Na ktorej škole je takýto druh výučby?

ywana
27. nov 2009

Mám dcéru na základnej škole. Doteraz prebiehala výučba klasicky, pedagógovia prišli do ich stálej triedy. Od januára však chce pani riaditeľka zmeniť tento systém (bez akejkoľvek komunikácie s rodičmi, učiteľmi alebo žiakmi). Každá trieda bude zadefinovaná ako odborná učebňa konkrétneho predmetu a pedagóga a presúvať sa budú žiaci. Školské tašky majú mať umiestnené v šatni a každú prestávku si majú do tej šatne zbehnúť vymeniť knihy. Tento proces by sa mal týkať len žiakov druhého stupňa. Rodičia sme ostali šokovaní a chystáme sa spísať petíciu a protestovať proti tejto absurdite.
Tento nápad dostala pani riaditeľka po návšteve nejakej školy v Čechách, kde to takto funguje. Preto sa Vás chcem opýtať, či náhodou neviete, kde je tento projekt realizovaný, na ktorej škole, v ktorom meste.
Ak by ste vedeli napísať aj nejaké pripomienky, ktoré Vás napadnú, budem rada. Mám na mysli pripomienky vyplývajúce z Vašich profesijných skúseností, napr. bezpečnosť pri práci (ked je také niečo pre dospelých prečo by to nemohlo byť aj pre deti?), z hľadiska hygieny (zvýšený prenos infektov, hluk, strata času na oddych) a podobne.
Ďakujem.

berenika39
7. okt 2010

já teda nevím, ale chodila jsem do školy dost dlouho na to, abych zjistila, že je to úplně normální, v čechách tedy určitě...na druhém stupni zš, na gymplu, můj syn takhle fungoval na druhém stupni zš, gymplu....co je na tom jako špatně? učebny vybavené podle předmětů, které se v nich učí...jakože by si učitelka hudebky měla nosit piáno za dětma do jejich kmenové třídy?
děti se stěhují co hodinu....a co?
navíc - myslíš, že je na škodu, když se děti o přestávce projdou, proběhnou, pokecaj v šatně, přesunou se do další třídy?
já asi nepochopila, na co by ta petice měla být....

ywana
autor
7. okt 2010

@beruska2x ...tento systém zvýši koncentráciu detí na chodbách, čo by za bežnej prevádzky, keby mali svoje triedy, nebolo...čím viac detí pokope, čím častejšie, tým väčšia pravdepodobnosť rozšírenia nejakej vírusovej choroby...
...takže si myslím, že zvýšená možnosť nákazy pri tomto systéme je...
...to ste chodili do odborných učební aj na český jazyk, dejepis, zemepis a občiansku ?
...pre mňa to bola "novinka" , nikdy predtým som o takom systéme nepočula...

filipal
7. okt 2010

@ywana ja ta chapem. aj my sme sa na gympli stahovali kazdu hodinu. znamenalo to, ze sme travili prestavky na chodbach s tazkymi taskami, po stojacky, ci nam bolo zle, alebo sme si chceli zopakovat ucivo....nikdy sme nemali klud, nikde sme neboli zakoreneni...
verim, ze ucebne na chemiu a pod. by mala mat specialny priestor, ale deti by mali mat "svoju triedu".
moj syn to tak mal aj na gymnaziu. mohli si robit nastenku, oddychovy kutik, dokonca mali v triede vezu a cez prestavky mohli relaxovat....
verim, ze mozu byt na tuto vec ine nazory. skor ma zaraza, ze riaditelka isla do takeho ostreho konfliktu. ked videla, ze rodicom a detom ten system nevyhovuje, mala sa im snazit vyjst v ustrety. ved skola je tu pre deti a pre rodicov...nie naopak.

ywana
autor
7. okt 2010

@berenika39 ...a mne sa ten systém nezdá normálny...
...možno by naše (rodičovské) reakcie neboli také negatívne, keby tie učebne BOLI vybavené...
...ale počítať za vybavenie učebne dejepisu jednu zemepisnú mapu súčasného sveta ???
...my sme požadovali, aby najprv toto "sťahovanie" po škole bolo zabezpečené vybavením tried, skriniek na odkladanie vecí...

...prejsť, prebehnúť a pokecať mohli aj predtým...
...presunom ale stratili čas na záchod...ked šli deti na WC, nutnosťou bolo ponechať školskú tašku spolužiakovi pre prípad, že nestihnú potrebu do začatia novej hodiny...situácia sa opakovala počas obednej prestávky...deti boli v učebni na 3. poschodí - šli na obed na prízemie - po obede sa vracali do učebne na 3. poschodí...
...tašky si medzitým mali nechať v šatni na 1. poschodí...aké ľahké však ?
...lenže v skutočnosti nik nemyslel na to, že tie decká sa na to budú kašľať a tie tašky nechávali na 3.poschodí pohodené na chodbe...

PS : osobne si myslím, že je to aj tak hlúposť a všetky argumenty o "prechádzke a pohybe a pokecaní si a používaní neviemakých pomôcok" sú na hony vzdialené skutočnosti...

ywana
autor
7. okt 2010

@filipal ...presne takto som to myslela...ved aj ja som sa na strednej sťahovala, ale mali sme kmeňovú triedu...to bolo "to naše"...
...riaditeľka je veľmi dominantná žena a každý odpor tvrdo trestá... 😀
...učitelia učiaci na tej škole sa jej boja, nik sa nepostaví proti nej...
...a čo si vezme do hlavy, to aj uskutoční...
...ale v podstate to dopadlo vynikajúco - už dávnejšie som mala dilemu, či dať dcéru na 8-ročný gympel, lebo tento kolektív detí bol vynikajúci...
...na gympel sme šli celá triedy a celú triedu aj vzali...
...takže mám dcéru na gympli a ostala aj v dobrom kolektíve... 🙂

...a riaditeľka prišla o celú jednu triedu...

fem
7. okt 2010

@ywana
aj ja ta chapem, v prvom rade musi byt v takych pripadoch vyriesena psycho-hygiena deti, ak ma byt modernizovana forma vyucby tak stredom pozornosti, zaujmu su len deti, ich vzdelavanie a vychova, takze by sa malo prihliadat na vsetky nuansy ich potrieb a nielen kognitivnych ale aj emocionalnych a psychickych...Ja si myslim, ze v tomto veku potrebuju nejake miesto...Neviem, ci si niektori rodicia a ucitelia vsimli, ze deti v skole travia viac casu ako doma, skola by mala poskytovat istotu pre deti, dalsia a nezanedbatelna vec je, ze by sa v takychto instituciach mal pestovat partnersky vztah medzi ucitelmi aj rodicmi, nie nejaky autoritativny ci dominantny vztah...v tejto skole zlyhala komunikacia, ziadne vypocutie hlasov rodicov, ziadna ochota splnit urcite priania ci poziadavky, dospiet ku konsenzu, alebo aspon poskytnut argumentacny potencial a presvedcit rodica...preco sa kazdy ucitel nepostavi a neurobi svoju prezentaciu o predmete a oboznami rodica o dobre svojej metody, a o dobre mat svoju odbornu ucebnu... Skola je v prvom rade o pestovani socialnych vztahov na vyssej urovni, po rodine je to pre deti druhy model interpersonalneho vztahu..ja osobne by som na zaklade tejto skusenosti pochybovala o dobrom socialnom prostredi pre dieta...ved tu neide o kvanta uciva, co detom dostanu do hlav, ale skor o mozny prijatelny model zdarneho socialneho vztahu...
Moj nazor na taketo zavadzanie zmien moderneho skolstva...u nas velmi pokrivkava...je fajn, ze ucitel chce obohatit svoje vyucovacie metody o rozne alternativne formy kognicie, kde sa berie ohlad na zazitkovost, problemove riesenie, ci dobre emocionalne naladenie dietata...ako paradoxne potom vyznievaju tieto "dominantne" profesijne obhajoby..kazdy ucitel by mal mat vo svojej zreteli komplexny pohlad na osobnost ziaka a jeho prezivanie a ten aj praktizovat, eliminovanie respektujucich postojov kazi jeho status profesionala...
takze ak zavadzame zmeny moderneho vzdelavania tak v prvom rade by sme nemali trvat na pozitivistickom modeli encyklopedickeho vzdelavania...to sa neda nejako samovolne nesystematicky spojit, sak nejako bude...
omyl...akoze nejaky stary system s prvkami ozivenia niecoho moderneho, deti si stale tahaju tazke ucebnice so sebou...treba naopak premysliet kazdy detail, kazdu hodinu...to v pramoci ucitela je...
ak mame takyto projekt tak ho premyslime do puntiku vzhladom k nasej profesionalite...ak je projekt financovany kazdy ucitel by mal mat vykazane financie na modernizaciu svojho predmetu a "ucebne" a to by mal byt schopny prezentovat nielen pred vedenim, ale aj pred rodicmi...nie projekt modernizacie naoko...a vsetko ide po starom, hlavne neadekvatne "mocenske" postavenie pedagogov...
ak si predstavim , ze deti si chodia menit ucebnice do satni a tam v okoli spinavych topanok si davaju jablko a myslia na to, ze uz musia rychlo ist, aby stihli na hodinu...je to nedostojne...
takze ak zmena tak premyslenie detailov, otvorena komunikacia, konsenzus, partnersky vztah, nie toto? recnicka otazka...tiez by som tu mohla pisat rozne chvalospevy na rozne netradicne a efektivne vyucovacie metody, co z toho, ak deti pozoruju tieto neadekvatne a negativne socialne vztahy, co z toho, ak vidia taketo nerespektujuce spravanie, co z toho, ak desiatuju medzi spinavymi topankami?
vecne povedane, ano v zahranici to funguje, ale v zahranici deti nefunguju v nedostojnych podmienkach a v podmienkach nerespektujuceho spravania a nenosia tazke tasky...pre niekoho detaily...podla mna nie...a ak su to nedbanlive detaily preco sa neriesa...
a financie su, projekty su, fondy su a vobec ich nie je malo...ale netusim ci su transparantne aj pre rodica

beruska2x
8. okt 2010

@ywana ano chodili, proc by mela kazdou hodinu tahat zemepisne mapy, dejepisne mapy, na cestinu pravidla a ja naevim co vsechno jsme pouzivali, proste to bylo jako vybava tridy + dalsi letaky, informace...

lula26
8. okt 2010

fem, nerozumiem výrazu naunsy.

filipal
8. okt 2010

@lula26
nuansa - odtien, jemny rozdiel....
v tomto zmysle to chapem ako: prihliadat na vsetky potreby deti, aj tie najjemnejsie, nielen zakladne...

@fem tym pis zrozumitelnejsie.... 😝 😀 nech ta nemusime citat so slovnikom cudzich slov.... 😅 😉

lula26
8. okt 2010

filipal, no vidíš, ani napísať to neviem!

filipal
8. okt 2010

@lula26
jajaaaj a ja som sa ako preklepla!!! 😨 😝
malo tam byt Fem, ty pis......a nie tym pis..... 😖 😖 😖

ywana
autor
9. okt 2010

@fem ...opísala si to vynikajúco...
...presne o tomto to celé bolo - o direktívnom nariadení bez akejkoľvek diskusie s tými, ktorých sa to týkalo !!!
...teda diskusie s deťmi a s nami...
...mnohé reakcie k tejto téme vyznievali, že "som proti zavádzaniu nových vecí"...
...nie som, ale nech sa nezavádzajú na základe jednostranného názoru - v tomto prípade názoru riaditeľky, bez oboznámenia rodičov o pozitívach a prínose...
...byť proti perfektne vybavenej učebni - šla by som sama proti svojmu dieťaťu...

ywana
autor
9. okt 2010

@beruska2x ...opakujem - vybavenie tých tried bolo na nízkej, takmer žiadnej úrovni...
...na zemepis používali OBČAS jednu mapu (pracovali s atlasmi, ktoré si nosili deti)...
...na matike používali pravítka tiež len OBČAS...
...občianska, biológia !!!, etická výchova, dejepis, francúzština, slovenčina - BEZ pomôcok...
...výtvarná - pomôcky donesené deťmi...

...odborná učebňa angličtiny, kde pracovala pani učiteľka vynikajúco a s mnohými pomôckami, mala svoje opodstatnenie...

...tak mi, preboha, vysvetli o akých pomôckách sa stále bavíme ???
...všetko sú to len teoretické reči - v praxi to títo učitelia nerobili, nepoužívali pomôcky a ked áno tak vo veľmi malej miere !
...nepíšem o všetkých učiteľoch paušálne, a o všetkých školách...
...ale myslím si, že ukážkové hodiny s množstvom pomôcok sú LEN počas prezentačných dní na mnohých školách...

neumisa
9. okt 2010

@ywana Nezlob se, ale mám pocit, že jsi tak trochu zaslepená - co ty víš o používání pomůcek v hodinách? Ty jsi v nich byla? Nebo stavíš jen na tom, co ti řekne dcera? Při vší úctě, pokud nemáš na vlastní oči ověřeno, co se při výuce používá, tak to, prosím, nekritizuj ... Vybavenost tříd je běh na dlouhou trať, žádná státní škola není schopná během jednoho roku pořádně vybavit několik učeben, pomůcky se dokupují tak, jak jsou peníze, proto je nemožné očekávat, že ihned po nastolení nového systému budou všechny třídy vybaveny novou technikou, pomůckami a jinými srandičkami. Je mnohem jednodušší sáhnout podle vývoje hodiny do skříně pro připravenou věc než vařit z toho, co mám zrovna u sebe - ono vřadit do hodiny hru, na kterou zrovna teď vyšel čas a nálada nelze, pokud jsou pomůcky ke hře v kabinetě - a nosit sebou všechno "pro strýčka Příhodu" taky není dost dobře možné. A tvrzení dětí " my jsme nic nedělali, nic jsme nepoužívali a nemáme žádný úkol" je stará ohraná písnička. Vím, že se teď do mě několik lidí pustí s tím, že jejich dítě by si přece nevymýšlelo, že si říkají úplně všechno, ale to není o lhaní, to je o pohledu na věc - a ten se u dětí a učitelů dost liší ...

filipal
9. okt 2010

@neumisa ved dobre, aj keby sme predpokladali, ze su ucebne slusne vybavene, (co ale v dnesnej dobe nie su....pricina su peniaze...celkom slusne su vybavene este ucebne v starsich , zabehanych skolach) aspon tak je to na Slovensku, alebo ked sa podari na nieco zohnat sponzora....
ALE o inom pise Ywana, ze deti nemaju "svoju triedu". neviem, ci si vies predstavit, ze by si v praci nemala svoju kancelariu, svoj stol, svoje miesto....stala zmena. nie kazdemu takyto system vyhovuje. ze deti nemaju kde travit prestavky....
a v kritike Ywany sa jednalo o zakladnu skolu...cize, pre vsetkych povinnu.
myslim si, ze stredoskolaci, vysokoskolaci, ktori su uz zrelsi sa skor prisposobia kocovnemu zivotu a odbornost je skor na mieste....
system, ktory dana skola vytvorila je velmi pohodlny pre ucitelov....to ano, nemusia si nosit pomocky....ci je vsak aj vyhodny na deti, toho sa riaditelka nikoho nepytala. to je problem....

neumisa
9. okt 2010

@filipal v pořádku, to jsem pochopila a souhlasím ... jen mi vadí, že se toto přestalo rozebírat a začala se řešit vybavenost učeben. A popravdě - pánem na škole je ředitel a pokud rodič nesouhlasí s přístupem a metodami, má dvě možnosti - buď nechat dítě přeložit (což se stalo, pokud jsem dobře pochopila) nebo si stěžovat školní inspekci. O způsobu komunikace ředitelky s rodiči se rozepisovat nebudu, já osobně bych asi zvolila jinou cestu, ale jak říkám - tu školu vede ředitelka, ne rodičovské sdružení. A toto je její rozhodnutí. Já sama jako rodič radši jednám s přísným ředitelem, u kterého vím, na čem jsem než s ředitelem, který stokrát otočí názor, protože chce být se všemi zadobře a neumí se postavit za své rozhodnutí. Souhlasím s tím, že žáci by měli mít kmenovou třídu, ale rozhodnutí ředitelky je takové jaké je a rodiče s tím můžou nesouhlasit, ale to je tak všechno, co můžou.

beruska2x
10. okt 2010

@ywana u nas na skole to tak fungovalo a funguje is mnozstvim pomucek a bez problemu, vim to z vlastni zkusenosti, taky si uvedom ze porizeni pomucek je velmi nakladna zalezitost u treba nastennych jsou to i desetitisicove polozky, takze to neni treba zalezitost mesice ale skola musi naklady rozlozit na delsi casovou dobu.. takze prosto pisu ze ne vse hned odsuzovat a le i zajimat se o budouci vybaveni.. ono vsechno chvilku trva 😉

ywana
autor
11. okt 2010

@neumisa ...pýtaš sa, či som bola na hodinách - áno, mali sme každý rok Deň otvorených dverí...po našej sťažnosti bol takisto umožnený prístup...výsledok - bola som na franine, matike a slovenčine - franina, matika bez pomôcok, slovenčina využitie pomôcky, o ktorej si myslím, že bola využívaná v konkrétnom čase kvôli rodičom (dopĺňali slovíčka do textu prostredníctvom PC a zabralo im to toľko času, že keby to robili na tabuli alebo do písaniek boli by to stihli 2x - čiže uniká mi efektivita využitia vyučovacieho času)...

...ako písala filipal - prvoradý problém bol v tom, že deti nemali kmeňovú triedu, nemali ani skrinky na odkladanie vecí a všetko mali vždy ťahať so sebou...
...a druhý významný problém (ani nemusel nastať) - bola komunikácia riaditeľky s rodičmi...
...máš pravdu, že školu riadi riaditeľka, ale predmetom výchovy sú naše deti a škola by si mala uvedomiť, že takýmto spôsobom poskytuje nám rodičom určitú službu...
...teda ak sa mne ako rodičovi služba páčiť nebude, škola príde o žiaka (čo sa aj stalo)...
...správanie - ked sa vám nepáči, tak môžete ísť - je z môjho pohľadu veľmi nízke...

...ešte k tej vybavenosti - súhlasím, že vybavenie učební trvá určitý čas a je finančne náročné...ale spustiť projekt, ktorého hlavným argumentom je vybavenosť tried (ktorá neexistuje !) sa mi nezdá až tak správne...
...k tej matike - bez pomôcok ich naučil toľko, že aj najlepšie pomôcky pri horšom učiteľovi by boli nanič (deti ho milovali a bol to starý pán učiteľ, ktorý šiel už do dôchodku)...
...ja si spomínam na našu slovenčinárku, ktorá bola (a je doteraz) jednou z najlepších slovenčinárok v okrese...
...nikdy sme nepoužívali pomôcky a slovinu nás naučila výborne...
...nechcem tvrdiť, že pomôcky sú nanič a že ich netreba - to by bol nezmysel...
...ale niekedy sa mi zdá, že význam pomôcok sa preceňuje na úkor podania dostatočne relevantných informácií...

PS : celý problém bol ešte hlbší a ja som ho tu vlastne nechcela rozpisovať...ale asi som mala, pretože tam bolo ešte mnoho iných faktorov, ktoré mali na celú situáciu dopad...
1. na škole už bežal jeden projekt, ktorého súčasťou bola naša trieda...projekt bol nedotiahnutý a v podstate naň riaditeľka kašľala dlhé roky (sťažovali sa aj rodičia žiakov z vyšších tried)...pritom práve tento projekt jej zachránil školu pred uzavretím a zlúčením s inou (pre malý počet žiakov)...nás preto hnevalo, že spúšťa nový projekt (zas nedotiahnutý)...
2. v prvom projekte ešte stále nebola dostatočná vybavenosť, tak ako by mala byť...
3. prístup pedagógov na druhom stupni k prvému projektu bol niekedy až odmietavý, čo sa prejavovalo vo vzťahu k deťom a vyučovaciemu procesu...vyučovací proces nebol riadení podľa pokynov pre prvý projekt a učitelia aj po niekoľko ročnej komunikácii pokračovali vo svojich zabehaných stereotypoch...

:::presne ako píše filipal (napadlo ma to tiež včera) - neviem ako by sa páčilo administratívnej pracovníčke, keby mala každú hodinu pozbierať všetky veci zo stola, pobaliť kabelku a prejsť k inému stolu...

ywana
autor
11. okt 2010

@beruska2x "takze to neni treba zalezitost mesice ale skola musi naklady rozlozit na delsi casovou dobu.. takze prosto pisu ze ne vse hned odsuzovat a le i zajimat se o budouci vybaveni.. ono vsechno chvilku trva"

...rozložiť náklady na dlhšiu časovú dobu (chápem) - nech potom aj realizáciu projekt rozloží na dlhšiu časovú dobu...
...jednotlivé fázy sa prispôsobia fázam dovybavovania tried a ja potom nevidím žiadny problém...
...spustenie projektu bolo deťom oznámené posledný týždeň pred Vianocami, s tým, že naň nabiehajú po prázdninách...
...je toto dostatočne rozložené spustenie projektu ?

...zaujímať sa o budúce vybavenie tried - zaujímam sa predovšetkým o súčasné (a o krátkodobú budúcnosť) vybavenie triedy mojej dcéry...prepáč, ale tento argument sa mi nezdá celkom vhodný...nezaujíma ma budúcnosť, ktorá ani nemusí nastať (projekt môže zlyhať, nebudú peniaze a pod.) ...

beruska2x
11. okt 2010

@ywana vis, kdo je pro pokrok, nove metody atd ten se prizpusobi, ten prechod neni vzdy bezproblemovy a jde jen o zvyk, kolikrat to deti poresi v klidu behem par tydnu a nejvetsi humbuk delaji rodice vlastne z principu...
proste kdo chce psa bit, hul si najde ze...

na hodne skolach to funguje bez problemu, jde jen o vuli...

ywana
autor
12. okt 2010

@beruska2x ...vôľa môže byť, ale pri projektoch, ktoré majú opodstatnenie...tento projekt, z môjho pohľadu opodstatnenie nemal...

ywana
autor
20. jan 2011

...len tak pre zaujímavosť - nesúhlasné stanovisko s týmto projektom vyslovilo už viacero rodičov, ktorých deti ešte túto školu navštevujú...takisto rozmýšľajú nad odchodom na inú školu...
...my, čo sme odišli už minulý rok sme maximálne spokojní v novom prostredí...napriek tomu, že nová škola nie je tak technicky vybavená ako bola stará...

blanka.k
20. jan 2011

@ywana Ahoj, sice je to už starší dotaz, ale upřesním ,jak funguje klsický vzděl.systém v ČR, jelikož téma školských staveb je mi docela blízké (návrhy mateřské školy + 27třídní základ.škola jako diplomová práce 😉 )
Na nižším stupni (tj. 1-4. třída to funguje tak, že je kmenový prostor, kam učitelé dochází,ale od 5.třídy výš, se právě výuka přesouvá do odborných učeben, mezi kterými žáci pendlují. 😉 Od 5.tř. jsem byla na gymplu, kde to takto fungovalo, také jsme měli "jen" společnou šatnu a to dokonce vel.cca 1.5x cca 3m pro 33 lidí 😅 Kmenové učebny jsou fajn, pokud ale není pro ně prostor, mohou místo nich sloužit i odborné učebny 😉 To, že se na škole rozhodnout jít tímto systémem, ale stejně učebny pořádně nevybaví, aby to mělo smysl, je věc jiná 😅 Upřímně, znám pedagogy, kterým by ani učebna vybavená za miliony nebyla na nic, když chybí elán "dělat to trochu jinak", využívat různé pomůcky, atd. 😉 Dobrý pedagog děti zaujme i bez super úžasných pomůcek a vybavených učeben (ovšem když je má k dispozici a umí je bvyužívat, tak to by byl ideál 😅 ) 😉 Každopádně se divím ředitelce, že poté, co jí odešlo tolik žáků, z toho nevyvodila žádný závěr 😅

ywana
autor
22. jan 2011

@blanka.k ...myslím, že si to popísala presne...problémom nebolo len samotné presúvanie sa medzi triedami a neexistencia kmeňových tried (s čím ja osobne nesúhlasím a keby bol tento systém na škole už predtým, nedala by som tam svoje dieťa)...za veľký problém by som skôr označila komunikáciu riaditeľky s rodičmi, spôsob akým nám to bolo oznámené a skúsenosť s už existujúcim iným projektom, ktorého sme boli súčasťou, a ktorý nebol "dotiahnutý"...
...celkovo som však rada, že to dopadlo tak ako to dopadlo, pretože nás to v konečnom dôsledku posunulo k lepšiemu...
...to, že sa rovnaká situácia opakuje o rok neskôr, svedčí o tom, že to celé naozaj nie je akosi dobré...

ywana
autor
13. dec 2011

Nekonečný príbeh. Alebo už konenčný ?

...rok po odchode celej triedy mojej dcéry na novú školu, odišla väčšina žiakov aj z nasledujúceho ročníka...
...po ukončení tohto roku sa opäť chystal odchod niektorých žiakov (mám poznatky asi o 1/3 triedy)...
...a pikoška na záver - dnes rozhodlo mestské zastupiteľstvo o zrušení tejto základnej školy...
...ako dôvod sa uvádza nízky počet žiakov...

filipal
13. dec 2011

@ywana neuveritelne kocurkovo!!! a stacilo vymenit riaditelku! ☹

bets
14. dec 2011

@ywana ani sa necudujem, ze skolu zrusili. je jasne, ze ked rodicia maju vazne vyhrady voci skole a systemu vyucby, tak stiahnu svoje deti a prelozia do inej skoly. s tym mala riaditelka pocitat a respektovat nazor rodicov.

klementina
14. dec 2011

ach jo, precitala som si to a je mi z toho smutno. bez ohladu na to, ci ten system bol alebo nebol dobre realizovany, je velmi smutne, ze na slovensku s takymto pristupom rodicov sa nikdy nic v statnom skolstve nezmeni ☹
aj ked sa ucitela budu snaziv vniest viacej alternativy do tohto nasho prestarnuteho systemu, rodicia sa postava na zadne, lebo sak ked nieco funguje sto rokov, preco by nemohlo aj dalsich dvesto ☹

mamabiba
14. dec 2011

keď som ja chodila na ZŠ, presúvali sme sa pravidelne a naša trieda obzvlášť, nie raz sme sa museli učiť aj na chodbe. Naša trieda bola totiž chemická. Čiže zakaždým, ke´d mal dakto chémiu sme sa presúvali a keď im náhodou dajaký pokus nevyšiel, to bolo smradu, že sa tam ani byť nemohlo. ďalej sme sa presúvali na hudobnú, telesnú, prírodovedu, pestovateľské...v tedy by sme dali neviem čo za to, že by sme mali skrinky,kde by sme si mohli dať naše veci. To, že sa žiaci presúvajú do odborných tried by malo byť normálne. každá učiteľka toho predmetu má pri sebe všetky pomôcky, ktoré na daný predmet potrebuje. Čo sa týka hygieny...s tým škola nemá nič, však aj tak sa žiaci o prestávkach stretávajú na chodbách, chodia za kamarátmi do iných tried... a či sa pri tom presúvajú, alebo nie, nič nezaváži.
Podľa mňa to bola iba zle pochopená idea p. riaditeľky., ktorá asi tiež spravila chybu v tom, že to nesprávnym spôsobom prezentovala rodičom.

bets
14. dec 2011

@klementina tu skor ide o to, ze zavedenie noveho systemu nebolo zvladnute. svedci o tom to, ze nezostalo len pri vnutornej nespokojnosti rodicov, ale deti zo skoly stiahli. stacila spravna komunikacia riaditelky, vypocut si nazor rodicov (a tym doladit a zlepsit niektore veci), poziadat rodicov o pomoc pri realizacii noveho projektu, vtiahnut rodicov do diania v skole a pod. lenze zda sa, ze to takto vobec neprebehlo.
moje deti maju prave takyto alternativny system vyucby, ale vedeli sme do coho ideme, vedela som ako skola funguje, bola som viac x na den otvorenych dveri. deti sa od 1r. ZS presuvaju na viacere predmety, lebo su deleni do roznych skupin podla urovne znalosti. vidim v tom velku pridanu hodnotu, ale zaroven maju svoju kmenovu triedu, kde maju svoje osobne veci, kde travia cas po vyucovani.