Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

syslica
30. nov 2011

@bodka70 Absolútny súhlas! Ako rodič postupuješ perfektne a som si istá, že dcérka to zvládne - s perfektným chemickým laboratóriom ako dodatočnou motiváciou 😉
Jergušík tiež chodí do normálnej školy, ja som z viacerých dôvodov o inej ani neuvažovala.. už dosť dlho chce byť kozmonautom alebo aspoň vesmírnym konštruktérom, a pretože na to treba naozaj obsiahle vzdelanie, poctivo sa pripravuje 😀 .

anjelicek26
30. nov 2011

No sa usmievam, moja hnedooka, -15cm pod priemerom vysoka dcerka by podla toho mala byt hlupucke dietatko, no ale asi to tak nebude 😅 Na matiku ju preradili minuly tyzden o triedu vyssie, lebo vo svojej sa uz strasne nudi 😉

bodka70
30. nov 2011

@anjelicek26 , no práve preto som ťa upozornila na túto diskusii, lebo som si hneď spomenula na tvoju Sašku 😉 , veď sme sa pár krát stretli v diskusii o "drobných" deťoch 🙂

lienockaa
30. nov 2011

dakujem..🙂 @syslica @bets @hajanka

noo..ono je to tak, ze on nikdy nerecituje ani nespieva nic zo skolky..ja neviem co sa tam ucia, ani ako sa hraju, nikdy nic nehovori..toto je basnicka, ktoru dostal za ulohu sa naucit, lebo budu mat besiedku, jeho prva v zivote, este nikdy nevystupoval, takze ani neviem co mam cakat a ci ju vobec povie, ci nebudeme pocut prihovor o tom, ako to vlastne s tym mikulasom je.. 😀 doma ho basnicky uz davno nezaujimaju, citame teraz osmijankove rozpravky, to celkom chce, aj sa na nich smeje, inak cita casopisy o autach a kucharske knihy..😝 ale ja som raz v skolke basnicku nepovedala, tym som sa mu pochopitelne nechvalila, dali mi basnicku o vrabcovi a strasne sa mi nepacila, zdala sa mi hlupa, tak som doma oznamila mame, ze ju nepoviem a tak aj bolo.. 😀 😎 takze som zvedava.. 😉

bets
1. dec 2011

@lienockaa
ked mala dcera rozlucku so skolkou, tak kazdy predskolak sa mal prezentovat nejakou basnickou, piesnou... mali tam dost takych, co aj v 6r. nemali odvahu povedat dva verse. dcere dali napr. cele Zabiatko.
ale ked sa tvoj prejavi, ze si dobre pamata a ma odvahu vystupovat, tak potom bude celu skolku vystupovat ako hlavna postava 🙂

bebel
1. dec 2011

@bets Ani Bruno by nevystupoval s básničkou pred celou triedou na besiedke, lebo mu to príde trápne....odvaha a exhibicinizmus mu nechýba tiež, len jeho performance je príliš excentrický.
Som si istá, že učiteľky minulý rok v škôlke by neriskovali, aby ho pustili ako hlavnú zložku programu, lebo by to mohlo mať nečakané odchýlky, ktoré by rozosmiali všetky deti a bolo by po decentnom sviatočnom programe.
Som zvedavá v tejto škole, besiedka je tuším 19. 12. 😀

sisa0001
1. dec 2011

@violetka1 😀 mas uzasnu dceru 😉 mozu s smojim malym ruky podat,presne toto sme aj my zazivali a zazivame,bude mat 3roky syncek,uz chodi do skolky 🙂 aj mne povie vypadni 😒 zaciname byt detailisti vsetko musi mat svoje miesto,s tou abecedou a pocitanim sme rovnako boli vo vasom veku,aj loga aut,dokaze aj nazivo povedat ake auto ide po ceste,dokaze zarecitovat 24versovu basnicku,zvierata pozna vsetky aj zvuky a co jedia,teda to vedel ovela skor teraz bude mat 3roky,toto hovorim bolo tak rok dozadu,pozna vsetky dopravne prostriedky,podla obrazka vie pomenovat aj take ako raketoplan,vzducholod,plt,kanoe atd,vsetci sa cudovali ked prisli k nam na navstevu ako to pozna to nemal este ani 2roky,nema problem spravit veci ktore su zlozite a veci celkom jednoduche mu robia problem,pozna pismena,farby,vie precitat niektore slova asi si spaja pismena,je toho vela rychlo ma ani nenapadne vsetko.

bets
1. dec 2011

@bebel 🙂 🙂 🙂
ani moj syn vela nevystupoval.

violetka1
1. dec 2011

@sisa0001 Sisa, my sme v 2,5 rokoch recitovali a spievali anglicke basnicky, slovenske boli uz taka klasika 🙂
Mala som tu kamosku na navsteve anglicky hovoriacu a vzhladom k tomu, ze mala chodila 1,5roka na AJ, tak sa dorozumela s nou. Tiez rozprava pomerne dobre po cesky. Teraz mala 5r. tento mesiac a zacala pisat a citat malou aj velkou tlacenou abecedou. Slova si hlaskuje, ked ju napadne, ze je nejake zaujimave..napr. Pošta..vyhlaskuje..p o š t a. A napíse- spravne aj s makcenom. Scita a odcita cisla tiez. Do skolky stale nechodi, pretoze nie je miesto u nas, a ja som s detmi doma- mensi mal 2r. Nastupi bud. september do predskolkskej pripravy do skolky a o dalsi rok potom do skoly. Snad jej ucenie pojde lahko. 🙂

sisa0001
1. dec 2011

Hm tak klobuk dole naozaj ked uz v anglictine recitovala ako 2,5rocna. 🙂 nech vam to vydrzi a hlavne nech ste zdraví a nadalej nech sa rozvíja tvoja dcerka 😉 urcite z nej vyrastie velmi vzdelana zena. 😵

indiankaindi
21. dec 2011

Ahojte, znova oživím túto tému, chcem sa spýtať na Vaše skúsenosti so škôlkou. U nás nastal v posledných dňoch trošku problém. Okrem prvých 3 dní v septembri sa dcéra do škôlky tešila a bola tam rada. Dokonca sme pre ňu museli chodievať neskôr, pretože nechcela ísť domov. odkedy bola v škôlke besiedka, každé ráno a najnovšie aj večer plače, že do škôlky ísť nechce. Keď sa jej pýtame na dôvod, povie iba, že jej deti robia zle, ale nepovie kto presne, ani ako. Ako som si však všimla, ona si v škôlke skôr kreslí a chce sa hrať s plastelínou. To robí najradšej aj doma, alebo si cvičí písmenká prípadne sa hrá na obchod, alebo pozerá rozprávky. V škôlke rozprávky nepozerajú,lebo deti pri nich vraj nevydržia (u nás ide hodinové spievankovo 3x za sebou a dcéra ani nepipne, alebo ratatuile, či všetky diely Bambulky a nemáme problém). Príde mi to zvláštne. Pozerajú iba nejaké krátke rozprávky, ale to zase našu nebaví, lebo sa tam nerozpráva, ani to nemá dej. A vraj sa s nou deti nevedia hrať na obchod. Dokonca dnes z nej vyšlo, že sa chce ísť von gulovať s deťmi z vyššej triedy, pretože oni sa vedia gulovať a hrať. A iba oni sú kamoši. 😒 Začínam mať pocit, že kameň úrazu sú menšie deti, s ktorými sa nikdy nevedela hrať. Aj v detskom kútiku sa hrá väčšinou s o dosť väčšími deťmi, alebo potom s takými bábätkami, ktoré ledva chodia. Ale tým len dáva dudlík a fľašku 😅 Aké ste mali vy skúsenosti so škôlkou? Ako sa deti hrávali s rovesníkmi? Neviem či je problém v tom, alebo len jednoducho vymýšľa. Ale trápi ma to, lebo každé ráno sú scény ako hrom. ☹ Ďakujem

bebel
21. dec 2011

@indiankaindi Rieš to, je chyba, že je medzi rovesníkmi.
Brunko nastúpil ako 3 ročný do strednej triedy malej súkromnej škôlky, kde vlastne absolvoval kopec aktivít s tými najstaršími z vedľajšej triedy. Potom ďalší rok bol v štátnej škôlke s rovesníkmi, ale keďže je júnový, tak bol 1 z najmladších v triede, ale to bola zas megaškôlka a bola som rada, že mi ho vôbec na zobrali.
V oboch škôlkach bol rád.
A teraz, keď by mal byť s predškolákmi, už chodí do CENADA.
A niet spokojnejšieho dieťaťa. 😉

indiankaindi
21. dec 2011

@bebel ďakujem za názor. Tiež to začínam vnímať ako hlavný problém, pretože deti z vyššej triedy už všetky pozná, dokonca minule šli okolo a pokrikovali na ňu, mávali jej a ona im a dievčatá ju dokonca bežali objať, takže mám pocit, že si s nimi lepšie rozumie. Oni k nim chodia popoludní, malá trieda je totiž zberná, takže sú u nich aj väčšie deti. A v lete, resp. na jeseň zase boli celé popoludnie vonku a to sa opäť hrala so staršími. Len ako to vybaviť v škôlke? Dá sa to vôbec?

hajanka
21. dec 2011

@indiankaindi rovnako bolo u nas, ale malis me stastie, ze do skolky chodil len pol roka, tak sa to dalo este vydrzat. Vyberala som ho vsak po obede, pretoze odmietal poobede spat. S detmi sa (rovesnikmi) sa takmer nebavil, ibaze im cital knizky a encyklopedie, ktore si tam nosil z domu. Mozno este vonku sa s nimi zahral take bezne hry ako nahanacky, skryvacky, inak nie. Ak by to malo trvat dlhsie, informovala by som sa o moznosti prradenia do vyssej yriedy, to by som spravila aj na tvojom mieste, za opytanie nic nedas.

den22
21. dec 2011

Ahojte
tak som vas tu spzorovala, tak ma napadlo, ze aj ja sa zapojim do debaty. Mam uz sice 5 rocneho syna, ale doteraz sme mali dost hekticky zivot, takze som sa mu niejako nemohla venovat a pozorovat jeho vyvoj. Samozrejme vie pismenka, cisla, spocitavat a odpocitavat. Basnicky jedna radost a vsetko ho zaujima. Hra sa najradsij so starsimi detmi, ale toto vsetko beriem v pohode. Skor ma niekedy vyvadzaju z miery jeho otazky typu : Ako vznikla prva mamina? Ked ma kazda mamina maminu, tak ako vznikla ta prva mamina, ved ju musel niekto stvorit? alebo : A co sa stalo s tymi ostatnymi spermiami, ked ja som prisiel do vajicka prvy a narodil som sa? Pozerava totiz bol raz jeden zivot, hrozne ho to zaujima 🙂 Proste niekedy aj mna prekvapi a neviem ako mu niektore veci mam vysvetlit??
A ma strasne prepracovane argumenty, ja ho niekedy neviem prinutit posluchut ma, lebo on zacne tak argumentovat, ze niekedy sa z toho neviem dostat. Ked vymyslim, ja lepsie argumenty, tak sa da nahovorit na vsetko, ale vsetko mu musim dopodrobna vysvetlovat.
Ja mam nadpriemerne IQ, patrim do Mensy, tak si myslim, ze to zdedil po mne, ale neviem ako to mam zisit doma. Neporadite mi?

syslica
21. dec 2011

@den22 Vitaj v téme 😉 ... pozerám, že naši synovia majú podobné záľuby... odporúčam kúpiť aj Bol raz jeden človek, Bol raz jeden vynálezca a Bol raz jeden vesmír či Bol raz jeden objaviteľ (myslím, že vesmír ešte nie je na DVD, starkí ho nahrávajú z TV)... a odpovede na niektoré otázky nájde aj sám... zato ďalšie máš zaručené 😀 😀 😝
Najnovší hlod staršieho syslíka: "Mami a keď ste s ocom mali v škole tú brannú výchovu, neučili ste sa náhodou, ako vyrobiť vodíkovú bombu? To by ma totiž strašne zaujímalo!" ... No zbohom 😕 😔

No a čo sa nadpriemerného nadania týka... určite to zdedil a podnetné prostredie robí tiež veľa. Presný verdikt, ak chceš, dostaneš v CPPP 😉

indiankaindi
21. dec 2011

@hajanka ďakujem, skúsim sa na to spýtať a uvidíme. Počkám asi ale ešte po sviatkoch, či sa to nezlepší, ale fakt neviem. Predtým tam chodila rada, len odrazu nechce. Mám pocit, že keď sa už v škôlke hrajú a nenacvičujú program a neučia sa nové pesničky, tak ju to nebaví :(

lienockaa
21. dec 2011

@indiankaindi -my sme uz mimo skolku 2 mesiace..nebol ani na besiedke, lebo ochorel, basnicku sa naucil len doma, co mu ucitelka poslala zo skolky..ale na besiedke nebol..ale jedno viem..ma s nou problem, aj ked sa tvari, ze nie, ze tam bez problemov ide..napr. zacal sa maznat v reci, nas chlapec, ktory rozprava od 9 mesiacov a nema ziadnu logopedicku chybu..ked som to hovorila riaditelke, ze to nikdy nerobil, tak mi povedala, ze to urcite v skolke nikto nerobi..ale nie je to pravda, davaju ho hrat sa k malym, ktori takto skaredo rozpravaju-pocula som to na vlastne usi..hlavne vtedy, ked chcu mat od neho pokoj, aby mohli starsich ucit predskolsku pripravu, tak ho davaju k malym, presvedcili ho-neviem kto, ze nevie citat.. 😕 no a to nie je vsetko, okrem maznania mal neustale palec v puse..nikdy nezaspaval s palcom v puse, nikdy si nezul ruky..to bola strasna zmena a pre mna sok, toto co nastalo po nastupe do skolky..ale uz sme dva mesiace kvoli chorobe doma a toto vsetko prestalo, normalne rozprava, nema palec v puse a normalne zasa cita..ja neviem, co s januarom, sa riadne bojim, co bude..ale mali sme ist v januari aj na diagnostiku uz, no neviem, budeme to musiet posunut, lebo mame zdravotne problemy a pred sebou este nejake vysetrenia.. 😒

indiankaindi
21. dec 2011

@lienockaa Tak to mi tiež niečo hovorí. Zjavne to ale u vás nie je vôbec v poriadku, minimálne by mal ísť zrejme do vyššej triedy, ako tu radili maminy vyššie. U vás je to jednoznačné, alebo do nejakej škôlky, ktorá bude jeho šikovnosti viac vyhovovať. Naša do nedávna do škôlky musela, lebo má deti hrozne rada a keď bola týždeň chorá, tak sme mysleli, že prídeme o rozum, nevedela čo so sebou. Ale teraz je to presný opak. Tiež sa vo veľa veciach akoby sa vrátila... Začala vydávať divné zvuky, erdží, čo opakuje po jednom dievčatku, ktoré je ale najstaršie 😕 pričom toto naša nikdy nerobila. Občas len tak zvreskne, čo tiež na ňu pozeráme alebo si hodí hračky na zem a keď sa pýtame, prečo to robí, tak vraj preto, lebo to robia aj deti v škôlke 😒 Začala si aj obhrýzať nechty a neúúúmerne si špára v nose. Už sme vylúčili všetky možné ochorenia, ktoré s tým môžu súvisieť, je to proste len zlozvyk, ktorý opakuje po deťoch. A plače, že deti sa s ňou nevedia hrať, len jej všetko berú a potom to hodia na zem. Ale ako som čítala, čo si písala o tom, že prestal čítať, naša zase prestala počítať. Čítať ešte nevie, pozná iba písmenká a tie už tiež pozabúdala, tak isto počítať. No super, toto som si ani neuvedomila. A to som si myslela, že v škôlke sa naučí viac. 😠

geegee
21. dec 2011

@lienockaa
@indiankaindi ja som syna dala preradit medzi starsie deti, ale az ked som to mala podlozene vysledkami vysetrenia z PPP. Matusko tiez chodil ako dive zviera. Teraz je medzi predskolakmi, nevravim ze je to vyhra, ale aspon su tie deti vyzretejsie trochu - ale zeby tam nasiel partnera a nejakeho kamosa s ktorym si rozumie, to veru nie.

den22
21. dec 2011

@syslica
dakujem za odpoved 🙂 ved uvidime co bude, aj tak nemame moznosti aby sme maleho vozili niekam do BA do skoly, takze skor tak informativne by som to chcela vediet.
A potom ja nemam rada rodicov, ktori si myslia, ze ich dieta je nadane len preto, ze vie citat a pocitat v skorom veku. Podla mna sa to nauci kazde priemerne dieta, ktore sa to systematicky uci, ale nadane je take dieta, ktore sa to nauci samo, bez ucenia. a to iste v ostatnych veciach. Tak som to ja nechela nikdy prehanat.... Ono sa to aj tak prejavi ak bude naozaj nadany 🙂

syslica
21. dec 2011

@den22 Na drilujúce mamičky mám aj ja rovnaký názor, ale tu v téme také nenájdeš 😉 Fakt je, že v BA sú najlepšie školy pre nadaných, napr. CENADA, ale po diagnostikovaní môžeš ísť ešte cestou integrácie na bežnej škole a dúfať, že mu tam vytvoria vhodné podmienky.
Ja mám Jergušíka tiež takto integrovaného vo - v podstate - dedinskej škole. Nie je to ideálne pre rozvoj jeho schopností, ale zas také dedinské priateľstvá tiež nie sú na zahodenie 😉 .
A do debaty @indiankaindi a @lienockaa a @geegee som zámerne nevstupovala, lebo ten môj exot je už trošku starší, nie škôlkar, ale zarazilo ma jedno - ani on sa v škole nepriznal, že vie čítať, pritom každý deň číta mladšiemu bratovi... dokonca číta aj rozprávky, ktoré sám napíše... evidentne robí všetko preto, aby zapadol do kolektívu a nijako nevyčnieval... čo sa mu úspešne darí, dokonca aj špeciálna pedagogička sa o ňom vyjadrila, že si "nadané dieťa predstavovala inak" 😅

lienockaa
22. dec 2011

@geegee -vies, oni ho najprv navnadili, spociatku ho vzali aj k starsim-my mame len jednu triedu, su spolu mali aj velki-dedinska skolka..ked sa ucili nieco starsi, byval s nimi..potom zistili, ze to vie, tak ho v tom case davaju sa hrat k malym..aby nerusil tych, co to nevedia a uz idu napr. v jeseni do skoly..

mna mrzi, ze ostal taky nervozny..akoze fakt, zutie ruk a to maznanie..hmm..a hlavne ma o vplyve skolky na to presvedcil fakt, ze to po vynechani kolektivu vymizlo a je naspat normalny..

@syslica-ano, aj ja mam ten dojem, ze nie je velmi typ na predvadzanie sa.. 😉

ani ja ho nedrilujem..on nic nezabudol, len zrazu zacal tvrdit, ze citat nevie a ze mu to povedali v skolke..znova chodil za mnou s papiermi, nech mu to a hento precitam..po tych dvoch mesiacoch sa sice stale tvari, ze to nevie, ale ked mame nejaky neznamy text pred sebou, tak sedi vedla mna a pozera do toho a z nicoho nic hodi napr. kusok vety, co by nemohol vediet, keby nevedel citat, nakolko je to novy text, nic co by uz poznal..ale ja ho nenutim, netrenujem, nic, proste ked nechce, tak nechce..uz som zvyknuta, ze on mava svoje obdobia..napr. pol roka nekreslil, lebo vraj "to nevie"..a potom kreslil lepsie ako kedykolvek predtym..zrazu..tak si myslim, ze toto je take obdobie..lebo zacina citat normalne vety..este pred pol rokom to boli len jednotlive slova..predtym len pismenka..aj to mal medzitym vselijake obdobia, ze sa tym nezaoberal a napr. radsej ratal, alebo tak..mam taku skusenost, ze vzdy po takom utlme sa este vylepsi..sam od seba..

ono ked pominu tieto problemy zdravotne, tak na diagnostiku musime..len je toho vela naraz..tak chcem najprv to poriesit..

bodka70
22. dec 2011

@syslica , no to asi robí drvivá väčšina "šikovnejších" či nadaných detí, že úplne či čiastočne skrývajú niektoré svoje znalosti a schopnosti. Sonička keď chodila do škôlky, tiež učiteľky nevedeli, že vie čítať a písaťa boli prekvapené, keď sa to náhodne dozvedeli (Soňa jednej učiteľke na Valentína napísala pohľadnicu s venovaním).

den22
22. dec 2011

@syslica Ja so bola totiz dost samotarka, vzdy a nechcem aby taky bol aj moj syn. Radsej budem ked bude ako ostatni a bude mat vela kamaratov. Preto ho nechcem viest nieko specialne a ak on sam chce, tak mu pomaham, ale nevediem ho k tomu. Zatial je v kolektive dost oblubeny, hlavne pre svoju kreativitu. Vzdy vymysli niejake nove veci, z ktorych su deti nadsene a ja som z toho stastna 🙂Tak uvidime co bude dalej

syslica
27. dec 2011

Ahojte, ospravedlňujem sa, nebola som dlhšie na nete, tak som nestíhala reagovať 😉 . Najprv všetkým mamám aj ich deťom a celým rodinám - či už sú "špeciálne" alebo nie - nech sa vám v novom roku darí, nech je lepší ako ten predchádzajúci a hlavne - nech vás choroby obchádzajú !
A teraz: @lienockaa Je úplne normálne, že sa deti vyvíjajú skokovito, či etapovito, obzvlášť viditeľné je to práve pri nadaných deťoch. Ja si presne pamätám, keď niekedy v troch rokoch syseľ chytil leporelo a čítal: Máša a medveď... a ja mu hovorím, toto poznáš, neverím, že vieš čítať! a o na to veď pozri, maminka: M Á Š A ... 😝 a teraz číta články v novinách, keď ho čosi zaujme 😉 .

@den22 Ja som bola tak isto a môj muž je vyslovený introvert. Pokiaľ sme ešte žili "v civilizácii", bola som aktívnou členkou v MC, takže sme tam trávili mnoho času, Potom však býval predovšetkým v spoločnosti dospelých, čo sa zrejme odrazilo aj na spôsobe vyjadrovania a záľubách natoľko, že psychologický posudok znel "nevyhnutne musí ísť do kolektívu rovesníkov"... ale postupne opäť "detinštie" a spolu s bandou užierajú učiteľke nervy 😅 Najnovšie si vytvoril substitučnú mriežku na šifrovanie odkazov, tak sa bavia 😀
Ak som už napísala, je integrovaný, v bežnej škole rozhodne nemá také možnosti, aké by mal v Cenade či na Teplickej, posudzujú ho tu viac na základe toho, čo práve vystrájajú s kamošmi, teda ako síce milého ale s rožkami 😅, pričom najlepší sú tí, čo tíško sedia v lavici.. ale mne sa veľmi ráta, že väčšinu priateľov má tu v dedine, často sa navštevujú a pomáhajú si... čo by nikdy nebolo možné, keby som ho vozila do špeciálnej školy pre nadané deti.
No, presne ako ty, pozorujem a vyčkávam čo bude ďalej 😉 .

ibamy2
30. dec 2011

Ahojte, mozem vam sem vpadnut s prosbou o radu? Vsetky uz pri svojich detickach mate skusnosti s encyklopediami, rada by som vedela, ktore povazujete za naozaj kvalitne (prosim o nazov knihy a autora, pripadne do IP). Moja dcerka je velmi zvedava a momentalne fungujeme na atlase sveta, no a prave v nom ju zaujal vesmir a slnecna sustava. Neviem, ci ju budu tak bavit aj ine temy, no dobra encyklopedia sa isto doma zide tak ci tak. Pre zaciatok uvazujem o kupe takej vseobecnej, kde bude z kazdeho rozka troska. V tomto pripade mi ani nezalezi na cene. Alebo myslite, ze by boli lepsie take samostatne knihy, kde su viac rozobrate jednotlive oblasti? Za vsetky vase rady dopredu dakujem.

syslica
30. dec 2011

@ibamy2 Ahoj, presne takáto otázka tu už bola pred mnohými stranami 😉 , zalistujem späť, možno nájdem... myslím, že vtedy bol prevládajúci názor taký, že je lepšie mať viac špecializovaných knižiek podľa aktuálneho záujmu dieťaťa ako jednu príliš všeobecnú encyklopédiu, čo je aj náš prípad... no, idem hľadať 😉 .

syslica
30. dec 2011

Nenašla som, už sa tu toho popísalo ozaj veľa... tak hádam sa dočkáš aj iných názorov 😉 .

ibamy2
30. dec 2011

@syslica nevadi, ze si nenasla, prebehnem celu temu a pohladam... Rozumiem, ze nadane deti asi potrebuju vela info a do hlbky, preto asi uprednostnujete skor samostatne celky. U mojej dcerky o nejakom mimoriadnom nadani zatial anilen neuvazujem, povazujem ju skor za zvedavu a rychlo si osvojujucu nove info, no kde inde by som mohla dostat viac nazorov a osobnych skusenosti s encyklopediami, ak nie prave medzi vami v tejto teme... 🙂