Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

matenka
10. dec 2015

dobrý potrebujem poradiť, dcérka je šikovná, bola na testoch a dopadla tak, že nám bola odporučená škola pre nadané deti z 8 jej sedem vyšlo že je geniálna a v jednej oblasti - citovej jej vyšla priemerná inteligencia, ja som doteraz ani neuvažovala že by som ju dala do takej školy pre nadané detičky,ma 5,5 roka a je na úrovni 7,5, vraj celý prvý ročník môže preskočiť, staršia chodí do normálnej školy a sme maximálne spokojný, uvažujem zbehnúť za pani riaditeľkou a dohodnúť sa aby ju zaradila k nejakej pani učiteľke, ktorá by bola ochotná jej dávať veci naviac oproti ostatným žiakom, riešil niekto takto danú situáciu, prípadne viete mi poradiť pre a proti dať do školy pre nadané deti, ďakujem

annaanna
10. dec 2015

@matenka podľa mojich skúseností so školou pre nadané deti a skúseností mamičiek z "normálnej " školy by som neváhala ju dať medzi seberovných. Učiteľka nikdy nebude riešiť, že ona potrebuje viacej, bude rieišiť tých čo súria, tých slabších. Presne sme takto pred rokom zvažovali všetky pre a proti, dali sme dcérku do školy pre mimoriadne nadané deti a mám pocit, že to bolo dobré rozhodnutie. Tak dobrý výber 🙂

martinka13
10. dec 2015

Tiež máme syna v takej triede. Bol to manželov nápad dať ho otestovať. Ja som najprv bola proti, ale potom reku aj tak ho dám do bežnej triedy. Na testy nech ide. Keď mu ale vyšiel vek na základe tých testov v 6 rokoch na 10,5, začala som aj ja nad tým uvažovať. Upozornili nás, že by sa mohol nudiť a akurát by vyvadzal. Tak nakoniec sme ho dali do Aprogenu a som spokojná. Je ich v triede 9 a venujú sa im parádne.

marielik78
10. dec 2015

@matenka Ahoj, neviem, kolko by ich bolo v triede v klasickej ZS, ked by v septembri nastupila (u nas je 24 deti), ale je velky predpoklad, ze tam nebude priestor na individualny pristup... nam vysli v maji testy tiez vyborne (myslim, ze mala nieco az ako 8-rocna), ale dali sme dcerku do klasickej skoly, s ucitelkom si takmer denne pisem, mame super vztah a zatial som spokojna. Tym, ze je ich vela, tak nie je sanca, aby sa ucitelka venovala niekomu slabsiemu viac a niekomu nadanejsiemu tiez. Ja to riesim doma, ze sa dcerke venujem, robime veci naviac (ulohy takmer nemaju a ak, tak ich urobi este v skole), ked sa jej chce, zatial v skole problemy vobec nemame (bala som sa, ze sa bude nudit, hoci je tam uplne najmladsia), nosi stale same pochvaly a jednotky, len sme boli upozorneni, ze nie je aktivna (avsak to 90% deti v jej triede). Ona prosto, ked robia nieco nezaujimave (to, co vie, to, co ma precitane skor ako trieda, alebo vypocitane priklady z matematiky) pre nu, tak je myslou niekde inde, co by sa hlasila, ze ano :D Ale zatial to ako problem neberiem, nevyrusuje, je vzorova, len je zamyslena obcas. Takze ti pisem z vlastnej skusenosti nadaneho dietata na obycajnej skole... ci by som spatne riesila skolu pre nadane deti? ...ani neviem, my sme to nestihli s prihlaskou vtedy a teraz by sme mohli prestupit, ale zatial som spokojna so sucasnou skolou a pedagogickou tiez 🙂 Asi by som na tvojom mieste zasla za ucitelkou, asi ti povie to, co ti uz piseme, ale mozno predsa prekvapi a vymysli nieco a potom si este urob nazor na skole pre nadane deti a lahsie sa ti rozhodne 🙂

matenka
10. dec 2015

ďakujem všetkým za odpovede, je pravda že máme z toho guláš, čo urobiť netuším ☹ , chceme pre ňu to najlepšie, ale nechceme ju zaťažovať viac ako je potrebné, nech si užije detstvo

marielik78
10. dec 2015

@matenka Uplne ta chapem 🙂 a verim, ze sa spravne rozhodnete...

paris3
10. dec 2015

@matenka obavy, ze deti budu viac zatazovane a ze by sme im 'brali detstvo', su dost rozsirene.... ale tie deti to tak nevnimaju. oni prave potrebuju viac podnetov, ist do hlbky, to nezmenis..... tym dietatu detstvo nezoberies, ani ho nebudes pretazovat. nemusis sa bat 😉 mne sa paci skor, ze v skolach pre nadane deti nedostavaju neviem kolko domacich uloh a mozu vo volnom case robit ine veci, take co ich bavia 🙂

kape
10. dec 2015

@matenka - urcite nie su pretazovani, idu viac do hlbky, maju nejake projekty navyse oporoti beznym skolam, ale pre deti je to velmi yaujimave a na nasej skole maju detstvo ako vysite. Kazda trieda je este k tomu ako taka herna, ved v triedach maju hracky, hraju sa aj pocas prestavok s nimi. Samozrejme ze nie hocico, ale rozumne hry (lego, twister napr. z toho co som si vsimla u syna). Ak skolsky klub ma pre ne bohate krasne aktivity. Su to deti ako ine ked ich porovnavame v uzivani si detstva.

annaanna
11. dec 2015

presne ako píše paris3 a kape..... majú sa v tej škole královsky.... to len taký mýtus, že keď je niekto nadaný tak sa musí viacej zaťažiť. Tam ide skôr o to, že rýchlejšie chápe, ľahšie sa učí a preto nemusí opakovať stále to isté učivo do aleluja.... a môže sa venovať inému. Ale ja len za seba, naša dcéra je prváčka a je veľmi spokojná, žiaden stres, šikana ako na iných školách. Deti sú inteligentné a preto sa s nimi dá viacej pracovať a môžu si ich pedagogovia aj pripustiť k telu, lebo to nezneužívajú.
Tiež som veľmi zvažovala či ju dať, ale u nás išlo hlavne o to, že dochádza do BA 25 km, ale teraz som spokojná.

beruska9561
11. dec 2015

Ani ja nemám pocit ze sú viac zaťažené, skôr opačne, nasa je len prvacka, ale ako nas okolie strasilo, ze sa prvy rocnik je narocny, tak uplna pohoda. Dokonca si občas vycitam, ze sa doma nepripravujeme na vyučovanie, ale zatiaľ to nepotrebuje. Štýl vyučovania je stavaný tak, aby sa deti nenudili, aby zapájali logické myslenie, vyhľadávali informácie, učia sa k samostatnej práci, robia miniprojekty napr. na hodine obohatenia, tie deti necítia záťaž, sú fascinovane a radi sa učia, lebo sú to veci ktoré ich zaujímajú a nerobia niečo nasilu. Naši majú napr. minimum domácich úloh, občas nejaký článok treba prečítať, alebo doplniť úlohu ktorú cez hodinu nestihli. Idú oproti rovesníkom z normálnych tried rýchlejšie, ale nie na úkor niektorého zo žiakov, všetci sú viac menej rovnako šikovní a preto stíhajú iným tempom, hoci aj tu sa delia na dve skupiny podľa vedomosti a majú dve pani učiteľky. Na oživenie majú pár pracovných zošitov, ktoré dopĺňajú aj na vyučovaní aj doma, ak majú komplet úlohy hotové.

moni73
11. dec 2015

Ja mam dceru stvrtacku a urovnou vyucovania som velmi sklamana. Za cely cas sa "pripravovala" do skoly snad 10 hod. a to je este na isp a chodi do skoly 2-3x do tyzdna.

miskatn
14. dec 2015

Ahojte dievcata, so synom potrebujem absolvovat tieto testy, zle mu vychadzaju roky a vraj je to povinne. Prosim mozte mi doporucit nejaku prijemu lekarku v Bratislave? Alebo sa mam spytat priamo v skolke? Alebo ist za pediatrickou? Srdecna vdaka vopred 🙂

marielik78
14. dec 2015

Treba ist do CPPPaP v mieste bydliska, alebo aj hocikde inde, kde budes mat dobre referencie 🙂 My sme neboli podla trvaleho pobytu, lebo ho mame v Nitre s dcerkou, ale nemali s tym tu v BA problem.

miskatn
14. dec 2015

dakujem pekne @marielik78
pozeram v BA vidim 2 miesta, Drienova a Brnianska, ak si najde niekto cas, necham si rada poradit, kam ist.

marielik78
14. dec 2015

@miskatn My sme boli na Brnianskej, ja som spokojna, su precizni, nedaju odporucanie kazdemu, ako napr. boli skusenosti mojich kamaratok z inych miest v BA. Aj pristup k detom bol v poriadku.

marielik78
14. dec 2015

@miskatn A je ich v BA viac, nie len dve ;)

miskatn
28. dec 2015

ahojte @annaanna @marielik78 a dalsi 🙂
prosim vas je podmienkou ze dieta musi vediet plynule citat a pisat pri prijimacich skuskach?

mooonika1975
28. dec 2015

@miskatn moje prve dieta vedelo v 4 rokoch plynule citat, druhe dieta nevedelo ani makke f😀 ale zase vedelo ine, obidve su v nadanej. Takze nie, nie je nutne vediet citat a uz vobec pisat

mooonika1975
28. dec 2015

@beruska9561 ale tiez zalezi od ucitelky, u nas pri prvom dietati ucitelka stihala vsetko v skole, doma sme nerobili absolutne nic, druha pri druhom dietati zase nalozila viac ako bolo treba, uloh tisictristo, cez prazdnimy milion prikladov a zositov desat navyse k matike, potom sme zistili v piatom rocniku, ze nevedia skoro nic, museli rok dobiehat, a to bez jedneho vsetci.

miskatn
28. dec 2015

dakujem @mooonika1975 a obidve deti su v Ba na Teplickej ?

marielik78
28. dec 2015

@miskatn Ako ti uz napisali, nie je nutne vediet plynule citat ci pisat, nasa vedela pisat aj citat po pismenkach (nie po slabikach este v case testovania), ale to nehralo rolu, to ani netestovali v CPPPaP.

annaanna
28. dec 2015

@miskatn tak to ja neviem či musí, lebo naše dieťa vedelo plynule. Neviem zodpovedať

mooonika1975
29. dec 2015

@miskatn nie, kdeže, nie sme tu všetky z BA 😝

given
29. dec 2015

@miskatn Ahoj, nie je to podmienka, nie je to ani znakom mimoriadneho nadania. Každé dieťa sa to skôr alebo neskôr naučí. Riaditeľka na Teplickej pri prijímačkách skúšala môjho syna, ako mu to ide, ale nemyslím, žeby to bolo smerodajné.

hankaop
29. dec 2015

Moji traja bratia boli na Teplickej a ako na nich hladim,tak na nich hladim,nedala by som tam svojusvoje dieta. Ten najmladsi sa pravidelne stazoval,ze deti vyrusuju,ucitelka odisla s placom z vyucovania,kricia,neposluchaju,nemala som dojem,ze sa tam citi dobre. Ako,vela zlyhani bolo aj na strane rodiny. Z mojho uhla pohladu tie deti nevedeli co od dobroty,lebo ved boli mudre,vsetci ostatni hlupi,ego im rastlo,rodicia nezvladali,ucitelia nenapravia za par hodin zanedbanu vychovu a to,ze dieta nepozna slovo nie...ked sa tak citam,tieto problemy su asi caste na vsetkych skolach.
Skor by som dala dieta do sukromnej skoly,napr. ta nemecka na Palisadoch sa mi zdala fajn,chodilo tam niekolko deti,co som strazila a ...pozdavalo sa mi to,jedine tak mozem povedat.

moni73
29. dec 2015

@given skore citanie nie je znakom nadania? Pises, ze kazde dieta sa to skor neskor nauci... Co je teda znakom nadania? ...nieco, co sa ostatni nikdy nenaucia... Co take vedeli vase deti? Predpokladam, ze podla tejto logiky by tieto triedy boli prazdne😊.
@miskatn riaditelka teplickej spominala, ze im nastupuje cim dalej tym menej citajucich deti. Kedysi vraj 80-90%, dnes do 50%.

miskatn
29. dec 2015
mooonika1975
29. dec 2015

@moni73 kedysi isli podla toho co vedeli, dnes idu preto lebo.....niekto znami.....lebo dieta ma problem v inej skole, skusme ci nie je nadane.....lebo doplnime stav aj dietatom co nevie neviemco.....to je proste dnesna doba 😎

mooonika1975
29. dec 2015

@hankaop chcela by som vediet kolko prominentnych deti tam chodi, zbohatlikov a neviem akych este

wetka
29. dec 2015

@moni73 V akom veku sa dieťa musí naučiť čítať, aby sme ho považovali za nadané?