Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

syslica
30. dec 2011

@ibamy2 Veľa šťastia pri lúskaní 😉 - ale oplatí sa to, nájdeš aj iné zaujímavé linky. Ja som v téme tiež začínala ako pozorovateľ, pretože som syslíka nepokladala za mimoriadne nadaného, len zvedavého a rýchlo sa vyvíjajúceho a učiaceho s dobrým rodinným zázemím.... 🙂

lienockaa
2. jan 2012

@ibamy2-my mame toto:
http://www.martinus.sk/?uItem=95243
ale niektore temy su tam naozaj zlozito podane, hlavne co sa tyka fyziky a roznych javov v prirode, to sa aj s encyklopediou zamotam, lebo on sa pyta dalej a ja som potom v koncoch..😀..kupovala som ju nasmu krpcovi ako 3 rocnemu k narodeninam..
a potom mame este jednu velmi staru detsku encyklopediu, este po mojom manzelovi, ale je celkom fajn, taka jednoduchsie podana, len uz sa nikde neda kupit..a samozrejme, niektore veci tam uz nie su aktualne-napr. politicke usporiadanie sveta..ale to preskocime a je to..😉

je toho na trhu viac..inak tu prvu encyklopediu uz "cita" aj dcerka..tej sa najviac paci spracovanie ludskeho tela v nej..najma jazyk, zuby, pluca a babo v maternici..🙂

ibamy2
3. jan 2012

@lienockaa dakujem za tip, obzriem ju v obchode nazivo

prehryzla som sa celou temou a teda otvaram oci (a veru aj usta) nad schopnostami vasich deti... nikdy by mi nenapadlo, ze s vysokym IQ idu casto ruka v ruke inakosti v emocionalnej, socialnej ci dalsej oblasti... a este by ma velmi zaujimalo, kde budu vase deti profesne ako dospeli, ale to iste nie som sama ;) zaujimaju sa o nejaku konkretnu oblast viac ako o ostatne? alebo je to skor o nejakych obdobiach, ze ich najskor bavi jedna tema a potom pride obdobie, kedy presedlaju na nieco ine? alebo je to u nich skor zaujem o vsetko? tusim som trosku zvedava... 🙂

lienockaa
3. jan 2012

@ibamy2 -popozeraj viacero aj na nete..vyberies, co potom chytis do ruky aj nazivo..su v nej krasne obrazky..napr. co sa tyka zvierat a prirody je naozaj velmi pekna..ja som nevedela vybrat..🙂

my mavame obdobia..strieda sa nam to..😉akurat jedno jedine, co ho drzi a nepusti, su auta..auta, auta a este raz auta..vsetko, co s nimi suvisi, to ide do detailov, uz ja som sa pri nom musela naucit velmi vela.. 🙂 bavi ho ich kreslit, bavia ho casopisy o autach-a to nielen ze disney cars, ale normalne dospelacke autobild a auto motor sport.. 😎 to mu muz kupuje, on to chce, travi nad tym dlhe hodiny, chce vsetko citat, pozera detaily motorov, karoserie, potom kresli ako picasso modely aut..plus rozne stroje, pristroje a tak, je technicky zamerany..dnes bol u lekara najstastnejsi, ked si mohol ohmatat ultrazvuk a nechal si pekne od dr. vysvetlit, ze co akoze na tej obrazovke je.. 😉

bets
4. jan 2012

@ibamy2
aj ja som zvedava, kde budu moje deti, ked budu dospele. neviem preco ale mam obavu z puberty syna, co prinesie. neviem odhadnut oblasti, ktore by mohli neskor studovat, comu sa budu primarne venovat. vidim, ze syn ma logicke myslenie a talent na matematiku, bavi ho programovanie. ale jeho oblasti zaujmu sa stale menia, striedaju sa obdobia, ked vela nasava, vela sa zaujima a vela cita s obdobiami, kedy sa nezaujima o nic. dcera sa v podstate aktivne nezaujima o nic viac ako robia v skole, ale so skolou nema ziadny problem, ani neviem ze chodi do skoly (aspon zatial). ju tipujem skor na humanitne predmety a jazyky. dcera aj napriek horsej logike dokaze drzat krok s detmi v ich skole vdaka vybornej pamati a dobrej komunikacii.

syslica
5. jan 2012

@ibamy2 Mňa by tiež veľmi zaujímalo, kde a čo budú moje deti, keď vyrastú... aj keď tvrdím, že sa toho isto nedožijem 😅 . Starší syslík inklinuje k matematicko-technickému smeru (ako manžel) a sám tvrdí, že bude kozmonaut alebo konštruktér vesmírnych rakiet (donedávna ešte pyrotechnik, ale to som mu vyargumentovala... úplne vážne, zabral až apel "kto sa ti postará o tvoju rodinu, ak sa tebe pri takom náročnom nasadení niečo stane?" Jazyky ho napríklad nebavia, ale má veľmi dobrú pamäť, tak sa to naňho lepí len tak mimovoľne a s čítaním je to tak, že nie je (ako ja v jeho veku) permanentne zahrabaný v knihách, no keď ho čosi zaujme, nájde si a prečíta.
Ešte k tvojej otázke o záujmoch - je to ako píše lienočkaa v obdobiach, ale periodicky sa vracajúcich a prehlbujúcich.

geegee
20. jan 2012

My mame s Matuskom za sebou zapis do 1.triedy. Sklamana som bola totalne z pristupu ucitelky, ktora ho vyfasovala. Ale kamoska ma ubezpecuje, ze v triede pre nadane deti to je o inom ako v klasickych. Tak pevne dufam 😔

ibamy2
24. jan 2012

babule, moje dietatko uz vselico vie, no dost ma prekvapuju reakcie okolia: naco ju to ucime, o co nam ide, preco sa realizujeme na dietati a podobne. nemam potrebu predvadzat malej vedomosti, no ona sa prejavi aj sama... netvrdim, ze je nejaka nadana, no zaujima sa aj o ine veci, ako iba „kolo, kolo mlynske” ci babiky... neviem, ci mam na podobne reci nejako reagovat, ci len usmiat sa a neriesit... dcerka ma 2r2m, veeela sa pyta, tak odpovedame. ani si neviem predstavit, ze by bolo mozne takto male dieta cokolvek „naucit, nadrilovat” ci nieco ine...

bets
25. jan 2012

@ibamy2
ja v zasade neriesim svoje deti s rodicmi, ktore nevedia, co je to mat nadane dieta. ani na anonymnom fore. aj ich chapem, ze pre nich su nepredstavitelne nase problemy. ja si vzdy poviem, ja som tejto problematike dost venovala, aby som sa vedela rozhodnut co dalej, ako sa mam venovat dietatu, co s nim robit, ake mu davat podnety, do akej skoly ho dat a pod. reci ako elitarska skola idu mimo mna... keby ti rodicia boli na nasom mieste, predpokladam, ze by to s detmi robili podobne.

bebel
25. jan 2012

@ibamy2 nevšímaj si to, ani nevysvetľuj - nebudú chcieť to pochopiť. Máme aj v rodine aj medzi kamošmi kopec ľudí, ktorí majú obdobný postoj a vyslovujú rovnaké súdy nad nami. Nemá to zmysel plýtvať energiou a snahou vysvetliť, obhajiť, že to nie je len náš rozmar, ale že to dieťa je fakt iné ako napr. tie ich 😝 a preto potrebuje iný prístup a školu.

kvojtanikova
25. jan 2012

skusim sa aj tu opytat - mate skusenosti s triedou pre nadane deti konkretne na Krosnianskej 4 Kosice? Alebo inou triedou kde sa uci podla principov p. Laznibatovej? Ako tam prebieha vyucba? Mame ist na den otvorenych dveri v aprili no dovtedy by som rada mala nejake informacie. Podla psychologicky totiz nas syn pravdepodobne do takej triedy bude patrit, kedze intelektovo je vyssie ako emocne a v normalnej triede by mu to vraj mohlo sposobovat problemy.

geegee
25. jan 2012

@kvojtanikova v skole p. Laznibatovej som bola pocas studia na VS. Bola som prekvapena z deti, ktore tam boli. Zdali sa mi take nedetske a cely system takehoto separovania zly. Po X rokoch sa mi narodil syn, ktory v 17. mesiacoch poznal pismenka, v 3 rokoch celu abecedu a dokazal citat - a to si vravim, ze mam za trest, ze som vtedy ohrnala nosom nad Laznibatovej skolou 😀 Neviem si predstavit v sucasnej dobe nejaky lepsi sposob jeho fungovania ako v triede pre nadane deti - aj ked uz projekt Aprogen skoncil a triedy funguju v pozmenenom rezime /pocet deti, pocet ucitelov, vyska IQ a pod.../. , je to pre taketo dieta stale lepsie ako byt v klasickej triede.

inkinka
25. jan 2012

@geegee si tam chytila nejaky virus 😀

kvojtanikova
25. jan 2012

@geegee dakujem, uvidime teda, ako to bude, moj syn este nevie citat ani pisat suvisle slova, ked, tak len take kratsie a jemu zname, samostatnu abecedu uz pozna davno celu, tak ktovie ci sa tam vobec dostane lebo psychologicka spominala nejake prijimacie skusky ci co.

geegee
25. jan 2012

@kvojtanikova robia sa standardizovane IQ testy. A citanie nie je podmienka 😉

lienockaa
25. jan 2012

baby zazitok zo skolky..vsetky deti kreslili snehuliakov..krasne tri kruhy na seba..ked som prisla pre syna, tak sa rozbehli mi ukazat vykresy k dveram, ze "aha, teta, ake sme robili"a prstami ukazovali na vykres mojho syna, ktory sa tiez rozbehol pochvalit, ze "aha co ma vas"..vsetky mali normalne vytvory, iba moj syn na vykrese napisane palickovym pismom slovo "snehuliak"..a dalej nic, ziadne kruhy, ziaden snehuliak.. 😀 😀 😀 tak mi ucitelka hovori, ze on si to tak ziadal mat..urcite mu ale pomahala to napisat, lebo on urcite nevie este pisat vsetky pismena..na chodbe mi potom hovori maly, ze nemohol kreslit na biely vykres modreho snehuliaka, lebo snehuliak je predsa biely..

bebel
26. jan 2012

@lienockaa mal pravdu, náš Bruno zase pri kreslení postáv zásadne trvá na tom, aby mal k dispo "kožovú farbu"(nie je to však oranžová), inak telo nenakreslí 😀 , alebo potom trvá na tom, že je to černoch(čiernou), či aziat(žltou).

bets
26. jan 2012

@lienockaa
mile taketo zazitky s nasimi detmi.

m.i.r.i
26. jan 2012

ahojte..trosku si vas citam, lebo aj ja som kedysi patrila do kategorie takychto deti a viem ake to bolo ked v tej dobe som nemala vytrcat z priemeru...a viacmenej doteraz z toho nesiem nasledky - skor komplexy a pocity menejcennosti..
Teraz mam 2 rocneho syna..a ani neviem ci mam obavy, ci aj radost, ze je tiez velmi bystry a vnimavy na svoj vek..nedovolim si tvrdit, ze je nadpriemerny, neviem to posudit a ani sa zatial o to nesnazim..len viem, ze je intelektualne asi dalej ako jeho rovesnici..teraz mu hladame skolku od septembra, lebo mam pocit, ze doma ho uz nedokazem naplno zabavit a naplnit jeho potreby...snazime sa hlavne pocas dobreho pocasia ho vypustat vonku medzi deti, nech pozna hlavne to bezstarostne detstvo nahanania sa po zahrade a clapania vo vode( co ho neuveritelne bavi)..nie je urcite taky vyrazny intelektualny typ ako mnohe vase deticky, ktore su menej spolocenske asi a ziju niekedy vo vlastnom svete, kde ich nik nechape..ale mozno je este maly.
Rozpravat zacal asi v 16 mesiacoch, v 18tich uz zacal recitovat..teraz spieva a recituje vsetko mozne, slovenske ci anglicke, pozna vsetky pismenka, este aj tie s makcenami, rozozna uz niekolko mesiacov co je jeden, dva, tri...zacina sa riadne pytat vela veci, kto co robi, aky to je ujo a co robi..kedy pojdeme k babke, kedy bude to ci ono...najlepsimi hrackami su knihy a puzzle a rozne skladacky...musim ho pri puzzloch posuvat stale na vyssie stupne, uz krasne posklada 16 kuskove a skusa 32...uz som si tiez vypocula, ze naco ho to ucime a davame mu hracky co su nad 3+ a zatazujeme ho a naco mu ukazujem pismenka..ale on s tym prisiel sam, videl napisy na knizkach a zacal sa asi v 19-20 mesiacoch pytat Maminka, co toto je? A tak som mu povedala tu a tam..a mal potom knizocku s abecedou a puzzle tiez a naucil sa vsetky..teraz pozera na ulici po billboardoch, SPZtkach a aj na knihy, casopisy a hovori ake tam vidi pismenka, sam od seba..bolo mi povedane, ze kazde dieta by poznalo pismenka, keby mu to rodicia ukazovali a hovorili..tak si aj ja myslim, ze mozno je to tym, ze je bystry ale aj tym, ze sa mu s manzelom obaja venujeme na maximu, knizocky citame od 3 mesiacov, a vzdy ich miloval...teraz uz citame take pribehy s dejom, rad pocuva a vsetko vie naspamat, niekedy ma uz opravi a odrecituje zvysok..
Kdezto prakticke veci u nas su trosku dalej..chodit zacal v 16 mesiacoch, k obliekaniu sa vobec nehrnie, nie je vobec zatial ten typ co jeho rovesnici, ze vsetko sam...on je rad, ked to za neho spravi mama, musim ho skor motivovat aby to robil sam..a to neter v jeho veku sa uz cela sama pooblieka🙂
Ide mi len o to, ze sme zufali v tom, aku skolku mu vybrat..lebo na jednej strane ho urcite nechcem separovat a zatazovat niekde kde toho bude na tie deti vela, ale zas nechcem aby to co sme aj my do neho vkladali a rozvijali ho nebolo udupane niekde v skolke, kde pre sikovnejsie deti nemaju vymyslene ine aktivity..
Ked chodime do detskeho centra sa hrat , tak sme ho museli zaradit medzi vacsie deti, tak o rok starsie, lebo pri mladsich bol uplne frustrovany a niekedy az agresivny, odstrkoval ich a zlostil sa..pri vacsich je to uz lepsie...aj ked sa samozrejme vyslovene s nimi nehra este, ale asi sa tam lepsie citi..

lienockaa
26. jan 2012

@m.i.r.i -ja sem chodim pozorovat uz dlhsiu dobu, odkedy nas upozornila logopedka, ze asi nie je chlapec celkom ako jeho rovesnici..to mal 2r a 4 m..mal taku chybu v reci, ktora je typicka pre take sikovne deti-vyvojova neplynulost..ale ja som si nic nevsimla sama od seba, nemala som s kym porovnavat, je nase prve dieta..tiez som riesila problem skolka..nas sa ale k detom nehrnul a mala som este druhe babo, tak som ho dala az od 3,5 roka..teraz je v skolke, kde je jedna trieda pre malych aj velkych, nie je ich tam malo, asi 19, ale su dve ucitelky..zatial neviem povedat, ci to bolo dobre, alebo zle riesenie, ani ci sa tam nudi, alebo nenudi..dost totiz vymeskal, bol uz trikrat chory, z toho raz tak dlho, ze chybal skoro tri mesiace..kazdopadne, ak uvidis, ze je v niecom iny, treba to s tymi ucitelkami prebrat, mozno natrafis na take, ktore budu respektovat tvoje dieta..aj ked bude vo vsetkom ine ako ostatne..ja som spociatku bola sklamana, zdalo sa mi, ze ho tam nechcu, velmi vystrajal, deti strkal, mal ocividne problem s autoritou, potom sme niekolkokrat rozpravali s riaditelkou, ona si nasho maleho nakoniec oblubila a respektuje niektore veci, ktore u neho nezmeni a nechce ich menit nasilu, co je dobre..syna kvoli kruzkom nedavam na pol dna, hoci tak mi to odporucila psychologicka, ale na cely den, poobede mavaju kruzky, tvorive dielne, tak ho nechcem odtial vtedy brat, kedze ho to zaujima, zda sa..ma dopravny a tanecny kruzok a anglictinu..a kedze nespava poobede, dovolili mu nespat..co bol v nasej skolke historicky zlom, take dieta, ktore by nespalo, tu nemali uz roky..no a dalsie ustupky boli co sa tyka stravy, pitie, odrazu bolo mozne, aby pil cistu vodu-kedze on nic ine ani za svet nepije- a aby nemusel jest chlieb s medom, ked ho moze mat s cistym maslom a nie je tazke urobit taku vynimku..
druha vec je, ze si vsimli, ze je sikovny, ale aj tie negativne stranky, ktore u takych deti mozu byt, napr. to, ze neustale komanduje druhe deti, nepaci sa mu, ked nieco nevedia, je perfekcionista a ma nervy sam na seba, ked sa mu nedari, atd. a chceli nas poslat na diagnostiku, ale povedala ucitelka v oktobri, ze ona musi ho dlhsie pozorovat, vyjadrit sa mala v januari..v novembri ale ochorel a dlho chybal, takze sme este nikde neboli..do skolky sa vratil az teraz..
co sa tyka samostatnosti v obliekani, je to u nas velmi chabe, neviem, kedy toho bude schopny..akoze dokaze sa ist vycikat, vyzliect sa aj obliect pri tom..ale take ze komplet prezliect, alebo nebodaj zazipsovat vetrovku, alebo dat rukavice, to je nula bodov..snurovacie topanky to je zas dalsia story..kupujeme len na suchy zips.. 😀 a to bude mat 4 roky onedlho.. 😉

m.i.r.i
26. jan 2012

@lienockaa dakujem velmi pekne za odpoved! No vidim, ze too mate v mnohom podobne🙂 Ja mam tiez pocit, ze nas sa tak skoro sam obliekat nebude...sice zvladol cikanie do nocnicka uz v 17 mesiacoch a to ani nie za tyzden, po 3-4 dnoch sa uz sam pytal, co som sama nechapala..ale inak..aj papat zacne sam a po par lyzickach ho to prestane bavit a chce aby som ho krmila..doteraz nemame zvladnute pitie z pohara..
ked mal 18 mesiacov, mali sme obdobie velkeho hryzenia, bol to asi nejaky spunt a uz rozpraval, ale casto sa nevedel vyjadrit a z toho bol nastvany az zurivy...tiez ked sa hral s druhymi detmi tak ich siel hryzt..a to nie, ze by sa zlostil, ze mu nieco nedali, proste uz len za to, ze tam to dieta bolo...moja neter je od neho starsia o 3 mesiace a zboznuje ho..ked on pride, ona by ho cmukala a hadze sa mu okolo krku, ta ma strasne rada deti..nas sa z nej tiez tesi, ale tak 5 minut, potom ju uz odstrci, zavadzia mu..az mi to je luto..a presne, male deti mu vobec nevyhovuju, lebo nerobia to co on..tak ide za starsimi..mali sme v lete stretnutie mamiciek a deticiek a nas sa nalepil na 8 rocne dievcatko, jeho najvacsia laska..doteraz ju spomina..to ze mala sestricku o mesiac mladsiu od nasho a bolo tam kopec deti v jeho veku ho vobec nezaujimalo, vyhladaval len to starsie dievcatko..na ihrisku to je to iste..on je inak velmi usmievavy typ a tak sa vela starsich deti na neho aj namota🙂 Tak bezne sa hra s 5-6 rocnymi detmi...
Tiez pijeme len cistu vodu a s tym mam problem aj ja, co sa tyka skolky, kde davaju vodu so sirupom na kazdy obed...
my nastastie zatial spime dobre cez obed...dufam, ze mu to vydrzi, lebo ja som nespavala tiez uz asi od 2 rokov..a sama si pamatam na to, ako som v skolke pravidelne dostala varechou a chodila na izolacnu izbu pocas spanku, lebo ma nutili spat a ja som nechcela a tym vyrusovala ostatne deti...jooj..a co som sa nakomandovala🙂 a vsade prva a najlepsia...v skole som sedela v prvej lavici hadam aj do 6 triedy..aby som sa mohla prva prihlasit a vsetko prva a najlepsie spravit..ani nechcem spominat ako to nakoniec dopadlo kvoli tomu, ze nasi boli zo mna v tomto smere nestasti a vecne mi to vytlkali z hlavy

No ja este uvidim, co sa z nasho vyvinie, lebo on inak nie je nijak problemovy..nema zatial ani tazke prejavy vzdoru, iba sa nastve ked mu nieco nejde - ked netrafi do niecoho, alebo mu stale nieco padne z ruky, alebo mu nieco nejde poskladat, tak je neskutocne zurivy..ale inak sa nevie zatial velmi nahnevat za to, ze nieco nedostane, alebo co...preto nemam pocit, ze by zapadal do kategorie trosku takych problemovejsich deti s vysokym intelektom...je v podstate dobre dieta, len asi po intelektualne stranke trosku dalej.. a tak uz par mesiacov s muzom riesime skolky, co bude pre neho dobre...

bets
27. jan 2012

@m.i.r.i
ja som syna dala do beznej skolky, mozno uplne bezna nebola v tom, ze bola cirkevna a pre ucitelky ta praca bola poslanim. o deti sa starali s laskou, takze my sme ziadne problemy nemali. oni to s detmi vedeli. ja som s ucitelkami nikdy neriesila, ze syn je iny. nejak som to vaznejsie zacala riesit az ked sme sa rozhodovali koli skole. teraz v podstate mozem zhodnotit, ze bezna trieda predskolskych deti mu velmi prospela, ale zasluhu na tom mali laskave ucitelky. ja ani neviem, ci s nim robili ine aktivity. respektovali ho ked sa chcel/nechcel zapojit.
pri testoch psychologicka velmi pozitivne zhodnotila, ze ma vyborne socialne vazby, ze je spolocensky, kamaratsky. teraz uz vidim tu odlisnost, nevie udrziavat take uzsie kamaratske vztahy, je silny individualista, rad mentoruje male deti, lebo tie v jeho triede su deti velmi podobne a mentorovat sa lahko nedaju. ale je aj spolocensky, k dievcatam sa zacina galantne spravat.
takze pre mna bezna skolka ale s laskavym pristupom bola vyborna volba. tie jeho ine zaujmy sme riesili doma.

m.i.r.i
27. jan 2012

@bets uplne suhlasim..ja tiez nevyhnutne nevyhladavam nejaku skolku s neskutocnymi aktivitami a tak..preto sa zamyslame co je dobre..ale presne ako ty hovoris- u nas ma velmi velmi rozhodujuce slovo ake su ucitelky..lebo tiez sa priklaname k normalnej skolke, ale s milym pristupom...lebo tu u nas napriklad sme mali tu cest vidiet spravanie niektorych uciteliek, ked je dieta ine, dokonca nam psychologicka spominala, ze 2 ucitelky tam nemaju z jej pohladu co hladat, lebo vobec nezvladaju odlisnost deti..bol tam chlapcek co bol velmi zvedavy a aj trosku neposlusny v zmysle, ze nechcel spavat a nie vzdy ho bavili rovnake aktivity ako mali robit a ucitelka ho tak zhadzovala a ponizovala, ze chlapca skoncilo u psychologa tiez ako problemove dieta..lebo v tejto skolke vsetky deti musia spat, ucitelky nam zdoraznovali, ze je to najlepsie pre ich vyvoj a je to chyba rodicov ak ich to nenaucili!!! A deti maju posluchat viacmenej..a to mi vadi...celkom som sa tesila dat ho do beznej skolky, deti tam chodia celkom radi aj napriek tomuto, asi ked nevytrcaju, tak problemy nemaju...tiez by som bola rada, nech si moj maly buduje socialne vazby a nie je izolovany, takze o tom niet ani reci...a mas pravdu, ze asi az skola bude taky vacsi zadrhel potom...no uvidime..este sme vo vyvoji🙂

emogeon
27. jan 2012

baby necitala som celu diskusiu ale nahodou navstevuje vase dieta montessori skolu?

lienockaa
27. jan 2012

@m.i.r.i -presne tento dojem som mala z nasej skolky ja, ked som isla na zapis..my sme ale nemali velky vyber, pretoze sa nam doslova a dopismena neda dochadzat do inej skolky..v dedine mame len jednu, ja nemam auto a muz zas nekonci tak skoro v praci, aby ho mohol niekde inde vyberat zo skolky..nikoho ineho nemame..ked som bola na zapis, dostala som aj taky papier, kde mamicka moze napisat nieco o svojom dietati, jeho navyky viacmenej..ale bola som tam jedina matka, ktora to doniesla..vsetkym vyhovovalo vsetko..len ja som bola ako exot..neupozornovala som ucitelky, ze halo halo, moje dieta je nejake nadpriemerne, alebo co..uviedla som len jeho skutocne navyky, to, ze nepil sladke napoje, neje sladke jedla, ze nelubi cukriky a lizanky a ze poobede nespava, to bolo vsetko..postupne ako boli problemy, tak sme museli hovorit co-to o chlapcovi, to uz bola iniciativa uciteliek, aby s nami hovorili..spociatku to vyzeralo akoby sa stazovali neustale, boli sme z toho nestastni, az casom prislo porozumenie..mozno budes prekvapena, ze aj v takej obycajnej skolke ti vyjdu v ustrety..

syslica
3. feb 2012

Žienky, napíšem vám, ako sme to mali v škôlke my: starší syslík išiel už do MŠ s posudkom, že je rovesníkom cca. 2-3 roky mentálne napred a nevyhnutne potrebuje kolektív rovnako starých detí, kvôli sociálnym zručostiam a väzbám (dovtedy mal okolo seba samých dospelých). Tu ho riaditeľka dosť drsným spôsobom odmietla prijať, našťastie sa mi podarilo uhovoriť (dlllhý list + psychologický papier) vedúcu škôlky v najbližšej dedine. Úplne bežná škôlka, aj ja som napísala o synovi elaborát (ak som bola jediná, nevadí). Nebol až taký výrazný individualista a mal šťastie na veľmi dobré učiteľky, ktoré niektoré jeho odlišnosti chápali a akceptovali. 😵 Vlastne môžem povedať, že ho mali a majú radi... a profituje z toho aj mladší braček, ktorý chodí tamtiež.

geegee
3. feb 2012

Moj syn chodil do klasickej skolky, dala som ho preradit medzi starsie deti, lebo ho vobec nebavilo vyfarbovat mrkvicky cervenou farbou a uhorky zelenou apod.... Ja by som vsak ocenila ak by ucitelka v pristupe k nemu, resp. ani nie v pristupe, ale v narocnosti uloh nejako zohladnila jeho schopnosti a aby nebol integrovany len na papieri. Nepotrebovala by som specialnu skolku pre nadanych, ale skolku s normalnymi detmi a tie nenormalne aby mali zabezpeceny individualny pristup. Ja som asi pred 2 rokmi aj pisala projekt pre skolkarov - Deti na opacnej strane Gaussovej krivky. /postihnute deti na jej lavej strane maju zabezpeceny aky taky pristup, ale tie nadane nie - ved ak su sikovne, tak to nejako zvladnu... ☹ / Vtedy mi nepresiel a teraz uz nemam cas na to ☹

hajanka
3. feb 2012

@m.i.r.i My sme vela skusenosti so skolkou u nas nemali, ale predsa sa nieco najde.
Zacal chodit od 2,5 roka do klasickej beznej skolky, s detmi sa moc nekamaratil, vacsinu casu sa medzi nimi nudil, nezapajal sa do basniciek ani pod. aktivit, vacsinou bol v ulohe sledovatela a pozorovatela. Od 3r. sme sa prestahovali do Anglicka a tam nastupil do skolky, mala som obavy hlavne kvoli adaptacii, jazyku, socialnym vazbam... ale kupodivu ma velmi prekvapil, behom par mesiac bol schopny porozumiet reci, po pol roku uz rozpraval tak, ze sa dokazal dorozumiet a zrazu mal aj kamaratov. Dovodom bola podla mna vyssia motivacia, viac spoznavacich aktivit, nieco podobne ako u nas v skolach zazitkove ucenie. Od 4r. prestupil do skoly (cirkevnej skoly, pod jednou strechou so skolkou do ktorej chodil), do 1.tr., 15 deti v tride, 2 ucitelky, individualny pristup, v 1.tr. deti-ziaci uz spoznavaju pismenka a ucia sa spelovat, aj ked on v tom casu pismenka uz davno poznal, dokonca pisal slova, vety, velmi ho bavilo a posuvalo vpred, to bolo presne to, co on potreboval + naviac pre neho to bolo o to zaujimavejsie, ze to bolo vsetko v cudzom jazyku, v tom veku sa naucil anglicky spelovat, citat aj pisat, na doma dostavali zo skolskej kniznice knizky, doma si potom z nich robili projekty, citali, kreslili, pisali. Druhu triedu preskocil a bol preradeny do tretej. Takto to slo do jeho skoro 6r. Potom sme sa prestahovali spat na SR a musel na par mesiacov (5mes.) opat do skolky - predskolskej triedy. To bola hotova katastrofa. Odmietal tam chodit, odmietal spat, nechcel sa hrat s detmi (iba vonku sa hral), basnicky opat minus, kreslenie ho nebavilo, celkom rad kreslil ale ine veci ako snehuliakov a listocky atd..., nasiel si tam jedneho dobreho kamarata s ktorym sa vedel celkom pekne zabavit (teraz spolu chodia do skoly, triedy pre MND), domov som ho bravala po naobedovani sa. Keby takto stravil cele tie 3 roky, tak neviem ako by s nim bolo... ci by nestagnoval, ci by mal chut a by dalej rozvijal svoje intelektualne schopnosti. Neviem. Viem, ze vela robi samotny intelekt dietata ale velku ulohu v tom zohravaju aj podnety z vonka, motivacia. Tolko nasa skusenost. Urcite by som hladala skolku, kt. MA co dat, co ponuknut. V ktorej sa mu budu moct venovat.

m.i.r.i
3. feb 2012

@hajanka dakujem ti velmi pekne..a samozrejme aj ostatnym dievcatam...my inak tiez zvazujeme 1-2 roky v USA ak sa podari, tiez som sa zamyslala nad tym, ze by to mohlo byt pozitivne pre maleho keby sa mal ucit cudzi jazyk a tie ich skolky su asi dost ine prave v tom pristupe..
Co sa tyka nasich skolok tak presne tak riesime to ci sa zamerat na ozaj dobru skolku ktora ho bude rozvijat, alebo staci normalna skolka, kde bude mat dobre socialne vazby a bude s rovesnikmi, ale nech je tam aspon ten individualny pristup keby nieco..lebo to najhorsie co je su tie skolky tu, ze nepovolime, mame pravidla. kto vycnieva je "problemovy" My uz zvazujeme kvoli skolke aj stahovanie opat do mesta, aj ked tu mame vyhody neskutocne na dedine pre maleho, ale fakt neviem ci to nepodcenime ked ho dam tu do skolky, ktora nam nie je vobec po chuti..tiez bude mat 2.5 roka ked nastupi...

hanahsuza
5. feb 2012

Ahojte mamičky s nadanými detičkami, ja by som sa chcela spýtať či ste sa svojim deťom nejako špeciálne venovali, myslím ešte predtým ako ste zistili, že sú nadané..Je to dar, s ktorým sa dieťa musí narodiť, alebo tým, že sa rodičia dieťaťu od miminka venujú a vyrastie z neho napríklad 3 ročný génius?