Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

renab
28. feb 2011

@lenka1911 My sme boli na testoch v štyroch rokoch. Len neviem, ako sa volali a papier som niekde zašantročila. Ale vyhodnotenie testu bolo napísané vo forme:
Analytické myslenie: zodpovedá veku .....(napr. 8 rokov, 4 mesiace)
Číselné rady: zodpovedá veku .....
Priestorová orientácia: zodpovedá veku .....
atď.
Taký klasický IQ test (kde sme sa dozvedeli číslo) mu robili pred nástupom do školy.

lenka1911
28. feb 2011

Dakujem vam krasne za odpovede, lebo na CPPP mi tvrdili, ze testuju iba predskolakov. Tiez mam podozrenie pri malom, ze je nadany a chcela som to mat aj potvrdene, kedze ma take vlastnosti a schopnosti ako u deti jeho veku nevidim-plynule citenie od 3,5 roka, scitanie, odcitanie cisel, pozna trojciferne cisla, zaujem o encyklopedie uz od malicka....je toho vela.... Chcem sa este spytat, ci vase deticky maju tiez striedave nalady, ci je to pre taketo deti normalne alebo to je jeho povahou?. Maly nastupil teraz do sukromnej skolky, a ma problem s tym, ze ak je do niecoho zahlbeny a maju ist napriklad vonku a on to nema dokoncene, tak koniec sveta hnev velky a uz je vsetko nie a neviem. Ako to potom riesite vy so svojimi detickami. Alebo napr. on nebude jest pokial nieco pri tom nerobi napr. si mujsi citat, a tak mu ucitelky beru do jedalne knihu. Jednoducho nebude robit nieco pri com nie je potrebne rozmyslat 🙂
mate aj vy podobne skusenosti so svojimi malymi geniami 🙂

danka_ba
28. feb 2011

@stvura sikula 🙂
ja tiež škôlku neriešim, budem riešiť až školu. V škôle sa majú hrať s inými deťmi, aby sa socializovali ...
náhodne som stiahla nejaké hry na pc, dovolím sa malej hrať tak ma 1 hodinku - je tam pexeso, písmená po Anglicky, vymaľovávanka a taká hojdačka s opičkami, kde na jednej strane sú chlapci a na druhej dievčata v iných poštoch. Takže ona musí vypočítať koľko musí doplniť, aby boli narovnako a vtedy sa hojdajú. Tú hru som jej nepúšťala, zapla si ju sama a po chvíľke sama pochopila čo má robiť a počíta si. Skoro som odpala. Nie som z toho moc nadšená, nechcem aby sa potom v škole nudila - lenže ona to chce hrať sama, tak občas jej dovolím ... 🙂
Pozerám že máš vekový rozdiel ako ja - takže radosť 🙂

lenka1911
28. feb 2011

Nevie mi niektora z vas poradit dobreho detskeho psychologa v Banskej Bystrici zaoberajuceho sa problematikou nadanych deti ?

hajanka
1. apr 2011

@danka_ba Ak ma o to sama zaujem, na tvojom mieste by som sa tesila z toho aka je sikovna a podporovala ju.
Nemas sa coho bat 😉

xlucia
1. apr 2011

@danka_ba das prosim link na tiez pc hry? dik

hajanka
1. apr 2011

@lenka1911 Na toto aj presne upozornuju, ako specifikum nadanych deti. Tieto deti maju na seba vysoke naroky, vsetko chcu sami, vela krat si nenechaju ani poradit, vsetko chcu mas presne a podla svojich predstav, myslia si ze musia automaticky vsetko vediet, ak sa im to nedari, tak su nahnevane a frustrovane. Vela krat sa dokonca ani nedokazu sami pochvalit, lebo si myslia, ze sa to dalo spravit ESTE lepsie (aj ked v ociach inych je to 100%).

susik77
2. apr 2011

@lenka1911 - pre tvojho maleho by bola fajn montessori skolka. oni podporuju tvorivost a beru ohlad na individualitu deti. prave aj v tom, ze ich nechaju dokoncit to, co zacali...nenahanaju ich do dalsich cinnosti ked maju nieco rozrobene a dieta si urcuje co chce robit, ucitel je len pomocnik...

danka_ba
2. apr 2011

@hajanka ved sa aj tesim a podporujem ju 🙂
Prednedávnom mi jedna kamoška hovorila že má synovca v 1 ročníku a nestíha, nakoľko už skoro všetky deti vedia písmenka a on nie, tak idú rychlejsie v škole a on sa musí doučiť doma ... to som počula 1x, ale na druhej strane to podporujem že sa prispôsobia väčšine ...

danka_ba
2. apr 2011

@xlucia lucka ja mam mac book a stiahla som si hry z ich oficiálnej stránky. Ak máš aj ty, pošlem ti link, ak máš windows tak skús pozrieť niečo cez google 🙂

atrami
2. apr 2011

@danka_ba možem poprosiť aj ja link na tie PC hry? Moc ďakujem.

lenka1911
2. apr 2011

@hajanka Presne ako pises, co mu nejde 100%, tak to robit nebude. No horsie to je, ze hoci z lega vie urobit neskutocne diela(aj pri tom samozrejem rozvyja jemnu motoriku), ale co sa tyka precvicovania rucicky pri nejakych ciarkach alebo omalovankach, tak to nehrozi, musim ho velmi, velmi motivovat, aby nieco urobil(ked to neurobi uplne presne ako je vzor, tak je zle, dalej to nechce robit).No som zvedava ako to bude v skole(sama som ucitelka, no s takymto pripadom som sa nestratla.V pondelok ideme k psychologicke, mozno nam da viac rad ako pri vychove, aby sme to nejako nezanedbali.A dakujem za odpoved 🙂

erinnuska
2. apr 2011

môj názor na nadané detičky je taký, že by mali navštevovať normálnu ZŠ , nemali by sa integrovať, podaktorí a je ich dosť vela to nezvládajú. Môj syn navštevoval takúto triedu štyri roky, potom sme s tým sekli a je v normálnej triede, veeľmi spokojný. Šikovný bol, mal jedno z najväčších IQ v triede, ale.... Rodičia deťom príliš často prizvukovali, vy ste iní, nadaní, nie ste ako tí ostatní, detičky to trochu nezvládli a dnes sú ôsmaci a učiť tam je pre učiteľov ako nočná mora. keď je niekto nadaní a šikovní, prejaví sa to hocikde , majú mať normálne vzťahy s ostatnými a ukázať kto na čo má v kolektíve. Prípadne sa to ukáže na strednej a vysokej škole. Ja by som tam už dieťa nikdy nedala.

danka_ba
2. apr 2011

@atrami ahoj, máš mac book? lebo na windowse to nepôjde ..

atrami
2. apr 2011

@erinnuska , v podstate súhlasím,ale.....Záleží aj na ZŠ, aký má prístup k takýmto deťom a aké má možnosti. Syn je nadaný, ale tiež sme ho dali do normálnej školy. Problém nastal, ten, že v triede je ich veľa a učiteľka nemá možnosť individuálneho prístupu. Syn si bohužiaľ ťažko zvyká v novom kolektíve, tak až v piatom ročníku bude prestupovať na pravdpodobne na 8. ročné gymnázium.

@danka_ba nemám mac book ☹ ☹ ☹

danka_ba
2. apr 2011

@atrami tak potom ti to nepôjde ☹

atrami
2. apr 2011

@danka_ba to mi je jasné 😉

hajanka
4. apr 2011

@lenka1911
Mozno on to berie ako nieco pre neho jednoduche, nezaujimave a radsej sa venuje niecomu inemu, co ho prave teraz (v tomto obdobi) najviac zaujima. Neviem... Kolko ma rokov? Moj napr. nikdy neprecvicoval nepisal nejake ciarky, obluciky... ja som do toho nikdy netlacila a ani jeho to asi nezaujimalo, kedze to nerobil. Za to on zacal rovno s pismenkami, palickovymi, potom pisanymi (4r). Uplne prvy krat v krizovkach. Potom neskor uz mas niekolko zapisnickov 😀 kde si vzdy nieco zapisoval, zaznacoval... naucil sa pisat a plynule citat bez akejkolvek pomoci alebo sedenia a ucenia.
Takze, tvoje dietatko moze byt na tom mozno nejako podobne.

@erinnuska
"môj názor na nadané detičky je taký, že by mali navštevovať normálnu ZŠ , nemali by sa integrovať."

S tymto ja nemozem suhlasit! To ze mnohe deticky to nezvladali, ako sama pises, je hlavne LEN a len chyba samotnych rodicov. Pretoze taketo deti si vyzaduju iny pristup nie len od pedagogov v skole, ale hlavne aj od samotnych rodicov a ich iniciativy. Ak im maju kazdy den prizvukovat ze su ini, nadani a musia automaticky vsetko vediet, tak sa im ani necudujem. Na druhej strane to zavisi aj od pedagogov a ich pristupu. Pre ziadneho specialne kvalifikovaneho a vyskoleneho ucitelka nadanych deti by nemalo byt ucenie nocna mora. To je jednoducho nepripustne. Ver tomu, ze ani ja by som tam svoje dieta nedala.

Velmi casto sa stretavam s odlisnymi nazormi na tieto deti a ich sposob vyucby. Niektori rodicia si hovoria ze ich dieta je byste, sikovne, mudre, len nie nadane. Niektori maju casto nerealisticke predstavy o tom, co intelektove nadanie vlastne znamena. Dieta nemusi byt mini Einstein. Vacsina rodicov ma strach z toho stitku "nadany". Bohuzial, niektori veria, ze ich dieta bude stastenejsie ak bude priemerne, alebo len mierne nad priemerom.
Co sa stane ak nadane deti nedostanu ich intelektu zodpovedajuce vzdelanie? Je to riziko, mozu trpiet na nudu, frustraciu, nepochopenie, neuspech, alebo sa mozu jednoducho potopit na urovem priemernych ziakov a nikdy nedosiahnut ich plny potencial. Pretoze intelektovo nadane deti potrebuju mat moznost ucit sa podla svojho tempa, nie niekoho ineho, preskocit prace ktore uz poznaju, potrebuju pracovat s abstraktymi pojmami, ktore vyzaduju viac nez jednoduche myslenie a viac nez klasicky pristup. Potrebuju svoj potencial rozvijat, nie stagnovat.

lienockaa
4. apr 2011

@hajanka -suhlasim.. 😉 hlavne s tym, ako to citia rodicia takych deti..ak niekto prizvukuje svojmu dietatu, ze je ine, lepsie, nadane a musi vsetko vediet a zvladat, to asi nebude celkom v poriadku rodic.. 😉 vacsina rodicov ma strach a radsej by chceli, aby dieta bolo "normalne", len aby nevytrcalo z davu, aby nan nepozerali ako na zjavenie, ci "exota"..tot moj skromny nazor..

stardust
4. apr 2011

@lienockaa to mi pripomenulo jednu reportaz o rodicoch, ktori obaja su clenmi mensa klubu a ich deti su tiez nadpriemerne inteligentne. Z rodicov som mala pocit, ze si navzajom spravili aspon 30 IQ testov, kym spolu vliezli do postele a detom stale prizvukovali, ze su este inteligentnejsie ako ich spoluziaci v skole pre mimoriadne nadane deti. Nikto im nedal pravo urazat ostatne deti, no som zvedava, co z ich deciek vyrastie, lebo len samotne IQ pre uspesny zivot castokrat nestaci.

renab
4. apr 2011

@stardust O tom, že vysoké IQ ani zďaleka nestačí pre šťastný a úspešný život viem dosť veľa, nakoľko ja som len "prenášač" (rozumej tá priemerne inteligentná) genetického materiálu a moji štyria spolubývajúci vysoko nadpriemerne inteligentní. Dodnes nechápem, že som ešte duševne zdravá. Takých nepraktických ľudí, ako mám okolo seba už dvadsať rokov, nepoznám. 😀 Ale aj tak ich mám rada. 😉 Žiadna kamarátka mi nerozumie, keď poviem, že by som radšej mala také priemerné deti a s nimi aj priemerné starosti. Všade počúvam, ako sa mám dobre, nemám s deťmi žiadne problémy. Tak už radšej o tom ani v okruhu známych nehovorím. Viem len, že vychovávať takéto deti vôbec nie je jednoduché.

lienockaa
4. apr 2011

@stardust -ze IQ testy pred tym, ako si lahli do postele.. 😀 😀 vsak hovorim, neboli celkom v poriadku rodicia..😉

filipal
5. apr 2011

@renab 😀 😀 😀
ja ta chapem! mam nieco podobne doma.... 😝

atrami
5. apr 2011

@renab , tiež to máme doma. Čo moje dieťa všetko vie, normálne nechápem. Ale zaviazať šnúrky alebo, že priniesol bundu spolužiaka a kde má svoju to nevie 😉
U mojho najstaršieho syna je problém, že síce je nadpriemerne inteligentný, ale veľmi utiahnutý, takže to, že je múdry mu musím prímomínať, lebo on ten pocit nemá.

hajanka
5. apr 2011

@atrami
Ja tiez obcas nechapem 😅 a zaviazat snurky si tiez stale nevie 😀 a sranda je to ze som si tiez vsimla ze vela nadanych deti taketo veci poklada za zbytocne sa ucit.

Inak, ja by som nepripominala ze je mudry, mozno (hovorim len mozno, ty ho poznas najlepsie) prave preto sa citi taky utiahnuty (ako som pisala vyssie, ze rodicia detom stale opakuju, si nadany, si mudry... a ono im to po case zacne liezt na nervy, tak zacnu bojkotovat a branit sa roznymi sposobmi a najradsej by boli "normalny" priemerny, len aby sa im to nemusela stale opakovat a mali pokoj). Ked uz, tak by som ho skusila posmelit tym ze ho budem casto chvalit, alebo mu poviem aky je sikovny, aby sa potesil a citil, ze to co robi robi dobre a ma to vyznam, aj teraz aj do buducnosti.
Ja to nechavam uplne volne. Nic nepripominam, dokonca sa o takychto rozdieloch nadanych a podobnych veciach doma ani nebavime, proste syn chodi normalne do skoly ako ostatne deti, len obsah vyucovania sa lisi. Nic menej, nic viac. Ziadne nalepky, ziadne vynimky.

atrami
5. apr 2011

@hajanka , vieš on má ten problém, že všetko veľmi prežíva- veľmi gestikuluje-rozhadzuje rukami- jednoducho veľmi rýchlo myslí. Iným deťom je to smiešne a jeho reakcia je plač. Lebo má pocit, že sa mu vysmievajú. To povzbudzovanie, pripomínanie, že je múdry, nieje typu Ty si najmúdrejší na svete. On má neuveriteľne široký rozhľad.
Je to len povzbudzovanie, aby sa nebál prihlásiť a hovoriť pred inými. On má s tým problém úplne od malička. Samozrejme, že veľa chválime. Ale na druhej strane aj musíme kontrolovať. Dosť často zabúda pomocky o častiach oblečenia ani nehovorím.
Žiadne dieťa nieje dokonalé /samozrejme pre nás áno/. Prostrený syn je naopak až veľmi sebavedomý, niekedy až moc. Takže spolu sú dokonalá dvojka a keď sa k nim pridá najmladší....Mám toho vyše hlavy 😀

hajanka
5. apr 2011

@atrami
Samozrejme je to velmi individualne. Ku kazdemu treba pristupovat inak a ty sama najlepsie vies ako ho povzbudit 😵
Drzim palce!

renab
5. apr 2011

@atrami Tvoj najstarší syn je asi takej povahy ako moja najstaršia dcéra a najmladší syn. Tiež nemajú potrebu niekomu ukazovať, čo všetko vedia. Zato prostredný ešte aj učiteľku riadne potrápi. Kameňom úrazu sú bežné veci, o ktorých, keď im hovorím, ako by som hovorila s neandertálcom. Oni nechápu mňa a ja nechápem ich. Teda oni nechápu väčšinu ľudí okolo seba. Naposledy som synátorovi (maturant) vysvetľovala, že chodiť do školy v pyžame je asi nevhodné. Podľa neho mám problém len ja a v škole si to nik nevšimol. 😒 O tom, že dokáže zo školy prísť bez nohavíc, mikiny a ešte navyše tvrdiť, že on takú nikdy nemal, ani nehovorím.
A môj manželík, to je vrchol nepraktického chlapa. 😉 Keby ste niekedy počuli náš rozhovor, to je ako by sa bavili spolu dvaja hluchí.
Dcéra sa teraz dala na kurz posunkovej reči a ja jej jednoducho nedokážem vysvetliť, že to, čo je pre ňu logické a jednoduché a trvá jej to 10 minút, sa sedem iných ľudí nedokáže naučiť za dve vyučovacie hodiny. Je z kurzu sklamaná a vyzerá to tak, že som zaplatila drahý kurz a ona sa to radšej naučí sama.

atrami
5. apr 2011

@renab , už som sa zľakla, že len naša rodina je taká ,,nenormálna". U syna je bežné, že v zime má spodky a kraťase a dovod -,,veď boli na vrchu tie nohavice" ja pochopiť nedokážem. Zo šatníka, ktorý zabudol v škole už by sa obliekli traja a to je len druhák. Jemu je jedno, že má inú bundu. Veľkosť aj farba sedí, tak načo to riešiť. Prostredný syn to je iný vtáčik. Pol hodiny mi ráno bude vysvetlovať, prečo on nomože ísť do školky a aká to je v jeho živote zbytočnosť.

Doteraz sa smejeme na synovej príhode zo školky. Bola u nich logopedička a chcela od neho zvieratko, ktoré sa začína na rovnaké písmeno ako jeho meno /Paťko/- On na ňu namiesto očakávaneho - pes, papagáj... vyvalil- pachycefalosaurus. Nikto nechápal o čom hovorí. 😀

renab
5. apr 2011

@atrami Prajem ti pevné nervy. Ja som si myslela, že z toho vyrastú. Ale to bol veľký omyl. Veci strácame dodnes (výnimkou je dcéra), komunikácia viazne stále.
Môj syn sa na zápise s učiteľkou vôbec nebavil. Na čokoľvek sa ho spýtala zahlásil: "Taká veľká a nevie?". Veselo všetkým tykal zhruba do 10 rokov. Do školy sa pripravoval tak, že hľadal v encyklopédiách informácie, ktorými by učiteľku zaskočil a nevedela na ne odpovedať. (ale to bola chyba učiteľky, lebo ona ho zhadzovala, že nevie kresliť a spievať)