Náboženstvo verzus etická výchova

h2
10. mar 2017

Ahojte ženy, potrebujem poradiť. Som mama budúceho prváčika a váham,či ho dať na náboženstvo, alebo na etickú výchovu. Obaja s mužom sme boli vychovávaní v katolíckej viere (ale len tak, s mierou, žiadny fanatizmus) sme pokrstení, máme prijímanie, aj birmovku, zosobášení nie sme (môj muž je rozvedený, sobášil sa v kostole). Do kostola nechodíme, muž vôbec, ja tam idem tak 2-3x do roka, keď to tak cítim. Modlíme sa na Vianoce a občas večer so synom (málokedy). Babky z oboch strán sú silne veriace, každú nedeľu v kostole. Syn vie o Bohu a Ježiškovi také základné veci, aké asi vie bežne dieťa v jeho veku, ale príliš ho s tým nechcem zaťažovať, sú to predsa len veci ťažko pochopiteľné často aj dospelému. Syn je pokrstený. Môj názor je, že náboženské záležitosti by sa mali riešiť v rodine, ale trochu sa bojím aj, povedzme, že to nazvem "zaškatuľkovanie", čiže ak pôjde na etickú výchovu, bude automaticky považovaný za ateistu a naopak, ak pôjde na náboženstvo, bude sa asi automaticky predpokladať, že sa bude pripravovať na prijímanie atď. ...
Ďalšia vec je, že netuším, čo sa vlastne na etickej výchove učí, respektíve mám o tom len hmlistú predstavu. Veľmi pekne prosím o názory mamičky, ktorých deti už na náboženstvo, či na etickú výchovu chodia. Prosím Vás, trochu mi túto problematiku priblížte. Ďakujem krásne. 🙂

natuska87
10. mar 2017

Chapem Vasu dilemu, ale zaraza ma veta..." ak pojde na eticku v., bude automaticky povazovany za ateistu..." Pre Vas je ateista nieco neprijatelne, urazlive, ci dehonestujuce?
Citujem aj nedavne vyhlasenie papeža F...." Pre mňa je stokrat milejsi slusny ateista, ako farizejsky veriaci"
Ateista nie je "nadavka", ale opak teizmu...

moni73
10. mar 2017

Ja som hlboko v srdci veriaca, nijako sa navonok neprejavujuca😊. Dceru (pokrstenu) som dala na nabozko s tym, ze sa tam dozvie viac (veci, o ktorych ja ani netusim). Fungovalo to 2 roky, v tretej zacala priprava na prijimanie, ktore dcera odmietla. Ucitelka to zobrala asi ako osobnu prehru a zacala byt neprijemna. Od stvrtej triedy chodi na etiku.

moni73
10. mar 2017

@natuska87 nie je to skor o tom, ze ani ked nechodi na nabozko, nemusi byt vychovavany ako ateista? Ved v poho moze byt veriaci chodiaci na etiku, preco nie? Ide asi o to, ze toto babky nepochopia....

qwertxy
10. mar 2017

@natuska87 necitujes správne, to je mediálny výrok, on to nepovedal, precitaj si o tom🙂 nič v zlom
@h2 na etickej sa deti na 1. stupni štandardne učia podľa knižky, sú v nej rôzne situácie témy zo života, o ktorých sa potom rozprávajú, ale niektorí učitelia si z toho urobia akoby triednicku hodinu a preberajú nejaký aktuálny triedny problém a niektorí sú i takí že z etiky je nakoniec matika či slovina lebo sak nestíhame učivo ( keď učí etiku triedny). Na našej škole chodia na etiku všetci je to bežný predmet a na náboženstvo len tí čo sa prihlásia tam už neviem ako to vyzerá, len mi občas deti ukázali nejaký obrázok alebo povedali ze dnes sa rozprávali o tom o tom...

janussss
10. mar 2017

My sme veriaci,ale nie katolici,takze dcera bude chodit na etiku.. A u nas sa uci katolicke nabozenstvo s cim my nesihlasime, a na etiku nechodia len ateisti ale aj zidia,evanjelici,charizmatici a nvm kto vsetko este 😉

hettinka
10. mar 2017

Dcéra mala náboženstvo a syn má etiku. Nechala som vybrať deti. A veľkú úlohu zohralo aj to , kto to učí

pribinak
10. mar 2017

SYn chodi na náboženstvo, jeho najlepsi kamoš na etiku....obaja cez hodinu vyfarbujú obrázky v podstate na tu istú temu
Obrázky su o dobrych skutkoch, alebo o slušnom správaní k druhým
Cize to iste, len sa to inak vola

sardinka336
10. mar 2017

To naše krestanstvo...celé zle. Kazdy je veriaci, ,neprejavujuci sa,, tak potom jasne ze nas moslimovia zožerú za živa. Uz na zapade ,,balia,, stromčeky, kríže ,,s ohladom,, na tých čo nie su krestania aby ich to náhodou chúdatká netraumatizovalo ...v moslimskej krajine by vas hnali svinským krokom ak sa vam nepači. Skratka my krestania sme slabí. V zivote aj v spoločnosti.

@h2 na nabozenstve su informacie podávané primerane tak, aby to deti mohli pochopit. Rozhoduj sa na zaklade vlastnej intuicie lebo ta ti iste niečo našepkáva, nepozeraj na predsudky ,,čo babky,, a čo nejake zaškatulkovanie, čo je nezmysel. Ak chceš aby mal syn aj prve sväté prijimanie tak ho musis na nabozenstvo prihlasit. Etika je tiez velmi fajn, preberaju sa tam rozne spoločenske temy. Samozrejme zavisi kto to uči, ako to vie podat atd..

natuska87
10. mar 2017

@qwertxy Nic v zlom, potom ma dvojnika...Ale tu je podstata problemu inde.Ateista nie je nadavka, ani "zle" postavenie...Je to zivotny postoj zrovnatelny s kazdym inym.Ludia su iba cestni, tolerantni, alebo pravy opak.Nic viac, nic menej.Zli sa najdu v kazdej skupine. A co to je medialny vyrok, v tejto spojitosti?

natuska87
10. mar 2017

@moni73 Urcite ano.Dieta si mozete vychovavat podla svojich predstav.To, ze ho "nebude vidiet", neznamena, ze nemoze byt vedeny v duchu prislusneho nabozenstva.Ja, zastavam nazor, ze naboz, vychova by mala byt na skole dobrovolna...V popoludnajsich hodinach, tak, ako aj ine kruzky...Nabozenstvo je jasny, vyhraneny postoj, ale etika je elementarny predpoklad.

yollanda
10. mar 2017

Ja som bola vychovana vo viere stylom "musis". Bolo mi vsetko proti srsti az kym som nespoznala silne veriacu kamosku, no evanjelicku. Vie mi dat odpoved na kazdu jednu otazku ohladom biblie. Teraz sa hlasim ku krestanstvu dobrovolne, no k evanjelikom. Do kostola nechodim. Chodim do spolocenstva mladych ludi a rozpravame svoje zazitky, spievame chvaly, kecame, smejeme sa a modlime po svojom. Dieta mi chodi na nabozenstvo. Ked sa pyta, snazim sa jej co najlepsie odpovedat.

livka_
10. mar 2017

Poviem svoj pripad -) na zakladnej sme mali nabozemstvo ako kruzok ale mne to prislo smiesne a z katechetky som sa smisla tak ma po dohode s mamou vylucili. Ked prisiel predmet nabozenstvo/etika mama mi dala moznost volby. Chcela som etiku. V 19 som si dobrovolne urobila 1.sv a birmovku, lebo som to tak citila. Ked dieta to v sebe v "ten cas" neciti, neznamena ze vieru neobjavi. Rodicia su ateisti mimochodom.

meusicka
10. mar 2017

@h2 ahoj, moja dcera chodi na nabozenstvo, momentalne sa aj pripravuje na prijimanie, ale.... kedze zijeme v AT tu je to uplne inac ponimane. deti sa nemusia nic ucit naspamat, biflovat sa, vsetko ide uplne hravou formou. vacsinou sa na nabozenstve rozpravaju o aktualnych veciach, naprv v case vianoc, v case velkej Noci, ci na Sv. Martina, na vs. Svatych a pod. nie je tu na ne tlacene, aby chodili kazdu nedelu do kostola a ani podpisy nepotrebujeme ked chce ist na prijimanie.
svojmu dietatu neurobis zle, ked ho das na nabozenstvo, fanatika z neho neurobia, nakolko ty si jeho mama a taky fanatizmus zacina skor v domacom prostredi. ale ani etikou nic nepokazis, ked sa naozaj vyucuje etika, pretoze to je tiez len o pravidlach slusneho chovania sa. spytaj sa svojho dietata, na co by chcelo chodit, ci by chcelo pripadne neskor ist na prve sv, prijimanie, a pod. je to na rozhovor s dietatom a ako to ono pocituje. mozno zobrat do ruky doma detsku bibliu a troska sa v nej prehrabat, nieco spolu precitat.
my sme krestania, ale napr. ja tiez nie som ziaden fanatik a mam dokonca pochybnosti o niektorych veciach, dokonca aj v Biblii, a som otvorena aj inym moznostiam. apokryfy a pod. clovek vela veci musi brat s nadhladom,
nic nepokazis ani jednym ani druhym. ale mozno jendeho dna tvoje dieta bude predsa len mat pocit, ze by mu bolo na osoh mat aj to 1.sv. prijimanie, mozno birmovku, ved nevies koho stretne a ako sa budu chciet brat, ci to nebude jeho partnerovi v buducnosti dolezite a tvojmu dietatu tym padom tiez.
priklad, moja pribuzna... veriaca, chodila do kostola, a bola by sa v nom aj rada vydavala, ale jej muz pokrsteny a to je vsetko. a nakolko nemal chut to vsetko teraz absolvovat, tak sa nemohli brat v kostole.
inej kamoske napr. jej partner z RK viery prestupil na pravoslavnu,
je toho viac.

Ani ateista, pokial je slusny clovek, nie je zly.... aj takych poznam. ba pozanm aj slusnych a milych moslimov. takze asi tak

mijo53
10. mar 2017

@h2 no , ťažko ti poradiť, sama sa hľadáš a nevieš kde patríš. Bola si vychovávaná v katolíckej viere ale len mierne, za čo ty nemôžeš, lebo vychovávali ťa v tom rodičia. Teraz si už dospelá, môžeš robiť veci dôsledne podľa vlastného rozhodnutia, ale ty ich nerobíš. Aj keď máš rozvedeného manžela, ktorý sa sobášil v katolíckom kostole /asi mu nevyšlo manželstvo/ ale všetko vzdal, vôbec nechodí do kostola. Ty chodíš 2-3x do roka, modlíš sa na Vianoce a občas večer so synom, no z toho vyplýva, že sa náboženstva nechceš asi vzdať. Ak je človek v nejakom spoločenstve, tak mal by robiť veci čo najdôslednejšie. Babky sú silno veriace lebo chodia každú nedeľu do kostola, to je skreslený pohľad, silno veriaci musí žiť vieru, nie iba chodiť do kostola a fanatik? ani neviem či poznám niekoho, kto by bol fanatik, aký to je fanatický kresťan? Prečo sa bojíš škatuľkovania, buď chceš niečo alebo nechceš a riadim sa citátom Jána Pavla II "Nebojte sa"! Náboženstvo tiež učí etické základy

mijo53
10. mar 2017

@meusicka dobre napísané, až na časť, kde píšeš, že synovi môže byť v budúcnosti na osoh, možno mu to pomôže pri voľbách a dosiahne až rolu premiéra, keď bude mať birmovku a dobrý príklad je aj manžel kamošky, že pokrstený a to je všetko, nič viac sa mu nechce na sebe pracovať a možno aj na to myslel sv. otec, že lepšie je byť ateistom

jumama
10. mar 2017

Etika je jedina hodina, kde sa ucia o kamaratstve, spolocenskych pravidlach a podobne. Neviem, ozno na kazdej skole je ina ucebnica, ale co mala nasa prvacka, tak tam boli velmi mile aktivity na vzajomne spoznavanie. A tiez asi zalezi od konkretnej pani ucitelky ako tvorivo to vezme. Na hodine sa rozpravaju co robili cez vikend a potom na nejaku temu podla tej ucebnice. Napriklad mali zo zaciatku take na spoznavanie spoluziakov a skoly aktivity. Do svojej pisanky obrkeslit kamaratovu ruku a zistit akymi farbami ju maju vymalovat, ake farby ma rad - cize o komunikacii, o kladeni otazok, o zaujme o druheho. Potom spoznavali skolu - presli si po chodbach a zakreslovali planik, navrhovali, ake ucebne by chceli do skoly oni, co by sa radi ucili... alebo ako doma pomahaju, boli v mestskej kniznici atd., vseliake taketo temy.

lubi40
10. mar 2017

@h2viem, ze uz je to davno, ale ja som chodila na etiku, otec bol zasadne proti nabozenstvu. Prijimanie aj birmovkku som si urobila sama, ked som to tak citila, inak moj vztah / postoj ku kostolu je asi taky isty ako tvoj.
Syn bude chodit na nabozenstvo (tak isto manzelovi rodicia su silne veriaci). Ale zijeme v BE a tu je nabozenstvo skor religionistikou a nie katolickou vychovou, takze deti na ucia principy a zaklady roznych nabozenstiev, vratane islamu , ci zidovskej viery. Takze si potom moze sam vytvorit obraz a verit comu chce a co ho bude robit stastnym. Aj ked podstatou kazdeho nabozenstva su v podstate eticke zasady, cize nabozenstvo a etika sa az tak nelisia.
Co sa etiky tyka, tak si pamatam veci ako asertivita, komunikacia-verbala, neverbalna, ale sucastou bola aj sexualna vychova (tusim 7-8 trieda) a pod. Viem, ze sme hrali vela hier a bola to taka fajn hodina. Ale myslim, ze to vsetko robia aj deti na nabozenstve.

meusicka
10. mar 2017

@mijo53 neviem preco si z toho robis srandu. jeden nikdy nevie, mozno spozna niekoho, kto bude silne veriaci, a bude sa mu to pacit. a vtedy si mozno povie, fajn, dobre ze to vsetko mam absolvovane a nemusim sa s tym zaoberat teraz. mne sosbne ani sv. prijimanie, ani birmovka neublizili. nebude z toho mat ziadne trvale nasledky 😉

a ze niekomu sa na sebe uz nechce pracovat,,, vies, pre dieta je to samozrejmy sled udalosti, chodi do skoly, ma nabozenstvo, spolu s kamaratmi sa pripravuje na 1.sv .prijimanie. atd. este to dieta nema ine povinnosti. ked sa to posunie do dospelosti, ano ja poznam aj takych, co v dospelosti sa rozhodli prijat vieru a dali sa aj pokrstit a vsetko dalej. ale ked uz si dospely, tak mas toho na pleciach viac a je pravdepodobnejsie, ze uz nemas chut chodit na hodiny nabozenstva a pod. a preto mnohy uz v dospelosti na sebe pracovat nechcu. ale zase neviem posudit, ako v takych pripadoch napr. farary vychadzaju, alebo nevychadzaju ludom v ustrety.

mijo53
10. mar 2017

@meusicka dospelí nechodia na hodiny náboženstva, chodia na náuku, ak chcú prijať sviatosti, aby mali šajn , čo ktorá sviatosť je, ak sa chce niekto sobášiť v kostole, nemá čas na náuku? na všetko iné má a vôbec si nerobím srandu, tak v živote je, ako som napísala

meusicka
10. mar 2017

@mijo53 dosiahne rolu premiera vdaka birmovke... toto mi pripada ako sranda.

a je jedno ci sa tomu hovori nabozenstvo, nauka, alebo religion.... atd, zaklad je rovnaky.

mimochodom nas vztah s Bohom nie je zavisly na tom, ci chodime alebo nechodime do kostola, Bozi chram je obraz, niekto pod tym vidi sire nebo a niekto kostol.

mijo53
10. mar 2017

@meusicka Prečítaj si viac na internetových stránkach, ak nemá inú možnosť, prečo je veľmi dôležité chodiť do kostola a prečo nie je jedno, či sa modlíš doma alebo v kostole, kaplnke, katedrále ap.
K prvej časti, áno je v istej krajine premiér, ktorý nezabudol povedať, že je pobirmovaný
-nebudem s tebou polemizovať, nemá to význam

a ešte jedno, v každom druhom príspevku tejto aj inej témy je odkaz, ako je treba na sebe pracovať, aby sme ziskali lepšiu prácu, lepší plat ap. a v duchovnej oblasti sa dospelým už podľa teba nechce pracovať, samozrejme niektorým

duun
10. mar 2017

Vždy strašne závisí na človeku. Poznám milých, slušných farárov a veriacich, ktorým si hlboko vážim a sú mi príkladom. Poznám aj opak, ľudí závistlivých, malicherných a o ktorých si myslím (som ateista) keby boh existoval, tak by nad nimi plakal. Poznám veriacich s ktorými sa rozprávať o viere je emocionálny zážitok a priateľské zdieľanie bez nátlaku. Ak by učil náboženstvo takýto človek, bez zaváhania by som synovi v budúcnosti odporučila jeho hodiny.

U iných dogma bez ducha, len forma a nie obsah - keby učili, tak vylúčené zveriť im do rúk moje dieťa. Iba by som mu ich ukázala ako príklad, že ľudská osobnosť môže sama seba tak obmedzovať, že si nevidí na koniec nosa a treba ich ľutovať, lebo o veľa v živote prídu.

A u etiky rovnako. Niekde to môže byť skutočne vzdelávanie, zažitie a skúsenosť. Inde nuda utrápenej učiteľky, ktorá nevie čo má učiť alebo má kopčisko iných (najmä byrokratických vecí) a málo prostriedkov na rozvoj niečoho zmysluplného.

Skús si zistiť, ako je to konkrétne - kto bude učiť.

moni73
10. mar 2017

Mne bolo v podstate jedno, na co bude dcera chodit. K nabozenstvu som sa priklonila z jedineho dovodu, a to kvoli tomu, ze verim, ze viera ti moze v tazkych chvilach velmi pomoct. Druhy dovod bol ten, ze vedomostne by ti tento predmet mal dat viac. Nabozenstvo ako predmet ma dost sklamalo, takisto si myslim, ze etika je taky predmet "do poctu".😊
Najviac by sa mi pacila ta religionistika. To mi dava zmysel a v dejepise nato moc priestoru nie je.

duun
10. mar 2017

Jo, len na religionistiku by si musela mať fakt fundovaného a rozhľadeného človeka. Nechcem tým urážať učiteľov ZŠ, ale myslím, že tu by bolo na mieste trebárs pozvať kňazov viacerých cirkví, navštíviť napr. múzeum židovskej kultúry a (teraz budem kontroverzná) aj bez predsudkov a strachu objektívne zhodnotiť dejiny jednotlivých náboženstiev a aj napr. Islamu, ktorý je vnímaný buď iba bielo "slniečkársky" alebo iba čierno, lebo sa hodí politikom strašiť ovečky. Myslím, že v súčasnosti nie je šanca dostať niečo podobné do osnov, na niektorých školách by to proste nemal kto učiť fundovane :( a myslím, že toto by skôr šlo na SŠ, chce to už kritické myslenie. Minimálne deti 1 stupňa toto ťažko "sprevádzkujú" vo svojom obraze sveta (vidím, čo dokáže spracovať syn, keď komentuje občasné zachytené správy v TV).

1medvedik1
10. mar 2017

Kedysi keď som bola malá sme bývali na strednom Slovensku. Chodila som v ZŠ na náboženstvo a tam sa to dalo, pretože ten kraj nebol tak veľmi ,,fanatický" .. keď sme sa presťahovali na Západné Slovensko, tak som chodila na náboženstvo taktiež v ZŠ ale bývame na mieste, kde ľudia ,,žijú" kostolom..Tu sa učilo náboženstvo viacej, keď som nešla na birmovku tak prečo a prečo...Na SŠ som chodila na etiku a bolo to lepšie asi v tom že sme sa rozprávali o živote, rôzne rady do života. Závisí veľa od vyučujúceho... Môj brat chodil na náboženstvo a musel sa na ten predmet učiť, ukazovali na neho že nechodí do kostola, že musí atď.. Mladší brat chodí na etiku, teraz je druhák na Základnej škole, a je to fajn, je veriaci, učia sa tam formou hry rôzne veci... je to na tebe, ja som veriaca, modlím sa, ale k tomu som nepotrebovalá nátlak učiteľa na náboženstve a ,,odstrkovaniu" že nechodím do kostola, že nemám birmovku... Ja som bola rada z výberom. Teraz mám už 21 a keby mám dieťa tiež by som mala dilemu či to alebo to. Toto sú len skúsenosti ktoré sme mali doma..

dagaz
10. mar 2017

@h2 moji rodicia ma nutili chodit do kostola nenavidela som to lebo neverim v ziadneho boha..neverila som a ani verit nebudem. Manzel detto...syn chodi na etiku a ucia sa uplne normalne veci. Jasne ze ked sa pyta na veci ohladne krestanstva odpoviem. Pokrsteny nieje a ak sa nebodaj raz rozhodne ze chce verit v neaku modlu a chce sa k nej modlit nuz branit mu nebudem. Takze za mna reci ostatnych a zaskatulkovanie bokom...nebrat na vedomie a rozhodnut sa podla vlastneho svedomia

lubi40
10. mar 2017

@duun religionistika ako taka sa da studovat na VS, takze si myslim, ze by mohli byt ludia, ktori su schopni to aj ucit, len asi nie je dopyt.

senta_sofia
10. mar 2017

@h2 etika je nieco ako obcianska nauka,co bola na strednej,samozrejme,prispoosobena veku,ucia sa kadeco a podla mna by mal byy tento predmet pre vsetkych. Nabozenstvo do skoly podla mna nepatri,nech si to zastresuje cirkev v ramci nedelnych skol a rodicia a krstni rodicia.

enka81
10. mar 2017

tak túto dilemu som mala pred 4 rokmi aj ja, syn mal byť prvák, tiež sme s mužom katolícky vychovávaný, sobášený v kostole a deti pokrstené. Ale tu to končí. Bývame v obci, ktorá je silne veriaca a v nedeľu sa do kostola ani nedostaneš, musíš stáť vonku, lebo je,, plno". Syna som ale dala na etiku, pretože ... Tých pretože bolo veľa, napr. sa mi nepáči veľa vecí, ktoré sa učia na náboženstve /to tu rozoberať nebudem/. Potom- ani ja a ani muž pravidelne do kostola nechodíme a nechcela som, aby bol syn outsider, ktorý síce chodí na náboženstvo, ale kostol vidí len zvonku. Takto chodí na etiku, je sám z triedy, ale nemenila by som. Na etike sa učia to isté ako na náboženstve, akurát za tým všetkým nie je Boh.

kvetinka75
10. mar 2017

ešte som sa nestretla s tým, aby niekto posudzoval detí podľa toho, či chodí na etiku alebo náboženstvo. Rozhodni sa podľa toho ako to cítiš. Dcéra chodila na náboženstvo ale chcela som aby mala prijímanie a birmovku. Až tak veľmi nadšená nebola, ale neprotestovala. Ak by bola proti, nechala by som ju nech sa rozhodne. Tragicky by som to nebrala. Na strednej sa rozhodla pre náboženstvo lebo tam chodia spolužiačky, s ktorými si rozumie. Neriešim to. Viera a cirkev sú dve odlišné veci, takže ako by sa rozhodla, tak by bolo. A reči druhých ľudí by som neriešila. Nech si každý myslí čo chce, každého je to osobná vec ako sa rozhodne.