Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hajanka
10. sep 2011

@jahodka6 len este jednu vec chcem, daj si pozor, lebo take citove vydieranie moze sposobit obcas vacsiu traumu alebo neplechu ako jedna vychovna na zadok 😉

jahodka6
10. sep 2011

@hajanka
nie len si myslím, že si sa nedokázala vcítiť do problému, čiže tvoje rady mi nepomohli...ale to je OK...

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : ten odkaz som nepochopila akoze na moju unavu?

hajanka
10. sep 2011

@jahodka6 ja si naopak myslim, ze som sa do neho vcitila az prilis 🙂 a ty raz pises toto a potom hento uplny opak, takze teraz fakt netusim o co ti ide 😉 chcela som poradit, ale ako som pisala, nemam s takymto dietatom skusenosti a mozno aj preto ze taketo dieta nemam mi to pride u 6 rocneho dietata ako absurdne a neprimerane spravanie, rovako ako aj tvoj pristup. prepac
Padlo tu niekolko dobre mierenych a mienenych rad, tak si z toho vezmi co chces, alebo to ries po svojom, tak ako si zvyknuta, ale potom sa necuduj. sorry

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
áno, vraj to pomáha 😉 , včera som sa o tom dozvedela, je to zaujímavé...

jahodka6
10. sep 2011

@hajanka
nemusíš sa urážať, ja som prišla po radu a nie kritiku...sú prípevky, ktoré mi pomohli, takže tým ďakujem!

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : no ja nie som dobry pacient ja mam problem aj antikoncepciu si ustrazit aby som ju brala,,a nie este dajake vitaminy,,,a uz ked som videla na obrazku tych starych dedov a babi tak ma to hned odradilo,,mam 28 rokov,za sebou 4 cisarske rezy a tri potraty, k tomu mi zorela druha dcerka,,pri prvej som vystudovala vysoku,,potom zalozila firmu,,potom prisli dalsie deti,,uz 9 rokov vstavam skoro kazde rano o 5:00 a idem spat po 22:30, nastastie mam dobreho muza ktory pomaha,,no aj tak roboty vyse hlavy,,,,takze je jasne ze som unavena,,,no musim to vydrzat,,koli sebe,,koli detom.....takze asi niejake vitaminy bez toho aby som spomalila tempo mi nepomozu,,

jahodka6
10. sep 2011

@hameeda
Klobúk dolu 😉
Ak budeš mať chvíľku čas, skús sa na to pozrieť, nejedná sa o klasické vitamíny, ja mám vyštudovanú chémiou a má to logiku 😉

hameeda
10. sep 2011

@jahodka6 : vsetko ma svoje plus aj minus,,,ja som na ukor prace aj rodiny obedovala svoj sukromny zivot,,moje spoluziacky aj tie co maju deti si chodia este po diskotekach,,na kavu,,atd. ja som sa toho dobrovolne vzdala,,,a neludujem,,som spokojna,,,

mna tak napadla otazka babi ako zistite ze mate nadane deti,,teda ako sa vam to potvrdi,,niektore deti su sikovnejsie,,ale ako viete ze su nadane?

maznacik007
10. sep 2011

@hameeda za mimoriadne nadane deti sa povazuju tie ktorym sa to potvrdi psychotestami /robia sa v PPP alebo sa daju robit napr. priamo na teplickej../ treba si ale dat pozor na to ake testy su to.. lebo napr. pani doktorka dibarborova viem ze robila ine druhy testov kde vacsina testovanych deti vysla ako nadane ale ked potom robili tie klasicke testy /tak par rokov cca 3-4 dozadu sa tam menilo to hodnotenie a menej deti spadlo do tejto skaly... ja osobne som u dibarborovej s malou nebola my sme chodili na teplicku na testovania
a co viem tak pani riaditelka JOlana nie je otvorena voci nadanym detom s poruchou spravania...
v dnesnej dobe je uz dost bezne ze deti pred nastupom do skoly dokazu citat nejake slova co to spocitat atd.. v podstate sa to uz aj vyzaduje... u nas ked dcera sla do skoly tak v beznej statnej skolke ich bolo v triede tusim 8 co uz vedeli co to citat... / moja teda citala uz Harryho potera a skladala basne a tak.. ale to uz bolo to nad v podstate/
potom mas moznost bud skolu alebo triedu pre tieto deti.. my sme nesli lebo by sme museli denne dost dochadzat ... a tak mozes poziadat o integraciu nadaneho dietata... ale to velmi zavisi na skole.. my sme teraz menili skolu sli sme na dedinu kde je ich 14 v triede a uz sme tu integraciu neziadali... ale u nas je to o tom ze dcera ma dost vnutornej motivacie /snaha o dokonalost a tak sak to poznate/ a skor rozvijame ju prostrednictvom mimoskolskych cinnosti ... a chodi a pripravuje sa na rozne sutaze aj pre starsich a tak..

syna mam zasa hyperaktivneho /ale ako oficialne nie ze len som si povedala a tak/ u neho to riesim jednak znizenim prijmu cukru cinnostami na skludnenie atd atd... ublizovat inym mu nedovolim aj ked niekedy je to o drzku ustrazit ho aby vedel jednat najma ak mu niekto ide brat hracku a tak ale snazime sa...

vsetky deti potrebuju hranice bez ohladu na nadanie a hranice nie su symbolmi obmedzeni ale prejavom lasky rodica k dietatu

lillah
10. sep 2011

Ahoj baby....ako zistim, ci je moj syn nadany alebo len o nieco sikovnejsie ako rovesnici???? Ma 3,5...rozprava dvomi recami, pozna farby, tvary, cisla, abecedu vie od 2 rokov, zacina citat, pisat a robit zakladne matematicke ukony ako scitavanie do 10.....sklada puzzle pre 5r.+ a ked rozprava tak vynechava slova...ako keby myslel rychlejsie ako dokaze hovorit.......

hameeda
10. sep 2011

@maznacik007 : aha takze v podstate inak ako testami to nezistim,,,u nas by sa to mohlo tykat dcery ale v podstate ja to neriesim ani by som neriesila ale len tak pre zaujimavost by som to chcela vediet,,pretoze tento rok ma prekvapila,,ma 9 rokov,,chodi do dvoch skol sucastne koli nasim nadhernym zakonom,,do arabskej a do slovenskej,,zatial sme presli s vyznamenanim,,anglictina je u nej na velmi dobrej urovni,,chodi teraz treti rok na tanecny a na klavir,,a tento rok prisla s tym ze chce este aj na flautu,,mne sa to vidi vela ale ona to zvlada vsetko lavou zadnou,,takze som jej to dovolila,,tiez dost cita,,pocitac tiez obsluhuje na dobrej urovni,,cita vsetko mozne,,najma moje noviny,,,ha,,ha,,,ale povahu ma vybornu,,je spolocenska,,uprimna,,rozumna,,len trochu pomala co sa tyka obliekania,,jedenia,,alebo niejakych domacich prac,,ako ze si ma pozapratovat izbu,,urobi vsetko len jej to dlho trva,,a tiez napriklad ked ju po nieco poslem tak ide to zobrat ale po ceste to zabudne si spomenie az za hodinu ze ach jaj ved mamka chcela aby som jej doniesla mobil

hajanka
10. sep 2011

@lillah diagnostikou v PPP centre na zaklade testov
Nadane dieta nemusi vediet citat 😉 ale vacsina diagnostikovanych nadanych deti to vedela pomerne skoro. Nie je to ale pravidlo.

lillah
10. sep 2011

@hajanka.... dakujem.... a co je to to PPP centrum? My sme v zahranici a tu nejako tomu nevenuju pozornost..... ked som sa rozpravala s health visitorkou.... a povedala co vsetko uz maly vie, nejako ju to nezaujmalo, ako keby to vedeli vsetky deti....

hajanka
10. sep 2011

@lillah pedagogicko psychologicka poradna
Takze si v Anglicku? Aj my sme boli a viem ze tam tomu pozornost nejak moc nevenuju, nemaju specialne skoly, deti podla potreby len integruju v beznych triedach/skolach.

indiankaindi
10. sep 2011

@jahodka6 ešte raz zareagujem, hoci je to trošku jedno. Moja dcéra bola necelé tri roky doma. Ja pracujem každý deň, popri materskej. Niekedy bola so starými rodičmi, niekedy s manželom, niekedy sa pri mne hrala, alebo pozerala rozprávky. Takže venovať som sa jej venovala, ale určite nie na 100%. A nikdy, skutočne nikdy by mola ani nie 3 ročná dcéra niečo také nespravila. A ak vidí nejaké iné dieťa sa podobne chovať, alebo plakať a hádzať sa o zem, tak sama zostane prekvapená a pýta sa, že prečo to dieťa toto robí, či sa nehanbí. Takže toto určite nie a určite za to nemôže nadanie. Medzi nami, to, čo dokáže tvoja dcérka je super, ale nadanie to nie je. Môj manžel plynulo čítal a písal v 4 rokoch a nebol označovaný ako nadaný. Dnes deti idú do školy s tým, že vedia čítať, písať a počítať...

@ywana viem, že nadpriemerne nadané deti majú problémy so správaním, ale nie všetky! Niektoré deti sa správajú rozumnejšie, pretože také sú. Niektoré sú medzi dospelými nepochopené a vracajú im to svojim správaním. A niektoré proste nevedia čo so sebou. Ale aby nejaké dieťa robilo naschvál zle iným ľuďom? To je trošku divné. Ak toto robí mentálne postihnuté dieťa, teda ak ubližuje ľuďom v okolí, tak je tlmené liekmi. Od dieťaťa, ktoré je na opačnom póle sa až takéto správanie neočakáva. Poznám pár nadpriemerne nadaných a inteligentných detí, ale aj v prípade, že sú živé a hyperaktívne, ani jedno z nich neubližuje iným. Ani nie je zákerné. A už vôbec nie vo veku 6 rokov preboha... to mi príde už absurdné. A skutočne nezvládnutá výchova.

lienockaa
10. sep 2011

nadane deti skutocne mozu mat problemy so spravanim..nie je to pravidlo, to znamena, nie kazde ma problemy, ale ani nie je pravidlo, ze nadane deti su len dobrucke a slusne..moja mama ked vidi mojho syna, tak sa velmi cuduje..ze ake som ja bola dobre a mile dievcatko a nikdy som nic take nerobila..tiez som vedela citat a pisat pred nastupom do skoly-samouk z titulkov v telke..😝 a tiez ma nikto za nadanu neoznacil..vtedy sa to nejako nenosilo.. 🙂

@indiankaindi-potom mas velmi dobre a mile dievcatko..mne take nieco nebolo dopriate, ja mam zbojnika..🙂ktory sice vie citat, aj ratat, ale tazko sa vyrovnava s autoritou..s nim sa neda jednat cez strohe zakazy a prikazy..neviem, co bude robit ako sestrocny, ale pevne dufam, ze bude trosku slusnejsi a kludnejsi ako je teraz..🙂

ale ani si nemyslim, ze deti idu do skoly s tym, ze vedia citat, pisat a pocitat..moj syn chodi teraz do skolky..prvy rok..ma 3,5 roka..triedu ma spolocnu s predskolakmi a z ich predskolakov nevie citat, pisat a pocitat ziaden..a to myslim vazne..niektori nevedia ani poriadne cisto a gramaticky spravne rozpravat..aj preto mame v skolke obrovske problemy..moj zbojnik sa tam evidentne nudi aj pri predskolakoch..🙂

syslica
10. sep 2011

@zuzana76 Zuzka, pokúsim sa ti odpovedať, aby tvoja otázka v diskusii nezanikla... ja som túto tému chodila čítať dlho predtým, než sme boli - na odporúčanie psychologičky - so starším syslíkom na IQ testoch. Všeličo som sa dozvedela, niečo svedčilo pre mimoriadne nadanie, iné nie... takže až do poslednej chvíle som bola presvedčená, že Jergušík je skrátka bystrý a má šťastie na podnetné prostredie a rodinu, ktorá sa mu venuje. Výsledky testu ma doslova šokovali - je totiž omnoho viac než bystrý 😅 . No a tak sa teraz učíme s touto diagnózou žiť ... musím povedať, že je to život dosť náročný, hoci nie je ani odľud, ani neprispôsobivý, v dospelom či detskom kolektíve obľúbený, no svojský s takou túžbou po vedomostiach, ktorú len ťažko dokážem uspokojiť. Otázky ma bombardujú celý deň keď je doma, len v noci je pár hodín pokoj 😉 Takže rada: rozhodne pohovorte s psychológom, neublíži to, ale môže pomôcť. Sedenie prebieha zvyčajne na viackrát (2), najprv krátky pohovor s rodičom či vyplnenie diagnostického dotazníka a potom sa už psych. zaoberá priamo dieťaťom, bez prítomnosti rodiča. Deti to majú rady, vôbec nemajú pocit, že ich niekto "skúša", je to len hra 😉
A čo sa týka literatúry, za odborníčku sa na SK považuje p. Jolana Laznibatová http://www.martinus.sk/?uItem=49524 a české vyd. Portál zas vydalo knižku Václava Fořtíka, ktorá sa tiež venuje nadaným deťom. ... mne však pomohlo, že som túto diskusiu prelúskala od začiatku až po koniec, priebežne nájdeš tiež zopár dobrých odkazov.

indiankaindi
10. sep 2011

@lienockaa ďakujem za pochvalu. Niekedy si myslím, že to trochu nezvládam, ale momentálne si uvedomujem, že je skutočne veľmi slušná a relatívne poslušná. Samozrejme aj ona si poreve za nejakú hračku, alebo cukriky, ale nerobí scény. Taktiež neposlúcha na príkazy a zákazy, vždy sa jej totiž snažím vysvetliť, prečo niečo od nej chcem, čiže nie je to "Uprac si izbu!",ale "Prosím môhla by si si upratať izbu, pretože o chvíľu ideme preč/spať, tak aby tu bolo čisto a pekne" Všetko ide dohodou, všetko jej vysvetľujem. Ale ak neposlúchne na 3x, tak dostane trest (ide si do izby uvedomiť, čo spravila zle) alebo dostane po zadku, ak je to niečo vážnejšie a potrebujem, aby sa rýchlo uvedomila. Ale pri tom jej vždy opäť vysvetlím k, čo spravila zle a prečo je tá sankcia. Z toho dôvodu, ak jej poviem, aby niečo nerobila, väčšinou je jej jasné, prečo to nemá robiť a prečo je to nesprávne. Ale samozrejme česť výnimkám 😉
Čo sa týka toho písania a čítania predškolákov, kamoška má dcéru, teraz má už 9 rokov, ale keď nastupovala do školy, podpisovala si v škôlke všetky výkresy sama, čítala pomerne dobre a jej spolužiaci tiež... takže som sa domnievala, že je to už bežné, ale možno nie, možno boli len trošku šikovnejší 🙂 Len si pamätám, ako sa ako cca 4,5 ročná pýtala na niečo, že čo je tam napísané a my sme sa jej prekvapene spýtali, že či si to nevie prečítať, lebo už v tej dobe dosť dobre čítala. 🙂

syslica
10. sep 2011

Ozaj, @renab, prípadne niekto, kto má tiež žiačika integrovaného v bežnej škole ... poraďte prosím, ako napísať oficiálnu žiadosť o integráciu... ďakujem!

filipal
11. sep 2011

http://www.centrumnadania.sk/
v Bratislave doporucujem centrum nadania na Dlhych dieloch. mozem sa zarucit za riaditelku. sama si presla touto problematikou s vlastnymi detmi, pracovala aj v skole u p. Jolany ako metodicka. ona bola hlavnym metodickym tahunom tejto skoly.
a hlavne: nezatvara dvere pred problemami, ktorymi tieto deti casto trpia.
pri skole funguje aj poradenstvo, takze vobec sa nemusite rozhodnut, dieta davat do tejto skoly, moze vam vsak byt cennym navodom, ako pokracovat. pracuju tu ludia z praxe narozdiel od vyskumnych ustavov a pod., kde sa sice pekne teoretizuje, ale len my matky, ktore s takymito detmi zijeme vieme, ako tazko sa niektore teorie uplatnuju,.

ywana
11. sep 2011

@indiankaindi @lienockaa
...súhlasím s vami v tom, že nadané deti majú problémy, ale nie všetky !
...včera som dosť premýšľala nad touto témou a zistila som, že som svoje príspevky zamerala skôr jednostranne - obhajovala som tú skupinu nadaných detí, ktoré problémy so správaním majú...
...existuje však aj skupina nadaných detí, ktoré problémy so správaním nemajú, príp. sú tichí introverti a nie sú označovaní za problematických, hoci si myslím, že aj táto skupina sa líši od "normálu"...
...ďalšou skupinou sú deti, ktoré nie sú nadané a tiež majú problémy so správaním...

...len som chcela vyjadriť nesúhlas s názorom, že nadanie nemá súvis so správaním, podľa mňa má...
...niektoré deti to zvládajú, niektoré nie...
...takisto súhlasím, že správanie dieťaťa do značnej miery ovplyvňuje správanie rodiča a jeho výchova...
...možno je @jahodka6 benevolentnejšia pri výchove, ale práve preto sem prišla pre radu, lebo už sama nevedela čo s tým...
...nevedela čo so svojim správaním - ako ho usmerniť, ako vplývať na dcéru, aby bola poslušnejšia...

@indiankaindi
Citujem: "Ale aby nejaké dieťa robilo naschvál zle iným ľuďom? Poznám pár nadpriemerne nadaných a inteligentných detí, ale aj v prípade, že sú živé a hyperaktívne, ani jedno z nich neubližuje iným."

...ja takýchto detí poznám viac - ubližujú a matky sú zúfalé, nechcú aby sa ich dieťa takto správalo a zároveň nevedia ako to napraviť...
...áno, je tam určité % nesprávneho výchovného vplývania na takéto deti, ale tie mamičky nevedia samé nájsť čo je to "správne"...myslím, že toto je aj prípad @jahodka6...

Citujem: "Od dieťaťa, ktoré je na opačnom póle sa až takéto správanie neočakáva."
...a toto je presne to, neočakáva sa !
...ale prečo, keď je tiež mimo "normálu" ?
...prečo od detí na druhom póle očakávame lepšie správanie ?
...pritom mňa prax presviedča, že je tam problémov až -až...

filipal
11. sep 2011

@ywana a ti tichi introverti maju problemy tiez. ale prezivaju ich vo svojom vnutri, co je este nebezpecnejsie.
rovesnici mojho syna, s velmi vysokym IQ az teraz zacinaju mat tie skutocne problemy. velka cast z nich opustila vysoke skoly a nevie najst svoje miesto.
zaujimave by bolo sledovat tieto decka aj nadalej. ako si poradili....ja sa presviedcam, ze najvacsi problem maju so svojim prezivanim a chapanim sveta okolo....akosi sa nevedia zaclenit.
casto im totiz robia problemy prave tie najobycajnejsie veci...samoobsluzne cinnosti a podobne...

ywana
11. sep 2011

@filipal
...plne s tebou súhlasím...
...ja som sa len viac - menej chcela v príspevku venovať deťom, ktoré majú vonkajšie prejavy nespokojnosti (lebo to bol v podstate problém @jahodka6 )...
...niekedy mi je tých našich "kockáčov" až ľúto...
...mladá má v triede jedného chlapca, ktorý sa sústavne nudí... ☹
...minule mi jeho mamina hovorila, že už ani doma s manželom nestíhajú dávať mu nejaké podnety...
...a o problematike samoobslužných činností by sme mohli založiť zvlášť tému... 😀 😀 😀

filipal
11. sep 2011

@ywana 😀
moj syn sa ma v novembri spyta....coze? uz je jesen?
inac, ta nuda, je nakoniec ten najmensi problem. myslim si, ze tieto deti maju tak zlozite prezivanie, ze je dolezite, aby rodic ustriehol, aby sa na jeho dietati nevrsila nejaka zakomplexovana ucitelka.
niekedy by zase rodicia potrebovali nadhlad, lebo aj nadane deti by mali zvladnut zasady slusneho spravania a nemali by kazdu nevychovanost ospravedlnovat inakostou ich dietata.

a ako sa dari tvojej dcerke?

ywana
12. sep 2011

@filipal ...vieš akým "cirkusom" sme prešli v bývalej škole, teraz je už druhý rok na gympli a celá trieda sa má fantasticky... 😀
...naozaj si nevieme vynachváliť, nielen my rodičia (prístup), ale čo je najdôležitejšie aj decká sú spokojné...
...konečne zas makajú, majú "vyťažené" mozgy, pedagógovia sú fajn, všetky problémy sa hneď riešia...
...dopadlo to najlepšie ako mohlo...
...mladá ide pomaly a isto do puberty, tak výbušné záchvaty už naberajú na "dospeláckosti"... 😀
...ale tak nejak to zvládame - včera som bola "zlá" matka, lebo som jej odoprela kolotoč (pritom na ňom bola v piatok i v sobotu)... 😀

renab
12. sep 2011

@syslica Ja som len doniesla papier z poradne a škola všetko urobila za mňa, ja som len podpísala. Ale bola to len jedna veta asi v tomto znení: Na základe vyjadrenia ped. psych. poradne, ktoré je súčasťou prílohy, si Vás dovoľujem požiadať o individuálnu intergráciu môjho syna ....... vo vašej základnej škole. Adresované na riaditeľa školy.

hajanka
12. sep 2011

@renab ahoj, musi skola taketo dieta integrovat, resp. prijat? Moze aj odmietnut? V pripade integrovaneho nadaneho ziaka je mu prideleny specialne vyskoleny pedagog, alebo len klasicky ucitel? Ako to vlastne chodi?

renab
12. sep 2011

@filipal Ja mám doma dvoch "introvertov" a jedného "extroverta". Zatiaľ bez vážnejších výchovných problémov u všetkých troch (musím si zaklopať). Všetci traja začínali na obyčajnej základnej škole ,dvaja potom pokračovali na osemročnom gymnáziu a teraz na vysokej škole. A práve na vysokej škole sa pomaly z jedného introverta stáva človek spoločenský.
Chcela som len povedať, že možno práve tým, že v detstve boli trošku nepochopení svojimi spolužiakmi a učiteľmi (a niekedy aj rodičmi 🙂 🙂 🙂 ), vyrastali a učili sa s bežnou populáciou a nejaké problémy tam boli, ale jednoucho sa museli trošku prispôsobiť a naučiť sa existovať s bežnými ľuďmi, tak teraz v dospelosti to nie je také vypuklé. Uvidíme, aké to bude s najmladším .....
Držím všetkým palce.

syslica
12. sep 2011

@renab Ďakujem, takže asi toto odo mňa chcú... lebo papier z poradne som odniesla hneď ako sme ho dostali a hneď sme aj debatovali o možnosti integrácie.
@hajanka Či ho škola musí integrovať alebo či môže aj odmietnuť, neviem, ale môžem sa popýtať dnes, mám pohovor so špeciálnou školskou pedagogičkou ... a rozhodne mu nie je pridelený špeciálny pedagóg, pracuje s nimi klasická učiteľka, s celou triedou, 22 žiakov, pričom integrovaní sú z oboch koncov spektra, takže to má zložité. Integrované deti pracujú na základe čohosi ako individuálny študijný plán, dalo by sa skôr povedať rozšírený ... a predpokladá sa aktívna spolupráca rodičov. Ako to bude prebiehať v našom konkrétnom prípade v praxi ešte netuším, ale som odhodlaná pomôcť, kde sa bude dať.