Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

kvojtanikova
22. sep 2012

@anpolia ano Matejko z 1.B je moj syn. My sme este ulohu z anglictiny nemali, a vcera si nezbednik zabudol komplet celu ulohu aj so slabikarom v skole, lebo sa po vyucku velmi ponahlali na ocne vysetrenie s manzelom, tak neviem co nam pani ucitelka v pondelok povie ☹ No a veru j on byva unaveny, vecer mu okolo 20:00 precitam rozpravku a uz aj drichme, zato dcera je ako z divych vajec v poslednej dobe, aj do 22:00 vie buntosit. Keby tak uz aj ona chodila do skoly🙂

hajanka
22. sep 2012

@moni73 ktora ako, moj chodi do beznej ZS v ramci ktorej maju triedu pre MIN ziakov (Aprogen), ale sukromne ta urcite vycicaju

bebel
22. sep 2012

@moni73 koľko peňazí myslíš?

anpolia
25. sep 2012

@kvojtanikova 🙂 uz som sa na vasho Matejka pytala aj dcery a predstav si, pozna ho a dokonca aj vie, kedy ma narodky. 😉 Tak maju za sebou ako sa zda "vaznu" debatu.Hned mi hlasila, ze mami predstav si, je mladsi ako ja. 😉 No a pokial ide o zabudlivost, tak v tom je Natka majster, ako tak zistujem. Dnes priniesla domov zosit s ulohou z piatka a na hodinu hudobnej si zase nepriniesla flautu - ani sme o tom nevedeli ze si ma priniest. Tak sa tesim na zajtrajsie rodicko. 😎 Ides?

kvojtanikova
26. sep 2012

@anpolia hej idem dnes na rodicovske, tiez som zvedava co mi tam povedia. Ozaj vsimla si si ze ked nase deti pisu ze sa neucia pisane ale tlacene pismena? to je mi novinka, myslela som ze sa budu ucit normalne, ostala som prekvapena ze co to. Hehe a ten "vazny" rozhovor, no to sa na naseho Mateja podoba, ten keca vzdy a vsade.
Nuz tak poobede sa asi stretneme, aj ked Vy mate triedu celkom inde ako nasi.

hajanka
26. sep 2012

@kvojtanikova aj u nas zacinali tlacenym, je to jednoduchsie a deti sa ho lahsie ucia, dnes takto zacinaju deti hlavne v nadanych skolach

krok
26. sep 2012

Ahojte nasla som tuto temu,celkom ma zaujala,chcela by som sa opytat mamiciek co maju nadane deti ako sa prejavovali,mam 5 rocneho syna ,ktory plynule cila,pise cele vety,vie scitavat asi do tisic,aj s prechodom cez 10 a 20,nasobit,rad hra sach,lusti sudoku,zaujima sa o vesmir,ludske telo,stale sa zaujima o nove veci, s kreslenim je to trosku horsie,neviem ci sa jedna o nadane dieta a kam by sme ho mali dat do skoly ,dakujem

anpolia
26. sep 2012

@kvojtanikova ahojky 😉 tak mame po rodicovskom... 😎 ako to prebiehalo u vas? u nas nastastie v pohode, aj ked som cakala nejake prekvapko, lebo Nat sa nas dnes rano silou-mocou snazila presvedcit, aby sme na to rodicko nesli. 😀 Vravelo sa aj o rocnikovych pracach, tak si pomaly budeme musiet vybrat nejaku temu a venovat sa tomu. A ohladom pisania ucitelka spominala ze teda pisanym budu pisat az v zime niekedy, takze najskor musia zvladnut to tlacene. Ale tiez ma to podobne ako teba prekvapilo ze je to tak.

anpolia
26. sep 2012

@krok podla toho co pises o svojom syncekovi, co dokaze a ake ma zaluby, bude podla mna urcite nadany. 😉

kvojtanikova
27. sep 2012

@krok ahojky, teda ak mas naozaj takehoto sikovneho synceka, tiez si myslim ze patri medzi nadane deti, ja by som odporucila ist ku psychologicke a ona ho vysetri a na zaklade vysledku ti povie do akej triedy ho zaradit. Niektore nadane deti su spokojne aj v obycajnych triedach no vacsinou im je lepsie v tych specialnch, lebo tam je menej ziakov, ucitelka sa im moze individualnejsie venovat a neustale ich motivovat. V obycajnen triede by sa mohol nudit a z toho by bol sklamany , mozno by aj vyrusoval alebo by tam nerad chodil. Nie som za to, aby sa do nadanych tried silou-mocou pchali deti len preto lebo si to rodicia zelaju, ale su deticky, pre ktore je to urcite lepsie ako bezna trieda. Na to su kvalifikovane psychologicky a tie ti dieta otestuju.
@anpolia no veru, aj u nas to bolo v pohode, trcali sme tam sice do pol 6 ale v podstate dobre. Vraj su sikovni, kazdy je iny, no a to pismo prejdu do decembra potom sa budu ucit pisane a budu si moct neskor vybrat ktore budu pouzivat. Na SJ pisane a na inych predmetoch ktore chcu. Este nam vravela zastupkyna ze na rozdiel od 1.A kde vsetky deti uz citaju, v nasej triede su "necitari" tak zato ma k nim specialny pristup. Ze oni su viac na matematiku a ta vasa trieda asi na humanitne predmety.

katka0511
27. sep 2012

Ahojte, aj ja sa pripajam ku diskusii.
Mam tri deti. Najstarsi syn ma 17, mladsi 13 a dcera 2,5 roka.
Najstarsi zacal navstevovat triedu pre mimoriadne nadane deti v case, ked sa takato forma studia na Slovensku zacinala presadzovat. Takisto robil "ine" veci ako jeho rovesnici, pocital zlomky, naucil sa sam citat, zaujimali ho veci nie primerane jeho veku. Tak som si zacala zistovat moznosti rozvijania takehoto talentu, az sme sa dopracovali na psychologicke testy a do N-triedy. Denne sme dochadzali 25 km z bydliska do skoly, ale musim povedat, ze nelutujem ani jediny den. Detom sa dostaval individualny pristup, rozvijali sa ich talenty, trieda bola aj s rodicmi ako jedna rodina, absolvovali sme spolocne akcie, vsetci sme si tykali. Na druhom stupni to bolo trosku horsie, nakolko nie vsetci "bezni" pedagogovia sa stotoznovali s touto formou vzdelavania. Myslim si vsak, ze problemy nastali trosku na strednej skole, kedy ucitelia zacali vyzadovat memorovanie a nie logicke pristupy. Momentalne syn studuje rok v zahranici a zatial je to super. Druhy syn sa narodil s razstepom pery a podnebia, avsak rozumovo mu priroda tuto chybu vynahradila. Taktiez vysoke IQ, este vyssie ako ten starsi, avsak detskejsi pristup. Nevedel citat, ked siel do skoly, ale matematika mu isla vyborne, ma perfektnu logiku. Aspon som ich vozila do jednej skoly.... No a 2,5 rocna dcera? V skolke mi povedali, ze je na urovni 5-rocneho dietata. Uz ma to nejako neprekvapuje, pripada mi to prirodzene, ze je taka, lebo som na to zvyknuta. Kazdopadne doporucujem vsetkym maminam, aby takete deticky maximalne podporovali, trpezlivo im odpovedali na vsetky otazky, kupovali im encyklopedie, prihlasili ich na rozne zaujmove aktivity, sportovali a rozsirovali im obzor ako sa len da. Tieto investicie sa vam urcite vratia. Len v nich nesmiete vypestovat pocit nadradenosti, treba ich trosku drzat pri zemi. Tieto deti neuznavaju autority, preto casto mavaju problemy. A to musite usmernit tym spravnym smerom.

moonlightka
2. okt 2012

ahojte baby, potrebujem poradit. mala ste niektora problem s adaptaciou vasho dietatka v skolke? ak ano ako to prebiehalo? mam syna ktory sa zaujmamy trochu odlisuje od inych deti. zaujima ho vsetko zlozite a technicke. rad striha, kresli, modeluje. ma 3 roky. na skolku si nevie a nechce zvyknut. neviem co urobit, kde hladat pomoc. mozno detskeho psychologa. budem rada za kazdy nazor. dopredu dakujem.

lienockaa
2. okt 2012

@moonlightka ano, my to riesime uz druhy rok..napisem ti IPcku.. 😉

moonlightka
2. okt 2012

@lienockaa dakujem si zlata...ja s tym uz neviem pohnut

geegee
2. okt 2012

@moonlightka nemas v okoli skolku kde by sa takymto detom specialne venovali? Nemyslim si, ze tvoje dieta potrebuje detskeho púsychologa. Chyba bude v nasom skolstve, kde je specialne dieta nepriamo nutene zapadnut do davu ☹

Ja som sa problemy v skolke snazila naivne riesit tak, ze som syna dala otestovat, doniesla som to do skolky cierne na bielom...a nepomohlo. Akurat ho preradili do vyssej triedy - ale to som ja nechcela. Chcela som len od uciteliek iny pristup, zdielanie radosti z poznavania, objavovania noveho, poskytovanie podnetov na ziskavanie informacii...ale to nehrozilo.
Tak som sa nastvala a teraz mam svoju skolku, ktora ma v skolskom vzdelavacom programe zahrnutu pracu s nadanymi skolkarmi. Prvych budeme prijimat o par mesiacov, tak som zvedava, kolko sa ich najde 🙂

dianka2374
1. nov 2012

naozaj smutné je že niektoré mamičky ich tam dajú a pritom deti vôbec nie sú nadané ja mám dieťa na bežnej škole a ona má bývalého spolužiaka čo na tú školu chodí a vôbec sa tam neučia niečo navyše alebo tažsie

syslica
2. nov 2012

@dianka2374 Ahoj, predpokladám, že na tvoj príspevok zareagujú aj maminy detí, ktoré majú školákov a školách pre MIN deti, ale nedá mi sa neozvať. Každé jedno dieťa, ktoré je na takúto školu prijaté, musí absolvovať testy v CPPPaP, ktoré potvrdia jeho nadanie. Týka sa to štátnych a aj súkromných škôl pre nadané deti. Takže to vôbec nie je o svojvoľnom rozhodnutí rodičov.
A dovolím si poopraviť aj tvoje druhé tvrdenie - učia sa navyše, majú dokonca predmet zvaný obohatenie... ale hlavne sa učia rozmýšľať inak ako deti na bežných školách, samostatne, divergentne,spájajúc súvislosti... nie len sa namemorovať predkladané fakty...

syslica
2. nov 2012

A niečo o nás: odkedy sa téma z pôvodného názvu Mimoriadne nadané dieťa premenovala na Navštevuje vaše dieťa triedu pre mimoriadne nadané deti?, prispievam sem ozaj len sporadicky. Mám 7 ročného syna, diagnostikovaného MIN, integrovaného v bežnej škole. Nijako veľmi špeciálne sa neprejavuje, avšak pri poslednej rediagnostike poskočilo jeho IQ do extrému takmer vo všetkých oblastiach. Veľmi ma všetci odborníci tlačia do preradenia na školu pre MIN deti, integrácia nie je vraj riešením v tomto prípade (to ozaj nie je, vidím to aj sama), zvažujeme teda školu na Teplickej v BA. Od tretieho ročníka.
Prosím všetkých, ktorí by mi mohli dať nejaké info, ako to na škole chodí, podeľte sa, uvítam čokoľvek. Môžte aj do IP.

dianka2374
2. nov 2012

Poznám jednu maminu má tam syna a dala ho tam až keď išiel do piateho ročníka a keď mi o tom rozprávala že sú tam naozaj deti ktoré nie sú nejak mimoriadne nadané tak ma to prekvapilo hovorila o tom ako jej jej synátor rozprával že sú tam 2 chlapci čo stále majú 4 a 1 dievča čo takmer prepadlo.
Dieťa treba podporiť ak je nadané ale to neznamená že to tak zostane.

syslica
2. nov 2012

@dianka2374 Nemôžem sa vyjadriť k situácii na tej konkrétnej škole, lebo ju nepoznám. Nie som ani odborníčka na problematiku mimoriadne nadaných detí, začala som sa tomu venovať až keď som dostala čierne na bielom, že máme taký exemplár doma. Dovolím si ale tvrdiť, že ak školáka raz psychológovia diagnostikujú ako mimoriadne nadaného, tak to nadanie sa následne nemôže len tak vypariť. Môže stagnovať, to áno, ak dieťa žije v málo podnetnom prostredí a nerozvíja sa, ale úplne sa stratiť nemôže, pretože je to z väčšej časti genetická záležitosť.

Napíšem ti, ako to bolo u nás: na IQ testy sme dostali odporúčanie po depistáži školskej spôsobilosti. Vtedy bol oficiálne diagnostikovaný ako MIN, ale upozornili ma, že v prvom ročníku majú mnohé deti výrazný vedomostný/inteligenčný posun, takže ho môžu dohnať. Preto som ani špeciálnu školu neriešila. Pri rediagnostifikácii sa psychologička vyjadrila, že už je v takých výškach, z ktorých jednoducho neklesne, takže je to isté... a chce ho vidieť až na konci 4. ročníka. No a všetci očakávajú, že vtedy bude už na "vhodnejšej" škole.

petruska77
2. nov 2012

Ahojte,
mam syna predskolaka a v urcitych oblastiach je velmi napred pred rovesnikmi. Chcela by som podat prihlasku na Teplicku. Vie mi niekto povedat ako tam prebiehaju prijimacky?

syslica
2. nov 2012

@petruska77 Ahoj, potrebuješ atest z CPPPaP, pod ktoré spadá vaša škôlka, že synček je ozaj MIN. Na škole vyjadrenie odborníkov akceptujú. Prijímačky sa nejaké špeciálne nerobia, o prijatí/neprijatí rozhoduje p. riaditeľka Laznibatová.

petruska77
2. nov 2012

@syslica cize na skole dieta ziadne testy neabsolvuje?

dianka2374
2. nov 2012

syslica ale detičky v predškolskom veku často niečo skúmajú a potom sa preukáže že majú vysoké IQ no keď nastúpia do školy tak to začnú brať inak

syslica
2. nov 2012

@petruska77 Pokiaľ ja viem, škola akceptuje správu z vyšetrenia v spádovom CPPPaP, nerobia sa žiadne ďalšie ...ale ja nemám dieťa na Teplickej, možno dá niekto iné info (alebo potvrdí, čo píšem ja).

syslica
2. nov 2012

@dianka2374 Veď to je ten problém nášho klasického školstva. Deti v škôlkach majú prirodzenú túžbu poznávať, ktorú v nich prechod na školu, nutnosť podriadiť sa prísnym pravidlám, nutnosť akceptácie jedinej pravdy a nemožnosť pýtať sa či nedajboh spochybniť tvrdenia pedagógov, načisto zahubí.
Pre realistickejší pohľad na vec musím však priznať, že dnešné "klasické školstvo" je predsa o kus ďalej v porovnaní so školou, ako si ju pamätám ja 😉 používa sa zážitkové učenie a rôzne inovatívne prístupy, takže nejaká radosť z učenia/chodenia do školy deťom predsa len zostane... pokým ju definitívne nezruší stres z písomiek a zlých známok.

lienockaa
2. nov 2012

@dianka2374 take nieco,ako rozhodnutie ist s dietatom do cppap na vysetrenie v normalnom pripade sa nerobi lahko,deti tam idu bud na odporucenie uciteliek z ms,alebo do cppap pride rodic pre urcite specifika,problemy,ktore to dieta ma,resp.ich maju rodicia..
to nadanie sa skor ci neskor ukaze a donuti rodica zamysliet sa nad vzdelavanim toho dietata,vybrat skolu,kde sa moze rozvijat a kde bude pochopene..a to na beznej zs nikdy nebude..
ja k nasmu diagnostikovaniu som sa dokopavala dva roky,kym sme uznali za vhodne,ze uz skutocne potrebujeme cppap..stale sme cakali kedy ho uz ti spoluziaci "dobehnu"..a nestalo sa,naopak,prisli len problemy v skolke,kde sa nudil..nie je lahke mat doma take dieta,kym ho nemas,nebudes chapat,preco sa ludia rozhodnu pre specialne vzdelavanie pre svoje deti..suhlasim so @syslica, ze nadanie sa nestrati,ak je spravny pristup a prostredie..

modra1
2. nov 2012

@petruska77 treba sa do školy ohlásiť, zaevidovať, pozri si ich web stránku, v januári robia DOD. Následne pozývajú deti na psychologické vyšetrenie, pohovor s testovaním konkrétnych znalostí u riaditeľky je 2.stupeň, pozývajú tam len deti, ktoré spĺňajú kritériá pre prijatie. Samozrejme, že riaditeľka z titulu svojej funkcie vydáva rozhodnutie o prijatí.

bebel
3. nov 2012

@dianka2374 nerozumiem na čo narážaš....
@petruska77 Teplická aj CENADA majú svoje vlastné psychologičky, ktoré deti testujú, alebo akceptujú ešte odporúčanie na základe vyšetrení a testov z VÚDPaPu.
@syslica ja som šťastná, že Bruno nepozná negatívne hodnotenie . Systém hodnotenia je v CENADA postavený na vypichovaní a vyzdvihovaní správnych úvah a sebahodnotení v skupinke. Tie sú rozdelené aj výkonovo,lebo nadanie nie je všeobecné na všetky smery. Takže sú deti , ktoré majú fantastickú logiku a myslia v číslach, ale horšie čítajú a celkovo ich verbálny prejav nie je nadpriemerný 🙂 a opačne. 😎 Som spokojná, že sa do školy teší a že nemá domáce úlohy. Že podporujú otvorené tvorivé myslenie a objavovanie a nepraktizujú memorovanie. Že nepodporujú súťaživosť ako na Teplickej a učia deti obrovskej tolerancii a schopnosti vcítiť sa do iných a vnímať veci z iného uhla, pod inou optikou. Že podporujú fair play, venujú sa hlavne záujmom detí.
Ja neočakávam, že môj syn vďaka tejto škole bude geniálny vedec, čo raz obháji Nobelovu cenu....ale teším sa z toho, že nemusím riešiť absurdné situácie, nezmyselné triviálne poznámky v zrkadielkach a nacvičovať do zblbnutia s mojím dieťaťom do noci krasopis, či vybrané slová. 🤐
A Bruno stále netuší, ani nerieši, že je v nejakej zvláštnej škole....🙂 myslí si, že všetky sú také.

petruska77
4. nov 2012

@syslica

@modra1

@bebel
Dakujem 🙂