Námesačná 11 ročná dcérka. Máte skúsenosti?

biela.pani
11. júl 2008

Chcem sa vás popýtať na skúsenosti s námesačnými deťmi. Moja 11-ročná dcérka je námesačná, niekedy ju nájdeme prechádzať sa v noci, rozpráva sa s nami a potom si ráno nič nepamätá. Vrátime ju späť do postele a spí ďalej. Len minule sme sa zľakli, išla som pozrieť nadránom do izby a tam dokorán otvorené balkónové dvere 😲 . Ani nechcite vedieť ako som sa naľakala. Našťastie ona ležala v posteli, ale keď si predstavím, čo všetko sa jej mohlo na tom balkóne stať, tak ma triaška chytá. Vie s tým lekár nejako pomôcť? Díky za každú radu.

titkovamiriam
11. júl 2008

ja mam obcas namesacnika Michala ,pride v noci a zobudima a ked sa ho pytam co chce ide do kupelky na vecko a potom do postele,taketo matozenie ma cca od 5r.,tak 10krat do roka.Ked sa v tom stave rozpravame tak si rano tiez nepamata a nepamata si ze ani chodil.
sestra ako mala bola tiez par razy namesacna,chodila budit babku,presla cely dom a lahla si spat,raz chcela babku pridusit perinou.

asitka
11. júl 2008

nooo...ja ako dieťa...som vstala z postele a zažínala všade svetlá....potom som sa niekde o stenu oprela a spala po stojačky, kým ma nenašli a neodvidli do postele....ale môj brat...ten raz aj okno v námesačnosti otvoril a na parapete stal...no mama vravela, že krvy by sa v nej nikto v tu chviľu nedorezal...ale nejak to samo prešlo....toť len skusenosti... 😖

emjee
11. júl 2008

z webu:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Námesačníctvo
Námesačníctvo alebo somnambulizmus alebo lunatizmus je porucha spánku, prejavujúca sa ako forma zložitého nevedomého správania, ktoré je zdanlivo cieľavedomé a nastáva pri prechode zo spánku do stavu podobného hypnóze.
Námesačnosť, okrem názvu, nemá nič spoločné s pôsobením Mesiaca. Najrozšírenejšia domnienka odborných kruhov vychádza z toho, že námesačnosť je porucha prebúdzania. Laboratórne výskumy ukázali, že sledované osoby prechádzajú prudko z fáz hlbokého spánku, v ktorom boli dlhšiu dobu, do povrchnejšieho spánku. Práve to môže vyvolať dramatické odpútanie motorického systému od vedomia a vyvolať tak námesačný stav.
Ak sa deti stanú dospelými, výskyt somnambulizmu sa znižuje, čo vedci odôvodňujú tým, že s pribúdajúcim vekom sa skracujú fázy spánku, v ktorých sa tieto príhody objavujú. Vyskytuje sa najmä v období veľkej úzkosti. U dospelých sa môže somnambulizmus stať chronickou poruchou.

http://www.casopisbajecnazena.sk/bajecna-zena/c...
„Námesačnosť sa objavuje v prvej tretine noci, v štádiu hlbokého spánku. Nesúvisí s povahou ani so senzibilitou človeka. Častejšia je u detí, v dospelosti sa vyskytuje zriedkavo. Najintenzívnejšia je v predškolskom veku, po dvanástom roku života mizne. Asi každého zaujíma vplyv Mesiaca na ľudí. Organizmus človeka tvorí z troch štvrtín voda a Mesiac hmatateľne ovplyvňuje príliv a odliv. Logicky nás teda ovplyvňovať môže, napríklad v období splnu, ale do akej miery, ťažko dokázať. Ak sa námesačnosť prejavuje ojedinele, nelieči sa. Ak sa však stavy opakujú často, je potrebné celonočné elektroencefalografické vyšetrenie,“ hovorí lekárka Mariana Kubovčáková.

http://www.zzz.sk/?clanok=1346
EEG biofeedback sa používa k terapii veľmi širokého spektra porúch a ochorení. Má rozsiahle liečebné i tréningové využitie. Klinické práce o jeho pozitívnom prínose zahŕňajú viac ako 200 rôznych stavov. Efekt je pochopiteľne rôzny v závislosti od závažnosti poruchy. U overených špecifických indikácií sa efektivita pohybuje v rozmedzí 65-95%.
Tu sú spomenuté len niektoré najčastejšie indikácie:
1. Ľahké mozgové dysfunkcie- porucha pozornosti, hyperaktivita (ADHD), špecifické poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia...), poruchy reči
2. Poruchy spánku – ťažkosti so zaspávaním, nespavosť, nočné mory, desy, námesačníctvo, nočné pomočovanie...

pacna
12. júl 2008

moja sestra tiež chodila a aj ja.
sestra raz vzala perinu a zaliezla do botnika nie do skrinky ale to sme mali akoby taku malinku miestnost na byte.
ja som chodila to som zapla telku a vratila sa do postele, niekedy som sa aj rozplakala ked telka začala sumiet. 🙂

dadulka19
12. júl 2008

moja dcéra v noci,keď ide cikať,nejde na wc ale do kuchyne,kúpeľne a rôzne.Potom ju rýchlo odnesiem na wecko a späť do postele.Ráno si nič nepamätá.Pred vchodové dvere do bytu dám vždy kočík,aby nedajbože nevyšla von 😒

nikasw
5. aug 2009

Ja som tiez namesacna a newiem co mam robit..

matica2
6. aug 2009

ja som bola v detstve námesačná. ked ma našli 😀 tak ma len vrátili do postele

bobulle
10. aug 2009

Taky jsem byla v dětství náměsíčná a partner je naměsíčný dodnes. Stává se tak 2-3X do týdne že vstává, mluví, že "není při smyslech" poznám podle toho, že mi není schopen zopakovat větu, kterou řekl před vteřinou. Má u toho otevřené oči a vypadá jako by byl vzhůru, jen hlas má jakoby zastřený.
No a včera jsem se vzbudila, protože moje 13 měs. dcera seděla v postýlce a mluvila a smála se. Podle všeho taky spala... ☹ ... docela se obávám, co nás čeká... 😒

grettka
23. okt 2009

vytahujem staru temu.. podla tychto indicii je namesacny aj moj priatel... v noci ma zobudil a ukazoval pstom do vzduchu, usmieval sa, ze "pozri co pada...." a ja ze co? a on "no take male"... a potom mavol rukou a vravi "to padalo asi na starom".. mal pri tom otvorene oci... strasne som sa zlakla... rano som mu o tom povedala a nepamatal si to... inak mava v spolednom case velky problem so spanim.. ulozi sa do postele okolo 23,00 a do druhej-tretej rano sa prehadzuje a nemoze spat... zrejme to budeme musiet nejako riesit, pretoze sme nevyspati obaja...
bobulle, ty si to nejako riesila? resp. tvoj partner?.. budis ho pri tychto stavoch, ci nie?

erik2
6. máj 2010

ja mam 10 roku a vcera sem chcel it na zachod ale isel sem kbitovim a narazil sem do nich.potom sem ich otevrel a skoro zabuchel ale mamina ich rychlo chytila a zebrala ma na zachod.potom sem isel spat.ale ona ma zobudila a potom sa to stalo ale ked ma negdo zobudi rano a potom idem spat tak si nato sice nepamatam ale chovam sa normalne.dokaze mi negdo vubec pomoct?budem to mat aj v dospelosti? ☹

erik2
6. máj 2010

to mi rika mamina

fungirl11
30. máj 2011

ja som bola už 2 krát námesačná... 1. raz som vstala a išla som hladat po dome mojho zajaca.... prave bol v kuchyni ocino a spytal sa ma ze som hladam povedala som ze selly (tak sa vola moj zajac) povedal mi ze aby som sa isla pozriet do klietky isla som sa tam pozriet, bola tam.... povedala som je tam ale hladala som ju aj tak... ocino mi povedal aby som isla spat, ze to sa mi iba snivat tak v tú ranu som isla spat... ale je to celkom tlakové ked si uvedomíte ze vlastne niekto vam zasahuuje do sna.... 😝 mno a ten 2. krat co som bola namesacna, tak som sa normalne rano zobudila nic sa mi nesnivalo, vsetci uz boli hore, uvidela som si na ruke popísané pásiky z pera po celej pravej ruke, potom po nocnej kkoseli v ktorej som spala, na deke na sedacke,a dake tie pasiky drobne asi dva na dlani a na palcoch.... bolo to celkom strasidelne... skuste si rano najst popisanu ruku a pride vam ZLE 😖

xdavo444x
16. nov 2011

Ja neviem,či som námesačný,ale podobá sa to na to.Stáva sa to vždy keď ma zobudia,keď zaspím na gauči pri TV ja sa s nimi rozprávam ,ale rozprávam samé somariny,obliekam si pyžamo naopak,zrazu sa preberiem a zistím ,že mám oblečené bratove tepláky a staré tričko a nové pyžamo je v koši na prádlo a mama s bratom sa len smejú a zo začiatku som sa smial aj ja ,len trs mi to už začína vadiť.Ja nie som ,že by som vstal a išiel niekde,to by mi mama povedala lebo tá má strašne plachý spánok.Ale to ani sám nechcem veriť čo hovorím a hlavne čo robím,poradili by ste mi niekto čo by som mal robiť??

kamilka22
27. nov 2011

aj ja som byvala namesacna ako dieta, pravidelne som rozpravala zo sna a prechadzala sa po dome, dokonca som raz s mamou hovorila anglicky 😀 a "skriabala" sa na stenu. Vekom to preslo a v dospelosti uz nic take nebolo.

bubutko
16. máj 2012

ja ked som mala asi 12 rokov, tak sa mi stalo toto: bol 4. 12. Barbora a u nas na dedine sa chodilo "strasit" skor vyemtat duchov. To sme chodili s kamosmi ako deti, bola to taka strasidelna sranda, ludia nam davali cokoladky a zabavali sme sa. Lenze to uz byvala tma a raz nam zastavilo nejake divne auto a pytali sa nas nieco nejaki chlapi, ale viem ze to bolo nieco nezmyselne. Nastastie sme uz boli pred domom, takze sme len usli domov. No a potom ked som mala 12 rokov tak sme sa o tom s mamou vecer rozpravali a mama nas upozornila, ze nas uz viac nepusti, ze ktovie co sa nam mohlo stat. Sla som spat a dalsi den som sa od rodicov dozvedela toto: Tu noc som vstala, otvorila som si dvere dole do pivnice a zisla po schodoch (vsetko po tme), tam som zacala otvarat dvere von do zahrady, ale bolo zamknute, tak som tam chvilu stala (otec ma cely cas sledoval a nestacil sa divit), tak som sa otocila a vratila po tme hore, sla som k rodicom do spalne a nieco nezmyselne som rozpravala, velmi rychlo a nebolo mi rozumiet, az na koniec som povedala ze sa bojim ist do detskej izby. tak tam sli so mnou a ja som zaspala. Jasne, ze som o nicom nevedela, ked mi to rozpravali a vystrasilo ma to este viac - kedze tiez som mala izbu s balkonom, ale v RD takze by som sa po vyskoceni max. dolamala. Myslim si, a aj to vyplyva zo studii, ze je to velmi sposobene uzkostou a strachom, najma ak na to ten clovek mysli pred zaspavanim. A keby som ja mala namesacne dieta tak dnes uz viem ze radsej by som mu o tom nepovedala, lebo ho to moze vystrasit este viac. To bolo jediny krat a odvtedy uz nic (nikto ma na nic neupozornil). Moja sestra tiez ako dieta bola namesacna, ale iba tak, ze v noci sa posadila a zacala nezmyselne nieco mlet a ukazovat na radiator, a znelo to tak nervozne. Tak sa jej pytam ze : Co mas na mysli, radiator? A ona ze: Ano!!! Lahla a spala dalej. 🙂

ligo
27. jan 2013

Ahojte, ja mám taký problém večer cca o 23 si lahnem do postele a niekolko hodín nezaspím, a potom spím do tej 15.. A na druhý deň stanem a mama mi vraví že zasa som chodil po dome že počula ma ako rozprávam zo sna. Najhoršie je natom to že keď sa ma spýta počas toho čo chodím v spánku že čo som robil cez deň alebo v noci s priatelmi alebo priatelkou všetko jej vyrozprávam. Keďže mám už 18 takže chodím aj na diskotéky aj čo to popijem s kamarátmi a vrátim sa domov skoro ráno a hneď si lahnem a na druhý deň mi mama povie že som sa hádal s nimi hneď potom jak som si lahol do postele ale ja si to vôbec nepamätám. Čo s tým mam robiť?

monika15
27. jan 2013

ja by som sa radila s lekarom a hlavne tie balkonove dvere... to nemozu byt na noc len tak...
musime zaknut alebo nejaky zvon na to dat... to je velky problem :((((

erika515
4. feb 2013

erika515.mam 10 ročného syna ktorý je námesační.psí vo vlastnej izbe.pred zaspaním sa vždy rozplače,v noci 2-3krát vstane s postele a ide k nám do spálne.už sa stalo že sa v noci rozbehol ku schodom a ja za ním.nechcem ani na to pomyslieť čo by sa mohlo sťať.vždy ho otočím späť do postele.už som s toho vyčerpaná v noci sa bojím zaspať.neviem čo mám robiť.prosím poradte mi.

aslana
6. feb 2013

my mame taky isty problem, a zistili sme ze je to od liekov. syn ma astmu a berie lieky kde su neziaduce ucinky namesacnost a bluznenie....lekar nam zmenil lieky, namesacnost trocha poklesla, ale stale vykrikujeme zo sna vselijake bludy 😉

luciehl.
23. feb 2013

Tak hledám o náměsíčosti dětí mám 5letou dceru a přesně jak popisujete v noci mě probudí, že jí slyšim na chodbě...všude se svítí hlavně v předsíni, takže zamykáme , kouká na mě,ale když se jí zeptám co tu dělá a proč se tu všude svítí neodpoví nebo jen něco zamumla a jde do postele, až sem dočetla na konec kde píše @aslana .... dcera užívá Singulair 4 mini,tak sem hned šla zkouknout příbalový leták a zkutečně tam jsou mezi nežádoucími účinky náměsíčnost,noční mury,agresivní chování,halucinace apod.v pondělí se objdenáváme hned na Alergo

davbak009
28. máj 2013

moj kamarat je tieš namesačny ale s nim je to trochu horšie ma to každy tyžden a raz bodol svoju mamu do nohy a pridusil skoro svojho brata a neustale šti na podlahu nie abi išiel na wc. 😅 😅 😅 😢 😖 😖 😝

nikalucenec
30. júl 2013

ja mám 14 rokov a som námesačná.. moja mama sa už nie raz zobudila že som nad nou stála. alebo dnes v noci som zatvárala balkonove dvere pričom ich moja mama večer zatvorila takže som trošku asi bola na vzduchu 😉

nika135
23. aug 2013

ahojte ja ked som bola mala som iba raz bola namesacna . to som si pekne zliezla z poschodovej postele po rebriku dole. zazla som nasim v obyvacke , kde spia zjedla som im celu cokoladu ktoru jedli pri pozerani telky vypla som im telku a sla som spokojna spat... ale rano som si to trochu pametala ale nie mooc 🙂 a priatel byva dost casto zobudi sa a odhodi strasnou silou vankus a vravi boze nieco mi drzalo ruku nevidela si?? ja ze ne on ze no fakt co si slepa?? a lahol si.. potom vstal dal sa do pozicie zaby a povedal ze ho nieco stiplo a hovorim hrabe ti?? a on ze pozoooooooooor a lahol .si. na treti krat sa zobudil a ze laska drzim v ruke paletu v pravej pozri jej to je brutal laska nevidis to hen... a potom ze a srat na to a lahol si .. 🙂 takze mam skusenosti aa rano si to nepamata len sa natom rano smejee 😀

katarina1234567890
4. okt 2013

Ja zase sa vzdy zobudim a hladam mamu a ked sa ma opyta ze ci nieco nechcem tak si zamumlem alebo nic nepoviem a idem spat a este mavam to ze zaspavam vzdy pri tv a vzdy ked v stupi do izby tak sa zacinam akokeby prebudzat ale neviem o tom a dakedy sa aj zbudim a hned ze co robi nech necha tu telku a tak poradte mi co s tim aby sa to nezhorsilo ze budem sebe ublizovat alebo rodine ..... dakuhem za kazdu radu

sabinka33347
17. nov 2013

aj ja byvam namesačná a mám 11 😔

lea12345
26. feb 2014

Ahojte som z Michaloviec a som v noci namesačná Mam 10 Do kedy to bude trvať??? 😔

lea12345
26. feb 2014

@biela.pani A ja mam taky podobni problem len ja som v posteli ze idem do obyvačky mamka mi povie chod do postele a ja idemm 😔

smisekivuska
26. feb 2014

@lea12345 Asi záleží na člověku, ale mě to nepřešlo nikdy. Takže teď "strašívám" v noci manžela 🙂

rale2007
18. mar 2014

Ahojky...Muj syn sedm let,je taky občas naměsíčný....Už jusem ho i přistihla v noci,jak odešel na chodbu a chtěl ze schodů dolu..Od te doby zamykam...Nechci ani domyslet,co by se stalo,kdyby me to nevzbudilo ☹

gianni
30. máj 2014

môj 6 ročný syn je tiež námesačný,zíde z poschodovej postele,prechádza sa po izbe,ja ho potom odvediem do postele a počkám nech si lahne,zatial neriešim,dúfam že to prejde...