatej s penou u pusy nahanam do postele - lebo oni este musia cikat a napit sa a potom zase hento a tamto, moje nervy. a este v posteli debatuju a rehnia sa. nevyhoda spolocnej izby 😀

mawka
30. apr 2015

@tamulik hej hej, aj ja poznam tu vetu: "S cim potrebujes pomoct, maminkaaa?" To mi je jasne, ze bude nasledovat nejaka poziadavka 😀

@horana moj ex to spravil nedavno. obom. som myslela, ze maly pojde na psychiatriu. vzal im tablety, mobil a zakazal PC. mala to mala na haku, ona sa otrasie, resp. asi to neni pre nu este podstatne. ale maly, to ako keby mu nieco vyrvali z tela. fakt som myslela, ze pojde k odbornikovi, co to s nim spravilo. po dvoch tyzdnoch je uz stabilizovany 😀

evka8756
autor
30. apr 2015

@mawka No aj s týmto veru máme problém príde domou zo školy a prvoradé je sadnúť pred počítač, lezie mi to kvalitne na nervy a ked jej poviem, že nech to neni prvá vec tak odpovie že a čo mám iné robiť, No túto poznámku už ani počuť nemôžem. Ona sa stále nudí, nevie čo má robiť no konec mi je z nej. Najradšej by som ju poslala do nejakého vojenského tábora kde by ju naučili 😀

tamulik
30. apr 2015

Tak dnes poobede bolzasa cirkus. Pretoze on musel cakat hodinu a pol v zuš-ke , co mu odpadla tanecna. Chudacik maly. Je u nas jarmok tak ked sme sli okolo pytam sa ho ci nechce ist na kolotoce a on sa na nas vykrical ze nieje male decko co chodi na kolotoce a on je unaveny z toho cakania. A tak sme dosli domov , zastavime pod blokom , a nas milovany pubertiak sa ospravedlni a vravi : no mami , oci ked chcete ist tak ja s vami pojdem na tie kolotoce. No to mojho muza uz skoro vystrelo 😀

evka8756
autor
4. máj 2015

No moja zlatá dcérenka 😉 nás včera tiež kvalitne vytočila, rozhodli sme sa s priateľom, že jej budeme za každý deň dávať 0,50e ale len v tom prípade ak bude pomáhať v domácnosti a poslúchať, už nás iné nenapadlo ☹ dnes má svoju veľkú výplatu. Včera sme jej zrátali koľko dostane odrátali sme dva dni a to sme boli veľmi tolerantný a srdečný 🙂 a pravdaže sa jej nepáčilo dodnes bola ofučaná 😒 ale sme jej vysvetlili že ak sa bude viac snažiť zarobí si viac že to vlastne záleží len na nej ale zbytočne tak či tak si mlela svoje 😖

vandijan
13. máj 2015

@mawka môj bude mať tiež teraz 11, a keď som to čítala, ako keby si opisovala môjho, urobí čo mu poviem, len najprv mu to musím 150 krát zopakovať, len jeho izba je ako zakliata a zakaždým mi povie: mami veď to urobí, a keď sa opýtam kedy, povie že už teraz, a to sa tam vrátim ešte tri krát minimálne a stav rovnaký. Ale niekedy ma prekvapí a urobí mi kávu, ale tiež čakám čo za to 🙂, asi sú tie decká rovnaké 😀

ninuuus
12. mar 2016

Ahojte. Mam za sebou hrozny den s mojim 9 rocnym pubertiakom. Tak som natrafila na tuto diskusiu a prosim o radu, ako riesite tie vypate situacie. Mne nic nepomaha, ani pekne slovo, ani krik, ani zakaz mobilu ci tabletu. Som z neho na nervy a horsie je, ze mladsi sa to zle vsetko uci... Vdaka za kazdu radu.

jazminn
23. mar 2016

moja dcéra mala 11 a myslím si že je v puberte, veľmi mení nálady a pod...a dokonca už dostala aj menzes, každý je dobrý len mama so svojími radami najhoršia , najlepšie sú jej kamarátky, ktoré jej rozumejú lepšie ako mama...

vandijan
23. mar 2016

takže vysvetlila som synovi ( bude mať 12) že býva s nami takže sa bude tiež zúčastňovať na všetkých prácach. Keď sa učí, odovzdáva mi mobil a tablet, PC nepoužíva, len cez víkendy, má povinnosť kým prídeme dať všetko do poriadku, ale zatiaľ to celkom fajn funguje. Sem tam sa ofučí, ale na druhej strane akosi začal chápať, že to inak nejde, lebo som s ním pozerala jeden dokument, kde bol totálny bordel, netuším názov, tam pomáhajú zberačom upratovať, a keď som videla jeho zhrozený výraz, vysvetlila som mu, že aj takto to môže vyzerať ak sa všetci na všetko vykašleme. Zatiaľ nám to funguje celkom fajn a aj 150 krát opakovania sa nám skrátilo na dve max tri.... stačí ak poviem či niečo nepochopil... tak sa začne smiať, a potom je to v pohode, už len prísť na to ako to urobiť, nech si polepší známky to fakt netuším 😀