Na ktorej škole je takýto druh výučby?

ywana
27. nov 2009

Mám dcéru na základnej škole. Doteraz prebiehala výučba klasicky, pedagógovia prišli do ich stálej triedy. Od januára však chce pani riaditeľka zmeniť tento systém (bez akejkoľvek komunikácie s rodičmi, učiteľmi alebo žiakmi). Každá trieda bude zadefinovaná ako odborná učebňa konkrétneho predmetu a pedagóga a presúvať sa budú žiaci. Školské tašky majú mať umiestnené v šatni a každú prestávku si majú do tej šatne zbehnúť vymeniť knihy. Tento proces by sa mal týkať len žiakov druhého stupňa. Rodičia sme ostali šokovaní a chystáme sa spísať petíciu a protestovať proti tejto absurdite.
Tento nápad dostala pani riaditeľka po návšteve nejakej školy v Čechách, kde to takto funguje. Preto sa Vás chcem opýtať, či náhodou neviete, kde je tento projekt realizovaný, na ktorej škole, v ktorom meste.
Ak by ste vedeli napísať aj nejaké pripomienky, ktoré Vás napadnú, budem rada. Mám na mysli pripomienky vyplývajúce z Vašich profesijných skúseností, napr. bezpečnosť pri práci (ked je také niečo pre dospelých prečo by to nemohlo byť aj pre deti?), z hľadiska hygieny (zvýšený prenos infektov, hluk, strata času na oddych) a podobne.
Ďakujem.

jaduska
27. nov 2009

Nejaké profesionálne pripomienky ti k tomu nenapíšem, ale keď si pozrieš nejaké teenagerské seriály zo školského prostredia, tak na západe to tak funguje asi všade. Žiaci majú svoje skrinky, len si vymieňajú učebnice pred hodinou. Podľa mňa osobne to nie je až taký zlý nápad. Aspoň budú tie učebne dobre vybavené, učiteľ nemusí prenášať kopec pomôcok, niektoré napr. ani nevezme, lebo je toho veľa.
A na druhom stupni je predsa len imunita žiakov vyššia, takže zvýšeného prenosu infektov by som sa neobávala. Čo sa týka času na oddych - určite je podľa mňa lepšie, ak sa deti cez prestávky hýbu a nielen sedia na mieste. Možno by sa mohlo pouvažovať nad tým, že napr. desiatovú prestávku by dali trošku dlhšiu, alebo niečo podobné.
Ale mne osobne sa ten nápad tiež pozdáva a vôbec mi nepríde absurdný. Ja si spomínam, že na druhom stupni na ZŠ sme sa tiež presúvali na odborné predmety - matika, fyzika a pod.

ywana
autor
27. nov 2009

jaduska
...teenagerské seriály sa týkajú vo väčšine stredoškolákov...okrem toho, nie je to až taká pravda, pretože majú vlastné triedy...ale oni sa majú presúvať na všetko a stále, nielen na odborné predmety...takže nemajú mať vlastnú triedu vôbec...
...skrinky nemajú žiadne, majú len jednu spoločnú šatňu...kto bude tú šatňu zamykať a odomykať počas každej prestávky ?...čo v prípade ak žiak stratí kľúč ?...bude stáť bezradne pred šatňou, za chrbtom 20 nervóznych spolužiakov a jeden učiteľ, ktorý mu bude dávať prednášku o zodpovednosti...
...prečo nemôžu 20-ti dospelí zodpovední pedagógovia prenášať učebné pomôcky, ale mala by sa premiestňovať 100-vka nepozorných, rozšafných a nesústredených žiakov so svojimi pomôckami ?...postrádam logiku...
...mám pocit, že prenos infekcií, najmä v tomto chrípkovom období veľmi podceňuješ...a to som nespomenula možnosť úrazov, ktorá vzniká migráciou veľkého množstva žiakov po chodbách každú prestávku...netreba zabúdať, že toto sú ešte deti...šantivé deti...
...nemyslím, že deti cez prestávky sedia...pohybujú sa, ale s tým rozdielom, že v triede, kde ich je menej...okrem toho škola má byť bezpečná, na pohyb sú určené úplne iné aktivity...
...dlhšia prestávka na desiatu rieši čas na jedlo...ale ja som hovorila o čase medzi jednotlivými hodina...kde je priestor na vzájomnú komunikáciu spolužiakov a vytváranie sociálnych väzieb ?...

...ešte mám poslednú otázku - máš školopovinné dieťa ?...aký systém majú v škole ?...ak by mali mať takýto, súhlasilo by ?

katka76
27. nov 2009

samo, ze nejaku kmenovu triedu by ziaci mali mat. ta kludne moze sluzit aj ako odborna ucebna. ved zase tych odbornych ucebni nie je tolko, kolko je tried.
ako napad to nie je zle, treba tomu prisposobit viacero veci.
este ked som bola ja na zs, my sme sa presuvali z pavilonu do pavilonu a ako problem to nikto nevidel
jaduska ma pravdu ohladom vybavenosti ucebni - urcite by toho mohli ziaci pouzivat viac, este stale decka viac memoruju ako sa ucia vlastnym zistovanim a pozorovanim.
jazykove, pocitacove ucebne su na mnohych skolach samozrejmostou, tak isto i chem. i fyzikalne labaky, telocvicna, dielna...
mam tretiaka, maju integrovanu formu vyucovania - pracuju v blokoch, takto sa info ovela jednoduchsie zapamata a od prvaku robia rozne pokusy, projekty a deckam to da ovela viac, ako len sediet a pocuvat

jaduska
27. nov 2009

ywana - mám doma prváčku. A keď bude na II. stupni, tak by som s takým systémom súhlasila, ale iba za podmienky, žeby mal každý svoju skrinku a k nej vlastný kľúč, alebo kladku na kód, tam nehrozí strata kľúča. A samozrejme, ak by bolo potrebné, tak aj úpravu dĺžky prestávky. Ale nemyslím, žeby sa presúvali až na také nenormálne vzdialenosti. A nehovoríme tu o malých deťoch, ale o žiakoch na druhom stupni, ktorých neviem prečo, hádžeš všetkých do jedného vreca - nie všetci sú rozšafní, nepozorní atď.....

Čo sa týka prenosu infekcií - nepodceňujem, ale myslím, že deti sa skôr nakazia v triede, ako pri presunoch po chodbe. A tie rozhovory - veď aj počas chôdze sa dá rozprávať....

Neber to v zlom, ale asi sa zbytočne zapájam do tejto debaty, lebo mám pocit, že ty nechceš poznať názor iných, iba chceš, aby sa všetci pridali k tvojmu názoru. Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem.

A ešte jedna otázka: Ako má jeden učiteľ preniesť napr. 20 mikroskopov, ktoré by sa mu hodili na vyučovanie?

titkovamiriam
27. nov 2009

moje deti maju vela ucebni napr.na fyziku chemiu jazyky a pc a chodia do tychto ucebni a veci maju vo svojej triede podla mna je to uplne normalne.a urcite by len privitali ak by mohli mat veci v uzamykatelnych skrinkach ako na zapade a chodili si po veci tam lebo napr . vcera sa michal ani jednu hodinu neucil vo svojej triede.

zuzana76
27. nov 2009

ywana, my sme takto fungovali na Gymnaziu v Nitre, bolo tam aj osemrocne gymnazium, teda deti II. stupna a stredoskolaci, presuvali sme sa na kazdu hodinu do inej triedy a problem som v tom nevidela, ani nikto z rodicov. Ja sama som teraz pedagog, na nasej skole sa ziaci nepresuvaju, jedine na vyucbu cudzich jazykov, biologie, fyziky, chemie. Ide o to, ze v sucasnosti je vela roznych pomocok, ktore sa pri vyucovani pouzivaju, rozne projektory, DVD prehravace, CD prehravace, mapy, rozne knihy , atlasy, atd.... je toho niekedy tak vela,ze kym by si to pedagog preniesol, tak by mu nestacila ani prestavka. Mne sa taky system velmi paci, ze kazdy predmet ma svoju ucebnu a je tak zariadeny, aby bol prisposobeny aj sposobu vyucovania, napr. na vyucovani cudzich jazykov mozu byt aj stoly ulozene do tvaru pismena U , lebo tak s alepsie komunikuje , v ucebni biologie by zase bol v kazdom stole mikroskop a ine pomocky a tak dalej.

Ide o to, ci sa budu len prwsuvat,a elbo to ma mat takyto hlbsi vyznam, teda,ze triedy budu aj zariadene pre ten dany predmet.

A vies co? s tou komunikaciou nesuhlasim, pri presuvani som spoznala ovela viac spoluziakov, aj z inych tried, ktorych by som inak nepoznala a najedli sme sa bez problemov, ten presun nam urcite nezabral celu prestavku.

Kmenovu triedu sme mali, ale v nej sme travili tak mozno 4 vyucovacie hodiny do tyzdna, inak sme boli stale mimo, ale vobec nam to nevadilo.

zuzana76
27. nov 2009

Podla mna sa zbytocne obavas nepoznaneho 😉

zuzanockamt
27. nov 2009

podla mna to je dobry napad, lebo ucitel by mal vsetko potrebne na predmet uz v ucebni a nemusel by to vsetko vlacit so sebou stale ... je to fajn 🙂 ... a inak som ucitelka 🙂 😉

zuzana76
27. nov 2009

a este nieco, na spominanom gymnaziu to uz funguje takymto sposobom velmi dlho, ja som kocila v roku 1994 a uz vtedy tam bol tento system dlhe roky, takze urcite sa to tam praktizuje vyse 20 -30 rokov, takze nielen vymysel americkych serialov 😉

bets
30. nov 2009

moj syn (prvak), sa na matematiku, citanie presuva, pretoze sa delia do skupin podla urovne, na informatiku zase idu do pocitacovej ucebne. takze minimalne 1-2x za den sa presuvaju z triedy do inych tried. zo zaciatku take male deti mali chaos, ale po mesiaci si zvykli a beru to ako beznu sucast vyucovania a nie je ziaden problem. este aj v druzine 2x do tyzdna menia miestnosti, lebo aj tam su vsetky deti z druziny v roznych kruzkoch.
ucitelky si nasli svoj system, napr. ucebnice zosity si nechavaju v triede, kde mavaju dany predmet, ine ucitelky zase uprednostnuju, ze si svoje veci deti odnasaju do svojich "domovskych" tried.

lubkaj
30. nov 2009

Mam tiez prvacku. Presuvaju sa na anglictinu, nabozenstvo, samozrejme na telesnu a na informatiku. V tom nevidim problem. Problemom by vsak podla mna bola absencia domovskej triedy. Ciastocne by to snad nahradili samostatne skrinky (ktore vsak u iwany nemaju). Takze podla mna presuvanie ano (ved specializovane ucebne su urcite lepsie vybavene), ale strata domovskej triedy urcite nie.

ywana
autor
1. dec 2009

lubkaj
ďakujem, konečne aspoň jedna čo si poriadne prečítala môj príspevok...a pochopila absenciu domovskej triedy, skriniek a akéhokoľvek vybavenia...
...čiže hrubú nepripravenosť školy na takýto krok...
...pýtala som sa dcéry čo si nosia učitelia za pomôcky...len notebooky, z ktorých im na stenu premietajú potrebné fotografie (majú v triedach na to zariadenia)...
...jediné čo doteraz priniesla učiteľka (aj to nepriniesla fyzicky, ale zavolala žiakov) bolo 5 ks mikroskopov...

...ale stále nechápem aké pomôcky si nosia učitelia - zemepis (mapa), biológia (mikroskop) ...čo dalej ???
...aké pomôcky si nosí angličtinár ? matematikár ? dejepisár ? slovenčinár ?

prasiatko30
1. dec 2009

ono kazda trieda sa da super pripravit a prerobit na specialnu triedu - a pokial ju ma dany profesor ako svoju moze tam mat kopec pomocok, ktore pri presuvani sa neunuva ani urobit lebo vlacit to vsetko zo sebou nema vyznam - napr. taky anglictinar - moze mat na nabytku ponalepovane nazvy v anglictine s vyslovnostou, nad tabulou anglicku abecedu s vyslovnostou, mapy anglicky hovoriacich krajin, knizky v anglictine, pripravene babkove divadlo pre deti - ktore staci len podla chuti a dna vytiahnut zo skrinky etc, etc etc - a toto mozes aplikovat na vsetky predmety - vsetky sa daju urobit zaujimavejsie a pokial ma ten ktory profesor aspon aku taku fantaziu tak si postupne dokaze urobit z tej vlastnej ucebne taku svoju pevnost kde to bude mat prisposobene jeho predmetu a bude to pre vsetkych zaujimavejsie 🙂

prasiatko30
1. dec 2009

ywana - a este nieco nie vsetky napady vypadaju pritazlive na zaciatku ale doveruj trochu ucitelom a daj im cas - mozno by sa stacilo dohodnut - medzi rodicmi a ucitelmi - ze ak to neprinesie take vysledky ako by sa ocakavali tak napr na buduci rok v tomto experimente nepokracovat 😉 ale daj im aspon cas na to aby to skusili a mozno budes prekvapena tak ty ako tvoje deti

zuzanockamt
2. dec 2009

ywana ... podla tvojich reakcii si naozaj neznala problematiky, ako to skutocne prebieha v skole a co vsetko si musi ucitel pripravit na hodinu ... ja by som specializovanu ucenbu matematiky a slovenskeho jazyka len privitala ... a predstav si, ze aj taky matematikar nosi dost veci na vyucovaciu hodinu - okrem tych povinnych veci (TK a KZ) je potrebna zbierka uloh - 2 ks, matematicke tabulky a rysovacie pomocky na tabulu - 2 pravitka a kruzidlo, fixky a zotieraciu spongiu na tabulu ....... a o slovencine a literature ani nehovorim ... rozne slovniky, prirucky, CD- prahravac .....

zuzanockamt
2. dec 2009

... malo byt: ucebnu matematiky ... ale som dost rozculena momentalne z pristupu niektorych rodicov 🙄 😝

ywana
autor
3. dec 2009

zuzanockamt
...a tvoj "fantastický" príspevok mi túto problematiku úplne vysvetlil...
...žeby dalšia pedagogička ???

zuzanockamt
3. dec 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

jaduska
7. dec 2009

ywana - predstav si, že aj na takých hodinách ako je angličtina, slovenčina, dejepis atď. sa dá využiť kopec pomôcok - ono sa tie metódy vyučovania trošku zmenili od tých čias, kedy sme chodili do školy my. Učiteľ už nie je ten, ktorý 40 minút niečo rozpráva a aj tak ho nikto nepočúva a všeho všudy potrebuje jednu kriedu.
Zážitkové učenie, brainstorming, názorné metódy, zážitkové čítanie atď., atď. je toho kopec, čo sa v školách zmenilo....
Samozrejme sa takáto zmena, ako plánuje vaša riaditeľka nedá urobiť zo dňa na deň a je určite potrebná diskusia oboch zúčastnených strán, len ty si to jednoducho odpísala na začiatku, že je to blbosť a iný názor nepripúšťaš...

P.S.
Nie som pedagogička.....

zuzanockamt
7. dec 2009

jaduska ... nadherne napisane 😉 😉 😉 ... suhlasim so vsetkym 😉 😉 😉 🙂

zuzana76
7. dec 2009

ywana, my sme skrinky tiez nemali v triede, domovsku triedu sme mali, ale ta sluzila na to, aby sa v nej konali rodicovske zdruzenia a my sme tam travili ako som uz pisala mozno 3 hodiny tyzdenne a predstav si, nejako mi nechybala

prasiatko to napisala pekne a aj jaduska

ja ucim nemecky jazyk, potrebujeme rozne slovniky, gramaticke cvicebnice, literarne citanky atd.... mam to ulozene v skrinke v kabinete, kazdu hodinu ked som to isla pouzit som musela z triedy zavolat aspon 2 ludi, nech to odnesu do triedy , kam som isla ucit, keby som to mala ulozene v skrinke v ucebni, je to jednoduchsie

dalej sa pouzivaju rozne projektory, magnetofony a CD prehravace, rozne ine aj vlastnorucne vyrobene pomocky, napriklad prezliekacia babika na precvicovanie jednotlivych casti oblecenia, z kartonu vyrobena miestnost aj s drobnym nabytkom na precvicovanie predloziek - na stole, pod stolom, v miestnosti, na posteli, atd. Mohla by som to aj len napisat na tabulu, alebo ziakom nadiktovat do zosita nech prekladaju, ale podla mna ak som umiestnila malu babiku a postel a spytala sa - " Kde lezi babika? " Je to pre nich zaujimavejsie

druhy predmet co ucim / teda ucila som, som na MD / je estetika

takze miestnost pre estetiku resp, vytvarnu vychovu by som si predstavovala takto - rozne knihy o umeni, reprodukcie vyznamnych diel, projektor, video, CD prehravac, rozne pomocky na tvorenie - na malovanie, modelovanie, atd... na stenach by viseli obrazy, na oknach by boli pekne kvety, ktore by dotvarali esteticke prostredie

podla mna tiez absolutne nevidis do problematiky vyucovacieho prostredia, ja sa tiez nestaram do toho ako to maju zorganizovane v banke a podobne

zuzana76
7. dec 2009

a ked vam tak chybaju v triede skrinky, taks a dohodnite s rodicmi na rodicovskom,ze si ich date u stolara vyrobit

ked som bola triedna ucitelka, rodicia mojich ziakov tiez chceli mat v tirede skrinky, tak sme ich dali vyrobit a hotovo , ved priloz ruku k dielu a nielen kritizuj, to je najjednoduchsie

zuzana76
7. dec 2009

a este nieco, chapem tvoj problem, nemysli si, ale tym,ze budes ucitelom stazovat ich pracu stalym protestovanim a nikdy neuznas,ze to co by chceli by mohlo byt dobre a robia to aj pre tvoje deti,aby sa im v skole pacilo a nenudili sa, tak tym nic nedosiahnes, len si ich znepriatelis, skus s nimi spolupracovat, nielen pisat peticie, ze nic take nechcete, vypocute si ich predstavy, ako by to chceli, potom nech si oni vypocuju vase predstavy, co vam tam chyba a spolocne vytvorte pre deti miesto , kde sa budu citit dobre a naucia sa vela a budu do skoly chodit s radostou

mary.jane
7. dec 2009

Ahoj Ywann. Píšeš, že tento model okoukala vaše učitelka z českých škol. Já jako Češka, která školou takto organizovanou prošla, v tom nevidím žádný problém. Ze začátku jsem ani nechápal, co ti na tom tak vadí - až pak mi tedy z té zmínce o "okoukání z Čech" došlo, že asi na Slovensku tento systém normální není. Můžu ti napsat, že je to asi jen o zvyku. Jediná nelogická věc mi přijde to zabíhání si pro učebnice do šatny - to je podle mého blbost. U nás to funguje tak - zazvoní, děcka si sbalí učebnice do tašky, přejdou do jiné učebny, vybalí si a pohoda. Mě se to zdálo i fajn, že se chodilo do jiných tříd - jednak jsem se coby dítě mohla vyblbnout při přebíhání do tříd (naše škola byla pavilonového typu, takže tam byly úžasně dlouhé chodby, po kterých se skvěle honilo 😀 ), jednak když je každá třída uzpůsobená danému předmět, tak jsem se dokázala vždy lépe "vžít" do daného předmětu a poslední argument pro mi přijde i to, co už se psalo výše - de facto každý předmět potřebuje pomůcky - vezmi si např. zeměpis - píšeš, že stačí jedna mapa. Ale vezmi si ten diametrální rozdíl mezi jednou umolousanou mapou visící na tabuli a třídou s celým systémem map (vezmi si, že se v jednu hodinu vždy neprobírá jen jedno učivo - u nás se třeba zkoušela v 8. třídě orientace na mapě všech světadílů), glóby, slunečními soustavami, atlasy apod. - a to nepočítám i tématickou výzdobu, která dojem z hodiny také vytváří. Podle mého to opravdu není špatný systém. Jak píšu - jde jen o zvyk 🙂

zuzana76
7. dec 2009

aj my sme si tasku nosili so sebou, lenze Mary.jane rodicia tohto typu by protestovali aj proti tomuto, ze si deti prilis zatazuju chrbticu, takze ani z voza ani an voz

a takyto system existuje uz aj tu, len nie je to take caste

hecuba
8. dec 2009

My zijeme v zahranici. Syn je druhak na zakladnej skole a presuvaju sa na na vsetky predmety. Namiesto kabinetu ma kazda ucitelka "svoju" ucebnu. Nikto sa nad tym nepozastavuje. Ta infrastruktura je uz tam, takze to nikomu nepride divne. Skor by im bolo divne, keby mali ucitelky mali pendlovat na kazdu hodinu do inej triedy a trieskat so sebou vsetky pomocky.

hecuba
8. dec 2009

Och, a skrinky nemaju. Ich kmenovou triedou je ucebna ich triednej ucitelky a tam maju aj veci. Skolsky rozvrh je urobeny tak, ze ak sa vie, ze ked u deti na hodine u niekoho ineho a ich domovska ucebna je prazdna, veci si nechaju tam a trieda sa uzmkne. Ak je ucebna pocas absencie deti pouzivana inou skupinou, deti si veci beru so sebou. Toto sa vsak deje len raz do dna, ked idu do inej triedy na cele popoludnajsie vyucko. Takze nie je to zas taka disrupcia. Viem, nezainteresovanemu to asi znie prilis komplikovane, ale naozaj to nie je zlozite. A ani sa nad tym nezamyslame. A ani tazke ruksaky nevidim ako prekazku. Tito mali toho v ruksakoch vela nemaju, starsi studenti maju predpisane ruksaky na kolieskach. A stracanie veci? No, uz tu mame 4. mesiac skoly a syn si zatial len vcera poprvykrat zabudol ciapku--a vie aj presne kde. Zatial este nic neodislo do nenavratna. Ani len blba ceruzka 😉

ywana
autor
7. okt 2010

...ako som písala, systém pobehovania po škole bez kmeňovej triedy sa mi nepáčil...nepáčil sa viacerým rodičom...tiredy síce boli zadefinované ako odborné učebne, ale žiadne vybavenie v nich nebolo (samozrejme okrem odborných učební, ktoré už existovali aj pred týmto projektom)...v podstate to boli obyčajné triedy, ktoré "vyzdobili" plagátmi zodpovedajúcimi danému predmetu...môj názor na tie plagátiky - nič moc...(v učebni odbornej dejepisu sa nachádzala jedna mapa)...
...konalo sa rodičovské, na ktorom sme predniesli námietky...význam to nemalo žiadny...vlastne malo, popudili sme riaditeľku natoľko, že sa začali učitelia vŕšiť na našich deťoch...
...vyvrcholilo to odchodom CELEJ triedy na inú školu...posledné 2 mesiace boli pre naše deti ťažké a ja som sa presvedčila o vysokej neprofesionalite mnohých pedagógov na tej škole...
...dnes sú deti na novej škole spokojné, kľudné a majú vlastné skrinky...tiež chodia do odborných učební, ale majú kmeňovú triedu...
...so systémom migrácie, bez kmeňovej triedy asi nikdy súhlasiť nebudem... 😵

renab
7. okt 2010

@ywana Takýto systém je zavedený aj u nás v meste, ale na gymnáziu. A tam sú ozaj tie učebne vybavené a deti omnoho staršie a tým aj vyspelejšie. A aj tak to viacerým nevyhovuje. Podľa môjho názoru to na ZŠ a za takých podmienok, ako píšeš ty, nemá opodstatnenie.

beruska2x
7. okt 2010

@ywana aty myslis ze se zaci chripkou nemuzou nakazit uplne stejne na chodbach, spolecnych WC, jidelne, satnach?? to mi prijde malinko prehnany 😅
jinak my jsme meli tento system - ze ucitel ma svoji tridu - mistnost s veskerym vybavenim k predmetu a prilehlym kabinetem na pomucky - jak od 7. tridy na zakladce (tehdy postavili novou budovu, rocniky po nas to meli uz od 5. tridy ) a na stredni po cele 4 roky..
prislo mi to prakticke .. meli jsme vzdycky pomucky a vse pripravene, nemuseli jsme to odnikud tahat coz usetrilo zmatky, cas, pomucky se neztacely..
myslim ze jde jen o par dni/tydnu nez si deti na novy system zvyknou a na novy pristup... je skoda ze nove veci lidi odsoudi aniz by je vyzkouseli poradne v praxi...