Môže byť 6 ročné dieťa bez dozoru doma hodinu ráno?

margotka33
6. máj 2014

Baby nastupila som do prace a chodím skoro rano. o 5:30. Mam dilemu, ci dieta moze byt od tej 5:30 do 6:30 same doma s mobilom na mna a na babku. Je to rozumne dieta, teraz spava u babky. Babka by vzdy prisla o 6:30. Ma 6 rokov. My v tomto veku sme zamykali byt a chystali sa do skoly sami.. Ale neviem ci je to vhodne. Mam z toho zmiesane pocity. I ked som napr. vidlela ako 6 rocny chlapec vodí do skolky svojho surodenca. Mamina zrejme nemala na výber.

zuzkafuny
7. máj 2014

Moja dcera sa tiež chystala do školy ako prváčik sama... chodila som skoro ráno na bus, tak musela. Vracala som sa o 16hod. a kým som prišla, naučila sa a ešte išla so psom a pekne na mna počkala. A to vtedy ešte mobil deti nemali... bolo to ťažšie... Teraz v tom veku mám syna a tiež idem od septembra už do práce po materskej... no uvidím... jeho zvyknem nechať na hodku doma samého keď sa mu so mnou nechce do mesta. Ale som nervózna. Ale z dačoho žiť treba, tak si to žienky moje musíme nejako zariadiť...

celasapremenim
7. máj 2014

@margotka33 ospravedlnujem sa, nechala som sa uniest
nenapisala by som znovu slovo tupa, ale nieco jemnejsie 🙂 som rada, ze si to poriesila s babickou

koniarova
7. máj 2014

@celasapremenim A mne to naopak sympatické je a držím Ti palce. 😉 😉 🙂

margotka33
autor
7. máj 2014

@celasapremenim ak by si pozorne cítala, tak by si vedela, ze som voj problem davno vyriesila... napísala som, ze dieta bude spavat u babky, alebo babka u nas... este asi na 2-3 starne. Ty pre mna za mna vsatavaj k svojim vnucencom aj o 1:00.. Nasa babka ma zdravotne problemy a som stastna a vdacna, ze diata strazi vzdy ked potrebujem... ked je chore, alebo ked skoro rano musim do prace.... nemienim ju zneuzívat a tocit s nou, nakolko ma aj ona narok na svoje pohodlie, nehovoriac o zdravotných problemoch...
Dakujem za titul ,,TUPA,, ty si zas hrozne ,,MILA,, 😉 Ja nie som mama co sa nestara o svoje dieta, ani ziadna socka.. Pekny den ti zelam milá cleas...

petramelka
7. máj 2014

NIE

prasiatko30
7. máj 2014

@margotka33 👍myslim si ze je to rozumnejsie i ked trochu komplikovanejsie 🙂

celasapremenim
7. máj 2014

@margotka33 v poho, vidim, ze neakceptujes nasledne ospravedlnenie sa, ale nevadi

barbara088
7. máj 2014

@celasapremenim no veru si to trosku orehnalo....ako mozes vediet k akej je situacii...povies vsetko sa da vyriesit...ja som mala ex co ma trieskal ako zito,,,ked som chcela odist nemohla lebo som mala prijem 180rodicovsky syn mal dva roky,nemal mi byt kto pri nom ked som chcela ist do prace otec polovicny bezdomovec a mama odisla od nas ked som mala 13 este som sa od brata musela starat...tak prosim ta bud teraz mudra a povedz ako som to mala riesit ....

anelehka
7. máj 2014

@barbara088 no,my nemame vypinac na strope maly je celkom vysoky a dociahne akurat.V skolke ma o hlavu mensie deti a tie urcite nedociahnu,ale to bol len priklad,take male dieta nema co same zostavat same doma,nema byt co zodpovedne,mudre,samostatne,nato sme tu my dospeli,dieta je dieta,ma sa hrat,nejako skoro chceme aby boli rychlo dospeli a zodpovedni...maju este dost casu na zodpovednost...tym samozrejme nemyslim,ze ho netreba pripravovat na skolu,domace ulohy,to patri k veku 6 rokov anie strazit este mensie dieta,vychystavat sa do skoly a podobne veci,to je moj nazor a za tym si stojim.

barbara088
7. máj 2014

tak to som ja nepovedala ze ma strazit 6 rocne dieta svojho surodenca....ale ako napr...mam 4 mesacnu dcerku poviem synovi viki je v postielke idem sa vycikat ked bude plackat daj jej dudlik....to sa snad neda ani brat ako varovanie...a ani ta pani co to tu napisala to tak urcite nemyslela.....prosim nehladajte za vsetkym zamienku sa hadat ved sme damy nie babky na trhu

sweetangel20
7. máj 2014

Baby,nechajte to už tak. @margotka33 si to už poriešila. Chcela len poradiť a nie aby ste útočili. Je to ťažké v dnešnej dobe, keď je zamestnávateľovi úplne jedno, či sa má kto postarať o vaše dieťa, kým ste v práci... Niekto na výber naozaj nemá a určite by sa o tú malú bála, keby bola sama. Lenže niektoré to zobrali útokom... Našťastie, ja toto riešiť nemusím, že zostane sám, vždy sme si s mužom vedeli poradiť a to bývame od rodiny 200 km, ale u niekoho sa to nie vždy dá...

anelehka
7. máj 2014

@barbara088 urcite moze postrazit ak sa ide mama vycikat 😵 tebe som adresovala len to,ze nemame vypinac na strope 😵

deny1983
7. máj 2014

@margotka33 mna nechal foter raz doma v tomto veku, bola situacia taka, ze sa inak nedalo, asi hodinku, to bolo dobrodrustvo, iny pocit, nikdy na ten pocit , ze som sama doma nezabudnem, akoby som mala velku moc, vsade som sliedila po kazdej izbe, take zaujimave to bolo, hlavne som vedela, ze sa vrati otec, mi to prizvukoval, poriadne mu povedz, ze pride zachvilu babka a skus ho nechat... deti maju fantaziu, aspon ja som bola omracena atmosferou vtedy prazdneho bytu 🙂 este ma aj mobil, je rozumny, ja by som skusila, na vlastne riziko ale, nezabudaj.

janulik2008
7. máj 2014

@quixina @lenka1993 ... oni si zmeny ako tak nevyberajú že budeme robiť tú istú zmenu. možno keby som mala staršiu ségru alebo žeby bola menšia dobre ale v poslednom čase čo robí moja ségra tak sa im ani nečudujem. a myslím že min. rok v oktobri ich "prehadzovali" po zmenách kedy boli obaja na nočných alebo na ranných a v pohode. nie je to extrém podľa mňa lebo napr. keby som chcela a povedala by som že idem spať ku kamoške tak ma pustia, alebo keď poviem idem tam a tam tak ma pustia v pohode. a keby som im pyskovala tak ti poviem raz a nikdy viac. a nikdy nevieš čo sa môže stať. mám 20 ja mám 20 ségra má 16 tá má hlavu plnú chalanov a robí také blbosti že byť mojimi rodičmi tiež to tak robím. ja mám 20 nemám detičky takže tak.

janulik2008
7. máj 2014

@zuska_bluzka nie je mi to trápne pretože keby som im povedala že chcem spať napr. u kamošky tak sa to dá. Je napr. pravda že keď som chodila do školy tak sa pýtali čo a ako ale jednoducho to sú rodičia a kým bývam u nich sú tu ich pravidlá. a prepáč ale ja nemám deti, som slobodná bezdetná takže toto nerieším. cez noc by som mohla v pohode ostať sama ale robia tak ako robia a ja to nezmením.
a mám aj ségru myslím že je to aj kvôli nej pretože robí také blbosti až sa človeku rozum zastavuje niekedy.
a nedozerajú na mňa. nesedia pri mojej posteli nevolajú mi každú hodinu kde som, čo robím atď. sú doma cez noc a čo? nikdy nevieš čo sa stane. dobre mám 20 som dospelá ale môže sa dačo stať a čo ptm?
a trz ma tu "ukrižujte"!

kepassa
8. máj 2014

Zeny..len taka malickost,ze mi vcera volala svokra,vysokoskolsky vzdelana,vek 56r a ostala uplne v rici lebo jej zacala horiet rychlovarna kanvica a ona sama doma nevedela co ma robit.necakala to a zlakla sa ked zacalo horiet a to ani nespala len bola v druhej miestnosti a utierala prach a somariny a teraz si predstavte,ze sa ro Boze chran stane v zamknutom byte vasmu sestrocnemu dietatu,kt.spi a zobudi sa do ohna a dymu...cert nikdy nespi...

digysa
9. máj 2014

@kepassa Mas pravdu ...cert nikdy nespi......

Ono je to krasne ucit dieta zodpovednosti, samostatnosti a pracovitosti.........ale toto je dost nestastne riesenie na nauku.
Vsetky ste tu pisali o dobrom, mudrom, samostatnom dietati, ktore ovlada narabanie s telefonom.
Nuz, ale zabudli ste, ze aj MAMICKE a BABICKE (dospelym, zodpovednym osobam) sa moze za tu hodinu nieco stat......
Zakladatelka tu prave teraz napisala, ze babka ma zdravotne problemy.........Co ked ju cestou ku nim klepne a dostane porazku ( priklad)?
Co ked sa mamicka dostane do autonehody?

Co si potom ten zodpovedny, mudry, samostatny a dobry chlapec pocne?????? ☹

@margotka33 dobre si to vyriesila, synak musi spat bud u babky, alebo babka u vas. Este je maly. Sama mam 6-rocne dievca.

roxi
11. máj 2014

@digysa no tak, keď už vykresľuješ také drámy, tak babičke sa niečo môže stať aj keď je s vnúčikom, tak to zas, aby dieťa nebolo nikdy len s jedným dospelým, lebo čo ak ten náhodou dostane infarkt.

Fakt tu už preháňate, stať sa môže čokoľvek a kedykoľvek, ale už vykresľujete také veci, že ozaj to by už deti museli byť najlepšie v starostlivosti aspoň 2 dospelákov až do dospelosti.
O mňa sa často starala babička a mala tiež zdravotné problémy a stalo sa, že som jej musela volať sanitku a mame do práce, aby prišla domov, lebo babku vzali do nemocnice a zvládla som to, bola som na takú situáciu pripravená, takže i keď som bola vystrašená vedela som, čo by som mala urobiť a našťastie, vždy všetko dobre dopadlo. Nie vždy má človek možnosti, aby mal poruke ideálnych opatrovateľov v super fyzickom stave, alebo peniaze na to, aby si opatrovanie zaplatil.

effkaa
11. máj 2014

Ja som mala tusim takych 8 rokov a bola som doma s bratmi, ktorych som mala strazit. Jeden mal 6 a druhy 5. Akoze nic nezvycajne, uz som to takto robila cele 2 roky. Babka a dedko byvali od nas 3 domy a poznala som aj susedu a jej deti, keby nahodou nieco... No a brat ochorel a nevedela som co robit, tak som zasla za susedou, ale ta nebola doma. Boli doma len jej deti. Dcera mala asi 12 rokov. Spolu sme zasli do potravin, kde bol telefon. Ten bol najblizsie, ona zavolala sama si uz nepamatam kam, jednoducho prisla sanitka k mojmu bratovi, dali sme este stolicku na cestu. Pomohla mi upratat a nasi samozrejme stale o nicom nevedeli, vsetko sa dozvedeli, az ked prisli z prace domov. Lekarka mi dala do ruky nejake lieky, opytala sa kedy pridu rodicia... to uz nebolo dlho,takze odisla.

Neverili by ste ako sa deti dokazu vynajst, ak su obcas vystavene takej situacii, ze sa musia spolahnut na vlastne sily. Sama neviem, ci by som nechala doma 6rocne dieta. Naozaj si netrufam povedat. Takisto je neporovnatelne, ake to bolo v roku 1989 na dedine na Orave a trebars v roku 2014 na sidlisku v Pezinku, kde pozname akurat jednu susedku. Tazko povedat naozaj, ale dieta obcas treba naucit tomu, ze sa musi spolahnut aj same na seba, aby sa mu nezrutil svet, ak napriklad opatrovatelka odpadne. Alebo strati kluce alebo strati mobil alebo...

digysa
11. máj 2014

@roxi Neviem, aky je na Slovensku zakon, ale kde zijem ja, tak dieta nemoze byt SAME bez dozoru dospeleho do 11 rokov. A plne sa s tym stotoznujem...
Deti sa k samostatnosti nevychovavaju pod natlakom ale prirodzene, ze ich k tomu vedieme a ucime.

Moje "dramy" som pisala preto, lebo vychadzam zo zakona, kde by mi nepomohlo ani "zodpovedne" extremne mudre a samostatne dieta...keby sa MNE nieco stalo na ceste do obchodu a MAXIMALNE samostatne, zodpovedne a mudre dieta by tusilo, ze nieco nie je v poriadku, tak zavola policiu (co uz moje dve deti dokazu) a prva otazka pri vysetrovani by bola- Preco ste isli do obchodu bez deti? Kto ich strazil pocas vaseho odchodu?
Tu by som mala docinenia so socialnymi pracovnikmi.
Syn bude mat v septembri 9 rokov a uz bol par krat sam doma, ked som isla nieco kupit...Ale viem, ze keby sa mi nieco stalo, tak moze zavolat otcovi, ktory ma firmu 10 min od domu.
Svoju dceru (6rocnu) zatial beriem vsade zo sebou....Jednoducho a jasne- toto nie je dostatcujuci vek dietata na samostatnost.

eeffka
12. máj 2014

no takze takto damy, dcera ma 9r, doteraz som bola presvedcena ze moze aj s prstom v nose byt sama doma aj pol dna. Dnes si tu po skole pozvala 3kamosky ( boli same 45min) a ked som dosla, bolo tu ako v opicinci, skakli mi po posteli, bordel v celom byte nahanali sa..... ako mala som co robit aby som ich s rozbehom vsetky nevykopala z bytu zeby skackali... a moja dcera na mna kuka jak zaba z prachu , ze sak ona neskakala, nerobila bordel... no koniec kamaratsaftom bez dozoru do 21ky 😠
a to mam samostatne, zodpovedne dieta, ktore som predpokladala ze sa bude v izbe hrat s ponikmi pri tichosti, prinajhorsom si zapne zakazany tablet... no dostala som 3po pysku od zivota, nastastie sa nikomu nic nestalo a prechadzam na bacharsky rezim

cobhan
27. máj 2014

myslim, ze v tej dobe este maly aj tak spi, nie? ked pride babicka o 6.30 tak ho moze akurat zobudit. Aj keby sa zobudil, tak rano este deti nie su take aktivne, najskor by si pustil telku alebo nejake rozpravky a pockal na babku.
Za nasich cias to bolo ine, mna mama zobudila ked odchadzala do roboty, sama som sa vychystala do skoly, zamkla byt a sla na autobus. Teraz je to ine a nemyslim, ze je to k dobru tych deti. My sme museli byt zodpovedni, oni nemusia. Dokonca sa pamatam, ze ako tretiaci na zakladnej sme mali dvojfazove vyucovanie a ked sme chodili na poobednu, tak doobeda sme byvali sami doma...uprimne, cudujem sa, ze to nasi rodicia v zdravi prezili 😀

macocha
28. máj 2014

Myslím, že je aj veľký rozdiel podľa toho, kde a ako dieťa býva. Výnimky potvrdzujú pravidlo, ale vo všeobecnosti veľké mestá s anonymnými sídliskami sú nebezpečnejšie ako malé obce, kde sa všetci poznajú a každá suseda v prípade potreby pomôže... aj to by som zvažovala. Lebo je fakt že my v tom veku sme zvládali to i ono, ale kriminalita bola neporovnateľne nižšia.

A samozrejme že vždy ostane ten tieň pochybností, čo všetko sa môže nešťastnou náhodou prihodiť. To by som ale zbytočne nehrotila, ak ozaj nie je iná možnosť - len samozrejme urobiť všetky dostupné bezpečnostné opatrenia, odhadnúť pripravenosť dieťaťa a jeho vzťah k zodpovednosti, schopnosť zareagovať aj v prípade mimoriadnej situácie - ale nestresovať sa príliš. Lebo nepredvídateľná nehoda, požiar a tak... sa predsa môže stať aj tak, keď rodič spí vo vedľajšej izbe a nič nezistí, kým nie je neskoro.

digysa
28. máj 2014

@eeffka 😎 😀 😀

rodinnevikendy2
24. júl 2014

Mám osemročnú dcérku, ešte stále nechce byť sama ani keď idem vyniesť smeti. Ale každé dieťa je iné.

Posielam ponuku na pekné detské tábory
Posledné voľné miesta do denných zážitkových táborov ŠMOULKOVINY a ZVIERATKOVO
Všetky tábory umiestňujeme v blízkosti lesov, aby deti boli celý deň v prírode a máme množstvo zážitkových lesných aktivít a rozprávkových lesných bytostí ( škriatkovia, víly a pod. )
Tešíme sa na vaše deti emoticon
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...