Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

martina2001
5. feb 2012

@hanahsuza nie nikdy som sa mu dáko nevnucovala vedomosťami, nechávala som to na jeho rozvoji, akurát sme mu na každú jeho otázku odpovedali. veľa robí na rozvoj prostredie v ktorom dieťa rastie

hanahsuza
5. feb 2012

ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď..môj synček sa mi zdá byť od mala akýsi popredu ako aj výškou a váhou tak aj intelektom, ale neviem či patrí medzi nadané deti. Ty si na to prišla ako?

martina2001
6. feb 2012

@hanahsuza ja som potom nepátrala ani nič podobné, malému zle vychádzajú roky pre školskú dochádzku a dostal odporučanie na návštevu školy už rok keď mal iba 5rokov, tiež nás poslal do dákeho centra, ktoré pre školu robí testy. aby mohol byť zaradený do triedy pre nadané deti, urobil ich, no rozhodli sme sa nechať ho rok dlhšie v škôlke, ďalší rok sa to opakovalo, ale už mimo tej psychologičky sme absolvovali aj testy v škole a bol zaradený do tiredy pre nadané deti. V škôlke som to dáko neriešila, odpovedali sme mu na jeho všetky otázky a v 5rokoch vedel čítať, malý ma fotografickú pamäť. Akurát som bola trňom v oku pre cieľavedomé matky, lebo malý reprezentoval škôlku či v spievaní, recitácii, hraní ....., bez akejkoľvek námahy 😉

filipal
6. feb 2012

@hanahsuza ja som sa napriklad synovi nadstandartne venovala, ale to sa inac ani nedalo! 😅
jednoducho nadane deti tuzia po stimuloch, informaciach...nenechaju ta na pokoji. 🙂 maju vela otazok, o vsetko sa zaujimaju, zacnu si same vsimat pismenka a cislice na roznych napisoch, takze takto prirodzene sa ucia citat, pocitat. vsimaju si encyklopedie (ale samozrejme musia ich mat dostupne) a rozne javy v prirode.
pre rodica z toho vyplyva, ze musi dietatu dopriat prostredie plne podnetov a chodit s nim na take miesta (muzea, vystavy, priroda atd...)

syslica
6. feb 2012

@hanahsuza Ahoj, vo všeobecnosti platí, že nadané deti sa začínajú prejavovať veľmi skoro a ich vývin je akosi zrýchlený. Nadanie je z veľkej časti vrodené, geneticky dané, ak však nemá podnetné prostredie na rozvoj, zakrnie a stráca sa. Takže je to presne tak, ako píše @filipal - nadané deti jednoducho vyžadujú iný prístup od začiatku, neustály prísun informácií, komunikáciu 20 hodín denne... na druhej strane, ak tvoja otázka smerovala k tomu, či sa dá nadanie naučiť, nadrilovať, čisto len tým, že rodičia svoje dieťa zahltia podnetmi a informáciami - NEDÁ SA. Takéto deti skoro selektujú, čo je pre nich zaujímavé a čo nie, napríklad viazanie šnúrok môžu mať úplne na háku, zato astronomické pozorovania ako najlepšiu zábavku 😉 .

lienockaa
6. feb 2012

@hanahsuza -je to tak, ako pisu baby..mam uz aj druhe dieta a medzi synom a dcerkou je velky rozdiel..aj ona je sikovna, vnimava, vsetko, ale nie je ako on..hra sa klasicky ako dieta primerane jej veku, nepotrebujem vela fantazie, aby som ju zabavila..syn bol narocnejsi na informacie a nikdy sa nehral ako klasicke dieta..tam som uz odmalicka nevedela, co skor, tolko pozadoval sa mu venovat..a aj teraz je na moju pozornost narocnejsi ako jeho sestricka..ked su doma obaja, presne viem, kto bude ten, co ma bude stale niekam tahat a nieco sa pytat a ukazovat mi..mozno sa mylim v dcere, ale zatial by som to tak hodnotila, ze ona je ta "norma", aj ked to znie strasne takto napisane.. 😝 porovnavat sa nema, ale tu sa mi to prave hodi, lebo je rovnaka vychova u oboch, rovnake podnety dostavaju a vidim ten rozdiel.. 😉

hanahsuza
6. feb 2012

@martina2001
@filipal
@syslica
@lienockaa
Ďakujem za vaše odpovede 🙂 V skratke niečo o mojom drobcovi.Keď mal rok medzi jeho prvé slová patrili bubon, gitara. Keď mal necelé dva vedel krásne rozprávať tak že mu všetko rozumeli i cudzí ľudia, poznal čísla do desať, viac ho však zaujímali písmená, niektoré už vedel napísať, rýchlo sa naučil pesničku či básničku, keď mal dva a spýtala som sa ho aký hudobný nástroj sa mu páči povedal že husle a drží ho to do teraz. Bola som v príjemnom šoku, lebo manžel hrá na afrických bubnoch no a o husliach sme sa doma veľa nebavili 😅 Keď mal 3 roky skúsili sme to so škôlkou, ale nepáčilo sa mu v malej triede,povedal, že tým deťom vôbec nerozumie, že oni rozprávajú akosi zvláštne, že asi po rusky, chcel veľmi patriť ku predškolákom , ale pravidlá v škôlke boli jasné a tak som ho odtiaľ odhlásila. Škoda je, že bývame na dedine a keďže som doma s troma deťmi nie je vždy ľahké vytvárať stimuly a inšpirácie, mám pocit akoby trochu zastal a aj keď je veľmi šikovný a už dávno vie to čo predškoláci. Inak jeho sestrička je tiež veľmi múdra a ide v šľapajách svojho bračeka 😉

martina2001
7. feb 2012

@hanahsuza tak šup mami venovať sa rozvoju intelektu, nič tým nepokazíš 😉

syslica
7. feb 2012

@hanahsuza Podľa toho, čo píšeš, má tvoj synček jasne akcelerovaný vývoj. Poradila by som ti pre začiatok jedno: zájdi do centra pedagogicko-psych. poradenstva, ktoré je spádové pre vašu škôlku a nechaj ho otestovať. Mal by ísť do kolektívu, kde sa môže adekvátne rozvíjať, teda do vyššej triedy a s psychologickým posudkom budeš mať pádny argument proti zaužívaným pravidlám. Doma mu nikdy nevytvoríš toľko rôznych podnetov, obzvlášť, keď tvoju pozornosť vyžadujú dve ďalšie deti.
Viem o čom píšem, starší syslík bol prvýkrát psychologicky testovaný ešte pred nástupom do škôlky (nie IQ, všeobecné testy osobnosti). Vyšiel mu mentálny vek o dosť vyšší ako skutočný a jedno z odporúčaní bolo "musí nevyhnutne navštevovať kolektív rovesníkov, resp. detský kolektív", aby sa z neho nestal premúdrelý dospelý. Psychologický posudok mi dosť pomohol, dostať ho do škôlky... peripetie so škôlkou by boli na celý nový príbeh...

lienockaa
7. feb 2012

@hanahsuza - 🙂 ano ano, aj moj vyhlasil, ze v skolke deti rozpravaju asi po cesky-jemu neznamy jazyk, lebo v cestine nikdy nepozeral rozpravky ani nic ine (on vlastne nikdy nepozeral ziadne rozpravky, vydrzi pozerat az teraz, ma skoro 4 roky, aj to nie kazdu pozrie )..jeho prve slovo bolo mama..a hned druhe rezen.. 😀

hanahsuza
7. feb 2012

Našla som si pedagogickú-psycholog. poradňu v Lipt. Mikuláši, práve som im písala tak uvidíme čo mi odpíšu, ale najskôr asi to, aby sme prišli osobne 🙂 A takto vami povzbudená to bude ešte tento týždeň 😉

syslica
7. feb 2012

@hanahsuza Diagnostika bez osobného kontaktu asi nepôjde 😉 a zvyčajne to pri menších deťoch bývajú aj dve sedenia... ale pozitívne je, že deti to neberú ako "prácu", ale ich to baví a tak ozaj ukážu, čo v nich je. 🙂 Ešte sa priprav na to, že ako rodič absolvuješ diagnostický pohovor, kde môžeš psychologičke povedať všetko o synovi, ako ho vnímaš ty, ale na samotnom testovaní sa zúčastniť nebudeš môcť. Napíš potom, ako ste dopadli 😉 .

hanahsuza
7. feb 2012

@syslica 🙂 určite dám potom vedieť ako nám to dopadlo 🙂

bonaquaba
9. feb 2012

ja neviem ci mam nadaneho syna, ale ked ho porovnavam s dcerami tak je uplne iny, hned prve bolo, ze od narodenia si vyzadoval pozornost a nikdy sa nevedel shrackami hrat a ja som stale musela s nim nieco robit a stale ma niekde tahal, ked mal jeden rok rozpraval ako dospely clovek a kedze on je moje prvorodene dieta tak som si myslela, ze je to normalne rozpravat v jednom roku a vtedy sme boli v Anglicku a jeden znamy co sme byvali u nich tak sa cudoval, ze komunikuje ako dospely a ja mu vravim, ze je to normalne, ale urcite nie je, dieta v tom veku zacina iba prve slova tvorit a moj rozpraval suvisle vety, a uz ked sme boli v tom England, dva mesiace sme tam boli cez prazdniny, tak nabalil tolko slovnej zasoby anglickej, ze som nechapala odkial to vie, pretoze sme boli vacsinou doma a nemali sme nikoho znameho s kym by sme komunikovali v anglictine, teraz ma 5 rokov a ked sa ho nieco spytam po anglicky tak mi pohotovo odpovie, ale to uz od troch rokov ho ja ucim English, nechcem tu vraviet ze mam nadane dieta, lebo mne sa zda uplne normalny, len ako pisete hore, vela zavisi od prostredia v akom dieta vyrasta a aaka sa mu venuje pozornost, ked ma rodic na dieta cas, tak to dieta je uplne ine ako ked sme unahaani, hovorim teraz o sebe, spatne si premietam, ze ja som v Andrejovi nerozvijala jeho schopnosti tak ako som mala, pretoze som nan eho nemala cas ked mal dva roky sa narodila dcerka a cely svet sa krutil okolo nej a neskor som to pochopila, ze prave vtedy bol v obdobi, ked ma velmi potreboval a ja som ho dala na druhu kolaj, a tak teraz sa mu snazim venvat co najviac, lebo jeho zaujimaju take veci ako vesmir, stale mi kladie otazky ohladom vesmiru, vzniku zivota, a ze duchovia existuju a oni dokazu prejst cez zatvorene steny, skoro mi sanka spadla, ked som to pocula, vobec neviem odkial to ma az sa nad tym pozastavujem a tak sa mu snazim teraz plno venovat,pretoze je iny ako ostatne deti a jednoducho tieto deti pootrebuju vacsiu pozornost ako druhe, vkolektive sa tazko socializuje a tiez ma problem pri rozpravani, ked ma nieco povedat, tak tazko sa mu hladaju slova a tak sme teraz zacali prerozpravat pribehy,ktore mu citam, aby nemal prooblem sa vyjadrit a hlavne nieco povedat, pretoze ako zacal chodit do skolky, tak sa uplne zmenil a odvtedy je taky zakriknuty,
takze tymto som iba chcela povedat, ze dieta je presne take v akom prostredi vyrasta a vela zavisi od rodicov, ci mu venuju dostatocnu pozornot, aby rozvinuli v dietati to co v nom drieme a to co potrebuje pre svoju existenciu 🙂

inkinka
12. feb 2012

@bonaquaba mas tri deti, predpokladam, ze vyrastaju v rovnakom prostredi a predsa pises, ze je syn iny ako dcery. A potom pises, ze dieta je presne take, v akom prostredi vyrasta, takze by si mala mat tri rovnake deti 😉 Nie, tvoj syn je vynimocny a nie je to len prostredim

zuzkanka117
27. feb 2012

@hanahsuza a ako to dopadlo ? Už ste tam boli ? 😵 😵

indiankaindi
2. mar 2012

@syslica Ahoj, prečítala som si, že si so synom bola na diagnostike ešte pred nástupom do škôlky. Ja som sa minule rozprávala so známou, ktorá pracuje v CPPP a povedala mi, že deti sa najskôr môžu a vedia testovať od 5 rokov v škôlke, v rámci nejakého diagnostikovania predškolákov. A skôr určite nie. Vtedy som sa na to informovala, len tak orientačne. A teraz čítam, že si niekde bola ešte skôr.Môžem sa spýtať kde? Resp. čo za zariadenie, inštitúciu to je? Alebo ako sa tam dostať? Ďakujem 🙂

syslica
3. mar 2012

@indiankaindi Ahoj, Jergušíka skutočne poslali psychológovi ešte pred škôlkou, ale to sa jednalo o posúdenie všeobecnej úrovne schopností, nie konkrétne IQ testy, resp. testovanie zamerané na intelekt výlučne. Bolo to do CPPPaP BA IV. Dôvodom bolo, že už vtedy sa prejavoval značne vyspelo po určitej stránke... nakoniec mu vyšiel mentálny vek v+3 ale biedne sociálne zručnosti a skončili sme s odporúčaním čím skôr zaradiť do kolektívu v MŠ.
IQ Testy malých detí robí prof. Doležal vo VÚDPAP, bližšie info ti snáď poskytne @bebel - s tým má omnoho viac skúseností, ja to viem len z počutia. Veľa zdaru!

indiankaindi
3. mar 2012

@syslica Ďakujem, obrátim sa na bebel

hanahsuza
3. mar 2012

@zuzkanka117 Ahoj, prepáč, že odpisujem len teraz trochu som sa pozabudla 🙂 Ešte sme neboli, vychádza nám to na tento mesiac, tak sme sa z centra dohodli..nebojte dám vedieť keď budem vedieť viac 😉

bebel
3. mar 2012

@indiankaindi Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie Detské centrum
Cyprichova 42, 831 05 Bratislava, tel.: 4488 1649, e-mail: detske.centrum@vudpap.sk
konkrétne Bruna testoval Doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc. tel: 02/4488 1649 vladimir.dockal@vudpap.sk, ktorý má know how aj na iný test ako je WISCIII, ktorý majú plošne k dispo v CPPP...
Bruno mal čerstvo 5 rokov.Odmieta testovať mladších ako 4 roky.

Mladšie deti ako tie pred šk. dochádzkou ti môžu otestovať v súkromnom CPPP za 60 Eur http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

indiankaindi
4. mar 2012

@bebel Ďakujem, ešte som ti nestihla ani napísať 🙂 Si zlatá. No dcéra má 3 roky, takže ten výskumný ústav ešte nie, ale skúsime možno počkať ešte. Možno sa mi to nakoniec iba zdá a je len šikovnejšia 😅 Keď už viem ako na to, tak váham. Ale veľmi ďakujem 🙂

lienockaa
5. mar 2012

@indiankaindi -my budeme mat 4 uz..ale aj tak stale vaham.. 😝 aj ked ze vraj riesit ropu a ropne tankery nie je celkom normalne v takom veku.. 😝 😅 ale ja vaham a cakam asi az kym ma tam neposlu ucitelky zo skolky..maju sa vyjadrit, lenze stale dost marodime.. 😕 😒

indiankaindi
5. mar 2012

@lienockaa no to asi normálne v tomto veku naozaj nie je 😅 Ja tiež váham, na jednej strane mi občas príde "normálna" vo vývoji, ale nemám to s kým porovnať. Niekedy ma zase šokuje svojimi rečami a otázkami, hlavne takými, ako že prečo je cez deň svetlo a ako sa zem točí (netuším odkiaľ to má), niekedy si myslím, že je to iba náhoda, že to počula a napadlo ju spýtať sa, ale zase pamätá si to.Má prakticky fotografickú pamäť. Tak nechcem tak vyzerať ako matka, ktorá si myslí, že jej priemerné alebo trošku šikovnejšie dieťa je génius 😅 Tak asi aj tak počkáme, ešte je malá, tak to nebudem siliť 😔 Ale vy by ste určite mali skúsiť 🙂

lubkaj
9. mar 2012

@lienockaa Neviem, ake mate ucitelky v skolke, ale tie nase nas neposlali nikde.
S dcerkou sme boli u doc. Dockala nedavno, v jej 8 a pol rokoch (predtym sme chodili iba do CPPPaP) a vysli jej vysledky, ze vo vacsine oblasti vyssi az extremny nadpriemer a v niektorych oblastiach uz teraz dosahuje uroven dospeleho. Takze na to, ze skolkarske ucitelky si vsimnu nejake nadanie, by som sa velmi nespoliehala. Pritom nasa skolka je velmi dobra...
Takisto o syncekovi nam v skolke nic nehovorili (je predskolak), ale kedze vidime, ze uz teraz zvlada hlavne v matematike takmer to, co dcerka, zobrali sme aj jeho k doc. Dockalovi. Este k nemu raz ideme, ale uz po prvom asi 30-minutovom sedeni nam povedal aspon tolko, ze na zapise do skoly mozeme smelo povedat, ze ho chceme integrovat uz od prveho rocnika. Alebo ho mozeme dat do skoly pre nadane deti, je to na nas. Vybrali sme si integraciu, co ho potesilo, lebo on je jej velky zastanca.

lienockaa
9. mar 2012

@lubkaj -dakujem za info..ja neviem, ci si vsimnu, alebo nie..velmi casto marodime, podla mna to dost znizuje sancu, ze si nieco vsimnu.. 😒 vies ako to je, stale to odsuvam, najprv som si myslela, ze to "prejde", ze sa bude zaujimat o normalne detske veci..ale neprechadza to..ved on sa aj pohra, ale to nad cim rozmysla a ako rozmysla nie je celkom norma..pozera uz napr. aj rozpravky, ale po par pozretiach mi odrecituje cely dabing naspamat, aj z hodinovej rozpravky napr..a pre neho aj rozpravka je prilezitost, aby sa pytal..na hocico..napr.tu ropu zacal riesit ked pozrel cars..otazka "aka to je lod?" "co je to ropny tanker?" "a ako sa dostane ropa do tankera?" "co je to ropny vrt?" "preco je ropa pod zemou?" "preco na vrchu ropnej veze hori ohen?"..atd az sa dostaneme k tomu, ako sa z ropy robia rozne produkty, benzin a nafta..
alebo vidi kralovnu v rozpravke a pyta sa preco je to kralovna, ako to ze su kralovne, kde su kralovne, preco my mame prezidenta a tak..
citat vie, uz skoro rok je to, co zacal normalne aj slova, nielen pismena, precita jednoduche vety uz..ked ho to bavi, tak sa uci sam pisat, ma teraz take obdobie pisacie..ale pise len tlacene, prepisuje rozne slova, ktore my mu musime napisat-sam si to pyta- a on to potom prepisuje podla toho..a niektore pismena vyzeraju hrozne, ruka ho neposlucha..bude mat este len 4roky o 2 tyzdne..horsia je asi matematika u neho, to ho az tak nebavi a ked sa nepyta, ja ho neucim..

biankacertik
10. mar 2012

Ahojte kocky, ja som tu nova. Mam 16 mesacnu dcerku, s kt. sme boli za Dr. Dibarborovou koli pataliam hlavne so spankom, uspvanim, prilisnej aktivite, jedovitosti nasej malej lasky. Na zaklade testov vysiel dcerke mentalny vek 2,5 roka a momentalne IQ 162. Chcem sa spytat, ako ste zistili ze vase dieta je ine, kedy ste to zistili a ake problemy Vas sprevadzali uz od malicka? Je mozne ze dcerka vyrastie z tohoto nadania a v neskorskom veku sa vyrovna vrstovnikom alebo uz navzdy bude takymto dietatkom?

sofia17
23. mar 2012

Ahojte babenky mam sikovnú dcerku 5,5 roka a práve jej robil psychológ vysetrenia na nadanie (2x testy...). v posudku ma vysoko nadpriemerná inteligencia. Je vsestranne nadaná a dostala doporucenie do ZŠ pre nadané deti. Chcem sa opytat ci mate niekto skúsenost s výučbou APROGEN na Ďumbierkej v BB? Velmi zvazujem ci ju tam mam dat, alebo nie.
Nechcem aby nejako zakrnula, no nechcem ju ani "pretazovat" - aj ked mozno len ja to tak vnimam.
Dakujem za rady

geegee
4. apr 2012

@sofia17 pokial viem, tak projekt APROGEN bol ukonceny pred rokom, ci dvomi. Teraz kazda skola ma relativnu volnost a nie je uz striktne viazana tym, co bolo v projekte. Takze vacsinou sa tie zmeny - oproti APROGENu - tykaju vyssieho poctu deti v triede, nizsieho IQ pozadovaneho na zaradenie do triedy, a setrenia na uciteloch - nie na kazdej hodine su dvaja tak, ako pocas trvania projektu.

zabka88
4. apr 2012

@biankacertik hehe, vyrasť z toho nevyrastie maš proste doma genia tak sa s tým zmier 😀 ale môže sa jej vyška IQ v priebehu života ešte meniť ( IQ =100 x Mentalny vek/fyzicky vek) takže keď napr. bude psychicky stagnovať a zároveň sa bude zvyšovať fyzicky vek môže vyška IQ klesnúť.. ale to je málo pravdepodobné 🙂 hlavne sa k nej nespravajte doma ako k "inej" je to bežné dieťatko ktoré potrebuje veľa preveľa lásky a porozumenia, snažte sa jej doma intenzivne venovať , zistiť čo ju zaujíma, baví a podporovať ju v tom.. problémy sa môžu objaviť v tom že si nebude rozumieť s vrstevnikmi na ihrisku, lebo ona už bude mentalne niekde "inde" ale to neznamena že ju mate od vrstevnikov odstaviť, musí si zvyknúť že aj v živote sa bude stretávať aj s menej inteligentnými ľudmi ktorí ju ale môžu obohatiť zas inak.. ale určite odporúčam keď budete rozmýšlať nad škôlkou jej zabezpečiť aj spoločnosť detí s nadpriemerným IQ aby mala čo najviac podnetov a zároveň sa nebude cítiť že akosi vyčnieva z davu , resp.pochopí že v tom nie je sama 😉 veľa šťastia