Na ktorej škole je takýto druh výučby?

ywana
27. nov 2009

Mám dcéru na základnej škole. Doteraz prebiehala výučba klasicky, pedagógovia prišli do ich stálej triedy. Od januára však chce pani riaditeľka zmeniť tento systém (bez akejkoľvek komunikácie s rodičmi, učiteľmi alebo žiakmi). Každá trieda bude zadefinovaná ako odborná učebňa konkrétneho predmetu a pedagóga a presúvať sa budú žiaci. Školské tašky majú mať umiestnené v šatni a každú prestávku si majú do tej šatne zbehnúť vymeniť knihy. Tento proces by sa mal týkať len žiakov druhého stupňa. Rodičia sme ostali šokovaní a chystáme sa spísať petíciu a protestovať proti tejto absurdite.
Tento nápad dostala pani riaditeľka po návšteve nejakej školy v Čechách, kde to takto funguje. Preto sa Vás chcem opýtať, či náhodou neviete, kde je tento projekt realizovaný, na ktorej škole, v ktorom meste.
Ak by ste vedeli napísať aj nejaké pripomienky, ktoré Vás napadnú, budem rada. Mám na mysli pripomienky vyplývajúce z Vašich profesijných skúseností, napr. bezpečnosť pri práci (ked je také niečo pre dospelých prečo by to nemohlo byť aj pre deti?), z hľadiska hygieny (zvýšený prenos infektov, hluk, strata času na oddych) a podobne.
Ďakujem.

klementina
14. dec 2011

@bets to chapem, ze chyba bola v komunikacii ale podla mna z oboch stran. hned spisovat peticie a ziadat navrat k povodnemu stavu sa mi tiez nezda vhodne.
mozno je problem aj v tom, ze skola nema kapacity mat aj kmenove triedy aj odborne ucebne.
inak pamatate sa, ze my /teda neviem ci aj vy/ sme v triede na zs prestavky netravili, museli sme sa prechadzat a desiatovat v kruhu na prestavkach. ked si niekto sadol, hned ho hnali do kruhu 😀 😝
a neskor ked uz sa to desiatove prechadzkovane skoncilo, sme aj tak vacsinou jedli na chodbach, uz len kvoli obcumovaniu chalanov z inych tried 😝
podla mna by sa dalo riesit aj tak, ze by zutulnili priestor na chodbach, dali by tam tuli vaky, kresla, koberce, sedaky, pekne tapety a deti sa tam mozu ovela zmysluplnejsie travit prestavky ako v triedach.

ja teda pedagog nie som, mala chodi tiez do alternativnej skolky, s ktorou sme velmi spokojny. ale ked pocuvam niektore mamicky na co vsetko sa v statnej skole stazuju, tak verim, ze ucitelky, ktore aj maju chut nieco menit, ju velmi rychlo stratia. a je to fakt na skodu, radcsej by som peniaze za skolku a neskor skolu usetrila, len nemam odvahu dat moje dieta znicit tymto nasim "tradicnym" systemom.

ywana
autor
14. dec 2011

@klementina
...trafila si klinec po hlavičke - len že v našom prípade to bolo presne naopak...
...nastúpili sme s deťmi do projektu, kde sa vyučovalo inak ako "starými" metódami...
...problém bol však po prechode na druhý stupeň, na ktorom vyučovali starší pedagógovia a práve tí odmietali pokračovať v práci, ktorú vynaložili ich kolegovia na prvom stupni...
...preto sme sa my, rodičia pýtali aký význam má tento projekt a prečo druhý stupeň nefunguje...
...čiže prvý projekt nedotiahnutý, nechaný na pol ceste a spustil sa nový projekt "presunu po škole"...
...bez názoru rodičov, bez názoru detí...
...toto nie je o proteste proti rozvoju, ale o proteste proti arogancii a neochote dotiahnuť pôvodný projekt...

filipal
14. dec 2011

@klementina veru, ja si pamätam..... a bolo to otrasne. to by som ziadnemu dietatu nepriala.
vlacenie tazkych tasiek, postavanie po chodbach, aj ked sa niekto necitil najlepsie... nemat sa kam zlozit...ufff, este dnes mi je z toho zle. desiatovanie za pochodu je velmi nezdrave...atd, atd...
a prave toto si nejaki pedagogovia vzali za vzor. urobili vlastne krok spät.
ide o to, co povysit v nasom skolskom systeme. ci zabezpecit domacke, utulne prostredie, alebo behanie po tkz. odbornych ucebniach. mat svoju triedu, robit v nej nastenku, vystavovat projekty, pestovat kvety sa mi zda "vychovnejsie" ako slovencina v odbornej ucebni. deti by mali zazivat cim menej stresu, vtedy je väcsia sanca, ze sa nieco naucia.
odborne ucebne su potrebne len na predmety, ktore vyzaduju laboratoria...
a hlavne dnes, ked sa uz triedy zariaduje multifunkcne.

ywana
autor
14. dec 2011

@mamabiba
...dnes, s odstupom času vidím niektoré veci inak, ale jedno ostáva - nevhodne zvolený prístup pani riaditeľky...
...túto školu mali zavrieť už 2x - vtedy ju zachránil projekt, do ktorého sme nastúpili aj my...
...lenže ona nebola presvedčená o tomto projekte, pre ňu to bola určitým spôsobom len "záchrana"...
...celý ten výraznejší protest rodičov vlastne začal až pri spúšťaní ďalšieho projektu (migrovania po škole), pričom stále nebol dotiahnutý projekt, kvôli ktorému sme na tú školu šli...
...tak sme sa len pýtali čo sa ďalej bude diať s našim projektom...
...odpoveďou bola arogancia (to by ste museli zažiť - mne osobne riaditeľka povedala medzi štyrmi očami, že - citujem: "ten projekt sa spustí, či už s vašou dcérou, alebo bez nej..."
...a vyhlásenie podobného typu - komu sa nepáči môže ísť...
...ale dnes som jej za to vďačná, lebo nás svojim správaním posunula k lepšiemu... 🙂

ywana
autor
14. dec 2011

@filipal ...nemôžem si pomôcť, ale ešte som nečítala žiadny tvoj príspevok, s ktorým by som nesúhlasila... 😀 😀 😀
"mat svoju triedu, robit v nej nastenku, vystavovat projekty, pestovat kvety sa mi zda "vychovnejsie" ako slovencina v odbornej ucebni" - toto je nádherná veta, ani ja by som to lepšie nenapísala... 😀

...zaujímavé je, že na terajšej škole, ktorá je mimochodom vyhlasovaná za najlepšiu v okrese, chodievajú do odborných učební málo...
...majú triedu, prísnych učiteľov a napriek tomu tam tie decká chodia radšej ako chodili do tej prvej školy...
...keď sa ich občas spýtame, či by sa vrátili tak rezolútne odmietajú...
...všetkých 10...

filipal
14. dec 2011

@ywana 🙂 🙂 🙂
no dakujem, dakujem..... 🙂 🙂
nechces byt moj manzel? 😅

mamabiba
15. dec 2011

@ywana hmm, fakt je to iba o zlom prístupe riaditeľky, pretože myšlienka ako taká nieje zlá.

bets
15. dec 2011

ja si pamatam ako druhacka ZS - na skole bolo velmi vela tried (silny rocnik), nebolo dostatok tried a tak sme sa o jednu miestnost delili s inou triedou, cize kazdy druhy tyzden sme sa ucili poobede. vtedy som neznasala skolu, nemala som pocit zazemia, necitila som sa dobre. rovnako som uz ako prvacka ci druhacka nerozumela absurdite prechadzania sa do kruhu vo vestibule v dvojstupe. len skoda, ze vtedy rodicia museli drzat hubu a krok a nikto sa neozval (aspon v mojom okoli), aj ked sa vela krat ublizovalo detom a casto nespravodlivo.

lenka_da
15. dec 2011

@filipal sem-tam nadabim na nejaky tvoj prispevok a musim ti napisat, ze mame velmi podobne nazory. Ja mam deti este male, dcerka ma len 3,5 roka ale vazne zvazujem moznost chodit na sukromnu ZS, totiz co pocuvam od mamiciek skolopovinnych deti, tak statne skolstvo mi pride dost posahane a skostnatene...

filipal
15. dec 2011

@bets ano, necitili sme sa dobre v skole. v tom case nebolo bezne bojovat za deti...

@lenka_da to som rada 🙂 fakt je dolezite mat dieta v dobrych rukach. to je to, ze ani sukromne zariadenie nie je zaruka kvality. ale zvycajne su pedagogovia ustretovejsi k nazorom a prianiam rodicov. treba si vsetko riadne preverit. ja som mala stastie, moj syn chodil do skolky aj skoly tak dobrej, ze sa netesil na prazdniny. 🙂 🙂
su aj take, len niekedy su zase daleko od domu.... ☹

lenka_da
15. dec 2011

@filipal ved to, ze ani tie sukromne nemam blizko domu... ozaj to clovek musi dobre zvazit, asi treba mat aj kus stastia... a to si nemyslim, ze mam prehnane naroky, len si myslim, ze ucitelia by sa mali spravat k detom s uctou, ako aj k dospelym. A tiez myslim, ze memorovanie uciva nie je podla mna najlepsim riesenim, deti by sa mali naucivat pouzivat mozog. A vediet vyjadrit svoj nazor bez strachu. To su vsetky moje "nadstandardne" naroky.

filipal
15. dec 2011

@lenka_da dennodenne cestovanie do skoly je riadne zatazujuce... ☹
nie, vobec nemas prehnane naroky, tak by to malo byt. ucta, samostatne uvazovanie a schopnost sformulovat svoj nazor. to keby dosiahla vacsina skol , to by bol zivot! 🙂 🙂 (snad este moralka)
to aka je skola zalezi predovsetkym od ucitela. aj tie najlepsie skoly maju ucitelov "akotakych", vybornych a obcas sa najde aj slaby ucitel.
ale ked je zla skola, dobri ucitelia tam nevydrzia a skor, ci neskor ujdu.
kazdy system stoji na cloveku. ked vidime ako to okolo nas vyzera, tak sa nemozme cudovat, ze ani ucitelia nie su idealni. vies ja som skolu pre syna tiez vyberala, ale na ucitelov sme uz mali stastie...to sa zvycajne neda ovplyvnit.

lenka_da
15. dec 2011

@filipal to s tym cestovanim hovoris z vlastnej skusenosti? zaujima ma to, lebo naozaj uvazujem o sukromnej ZS, ibaze to by som musela dceru nosit denne do centra mesta, hoci statnu ZS mame 10 minut od panelaku. zbieram nazory uz teraz, je to sice mozno predcasne ale nerada riesim veci na poslednu chvilu, ked sa da... O tej sukromnej skole pocuvam zatial same dobre referencie, ani sa neplati vela, vlastne sa plati iba za skolske pomocky, financovani su zo statneho rozpoctu. no a velmi ma oslovila ich web stranka, maju zaujimave ciele a hodnoty, teda, pokial to aj v praxi dodrziavaju... ale ja im verim a fandim 😉 len to nestastne dochadzanie... 😒

filipal
15. dec 2011

@lenka_da
ano z vlastnej. najprv vodenie do skolky trolejbusom....ta skolka stala za to, ale bola to fuska 😝 a pokracovalo to skolou...cez pol mesta v rannej zapche. 😝
na druhy stupen uz cestoval syn sam, ale veru som rada, ze to mam za sebou...
u vas to mozno nie je s cestovanim take strasne, ale uberie to par rokov zivota... ☹ ☹

lenka_da
15. dec 2011

@filipal to ma odhovara aj MM, ze s tym dochadzanim budu problemy... lenze ako ho poznam, aj tak to vodenie do skoly bude na mne, takisto ak by sa vyskytli nejake problemy v skole, tiez to budem riesit ja... ale vidim uz ten pristup uciteliek v MS, no, nechcem ich hadzat vsetky do jedneho vreca, su tam dve, jedna je podla mna fajn, no druha... ako nie vyslovene zla, to nie... len mam mozno dost vysoke naroky, som dost prisna na seba a aj na ostatnych ale snazim sa tuto MS brat tak, ze taky je zivot, tazke bolo dostat volne miesto a aj dieta sa musi s akymi-takymi problemami popasovat. lenze aj tak mi to neda, ZS je uz predsa len o niecom inom, tak neviem, ci tym pripadnym dochadzanim neskomplikujem zivot sebe aj detom ale zase na druhej strane, dobra skola by to mohla vyvazit... mozno... teda, ak je naozaj dobra, inak si budem buchat hlavu, ze deti dochadzaju, ja sa nervacim, platim a vsetko zbytocne??? fakt neviem, preto hladam aj iny nazor na vec (viac hlav, viac kapusty 😀 )

dianka2374
18. nov 2012

Je to podľa mňa dobrý nápad veď keď deti idú do inej triedy neberú si do nej aj tašku a keď do ich triedy prídu iný žiaci viete koľkokrát sa stalo že vytrhávali a kradli vecí detí tej triedy do ktorej prišli bolo by to dobré na kežmarskej 30 deti majú skrinky a niektorý odvážlivci si chodia každú prestávku po knihy (smú do skriniek chodiť keď prídu do školy keď odchádzajú a pred telesnou a po telesnej)

dianka2374
18. nov 2012

ywana dobrá škola by mala mať napríklad na biológiu (prírodovedu) modely napríklad húb rastlín atd

roxi
19. nov 2012

tak my sme sa na druhom stupni ZŠ presúvali na veľa hodín, už si ani nepamätám, či sme vôbec mali vlastnú triedu, možno aj áno, ale tam sme boli asi minimálne, presúvali sme sa aj s taškami a nezdalo sa mi to nijak tragické, proste sme to neriešili a ozaj si nepamätám, že by to niekomu vadilo, presúvali sme sa chémiu, fyziku, zemepis, prírodopis, pestovateľské, pracovné vyučovanie, (TV to je samozrejmé), tuším aj cudzí jazyk sme mali v inej triede a v dnešnej dobe si vôbec neviem predstaviť, že sa deti nepresúvajú, veď dnes by sa mohlo na vyučovaní využívať také množstvo pomôcok a odborné učebne by mohli byť fakt dobre vybavené a jasné, že učiteľ sa s tým všetkým nebude presúvať z triedy do triedy, teda ja by som také niečo len uvítala a skôr ma prekvapuje, že to dnes nie je samozrejmosťou 😲

roxi
19. nov 2012

ešte aj hudobnú a tuším aj výtvarnú sme mali v iných triedach,
Fakt by ste to mali uvítať, problém vidím, len v tom, že si nemôže brať sebou tašky, ale že ich majú mať v šatni, to jediné by mi asi vadilo.