Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

anngee
10. sep 2011

všetkým mamičkám, ktoré si dokážu priznať chybu a podarí sa im ju napravovať (ved chyby robíme každý a bez toho ani nejde kráčať životom) gratulujem k spokojnému životu s ich múdrymi deťmi...a ich deťom gratulujem k dobrým matkám, ktorými tak chceme byť
@jahodka6 citujem bez dalšieho komentára: " keďže som si uvedomila, že vy mi tu nepomôžete"

ywana
10. sep 2011

@indiankaindi @jahodka6 @kaja73 @hajanka @modra1

Citujem: "V každom prípade chcem povedať toľko, že jej šikovnosť (a možno nadanie) nie je ospravedlnením jej chovania."

...a s týmto by som teda nesúhlasila...
...nadanie má veľkú súvislosť so správaním !
...toto nemám z vlastnej hlavy, ale z knihy p. Laznibatovej, ktorá sa nadanými deťmi zaoberá už dlhé roky (je psychologička)...
...v nejakom článku to pekne popísala:
...predstavte si mentálnu úroveň ľudí ako priamku...
...stred priamky predstavujú ľudia s "normálnym" intelektom a je ich väčšina...
...na ľavo sú ľudia s mentálnym postihnutím, ktorí nedosahujú priemer, čiže majú nejaký stupeň mentálneho postihnutia...
...na pravej strane od "normálu" sú ľudia s vyšším intelektom ako je priemer, teda mentálne nadaní ľudia...
...tak ako mentálne postihnutí, aj mentálne nadaní sú "iní", odlišujú sa od "normálu" a aj ich správanie je iné...
...mentálne postihnutí jedinci sa správajú inak a predsa ich správanie nehodnotíme ako "nevychované"...
...prečo tak robíme pri nadaných ???

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : podla mna je tvoje decko nevychovane, a stary rodicia maju pravdu ze ho nechcu, nevychovane deti nikto nechce,,a podla mna za to mozes ty lebo ocividne svoje dieta rozmaznavas, co tak napomenut svoje dieta ze toto sa nerobi predtym ako musi situaciu riesit iny clovek,,,a tiez ohladom toho nadania by som pomlcala,,,moja dcera nie je nadanym dietatom a v siestich rokoch mala urcite rozumnejsie otazky ako co bolo skor chlapec ci dievca,,v siestich rokoch tiez vedela abecedu slovensku a arabsku,,plynule rozpravala tymito dvomi jazykmi, a rozumela anglicky kedze rozpravky stale pozerala v anglictine,,nerozpravala ale rozumela pekne vsetko a to nie je ziadne nadane dieta, a keby zacala v siestich rokoch na niekoho vyplazovat jazyk a kopat ho tak ju napomeniem ak by to spravila aj po mojom napomenuti tak jej jednu vycapim a viacej si to nedovoli,,,a to ze tvoja dcera sa zlosti ked jej dohovaras to nie je prejav nadania ale toho ze ti jednoducho prerastla cez hlavu,,

ywana
10. sep 2011

@hameeda
Citujem: "a tiez ohladom toho nadania by som pomlcala,,,moja dcera nie je nadanym dietatom a v siestich rokoch mala urcite rozumnejsie otazky ako co bolo skor chlapec ci dievca,,

...vzhľadom k tomuto vyjadreniu si dovolím tvrdiť, že nevieš o čom je reč...

hameeda
10. sep 2011

@ywana : mozno neviem o com je rec ale urcite viem ze dieta ktore sa takto sprava k svojmu ujovi ktory ma 30 a matka sa bez slova na to pozera tak to nie je v poriadku,,,a sest rocne dieta otazkov co bolo skor dievca alebo chlapec a potom si odpovie ze chlapec sak jezisko je chlapec mne osobne sa toto nezda ako niejake nadanie,,,moj nazor,,nikto nemusi suhlasit

ywana
10. sep 2011

@hameeda ...mne tá otázka vôbec nepríde nelogická a aj odpoveď sa mi zdá dobrá...to, že nevieš o čom je reč som napísala v súvislosti s tým, že nemáš nadané dieťa a teda nevieš aké sú s tým spojené problémy...stretávam sa veľmi často s javom, že tí čo nadané deti nemajú si myslia, že všetko ide ľahko, že sa nemusíme učiť a že tieto detičky sú rozumné...
...nie, nie je to tak a stretávame sa s množstvom problémov práve v oblasti správania...
...okrem toho aj odborná literatúra popisuje mnoho takýchto problémov u nadaných detí...
...preto nemôžem súhlasiť s jednoznačným tvrdením, že @jahodka6 má nevychované dieťa !

hajanka
10. sep 2011

... este by som pripomenula, ze Jeziska mala Maria 😀 tak a teraz sa mozme dohadovat 😀 😀 😀

... srandujem 😉

hajanka
10. sep 2011

@ywana tak jasne, ze su rozne odchylky v spravani, ale tie som popisala na predchadzajucej strane, no urcite nie take ze urazat starsich, kopat do ludi, vyplazovat jazyk, neprestajne nepocuvat, nedat si dohovorit, ... toto nema s nadanim vobec nic spolocne. Skor naopak.
Laznibatovej teorie dost dore poznam kedze syn je zaradeny do jej programu.

hameeda
10. sep 2011

@ywana: ja nehovorim ze je otazka nelogicka alebo nieco podobne,,otazka je mila a aj odpoved,,ale hovorim ze tato otazka nema nic spolocneho s nadanim,,moja dcera v siestich rokoch aj bez nadania vedela toho viac ako popisuje jahodka, a mala lepsie otazky takto som to myslela,,,a viem si predstavit ze s nadanymi detmi je asi dost roboty,,,a toto som neadresovala nadanym detom adresovala som to jahodke ze si myslim ze jej dieta je nevychovane a ona ako matka zlyhava ked ani dieta nenapomenie alebo nic neurobi necha situaciu riesit uja,,a myslim si ze ked stari rodicia maju jej dietata plne zuby tak asi v tom skutocne nieco bude....aj nadane dieta musi byt vychovane,,aj ked to je tazsie,,,ale musis dat dietatu vediet co sa smie a co nie,,a ak je nadane tak si najdi cestu ako k nemu,,,mozno by to pochopilo niejak inak,,ak je povedzme aj hyperaktivne tak si najdi cestu inu,,ale nie nechaj ho robit co chce a potom sa cuduj ze ho nikto nechce,,mi sa tu nebavime o dvoj troj rocnom dietati pri ktorom by som to pochopila ale o sestrocnej slecne, kde uz vecsinou taketo deti nastupuju do skoly.......tak jej spravanie sa mi nezda ako skolacke,,,skor ako rozmaznane male decko

jahodka6
10. sep 2011

@ywana
ďakujem za pomoc
@hajanka
@hameeda
teším sa s vami, že ste také úžasné mamičky, že všetko zvládate a ovladáte na 1* aj vy ste mi dodali silu dokázať si, že som minimálne taká úžasná ako vy 😉 vďaka vám 😎

ywana
10. sep 2011

@hajanka ...ja si myslím, že "nevychovanosť" má čo robiť s nadaním...veď toto popisuje vo svojich teóriách aj Laznibatová !
...odchýlky v správaní sú taktiež individuálne u každého dieťatka, možno @jahodka6 má "šťastie" a viaceré odchýlky sa nakumulovali v jej dieťatku...

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : nemas za co,,,mozno teraz to beries tak,,ale vsetko zle je na nieco dobre,,mozno ti nase slova pomozu porozmyslat a najst chybu,,,ja som nepovedala ze si zla matka,,,povedala som ze taketo spravanie nie je v poriadku a to je len moj nazor,,,ale myslim ze by si si mala najst cestu ako dieta usmernit pretoze ked bude take nikto ho nebude chciet,,kazdemu raz dojde trpezlivost a ako si pisala obaja s manzelom pracujete,,tak moze nastat situacia ze dieta potrebujes niekam dat ale nemas kam lebo ho nikto nechce,,pokial ho nezvladas sama,,porad sa s lekarkou,,s psychologickou.....

inkinka
10. sep 2011

@jahodka6 ako ju kopol svagor? V zlosti? Nie je kopnutie ako kopnutie, tak, ako to napisala syslica, take jemne aj s komentarom, preco to bolo urobene a myslene len ako vychovny prostriedok je myslim akceptovatelne. Ale vyvrsovat si zlost na dietati je nepripustne, ak to bolo tak, so svagrom by som si to vydiskutovala.

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
predpokladám, že nepracuješ a venuješ sa len detičkám, čiže ťažko budeš vedieť poradiť a tvoje "rady" slabších jednicov skôr rania...ja som išla po rady, nie obvinenia, tie si riešim sama v hlave ja...

hameeda
10. sep 2011

@inkinka : mozno uz to chudak nevydrzal,,,podvedome nasledok dlheho trpenia 😀

jahodka6
10. sep 2011

@inkinka
bolo to v zlosti s hnevom v očiach po tom, čo som ho požiadala, aby ju nechal tak, že sa s ňou porozprávam...

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
pani dokonalá 😉 nezabudla opäť priložiť....

ywana
10. sep 2011

@hameeda ...dobre otázky bývajú všelijaké, možno táto sa zdala mamine výstižná a tebe nie...toto nehodnoťme, inteligencia dieťaťa sa nedá posudzovať z jednej otázky...toto teda dajme bokom...
...prečítala som si znovu jej príspevok a @jahodka6 píše, že pri tej situácii nebola ! ..čiže nemohla zasiahnuť výchovne ako matka...o dva riadky nižšie píše, že to rieši dohovorom, lebo karhanie má ešte opačný dopad na správanie jej dcéry...
...čiže @jahodka6 to rieši, vidí však, že jej riešenie nevyvoláva také správanie dcéry aké by chcela a aké by bolo vhodné a preto sa obrátila na fórum o radu...
...a to, že je "zlá matka a má nevychované decko" mi ako rada v jej situácii nepríde...

...podobné problémy som mala s dcérou...
...moja mama (inak veľmi milá a dobrá žena) ju karhala a napomínala, keď sa mladá nesprávala vhodne...
...výsledok ? ...moja dcéra sa začala správať ešte horšie !
...táto téma vôbec nie je ľahká, tobôž nie je ľahké tieto deti vychovávať...

inkinka
10. sep 2011

@hameeda mne to pripada ako dost vazny problem, deti sa nekopu, dospely sa musi vediet ovladat a reagovat primerane veku "protivnika" .

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : no tak to sa velmi myslis,,mam firmu a som zodpovedna za 19 zamestnancov,,a roboty je viac nez dost.....vies prepac ak ta moje slova ranili ale tvoj prispevok bol napisany skor tak ze chces pocut aky tvoj brat a tvoji rodicia su kruty a chudak tvoje dieta,,pozri nikto nevie lepsie ako ty co robit,,ty si jeho matka poznas ho najlepsie tazko najdes tu rady,,,,ale ked chces pocut radu,,,nedovol aby sa takato situacia opakovala a hlavne nenechaj tvoje dieta aby videlo ze si sa ho zastala,,,s bratom si to vyries sukromne ze nema kopat do tvojho dietata nikdy toto a ani nic podobne neries pred dietatom,,pretoze potom by mohlo nabrat dojem ze si moze robit co chce,,potom je jesne ze neuzna v ujovi autoritu ked aj mamka stoji za nim,,vyhres svoje dieta nie dospelu osobu,,aj ked ta dospela osoba pochybila,,,aby dieta vedelo ze ujo je ujo nie jeho kamarat

jahodka6
10. sep 2011

@ywana
ja som uviedla už v prvom príspevku do úvodzoviek, že je "mimoriadne nadaná", to či ju možno radiť k nadaným netuším...myslím, že je šikovná a od narodenia iná ako moje staršie deti...pri rovnakej výchove rozdielne chovanie atď...preto tá žiadosť o pomoc
@inkinka
to si myslím aj ja, preto som požiadala svokrovcov...ja si urobím "poriadok" so svojov dcérou a oni nech si urobia so synom, no nepochodila som, proste chybu vidia len v nej...

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
ak je to tak beriem späť...ale situácia sa mala tak, že som ho požiadal, že si to s ňou vyriešim, keďže sa chovala neprimerane a vyplazovala mu jazyk a on ju kopol až potom...čiže z mojej strany som zostala v šoku, že nerešpektuje moju požiadavku...to, že sa chovala neprimerane k jeho priateľke som sa dozvedela až neskôr...mohlo to súvisieť s tým, že svokrovci jeho priateľku nemusia a pred malou ju ohovárajú a riešia že sa im nepáči a tak...čiže tu vidím problém aj v starých rodičoch....

zuzana76
10. sep 2011

ahojte

ja si myslim, ze uz len to, ze
@jahodka6 si uvedomuje,ze maju problem a chce ho riesit je fajn, nepomoze pri dcerke ani take, ze ked ublizuje druhym, alebo sa nevhodne sprava, tak si smutna a nepaci sa ti to?

ja mam tiez trochu taky miniproblem, neviem ci syna zaradit medzi nadane deti. Zacal chodit do skolky, pozdravi zasadne len jednu ucitelku a dalsie ucitelky pozdravit nechce, tu jednu triednu, aj vyobjima a pekne pozdravi, uz som mu to vysvetlovala,ze sa mi to nepaci a som smutna z toho, uvidim ci zaberie, tvrdil najskor ze zdravit nebude, ale potom po dalhsom pohovore povedal,ze teda buduci tyzden pozdravi vsetky pani ucitelky. Ma 4 roky, chodi do skolky len tyzden. Od 2 rokov pozna celu abecedu, uz vie teraz aj pisat jednotlive pismena, ale precitat cele slova nie, pocitat vie asi do 50 a spocitavat a odpocitavat bez chyby s pomocou prstov do 10. Pozna uz ako tak svetadiely a niektore staty vie ukazat na mape, vsetko co vie, tak podotykam,ze ho neucim, ze sadneme k atlasu a drilujeme staty na mape, ale on sa na to zacal sam pytat, rovnako aj na pismena, cisla, spocitavanie, atd...Ma tiez dost premudrele otazky a stale sa niecim zapodieva, jeho spanok je nekludny a casto sa v noci budi a nieco riesi. Je skor introvert zahlbeny do seba, ale vie sa aj porozpravat s tym, kto mu je sympaticky. Minule sme boli v nakupnom centre nakupit mu veci do skolky a po nakupe mi povedal - maminka, napocital som 29 peknych tiet. 😀 mne sa zda iny, ako deti v jeho veku, vacsinou je dobry a jeho spravanie je v poriadku, ale proste niekedy nie. Ale nie je agresivny, ale skor taky svojsky.neviete mi doporucit nejaku literaturu? Rozmyslam aj o navsteve psychologa, co sa na takej navsteve deje? Rada by som jeho talent rozvijala.

inkinka
10. sep 2011

@jahodka6 bolo by lepsie, keby ste si vsetci dospeli sadli a porozpravali sa o tom, co ocakavaju oni od teba, co ty od nich, riesenie, ze kazdy si urobi to svoje moze byt len ciastocne. Skus sa so svokrovcami pokojne porozpravat, vysvetlit im, ze ty urobis maximum, ale potrebujes aj ich pomoc. Moja dcera bola pokojna, ale sem tam ju nieco pochytilo, ale jej ucitelka, specialna pedagogicka to velmi dobre zvladla a velmi jej pomohla. Prajem ti, aby sa aj vam taka postastila 🙂

hajanka
10. sep 2011

@jahodka6 pravdepodobne vidia chybu aj tvojom rieseni problemov, o ktorom som uz pisala.
No stale sa tocime dokola 🙂
Urcite by ju tvoj svagor nekopol, keby ho nevyprovokovala, jeho spravanie tiez nebolo vhodne, ale v provom rade islo o tvoju dcerku ktora to vsetko zacala a tiez nevies co robila ked si tam nebola.

@jahodka6 @ywana uz som napisala asi vsetko co ma napadlo, takze koncim 🙂 moj zaver je taky, ze rodicia dcerke venuju velmi malo casu kedze su pracovne vytazeny, ta to citi a nema dostatocne podnety na rozvijanie a ucenie sa, plus este to ako jahodka riesi problemy, to ju posilnuje v dasom podobnom spravani. Jahodka, drzim palce aby sa to vyriesilo co najlepsie a mohla si sa ty aj tvoja rodina z dcerky len tesit a byt na nu hrda.

jahodka6
10. sep 2011

@inkinka
Ďakujem, práve pre takéto rady a energiu som sem prišla 🙂 ...presne to som mala v pláne urobiť...
@zuzana76
bohužiaľ aj to som skúšala, ale nepomohlo...teraz som skúsila pri nevhodnom chovaní ju upozorním, a ak neposlúchne a struhnem smutný pohľad, že mi skracuje život (momentálne stále rieši otázku života a smrti), ja viem, že je to neprimerané citové vydieranie, ale pomáha to 😔

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : to je mozno ten problem ze nie ste jednotny,,kedze ako som pochopila mala je dost casto u starych rodicov,,takze v podstate su tam dve vychovne prostriedky,,pozri myslim ze tovja mala je dost velka na to aby pochopila niejake pravidla a co sa smie a nesmie,,ja myslim ze by bolo dobre ak by ste si pohovorili spolocne dospelaci bez malej o tom aky konkretne maju problem,,co robi co sa im nepaci a spolocne stanovili niejake pravidla ktore potom spolocne malej poviete,,,myslim ze by to mohlo pomoct,,,no hlavne musis aj ty trosku uznat ze aspon v niecom maju pravdu,,,vies ono to nie je pre nich urcite tiez lahke ak sa maju postarat o dieta s ktorym si nevedia rady,,mne je to luto,,,ze aj v svojom okoli toto vidim,,moja teta ma dve vnucatka ide jej srdce puknut za nimi ale jednoducho ich neznesie dlhsie ako 24 hodin,,pretoze su nevychovany,,nepocuvaju,,ziadny respekt ze toto je babka,,a oni dospely povecsine na to nie su zvyknuty lebo ked sa na to pozries tak maju pravdu mi sme si toto nedovolili,,ked sa tak pozeram okolo seba je mi smutno z toho co si dnesne deti dovolia,,,a mamicky ich stale obhajuju,,,ja nie som super matka,,a som velmi unavena zo zivota,,,niekedy rano otvorim oci a myslim si ze uz dost,,ze uz proste nevladzem,,,,nie je to lahke vychovavat deti,,viest firmu,,domacnost,,,ale aj napriek tomu mam dobre deti,,nie ze by boli take od narodenia,,stalo to kopu namahy,,slz a slov,,,ale pada to na urodnu podu,,pretoze s detmi mozem vsade,,nikdy ma nezahanbia,,respektuju co sa povie,,,a babky,,prebabky,,ujovia a sesternice by ich mali najradsej nonstop,,pretoze jednoducho s nimi nie je problem,,,,vychova je najtazsia vec na svete ale pokial ju zvladnes budes najstastnejsia matka na svete

jahodka6
10. sep 2011

@hajanka
neviem kde berieš takú istotu, že "Urcite by ju tvoj svagor nekopol...", takže bohužiaľ tvoje rady mi veľa nedali ☹

hajanka
10. sep 2011

@jahodka6 tak silno o tom pochybujem, ze by nejaky svagor, alebo hocijaky clovek len tak pre nic za nic kopal do dietata 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 ona ho ocividne vyprovokovala a vysmievala sa mu, alebo to uz nevidis a opat sa to (ako ine veci) snazis prehliadnut?
Teraz som fakt asi mimo,,, neviem o co ti vlastne ide... asi si naozaj potrebovala pocut aka je tvoja dcerka chuderka a svagor a svokrovci su surovci ked ju nechcu a odmietaju.... 😕

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
nuž bohužiaľ to tak nie je, oni u starých rodičov posledné 3 mesiace nechú byť ☹ a toto bolo po dlhej dobe, čo u nich neboli...

Možno jedna rada odo mňa http://www.nuskin.com/content/nuskin/sk_SK/home...