Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

violetka1
12. jan 2009

Ahoj Alex!

😀 😀 veru povymyslaju tie deti! a ty taka skusena mamina🙂 ejha..4deturence..obdivujem tvoje pevne nervy..moje by uz asi praskli🙂

alexandra
12. jan 2009

violetka ver mi ze nepraskli! 🙂 Ved mam len 2 chronickych hyperaktivnych synov a pol rocne babo k tomu! To je uplne v pohode 😀

violetka1
12. jan 2009

inak ja som tiez z 5tich surodencov, takze uplne viem, ako sme vedeli mamu dozrat🙂)))

alexandra
12. jan 2009

Tak to mam asi Bozsku trpezlivost.. alebo to este len pride 😀

violetka1
12. jan 2009

asi to prve..ta nasa ju Bozsku nemala🙂)
okrem toho bola ucitelka v rehabilitacnych detskych jaslickach (byvali stavy, ked mala jedna ucka aj 20 deti do 3rokov, ked bola dalsia na PN), a ked prisla domov a cakalo ju dalsich 5 detisiek, tak uz bola utahana. Potom rychlo vybuchla 🙂

Tak co robia ti najmensi dvaja? Toho dvojrocneho mas doma, ci v jaslickach?

alexandra
12. jan 2009

Miki je pol dna s detickami a pol dna ho mam doma, okrem stvrtka, kedy chodi na anglictinu, to je doma cely den 🙂 Danielka je pokladik, s tou naozaj nemam starosti, dam jej papat, prebalim, spinkat, pohrat sa a zase dookola 🙂 Nastastie vsetky deti sa navzajom zboznuju, takze ked pridu zo skoly a nakrmim ich, pohraju sa spolu predtym, ako si tie starsie zacnu plnit skolske povinnosti 🙂

violetka1
12. jan 2009

tak to mas super zariadene, si organizatorka🙂
kam chodi Miki na anglictinu? ked to mate len vo stvrtok- ako to vyzera taka hodina pre teke male deti?

alexandra
12. jan 2009

Ale nie, to tak nejak vyplynulo a uz to treba len udrziavat 😀
Miki chodi do Helen Doron, a pridi sa pozriet ako to vyzera, robia ukazkove hodiny, je to super a Kika ma na to prave ten naj vek 🙂

violetka1
12. jan 2009

no este tak, ako by sme tam chodili🙂)
planujeme sa totizto stahovat na stred. slovensko..
tam isto nic take nebude. ale kuknem na webe, co to je.
kolko sa cvaka?
na par dni sa odmlcim, prave cestujeme z domu zase na stavbu..
tak ahojte

alexandra
12. jan 2009

pozri ich web, su vselikde 🙂

Maj sa krasne a hlavne - opatrne! 🙂

vinka
12. jan 2009

Lenka a ako ta mali rodičia podporovat za totality?V tedy také triedy neexistovali a ani také deti(oficialne).Poznám jedného mládenca ktorý skončil základku zo 4 od hora dole a išiel na učnovku.Potom si urobil nádstavbu a dnes ma ukončenú právnicku fakultu.On bol tiež nadaný ale za totality bol problémové dieta.Kde mama bola viac v riaditelni ako v robote. 😉 Lenka a dnes máš možnost vybrat dietatu školu.Ak mu vyberieš pre nadané deti nemusíš sa obávat.Lebo tie deti sú seberovné.Dokonca by som povedala,že niekedy súperia medzi sečbou kto vie viac a takto sa tlačia dalej. 😉
Violetka neviem čo z neho bude ale asi kardiolog nie.On ked robil projekt a vybavila som mu konzultácie u kardiologa.A dr.sa ho pýtal,že či bude raz kardiolog či bude jeho nástupca a on povedal,že nie.On chce byt chemik a robit pokusy. 😀 😀 A potom chce ešte byt kozmonaut.Ale to chcú byti asi všetci chlapci.Chcú lietat do vesmíru. 😀 😀

lenka386
13. jan 2009

Vinka, ja som chodila do skoly uz ku koncu totality, takze uz zacinali fungovat triedy typu - matematicka, sportova, jazykova..Aj nasich nahovarali, aby ma dali o rok skor.. Ale nie a mozno to nebolo zle.. Neviem.. Len som nikdy nebola donutena "makat na maximum" ako som bola schopna a to vidim, ze to nebolo dobre.. Mozno by som dnes dokazala viac veci, aj ked niekedy ma aj za tu trpezlivost pri mojich dvoch drobcoch obdivuju.. 😉
Len to sa obavam, ci ked nemam moc prehlad o takomto type skol, ale snad dokym to bude aktualne, takk sa poobzerame..

vinka
13. jan 2009

Ani ja som nemala prehlad.A ked to prišlo dozvedela som sa.To ti povie jedna známa tu dáka kámoška.Mi sme hladali triedu pre hyperaktívne deti a syn sa dostal do nadanej triedy.Hladali sme jedno a našli sme druhé. 😀

alexandra
14. jan 2009

Ja som nasla toto: http://www.smnd.sk a planujeme co najskor ist na prve stretko 🙂

Btw. tiez som odchovanec matematickej triedy 😅

lienocka235
14. jan 2009

27.1.2009 (utorok) – Deň otvorených dverí na Teplickej od 8.00 – 10.00h. pre budúcich prváčikov a ich rodičov

pridite sa pozriet Alex aj s malym.. konecne sa stretneme... donesiem ti tam knihu od J.L. riaditelky tej skoly.. o nadanych detoch..

inkinka
15. jan 2009

neviem ako sa moze jedna psychologicka vyjadrit, ze by mala radsej obycajne priemerne dieta, to je s IQ 95-105 alebo 90-110? To ze ma niekto napriklad IQ 160, neznamena ze musi byt automaticky nestastny, ked nezapadne do priemeru. Je dost vysoko nadpriemerne nadanych ludi medzi ktorymi si najde spriaznene duse.

zabinka
15. jan 2009

Ahojte, celkom ma zaujala táto téma. Mám tiež doma takmer 5-ročného syna, ktorý už dobrý rok číta (nie síce plynule, ale prečíta všetko), počíta pomaly už aj do dvadsať, napočíta mi v pohode aj do 500. Zaujímalo ma, či na IQ testy potrebujeme doporučenie z MŠ alebo stačí len od lekára. Jedného času nám v škôlke navrhovali, aby sme ho dali o rok skôr do školy. To sa nám však veľmi nepozdáva. Na druhej strane je to hravé, normálne deculo, ktoré bez problémov zapadne do kolektívu. Dali sme ho už aj na angličtinu a zdá sa, že ju zvláda v pohode.

zuzulap
15. jan 2009

ahoj zabinka, nam stacilo len doporucenie od detskej lekarky. Mojmu synovi vychadzaju zle roky, tiez sa mi zda v niektorych oblastiach nadpriemerny, ale celkovo podla mna este nie je zrely do skoly /teda aby sme sa pokusili zapisat ho o rok skor/. Uvidime, ako nas vyhodnoti psychologicka /uz sme u nej mali 2 sedenia/. Treba podla mna brat do uvahy celkovu osobnost dietata, nie len intelekt, a podla mna napr.aj vysku- ved ako by sa citil taky ani nie sestrocny drobec medzi niektorymi suverennymi 7- rocnymi obrami?! a podobne- samostatnost, schopnost sustredit sa... Podla mna sa nemaju kam ponahlat.

violetka1
16. jan 2009

Ahojte spriaznene mamy 😀 😀
som tu po 4dnoch a prispevkov moc nepripudlo!!!
Som strasne stastná - musim to napísat, vcera moja mala zacala hovorit "r"..Upozornila ma na to babka, ze sa jej zazdalo, ze pocula, no ja som asi neverila, ale vcera vecer sme s malou debatovali o ventilatoroch (taka oblubena tema nasej malej) a ona povedala slovicko "stratí sa"..uplne cistucko a potom este vela krat..aj ona sama sa z toho tak tesila, az podskakovala🙂

zuzulap
16. jan 2009

Gratulujem, je sikulka.

vinka
16. jan 2009

Zabinka mi sme nepotrebovali ani od dr.Zobrala nás psychologička bez problémov.Ale to som bola sama z môjho presvedčenia.A ked sme ho chceli dat do takej triedy tak nás poslala riaditelka ku ich školskej psycho.Darmo som rozprávala,že mi same už boli a povedala mi,že je 2 roky do predu.Museli sme íst aj napriek tomu.Violetka no super.Môj talent začal "R" rozprávat asi až v 5-tich rokoch.Ale tiež sám od mseba.Išiel zo škôlky a videl havarku.A hovorí "aha havaria"a sestra moja čo si to povedal zopakuj a on to zopakoval a tak začal hovorit "R" 😀 😀

violetka1
17. jan 2009

vinka mne to zacala vraviet tiez tak znezazdajky..ale vcera uz pouzila R tiez v inom slvoe ale tiez ked nasledovalo v slove po pismene T.
Tvoj Damčo asi mal z toho hlboky zazitok, ked ho to prinutulo pouzit R pri havarii
😀

zabinka
19. jan 2009

Ahojte maminky,
nemala som pristup k netu, tak sa ozývam až teraz. Ďakujem za Vaše reakcie.
Violetka gratulujem, máš doma riadnu šikulku!! 😉
Rozmýšľam, že by som s ním mozno aj isla, ale len tak pre môj záujem. Aspoň budeme vedieť, čo máme doma 😲

maxa555
19. jan 2009

Zabinka, ja som bola u psychologičky zatiaľ bez malého, v podstate sa len poradiť, ako ho podporovať, čomu sa vyhýbať. Všimla som si, že si z NR regiónu. Ak by si chcela kontakt, doma by som mala mať tel. na Mgr. Vargovú z KPPsP na Levickej v Nitre. Môj malý má 5 rokov a tiež okrem iného vyniká v matematike, číta , píše tlačené veľké aj malé písmená (nie síce plynulo, ale snaží sa). Čo sa týka IQ testov, povedala mi, že ich robia detičkám v predškolskom veku, skôr že je to zbytočné. Odporučila nám ho zapísať do projektu na Benkovej ul. Po zápise príde pozvánka na testy. Takže sa teším o rok- ešte máme pred sebou rok škôlky. V škôlke ho bráva p. učiteľka do "veľkáčškej" skupiny, aby sa s "maláčmi" nenudil, takže som zvedavá, čo tam bude robiť na bud. rok. Ale majú super p. učiteľku, hádam mu niečo vymyslí. 🙂

zabinka
19. jan 2009

Ahoj Maxa,
za to číslo by som Ti bola vďačná. Vidím, že aj Vy máte Martinka. Náš Martinko bude mať ani nie o mesiac 5 rokov, takže máme tiež ešte rok škôlky pred sebou. V škôlke sme zatiaľ spokojní, prihlásili sme ho na angličtinu a zdá sa, že to zvláda bez problémov.
Ak by si mohla, pošli mi prosím Ťa to číslo do IP. Ďakujem!! 🙂 🙂

zveron
23. jan 2009

Ahojte maminky, som uz treti rok mimo roboty,
ale stale plati, ak mate podozrenie, pochybnosti, treba navstivit pedagog - psychol. poradnu.
Su to statne zariadenia, zadara, pschycholog vysetri dietatko a ste si na istom.
Aj vo veku dvoch rokov, aby ste mu vedeli prisposobit rezim, hry, pristup.
Lebo tato danost je ako kazda ina, treba ju rozvijat. A to by bola skoda, aby sa to nepodchytilo.
Vela IQ prajem 😉

violetka1
24. jan 2009

Ak je tu teda nejaký odborník, alebo ste niektorá boli na testoch už s 2r. dieťaťom- napíšte, ako to prebieha. Veď s tak malým bábom tam musí by aj rodič, nie?

Podľa mňa je to ale priskoro, určite by som tam nešla s mojou malou- netreba z toho zase robiť vedu, najlepší navigátor na rozvoj by mala mať vlastná mama a nie knihy- veď nejde o zdravotnú diagnózu, ale o radosť. :- N
Ale nezavrhujem dobré rady, aby to nevyznelo, že som úplne proti všetkému.

lenka386
24. jan 2009

Violetka, mne to pripada tiez velmi skoro.. Ja chcem tiez Adamkovi este aspon rok-dva nechat "volny vyvoj" a potom uvidime.. Sice nad cudzim jazykom v skolke by som aj uvazovala, ale u nas nic take nie je..

zveron
24. jan 2009

ahojte baby,

mozno som sa nepresne vyjadrila - nie je to nutnost ist na vysetrenie uz s dvojrocnym dietatom, ani so starsim atd.
Najoptimalnejsie je to pred vstupom do skoly, ale tiez nemusite.
Ako rodicia, zakonni zastupcovia mate plne pravo aj odmietnut akekolvek oporucane psychologicke vysetrenia,
To som len tak vypichla ako jedno z rieseni pri nejasnostiach, ci vase dietako je, alebo nie je nadane. 🙂

zveron
28. jan 2009

Vacsina deti predbehne v istom obdobi svojimi vysledkami svoj fyzicky vek. Vyborne vysleky v jednej alebo dvoch oblastiach ete neznamenaju, ze dieta je mimoriadne nadane. tieto deti predbeli svoj fyzicky vek takmer vo vsetkych oblastiach.

- nadane dieta je suverenne v situaciach, ktore su nezvycajne, nejasne, zdanlivo na seba nenadvezujuce
- oblubuje vsetky druhy rozumovych cviceni - hadanky, rebusy...
- velmi rychlo sa uci a vie originalne a spravne pouzit svoje vedomosti v roznych oblastiach
- strategicky rozmysla, planuje, pruzne spracuva info.

nadanie zahrna aj vynimocny specificky talent - umelecke scopnoti, jazykove, matematicke, priestorove, atd.

niektore SNdeti tak dychtia po info a uceni, ze je ich entuziazmus priam nezvladnuelny. Ine potrebuju cas byt vo svojom svete, pracuju s predstavivostou, intenzivne spracuvavaju dojmy a myslienky

na psych. vysetr. sa berie do uvahy uroven vsetkych kognitivnych schopnosti.