Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

mia551
3. júl 2018

@peysinka nepotrebujes nic, ziadne odporucanie. iba sa dohodni s psychologickou na otestovani, robia to vsetky cppap centra 🙂

peysinka
3. júl 2018

@mia551 dobre dakujem☺️

hettinka
3. júl 2018

@naja94 ja som si synove nadanie tiež nevšimla. Až spätne si uvedomujem niektoré veci, že tak sa bežne deti nesprávajú. Ja dom myslela, že je to normálne. Aj starsiu dcéru mame, u tej vyšli testy síce tiež tak, že poukazovali na nadpriemer, ale nebolo zo take výrazne a najmä, v škole sa zaradila lepšie.

janade
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maticap.
8. okt 2018

Ahojte, chcem sa spytat ako sa zaradili vasi prvaci do vyucovacieho procesu? Ako znasaju novy kolektiv, prostredie, povinnosti? Syn je sice v beznej triede, no zvazovala som dat testovat do nadanej, ale manzel ma odhovoril. teraz vidim, ze to asi na aprogen nie je, no spravanim zacal velmi vybocovat a to som este mierne oznacila. dakujem.

hettinka
8. okt 2018

@maticap. náš tiež "mierne vybočoval" a bolo to na APROGEN. Do bežnej triedy vôbec nezapadol, vyvádzal, vyrušoval a učiteľka to cele riešila len poznámkami. S učením problém nebol, ale bol roztržitý, zabúdal (alebo naschvál ignoroval???)
Ale odpoved ti nedáme tu, to len psychologička vie posúdiť.

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@maticap. dieta moze v skole vyrusovat z roznych dovodov. jeden z nich je, ze ho ucitelka nevie zaujat, dalsi, ze to, co prave preberaju, uz vie, naopak dalsi problem je, ked nechape to, co sa vysvetluje a samozrejme, este tam moze byt nevychovanost, alebo nezrelost a kopec dalsich dovodov. Ak je to take vazne, tak treba ist za psychologickou, ale takuto radu si uz zrejme dostala aj od ucitelky.

maticap.
8. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl
@hettinka
On nie ze by vyrusoval nadmieru ako ostatny (aspon tak som to od ucitelky pochopila), ale je tam u neho obrovska frustracia, ktoru riesi agresivnym spravanim. neviem, ci to ja spravne chapem, no mam pocit, ze by potreboval iny pristup, len nie som si ista, ci by to aprogen vyriesil.... ano, ideme skusit skolsku psychologicku alebo cokolvek co navrhnu. Syn sa nevie vysporiadat s neuspechom, ked mu nieco nejde, s provokovanim (ked si zacnu navzajom s ostatnymi nadavat), ked ma pocit, ze mu niekto nieco spravil nespravodlivo.... doma mu staci vysvetlit, resp. do takychto vypatych situacii sa doma nema ako dostat, no vskole je toho neurekom. on nie je nejaka citlivka, ale nedava to....doslova zurivo kope okolo seba.... a stav zhorsuje unava a hlad - takze robim stale vacsie desiaty.... fakt som si nie ista, ci tento moj prispevok sem patri... ak nie, tak prepacte. len som chcela vediet, ci aj niekto iny z tejto skupiny zazival cosi podobne.

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@maticap. uvidis, co povie psychologicka. Napr. natrenovanie neuspechu je dobre hrat spolocenske hry, tam sa dieta nauci prehravat-aspon ja mam s tym velmi dobru skusenost.

maticap.
8. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl ano, tam je to u neho tiez problem.... no ked sme zacali hravat spolocenske hry, bol mladsi a brala som to tak, ze vekom postupne dozreje...

m.i.r.i
8. okt 2018

@maticap. ahoj....to akoby som o nasom citala..a nepotesim ta v tom, ze nas je uz tretiak a problemy sa velmi vystupnovali
Nas bol ako 5.5 rocny psychologickou odporucany medzi nadane deti. V skolke vysoko nadpriemer, v predskolaku sa nudil...a tam uz zacinali problemy so spravanim..vsade prvy, najlepsi..velke ambicie ale cez mrtvoly...my sme hravali spolocenske hry hadam od 2 rokov a s vynimkou ozaj uplnych zaciatkov mu nik nedaval vyhravat...a zlostil sa pri tom vzdy a stale, ci to bolo prvy krat ci sty ci tisici...pravidelne som skoncila hru, vstala a odisla, ze takto sa nehra..na buduce to bolo tak isto a o 20x zas tak isto..
Do skoly sme ho dali beznej, nie k nadpriemernym..mali sme svoje dovody..hlavne socializacia medzi beznymi detmi a aj to, ze je jedinacik, uz tym je vlastne jemne vycleneny inak a tiez vzdy bol oblubeny a spolocensky a nebol ten typ ze nejake nadane dieta co zije vo svojom svete a nik mu nerozumie, nema kamaratov atd..uplny opak..
Mne sa ani nejako vyrazne nadany nezdal, skor velmi sikovny, viacmenej ho bavilo vsetko, vsetko ho zaujimalio, na vsetko sa vypytoval, stale sme boli v knihach..v skolke pochopili ze hneva kvoli tomu, ze sa nudi, tak tam presne vedeli ako na neho..ako jeho ambicie uspokojit, davali mu najviac vec ked ostatni robili pracovne zosity, on studoval nejaku knihu alebo mu dali ine povinnosti..vedeli na neho
Prisla skola..nasa skola je sice bezna, ale prisna riaditelka ma velke naroky, dostali sme ste aj pristu ucitelku co detom neda vydychnut..tak sme si aj hovorili,ze na naseho taku treba, niekto ho da do laty, urci hranice a bude sa musiet dost ucit, tak to bude stacit.
Zial...Prvy rocnik sme presli tak, ze co sa skoly tyka tak som ani nevedela ze tam chodi..prisiel domov, vymenil veci v taske a sli sme na kruzky, na vylety, hrali sa..Patril medzi najlepsich v triede, matika sla sama, citanie samo, pisal tak ze zosity na nastenke...ale..on sa nudil..vravel, ze skola je o nicom, nic sa tam neuci, ze on si myslel, ze sa budu ucit o zvieratach, o vesmire, neviem co a on sa uci pisat pismenka a pocitat do 20 co vedel uz v 5 rokoch..cely prvy rocnik sme mali poznamky ze vyrusuje, ze beha po triede, ze beha cez prestavky, robi hluposti..povedala som ucitelke, ze sa nudi, ze ci ho nemoze niecim zaujat, tak mi povedala, ze ona nerobi nudne hodiny, ze u nej sa deti nudit nemozu, ze ja to mam reisit ako sa on sprava..manzel uz hovoril, ze v ziackej hlada znamky medzi poznamkami...samozrejme, k tomu frustracia z prehry..neniesol ani na telesnej ze ho vybili na vybijanej, ze nemal z matiky 100% ale len 98% napriklad...ale stale prvy rocnik bol este relativne ok
V druhej triede sa to zacalo stupnovat..poznamky uz naberali charakter nielen ze beha, ale vyrusuje na hodine, stuka si perom, hojda sa na stolicke, odvrava ucitelke..spieva si na hodine, vydava zvuky a ine veci...k tomu mu raz ucitelka povedala ze sa zhorsil v citani a on to vzal ako osobnu prehru a odvtedy nechce citat...uz je to rok.a dieta co milovalo knihy nechce nic citat, nic vediet...minuly rok sme uz zacinali zvazovat zmenu skoly, pretoze ucitelka si nedala v nicom povedat, posielala nas za psychologom, ze on jej narusa vyucovaci proces...dala mu pokarhanie triednym ucitelom, uz ho pozna cela skola..znamky boli stale bez chyby, medzi najlepsimi, k tomu je velky sportovec, dostal aj cenu skoly za vyborne sportove vysledky a reprezentaciu skoly..kedze energie mal vzdy vela a miluje sport, tak sportuje...
Nejako sme ten druhy rocnik presli...viacmenej bez velkej ujmy ale z nenavistou k citaniu, ktoru sme stale neprekonali
Ale zacal rocnik treti...a my sme uz v koncoch...cez prazdniny sme oslovili CPPaP a zacali sme chodit s nim k psychologicke....vysvetlili sme vsetko co sa deje. hlavne teda v skole..a chodime teraz kazde 2 tyzdne..kazdopadne..stav je taky, ze syn skolu nenavidi..nenavidi vsetko v nej..nechce sa ucit nic, na hodine prestava davat pozor...nezaujima ho nic..stratil vsetky oblasti svojho zaujmu...citat nechce...cize a nic nedozvie....nepyta sa uz skoro na nic..ked sa ho opytas co ho bavi, ze nic..v skole co robia, nic..co sa ucili, on nevie...na hodine vraj pozera von oknom, stuka perom, nedava pozor..nesleduje nic..kym este vlani napriklad ucitelka vravela, ze aj ked vyrusoval, tak ked sa opytala nieco, vzdy vedel..ze on aj tak zaznamenal vsetko co sa deje..teraz uz nie..nevie...ze on nevie..alebo NECHCE vediet..nechce sa zapajat..povie, ze nevie...minuly tyzden doniesol 3 z prirodovedy a 4 z vlastivedy..preve taketo znamky...ucitelka, ze "no, to jeho spravanie uz zacina ma dopad na znamky, pretoze ignoruje skolu"..ta vlastiveda som pozerala test, mali tam zakladne veci..normalne akoby odpovede naopak napisal naschval..povedal mi ze on si ani necital zadanie..kruzkoval len tak, je mu to jedno...Uplne rezignoval...
Psychologicka neprisla zatial na nic...po 3 sedeniach vravi stale, ze on je super sikovne zlate dieta, samozrejma po hodine sedenia s nim tu a tam to inak vidiet nemoze..n
spravili mu teraz v 8.5 r IQ testy -- a vysledok bol jemny nadpriemer..uz nic mimoriadne...uz vobec nie nejaky nadany do nadanej triedy......a v tom su 2 veci - po prve, ze ako ho prestalo vsetko zaujimat, tak sa ani nerozvija...nic sa nenuci..vedomosti mal na urovni uplne ze priemeru 8 rocneho dietata..nic slavne..mal vysoke abstraktne myslenie, slovnu zasobu a logiku..ale uplne priemery vo vedomostiach, matike atd...psychologicka ale povedala, ze ked vyplnal ten test, tak videla, ze urobil ulohy aj pre 16 rocnych ale neurobil pre 5 rocnych..ale to preto, lebo ze to bra v zmysle ze take lahke , co to je za blbost..aj to jej povedal, ze co za blbost, ze to vie aj skolkar a polovicu takych zakruzkoval zle..vlastne vobec nerozmyslal...a ze sa jaj zda, ze niektore ani necital
Kazdopadne, z intelektom to tiez uz slo dolu vodou...v skole preziva frustracie, vybuchy zlosti ked sa nieco nepodari..napriklad hodi o zem skolske dosky alebo leti pero...chodi na tenis a tam zas leti raketa ked prahrava..bojujeme so zvladanim emocii stale..s akceptoanim prehier..ale v skole uplne rezignoval..od rana pocuvam ako skolu nenavidi, ucitelku neznasa a nic ho nebavi..ja som zufala..a neviem z toho von..obavam sa ze sme spravili chybu ze nesiel do skoly pre nadanych, alebo proste do inej skoly s inym pristupom..ucitelka si nepripusta ze chyba je v nej alebo v procese vyucby, ze ked tam ma x dalsich deti co vedia sediet na zadku a davat pozor, tak chyba je inde...neviem ale ci mame menit skolu, co s tym robit..on inu skolu nechce a ja sa aj bojim, ze zmenime a bude to take iste
Kazdopadne, nase sikovne dieta momentalne nema zaujem o nic....a uz vobec nie je ten sikovny..ale ten problemovy ☹

m.i.r.i
8. okt 2018

@maticap. a este som chcela dodat ze aj s provokovanim od deti je to take ...on ma vela kamaratov, deti ho zeru ..prave aj preto, ze je spolocensky a robi somariny..kazdopadne na jednej strane kazdy sa s nim chce hrat, lebo on je zabavny a je s nim sranda ( lebo zlosti a robi hluposti) ale na druhej strane ho chodi polka triedy pozalovat...cize aj ked ucitelka nevidi a on nieco vyvedie, uz nejaky stastlivec zalobaba leti na neho povedat..deti sa smeju a on dostane poznamku..z toho je este vacsia frustracia..hovori mi, ze co su to za kamarati..ze najprv na neho pozaluje co spravil, tesi sa z jeho poznamk y a cez prestavku uz pride za mojim synom, ze sa idu hrat...taka ta detska zakernost..a on je lahko vyprovokovatelny, vedia ze bude reagovat zle, tak im to imponuje..a neda si povedat, aby tie deti ignoroval, aby ignoroval provokacie, nech sa neda vytocit..to on asi nevie spracovat..hned vybuchne..a mame poznamku...alebo mi ucitelka rovno pise spravu...☹

ella_smella
8. okt 2018

@m.i.r.i Ahoj, ďakujem Ti za Tvoj príspevok, hoci to pre Teba ako rodiča musí byť ťažké.. Sú veci, ktoré sa nedajú vrátiť späť... Ale verím, že to napravíte, možno nejakými zaujímavými krúžkami (lego, počítače, robotika... ideálne s takým učiteľom/vedúcim, ktorý dokáže byť aj mentorom...).
Toto bol presne dôvod, prečo som dala malého do školy pre nadané deti vo veku 5,5roka... lebo viem, že v škôlke by sa nudil a robil by neplechu... lebo viem, že v bežnej škole by sa nudil a bol by frustrovaný a robil by neplechu...

neviem, odkiaľ pramení informácia, že deti sú v škole pre nadané deti individualistami bez priateľov, bez sociálnych väzieb... povýšenecký... zatiaľ ten pocit nemám a dúfam, že ak by niekedy prišiel, že ho zvládneme mať pod kontrolou...

kaja73
8. okt 2018

@m.i.r.i citam citam..co ADHD ci nabeh na extrovertneho aspergera? zvazovali ste to?..janosikava v trnave je pecka psycholog..aj my sme tam boli tento rok. Tieto deti bezny psycholog ani nevie zaradit.

m.i.r.i
8. okt 2018

@ella_smella ja nemam inak vobec nic proti skole pre nadane deti...skor naopak..myslim, ze je to super, pretoze mnohe deti mavaju problem. hlavne zapadnut, nik ich u beznych deti nechape...mozu byt zbytocne sikanovane a podobne..
Nas taky zas nebol..bol vzdy spolocensky, nemal problem s kamaratmi, v kolektive, nikde..tiez nikdy nebol taky ze nieco ma velmi bavi, ze je to lego, alebo vesmir, alebo technika, alebo proste nieco..bolo obdobie dinosaurov asi medzi 3-6r, to ako vela chlapcov chcel hracky, knihy, vedel o nich vsetko, kedy zili, co jedli, nazvy..ale to vie vela deti..to ho zaujimalo..ale napriklad o lego velky zaujem nemal..teraz ma, ale skor len poskladat podla navodu, paci sa mu..ale nebude nad tym sediet a venovat sa, rozmyslat, tvorit..ma rad tenis, zboznuje..chodi na treningy, sutaze...inak nic..ani hudba, nema zaujem o nastroj...o nic..cize nikdy nebol taky ze toto ma strasne zaujima a som posadnuty a zeby vynikal v niecom nejako vynimocne..skor zaujem o vsetko vseobecne, ale aj o kamosov, o sport..atd..cize sme si povedali, ze v normalnej skole by to mohlo byt ok, nech su tam deti z okolia, vsetko jeho kamarati , je to taka rodinnejsia skola, nie velka..ze to mu bude mozno sediet....skola ma vyborne vysledky, tiez ma vela aktivit...
Mame kamosku z ktorou chodili aj do skolky, ona je o rocnik vyssie...cize uz stvrtacka..tiez odporucana do nadanej triedy...tiez ju dali do beznej skoly...a je tam uzasna...samozrejme, ze najlepsia v triede, ma nadpriemerne vysledky, neuci sa nic, lebo vsetko ide samo..ale ona to vzala uplne inak..v skole je anjelom, vzorna, dava pozor, skor ucitelku ohuruje tym co vsetko vie, lebo si ku vsetkemu co sa ucia nastuduje este same veci ...vsetko ju zaujima, vsetko co sa ucia nasava...robi doma veci naviac, cita mnozstvo knih, uci sa sama anglictinu...doma rodicov nici, tiez sa nachodili po psychologoch ale kvoli spravaniu doma, nezvladnutelnemu, kopec mudrych reci a odvravania...v skole ale hviezda..ziaden problem...vsetko lavou zadnou
Oni su najlepsi kamosi..neuveritelne si rozumeju obaja...tesia sa stale na seba..a vzdy boli taki rovnaki..v spravani, v zaujmoch...teraz je to uplne inde..ona sa posuva, dalej nasava, vsetko chce vediet, moj syn nechce nic..nezaujima ho nic..uz ani doma, vsetko co je spojene s ucenim, citatnim a skolou je hnusne, hrozne, nudne..
Preto som aj ja brala, ze mal by zapadnut v normalnej skole..ked ucitelka trosku pochopi, ze ho musi viac zamestnat..doniesli sme aj odporucenie zo skolky, ze potrebuje trosku viac pozornosti...a ine zadania trebars..ale ucitelka to zignorovala, ze ona ma dalsie deti v triede e nemoze kazdemu venovat inu pozornost..
A co sa tyka takeho individualizmu -- mozno som to tak napisala,ale myslim to skor v tom, ze predsa tie triedy idu inym tempom, maju ine deti...a unas to by to znamenalo aj 20 km vozit ( co nie je problem logisticky, vozime aj na kruzky takto), ale skor, ze sme chceli aby vyrastal tu medzi kamaratmi..velmi chcel ist s nimi do skoly...ale naozaj neviem, ci sme v tomto nespravili chybu..neviem to posudit..☹

lili235111
8. okt 2018

@maticap. Ahoj 😊 nasa má v novembri 6 a nastúpila do prvej triedy teraz ako 5 ročná.Bola odporučená do školy pre nadané deti,išla do klasickej ZŠ.Tiez som počula že vraj sú deti z tej naďalej triedy separované od bežných žiakov aj preto tam nešla ale aj preto lebo škola je dosť ďaleko.Len už zacinam premýšľať že som zle spravila keďže každý deň počúvam od učiteľky že má dopredu matematiku vypracovanú že na čítanie ju ani nevyvoláva lebo to proste vie,že cez hodinu ju dáva sedieť samu dozadu lebo sa rozpráva ale v písaní nejako neprekvita.Takze sama neviem

m.i.r.i
8. okt 2018

@kaja73 testovali ho na vsetko..na vsetky mozne dys..na adhd, autizmus a vsetko...povedali nam ze nema ani len naznak nicoho...davali mu citat, pisat..kreslit...robili testy, bol tam na jednom sedeni 3 hodiny, prave preto, ze vraveli ze chceli vidiet ako vydrzi, ci ma trpezlivost, ci nebude odbehovat, on tam sedel 3 hodiny , stym ze sa slusne raz vypytal na vecko a popziadal o pohar vody..inak ze sa sustredil...pohundral niekedy ze toto je blbost, toto je lahke..toto preskocim, to je tazke..ale inak nic..nepohol sa zo stolicky, atd atd..ona vravela, ze pobadali len zvysene emocie...ze teda to nevie este dobre spracovat...je aj citlivejsi na niektore veci a tak aj agresivne prejavy ma...ze na tom skusime pracovat..ale tak chodime tam 2 mesiace..zatial mi nevedia nic povedat co mam robit...ja stale len pocuvam staznosti od ucitelky, dokola to iste, uz mam chut na nu vyslahnut, ze co ja s tym mam akoze robit, ze on na hodine pospevuje..ja si ho riesim doma, ona nech ho nejako motivuje v skole...nespravim s tym nic..psychologicka povedala, ze nech jej ucitelka zavola ked nebude vediet co s nim, ze jej da odporucania, ale nasa ucitelka ani pocut...ona bude so psychologickou komunikovat len pisomne a aj to cez ziadost ktore pride cez skolu...proste zacarovany kruh..teraz velmi hlavne neviem co robit, pretoze do nadanej skoly uz nie je vhodny.a uz je tretiak....ucitelka to riesit moc nechce, len ze my mame riesit..tak zvazujeme len zmenit skolu..niekam kde ho budu vediet zaujat..
Teraz mame este papier k neurologicke, ale psychologicka povedala, ze nepredpoklada, ze mu nieco je...ze na 99% tam nic nevyjde...len pre istotu..tak dieta mozem tahat po dalsich vysetreniach..

m.i.r.i
8. okt 2018

@lili235111 ono ako som ja spozorovala, tak niektore deti potom po par rokoch v tej beznej triede aj dosiahnu bezny priemer..proste spynu so stadom 😢
co ja sama neviem ani posudit ci je dobre ci zle..ja som tiez bola nadpriemer kedysi, ale vtedy neboli skoli pre nadane deti..tiez som vyrusovala cely prvy stupen a cely cas spom pocuvala, ze mam byt ako ostatni a davat pozor, nevyrusovat, nevykrikovat, nezlostit..ale zas ja som vzdy vedela, ze chcem byt najlepsia, tak som aj bola...zastavila ma matematicka trieda na druhom stupni, kde nas bolo takych uz viac a zapadla som medzi ostatnych..aj ked aj tam som bola medzi najlepsimi ale uz nie vyrazne..a hlavne som spynula s davom..neskor uz si myslim,ze uplne..
Su ale aj deti co tahaju stale a napreduju aj v beznej skole...mimo skoly to nasaju co potrebuju, venuju sa mimoskolskym aktivitam, skolu vezmu ako nutne zlo a potom na sebe "pracuju" mimo...
alebo teraz vidim svojho syna, ktory to vzal uplne najhorsie, ze ho uz nebavi nic a na skolu razignoval...to vidim momentalne ako najhorsi pripad..

kaja73
8. okt 2018

@m.i.r.i fakt skus janosikovu danielu-cislo najdes na nete..len treba vyvolavat denne aj 30 krat,najlpesie v piatok rano..ona ta vyspoveda uz v telefone-so mnou skoro hodinu telefonovala a povedala ze ano je to k nej na diagnostiku. Je super.caka sa ale dlho, na priamu platbu menej.

maticap.
8. okt 2018

@m.i.r.i Dakujem. jedne velke prevelke dakujem, ze si to napisala. aj ked to muselo byt tazke. a hlavne je to stale tazke, lebo nevies ako dalej. A to teraz neviem ani ja. V skolke mal syn spoluziacku, ktoru odporucili do triedy pre nadane deti a aj vysla v testoch ako nadana. Ked som sa na takuto triedu pytala p. uc. v skolke povedala mi, ze syn je sikovny, ale spokojny bude v beznej triede, v triede pre nadane deti su viac sikovne deti. OK. ona je super, brala som to, ved s nim pracovala v skolke denno - denne, tak predsa vie co hovori. Ja si myslim, ze syn nie je extra nadpriemer, pismena, citanie ho nezaujimalo, takze to nevie, no cca 5 rokoch pocital ako drak 🙂 a teraz ked vidim, ze odrazu nevie zratat jednoduche veci, ktore predtym isli samo, tak tomu nerozumiem. Bojim sa, ze sa zatvrdi ako Tvoj syn .... u nas je aprogen o poschodie vyssie. len ja fakt neviem, ci by bolo vhodne menit triedu, aby sa to cele neopakovalo. Aby tam nebol este viac frustrovany z neuspechu, lebo tam budu sikovnejsie deti. Mne sa velmi paci system vyucby v aprogene a preto som chcela, aby tam syn siel - nie pre moje "podozrenie", ze je nadpriemer. Vela veci, ktore si napisala su ako keby od nas - akurat nas zacal vsetko riesit "rucne -strucne" - ja si nepoznavam vlastne dieta! ☹
Dnes som volala jeho byvalej ucitelke do skolky. vraj jej uz volali zo skoly, ale nepovedali o koho sa jedna.... no na 99% o nasho M. a sama mi hovorila, ze v skolke vedeli ako na neho, ano, mal problemy pri neuspechoch, vedel sa hnevat a kricat (nikdy mi o tom nehovorili pocas skolky a to ja som sa vypytovala), ale okrem jedneho incidentu nikdy fyzicky neutocil a vedel sa sustredit, obsediet a davat pozor. Doma sme ziadnu zmenu nemali, caka nas sice stahovanie, no na to sa myslim tesi.... tu problem nevidim. Este som dnes obvolala skolsku psychologicku, popoludni sa stretneme a uvidime co ona navrhne. keby som vedela, ze syn ma na presun do aprogenu a zvladne ho a nebude sa toto cele peklo opakovat, okamzite urobim vsetko preto, aby sa tam dostal. no takuto zaruku nemam a nikto mi ju neda.
A aj nas je jedinacik, a tiez je spolocensky. Viac si rozumie so starsimi a vzdy to tak bolo. Tie boli dinosauri a do najmensich detailov. Teraz riesime vojenske stroje, taktiky, boje, druhu svet. vojnu - zaujimaju ho hlavne dokumentarne filmy akehokolvek druhu (akurat zvierata ho nezaujimaju - az na krokodilov).... cize ziadny rozhlad cisto matematicky alebo napr. taky vesmir, no vobec... bolo aj take obdobie, ale je to prec.
Manzel nechcel skusit testovanie na aprogen, lebo tak ako tu pisala @ella_smella , nechcel ho dat medzi deti, ktore maju svoj svet a tym, ze by bol v "inej" triede ho vyclenit od ostatnych. Aj ked ako pise, tie deti nie su take.
Tak ja neviem. dnes som ho davala rano vynimocne do skoly ja a od vecera mi bolo od stresu a strachu az zle od zaludka nespala som, co som sa bala a bojim sa, ze bude zase dnes... lebo viem, ze zle spal a ze obed pre neho velmi dnes nebude, takze unaveny a hladny - vrazedna kombinacia. no zle reaguje aj ked je nasyteny a vyspaty....
Dievcata, dakujem za vypocujte a este raz vdaka @m.i.r.i. za Tvoj prispevok. Silno drzim palce nech najdete cestu von z toho bludneho kruhu. Mne uz kamaratka navrhla tzv. emocny kod - a ja som ochotna vyskusat skutocne vsetko - vratane emocnej terapie a aj homoepatie... proste cokolkvek.

m.i.r.i
8. okt 2018

@maticap. velmi vela co pises je alebo bolo aj u nas...tiez ako prvak este aj druhak riesil dokumenty - preluskal vojnu, navstivili sme Slavkov lebo chcel vidiel Napoleonske bojiska, riesil cinsky mur, Titanic, Gladiatorov...ale aj zvierata - a hlavne tie selmy - krokodily, zraloky, tigre....on nasaval tie knihy o rekordoch a podobne..pohadal sa s ucitelkou, ze najmudrejsie zviera nie je sova ale delfin, lebo on to cital a povedal jej zoznam najmudrejsich ziverat a sova sa tam vobec nenachadzala..alebo jej vysvetloval aka je najvyssia budova sveta, kolko meria eiffelovka...tiez toho roku na prirodovede medzi recou ked im hovorila, ze lietadla lietaju vo vyske asi 10 km tak jej povedal, ze my sme leteli skoro v 12 km vyske tohto roku, ze to nie je pravda...co tak bolo, pilot nam v lietadle vravel, ze letime v 11 800 m..to neskutocne riesil cely let..preco vidime mraky, ako su vysoko, ze my sme vlastne vyssie ako Mount Everest, atd..pri takychto vylevoch vidim, ze ano, stale ho zaujimaju veci, ale akoby to sam popieral..ze ho nezaujima nic..a nic nechce robit ani sa ucit..vlani napriklad ked sme na lyzovacke sedeli na lanovke, tak pri kazdej jazde chcel aby som mu davala priklady na delenie, velke cisla sa vypytoval aby ich vydelil..ese mamka, este...tohto roku uz nic..a vraj matika na urovni priemeru..
A tie boje su aj u nas...muzeum v BB aj vo Svidniku ho zaujimalo. pusky, zbrane...bunkre...psychologicka povedala, ze je to ok, ze to ku chlapcom patri, ja som sa pytala kvoli tomu, ci to nie je zle kvoli potom zvysenej agresivite alebo co..
Nas si tiez obcas vybavi aj rucne strucne....nie je to nastastie casto...ale napriklad mali sme minuly rok asi v aprili velky incident, ked spoluziaka ktory ho podsadol na obede zacal dobat lyzickou do hlavy! A to bol jeho najlepsi kamarat..ucitelka ho musela vyviest z jedalne..a mal i sme co vysvetlovat, ja som tak akurat revat doma mohla a vysvetlovat spoluziakovej mame, co je moja kamoska...on to olutoval, aj si poreval potom doma, ze on to nechcel, ze to samo..ze on sa nahneval a proste impulzivne vyskocil na chlapca...inak nie je agresivny v zmysle, ze by robil zle, nechodi okolo deti a nebije alebo co..len ked jemusa stale krivda podla neho, tak nejakym sposobom vybuchne...vlani letela nejaka tabulka v skole dokonca cez celu triedu, ked prehral nejaku hru..a nastastie sa nic nestalo, ale tabulka sa rozbila a ryha na skrini ostale v triede..co ak by tem bolo nejake dieta a by ho zasiahlo...nechcem si to ani predstavit..☹
Doma nepouzivame fyzicke tresty...nepozera nasilne filmy, velmi malo pozera telku vseobecne, lebo je stale vonku alebo sportuje...mobil nema, tablet nema..ma povoleny pocitac cez vikend na 1 hodinu...a sledujem co hra.stavia Minecraft vacsinou...
Inak moj nie je nachylny na hlad..ale..tiez ked je unaveny alebo sa na nieco neuveritlne tesi ( mame ist cez vikend napriklad na vylet alebo mu ma prist prespat kamarat), tak to vacsinou v piatok v skole nezvladne..raz mi takto v piatok doniesol 3 poznamky co tak zlostil...a poviem casto aj ucitelke uz rano, ze dnes skuste mat s nim strpenie, cez vikend ideme tam a tam, strasne sa tesi, dnes to asi nezvladne ...ale ona nic..da mu 3 poznamky...a ja presne ako ty sa bojim kazdy den ked je takto v skole, ci mi pipne sprava od ucitelky alebo najdem poznamku alebo mi nietko zavola co zas bolo v skole..idem so stiahnytym hrdlom pre neho do druzny

zitaje
8. okt 2018

@maticap. Ja len k tomu, ze ucka v skolke povedala, ze v triede pre nadane deti su sikovnejsie deti a ze tvoj syn nemal zaujem o pismenka... moja dcera v druhom rocniku nevedela poriadne citat-pisat a az ked som to riesila v cppp, ci nema nejake dys- poruchy, zistili, ze je nadana, uplne nahodou. Teraz je v domacom vzdelavani, hned prvy rok zacala prudko napredovat, nedostatky dobehla a fici dopredu svojim tempom a v oblastiach, ktore ju zaujimaju, zvysok zvlada v norme. Takze si riesi grecku mytologiu a netopiere a fungovanie jadrovej elektrarne, a ako nutne zlo si prechadza cez slovne druhy a pod.
Emocne je to neporovnatelne lepsie, nijake vybuchy hnevu, konecne je spokojna...

hettinka
8. okt 2018

@m.i.r.i to, čo píšeš, sa i úplne zle číta a myslím, že ste učebnicový príklad toho, ako vie nevhodný prístup učiteľa a zle zvolená škola pokaziť vzťah dieťaťa ku škole.
Náš príbeh bol na začiatku veľmi podobný, ešte aj s tými obavami o "vyčleňovaní", čo teda vôbec nemôžem potvrdiť. Náš syn sa viac vyčleňoval v bežnej škole, mali ho tam za bifľoša a šprta, učka za nevychovanca, alebo čudáka. A on sa potom predvádzal, aby zapadol ... asi vieš, o čom píšem.

A ked to čítam, tak som veľmi rada, že som vtedy "pohla nebo i zem" a syna z bežnej školy vzala preč. Bol to boj, aj s manželom, on skôr tlačil na syna, nech sa unormálni. A bolo to veeeľa peňazí aj času, ktorý som obetovala, ale spätne nelutujem.

Ja som sa ani nesnažila posúdiť, či moje dieťa má, alebo nemá na APROGEN, to ako rodič nevieš posúdiť. Ja som syna podceňovala, myslela som si, že je to normálne, že je učenlivý ... že je bystrý, ale nie "nadaný". On nie je ten typ, čo len sedí v knihách, hoci záujmy mal vždy trošku iné, ako bežné deti (ale to mala aj staršia a tá v bežnej škole fungovala v pohode).

Inak, náš už je primán na bežnom 8-ročnom gympli, po 5. ročníku už nastal u nás čas z APROGENu odísť, začal sa tam nudiť, zdalo sa mu, že sa málo učia a len projektíky robia. Tak uvidíme, spokojný je aj tam, ale je to len mesiac...

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@m.i.r.i precitala som si o Tvojom synovi a mne to pripada ako problem s autoritou, ktory bolo treba riesit skor, ako to takto vygraduje. Je teda mozne, ze ani ucitelku nema idealnu, ale tak tretiak uz by mohol vediet, ze cez hodinu sa nespieva, ak to teda nie je hudobna vychova. Ak tomu dobre rozumiem, ucitelka vas od zaciatku upozornovala na jeho spravanie, preco ste to neriesili hned? Keby ste boli isli hned v prvom rocniku k psychologovi, tak ste sa mozno nemuseli uz davno trapit (mozno by sa nic nebolo vyriesilo, ale aspon by som si nevycitala, ze som neurobila vsetko, co som mohla). Ja uz mam jednu takmer dospelu dceru a jedna ma 9, obe su vyrazny nadpriemer (starsia ako v matematike, tak v jazykoch, navyse ma mimoriadny vytvarny talent, mladsia hlavne v matematike), ale pri oboch sme volili obycajnu (ale taku prisnejsiu, narocnejsiu) ZS. Ani jedna z nich prve dva roky nijako neexcelovala, same jednotky mali, ale uplne ine deti v tych triedach boli na spicke. A potom zrazu v tretej triede sa akoby poradie otocilo. Totiz, mnohe deti maju prilis premotivovanych rodicov a nastupuju do skoly s tym, ze v podstate obsah prveho rocnika maju zmaknuty, navyse su take snazive, rychle. Moja mladsia dcera napr. bola akoze pomala, kym pocitali do 10 (myslim teda scitovanie/odcitovanie), lebo ona to nevedela naspamat, ona si to pocitala. Ked zacali pocitat cez desiatku, tak ucitelka mi povedala, ze sa mala zrychlila-omyl, ona totiz rovnako rychlo spocita 2+3 ako 15+7, ale naopak ostatne deti spomalili, lebo toto uz tak rychlo nevedeli naspamat. Ale ovela vacsi rozdiel bol vsak az v tretej triede, lebo tie usilovne uz nestihali, casto tam chybalo logicke myslenie a zrazu to utiahnute dieta malo ako jedno z mala same jednotky, pritom tie hviezdy z prvych dvoch rokov uz mali aj nejake dvojky. Ale znamky nie su az take dolezite. Pre mna je podstatne to, co som si vsimla a sice, ze ucitelky v skolke a na prvom stupni casto vidia tie schopnosti deti skreslene-je rychle, tak potom je sikovne, je pomale, to bude mat problemy. Toto som naozaj najma u tej mladsej mala denne na tanieri, lebo ta sa pomaly obliekala, jedla, proste vo vsetkom bola pomala a neustale sa mi snazili vysvetlit, ze este k tomu je augustova, ze jej mam dat odklad. Nedala som a nelutujem. Dievcatko, ktore bolo stale super sikovne, stale su spoluziacky, prve dva roky hviezda, potom zapadla prachom. Kazdy ma svoje limity a raz sa to prejavi, u niekoho na ZS a u niekoho az na VS. Co som tym ale chcela povedat-ak to nevyslo s jednou ucitelkou, to este nemusi znamenat, ze by to nemohlo vyjst s inou-skoda, ze si ho tam nechala tak dlho. Dolezite je aj to, ci Tvoj nazor na ucitelku (hodne nelichotivy) pozna aj Tvoj syn, lebo ak doma pocuva, aka je nemozna, tak potom sa necuduj, ze ju ignoruje. Ono, tak ako mas Ty na nu alergiu, je dost mozne, ze ma uz aj ona na Teba, este horsie ak aj na syna a co si budeme, mnohe ucitelky na prvom stupni su take, ze potrebuju od svojich zverencov obdiv. Ja by som volila zmenu skoly, ale predtym by som si s dietatom sadla a prebrala s nim, ze je dolezite, aby aj on zmenil taktiku. Uz je dost velky, tak by mohol spolupracovat.

mia551
8. okt 2018

dovolim si par poznamok z mojej skusenosti:
1. ja si naopak nemyslim, ze by syn @m.i.r.i mal problem s autoritou, ktory by sa dal v minulosti riesit pri tej istej ucitelke a tom istom sposobe vyucby... co vnimam okolo seba, tak "nadane" deti ako take maju vseobecne trosku problem s autoritou, preto je aj v aprogen triedach uplne iny pristup, deti ucitelov oslovuju krstnymi menami, tykaju si, je tu viac respektujuci pristup, ziadne autority, ako na beznych skolach, co tieto deti potrebuju ako sol...
2. moja dcera ked isla do 1r. tiez nevedela citat, slabikovala trosku sice, ale ziadny vyrazny zaujem o citanie nejavila, zato v matike excelovala, bez problemov ratala nasobilku, percenta, zlomky... podcenovala som ju, myslela som si, ze isto nie je nic extra, len sikovna, mylila som sa, vysla v testoch ako nadana a chodi do aprogen triedy a nemenila by som (to len na margo toho, ze niekto tu vyssie pisal, ze syn nevedel citat, tak ste si mysleli, ze nie je nadany...)
3. k porovnavaniu dievcat a chlapcov, myslim, ze dievcata su uplne ine, budu vo vacsine ticho sediet, aj ked sa nudia, na druhej strane chlapci sa spravaju uplne inak - takze isto by som neporovnavala spravanie dievcat (ci uz nadanych / nenadanych) so spravanim chlapcov a nevyvodzovala by som z toho ziadne zavery. aj toto je mozno jeden z dovodov, preco je v aprogen triedach prevaha chlapcov. nadane dievcata tolko nevystrajaju a "nevytrcaju", pretoze su skratka "poslusnejsie", takze rodicia to nemaju potrebu riesit...

mia551
8. okt 2018

@maticap. isto by som dala syna otestovat (intelekt) a podla vysledku uvidis... mne skor pride, ze asi budes z vysledku prekvapena (pozitivne)

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@mia551 keby si citala moj prispevok poriadne, tak by si mozno pochopila, ako bol mysleny-problem s autoritou tam je a malo sa to riesit uz v prvej triede a chlapec mohol byt niekde inde-bud by sa prislo na to, ze je mimoriadne nadany a odisiel by do takej triedy (co ja vidim, ako najpravdepodobnejsie), alebo by tam bol iny problem a tiez uz mohol byt vyrieseny. A ano, zvycajne su dievcata poslusnejsie, ale zase to vobec nemusi plati vseobecne. Moja mladsia dcera vyda za troch chlapcov, ale hlavne doma. V skole je pomerne dobra, ziadne staznosti na spravanie myslim neboli. Lenze su aj dievcata, ktore si dovolia aj v skole.

m.i.r.i
8. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl
@mia551 dakujem aj ja za prispevky..v obidvoch je iste nieco pravdy..ano, syn ma problem s autoritami, ale nie s kazdym...napriklad trenerov na tenise respektuje, na karate tiez...v skolke ucitelky miloval...
Ano, suhlasim s tym, ze ak by syn pocul na ucitelku doma zle, tak aj on sa tak k nej sprava..ale tak to nie je..praveze ona mu da poznamku, z ktorej mi je uz niekedy aj smiesno, niekedy do placu..ale pred nim sa obaja s muzom snazime vyzerat, ze ucitelka ma pravdu...z toho mi je tiez inak dost zle, lebo vnutorne velmi casto samii bud nesuhlasime alebo si aspon myslim, ze naco zas..co ja s tym spravim...ale pred synom je to akoze vazne, ..mame prednasku, riesime...prpadne dostane nejaky trest za to...dame podmienky...to je to, ze ja s tym potom ani nie som stotoznena, ale nechceme pred synom podkopavat ucitelkinu autoritu...takze dufam, ze z toho to nevyplyva...vypestoval si to casom k nej sam zial a to tym, ze vlastne od prveho rocnika ho riesila..a ono to je potom zacarovany kruh, kedze on spravi blbost, ona reaguje poznamkou a zhadzovanim syna v triede, on potom ju za to neznasa....nedokazem mu vysvetlit ze ked sa bude spravat slusne a primerane, tak ona ho nebude karhat, neda mu poznamku a tak bude vsetko ok..proste hrach na stenu..nespracuje to
A pravdu mas aj v tom, ze tretiak ma vediet ze na hodine sa nespieva..ved to je prave ten problem..toto nerobil ani v prvej triede..on to teraz robi proste uplne naschval a provokacne..to mi je jasne..v prvej triede vyrusoval, opravoval deti, poznamky sme mali aj za to ze vykrikoval vysledky a odpovede za ine deti..ucitelka ho upozornovala aj dopredu, ze Erik nie ze vykriknes, nechaj toho a toho odpovedat a on to aj tak urobil...doma mi potom hovoril, ze on nemohol vydrzat a nechape akoto ten Jozko Ferko nevie a tak mu to ide dlho
A ano, mozno sme to mali riesit skor - ale ono kym to nebolo take horuce...tak sme to este tak nechali...ze ved pride druhy, treti rocnik, zacnu sa ucit viac a narocnesie veci, bude viac zamestnany...ale zial, slo to nespravnym smerom...tiez manzel to tak viac odkladal ked som spominala psychologicku, ze to je predsa normalne, ze chlapci su zivi..zas nebol synjediny v triede co stale nosil poznamky v tom prvom rocniku...mali tam asi 2 co mali este viac poznamok..druhy rocnik bol uz taky horsi v tomto, sme to zacinali riesit..ale objednala som ho k pscyhologicke asi v aprili a dostali sme termin na jul......hlavne teraz ked mi psychologicka vravi, ze nic nevidi a nevie sama posudit z coho to prameni,ze musime s nim pracvat dlhse, ze to chce urcite minimalne 10 sedeni a skusi viacere metody ako z neho nieco dostat..tak to je na dalsie 2-3 mesiace..a ja zatial chodim do skoly ako na ihlach...
A inak u mojho to bolo s matikou inak podobne - v prvom rocniku mi ucitelka hovorila, ze ho mam naucit pocitat rychlejsie s pamati..to pocitali do 10 alebo 20...ze ostatne deti ovela rychlejsie vykrikuju vysledky, ze jemu to trva..a to on presne tak isto pocital, ze nie naspamat ale logicky...on v prvej triede vedel scitatavat a odcitavaat 3 ciferne cisla...pomalsie..porozmysla, a povedal vysledok...nie vykrikol...takisto na nasobilku prisiel sam logicky..nevie z hlavy ze 7*5 je 35...ale porozmysla..porata si to a tak...tiez predbehol v matike deti potom v druhom rocniku uz vyraznejsie...aj teraz zatial matik problem nerobi..vyrata si co treba..a vyrusuje...vacsinou ma vseto dobre alebo nejaku blbost z nepozornosti...ostatne veci ignoruje..
Ja viem, ze sme nieco asi podcenili..a je mi to luto, snazim sa to este zachranit, verim, ze riesenie bude, len ja sama neviem co bude dobre..lebo ani psychologicka nehovori samozreme jednoznacne..ze zmena skoly uricte pomoze..su pripady aj take ej take..ja by som hlavne chcela aby sa jeho vztah k skole zlepsil a hlavne k uceniu ako takemu, aby ho zas zacalo nieco bavit...

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@m.i.r.i tak vies, to, ze v prvom rocniku nespieval cez hodinu a teraz spieva, to je prave to, ze sa to nechalo vygradovat a viem si celkom zivo predstavit aj to, ze ucitelka je uz na neho alergicka-trochu mi to pripomenulo My vsichni skolou povinni-isto si ten serial videla-Vranova bola presne taka akuratna ucitelka a nie s kazdym dietatom si taka sadne-len toto uz trva tak dlho, ze oni dvaja by nemali byt spolu v jednej triede (myslim syn a ucitelka). Ja by som nevahala a prelozila do inej skoly, myslim, ze fakt stacilo-toto nema sancu na zlepsenie. Teda v tej triede to nema sancu na zlepsenie, lebo tam je to cele pokazene. Neviem, ci mate v rozumnom dosahu inu skolu, na polroka sa isto da prelozit, ale ja by som prekladala aj skor.

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@m.i.r.i Inak, chapem, ze Ta to trapi, ale nevycitaj si nic. Je to sice skoda, ze sa premarnil nejaky cas, ale on je este len na starte. A blby start este nemusi znamenat blby ciel.