Návšteva detského psychológa. Ovplyvní to život?

evinkal
30. sep 2010

Prajem pekný deň.Chcem sa spýtať milé mamičky,či má niektorá z vás skúsenosti s detským psychologom.Triedna učiteľka odporučila synovi návštevu detského psychologa,lebo je viac živý a neobsedí dlho.Chcem sa spýtať,či to nebude mať do budúcnosti nejaké následky,keďže to bude mať aj v zdravotnom zázname.A nebude mať problémy kvôli záznamu,neskoršie pri nástupe,napríklad na Strednú školu,poprípade do práce?ďakujem

petruci6
30. sep 2010

ahoj,ja nechapem preco hned ucitelky vsetky viac zive,resp hyperaktivne deti posielaju za psychologmi 😠
potrebuju len specialnu vychovu,na kt ucitelky z normalnych skol nemaju cas

gabika7706
30. sep 2010

skoda, ze si to zadala formou otazky...

zuzkat1
30. sep 2010

prosim ta v akych zaznamoch..psycholog predsa nedava do zdravotnej karty.. a skolske zaznamy predsa nejdu na pracovisko...(ani zdravotne ked uz sme pri tom) psycholog nie je psychiater... netreba si to mylit... podla mna s nim chod..este mas aj sancu ze ti psycholog povie ze je vsetko OK a potom ti uz ucitelka nemoze nic vycitat... a ak sa naozaj nahodou ukaze ze je hyperaktivny aspon ti da nejake rady ze ako s nim pracovat aj doma aby sa to cele usmernilo tym spravnym smerom🙂 neboj sa iste nebude mat problemy..na strednu skolu sa beru vysvedcenia a prijimacie skusky a nie to ci bol ako prvak u psychologa🙂

ani3012
30. sep 2010

Pokiaľ ti to aj učiteľka odporučila,tak určite choď.
Neuľahčí to život len jemu ale ja tebe.Psychologička ti povie,ako sa v určitých situáciach správať, vysvetlí ti ,prečo sa zachová tak ako sa zachová.Pomôže ti pochopiť jeho správanie.
Mala by si sa objednať aj na neurologické vyšetrenie,kde mu spravia EEG.Ak máte v blízkosti školskú psychologičku,tak choďte k nej.
No my sme začali chodiť teraz na Biofeedback-Neurofeedback. Je to drahšia záležitosť,ale malo by to pomôcť k ADHD.
A od začiatku septembra mu dávam :
Rybí olej , magnézium, zinok a B-komplex .Tieto látky pomáhajú ukľudňovať nervový systém. 😉
A vraj mlieko mlieko nervový systém naopak dráždi , treba ho úplne vylúčiť zo stravy a nahradiť biely cukor hnedým cukrom.
Držím päste 😉
teraz som prečítala odpoveď od @zuzkat1 a za tie záznamy má pravdu 😉

renab
30. sep 2010

Môj starší aj mladší syn boli už u psychológa. V karte majú iba záznam, že doktorka vydala doporučenie, nakoľko sme navštívili psychológa, ktorý je hradený zo zdravotného poistenia. A potom tam majú na osobitnom papieri správu od neho, ktorá sa dá kedykoľvek z karty vybrať, pokiaľ to uznáš za vhodné. Pokiaľ navštíviš psychológa obyčného (pedagogicko-psychologickú poradňu), tak to tvoj syn v karte mať nebude. (Pokiaľ nebude nutné neurologické vyšetrenie) Neviem si ale predstaviť, aké by to malo mať následky. Pretože ak syn v škole normálne prospieva, jeho neposednosť určite nie je žiadna obmedzujúca diagnóza, skôr naopak, možno sa jedná o nadané dieťa a v škole sa nudí.

evinkal
autor
30. sep 2010

Veď práve že všetky učiteľky ho chvália aj jeho triedna vraví že je šikovný,že pekne pracuje,len s tým má problém že je živý.Včera vraj do neho nakričala,lebo jej praskli nervy a chlapec očervenel,vraj sa zľakla že vyzeral ako pred infarktom.V škôlke s ním problémy nemali a keď mu povedali,aby sa ukľudnil,nebol problém.Je možné že by mohol byť problém aj v triednej učiteľke?Keďže sa mi chlapec lieči na epilepsiu,už od prvého týždňa v škole mi vravela,že dieťa-epileptik nepatrí do zš,medzi zdravé deti,ale do osobitnej školy.

gabika7706
30. sep 2010

@evinkal to snad nemysli vazne ta ucitelka 😒 porozpravala by som sa s nou, ak to nepomoze, tak s riaditelom skoly

ani3012
30. sep 2010

@evinkal to ti fakt povedala ? Ona nepozná zákony SR ?Čo zákon! Ústavu SR ! Veď preboha ! Ako toto môže povedať učiteľka !!!!!! by som sa na ňu sťažovala! 😠

zuzkat1
30. sep 2010

@evinkal to by som aj ja riesila.. moze byt chyba aj v nej... ale aby som bola ferova..prechod do ZS zo skolky je dost tazky...vela zmien, on mal doteraz v pohode rezim ..sice posledny rok, je tzv. pripravny teda ich ucia ako to asi v skole vyzera,ale predsa je tam omnoho vacsia volnost tu zrazu nastupili pravidla a musi obsediet...mozno mu to robi problem... to s tou epilepsiou samozrejme nesuhlasim,lebo ak ma IQ v norme co je cokolvek nad 78 bodov tak rozhodne nepatri na OS... ale opakujem tym psychologom nic nepokazis..a ak je navyse problem v nej len jej to dokazes... a uz nebude moct nic povedat

eaka
30. sep 2010

@ahoj, myslím, že návšteva psychologičky synčekovi určite neublíži a ako už niekto písal v odpovedi na Tvoju otázku, ak sa správa nejaký spôsobom, ktorý učiteľka nezvláda, psychológ/logička môžu prísť na príčinu, poradiť správny postup, ako také správanie zvládať. Psychológ nie je strašiak, neznamená to, že je dieťa blázon ani debil, proste sa môžeš normálne poradiť, keď si nie si istá, ako k dieťaťu v určitých situáciách pristupovať...
A že epileptik nepatrí do normálnej školy? Čo je kvôli tomu hlúpejší? Očividne nie, keď sú s ním učiteľky spokojné a chvália ho... Vrámci integračných snáh sa majú deti s inými "odlišnosťami od normálu" vzdelávať v normálnych ZŠ so zdravými deťmi a ona by epileptika posielala do osobitnej? Nemôže ísť do inej triedy? Taký prístup triednej nie je dobrý... kričať na prváka až očervenie...

evinkal
autor
30. sep 2010

@eaka on chodí na školu,kde je každá trieda na niečo iné zameraná.Jeho trieda na hudobnú,ďaľšia je aprogen (nadané deti) a tá tretia,tam sa učia písať len tlačeným,takže neviem či by sa dalo preložiť.Poznám jednu pani,ktorej tam chodil chlapec epileptik,ale on mával záchvaty každý deň.Musela ho dať preložiť do inej školy,lebo mala tieto isté problémy s touto učiteľkou.Len mi nejde do hlavy,prečo všetky ostatné pani učiteľky nemajú s malým problém,len táto jedna jediná sa večne sťažuje.Nechápem to proste,keby bol až tak problémový ako tvrdí,tak by sa sťažovali aj ostatné a ani vychovávateľka z družiny s ním problém nemá.

titkovamiriam
30. sep 2010

ahoj!neboj sa ak to dieta potrebuje tak chod.urcite sa to nikde nezaznamenava ak nieje vyslovene problematicke.kamaratka riesila psychologicku s dcerkou v skolke a ta jej po sedeni povedala ze by psycho potrebovala ucitelka.Tak sa neboj nemusi to byt vobec v dietati....a ak by aj nahodou hej tak urcite pomoze.

eaka
30. sep 2010

@evinkal na Tvojom mieste by som ku psychol.šla, podľa toho, čo píšeš, Ti potvrdí, že dieťa je v poriadku a máš v rukách dôkaz, že problém je v učiteľke... Komunikovala by som ako s ňou tak s riaditeľom/kou, spomenula prípad známej s epileptickým dieťaťom a rovnaké problémy s touto učiteľkou, ďalej že je táto uč.jediná, čo má s dieťaťom akékoľvek problémy...
To už aj u nás sa píše tlačeným???? Možno Ti psychol.potvrdí, že je malý nadaný a pôjde do aprogenu 😉

evinkal
autor
30. sep 2010

Ďakujem vám milé mamičky za rady a tipy.Určite vaše rady beriem k srdcu a budem to riešiť.Ja som skôr typ človeka,ktorý nevyhladáva spory,ale keďže to inak nepôjde...Uvidíme čo nato psychologička a podľa toho sa zariadime.Ak bude problém s učiteľkou,navštívim pani riaditeľku.Nestojí mi zato,aby chlapec kvôli stresom začal mať väčšie zdravotné problémy.Už je aj tak dosť potrestaný životom,že je chorý.Ešte raz veľké ďakujem

ani3012
30. sep 2010

@evinkal akurát včera som bola na Patrika strááášne nahnevaná a bola som v kníhkupectve a tam mi predavačka povedala,že mám si stáť za dieťatkom,že kto iný by mal ak nie mama ,lebo že potom sa budú po ňom voziť všetky učiteľky.Tak ak náhodou sa ti zdá,že tvoj malý nesadol učiteľke,tak nezatváraj pred tým oči len preto,lebo nemáš rada konflikty...to nemá asi nikto,že ? 🙂
Matúškovi držím päste 😉
Jáj a ešte som zabudla povedať,že mne neurologička povedala,že z neho vyrastie úspešný chlap 😵 😵 😵 že so správnym prístupom takéto deti majú úspechy 😎

evinkal
autor
30. sep 2010

@ani3012 ďakujem za povzbudenie.Dúfam že to dopadne dobre...Matej nieje zlý chlapec,len potrebuje aby sa mu niekto venoval a ja sama na deti nestačím a popritom ešte študujem,ale keďže sú takéto problémy,asi budem musieť štúdium prerušiť a naplno sa venovať deťom a hlavne chlapcovi

filipal
30. sep 2010

@evinkal ak mam odpovedat na tvoju otazku, tak urcite ovplyvni...
ale len pozitivne. 🙂
u vas vidim problem v ucitelke. tie jej vyhlasenie ohladom epilepsie tvojho syna su uplne neprofesionalne.
a este sa sama priznala, ze kricala na tvojho syna. ty by si sa mohla stazovat. je ucitelka tak sa musi ovladat. aj ked je to niekedy tazke....
ja osobne som skor za tu tiredu, kde sa ucia pisat tlacenym...je to pre deti prirodzenejsie. pisane pismo je pre 6 rocne deti narocne. uz sa od toho upusta vo viacerych krajinach. zacina sa palickovym a pisane sa zacina az priblizne u 9 rocnych deti...

titkovamiriam
30. sep 2010

a este pridam pribeh mojho brata,dnes ma uz 30-no ked isiel do prvej triedy dostal super peciatku:prisla k nemu ucitelka a vravi,,je ryšavý ten bude problemový,,...-smutne,bracho mal z nej fobiu,ucitelka sa na nom vozila od prveho dna-skoncilo to zmenou skoly ☹

other_side
30. sep 2010

podla toho co tu citam by som za psychologickou poslala ucitelku.. 😠

evinkal
autor
30. sep 2010

@other_side no,ale ona si stojí za svojim.chyba je v matejovi a hotovo.

janulkama
30. sep 2010

@ani3012 -dnes som na to mlieko myslela,Maťkovi somm ho dala k večeri a bol ako z reťaze utrhnutý!!!Skúsim mu nedávať chvílku mliečne a uvidím.U maminky vypil predvčerom 2 poháre mlieka a bol taký zlý,že som si myslela,že mi ho niekto vymenil.Včera mlieko nemal a dnes bol celkom ok,večer som mu ho dala a zasa hneval ako sa len dalo...tak to skúsim aj ja nedávať mlieko a uvidím... 😉

bbe
3. dec 2010

Evi, prezivam paralely Tvojho problemu,:
po zmene triednej ucitelky na ZS sa zrazu po 2 tyzdnoch vzajomneho spoznavania stal z mojho (, predchadzajucimi ucitelkami len chvaleneho) syna "problemovy ziak, vyrusujuci na hodinach" do tej miery vrtenim a vyskakovanim zo stolicky, az bolo ucitelke "znemoznene riadne vyucovanie", stal sa "neoblubenym v kolektive az z nabehom na neskorsiu sikanu" a na moj sok sme boli hned po zoznameni doporuceni k psychologovi. Tiez som bojovala s predstavou tahat moje (do predskolskeho casu uplne idealne) dieta medzi "tie zle", lebo jeho podstata je dobra : ani muche by neublizil, naopak az dojemne sa stara o mladsieho surodenca a akehokolvek slabsieho tvora, ci rastlinky, vie sa uzasne delit (ako darcek Jeziskovi venoval prave svoj adventny kalendar ako znak odpustenia 1,5 rocnemu chlapcekovi, ktory mu u nas na navsteve rozlozil tazko poskladany vytvor z LEGA), pomaha doma, ...
Priznavam, ze prvy skolopovinny polrok bol hororom, ked som sama zvazovala ist k psychologovi, ci so sebou, ci s nim. Povinnosti a ranne rychle chystanie, strata slobodnej volby - s cim sa budem zaoberat, nezabudat milion veci, zdelovanie informacii... vycitky kazdodenneho stratenia minimalne jednej veci... JE TO VELKA ZATAZ pre tych drobcov...odvtedy zacal byt podrazdenejsi, menej mily, obvinovat, po pol roku som si vsimla dokonca fyzicke zmeny - zacali mu viac smrdiet nozky aj pod pazuskami, objavil sa exem v podpazi, na stastie len kratko,... Nas najvacsi problem bol vychystat sa rano (aj s babom na rukach) tak, aby bol do 8 v triede. Hoci na (zaujimave, no zvacsa kratkodobe) treningy a navstevy skolky aj kamosov bol samostatne (!) hotovy v momente, z chystania do skoly sa nam vytvoril komplex.
V skole bol vzdy z najsikovnejsich v uceni, ale v poriadku v lavici a chystani sa naopak. Je velmi zivy, a neposedny na jednej strane, dokaze dlho "cumiet do steny" bez pojme o case na strane druhej. Obcas mu teda nedolieha zvuk, obcas aj obraz 🙂), no hlavne ked je to pre neho nezaujimave.

Navsteva PSYCHOLOGICKy nam ale vsetkym POMAHA, hlavne som sa po vstupnom teste dozvedela, ze mam nadpriemerne inteligentne dieta, ktore by mi vedeli preradit do specialnej skoly, dalej psychologicka robi svojimi navstevami skoly jednak mediatorku medzi mnou a ucitelkou, jednak obcas pozoruje jeho chovanie na vyucku nezavislymi ocami (a vraj nic nezvycajne si nevsimla), pre syna je to vzdy velmi mile posedenie, z ktoreho vychadza vychvaleny ako vitaz a ako sucast vavrinoveho venca si celkom samozrejme nesie domov aj par predsavzati, pravidielok, povinnosti, ako sa moze este vylepsovat, a pre mna je to vyborna prilezitost skonzultovat vychovne metody, o ktorych mam hoc aj male pochybnosti a uistit sa v spravnosti svojich z vnutra vygenerovanych krokov.
Dokonca mi tento pravidelny kontakt padol vhod aj pri mladsom surodencovi. Som vdacna za tipy a triky, v kazdom pripade ocenujem diskusiu v zmysle (nie ze som na koberci u psychologicky, ale ) dozviem sa nieco nove, kriticky sa postavim k teoriam, nieco preberiem, nieco ma vyzve k premyslaniu, a ak nesuhlasim, otvorene sa pytam odbornika.
Hned ako sa vyskytne maly nenapadny problem, da sa riesit este skor ako narastie.
VRELE DPORUCAM.
Inak poradenstvo je bezplatne, uz tam chodime skoro pol roka... na Tc 544 344 42 som sa dozvedela o prislusnosti v Bratislave I ...drzim palce

B.

jankajs
7. dec 2010

@evinkal, deti niekedy zmenia správanie, ak sa deje niečo v rodine, ak je napätie v záležitostiach medzi mamou a otcom... na toto sú deti ako radary, a potom sú nepokojné vnútorne, čo sa prejavuje aj navonok. Mala som podobné prípady v praxi a posledný chlapec, ktorého meno je skloňované všetkými učiteľkami nie príliš lichotivo mi na skupinovom "sedení" o strachu povedal, že sa bojí, lebo mama v hádkach vykrikuje otcovi, že sa s ním rozvedie a on ich má oboch rád, a čo ak príde domov a ocko tam už nebude...
epilepsia sa môže zhoršovať psychickou nepohodou a stresom, ktorý môže vyplývať aj z nástupu do školy a príchodom neodkladných povinností, ale pokiaľ sa dodržiava všetko, čo lekár nariadi, nie je dôvod, aby chodil do špeciálnej školy (pojem osobitná škola už dávno zanikol, pani by si mala oprášiť vedomosti) Mali sme na strednej škole takúto spolužiačku a hoci prvý zážitok so záchvatom v "priamom prenose" nami zakýval, zorientovali sme sa a neskôr sme si poradili aj sami, kým prišla profesorka alebo záchranka. 😉

evinkal
autor
7. dec 2010

@jankajs áno,všimla som si to na deťoch.Boli sme u psychologičky 2 krát,prvý raz sa rozprávala aj so mnou a druhý raz,už len s chlapcom.Zajtra budeme vedieť výsledky,ale podľa jej prveho momentu povedala,že ho asi preložia do škôlky.Lebo on je šikovný,aj sa dobre učí,len to správanie je ešte také komplikované.Pýtala sa aj na vzťahy v rodine,tak som jej do dotazníku napísala aj ako to je medzi mnou a svokrou a ňou a deťmi.Uvidíme čo povie,ale všimla som si,že sa moc pýta na moju mamu a tá sem chodiť nechce,tak možno aj v tom je chyba,že si myslí,že ho nikto neľúbi-ani jedna stará mama...Neviem,ale je to nanič,keď sú v rodine zlé vzťahy.... 😢

katecameron
8. dec 2010

@evinkal mozem sa opytat kedy mal tvoj syn 6rokov?

evinkal
autor
8. dec 2010

V apríli 2010.Je aprílový.Dnes sme boli pre výsledky u psychologičky a dopadli sme celkom o.k.Malý je vraj nadpriemerne inteligentný a má vysoké IQ.Zato je nepozorný,že berie lieky od ktorých je hyperaktívny a pani učiteľka triedna musí byť len trpezlivá.Takže máme na papieri,že nieje chyba v ňom.

katecameron
8. dec 2010

@evinkal tak to je super moj este pojde 2krat ku psycholog.kym budeme mat vysledky ale ja mam pocit tiez ze chyba je v ucitelke moj je zas velmi citlivy vnimavy chlapec a ked ucitelka po nom krici tak on sa bojí potom plače a jej to vadí ze plače tak načo potom na neho ziape ked prestane ziapat tak aj on prestane plačkat ☹

evinkal
autor
8. dec 2010

@katecameron my sme tiež boli 3 krat.Prvý raz sa rozprávala aj somnou,dala mi vypísať papiere,2 krát hovorila iba s Maťkom a dnes som bola sama(s malou).Tešia ma tie výsledky...haha triedna sa nepoteší!!

katecameron
8. dec 2010

no ja som bola sama aj syn raz sam este on pojde 2krat sam bodaj by aj u nas to tak dopadlo ze na vine bude ona

severaseptima
8. dec 2010

evinkal to je teda sila, precitala som si co tu pises a som v soku ☹ nechapem ako mozu byt ucitelky take pixe a taketo veci hovorit a ziapat o detoch. sama teraz koncim ucitelsky smer a nikdy by nam nedovolili zostatnicovat keby hoci len prizname nieco take ako ziapat na deti preto, ze maju problemy... 😲

najviac ma prekvapilo, ze sa sprava zle k dietatu s epilepsiou. ona by mala ist k psychologovi a nie tvoj syn...alebo by mala ist na dochodok, ked uz na to nema nervy 😠 presne taketo kravy v nasom skolstve by mali nahradit niekym nezamestnanym. Sama som sa liecila z epilepsie a mala som problemy hlavne v druhej triede (vymenili nam prvacku ucitelku). tiez ma chcela posielat do osobitky, ze na to nemam, alebo vraj rovno do nejakeho blazninca, kde budem mat ticho a klud 😠 Nasi ma prelozili na inu skolu a mamka jej este vynadala co sa do nej zmestilo. keby nasi posluchli rady "odborneho pedagoga" nemala by som ani maturitu a uplne zniceny zivot 😠 ver svojmu synovi, ty ho poznas najlepsie a nie nejaka pizd* so syndromom vyhorenia...