Náboženstvo v škole bez krstu.

kajaadpe
7. jún 2019

Ahojte dievčatá. Potrebovala by som poradiť... Pokiaľ chce prvácik ako voliteľný predmet v škole navštevovať náboženstvo, je nutné aby bol pokrstený? Ďakujem vopred za rady, nikde sa neviem k tomu dopátrať.

sorciera24
7. jún 2019

@kajaadpe nie, nie je!

iveta143
7. jún 2019
tyrkysova_kobyla
7. jún 2019

@kajaadpe nie, aku to ma prepana suvislost? Ked chces navstevovat anglicky jazyk, tiez nemusis byt Anglican 😀

bagre
7. jún 2019

@kajaadpe nie, toto podmienka nie je...

kajaadpe
autor
7. jún 2019

Tak pýtam, sa preto lebo mojej sestre tiež v škole povedali, že nemôže dcéra chodiť na náboženstvo, pokiaľ nie je pokrstena. Teraz som v tej istej situácii, dieťa mi ma nastúpiť do školy a už pri zápise mi pani učiteľka spomínala krst. Doslovne mi povedala, pokiaľ je pokrstený a keď nie je mame tu ústretové ho farára 😊

sorciera24
7. jún 2019

@kajaadpe hlupost, zaiden zakon neexistuje a ani nemoze, bol by antidiskriminacny....
my na cirkevnej skole mame kopu nekrstenych, ci neveriacich deti napr.

vendulka80
7. jún 2019

No... podmienka to nie je ale otázka je, kto bude deticky ucit náboženstvo. Pretoze niektorí katecheti su vyšinutí. Príklad od nas... katechet straší malých prvákov peklom, zatratenim, pekelnymi mukami lebo musia mat vsetky sviatosti vrátane krstu, kto nie je pokrstený tak hned pokec a tlak na rodicov, musia chodit do kostola, ak to nesplnia tak pojdu do pekla aj s rodičmi... dcéra chodila domov plačom a kedze je to mala škola tak kazdy ponadával a jedina som sa ozvala ja aj s patričnými následkami. Teraz pojde do 5. ročníka do inej skoly a na etiku. Takze zase mal na hodine predslov, kto nebude chodit na náboženstvo, nikdy nebude šťastný a pojde do zatratenia. Takze zisti si, aky clovek bude dcérku ucit aby ste nemuseli riesit podobne veci ako my.

petkaaa
7. jún 2019

@sorciera24 keď chceš používať cudzie slova, tak si over ich význam, lebo zosmiešňuješ samu seba. Diskriminačný = znevýhodňujúci. Antidiskriminačný = proti znevýhodňovaniu. Vlastne si napísala, že ak by taký zákon existovať, nebol by diskriminačný 😉✌🏻

sorciera24
7. jún 2019

@petkaaa máš pravdu, chcela som napísať diskriminačný....sekla som sa, viem čo slová znamenajú....samozrejme, taký zákon by bol diskriminačný

reni666
7. jún 2019

@kajaadpe určite to chce ten prváčik a nie mamina ?

reni666
7. jún 2019

@kajaadpe a ináč k téme ja som chodila (musela) a nie som pokrstená (našťastie)

vejapa76
7. jún 2019

Pokrsteny byt nemusí, ale pokiaľ bude aj v druhom-treťom ročníku chodiť na náboženstvo, tak neviem ako by to bo s 1.sv.prijímaním. Pokiaľ by nemohol ísť určite by mu bolo ľúto že ostatné deti idú. Alebo tam krst netreba? Fakt neviem. Možno by potom bolo riešenie dovtedy dať pokrstiť (ak nie ste zásadne proti).

sorciera24
7. jún 2019

@vejapa76 veď neexistuje len katolícke náboženstvo...

patka06
7. jún 2019

ak chce navštevovať katolícke náboženstvo nemusí byť pokrstený, ale v treťom ročníku by potom mal absolvovať 1.sv. prijímanie k tomu treba mať krst, môže ho ale absolvovať pred tým

kajaadpe
autor
7. jún 2019

@reni666 myslím, že v tomto veku rozhoduje ta mamina za toho prvácika... To je po prvé! Po druhé, snaží sa urobiť pre svoje dieťa to najlepšie podľa svojho úsudku. A po tretie, presťahovali sme sa na dedinu, kde všetky deti chodia na náboženstvo a v podstate ani etiku pre nezáujem nemajú. Keby som bola tak veľmi nábožensky založená, tak by som logicky svoje deti pokrstené mala 😲

patka06
7. jún 2019

@kajaadpe tiež nie sme nábožensky založený, ja nie som ani pokrstená. Dcéru zaujalo náboženstvo už v škôlke, sama sa pridala k detičkám, ktoré ho mali. Pri zápise do školy sama rozhodla, pokrstená bola absolvovala aj prijímanie. Do kostola síce teraz už nechodi, ale v škole je má náboženstvo. Majú aj etiku, ale tá ju vôbec neťahá.

saluda
7. jún 2019

@kajaadpe moje deti nie sú pokrstené, chodia na etiku. Etikarov je malinko, pre celú školu jedna hodina, takže sú tam všetky deti od prvákov, po deviatakov. Kým je ale náboženstvo, nerobia im v skole nejaký zvlášť program, preto sedia v triede na náboženstve. Nevadí mi to, beriem to ako všeobecný prehľad, nech sa učia. Oficiálne by som ich ale na náboženstvo nedala, ak nemám v pláne ich dať pokrstiť, kvôli 1.sv. prijimaniu. Ani neviem, či je krst podmienka k tomu, aby na náboženstvo chodili. Čo na to hovorí vás riaditeľ? Pokiaľ nie je škola ochotná mať etiku, asi bude jediná možnosť náboženstvo, ale s tým, že krst nemôže byť podmienka 🙂

domiinikka
7. jún 2019

@kajaadpe Nie nemusí byť pokrstený . V 3 ročníku ak pôjdete na prvé sväté prímanie ho farár pokrstí .

reni666
8. jún 2019

@kajaadpe ak nie si nábožensky založená tak nemá zmysel do toho tlačiť malé dieťa čo ešte verí aj na škriatkov, treba žiadať v škole, zo zákona ti musia vyhovieť ak chces etiku

basska_b
8. jún 2019

@kajaadpe absolútne nie. Nám hovoril učiteľ, že mu tam chodil chalan uplne neveriaci, bez sviatosti. Vraj ho tam mama dala kvôli tomu, aby si rozšíril všeobecný prehľad. Ja tiež uvažujem dat tam dieťa, lebo spolužiaci robili na etike take nezmysly ako že sa zoradovali podľa veľkosti topánok a písali, či je lepšia ceruzka alebo pero 😂 keby sa učili niečo poriadne, tak aj etika je fajn

katren
8. jún 2019

@patka06 vobec prijimanie absolvovat nemusi..dcera tretiacka, cirkevna skola....maju len nabozenstvo a aj tak jeden spoluziak s nimi na prijimanie nebol...nema krst, rodicia nechceli, aby mal prijimanie a nic ine...tak jediny z triedy nebol....
Nechapem sice, preco ho teda dali na cirkevnu, ale tak....

reni666
8. jún 2019

Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach (16.12.1966) uvádza v článku 18: „Nikto nesmie byť podrobený DONUCOVANIU, ktoré by narušilo jeho slobodu vyznávať alebo prijať náboženstvo alebo VIERU podľa svojej vlastnej voľby.” Rovnako aj Deklarácia o odstránení všetkých foriem neznášanlivosti a diskriminácie na základe náboženstva alebo viery (25.11.1981), článok 5, hovorí:

Každé dieťa musí mať právo na prístup ku VZDELANIU vo veciach náboženstva a VIERY podľa želania svojich RODIČOV, prípadne poručníkov, a nesmie byť prinútené VZDELÁVAŤ SA v náboženstve alebo VIERE proti ich vôli, pričom záujmy dieťaťa sú prvoradé.”

deti95060810
8. jún 2019

troška mimo otázku ,ale všetko závisí od ľudí....u nás je etika, náboženstvo evanj. aj katolícke... ak chýba niektorí farár deti majú náboženstvo spolu....evanj. aj katolícke....neviem o tom žeby sa niekto sťažoval...
školu nemá čo zaujímať či je dieťa pokrstené a prečo chce náboženstvo....na krste sa môžeš dohodnúť s farárom a škola o tom ani nemusí vedieť...

judar
8. jún 2019

Môže chodiť v pohode na náboženstvo ale problém nastane až keď sa možno rozhodne pre prijímanie...potom ju bude treba dať pokrstiť lebo inak ju k prijimaniu nepustia

veronikaszabova
8. jún 2019

U nas to funguje takto 🙂
Syn je neveriaci a chodi na nabozenstvo - kvoli tomu, ze nabozenstvo je 5tu hodinu. Keby chodil na etiku, ktora je na 7mej hodine, musel by 5tu a 6tu hodinu sediet v druzine.
Preto chodi na nab - pokrsteny nie je, tento rok mali spoluziaci primanie, on a jeho 5 spoluziakov nebolo.

hettinka
8. jún 2019

@kajaadpe ak dieťa nie je pokrstené a ty nie si nábožensky založená, načo ho chceš dat na náboženstvo? Kašli na to, bude sa tam trápiť a budu vás tlačiť do sviatosti, už teraz to robia. Daj na etiku a hotovo. Musia mu ju umožniť, aj keď tam bude sám s učiteľom.

jana_eyre_2
8. jún 2019

asi ide o to kto nabozenstvo vyucuje, moja dcera nie je pokrstena a chodila do krestanskej skolky cely rok, dodnes ju spomina v dobrom a jej nepokrstenie nikto neriesil, hoci o nom vedeli.. najstarsi syn co je skolak sice na nabozenstvo nechodi, ale pochybujem, ze nas farar by na takomto niecom baziroval a ze by to nejako kontrolovali.. nas farar co nabozko vyucuje je mlady chalan..

btw ja som na navozenstvo chodila v 90tych rokoch a nie som pokrstena.. sice ma stale prehovaral katechet na pokrstenie, nikdy to nikomu nevadilo.. krestan do dnes nie som, ale ako vseobecny rozhlad ho detom doprajem.. dcera k tomu tak inklinuje, ze v buducnosti bude mat asi iny nazor ako ja..

timetotime
8. jún 2019

nie nie je. ono sa casom isto k tomu dostanete a mozno ak by teda navstevoval nabozenstvo, tak by to bolo aj lahsie ci uz pre neho alebo pre vas

ukulela
8. jún 2019

baby, ale to by nemalo byt tak, ze skola nie je ochotna mat etiku. skratka ma byt na vyber - ja napr svoje dieta na nabozenstvo nedam, nie je pokrstene, nechodime do kostola, nevidim dovod. kamoska dat nechcela a zacala p. ucitelka na nu tlacit, ze na etiku nemaju ucitela, ci to ozaj chce .... ale mne sa zda, ze sa im viac nechcelo riesit aj etiku. mne je jedno - ak by bol na etike aj sam, aj ked si myslim, ze ked bude jeden, prida sa ich viac. podla mna nabozenstvo na statne skoly nepatri, cirkevne - OK, je to volba rodicov. ale nabozenska nauka potom nech sa riesi v kostole a hotovo. nie v skole. mimochodom - okrem katolickej nauky - je v skole moznost evanjelickej, alebo co grekokatolici? a ine uznane nabozenstva?

ivett1
8. jún 2019

@kajaadpe odpoved na tvoju otazku ...nemusi byt pokrsteny.... v tretom rocniku absolvuju deti 1.sv. prijimanie, tvoj nemusi... vlastne nemas na vyber , kedze etiku u vas ani neucili... ale je mozne, ze keby si ho prihlasila na etiku, prihlasili by sa aj dalsi a zacali by ju ucit...