Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

denisocka
3. apr 2010

čau bugs bunny,,, my o bez plienke ešte ani nesnívame 😖

zuzkafuny
3. apr 2010

Deniska... bude aj to 😉 až si mňa myslela 😀 😝

spevacka
3. apr 2010

dobrý večer maminy, chcela by som sa opýtať na váš názor, mám doma 6,5 ročného syna, ktorému som odložila škol.dochádzku kvôli motorike a celkovo nemal chuť k písaniu, kresleniu....kamarátka, ktorá má syna v triede pre nadané deti ma posiela k psychologičke, že jej sa zdá, že by mohol splňať kritériá....má bohatú slovnú zásobu, vyjadrovanie na úrovni odhadujem 9 ročného dieťaťa, zaujíma ho staroveký Egypt, dejiny stredoveku, biblia a životy svätých a Ježiša, pozná abecedu, prečíta aj nejaké slová ale ja ho neviem "prinútiť" ho niečo prečítať (on mi povie, viem ale nepoviem...inokedy a tak), puzzle skladá už asi od 4,5 roka, proste robí to, čo ho baví, takže v skutočnosti neviem získať celkový pohľad na jeho znalosti a vedomosti.Minulý rok sme boli aj na vyšetrení na PPP, tam si pamätám, že mi hovorila psychologička, že mal niektoré oblasti nadpriemerné ale niektoré len v pásme priemeru....Mám ho opäť prihlásiť na vyšetrenie do PPP? nie je už neskoro?

bets
6. apr 2010

nikdy nie je neskoro, vela deti prestupuje do skoly pre nadane deti aj v priebehu skolskeho roka, aj neskor. zavisi od toho, ake ma kapacity skola, do ktorej by siel, ake maju podmienky prijatia a pod. najlepsie zavolat do danej skoly a dohodnut si stretnutie so skolskou psychologickou. my mamy mozme len hadat, ci dieta splna podmienky alebo nie.... moje dve deti su tak ine, ze pri druhom
si neviem potvrdit (aj ked s prvym mam realnu skusenost), ci je tiez nadane alebo nie...

pavlina33
8. apr 2010

syn mojej kamaratky navstevuje skolu pre mimoriadne nadane deti. Ale u neho to bolo jasne uz odmalicka, citat sa naucil ako 2,5rocny, v troch rokoch uz plynule cital rozpravky, pisal aj pocital. Pokial viem, tak tam prestupil az ako druhak, lebo rodicom nevyhovovalo dochadzanie do skoly, tak ho najskor dali do klasickej skoly. Lenze tam sa nudil, cele dni si len cital vlastne knihy a okrem telesnej, ho vlastne uz nemalo v tej skole co zaujat. Viem, ze pri zapise musel absolvovat specialne testy, aby sa urcilo, ci je naozaj intelignetny alebo len trochu sikovnejsi, nez priemerne dieta. Dieta sa dokaze naucit cokolvek, ale nemusi to znamenat, ze je mimoriadne inteligentne. Uz sa s nimi nestretavam, ale ked sme spolu boli naposledy, tak mi spominala, ze je tam celkom iny pristup, deti sa ucia samostatne pracovat a celkovo je skola dost narocna.
A este k tomu, co spominala bets s druhym dietatom. Ich druhy syn je presny opak, teraz je prvak, ale ledva zvlada klasicke ucivo, takze tam mimoriadne nadanie nehrozi.

gudulo
21. apr 2010

ahojte, pridam sa ak mozem. Preluskala som tuto diskusiu celu a presne som tu nasla oboch mojich chalanov.
My sme teraz na pol roka prekladali starsieho do skoly, kde su triedy pre nadane deti. Odporucali nam uz v skolke ist s nim ku psychologicke, ale sme to vtedy nestihli riesit pred zapisom do skoly a tak siel do klasickej ZS. Na zaciatku bol vynikajuci, ale potom zacali problemy - vyrusoval ☹ . Dospelo to az do takeho stadia, ze nam triedna odporucala psychologicke vysetrenie a tam sa prvy krat ukazalo, ze spada do pasma nadpriemernej inteligencie a ze potrebuje individualny pristup, lebo je aj velmi citlivy. To bolo koncom prveho rocnika. Ucitelka nebola spokojna, podla nej z vysledkov vysetrenia nic nevyplynulo - mala ho za chronickeho vyrusovaca. On sa tam nudil. Ucitelka nebola ochotna ho zatazovat navyse. Kedze aj mladsi vie citat uz od 4 rokov tak som s oboma zasla za psychologickou, ktora je pre tuto skolu. Obaja presli testami. Mladsieho este teraz caka prijimaci pohovor, no a starsi si zasa zvyka na ich tempo, pretoze na "normalnej" skole strasne polavil 😒

zabinka
21. apr 2010

ahoj gudulo. Mozem sa opytat ako starsi zvlada to preradenie? Je tam velky rozdiel oproti klasickej ZS?
Nas mladsi syn je podla psychologicky na urovni 9,6 rocneho dietata a na radu okolia sme teraz dali vysetrit aj starsieho syna a uvazujeme, ze ak prejde testami, tak ho prelozime do specialnej skoly. Lenze on by bol uz stvrtak a ja mam strach ako zvladne dobehnut tie 3 roky. V skole nam sice povedali, ze s tym vacsinou nemaju deti problem, ale ja mam aj tak strach. Co ak to nebude zvladat? Nie ze by som mu nedoverovala, ale stat sa moze vselico. Tak ma zaujimaju vase skusenosti. 😉

gudulo
21. apr 2010

zabinka, Misko to zvladol myslim dobre, len stale nenabehol na tempo tych deti. Ako som pisala, strasne polavil, keby bol siel od zaciatku do tej triedy, tak by to bolo pre neho v pohode. Takto vedel, ze nemusi robit az tak rychlo a aj tak stihal. Ale co sa tyka uciva, tak je to v pohode. s mm sme skonstatovali, ze sa konecne zacal ucit. Terajsie osnovy su hrozne - on uz ide podla novej koncepcie, ide sa podla najpomalsich deti ☹ . Ty si musis poznat syna a mala by si vediet, ci to zvladne. Myslim ze ucivo dobiehat nebude, nie je to v tom, ze sa musi doucit co sa uz oni ucili. Ani Misko nemusi dobrat cele obohatienie, ktore tie deti mali za ten jeden a pol roka. (Obohatienie je predmet navyse oproti klasickej triede.) Nabehol na ucivo ktore sa prave ucili a uci sa to, nic nedobieha. Takze ked zvladne tempo, a to ucivo ktore maju trosku navyse oproti rovesnikom, tak ho tam kludne daj. My sme sa radili aj s psychologickou, kedy ho prekladat a ona povedala - co najskorej a to bol pol rok. Ja som sa hlavne toho bala, ze pocas roka zmeni skolu, kolektiv, ucitela.... ale to zvladol.

zabinka
21. apr 2010

gudulo dakujem. 🙂 Ved to, po 3 rokoch nechat vsetko tak a zacinat odznovu asi nie je jednoduche. Ale Radko je dost prisposobivy, tak by to hadam nemusel byt az taky problem. Myslim, ze s tempom by Radko problemy nemal, ja som si myslela, ze bude musiet dobehnut vsetko z toho obohatenia a inych predmetov, na ktore sa v doterajsej skole nekladie taky doraz (informatika, anglictina). Takto to vyzera celkom nadejne. Este uvidime ako dopadne u psychologicky...

gudulo
21. apr 2010

ja som vobec neriesila, ze by mal nieco dobiehat - absolutne ma to nenapadlo, dala som na psychologicku a isli sme do toho. Nelutujem, sme radi ze je tam. Konecne po jeden a pol roku nenosi nezmyselne poznamky typu - neustale vyrusuje, cez prestavku beha po triede a tak..... a na to tempo nabehne, len tym ze spohodlnel, tak mu to trva ☹ A este mi povedali, ze keby mal problem, tak ho preradia do "klasickej" triedy vramci tej skoly co nie je problem.

zabinka
21. apr 2010

no tak super a neboj, on to tempo urcite chyti. Len treba vydrzat a dat mu priestor. 😉

tamarka
27. apr 2010

ahojte, tiež mám doma takú šikulku, ma 4 roky, číta a píše, zaujíma sa aj o sčítavanie do 10, celkovo ju všetko zaujíma, veľa sa pýta, zaujímajú ju také veci, ktoré asi jej rovesníkov vôbec.. Špeciálna pedagogička nám tiež radí otestovať ju, tak sa asi na to dáme...

lubkaj
27. apr 2010

Ahojte, pridam sa k vam.
Mame doma prvacku, boli sme s nou na testoch u psychologicky. V piatok sme si boli po celkove vysledky. Povedala nam, ze Adrianka je mimoriadne nadana, hlavne vo verbalnej oblasti je vysoko nadpriemerna (v graficko-motorickej ci ako nazvala tu druhu oblast je tiez nadpriemerna, ale nie az tam vyrazne ako vo verbalnej). Co je ale kamen urazu, ze emocionalne (ako to u takychto deti byva) je dost nezrela. Niekolkokrat opakovala, ze to moze byt tym, ze je este "velmi mladucka" (je narodena 26.7.2003, takze mne sa vobec nezda, ze by isla do skoly predcasne - ale je pravda, ze je v triede najmladsia a dost deti ma uz 8 rokov). Takze nam odporucila, aby sme sa sustredili na jej emocionalne dozrievanie a v 2. rocniku, ak bude mat stale taketo vysledky, sa ju pokusime integrovat.
Lenze bojim sa, ci uz nebude neskoro...

kleja
2. máj 2010

Ahojte Ja sa tiez chcem pripojit pretoze mame doma maleho"umelca" 🙂 Minuly rok sme na podnet ucitelky vo skolke boli na testy u psychologicky a ta odhalila u maleho vysokonadpriemernu kreativitu.... Presne tak ako pysala gudulo ani v nasom pripade ucitelka nebola ochotna synceka trochu viac "zatazovat". Nikdy ani po prelozeni do inej triedy sme nedospely k tomu aby bol niekto ochotny trocha viac sa syncekovi venovat. Podla uciteliek je len maly spratok, nevychovany ktory sa nevie vpratat do koze
a treba na neho tvrdo aj bitkou..... (Jedna z nich ho vo skolke aj bila ) Ale k veci.pisem vam preto ze kreativne testy mal vysoko nadpriemer ale IQ iba priemerne. Psichologicka vravela ze mame na tom pracovat ze to je este maly aby sa to dalo urcit Syncek ma 5 rokov . povedala aby sme sa snazili aby mal sancu dostat sa medzi nadane deti . Teraz je Danko doma, koli tym problemom sme ho zo skolky odhlasili a snazim sa s nim pracovat doma. Ale zda sa mi ako by uz mal aj on toho vsetkeho dost alebo akoby zacal sa po tych zlych skusenostiach bat byt iny a odmieta spolupracovat. Niekedy ho velmi bavili rebusy, detske hlavolamy, bludiska puzzle a pod. Teraz ked sa s nim chcem hrat takym sposobom tak odmieta . Niekedy sa nikdy nenudil vzdy si nieco nasiel a tvoril alebo riesil a teraz aj napriek tomu ze sa nudi a nevie co zo sebou radsej bude nervozny ale o knihach ci pracovnych zositoch nechce ani pocut . Niekedy si vyzadoval aby som mu vela citala no teraz to casto odmietne . Neviete mi poradit ako ho znova motivovat? To co mu ostalo je kreslenie, kreslit dokaze aj dve hodiny v kuse a pokresli aj tridsat papierov. Bojim sa ze mi ho uz v tej skolke ubili. A dalsia vec Od septembra mal nastupit do inej skolky. Prijali ho no ked som riaditelke povedala ci by nemohla prenho vypracovat individualny plan tak mi vratila rozhodnutie ze ona ho neberie lebo nebudu mat ucitelky na neho cas, bla, bla, bal...Kvoli jednemu decku nebude ona pisat individualny plan! Vybojovala som aspon to ze mi vybavila inu skolku kde maju este jedneho ziaka s nadpriemernym nadanim ale aj tam mi riaditelka povedala ze ked ucitelka nebude chciet s nim pracovat tak nebude moct nic urobit a bude ho musiet zo skolky vylucit . V SNV skolka pre nadane deti nieje a na sukromnu mesacne 70 € si nemozme dovolit . U Danka je problem ten ze ked nieco tvori alebo to je jedno ked sa pre nieco nadchne tak potom ked mu to nedovolia dokoncit je strasne nervozny . Je takisto emocne nezrely a velmi tazko prejavuje emocie alebo strasne tazko sa to potom z neho dostava von . Myslim ze aj to je kamenom urazu preco odmieta tie pracovne ulohy, boji sa ze mu to nebude umoznene dokoncit podla jeho potreby . No v kazdom pripade som rozhodnuta bojovat a tak mu pomahat a som vdacna za kazducku radu.

bets
3. máj 2010

ja by som na dieta netlacila. vyvoj prebieha vo fazach, rovnako aj zaujem deti sa meni. bolo obdobie, kedy syn nemal o nic zaujem, az som si myslela, ze z toho svojho nadania akokeby vyrastol a potom po niekolkych mesiacoch prislo nove obdobie, este intezivnejsie sa zacal zaujimat o uplne ine veci, logika sa mu zlepsila a pod.
ja som sa nikdy nezaujimala o skolky pre nadane deti... vybrala som skolku s citlivym a ludskym pristupom uciteliek a toto dalo synovi viac. zaujmy sme uz riesili spolu doma, kupila som knizky, spolu sme si citali, vela rozpravali. ucitelka v skolke, aj ked sa velmi snazila (co sa tyka pristupu k detom) v podstate ani nepostrehla nejake nadanie, vsimla si akurat, ze syn zacal skoro citat. ked som chcela od ucitelky pocut, co si o nom mysli, ako sa v skolke prejavuje, tak ho nejak vynimocne nevnimala... ale na druhej strane som za to vdacna, pretoze na testoch v skole pre nadane deti psychologicka syna velmi vysoko hodnotila aj z pohladu socialnych vazieb (co byva velakrat pri tychto detoch problem). uz nastupom medzi nadane deti aj on zacina mat mnohe maniere, ale dufam, ze aspon nieco mu z toho, k comu bol vedeny a vychovavany zostane. je tazke vychovavat dieta, ktore dokaze vyborne agrumentovat, oponovat...

leginca
10. máj 2010

Ahojte,
prečítala som si takmer všetky príspevky v tejto téme.

Mám 6-ročného syna, ktorý v septembri nastupuje do školy. Boli sme na psychologických testoch, ktoré prešiel bez akýchkoľvek problémov.
Spomínam si, že ako 2-ročný poznal všetky značky áut podľa znakov. Jeho veľmi fascinujú čísla a vesmír. Abecedu ešte nepozná, ale rád prepisuje akýkoľvek text.
Je skvelý v komunikácii a vie perfektne argumentovať a pamäť má naozaj skvelú, ale len na to, čo ho zaujíma. To, čo preňho nie je podstatné v momente vypúšťa z hlavy.

leginca
12. máj 2010

zabinka - kamarátka dávala dcéru do triedy pre nadané deti až od 5-teho ročníku a ľutuje, že ju nedala hneď od 1. triedy kedy jej to odporúčali - vtedy sa toho bála, lebo na škole sa len začínalo s týmto projektom. Teraz je veľmi spokojná a dcéra to zvládla úplne bez akýchkoľvek problémov. Veľmi si pochvaľuje aj to, že ich je v triede tak málo. 🙂

zabinka
12. máj 2010

ahoj leginca,

my sme sa zatial rozhodli tak, ze dame aj starsieho na vysetrenie (uz mame termin) a ak prejde, tak na specialnu skolu pojdu obaja. Pre nas je dolezite aj to, aby boli obaja spolu, aj kvoli nim, ale hlavne kvoli dochadzke. Specialna skola totiz nie je v nasom meste a museli by sme ich denne vozit do Nitry. A ak starsi nahodou neprejde, tak ich oboch nechame na klasickej skole a uvidime. Ale som rada. ked pocujem, ze prechod na specialku zvladli aj starsie deti. Ja mam z toho trochu strach.
Podla toho, co popisujes si myslim, ze aj tvoj syn sa bude lepsie citit na specialnej skole, kde je deti menej a individualne sa im venuju.

leginca
12. máj 2010

Ahoj zabinka,

u nás je našťastie škola, kde je trieda pre nadané deti blízko - ale keby bola aj ďalej určite by sme Romanka vozili. Bola som sa pozrieť vo februári, keď mali Deň otvorených dverí a najviac sa mi pre Romiho páčila výučba v Aprogene. Bola som pozrieť aj v normálnej triede - tam by mu to nevyhovovalo, keby musel čakať, kým sa všetko naučia slabší žiaci.

Teraz v škôlke nacvičovali program na besiedku ku dňu matiek - tak ho nudilo to stále opakovať - keď on to už všetko vedel.

Samozrejme, že keď máš 2 deti - je lepšie ich dať do rovnakej školy - veď uvidíš ako dopadne vyšetrenie.

atrami
12. máj 2010

Ahojte,
nám odporúčali skorší nástup do školy. Robil presne ako píše leginca- v 2 rokoch poznal písmena, značky aut, dinosurov...... Nedali sme ho. On je trošku zmätkár a veľmi citlivý. Momentálne fičí na chémii 🙂
Chceme dať syna až od 5. ročníka buď do školy pre nadané deti alebo na 8- ročné gymnázium. Teraz je prváčik a vyslovene vidím ako z neho opadlo to nadšenie zo školy lebo sa nudí 😒 Ešte má tú smolu, že ich je v triede moc a učiteľka nemá čas sa mu individuálne venovať.

leginca
13. máj 2010

Dievčatá,
požičala som si z knižnice knihu: Nadané dieťa, autorka Jolana Lanzibatová, sú tam samozrejme aj teoretické veci, ktoré preskakujem, ale je tam aj veľa listov od rodičov a ich skúsenosti, keď dali dieťa do normálnej triedy.
Jolana Lanzibatová je autorkou projektu pre Nadané deti.

zabinka
14. máj 2010

leginca a aky mas z tej knihy pocit? Asi si ju poziciam aj ja. 🙂

leginca
14. máj 2010

No teraz som sa minimálne týždeň nedostala k čítaniu. Samozrejme, že je tam aj veľa teórie, ktorú preskakujem, ale je fajn vedieť aj z odborného hľadiska - aké dieťa mám doma. Aby som hlavne nespravila nejakú zbytočnú výchovnú chybu. 🙂

zabinka
14. máj 2010

no znie to zaujimavo, asi si to v co najkratsej dobe namierim do kniznice 🙂 A diky za tip 😉

gudulo
14. máj 2010

leginca, vdaka za tip na knihu
atrami, my sme teraz tiez prekladali syna - je druhak a tiez lutujem, ze sme sa nechali ukecat aby sme ho tam nedavali od 1. rocnika, teraz nema take tempo ako mal ked zacal chodit do skoly, takze musi nabehnut na tempo co v tej triede maju, ja verim ze to zvladne, ale bol jeden a pol roka zvyknuty ze nemusi 😖

leginca
14. máj 2010

Rado sa stalo - mňa tá kniha zaujala - a odporučila mi ju Zástupkyňa školy, že je dobrá.

gudulo - je dobre, že si syna preložila v 2. ročníku - lepšie ako neskôr. 🙂

c.e.r.t.i.k.
14. máj 2010

Ahoj baby,
ja som isla s malym k psychologicke na testy skolskej zrelosti, lebo od septembra nastupuje do pripravky na bilingualnu ZS. V skolke (doma sa moc neprejavuje) ma upozornili, ze je sikovny, a ze by uz mohol nastupit do 1.rocnika. ja som to hned zamietla a psychologicka to tiez potvrdila ale zistila mu natpriemernu verbalnu inteligenciu, vybornu pamat a povedala, ze by splnal kriteria na prijatie na skolu pre nadane deti. Tiez mi potvrdila, ze vyber bilingualnej ZS je dobra volba, vzhladom na jeho vybornu pamat. Tak som ostala spokojna ale stale mi to vrta v hlave.
Preto vas chcem poprosit, o vase postrehy, v com je takato skola vyhodou, co sa tam detom paci ... Lebo tam kam david nastupuje je tiez malo deti v triede, individualny pristup, slovne hodnotenie, motivovanie a aj cudzi jazyk.
A ak chcete, mozte aj do IP, ze ake hodnoty mali vase deti na testoch, lebo sa bojim, ze by tam bol David na chvoste a bol by z toho frustrovany. A co ak ho rovestnici casom dobehnu, potom sa vrati do normalnej triedy?
Dik

atrami
14. máj 2010

certik,
aj my sme riešli tento problém. Lenže syn aj keď je nadmieru inteligentný je zmätkár a zle si zvyká na nový kolektív a nieje moc spoločenský- taký malý knihomoľ.
Práve preto sme ho nedávali do inej školy. Musel by dochádzať. 😖

c.e.r.t.i.k.
31. máj 2010

atrami, moj je spolocensky az az. Kamosi su cislo jedna, so mnou si vobec nevystaci. Ak je niekde nejaky nezbednik hned je s nim kamarat. Ako magnet sa na neho nalepi a vsetko co pochyti 10 x znasobi a je problem. V skolke ho velmi chvalia. Vyrazne vycnieva, ale ak je v triede plna zostava chlapcov, tak sa s nim vobec neda pracovat. A to je coho sa naviac bojim po nastupe do skoly. Doma je v pohode, nikdy sa nejavil nejako extra, preto som zmetena.

leginca
31. máj 2010

certik- náš Romanko je tiež veľmi spoločenský a deti má rád. V škôlke má dvoch kamarátov a na ihrisku ich má viac. Psychologické testy spravili viaceré deti z nášho okolia - tak v triede nebudú preňho všetko nové tváre - čo je super. Lebo, keby tam nikoho nepoznal - tak by určite zle znášal zmenu.