Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hajanka
10. apr 2011

Na trochu inu notu. Ak mozte poradit.
Moj drobec snazi byt vo vsetkom 100% perfektny. Ako, na jednej strane ho chapem, aj ja ak nieco robim, tak chcem aby to bolo na 100%. Na druhej strane, on sa strasne pre vsetko zlosti, ked sa mu nedari, ked nieco nieje tak ako to on presne chce, absolutne sa nevie sam pochvalit, povedat si "jej to som pekne napisal" alebo "toto sa mi podarilo", v poslednom case je velmi negativny... na vsetko... zima je hrozna lebo sa musi vela obliekat, leto je zle lebo prsi, na vsetko si najde odpoved preco "nie"!
Vysvetlujem a motivujem ako viem, ale zatial marne. Pytala som sa uz aj ucky ci si to aj ona vsimla v skole, na hodinach, ked nieco riesia a tak, ale povedala ze vobec nie.

lienockaa
10. apr 2011

@hajanka -no..tak to keby aj mne niekto poradil..moj celkom pekne kresli, podla mna, na svoj vek..hlavne auta..ale ked mal asi 2,5 roka, tak sa mu to asi nedarilo podla jeho predstav, velmi sa zlostil nad kazdym vykresom, ked sa mu to nepodarilo, cele auto zacarbal a hadzal farbickami a tak.. az uplne prestal kreslit na niekolko mesiacov.. 😕 a nedal sa vobec presvedcit, ze kreslit vie..nastastie sa zase k tomu vratil a kresli lepsie ako predtym..napriek tomu mava sem-tam na tie vykresy nervy a vtedy musim kreslit ja, lebo on to vraj "nevie"..a uplne najviac sa zlosti, ked ani ja nenakreslim podla toho, ako si to on predstavuje..ale ja mu do hlavy nevidim, ze ake koleso ma mat podla neho auto a cojaviemco.. 🙂

hajanka
10. apr 2011

@lienockaa, no presne rovnako na tom sme 😖

bets
11. apr 2011

nie je to tym, ze intelektovy vyvin predbehol emocionalny vyvin?
mam pocit, ze psychologovia, ktori sa zaoberaju nadanymi detmi o tomto casto pisu, ze to patri tiez k specifikom nadania.
ked sme boli na testoch, tak psychologicka spominala, ze skumala dceru, ze ked uz zlozite ulohy nevedela, ako reaguje, ci sa hneva, alebo inak negativne naladi.
a co s tym robit? asi chvalit a podporovat dieta, inak neviem... je to s nimi tazke...
ja napriklad viem porozumiet dcere, ktora sa snazi skryvat svoje schopnosti a chce byt priemerna a zapadnut medzi deti. takze ju stale povzbudzujem a chvalim.
naopak synove osobnostne crty su mi dost vzdialene a dlho rozmyslam, po kom ten chlapec je. muz si uz svoje pocity z detstva nepamata, takze skusam v rodine, ze kto by si na vlastnej kozi pamatal podobne citenie z detstva ako ma moj syn. tak velmi by som chcela syna chapat.

geegee
11. apr 2011

@lienockaa moj syn tiez odmietal kreslit. Rovno povedal, ze nevie kreslit. Zbytocne som sa snazila a hikala nad jeho cmaranicami...skonstatoval, ze to nie je dobre nakreslene a basta.

@bets intelektove nadanie, resp. vyrovnavanie sa s nim, je ine u dievcat a u chlapcov. Dievcata skor zapadnu, prisposobia sa a chlapci sa s tym vyrovnavaju inak 🙂

Ja som sa rozhodla v piatok a syna som zapisala do triedy pre nadane deti od septembra. Bude mat len 5 rokov a 1,5 mesiaca v case nastupu do skoly. Hlavou mi behaju myslienky, ze uz bude mat povinnosti do konca zivota, uz to nebude lazo-plazo ako v skolke...takze nemam 100% istotu, ze moje rozhodnutie je spravne ☹

alure
11. apr 2011

@hajanka my sme na tom tak isto,malý sa dokáže "nahnevať na celý svet" ak niečo nie je podľa jeho predstáv a na 100% ..myslím si že hlavne chlapci majú problém vyrovnať sa s niektorými skutočnosťami a ako píše @geegee dievčatá skôr zapadnú a prispôsobia sa. My sme sa na túto tému rozprávali aj s psychologičkou,ale bolo tu viac situácií ktoré sme museli zvládať a recept na to bohužiaľ nie je 😒 asi len počkať kým z toho vyrastú 😖
@geegee si si úplne istá že nástup do školy v takom skorom veku napriek nadaniu je ideálny? Ja viem že dieťa sa môže nudiť ale myslím si že potrebujú čas na "dozretie" na školskú dochádzku a 5 rokov je dosť málo,aj keď napr.v Anglicku chodia detváky do školy už od 5 tich rokov...ťažko povedať,ak ťa v tom plne podporuje aj psychologička a máš školu kde to akceptujú a sú na to pripravený tak je to fajn,len veľa krát sa stalo že dieťa sa vrátilo do škôlky a nastúpilo do školy až po tom 6 tom roku....určite to zváž aby potom netrpel ..tieto deti sú väčšinou "emočne labilnejšie" a predsa len nedokážu reagovať lebo im chýbajú "životné skúsenosti" .....

geegee
11. apr 2011

@alure nie som si ista...keby som si bola, zilo by sa mi lahsie...ale tak nejak mi to vychadza ako jedna z moznosti a tak psychologicka na vysetreni, - moja byvala kolegyna - ako aj pedagogovia v skole ma doviedli k tomuto rozhodnutiu. Ja sama som skolska psychologicka, takze si uvedomujem, co robim...a o to je to este tazsie. Nie som si naozaj ista, ci robim spravne - pojde do skoly pre nadane deti, kde sa pracuje rychlejsim tempom, navyse spoluziaci budu o rok starsi, ucitelky su tam ale pripravene na taketo deti. Kym ho tam nedam, nezistim, ako tom tam zvladne 😔

alure
11. apr 2011

@geegee tak to je jasné moja a moc vám držím palčeky. Zase na druhej strane do pol roka sami uvidíte aké budú jeho reakcie a deti sa môžu vrátiť do škôlky. Ja mám syna tiež v takejto škole,začal chodiť síce do "normálnej" ale po pol roku sme to museli riešiť a teraz sme radi že je "medzi svojimi" a nevytrča z radu ako predtým ale hlavne jemu je ľahšie a je spokojný čo je prvoradé.

lienockaa
11. apr 2011

@geegee -drzime velmi palceky.. 😵 mozno to bude celkom dobre zvladat, uvidis.. 😉

a stretli ste sa s takym cudnym citanim niektora?..ze precita slovo po pismenkach odzadu, ale ked docita, povie ho dobre odpredu.. 😕

hajanka
11. apr 2011

@geegee, ja keby som o tejto forme studia a vzdelania nadanych na Slovensku vedela skor, tak by som urcite uvazovala o predcasnom zaskoleni. Ako pise @alure a ako som uz aj ja pisala, syn zacal chodit do skoly od 4.r. v Anglicku. Tam je to povinne a neda sa hovorit o nejakej nepripravenosti. Ono je pravda ze to tam ani nie je take prisne ako u na Slovensku, ale tie deticky sa tam uz fakt ucia, ale inak ako tu, hravou formou, pocitat, spelovat, atd..., aj sa popri tom hraju, aj idu von niekolko krat denne, nesedia v laviciach, nenosia domov DU, citaju knihy,.. a predsa sa ucia. Kazdy den nieco nove. Je to uplne na inej rovine ako to co tu robia 4-5r. deti v skolkach.
Rozdiel u nas je len v tom, ze nie nase deti ale hlavne rodicia na to nie su pripraveni (zvyknuti) ale na druhej strane, ani nas skolsky system na to nie je pripraveny a prisposobeny. Ine je to mozno v triedach nadanych, tam je system a metodika vyucby ina, tam (si myslim) sa dokaze 5r. dieta zaclenit lepsie do kolektivu a aj osobitnej pozornosti sa mu dostane (malo by dostat). Ak by som o tomto sposobe vedela skor, drobec sa nemusel prenudit ten jeden polrok v skolke. A bol by este aj happy, pretoze on vzdy inklinoval k starsim detom a dospelym ako k rovesnikom a mladsim detom. Takze ani toho ze bude medzi samymi starsimi detmi by som sa ja osobne nebala, skor naopak. Sama najlepsie vies aky typ je tvoj drobcek, aku spolocnost vyhladava, a mozno ti uz dokaze aj sam vysvetlit co by chcel. Mozno ste sa s nim o tom uz rozpravali. Co on na to? Ale sice... ja by som mozno na to ani nejak velmi neupoznovala sposobom ze "uz nebudes chodit do skolky", alebo "uz budes velky skolak a budes sa musiet ucit a mat povinnosti" "chcel by si?" (ak budes uz presvedcena ze to je to prave pre neho), iba by ho to mohlo vystrasit, jednoducho iba nejak tak nenasilne pozvolna prejst a nerobit z toho velku vedu. Z osobnej skusenosti viem, ze prvaci v tychto skolach sa ucia hrami. Mavaju vela vela roznych logickych hrier. Ani o tom nevedia a predsa sa ucia. Len nie to beznou formou ze knihy a poucky a odpisovacky...
Ked sme uz po preskusani z PPP isli na skolu na DOD alebo co to bolo, boli sme sa pozriet na vyucovanie, tak som sa tak zarospravala s ucitelkou a jemu uz bolo dlho cakat, tak ho ina vzala do triedy a dala mu tam lustit nejake pracovne listy. Neskor mi povedala, ze tam riesil boli pracovne listy prvakov z konca roka. On s nimi nemal uz vtedy problem. Ja fakt neviem odkial to berie, nikdy som mu nic nevysvetlovala ani ho nic zamerne neucila. Teraz chodi do 1. rocnika a aj tak sa mi zda, ze sa nudi, je len malo veci ktore su pre neho skutocne nove, dokonca ovlada aj ucivo druhakov (nadanych), ked vypracuvavaju nejake pracovne listy, nakuka im poza chrba, pomaha im so slovnymi ulohami ktore ma rad, nasobenie vo velkom je pre neho zabava, nikdy sa to neucil spamati, on si tak nejak vsetko logicky vypocita, spocita, poprehadzuje a uz ma vysledok. (co by som ja za to dala ked som este chodila do skoly 😅 )

@bets, podporujem ako viem, netlacim na neho a vsetko sa mu snazim vysvetlovat. Napr. ked sa zacne zlostit ze ako skaredo nieco vypracoval, tak mu poviem, ze je to velmi pekne a ze sa mi to velmi paci, pripadne poviem, ze to a to je aky skvel napad... a tak pod... ale on stale vaha, akoby sa nevedel rozhodnut ci ano ci nie. Akoze nestava sa to nejako moc casto, ale ak nahodou, tak dovidenia... 😕 🙂 no dufam, ze z toho ozaj vyrastie. S nasou psychologickou som o tom este nehovorila, iba s ucitelkou a tej sa zda v skole v pohode.
@bets, moze to byt tym co pisala. Ze intelektovy vyvin predbehol emocionalny vyvin. Ale asi ani s tym sa neda nic robit, ci?

pani, ale uz pisem ako spisovatel. stopnite ma niekto! 😖

hajanka
11. apr 2011

@geegee, akoklvek sa rozhodnete, drzim vam palce. Ako ti dievcata pisu, ak nebude spokony, tak sa vrati do skolky. Takz nemate co stratit. Dufam, ze som ti mojim predchadzajucim prispevkom dodala aspon trochu odvahy 🙂

@lienockaa, s tym citanim, takto cita bezne? Alebo sa takto len hra? Lebo moj sa takto podobne hra. A to hlavne ked sme niekde vonku, tak cita billboardy a rozne napisy na obchodoch odzadu a robi si z toho srandu. Ale on ich dokaze precitat tak plynule 😕 ja si jazyk lamem aby som to vobec precitala a on pekne v pohode a plynulo.

lienockaa
11. apr 2011

@hajanka -on zacal citat len nedavno, najprv dlho dlho cital len po pismenkach spredu, odkedy sa naucil abecedu, ale nevedel spajat do slabik..potom cital vselijako, aj zozadu, ale nespajal..a teraz mozno dva mesiace?..zacal spajat do slabik, precita cele slovo normalne najprv akoby vyhlaskuje a potom spoji..dost slov vie uz aj bez hlaskovania, vacsinou take, s ktorymi sa uz stretol, ze ich uz parkrat hlaskoval..ale teraz posledny tyzden robi, ze cita slovko hlaskovanim odzadu, ale povie ho spravne ako ma byt..len sa mi zda cudne, ze odzadu a ako si to potom v tej hlave prehodi na normalne slovo.. 😕 😕 nechapem..

hajanka
11. apr 2011

@lienockaa, noooo zaujimave 🙂 vobec netusim co preco a ako.... sama si to neviem vysvetlit. Kolko ma rockov? A ked ho na to upozornis tak co, pokracuje po svojom?

atrami
11. apr 2011

@hajanka , aj my sa jedujeme. Mne tiež učiteľka povedala, že on jednoducho rýchlejšie myslí ako koná. U neho sa to prejaví, pri odpise. Často napíše úplne niečo iné, alebo vynechá. Keď mu to poviem, celé to začmára a jeduje sa.

renab
11. apr 2011

@geegee neviem ti poradiť, či si sa rozhodla správne. Viem ti len z mojich skúseností povedať, že sa vôbec nie je kam ponáhľať. Aj keby som dala svojho syna o rok skôr do školy, po niekoľkých rokoch by aj tak nastala situácia, že mu už škola nemala čo dať a musel sa vzdelávať sám. Neverím tomu, že na školách pre nadané deti na úrovni základných škôl pracujú učitelia porovnateľní s vysokoškolskými pedagógmi. To znamená, že vo veku cca 9-10 rokov potreboval niekoho, kto by ho učil viac a to sa dalo len súkromne. Na školách síce sú pripravení akceptovať takéto deti, trochu im prispôsobiť rozvrh, ale to je všetko. Za pár rokov zase len nastane situácia, že budeš riešiť rovnakú vec, ako riešiš teraz. (Ak ste z BA, tak možno nebudete mať až taký problém nájsť niekoho, kto sa bude synčekovi venovať).Nehovorím, že školy pre nadané deti aj triedy s integrovanými deťmi sú nanič, ale je to malé zrnko v mori a podľa môjho názoru skorší nástup dieťaťa do školy nič nerieši.
Držím ti palce.
Je to len môj názor, kľudne ma môžete vyviesť z omylu. 🙂

lienockaa
11. apr 2011

@hajanka -praveze tri roky ma len.. 😕 ale necita tak stale, len ked ma chut..neviem od coho to zalezi, mozno sa tak iba hra..

hajanka
11. apr 2011

@lienockaa, to je este malicky, casom to pochopi, mozno len experimentuje 😝 skus, ked mu budes citat aj posuvat prstom presne pod slovom a v smere ako citas. Neskor ho mozes poprosit aby on posuval prstek a ty mu budes v jeho tempe citat. 🙂
Nic ine ma nenapada.

hajanka
11. apr 2011

@renab, ucitelia urcite nie su porovnatelni s pedagogmi na VS. Samozrejme ich vzdelanie je ine, aspon z toho co ja viem. Je zamerane na intelektove nadanie a pracu s detmi intelektovo nadanych, ide o pedagogiku intelektovo nadanych, v ramci studijneho odboru Specialna pedagogika a predmetu psychológia nadania v ramci studijneho odboru Psychológia. Ide o specializovane studium.

modra1
11. apr 2011

Ahojte, máte niektorá skúsenosť so ZŠ na Teplickej ul. v BA?

renab
12. apr 2011

@hajanka ja viem, že učitelia na týchto školách študovali špeciálnu pedagogiku ...... Ja som vo svojom príspevku uvažovala nad tým, čo dosiahneš, keď dáš nadané dieťa skôr do školy. Dokedy učitelia budú schopní kvalifikovane odpovedať na jeho otázky. Je mi jasné, že je tam iný prístup, že sa zohľadňujú kadejaké špecifiká nadaných detí. Len neviem, ako je to s učením. Moje deti chodili do normálnych škôl a potom prešli na osemročné gymnázium. Už na bežných ZŠ učitelia nevedeli odpovedať na ich otázky, takže sme ďalšie vzdelávanie museli riešiť iným spôsobom a nakoniec to skončilo samoštúdiom, lebo v blízkom okolí sme nenašli človeka, ktorý by bol ochotný sa venovať dieťaťu.

Takže aby som to zhrnula: podľa môjho názoru skorší nástup dieťaťa otázku jeho realizácie vyrieši len na malú chvíľu a potom sa ňou musíš zaoberať znovu a aj tak hľadať mimo školy. Nie je potom vhodnejšie počkať s nástupom do školy kým dieťa aj emočne trošku vyzreje, nájsť mu realizáciu a dať ho do školy v 6-tich rokoch? (toto je len úvaha z môjho pozorovania mojich troch detí)

hajanka
12. apr 2011

@renab, kazde dieta je ine, ina osobnost, nexistuje riesenie ktore by bolo "to spravne" pre vsetky deti , je to velmi individualne. To musi kazda mama vediet posudit sama, ci ano ci nie. My mozme len napisat nase skusenosti, ktore sa samozrejme vdaka individualite kazdeho dietata lisia.
Niekomu predcasne zaskolenie moze pomoct (prirpad mojho syna), niekomu nie, naozaj sa neda najst spolocne riesenie ktore by pasovalo pre vsetky deti.
Z pozorovania mojho syna viem, ze keby isiel do skoly o rok skor tak by mu to len prospelo (rozviedla som to vyssie). V nasom pripade mu ten cas v skolke absolutne ale absolutne nic nedal, len sa nudil a aj terajsie prvacke ucivo uz pred nastupom do skoly ovladal. Ale aj tak to je lepsie, nez keby mal byt v klasickej skole. Aspon je motivovany rozmyslat, rad vypracuvava projekty, rozne prace, ma rad obohatenie, informatiku...

alure
12. apr 2011

@modra1 my chodíme na Znievsku (Petržalka) boli sme na pohovore aj do Teplickej ale niečo mi tam prekážalo 😒 neviem to vysvetliť,ale samotný rozhovor s p.riaditeľkou bol pre mňa nepríjemný a po rozhovore s p.riaditeľkou na Znievskej som odchádzala úplne spokojná a pevne rozhodnutá pre tú školu. V BA je ešte jedna CENADA a majú detičky aj predškolského veku.Skús pozrieť na nete. Ako Znievska tak aj CENADA sú súkromné školy,Teplická je štátna....

renab
12. apr 2011

@hajanka veď o to ide, tvoj syn je teraz prvák, a ako píšeš, ovláda už druhácke a pomaly tretiacke učivo. Znamená to, že sa viac-menej nudil v škôlke, nudil by sa v aj prvej triede, keby mu nedovolili robiť učivo z vyšších ročníkov. Do kedy budú schopní udržať toto tempo (to obohatenie vyučovania, o ktorom píšeš), resp. kedy sa už tvoj syn bude musieť prispôsobiť učivu daného ročníka a začne sa nudiť znovu?
Aby si ma dobre pochopila, môjmu staršiemu synovi sme už v deviatich rokoch nevedeli odpovedať na jeho otázky z fyziky, chémie, matematiky a nevedeli mu ich zodpovedať ani učitelia. Tak sme zašli za jedným ochotným profesorom z gymnázia, ktorý nám po roku povedal, že už ho nemá viac čo naučiť, že môže ísť maturovať. To znamená, že od desiatich rokov do jeho súčasnosti mu uvedené hodiny v škole nedali nič a vyslovene sa na nich nudil. Čím by mu pomohla skutočnosť, že by bol v škole o rok skôr? Dodnes nie je tak psychicky a emočne vyspelý, ako dcéra. Podľa mňa treba myslieť aj na túto stránku, lebo je rozdiel, keď ti dieťa odíde na VŠ ako čerstvý osemnásťročný, alebo má už aspoň devätnásť rokov. Vedomosti tu nehrajú až takú podstatnú rolu.
S dcérou problémy neboli, tá si študovala doma a v škole sa prispôsobila.
Teraz mám zase prváka. Odporučili nám, aby sme ho dali do školy o rok skôr. Rozhodli sme sa nedať. Už minulý rok by sa v škole nudil presne tak, ako sa nudí teraz. Podľa môjho názoru je to len odsúvanie problému, lebo zatiaľ neviem o žiadnom dieťati na SK, ktorému bolo umožnené napr. odísť z druhého ročníka na osemročné gymnázium alebo podobný iný postup. Ale na druhej strane si ani nemyslím, že by to bolo dobre.

bets
12. apr 2011

@geegee tiez (ako pisu ine mamicky) by som velmi zvazovala, ci dat tak skoro dieta do skoly, aj ked pre nadane deti. ja som napriklad nedala, hoci su novembrove. neslo o to, ze by skolu nezvladli, ale emocne mi nepripadali zreli na skolu..
aj som sa o tom rozpravala so synovou ucitelkou, lebo aj pri dcere som riesila, ci ju dat o rok skor do skoly, a ci do beznej alebo do skoly pre nadane deti.
v podstate mi ucitelka len poukazala na priklady z triedy, kedy dieta sice bolo vynimocne na matematike, ale emcionalne tak nevyspele, ze sa s tym dietatom velmi tazko pracovalo. nebolo ochotne pracovat, nesustredilo sa, len sa chcelo hrat, vsetko ho rozculovalo, vela plakalo, bolo naviazany na rodicov...
nechcem ta od tvojho rozhodnutia odhovarat, ty musis najlepsie vediet, co je vhodne pre tvoje dieta. len som chcela povedat, ze je potrebne zvazit aj ine okolnosti ako samotny intelekt dietata.

hajanka
12. apr 2011

@bets psychologicka neodporuci dieta do skoly (ani na normanlny nastup, nieto este predcasny) ked je dieta emocionalne nevyspele, ak nema ochotu pracovat, nevie sa sustredit, a pod... vtedy uvazuje o rocnom odklade. V PPP sa nenuju len samotnej identifikacii a rozvoju nadania, ale aj emocionalnej a socialnej stranke. Charakteristiky ako zrelost-nezrelost, emocionalna stabilita-labilita, otvorenost-uzavretost, hyperaktivita-pokoj, necitlivost-empatia, istota-neistota, hypersenzitivita-ignoracia sa posudzuju osobnitne a prave preto skuseny psycholog dokaze odlist ci ide o skutocne nevyzrelu emocionalnu stranku kedy dieta nie je skutocne pripravene do skoly alebo ide prejav nadania s ktorymi treba dalej pracovat. (kazdy ucitel ktory uci nadane deti je aj psycholog, sposob ucenia je tiez iny ako v beznych skolach, preto su tam na taketo vykyvu pripraveni) Prave mimoriadne nadane deti sa prejavuju v tychto strankach atypicky. Casto sa prejavuju/javia v tychto strankach ako nezrele. Rackuju, su mazlive, niektore suslu, niektore su velmi uplakane... to je prirodzena reakcia na to ze sa ich organizmus vyvija rychlym tempom. Ako opak tejto emocionalnej stranky je pre nich charakterista ich neunavsnot v akejkolvek rozumovej cinnosti, ak sa u nich nepodporuje ich schopnost ucenia, pamat, tvorivost a originalita, ich zaujem sa straca.

cairka
12. apr 2011

@hajanka , nemáš tak úplne pravdu. Aj tá neter, čo som spomínala šla skôr po doporučení PPP, problémy nastali až neskôr, keď u tých cca. 9 ročných detí začal nástup puberty a dieťa o rok a pol mladšie pochopiteľne ešte ostáva "detské" a v kolektíve tým pádom stráca svoje miesto, lebo má iné záujmy. Ja by som teda už teraz po jej skúsenostiach isto nedala dieťa skôr do školy. ako píše @renab , naozaj tým deťom nič neujde, keď si trocha budujú sociálne kontakty a učia sa žiť v kolektíve v škôlke a po poobediach si doma môže dopĺňať informácie podľa svojho záujmu. aj neter išla hlavne preto, že v škôlke sa nevedela zaradiť, poradiť si s deťmi a to bol možno ten najväčší omyl, ale práve pani psychologička vysvetlila sestre, že to je preto, lebo si s deťmi nemá čo povedať, je niekde inde. A vôbec to tým nebolo, lebo rovnako tápala aj medzi deťmi nadanými. Teraz v 11 rokoch sa konečne stav trocha upravuje, ale tie roky pred tým si mohla kľudne odpustiť 😒
@hajanka , ináč neodpustím si poznámku, veľmi si to idealizuješ 😅 tie školy pre nadané deti, možno tie, čo sú celé školy, tak sú nejak špecificky pripravovaní, ale učitelia na bežnej škole, kde je trieda pre nadané deti sú úplne obyčajní učitelia, na prvom stupni možno absolvovali nejaký rýchlokurz, ale na druhom stupni deti učia tí istí učitelia, ako aj ostatné triedy 😉 Aspoň teda u nás to tak je

hajanka
12. apr 2011

@cairka Len rozpravam z vlastnych skusenosti, vela komunikujeme s ucitelmi a nemam dovod si idealizovat ani vymyslat. Syn chodi do triedy pre MIN deti prave na beznej skole. Mozno sa to lisi aj samotnym programom v ktorom tieto nadane triedy alebo skoly pracuju. Ak vobec podla nejakeho programu pracuju.... U nas su schvalene ucebne plany a vlastna metodika po koniec druheho stupna a na vyucovanie je potrebne studium specialnej pedagogiky vratane akreditovanej pripravy pedagogov. Ale co skola to rozdiel, co dieta to ina individualita. Takze nie je vhodne to skatulkovat. V prvom rade sa treba poradit s psychologom, potom sa uistit co vlastne ktora skola ponuka a ako pracuje s detmi a spolupracuje s rodicmi.

hajanka
11. máj 2011

Ako ide skola? My uz mame po testoch, dopadli vyborne, len v prirodovede drobec trochu klesol 😒 (uznajte, napr. na otazku ake zviera prespi celu zimu odpovedal ze diviak 😅) ale matematika a slovensky jazyk mu vysli lepsie ako na poslednych testoch 😀 tak sa tesim. A davame dokopy ten koncorocny projekt. Inak nic nove...

xlucia
12. máj 2011

@alure prosim ta kde presne je na znievskej skola? kolko platite? a v com je ina oproti beznej?

bets
16. máj 2011

ja uz mam aj druhe dieta prijate do skoly pre nadane deti. riaditelka bola dcerou nadsena. a to som si myslela, ze dcera nie je taka ako syn...
syn urobil uzasnu rocnikovu pracu, prvy krat ju mohol napisat na PC, urobil si to aj v powerpointe a prezentoval cez interaktivnu tabulu.