Moje deti sa vonku nudia

kamajka
24. máj 2014

Mozno som to dala do nespravnej kategorie,ale budis. Zdravim Vas vsetky mamicky aj nemamicky. Mam problem ao starsimi detmi,nechcu chodit von,vraj sa tam nudia!!?! Akoze oni by aj isli,ale take,ze na kolotoce,do podniku kde su hojdacky a pod. Absolutne nechcu ist von ked poviem aby boli pred barakom,mam to pod oknami. Su tak trochu introverti,ale preboha,nemozu sediet stale doma alebo byt cely den na kolotococh. Nieco ako bicyklovanie,futbal,volejbal a podobne im nic nehovori. My ked sme boli deti,zahrali sme sa aj na stavenisku. Nechapem to. Vie mi niekto poradit,co s nimi? Ked ich aj donutim ist pred barak,tak sedia na lavicke ako dve kopy nestastia a krivia gamby ze sa nudia a nemaju co robit,popritom ihrisko je plne inych deti ktore sa hraju. Dakujem.

pribinak
24. máj 2014

Majú kamosov ci kamošky?

kamajka
autor
24. máj 2014

@pribinak take ozajstne nemaju,ale nikto im nebrani aby si nejakych nasli,lenze dookola pocuvam len to,ako oni tie a tie deti nepoznaju a pod.zas ja tiez nemozem chodit druhe deti prosikat aby sa hrali s mojimi.

hradnapani
24. máj 2014

@kamajka kedysi za nasich "cias" to bolo ine. Ihriska boli preplnene deckami a fakt sme sa tam nenudili, vzdy sa dali najst stale novi kamosi, s ktorymi sa dali hrat rozne hry. Dnes je na ihrisko smutny pohlad. Okrem drobizgu tam uplne chyba kategoria starsich deti. Asi je to dobou, rodicia si svoje deti viac chrania a deti maju zase lakadla doma, ktore sme vtedy nemali, hlavne pocitace a takisto aj viac povinnosti v skole.
poradit neviem, ale je mi z toho smutno a uz teraz viem, ze nase deti taku spontannost na ihrisku nezaziju 😒

pribinak
24. máj 2014

A nechodia napr na kruzok? Tam by sa mohli s inými deťmi zoznámiť a kamosit
Nepises, koľko majú rokov, co spolužiaci ci kamosi zo škôlky? Tam nemajú žiadne väzby? Ci susedia?

kamajka
autor
24. máj 2014

@hradnapani. Presne:/ Lakadla som zatrhla vsetky,maju iba velmi obmedzeny cas na zabavnu elektroniku,chcela som tym docielit presne to,aby si nasli zabavu vonku,ale nedari sa mi:(

kamajka
autor
24. máj 2014

@pribinak 10 a 8,na kruzky chodia len v ramci skoly a syn chodi na taekwondo,ale je to take pozliepane,su tam deti aj z inych dedin,alebo tie co su od nas,chodia povacsine s rodicmi na vylety a pod.my si to nemozeme dovolit z roznych pricin,ktore tu teraz nebudem rozoberat,ale vonku zvyknu byt aj ine deturence a tie moje sa nevedia,alebonechcu k nim nejako pridat:(. Susedia a spoluziaci nula bodov,dcera ma tiez pozliepanu triedu z inych dedin a synovi spoluziaci byvaju vsetci na inych sidliskach.

horana
24. máj 2014

Hej, aj podla mna je to uz dnes ine ako volakedy.
Dnes uz podla mna hodne zalezi aj na zivotnom style rodiny ako takom, ci ako rodina niekam s detmi pravidelne von chodievate, ci ich vediete staci jemne rekreacne k nejakym sportom ale tak aby aj na vas rodicoch videli ze vas to bavi, a ci to robite uz od detstva deti. Ci su k tomu vedene a maju odkial obkukat pozitivny vzor... Je to viac prace pre rodica, ale oplati sa...
Zaujate deti si potom lahsie najdu aj kamosov, lahsie sa daju presvedcit na kruzok, kde si opat mozu najist kamosov podla zaujmov a tak..

ellahop
24. máj 2014

@kamajka asi treba ist s nimi. zahrat si begbinton, volejbal, postavit nieco z piesku, nahanacku, schovavacku. treba im to ukazat

heltacek
24. máj 2014

@kamajka tak to je ťažké.... skúšala si zistiť prečo, povedia ti pravdu? Napr moja staršia bola ako diktátor a preto sa sňou nechceli deti hrať. Časom sa všetko vysvetlilo, ona sa trocha zmenila a už to bolo OK. Najprv by si mala nájsť príčinu (ale pravú príčinu) a potom to riešiť. Zisti čo by ich bavilo okrem PC a skús to nejako skĺbiť s inými detmi....

horana
24. máj 2014

Nestihla som pred svojou odpovedou predoslou, precitat si prispevok zakladatelky tesne nado mnou, ale zda sa ze teda v tom to asi bude, ked si rodicia nenajdu cas na budovanie takeho nejakeho kontextu doma, tak deti mozu mat tendenciu citit sa v takom vzduchoprazdne, nemaju sa coho chytit od coho odpichnut. Niektore deti su take, ze ked nemozu odpozorovat od rodiny, je to potom tazke...

pribinak
24. máj 2014

My sme mali v rodine takýto prípad, ze slečna sa nevedela skamaratit s deťmi, tak sme kúpili malého psika a ked chodila slečna Vencit, tak decká chceli hľadať a tiez si na chvíľu požičať voditko a akože Vencit, a postupne sa pozoznamovala a začala sa kamosit s deťmi, to uz bola tiez takmer 10rocna a pomerne ťažký introvert

asimama
24. máj 2014

a co robievaju,ked su vo vnutri?mozno by bolo dobre vypnut telku a pc,tablet ci ine hry..ked sa zacnu nudit doma..pojdu von..

anatalia77
24. máj 2014

@hradnapani a volakedy sme ani nebehali po sidlisku,ved stacilo,aby sme doniesli svoje zberatelske albumy znamok a dalo sa prehrat az do vecera.Ja som napr.zbierala servitky,a potom sme si vymienali.
Neviem co dnes deti zbieraju..

hradnapani
24. máj 2014

@anatalia77 vidis, tuto zberatelsku stranku veci som nejako nezazila. Ale to behanie kadetade, vratane stavenisk (az sa mi vlasy jezia, ze sme vlastne hrozne riskovali a rodicia ani netusili), toho sme si uzili neurekom. Ale hoci sme aj len presedeli s kamoskou na prasiaku, stale bolo o com...
ale ako to dopriat dnesnym detom aspon scasti (behanie po stavenisku by som urcite nedovolila 😝 , tak to ma nenapada ☹

anatalia77
24. máj 2014

@hradnapani chcelo by to oprasit stare dobre veci z nasho detstva.
Ak vonku prsalo tak sme hrali mikado,alebo clovece,karty.
Len ako tie deti nabudit. Tak snad im to ukazat.Mozno sa chytia.

lienkafoj
24. máj 2014

@kamajka ja to mám doma podobné 🙂 moji synovia 10 a 7 rokov - len pri počítači, x-boxe, tablete by to sedelo.... obmedzila som im tieto aktivity na x-box 2x do týždňa alebo keď je vonku škaredo... aj tak je to samé "mamíííí, možem x-box???, mamííííí ja sa nudím!" vyháňam ich von, ale že tam nikto nie je /sme v RD na dedine, spolužiaci na opačnej strane dediny/ ale keď poviem aby išli na bicykloch za nimi, tak je do ďalekoooo, som aj naklonená nech k nám tí kámoši prídu, a zas: "ja sa nudííím". Mám aj svoje povinnosti okolo domu, záhrady, chodím do práce, muž tiež, nemôžeme im suplovať kamarátov. Samozrejme, cez víkend výlet, ZOO a tak, ale v týždni je to najhoršie..... Majú trampolínu, húpačky, v lete bazén, psa a furt im je málo.
Ja v ich veku som vyliezla von po raňajkách, došla hladná k obedu a do večera ma nebolo. S deckami okolo baráku - na gumu, slepá baba, schovka, chytka,..... no kopec toho bolo. Kľúče na krk a čau.... ale zas je pravda, že sme boli mladé sídlisko s mladými rodinami a všade bola kopa detí .... Chodím sa s nimi aj v týždni bicyklovať ja, na biku venčíme psa, chodíme do chotára, ale keď majú ísť sami, tak sa strašne nudia..... aj mne by ste vedeli poradiť, čo na týchto mojich fafrnkov účinkuje?

mircalla
24. máj 2014

@hradnapani Uplne suhlasim - take hry ako vybijana, volejbal, hlinene gulicky, schovka, ci dievcenska guma to ani nevidam uz. Sme sa vedeli zahrat aj s nicim, preliezka bola prasiak na prasenie kobercov, nejaka lopta nam uplne stacila. Tiez mi je z toho smutno

anatalia77
24. máj 2014

@lienkafoj tak my zvykneme hrat karty,ale u nas fici aj puzzle.

anatalia77
24. máj 2014

@mircalla jej hlinene gulicky,my sme to volali marmany

kamajka
autor
24. máj 2014

Stale nieco detom vymyslam,sice to nie su zrovna vikendy v tatralandii alebo lyzovacky na horach,ale vzdy sa v ramci moznosti snazim nieco vymysliet,aby sme nesedeli stale doma,napr.opekacka,prechadzky,tury...mam pocit ze som s nimi az prilis vela na to vsetko,mam este trojrocneho syna s ktorym musim chodit ako dozor a oni sa ma povacsine drzia,lebo aj maly sa chce s nimi hrat. No ja mam potom pocit,ked som stale s nimi,ze su mamickari a mozno aj preto sa tak k nim deti stavaju...neviem..a ja tiez sportujem so synom,ale dcera sa vobec nechyta,uz rozmyslam,ze ich proste vyzeniem pred cinziak a budu si musiet nejako poradit:D

kamajka
autor
24. máj 2014

@ellahop tisickrat som to skusala,no oni sa nudia,ich to nebavi,alebo "ja to neviem hrat" je argument slavny....a zase chodievam s nimi casto,kvoli najmladsiemu synovi,a to vyzerame ako blbi,hucim do deti,vymyslam,jedina som na ihrisku s detmi,fakt ako blb.

kamajka
autor
24. máj 2014

@lienkafoj hm,tak vidim,ze nie som sama🙂

vefi89
24. máj 2014

@kamajka a skúsiť im dať loptu a mamička ostane doma, a všetky tri deti budú pred domom? mamička ich vidí z okna, a staršie decká vedieme k zodpovednosti.. a možno som sakra mimo 😀
ja to našťastie riešiť nemusím.. hoc sme na dedine, kde deti hádam ani nie sú 😕

lienkafoj
24. máj 2014

@kamajka aj trosku lutujem, ze sme kupili strasi dom vo stvrti, kde odrastla generacia a byvaju tu vacsinou starsi ludia.... v stvrti, kde su novostavby su zas mlade rodiny a plna ulica deti.... "ale oni sa nuuudiaaa"

janinah
24. máj 2014

@kamajka ak im dáš loptu,bedminton,bicykle,tak sedia na lavičke a lopta,bicykel pri nich? keby bol jeden,tak chápem,ale sú dvaja,to sa môžu perfektne zahrať...na lavičke či na schodoch či na tráve sa dajú aj karty hrať,guličky,kresliť,kamienkove hry,skákanie s gumou,po obrazcoch čo sa kriedou kreslia.....treba ich naviesť,ukázať....môj 8r. má problém domov trafiť,aj teraz je na tráve a futbal hrá a kamošov kopa

zuzana76
24. máj 2014

@kamajka ja som bola taka, ze vonku som bola akurát cez letne prázdniny, kked som bola u babky na dedine, ale aj to som si najradsej citala, inak ma to vonku nebavilo vôbec a som tu, skor teraz sa uz potulam, ale ako dieta na ZS vôbec, mozno su take typy, spravne je, ze si obmedzila PC zabavu doma, skus im teda navrhnut, nech si citaju, alebo sa hraju doma - ja som sila saty pre babiky a to bola robota aj 4 hodiny, som sa zasila niekdy a sila o dusu.

25daniela
24. máj 2014

@kamajka no, moje by aj chceli vonku, byvame v panelaku a pred blokom vecsinou kopec deti, ale jednoducho nestihame 😀 😀 😀 a ked je manzel doma, cez vikendy chodime niekde na vylety a zvycajne ked sa vraciame tak deti pred blokom stale vyzvedacka, kde ste boli... Teraz uz ked je teplo, snazim sa ist aj po ihriskach, ked sa vraciame domov z hudobnej a vytvarnej, mame to daleko, tak aspon tak. Ked sme pred blokom, ja tiez musim lebo najmladsia ma dva, tak sa zabavia, keby nesli ine deti domov, tak by tam moje boli schopne byt do noci... Tak tomu nerozumiem, ze sa nudia vonku, keby ze bol sam, ale dvaja. Moje starsie si vystacia same, ale nechodia von bez dozoru, predsta sme vo velkom meste a moze sa stat hoc co. Ak by aj nemali ziadne hracky, tak si najdu palice , kamienky, schopne su sa zahrat s nicim...

ssussie
24. máj 2014

vypni telku, zatrhni internet - alebo zamedz ... a na leto prihlas do pimestskych (jednodnovych) taborov .... alebo na kruzky ....

oktoberka
24. máj 2014

@kamajka no,neviem ci su ozaj taki unudeni...alebo jednoducho maju take obdobie hanbenia- a to sa da skryt za kadeco,aj za vyhovorky,kt.si tu pisala

ja som bola cca v ich veku podobna 😅
mama sa isla zblaznit a zufala si 😀
doteraz to neviem vysvetlit

ale preslo to 😀 😀

jednoducho im len skusaj nove impulzy,spolocne vylety=nic extra to byt nemusi...uziju si trocha vas-s manzelom a dostanu sa z toho

viem,ze som vtedy chcela ist vzdy do tabora-bola som vzdy rada s detmi...ale skor ticho...a ked ma do tabora dali,bolo super...no po nociach som plakala a chcela ist domov,byt iba s rodicmi

ale neviem,nejako som z toho vyrastla

takze,mozno to je nuda.....a mozno len blbe obdobie

eeffka
24. máj 2014

@kamajka ja osobne by som ich vyhnala pred barak, sak su dvaja, to je co za vyhovorku ... maju vyhodu ze sa mozu zahrat sami, ked uz maju taky strasny problem ozvat sa k cudzim. No uz by ma videli ze 7a 10r decku budem robit na dvore animatora, sak by sa dcera za mna hanbila 😠