Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

tesoro
28. okt 2011

@peya104 netusim!!!!!!

lienockaa
28. okt 2011

@peya104 -ja ked si predstavim aky bol v takom veku nas, tak podla mna nie..moj by nezvladol to "bez pritomnosti rodicov"..ale nemam osobnu skusenost..

peya104
28. okt 2011

@lienockaa ja myslim že žiadne dieta v tom veku bez rodičov by to asi nedokazalo, rozmer testov aj časovy je určite prisposobeny veku, ale to je aj FUK, hlavne ked su zdraví trpaslíkovia 🙂

geegee
28. okt 2011

@peya104 moj syn bol v 5 rokoch odporuceny do skoly /prvakom by sa stal v 5 rokoch a 1,5 mesiacoch/, mentalny vek bol v case testovania o 2 roky a 5 mesiacov vyssi ako fyzicky. Psychologicka ho odporucila zapisat ale do triedy pre mimoriadne nadane deti. Ja som sa rozhodla nedat ho este do skoly.

peya104
28. okt 2011

@geegee a prečo si sa rozhodla , nejavil zaujem o školu alebo si mu nechcela jak spoločnosť hovorí "skracovať detstvoô?

geegee
28. okt 2011

@peya104 som tiez psychologicka a usudila som, ze aj napriek vysledkom testov este nie je na skolu zrely

borkax
29. okt 2011

Caute mamicky, ja som si tiez hovorila, ze dcera je velmi nadana, tiez od 2,5 roka pozna pismenka,vsetky farby vedela od roka a pol, nadherne kresli a spravne drzi pero uz ani neviem odkedy, vie uz napisat skoro cele svoje meno a este nema tri roky. ale zacinam mat pocit ze takmer kazde druhe dieta je take nadane🙂 aj ked v nasom pripade prve pismenka boli jej iniciativa, lebo sa ma asi 2-3 krat spytala na nejake pismenko a zapamatala si ho aj hned, s cim som teda vobec nepocitala - ale inak som sa jej dost venovala, kreslenie a malovanie ju neskutocne bavi takze kazdy den nieco vyrabame, strihame, lepime a hlavne citame. len maminky, fakt mam pocit ze dnesne decka su jednoducho aj vdaka nam o krok vpred....tiez nam odporucili skolku pre nadane deti, ale stale vahame...

danka_ba
18. nov 2011

@borkax exituje aj taka skôlka? to som este nepovula, o skole viem, nakolko mi v skôlke minuly rok povedali ze vynika medzi ostatnými a teraz v 4 rokoch mam krpca v predskolackejj triede - len neviem co buduci rok 😀 - to sa tam asi bude nidit ...

geegee
18. nov 2011

@danka_ba v Bratislave funguje pre nadanych skolkarov CENADA a N-KLUB 🙂

danka_ba
18. nov 2011

@geegee vyzera to super - len je to dost daleko od nas ☹
ale aktivity maju pekne 🙂

borkax
18. nov 2011

@danka_ba ahoj, su tam dva nulte rocniky od styroch rokov

danka_ba
18. nov 2011

@borkax pozerala som, malu by to urcite zaujimalo, nestiham jej na vsetko odpovedat a venovat sa jej ☹
len je to od nas fakt dost daleko - skoda.
vy tam chodite? je to dobre?
skusim nieco take pozriet aj v nasej blizkosti

danka_ba
24. nov 2011

Chcem sa spýtať, hrajú sa vaše deti s puzzle? Ta moja mladsia je tým úplne nadsena ... prave teraz robi Snehulienku, ktorá je urcena detom 5+ (pre zmenu ta mladsia)

bets
24. nov 2011

vcera som prisla domov, deti si robili ulohy a syn bol velmi vytoceny. niektore ulohy v tretiackom pracovnom zosite z matematiky sa nedali riesit, lebo v zadani boli chyby. syn zuril, a ze napise staznost. nalistoval si vydavatela a vidi, ze schvalovatelom je min. skolstva, ze sa ide stazovat. tak mu hovoirm (skor zo srandy), ze nech napise e-mail 🙂 a on letel k pocitacu, vygooglil kontakt na min.skolstva a pisal e-mail, ze nech opravia chyby v pracovnom zosite a ze nech v stvrtom rocniku uz nie su chyby 🙂 len som mu povedala, nech to napise slusne a nech sa predstavi.
musela som sa smiat.
potom po chvili sa ma pyta, ci to nie je trestne, ze im pisal 🙂

syslica
24. nov 2011

@bets 😀 😀 Rázny mládenček! Dúfam, že má aj vlastnú e-mailovú adresu a že spätne nebudú kontaktovať teba 😝
Lebo Jergušík svoju ešte nemá a minule takmer zneužil moju, keď o desiatej večer písal obľúbenej vychovávateľke po tom, ako dala výpoveď, že ju má rád, bude mu smutno a nech nás príde niekedy navštíviť 😉.

A inak, sorry, som tu mimo témy... ale nedalo mi nezareagovať... palec hore, mladý muž!

bets
24. nov 2011

@syslica
uz ma svoj e-mail (od druheh rocnika), lebo tiez sa mi to stalo, ze pisal ucitelke a tykal jej a ona si nevsimla, ze sa tam podpisal a asi si myslela, ze som to ja pisala. tak som ju musela upozornit, ze to syn 🙂
teraz v tretom vramci informatiky dostali ulohu, ze kto nema vlastny e-mail tak si ma zalozit.

a teraz pomaly vymysla s facebookom. zatial si v druzine vytvaral profil len na papier (maju takeho mladeho akcneho vychovavatela). takze asi pride aj na mna a budem si musiet vytvorit profil aj ja, lebo ho nemozem nechat bez dozoru. zatial este odolavame, ale uz to viac krat spominal.

bebel
24. nov 2011

@bets 😀 😀 😀 😀 páči sa mi tvoj synátor 😉 😝 😵
mali by ho zavolať na kontrolu tých e-learninigových projektov 😅

Inak baby zvažujem,či kúpiť na Vianoce PSP3 alebo Xbox pre tata aj pre Bruna...lebo minule zmizol ku kamošovi a celé dopoludnie tam hrali "tenis"....nie je to klasická pc hra, ale na pohybový senzor a príde mi to ako celkom fajn spôsob motivácie k nejakým fyzickým úkonom 😎 , i keď mám stále obavy z klasických akčných hier 🙄 a ich návykovosti.
Z FB by som nemala obavy, a podporovala ho v tom, s tým , že podmienkou by bolo, aby bol mojím priateľom a ja som mohla vidieť jeho aktivity prostredníctvom nášho spojenia 😎 .
Náš Brunčo je v CENADe veľmi spokojný, evidentne sa mu páči jeho triedna učiteľka....a chodieva na plávanie a športovú prípravku. V decembri bude kurz korčuľovania v River parku a tuším v januári lyžovanie, tak sa teším, že aj športy bez časového a logistického tlaku v rámci poobedného šk.klubu absolvuje. 🙂

modra1
24. nov 2011

@bets 🙂 SOm zvedavá na odpoveď, ak nejaká bude.

filipal
24. nov 2011

@syslica a dovolila si mu ten mail poslat? preco dala vychovavatelka vypoved?

syslica
24. nov 2011

@filipal Dovolila, lebo bolo jasné, že si to nedá vyhovoriť 😉 a zároveň som bola rada, že dokáže takto prejaviť svoje city. Tu je mail aj s dovetkom:

Milá Veronika je mi za vami smutno. Mám Vás rád. Poprosím Vás aby ste prišli na návštevu. Veľmi sa s bratom na Vás tešíme.🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀
Jerguš a Ondrík😀

No a správa od Jerguškovej mamy... Jerguško trval na tom, že túto správu pre Vás sám napíše a nedal si to vyhovoriť.
Dúfam, že osobné dôvody neznamenajú, že máte už po krk našich divých a neposlušných detí 🙂 ... aj mňa mrzí, že odchádzate, ale prajem Vám len to najlepšie
v ďalšom živote a práci.

Vychovávateľka bola mladá bakalárka, nestíhala prácu popri poslednom ročníku magisterského štúdia, tak to musela vzdať...ale decká ju mali radi.

filipal
24. nov 2011

@syslica pekne to skoncilo, dojimavo...tvoj syn sa rozlucil...a ano, ako pises, prejavil svoje city. 🙂
som rada, ze si ho od toho neodhovorila, spontannostou by sme sa mohli u deti inspirovat.

terrs
28. nov 2011

Baby, takže.. ja som sa to už pýtala v mojom fotoblogu ale syseľ ma odkázala sem..
Pokiaľ má dieťa oboch rodičov s dosť vysokým IQ, tak niečo podedí a niečo budeme musieť u nej vybudovať?

modra1
28. nov 2011

@terrs nespoliehala by som sa na to 😀 Inak, je to zlaté, že v 19.tt riešiš takéto veci, teda je všetko ako má byť a nech to tak aj zostane, prajem pohodové tehu a zdravé bábo 😉

bebel
28. nov 2011

@terrs 😀 nerieš dopredu nič.....ešte sa môže všeličo udiať .
Odkaz pre teba " Takže pozor na hlavu, žite zdravo, veľa špekulujte, ale nič si od toho nesľubujte. 😉
Čítajte viac: http://bur.blog.sme.sk/c/190519/Inteligencia-4....

bets
29. nov 2011

@terrs ked som bola tehotna, tak mi kamaratka hovorila, ze treba jest v tehotenstve brokolicu, ze zvysuje IQ dietata 🙂
lenze mne brokolica pocas tehotenstva vobec nechutila. mohla som ju jest az po porode, ked som dojcila. moznoze to zabralo 🙂
inak neviem, co treba robit. IQ sa dedi, ale zaroven musi mat dieta dostatok podnetov, aby svoje nadanie rozvinulo. Laznibatova uvadza vo svojej knihe aj nejaku statistiku, napr. vplyv rodiny, vzdelania rodicov, uplnej rodiny, porodnej hmotnosti, kolke dieta v poradi a pod.

terrs
29. nov 2011

@bets aha diki.. a netušíš kde tú knihu zohnať? lebo aj meno tej dámy mi je nejaké známe.. Nevolá sa náhodou Jolana alebo Johana alebo tak nejak 😕 😅 ?

syslica
29. nov 2011

@terrs No vitaj v téme... včera som sa už nestihla zapojiť...knihu nájdeš napríklad tu: http://www.martinus.sk/?uItem=49524 tetuška Laznibatová je veľkou propagátorkou výskumu a podpory nadaných detí a zároveň riaditeľkou školy na Teplickej v BA. Názorky rodičov na jej osobu a metódy sa však rôznia, o čom si môžeš prečítať aj tu v diskusii. Btw. to je práve kniha, z ktorej som ti chcela včera citovať 😉.

bebel
29. nov 2011

@terrs akékoľvek aktivity v tejto záležitosti sú úplne zbytočné a extrémne predčasné ....myslím to vážne.
Volá sa Jolana a tá jej 1. kniha je dosť mizerná, museli sme si ju povinne zakúpiť ešte počas štúdia....http://www.martinus.sk/knihy/autor/Jolana-Lazni..., tú 2. som ešte ani nemala chuť vytiahnúť a prezrieť si.
Zopár užitočnejších odkazov:
http://www.zzz.sk/?clanok=7043
http://www.lidovky.cz/nadani-nevyrobite-ale-muz...
http://www.talent-nadani.xf.cz/publik.htm
http://nechodimnaprednasky.sk/nahlad-prednasky/...
Toto je úplne iná úroveň:
http://www.martinus.sk/?uItem=67096
Pre rodičov už diagnostikovaného dieťaťa je dobré toto http://www.martinus.sk/?uItem=41656

bets
29. nov 2011

@terrs ako pise @syslica

osoba je to prinajmensom velmi zvlastna, ale zatial som nenasla nikoho ineho, ktory by tak rozobral problematiku nadanych deti na Slovensku. ona si robi aj vlastny vyskum, minimalne si eviduje data o detoch a rodicoch, ktore uvadzaju rodicia a robi si statistiky.
najviac ma pobavilo, ze nadane deti si vzrastom vyssie ako rovesnici, to moje deti museli priemer pekne este nadvihnut, lebo su veelmi vysoki, ale nikdy by ma nenapadlo to spajat s nadanim 🙂

geegee
29. nov 2011

@bets to s telesnym nadpriemerom a jeho suvisom s IQ som aj ja citala niekde. Moj syn bol aj do sirky aj do vysky nadpriemer /teda sirka bola vzhladom k vyske ok, ale oboje nie k veku/