Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

mia551
22. jún 2018

@ella_smella milee 🙂

hettinka
22. jún 2018

@zitaje náš chodil na robotiku, ale nie sme z BA. Druhostupniari určite majú krúžky tioež, lenže ich skôr berú ako oddychovú aktivitu a nechcú sa už moc učiť ešte aj popoludní na krúžku, keďže sa učia celé ráno. Váš prípad je iný, možno dcéra baží po výučbovej aktivite a kontakte s deťmi práve preto, že je v domácom vzdelávaní.
Takže sú to hlavne tie jazykovky, šport, počítačové krúžky a ZUŠ, ktoré naplnia svoje kapacity. Takéto vedecké krúžky majú problém "prežiť", takých nadšených detí je málo a z vlastnej skúsenosti, stredoškoláci už na krúžky z 90% nechodia, aj ak sa tam prihlásia, prvotné nadšenie opadne rýchlo. Tí, ktorí robia olympiády, SOČ, tak to robia skôr v svojom voľnom čase individuálne, mimo krúžkov.
U nás v minimeste je ešte možnosť chodiť na hvezdáreň, kde majú fyzikálny krúžok pre stredoškolákov a starších školákov, myslím, že tam nášho tiež pošlem, nech sa pozrie, či by ho to bavilo. Už mohol chodiť tento rok, ale mal toho dosť veľa a v piatok večer sa chcel už hrať a nie sedieť na krúžku. Skús sa popýtať na takéto niečo v BA.
Ešte ma napadlo dobrovoľníctvo, trebárs nakontaktovať sa na nejaký útulok so zvieratami.

zitaje
22. jún 2018

@hettinka no ano, problem je v tom, ze dcera ma cas a energiu zaujimat sa o vsetky tie veci, ktore nie su ucivo prave preto, ze nechodi do skoly. Kym bola v skole, bola taka vystresovana zo skoly, ze sa potom uz vlastne nevladala nicomu venovat, ani sa o nic zaujimat... je to trocha problematicke veru.

hettinka
22. jún 2018

@zitaje áno, presne takto zo deti majú. Preto popoludní chcú relaxovať a nie vedecky badať. Preto tie krúžky nie sú, nenaplnili by sa.
Syn si zatiaľ čas a energiu vie nájsť, aj na školu aj na krúžky. Uvidíme na 8-ročnom teraz, ako to bude ďalej.

yanni
23. jún 2018

@zitaje Ak v ponuke skoly latina je, tak jej umozni sa ju ucit. My zijeme v DE a tu je latina na mnohych gymnaziach (hlavne tych lepsich. Gympel v DE je vyberova skola, nedostane sa nan Kazdy) este hojne zastupena.

A ak ju budu aj nadalej zaujimat prirodne vedy, latinu potrebovat bude. Ja by som ju v tom podporila.
Ja som studovala jazyky a pravo a vsade bola potrebna latina. V DE na Univerzite som zial musela dohanat v latine uplne zaklady, co väcsina mojich spoluziakov mali z gympla. Na gymply na SK sme o latine ani nechyrovali.

yanni
23. jún 2018

@zitaje jaja sorry, prehliadla som domace vzdelavanie.

hettinka
23. jún 2018

@yanni u nás na gymnáziu bol dlho krúžok latinčiny, ale už to nemá kto učiť, kolegyňa odišla do dôchodku a mladí to už nevedia. Ona ešte doučuje súkromne, chodia k nej nádejní medici a biológovia. Inak neviem, načo by to komu bolo. Ja som vyštudovala 2 svetové jazyky v pohode aj bez latinčiny, teda mala som chabé základy z toho krúžku, čo mi pomohlo pri skúške z vývoja angličtiny, ale inak som nevyužila.

yanni
23. jún 2018

@hettinka No v praktickom zivote velmi nevyuzijes. A neviem ako na Univerzitach na SK ale napr. v mnohych krajinach pri urcitych odboroch latincinu vyzaduju.
Ja som v DE pri jazykoch musela mat Male Latinum a na prave dokonca Velke a bola som na zaciatku z toho trosku "vyhukana".

hettinka
23. jún 2018

@yanni celkovo mi príde nemecký školský systém dosť skostnatený ... ked tak počúvam, pridržiavajú sa viac tradícií, bez reálnej potreby v modernom svete.
Pokiaľ viem, ani špeciálne školy pre nadané deti neexistujú v štátnom systéme, po 4. triedu sú na bežnej ZŠ, potom idú na gymnáziá, ale tam tiež to nie je veľmi o alternatívnych prístupoch v rámci štátneho školstva. Alebo sa mýlim?

U nás jednoznačne potrebujú latinčinu na medicíne, o práve som nepočula, že by bolo treba.

zitaje
23. jún 2018

@yanni ale dcera ma len 10r a konci 4.roc... pre tento vek asi kruzok latinciny nenajdem. Na gympli je to super podla mna, ale v dnesnej dobe to bude skor vynimka...

hettinka
23. jún 2018

@zitaje krúžok latiny sotva, súkromné doučko by si ale našla

yanni
23. jún 2018

@hettinka nie je. Prave ze je vela alternativ. Ovela viac, ako na SK. ale tiez zalezi aj, v ktorom Bundeslande zijes.
Ja som skor toho nauru, ze prave na Slovensku este tos baziruju na "biflovani". Alternativnych skol je malo. Preskocit rocnik takmer nemyslitelne. Individulany pristup na beznych skolach nula bodov. Ja sa tu nemoze stazovat. Vyber je velkych, od jasiel az po univerzitu. A ano, aj a statnych skolach. Len si to treba okuknut, porozmyslat, nebat sa cestovat, deti dovazat atd. Na Slovensku by vsetko chceli mat hned za rohom, najlepsie na peso. Ja nasu najmladsiu uz teraz ako skolkarku vozim 20 km do skolky, lebo nasa dediska mi "nesmakovala".
Zo 4 deti mame dve nadpriemerne, nie je to lahke ale o dobre skoly nie je nudza. Dokonca aj na dedinach (hlavne sukromne ZS).

maciatkolulu
23. jún 2018

@yanni si ma potešila.... Lebo na mňa pozerajú,že chcem malého voziť 26km,ale bez zapch😁do škôlky a následne prejde spontánne do školy a to škôlku máme 2min od domu. Ale mne tiež nesmakuje a pozerajú na mňa,že som týrania a robím si robotu navyše.... Takže nie som svacla. 😀

maciatkolulu
23. jún 2018

@hettinka inak v AT máš na gymnáziách tiež povinnú latinčinu. Samozrejme nie na matematickych... A áno aj právo si vyžaduje základy latinčiny....

yanni
23. jún 2018

@maciatkolulu No aj na mna najskor pozerali, hlavne kamosky na SK (rodina uz nekomentuje), ze ci mi sviha, ked mam skolku fakt za rohom. ale nie, nie som blba. Toto dieta potrebuje viac, ako len sa hrabat v piesku (samozrejme to potrebuje tiez 😉 ) V skolke toez najskor, ze ste daleko, ale sefka povedala, ok, ked to rodine vyhovuje, ja nemam co do toho kecat. A teraz by nasu malu nedali za nic.
Takze vozim a ja urobig tu tych 20 km denne 4 krat, kedze mam Home Officce. Cize rano 20 ta a 20 naspät a vecer zase to iste. 🙈

maciatkolulu
23. jún 2018

@yanni čaká ma to iste😁len o 6km naviac x 4.... ja len dúfam,že sa mi podarí nájsť si nejakú prácu pri škôlke. 😀keď nie hooooold budem behať. Ale teším sa na prvé tyzdne keďže bude iba doobeda,že sa tam pomotkam sama,je tam totižto nadherne😁však človek môže myslieť trochu aj na seba,no nie😉

ella_smella
23. jún 2018

U nas velmi podobne... byvame v satelite pri BA, najstarsia chodi do BA do skoly, rano ju muz este vozi, domov uz zvlada sama... prostredna chodi k nam do spadovej skoly, ja tu mam pracu nedaleko tiez, ale u maleho viem uz dlhsie, ze nasa spadova skola nie je pre neho.. takze teraz ho bude musiet muz vozit do/z BA v zapchach, ale viem, ze to stoji za to.. idealne by bolo najst este niekoho z okolia, kto tam vozi dieta a dohodnut sa na striedacku... 🙂))

maciatkolulu
23. jún 2018

@ella_smella tak my aspoň mimo zápchy...

yanni
23. jún 2018

@maciatkolulu
@ella_smella my mame tiez zapchy. Aj rano aj poobede. Ale ja to mam uz odsledovane, kedy tie najväcsie zapchy su a prisposobim si to.

hettinka
23. jún 2018

My vozíme od 1. ročníka syna 13 km, tiež sa inak nedalo, miestne školy nám nevyhovovali. Dcéra tiež dochádza na gympel do ZA, síce máme aj tu, ale nechcela chodiť na školu, kde jej učí mama 😀 že by asi bola pod dozorom príliš. Staršia chodí väčšinou vlakom, mladší by už tiež rád aj vlakom šiel, len akosi nemám odvahu ho pustiť, ale myslím, že o 1-2 roky už to pôjde.
Vozenie je niekedy náročné, najmä ak sú v zime poľadovice a sneh, v lete pohodička, aspoň sa aj ja pozriem do krajského mesta, nakúpim si rovno, občas ide manžel, občas starký, dá sa to.

@yanni Možno mám info z inej spolkovej krajiny, no v štátnych školách to tam je vraj ťažké, jedine si hľadať súkromku, alternatívnu, voziť...
To máš pravdu, že je lahšie preskočiť ročník, alebo chodiť na niektoré predmety do vyššieho ročníka ale v tomto ja žiadne zmysel nevidím, aby mi trebárs 6-ročné decko chodilo do triedy s 9-ročnými, ktoré sú mentálne niekde inde (rozumovo možno rovnako, ale vyseplejšie v iných oblastiach). Presne si viem predstaviť môjho motáčika s problémami v komunikácii, že u neho by preskočenie ročníka nikam neviedlo ... hoci do školy nastupoval s vedomosťami možno aj tretiaka.
Existuje v rámci štátneho školstva v Nemecku niečo ako APROGEN, teda špeciálne vytvorená sieť tried/škôl pre nadané deti? Vieš mi napísať, aj v ktorých krajinách prípadne. Chodím aj na niektoré fora o "Hochbegabung" a mnohí rodičia tam riešia, že nevedia, kam s deťmi.

yanni
23. jún 2018

@hettinka Ono to preskocenie rocnika velmi zalezi aj na samotnom dietati. Nedavno som kecala s nasou "cez plot" susedou. Tiez ma doma takeho maleho genia. Chlapec uz ma 16 rokov, letne dieta, zaskolene normalne, v prvom rocniku na odporucenie skoly (podotykam klasicka nemecka ZS) ho preradili po par mesiacoch do druheho rocnika. ZS bola v pohode. V DE je ta vyhoda, ze nemas takmer ziadnych ziakov, co mali odklad. Takze ten vekovy rozdiel nie je az taky badatelny. Jasne, ze isiel na gympel, tam uz ale vyberali. Chodi na statny gympel.
V DE o nejakych (aspon v bavorsku) statnych skolach pre taketo deti neviem, ale vela bavorskych gymnazii maju specialne triedy pre Hochbegabte. Nas druhy ide od septembra do 5. triedy a pojde do takejto triedy.

Zial je to este stale tak, ze aj rodicia musia byt s tymto stotozneni. Nie je to jednoduche, mat doma taketo dieta. A este, ked sa ti "pritrafia" dve, no katastrofa. Som zvedava, co budeme robit s nasou malou. Ale necham to na volny priebeh, este je mala. Ale javy sa pressen akt druhorodeny. Je medzi nimi 7 rocny rozdiel ale su asi vo vsetkom podobni ako vajce vajcu. Nie len "hlavickou" ale aj spravanim a dokonca este aj vyzorom.

Ale musism povedat, ze uz je väcsi vyber na vsetkych stupnoch, len zial, stale musis ako rodic koli dietatu vela obetovat. Klavne to vozenie, tomu sa clovek nevyhne.
U nas je uz konecne aj ZS, dokonca nie az tak daleko, ktora je taka trosku "ina". Samozrejme sukromna, ale to nam nevadi. Ale to ma u copani este cas. Uvidime jako sa to vsetko vyvinie, ja netlacim, nepozorujem, nie som premotivovana matka, nechavam volnost, nech si ide zatial svojou cestou.

hettinka
23. jún 2018

@yanni nie pre každé "geniálne" dieťa sa ale gymnázium hodí ... síce aj toho nášho dávam na 8-ročný gympel, ale brala by som skôr niečo ako technicky/matematicky zamerané gymnázium, čo však zatiaľ u nás nie je možné. Decká sa profilujú až v septime, to je ešte strašne ďaleko a zatiaľ všetko budeme riešiť cez samoštúdium, krúžky.
Poznám viacero nadaných gymnazistov, ktorým by sedela úplne iná škola, nie takáto všeobecnovzdelávacia. Potom ich to nebaví a zle sa učia.
Aj náš má momentálne dosť útlm, viac ako škola ho zaujíma futbal a robota okolo domu s otcom. Ale vraj je to bežné, že okolo 5.-6. ročníka deti prechodne strácajú to tempo, akým napredovali, keď boli menší, a potom sa zasa nájdu v niečom, čo ich zaujíma.
Syn nie je žiadny génius, ani "kockáč", školu síce zvláda v pohode, bude mať zasa samé 1 bez toho, aby sa nejako trhal, ale už nevidím toľko tej zvedavosti a vnútornej motivácie, ako na 1. stupni. Už sa tak ľahko nenadchne pre hocičo... ale vedomosti má, stále občas niečim udivuje nás aj okolie.

Aj tu musíš ako rodič kvôli dieťaťu veľa obetovať, pokiaľ chceš, aby napredovalo. Nie každý to chápe, nie každý obetovať chce ... ale talentované deti sú poklad národa a spoločnosť by ich mala všemožne podporovať, čo sa však nedeje.
Práve naopak, trendy sú začleniť nadané deti do bežných tried, nech sú z nich "ťahúni" pre tých slabých, tých čo sa im nechce, rodičia nechcú a učitelia to nezvládajú. Tak, ako som to ja zažila za socíku a asi aj mnohé z vás.
Keď vidím, čo pani ministerka púšťa do éteru, som rada, že už mám také väčšie deti a už sú obaja na strednej. Výšku asi budeme riešiť mimo SK.

traffic
30. jún 2018

Moja mala prave skoncila prvy rocnik a pojde na testy, ci je nadana alebo nie. Mamicky, vy ste same dali podnet k psychologicke, ci je vase dieta nadane alebo na podnet ucitelky? My sme mala dedina a uz vidim ako vstky ucitelky na cele s riaditelkou budu po mne pozerat, ze som dala dieta na diagnostiku, ci je nadane alebo nie. Mala vela vyrusovala v prvom rocniku, lebo uz vedela citat pisat a pocitat a nebavilo ju to bolo to pre nu prislis jednoduche, aj ucitelka vravela, ze je naj v triede a ja som ju poprosila ci by jej mohla davat extar ulohy, oon a povedala ,ze sa pokusi. A psychologicka mi povedala, aby som ju dala otestaovat a ak jej vyjde, ZE JE SIKOVNEJSIA KAO ROVSNIC TAK MOZE IST PODLA INDIVIDUALNEHO STUDIJNEHO PLANU. pOVEDALA NAM, ZE MOZE ROBIT AJ DVA ROCNIKY NARAZ, co by v nasom pripade bol druhy a treti dokopy, len sa obavam, ci to zvladne mala kedze v tretiaku sa nasobi a nechcem, aby menila kolektiv. Mate aj vy nejaku podobnu skusenot ako to zvladlo dieta?

hettinka
30. jún 2018

@traffic u nadaných sa berie násobilka skôr, už v 2. ročníku. O individuálnych plánoch sa tu už písalo. Ja osobne som k tomuto dosť skeptická v podmienkach slovenského školstva. Ale ak máte dobrú pani učiteľku, isto nájdete kompromis. Ak nie, volila by som zmenu školy.

ella_smella
2. júl 2018

Baby, mali ste niekedy obavy, ci to dieta po nastupe do spmnd zvladne?
Ano, je sikovne, je vraj nadane, ale.. taky vnutorny strach, ze ten maly chrobak, ktory je este dnes v skolke, bude od septembra v tej skole a ci nebudu na neho kladene vysoke naroky alebo ci nebude pre neho to tempo rychle alebo...

veroro
2. júl 2018

@ella_smella Ze vahas. Ale utesujem sa tym, ze snad po tolkych rokoch vedia, kto na to ma a mozu ho zobrat a kto nie. Zas tak vela deti odtial neodchadza 😉

naja94
2. júl 2018

@ella_smella
Ahoj... Doteraz som túto tému len čítala, teraz prvýkrát aj napíšem... Ja som v miernom strese od začiatku mája, kedy bolo moje dievčatko prijaté na túto školu... Či sa jej tam bude páčiť... či to zvládne.... či západne... Myslím ale, že sú to celkom prirodzené obavy, ktoré sa, chcem veriť, postupne vytratia... My sme už vyložili karty na stôl ako v spádovej škole, tak v Narnii, kam sa tiež dostala, že teda u nich nenastúpi... Takže kocky sú hodené v tejto chvíli... Vždy keď ma ale prepadne obava, tak si poviem: čo najhoršie sa môže stať? No určite nič mimoriadne dramatické, lebo vždy je možnosť nájsť inú školu v núdzovom prípade... 😉 Ale samozrejme, dúfam v opačný scenár... Veľmi by ma potešilo, ak by sa jej tam darilo a páčilo 😊

hettinka
2. júl 2018

@naja94 myslím, že takéto obavy by si mala, aj keby šla na bežnú školu.
ja som mala tiež zo školy rešpekt, hoci som učiteľka, a viem sa vo veľa veciach orientovať, predsa len...
Syn na bežnej škole nezapadol vôbec, v APRGOENe zapadol okamžite, čo sa učenia týka. Mala som obavy, on prestupoval skoro v polroku a po zlých skúsenostiach, ale vedel dokonca viac, ako niektoré deti tam. Veľmi rýchlo ho aj deti brali medzi seba, raz pravda, sú to inteligentné deti, rodičom na deťoch tiež akosi inak záleží,a by sa rozvíjali, boli ich menej, učiteľku si tiež hneď obľúbil ... skrátka sme boli zrazu v inom svete.
Deti v triede občas mali nejaký problém, ale tam s nimi pracujú, nenechávajú to len tak plynúť, ako sa to v bežných školách deje ...
páčila sa mi vysoká spolupráca, informácie, že si učiteľka vždy našla čas na mňa ako mamu a všetko sme prediskutovali bez toho,a by si to jedna alebo druhá strana brala hneď osobne.

Z našej triedy neodišiel nikto, až teraz odchádza náš a pár spolužiakov na 8-ročné gymko, ale tam sú iné dôvody, ako nespokojnosť. Skôr je to taký posun vpred. Pripravený bol náš syn top, bez doučka sa dostal bez problémov.

naja94
3. júl 2018

@hettinka
Tak to sa dobre číta 😉 snáď aj náš čaká podobne pozitívna skúsenosť... Ale prvé týždne školy budem isto-iste ako na ihlách... Asi aj preto, že ja som svoje dieťa stále vnímala skôr ako zvedavé než ako nadpriemerné a do apríla tohto roku, kedy sa veci pohli týmto smerom, som ani neuvažovala nad inou ako spádovou školou... Takže aj pre mňa samú je to nová situácia... No uvidíme...

peysinka
3. júl 2018

Ahojte, nás malý 3 a pol ročný, rozpráva čisto od roku a pol, vie krásne R od 2 rokov, pozná už dlho abecedu, čísla, vie spočíta at, čítať kratšie slová, pozná dopravné značky, všetky značky áut, vie kopu slov po Anglicky.... Chce sa učiť sam, do ničoho ho nenúti e.... Myslite ze by stalo za to ho neskôr otestovať? Učiteľka v škôlke sa vyjadrila ze je na úrovni predškolaka.Tak ako neskôr postupovať, zatiaľ to nejak neriešim, len uvažujem o tom. Musí mať potom odporúčanie od učiteľky z MŠ?