Nadváha 9 ročného dieťaťa

jarus1
20. feb 2018

Dobrý deň, chcela by som otvoriť túto tému a poprosiť mamičky, ktoré majú s riešením tohto problému skúsenosti.
Mám 9 ročné dieťa - dievčatko, ktoré má nadváhu.
Ako ste si s tým poradili Vy?
Ďakujem

namornicka
21. feb 2018

Ináč môj syn je z tých, čo nie a nie pribrať, robí 2 športy, stále je v pohybe, po škole sa zdrží s kamošmi vždy nejakú hodinku vonku. Na desiatu dostane aj chlieb s nátierkou a zeleninou, aj ovocie a tiež nejakú malú sladkosť (často doma pečený koláč). Samozrejme keby mi nezjedol chlieb a ovocie tak sladkosť by nedostal. Sorry za odbočenie od pôvodnej témy...

bmuller
21. feb 2018

tak neviem, co sme ako deti robili inak, ze "gulocok" bolo medzi nami len zopar, pricom snad nikoho nevyvazali 5x tyzdenne na kluby a kruzky? ...lebo teraz sa zda, ze pre schudnutie potrebuje dieta rozpis diety a osobneho fitness trenera 🙄 😖
nie je ten figel skor v jednoduchosti? - jednoduche jedla (ale domace a hodnotne), a jednoduchy pohyb (chodza, tury, ziadne vytahy a auta) su casto zvladnutelne ovela lahsie nez spekulovanie nad niecim specialnym, co ked raz-dvakrat vynechame, opat sa vsetko vrati do starych kolaji.

namornicka
21. feb 2018

@tilly dnešné deti (aspoň tie z môjho okolia) majú podobný program a záľuby ako sme mali my keď sme rástli. Chalani sa zastavia na ihrisku, behajú, hrajú sa s loptou a pod, no teraz v zime sa dlho nedá, ale plus mínus tak ako za môjho mládí. Pubertálne baby sa prechádzajú, sadnú na lavičku a kecajú, okukujú chalanov a uchechtávajú sa na nich. Samozrejme v dni, keď nemajú tréning. Akoby to bolo včera keď som aj ja na takomto fičala 😎 Dnes sa zvykne hovoriť, že deti sú iné a inak sa bavia a majú iné záujmy, ale podľa mňa nie, teda majú inú techniku v rukách, ale ten ich mentálny vývoj, správanie, rebélia, to aj v starom Ríme bolo také ako dnes.

lili777
21. feb 2018

@namornicka tak v tomto máš pravdu, lebo moje deti si nosia niekedy aj palacinky do školy. Ale sú urobené na 90% z mletých vločiek a tých 10 tvorí lyžica špaldovej múky. Tiež je v nich škorica pre chuť a natretá trošku kešu maslom a možno pol lyžičky džemom na jeden kus. Ale toto je pre naše deti tá "sladkosť". V zahraničí by nás stopli, ja nevidím na tomto nič zlé...

ostorha
21. feb 2018

@bmuller Joj aky fajny a trefny príspevok.Ja som tiez za co najviac prirodzeného pohybu.Teraz ked tak rozmzslam tak ja som ako decko okrem toho ze sme mali 3 hodiny telesnej v tyzdni a hodinu juda ako volnocasovy krizok jedla enormne ,ale ze enormne to ani nemozem napisat lebo by som utlocitnejsich poburila... a som bola utle a stihle dievca.Aaale vytah na 7 poschodie casto pokazeny chtiac nechtiac velmi casto,peso.domace prace,nakupy..Do skoly som chodila na jayzkovu tak som musela denne 1 hodinu chodit peso tam aj naspat.Ako som zavidela kamaratkam z ulice ze ony nemusia vstavat tak zavcasu,lebo obycajna zakladka bola na dosah ruky.po skole sme skakali skolku alebo cez gumu,pustili magnetak alebo kazetak a tancovali....V lete sa chodilo na prirodne jazera skoro denne a cely den plavanie vo vode.V zime celu zimu na lyziach krstny otec robil v ski servise tak lyziarske vleky v ramci rodiny zadarmenko.Od 8 do 4 na svahu obcas do sevisu sa ohriat ,vypit caj a na obed v bufete parkova klobasa s horcicou uz nikdy nechutila tak dobre ako vtedy,,,Na chalupe krstny nezniesol aby sme len tak posedavali,hned bedminton do ruky,alebo kanvicu a podme na svah zbierat maliny...Bratia mali dovjfazove treningy obaja hokejisti svalnati urasteni a strava nebola vôbec specialne upravena tak ako dnesni sportovci maju ,len ked isli na sustredenie tak dostavali obrie snicle ,viac bielkovin ale aj domace kolace sa jedli,aj cokoladky obcas a v lete sme odnasali flase do vykupu aby bolo na kopcek zmrzliny alebo ceresne z trhu..

bmuller
21. feb 2018

@ostorha hej hej, proste "normalny" zivot, nahanacky, skakanie skolky, gumy, vybijana, ... 😀 iste sa neda porovnavat situacia (premavka, zastavanost sidlisk, bezpecnost) teraz a pred 25 rokmi, ale je alibisticke tvrdit, ze navsteva mcdonalda, polotovary, kazdodenne milky, cokoladky, sladkosti... a na druhej strane niekolkohodinove hranie hier na pc a rozvazanie vsade autom "musia byt" 😖

eliska13
21. feb 2018

@bmuller áno to je aj moja puberta🙂)Ale neviem ako v ostatných rodinách a okoli, ale u nás má každý synov spolužiak poobede nejaký krúžok, takže sa prestriedavaju a decká sedia po škole doma, úlohy a potom krúžok.Ked mi tu sedí ako buchta a pýtam sa či nezavolá xy a nejdú von nie je koho volať, lebo všetci sú niekde na krúžku.Ide má z toho poraziť,že sme mimo mesta co som aj chcela nech dieťa behá po vonku a v konečnom dôsledku sú prázdne ulice.Pride leto prázdniny ešte horšie všetci sa rozpŕchnu po babkach,, taboroch..My mame krúžok 2x a v dobrom čase, takže ešte času ma dosť.Jar, leto je to už lepšie to aj ja rada vybehnem von, ale mala som inú predstavu o voľnom čase 10 r dieťaťa.

tilly
21. feb 2018

@sense to ma zaujíma. My sa cez voľný čas tiež s kamarátmi stretávame

tilly
21. feb 2018

@namornicka to som chcela vedieť, ale to asi na sídlisku skôr, nie?

bmuller
21. feb 2018

@eliska13 no kazda minca ma dve strany. kruzky detom daju vela dobreho do zivota, na druhej strane zas maju decka ovela menej neorganizovaneho volneho casu a bezneho detskeho vymyslania a behania po vonku s kamaratmi ako kedysi...

namornicka
21. feb 2018

@tilly áno, keď bývaš blízko školy a máš z nej aj spolužiakov, tak sa tie deti stretávajú na najbližšom ihrisku. Prípadne sa tam zastavia cestou zo školy. Alebo idú aj jeden k druhému na hodinku, no vtedy už často vytiahnu tablet alebo pc, netvrdím že nie, ale ísť von je vždy na prvom mieste zdá sa mi.

kvetinka75
21. feb 2018

@bmuller no moja dcéra veru od určitého veku nikoho vonku ani nenašla, všetci boli buď na krúžkoch alebo doma na PC a hrali medzi sebou hry. Tak som bola rada že sa venuje krúžkom aj ďalej. Ešte prvý stupeň boli všetci vonku ale postupne sa tie decká presunuli do vnútra a vonku zostali už len takí čo sa poflakujú doteraz kade - tade. Ale mimo krúžkov mala času dosť. Vôbec som nemala pocit že by nemala čas na iné.

bmuller
21. feb 2018

@kvetinka75 ved to, ze niekedy sa tie hry hrali medzi deckami nazivo a teraz na pc 😉 ale tak sa to proste vyvinulo s dobou... len aby sme ustriehli mieru 📱 🍕

tilly
22. feb 2018

@namornicka hej, to je asi tá výhoda. My bývame v dome v meste, nie úplne pri škole, okrem toho starší syn chodí na gympel už inam. S kamarátmi z okolia sa stretávajú málo, skôr s kamarátmi z klubov

ostorha
22. feb 2018

@bmuller Este som si spomenula taka lacna,mala skladna vec ako svihadlo.Ja som to nosila ako mala za pasom v teplákoch po vonku aj teraz s dcerou skaceme na chalupe ked sme .Kto ma volne financie a zije v panelaku ja velmi odporucam kupit starsi rodinny dom na vidieku/najlepsie male hornate dedinky/ este stale sa da zazit ten starosvetky detsky zivot co sme mali my Husakove deti aspon tu kde mame chalupu este decka lietaju po kopcoch,hraju sa v rieke,pomahaju rodicom okolo domu,krmia hydinu, ale tu je hladova dolina zije sa tazko my len prideme na prazdniny a vikendy a zlizneme smotanu...Ale boli aj hry za socika tie srandovne elektronicke no pockaj zajac ja som na tom vedela odpiect dost casu nastastie sme boli traja surodenci tak na striedacku sme sa hrali,alebo walkam do usi/tazka frajerina/ a sedeli sme na lavickach to uz tak v puberte,Aj kocikovat sme chodili teraz by to mamickam prislo asi neprijatelne ale dovolili mamky pokocikovat male deti.Si pamatam ze zazvonili take 10-12 rocne dievcata a pytali malého brata ci neda mama pokocikovat a ze za socika si nemohli zeny dovolit,, au pair -ky ,,.Myslene s nadsazkou a humorom...

.

namornicka
22. feb 2018

@ostorha ja som s kamoškou tiež kočíkovala susede syna -bábatko a keď už vedel chodiť a trochu povyrástol brávali sme ho von na ihrisko. A to sme mohli mať tak 11 - 12 rokov 😂

eliska13
22. feb 2018

@namornicka
@ostorha tak na toto som si spomenula ako som susede kocikovala mimino mala som presne 10 rokov🙂

eliska13
22. feb 2018

@ostorha v akom kraji či mozes bližšie povedať kde máte chalupu?

ostorha
22. feb 2018

@eliska13 Je to blizko baníckeho mesta Gelnica to je taky chudobnejsi kraj ale priroda paradna vela lesov hlavne ihlicnate stromy velmi dobre pre prieduskarov . chodime casto do lesa a robime take 3-4 hodinove tury ja to mam radsej ako fitko ,taky prirodzeny pohyb na cerstvom vzduchu.

ostorha
22. feb 2018

pardon banske mesto nie banicke.

voucher
22. feb 2018

@magic08 k comu je moj komentar? napriklad ze by bol k veci?
ci myslis ze realita je ina?
myslis napr. ze teraz deti na zakladenj maju taku TV ako sme mali my? ze musia vyliezt na lane a tyci hore a podobne? wake up

zuzkabeuty
10. okt 2023

@jarus1 školská strava je sami sacharid, múka a nešťastne kuracie mäso malu som vypinala z nadváhy keď som jej nosila stravu z domu. Ako začala jesť v škole pribrala za pol roka 10kg