Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

tri
4. apr 2012

No asi takto, projekt APROGEN nemohol byť ukončený pretože mám syna, ktorý je práve prvákom na Ďumbierskej v BB v tejto triede. Je ich tam osem, štyria chalani a štyri baby. Ja zatial nemám pocit, že by tam deti nejako preťažovali, skôr je to prispôsobené im, že rýchlejše pochopia učivo, preto toho zvládnu viac. No a čo sa týka adaptácie medzi "normálne" detičky, tak môžem potvrdiť, že synátorovi to nebolo najmä v škôlke po chuti, pretože on sa tam doslova nudil. Bežné hry ho nezaujímali, pretože to už "nebolo pre neho". A tým, že sa nudil, samozrejme si vymýšľal zábavky adektátne pre seba a pôsobil dojmom, že vyrušuje. Ale našťatie učiteľka v triede rýchlo pochopila o čo ide, tak mu vyšla v ústrety tým, že mu dávala čítať, dávala mu rôzne úlohy naviac a tak. Aj keď pri 25-tich deťoch sa venovať jednému, ktorý je špecifický bolo takmer nemožné. Ja som rada, že je medzi svojimi, zatial neľutujem ani a ani on. Je tam spokojný a to je myslím hlavné.

geegee
4. apr 2012

@tri projekt Aprogen bol obhajeny a dalej skoly pokracuju v PROGRAME Aprogen 😉

geegee
4. apr 2012

Priebeh pokusného overovania Projektu

Základné etapy Projektu:

- I. etapa 1993 – 1996 – akcelerácia učiva I. stupeň

- II. etapa 1996 – 2000 – obohatenie, prehlbovanie učiva I.
a II. Stupeň

- III. etapa 2000 – 2007 – overovanie výučby II. Stupeň ZŠ –
mimobratislavské školy

- IV. etapa 1999 – 2007 – overovanie výučby n 8-ročnom
gymnáziu, Bratislava

- V. etapa 2007 – realizácia Programu APROGEN.

tri
5. apr 2012

Ja len toľko, že syn mi tam chodí, takže viem, že to funguje. Reagovala som na to, že niekto uviedol, že APROGEN bol zastavený.

geegee
5. apr 2012

@tri PROJEKT APROGEN a jeho pokusne overovanie bol ukonceny. Dalej funguje PROGRAM APROGEN. Ide o roydiel v pojmoch "projekt" a "program"

sofia17
5. apr 2012

@tri
napisala som ti IP

hajanka
5. apr 2012

@sofia17
@geegee
projekt APROGEN nemohol byt ukonceny, kedze mam syna v triede, v ktorej idu podla tohto programu a pokracovat budu az do skoncenia II. stupna, tento skolsky rok bola otvorena dalsia prvacka trieda v tomto programe a dalsi rok sa planuju otvarat dalsie triedy. Podmienky su stale tie iste, co sa tyka nameraneho IQ, vyucby, projetkov, materialov, ucitelov, aj pocet deti v triede ostava max. 12-13 deti v triede (vacsinou aj menej).

hajanka
5. apr 2012

@sofia17 suhlasim s tym co napisala @tri vyssie a chcela by som ta podporit, ako citam, tak on prave potrebuje tie impulzy a motivaciu, kt. v beznej triede urcite nebude mat. Ako bolo napisane, deti rychlejsie pochopia ucivo, idu viac do hlbky, jednotlivym temam sa venuju nie podla nejakych povinnych osnov, ale podla zaujmu ziakov, ucitlia si podla toho sami prisposobuju vyucovacie hodiny. Hodiny su (aspon u nas) zaujimavo pripravene a prezentovane, uplne volnym sposobom, komunikacia medzi ucitelom a ziakom je uvolnena, nie prisna, je povolene pytat sa pytat sa pytat... doplnovat, preskakovat (ucivo), konzultovat, rozoberat...
Dolezita je uvolnena atmosfera pred zaciatkom vyucovania, deti rano sedia s ucitelkou na koberci, v tzv. komunite, rozoberaju co ich trapi, alebo co zazili, uplne vsetko mozne... co sa im snivalo... 😀 😀 aj hodiny su tiez volnesie, mozu sa napit ked su smadni, mozu sa natiahnut na zinienke, postavit ked nevedia obsediet, formou hry, uprednostnuju zazitkove vyucovanie, integrovane vyucovanie a pod., uprednostnuju ucenie sposobom co-preco-ako.. nie naspamat, domov nedostavaju ulohy, lebo vela toho spravia v skole, doma uz maju len oddychovat 😉 a odreagovat sa, uvolnit mysel 🙂 naozaj uzasne vyucovanie.

tri
6. apr 2012

Ja neriešim projekt či program, pre mňa je to APROGEN,ale viem, že vlani poslali zo školy prvých úspešných deviatakov, takže funguje desiaty rok.

katkalubkova
20. apr 2012

Ahojte, informovala som sa, ci sa da dat dietatko do skolky pre nadane deticky. V skolke to, ze vraj este nie je mozne. Rozdeluje sa to az v skole, od prveho rocnika. Deticky robia nejake testy a asi rozhovor a potom tych sikovnych zaclenia do individualnej triedy. Nas maly ma 3,5 roka a vie citat. Je to poriadny sibal, ale je sikovny. Obcas mi povie taku vec, ze normalne sadam na zadok. Dokaze neskutocne v jeho veku rozumne uvazovat a davat veciam a situaciam zmysel. Az ja s tym mam niekedy problem 🙂, co tym chcel " basnik " povedat 😀

hajanka
24. apr 2012

@katkalubkova nie som si uplne ista, ale v tomto smere existuje aj moznost predcasneho zaskolenia, takze aj skor, zalezi vsak o aku skolu sa jedna alebo aky projekt, nie vsetky maju rovnake postupy

bets
24. apr 2012

@katkalubkova
🙂

v BA su moznosti.

alure
24. apr 2012

@hajanka do ktorej skoly chodi tvoj syncek?

geegee
24. apr 2012

@katkalubkova v Ruzomberku bude fungovat od 9/2013 skolka s triedou pre nadane deti 🙂

@hajanka moj syn mal ist do prvej triedy ked mal 5r.2mesiace /mentalny vek bol v tom case skoro 8r/. Dlho som zvazovala, nakoniec som sa rozhodla nechat ho este v skolke. Inteligencia nie je jediny predpoklad na uspesne a relativne bezproblemove zvladnutie skoly. Kazda mama si pozna dieta 🙂 Mne s apaci system v BA akym pracuje CENADA, alebu LUPA este je pre skolkarov v BA....ale my, tu na dalekom severe nemame take moznosti veru ☹

hajanka
25. apr 2012

@alure vyssie som to pisala, chodi do Aprogenu

@geegee samozrejme, kazda mama musi sama zvazit, najlepsie vediet, moj chodil do skoly od 4 rokov, myslim, ze to bol pre neho len prinos a velke plus (v Anglicku), na SR pokracuje od 6r v Aprogene

bets
25. apr 2012

@geegee
presne tak, inteligencia nie je jediny parameter, preco dat dieta do skoly skor. nadane deti maju emocionalnu oblast na inej urovni ako bezne deti. ja si to dost vsimam, lebo s tym bojujeme aj doma. syn, aj ked si uvedomuje, ze placom nic nevyriesi a je v mnohych pripadoch nezmyselny tak zvykne plakavat koli veciam, ze ini len krutia hlavou a nechapu. ti, ktori ho nepoznaju si podla jeho prejavov skor myslia, ze intelektovo je na nizkej urovni.
dcera je na tom ovela lepsie, mam aj taky pocit, ze nadane dievcata dokazu lepsie spracovavat emocie ako chlapci. nerobila som ziadnu studiu, ale odpozorovala som len spoluziakov deti a u nich je to skor takto.
dcera ma v triede chlapca, ktory denne place 2-3x, ze sa mu nepodarilo pekne napisat pismenko, ze nevie vypocitat priklad a pod.
zaujimave, ze v skolke som si taketo prejavy (tazsie zvladanie emocii) u syna nevsimla, ono sa to zacalo prejavovat postupne az v skole.
tiez som u syna rozmyslala, ci ho dat do skoly skor. psychologicka nam to neradila, a dobre sme spravili, ten rok v skolke mu pomohol dozriet viac aj v socialnej oblasti, aj ked nie je typ, ktory bude vediet vychadzat s ludmi.
viete si predstavit ako je to pre nas s manzelom tazke, my si dost vazime a zakladame na vztahoch s priatelmi, susedmi, s ludmi a nas syn je ako odtrhnuty vagon.

alure
25. apr 2012

@hajanka to je teplicka v BA ? my teraz riesime preradenie nasho syna do novej skoly..

hajanka
25. apr 2012

@alure nie v BA ale program funguje na celom SR rovnako 🙂
Kde chodi syn teraz? Do beznej, ci? Preco planujes preradenie?

@bets moj syn bol zase uplny opak 🙂 ziadne place pre hluposti, ziadne boje, skor naopak vsetko si nechal vysvetlit, sice sa vedel pekne rozcertit, ale to len ked na niecom robila a sa mu nedario a on chce mat vsetko na 100% 🙂 jemu naopak prave skolka (v case ked sme sa vratili z UK bol nejake 3 mes. este v SR skolke) nerobila dobre, odmietal tam chodit, nechcel spolupracovat lebo sa mu to zdalo hlupe a nudne, nechcel spavat a pod.

bebel
25. apr 2012

btw: Upozorňujem na podľa mňa za vlasy pritiahnuté nasledovné ustanovenia v školskom poriadku Teplickej : " V prípade, že žiak nedosahuje požadované výsledky a nespĺňa kritériá stanovené školou, alebo ak iným zásadným spôsobom poruší pravidlá primeraného, slušného a vhodného správania a pravidiel Školského poriadku ŠpMNDaG, môže byť žiak na návrh pedagógov a po prerokovaní s riaditeľkou školy vyradený z tohto alternatívneho vzdelávacieho programu. Vzhľadom k jedinečnosti výchovno-vzdelávacieho Programu APROGEN si škola vyhradzuje právo ochrany nenarušiť tento už overený systém, a preto postupy školy treba akceptovať. Škola nevydáva žiadne oficiálne potvrdenia či rozhodnutia o vyradení žiaka z edukačného Programu APROGEN. II. Organizácia vyučovania 1. "
a
"Hodnotenie výkonov žiakov v jednotlivých predmetoch na 1. st. primárneho vzdelávania: a) Slovné hodnotenie na vysvedčení je štvorstupňové a žiak môže dosiahnuť veľmi dobré, dobré, uspokojivé a neuspokojivé výsledky. Stupne hodnotenia sú v žiackej knižke zaznamenávané písmenami A, B, C, D. b) Hodnotenie výkonov žiakov v jednotlivých predmetoch a prevod percentuálneho hodnotenia na známky 1. st. primárneho vzdelávania: A 100% - 85% veľmi dobré výsledky B 84% - 70% dobré výsledky C 69% - 45% uspokojivé výsledky D 44% - 0% neuspokojivé výsledky Hodnotenie výkonov žiakov v jednotlivých predmetoch a prevod percentuálneho hodnotenia na známky v 5. ročníkoch nižšieho sekundárneho vzdelávania a na osemročnom gymnáziu: 100% - 90% výborný 89% - 75% chválitebný 74% - 60% dobrý 59% - 45% dostatočný Priemerná požadovaná známka v 5. ročníkoch nižšieho sekundárneho vzdelávania a na osemročnom gymnáziu nesmie v zmysle edukačného Programu APROGEN presahovať priemer 2,00 a žiak nesmie byť klasifikovaný známkou dostatočný."

renab
25. apr 2012

@bebel až na poslednú vetu sa mi to vôbec nezdá prehnané. Prvý odstavec platí všeobecne aj o "obyčajných" osemročných gymnáziách. sú to výberové školy a keď žiak nespĺňna podmienky, môžu ho vyradiť zo svojho vzdelávania.
Čo sa týka druhého odstavca a hodnotenia od 5. ročníka - zodpovedá hodnoteniu na bežných školách (teda ako som písala vyššie, až na poslednú vetu)

bets
25. apr 2012

@bebel
ten prvy odstavec, si myslim, ze je len reakcia na problemy, ktore mali. rodicia starsich deti (14 a viac) nam zasadne neodporucali dat tam deti z dovodu, ze mavali velke problemy v triedach. jedna konkretna mama troch deti sa s tym stretla pri kazdom dietati. vzdy sa nasli v triede 1-2 deti, ktore velmi silno narusali vyucovaci proces a aj ked sa to neustale riesilo, rodicia ostatnych deti boli vyzbrojeni trpezlivostou, zacalo to narastat do takych rozmerom, ze rodicia zacali uvazovat a presuvat deti do inych skol. takze skola sa asi chrani, radsej sa vzda velmi problemoveho dietata ako vacsiny triedy.
a co sa tyka hodnotenia, tie deti bez problemov ucivo zvladaju, obcas ucitelka povie celkove hodnotenie triedy a je to okolo 95% niekedy aj viac.
ale chapem, ze tie vyrazy v texte ako jedinecnost programu a formulacia odstavca vyznievaju usmevne.

hajanka
25. apr 2012

@bebel mne to tiez nepride nejak prehnane, v ostatnom suhlasim suhlasim s @bets

ivia123
26. apr 2012

Ahojte.Pridam sa k Vam moja dcerka mala v stredu 2 roky.Vie basničky ,pesničky ,počitať do 20.Na narodeniny strašne chcela tašku do školy.Vie zvieratka nie len domace ,ale aj z džungle.Každy den je pre nas vynimočny,nadherny a vždy nas niečim prekvapi.Je to naše zlatičko 🙂

moni73
27. apr 2012

Poprosim o radu.... Mala nastupuje v septembri do skoly a ja stojim pred pre mna "strasnym" problemom. Myslim, ze aj vy, ktorym deti uz chodia do skoly ste rozmyslali nad tym, ci klasicka zs, integrovanie v zs alebo teplicka. Mala poznala velku abecedu + farby v 18tich mesiacoch, v dva a pol roku zacala citat (jednoduche slova - uz velke aj male pismena...). V troch rokoch u psychologicky zisteny mentalny vek 6 a 2 mesiace. Vtedy nebolo nad cim rozmyslat. Do troch - max 3 a pol roka ju bavilo vsetko.... "studovala" ludske telo, planety, dinosaury, atlas, vlajky, matematika - z kazdeho rozka troska. Teraz mala 6 a myslim, ze je na tom vedomostne podobne ako v tych 3 rokoch. Nic ju nebavi, vsetko ju nudi a stale sa mi zda nezrela do skoly :(. Napriek tomu testami na teplicku presla. Problem je v tom, ze ona chce ist na zs, kde idu deti zo skolky. Riaditelka povedala, ze integrovat moze, ale znamenalo by to robit 2 rocniky naraz a mam pocit, ze to by bolo len na mne. Nevie, ze robila testy na teplicku (povedala som jej, ze testuju blondinky nakolko sa o nich hovori, ze su hlupe a chcu sa presvedcit o opaku), mam pocit ze keby vedela, ze testy su o tom ci moze chodit na tu skolu, tak by ich ignorovala. Som sa rozpisala.... ja z nej nepotrebujem premiantku triedy, ja chcem aby bola stastna a neviem, na ktorej skole ma k tomu blizsie... Bojim sa, ze na klasickej zs sa "spusti" uz uplne, bojim sa, ze na teplickej si precita "skola pre mimoriadne nadane deti" a budete si o sebe mysliet neviem co.... Skratka neviem, poradte prosim.

simsalabim
27. apr 2012

@moni73 ja si myslim, ze to, ze ju "nic nebavi" moze byt aj znakom toho, ze podavane informacie pre nu nie su dostatocne atraktivne a na dostatocne vysokej urovni. Kamaratka ma dceru, ktora bola tiez takto sikovna, ale kedze bola 1. dieta, kamoske sa to zdalo normalne. V predskolskej triede a aj v 1.-2. rocniku ZS akoby stagnovala, nic ju nebavilo, vsetko ju nudilo, bola otravena. Chodila na klasicku ZS. Zacala byt cudackou, ani s detmi sa uz moc nebavila. Kamoska sla za psychologickou a po otestovani mala IQ vyse 150.... psychologicka povedala, ze dieta je znudene na smrt. Zo dna na den sa jej podarilo vybavit prestup na Teplicku (pred par rokmi) a za par tyzdnov si dieta nespoznavala. Zrazu rozkvitla, znovu mala kopec zaujmov a kamaratov...proste stacilo, ze niekto zacal podporovat jej intelekt, ze bola v kolektive deti na rovnakej mentalnej urovni a zrazu to slo.
Ja osobne si myslim, ze tak, ako deti s nizsim intelektom mozu prospievat v osobitnych skolach, rovnako to je aj u deti nadanych. urcite niektore budu stastne aj v klasickej ZS, ale to velmi zalezi od flexibility a otvorenosti pani ucitelky a od kolektivu deti. Niektore ucitelky to zvladnu, obavam sa vsak, ze vacsina nie. Ved ako moze napredovat v triede dieta, kde sa 22 dalsich deti uci slabikovat a ono uz plynule cita a ma za sebou preluskane uz mnozstvo knh? Kde si ma ta ucitelka najst cas na jedno nadane dieta???
A tiez si myslim, ze ono velakrat nadane deti maju svoj svet, svoje zaujmy, svoje uchylky, ktorym "normalne" okolie moc nerozumie a potom je problem fungovat aj v kolektive....nas sused (absolvent Teplickej, teraz uz vysokoskolak) doteraz zbiera Pokemonov a vytesuje sa z nich a rozobera pribehy s malymi chalanmi v dome 🙂 Sikovny, rozhladeny chalanisko, ked sa s nim clovek rozprava, niekedy az zalapa po dychu, aky ma rozhlad a potom do toho pridu ti Pokemoni a clovek si len len ze nepotuka prstom po cele 😝
Integracia je sice fajn, ale nadane dieta potrebuje osobitny pristup a nie navalat naraz ucebnu latku 2 rocnikov. Maloktore nadane dieta dokaze rovnako napredovat vo vsetkych oblastiach. Nadany matematik by mozno zvladl naraz ucivo 2,5 rocnika, ale mozno s citanim by mal problemy... Viem, ze na Teplickej sa deti v rocnikoch delia do skupiniek podla urovne na kazdy predmet. Cize na matiku moze byt dieta v NAJ skupine, na citani zase v tej piemernej...toto podla mna chyba aj beznej ZS - ta moznost napredovat v tom, v com so dobry a moznost mat viac casu na to, co mi nejde....
Teplicka ma svoje chyby aj muchy....kamoska aj suseda vsak zhodne hovoria, ze si nevedia predstavit, ako by to s ich detmi dopadlo, keby neboli na Teplickej...
Takze, aby som to zhrnula, ja by som skusila tu Teplicku.

renab
27. apr 2012

@moni73 a prečo by v prípade integrácie musela robiť dva ročníky naraz? však to nie je podmienka.

modra1
27. apr 2012

@moni73 chcela som ti odpísať, ale netreba, všetko napísala @simsalabim
Mala som z Teplickej obavy, ale som rada, že sme sa takto rozhodli. Skutočnosť je iná ako rada prezentuje pani riadieľka, deti aj učitelia sú tam normálni, žiadne povyšovanie nevidím.

lienockaa
27. apr 2012

chcem sa opytat, ci mate skusenosti, ze by sa dalo ist do psychologickej poradne aj cez letne prazdniny?

moni73
27. apr 2012

simsalabim - dakujem za obsiahlu odpoved. Aj okolie sa prihovara za teplicku. A riaditelka na zs povedala, ze k nim prejst moze hocikedy. Presne mam ten pocit, ze tak velmi chcela v skolke zapadnut, ze je detskejsia ako ostatni... Neukaze, ze vie citat, ze vie pisat... iba ked sa jej to hodi, ked je nejaka akcia na hracky to si vsimne hned, ked je 1+1 zadarmo "ideme si nohy zodrat", ked ju straaaaasne nahnevam a som najhorsia mama, pise mi odkazy 😝

renab - nemusi 2 rocniky naraz, ale to je oproti normalu jedina alternativa, kt. vedia ponuknut...

modra1 - ja som presne mala zmiesane pocity z p. riaditelky, zastupkyne a musim priznat, ze aj z rodicov. Naproti tomu deticky a ucitelia vyzerali na otvorenom dni uplne normalne 🙂

Ja som Vahy a strasne tazko sa mi rozhoduje, pretoze si tiez myslim, ze prva trieda je dost rozhodujuca k jej buducemu postoju ku skole. No ok, rozhodnut sa treba, tak bude teplicka a uvidime. "aj ked u nas v skole maju tak perfektnyyyyy zvoncek" 😀

zabinka
27. apr 2012

@moni73 my sme podobnu situaciu riesili pred 2 rokmi a nebolo to lahke rozhodovanie. Tiez nam na klasickej ZS ponukli spojenie 2 rocnikov, co sa mi absolutne nepozdavalo. Cielom predsa nie je nalozit na dieta vela, ale rozvijat jeho schopnosti primeranym sposobom. Aj kvoli tomuto sme sa rozhodli pre tuto skolu (aj ked nie Teplicku, nakolko nie sme z BA) a nelutujem, aspon zatial. Maly je spokojny, pristup zatial ok a co bude dalej, uvidime. 😉 Myslim, ze @simsalabim to krasne zhodnotila, k tomu niet co dodat. 😉