Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
19. máj 2011

@renab ako to popisujes, vyzera to fajn. nema problem so spoluziakmi, s kamaratmi? ako ho vnimaju?
moj syn sa uz teraz ukazuje nejaky iny ako jeho spoluziaci a to som dufala, ze v takej skole bude mat pocit, ze je medzi podobnymi detmi ako je on. neviem si predstavit, co by bolo v beznej triede, to by asi ani nechcel chodit do skoly. nastastie sme to hned zacali aj s ucitelkou riesit a poradili sme mu v mnohych veciach co sa tyka vztahov. dufam, ze uz bude dobre a bude mat pocit, ze zapada do kolektivu, aj ked vzdy bude velky individualista.

@evuliena je druhak

renab
19. máj 2011

@bets má, ale nie až taký, aký mal starší syn. Toto bol pre mňa tiež jeden z dôvodov, prečo som zvažovala integráciu. Starší syn je doteraz výrazný individualista, celé dni sedí doma. Trošku sa to zlepšilo teraz, ku koncu gymnázia. Ja som sa bála začleniť Maťka do takejto školy resp. triedy, lebo vidím na staršom, že nevie vychádzať s "normálnymi" ľuďmi (a to chodil do bežnej školy) a bála som sa, že v takomto kolektíve sa to nikdy nenaučí. A predsa väčšiu časť života musí stráviť práve s nimi, jednoducho sa musí vedieť prispôsobiť, neberú sa tu také ohľady ako v špeciálnych školách.

alure
19. máj 2011

@evuliena to je mi jasné 😉 len ja som riešila najprv veci na diaľku 400km odtiaľto ale nevravím že je škola zlá 🙂

bets
19. máj 2011

@renab tiez nad synom rozmyslam, ze co je pre neho lepsie. on podla mna vzdy bude mat problem vychadzat s ludmi. minimalne som nechcela, aby ho deti demotivovali v skole. snazime sa zapajat do roznych rodinnych akcii, aby syn vela prichadzal do kontaktu s roznymi detmi a ja ho sledujem, ako sa mu dari s nimi vychadzat.
aj v lete ideme do rodinneho tabora, kde bude cca 40 deti. este kym si da ako-tak povedat, snazim sa mu radit, ako zvladat rozne situacie.

renab
19. máj 2011

@bets my sme so starším museli chodiť k psychológovi, lebo to dospelo až do takého štádia, že som podávala trestné oznámenie pre šikanovanie. tak sa tam chodil učiť, ako predchádzať konfliktom s deťmi. a o to, že ho deti budú v škole demotivovať strach nemám. zo skúsenosti s Kubom viem, že počnúc štvrtým ročníkom ho "demotivovala" škola vrátane učiteľov. to, čo sa on chcel a potreboval učiť, sa učilo na strednej a neskôr až na vysokej škole. takže nastalo samovzdelávanie. niet sa kam ponáhľať. podľa mňa sú dôležitejšie práve tie kontakty s ľuďmi.

bets
19. máj 2011

@renab starsi ide teraz na VS? co ho bavi a co chce studovat?

renab
19. máj 2011

@bets Na naše veľké počudovanie ide študovať informatiku. Ale od štyroch rokov chcel študovať elektrotechniku. Fyzika bola spolu so spájkovačkou od mala jeho "láska". (teda ešte stále je) Svoj výber odôvodnil tým, že v informatike bude stále niečo nové a jeho by nebavilo robiť stále to isté. Baví ho fyzika, matika, informatika a chémia.

bets
20. máj 2011

@renab tipovala som, ze ide tymto smerom. ani to nie je nic vynimocne. citala som, ze nadane deti najviac inklinuju k tymto predmetom. aj co mam v okoli znamych, co ich deti su nadane, rodicia su casto matematici, ci fyzici... ked sa robil prieskum vo vyberovych triedach matematiky a jazykov, tak prave najviac nadanych jedincov bolo v matematickych triedach (v case ked este neexistovali triedy ci skoly pre nadane deti)

renab
20. máj 2011

@bets tak ja som z matematiky a hlavne z fyziky jeleň, nerozumela som mu, keď mi niečo vysvetľoval, už keď mal 6 rokov. A keď mi má niečo vysvetliť dnes (napr. na počítači), tak má z toho nočnú moru. 😀 😀 😀
Môj manžel je na tom podstatne lepšie. Stále tvrdím, že ja som bola potrebná len ako prenášač genetického materiálu. 😀

bets
20. máj 2011

@renab ani my nie sme matematici 🙂 aj ked sme s matematikou problem nemali, ale dalej sme ju nestudovali.
u nas riaditelka stale poukazuje na to, ze najviac deti z ich skoly inklinuje k prirodovednym predmetom, preto aj zameranie skoly, projektov, sutazi je skor tymto smerom. uvidim, co bude s dcerou, nemyslim si, ze ona na prave vztah k tymto veciam, ale este je predcasne o nej hovorit. skor ju tipujem na jazyky a humanitne vedy.

renab
20. máj 2011

@bets Moja dcéra je na tom podobne. Študuje jazyky a psychológiu. Nie, že by mala problém s matematikou resp. fyzikou, vždy mala len jednotky, ale tento smer ju jednoducho neoslovil. Aj keď sme sa pokúšali presvedčiť ju, nech ide na inú VŠ - radšej technického smeru.
Maťko je zatiaľ taký mix, jediné, čo dokážem povedať, že ho doteraz nezaujali dejiny. Inak každú chvíľu niečo iné. Pred nedávnom mu skončilo obdobie katastrof a počasia a vrátil sa k obdobiu vesmíru.
Ozaj, chcela som sa spýtať, číta tvoj synátor (čítal niekedy), alebo ho niekedy zaujímali rozprávky? Lebo v tomto smere je to u nás katastrofa. A učiteľka tvrdí, že by mal čítať hlavne rozprávky a nie Príšernú vedu.....

hajanka
21. máj 2011

Ja som tiez nikdy nebola na matematiku, ale mazel ano 🙂 Mama mi rozpravala minule prihody zo skoly, 1. 2. rocnik ZS, ja si tie veci pamatam len matne, viem ze ma ucitelka nemala rada a stale za nieco trestala. Minule som sa pytala mamy, ze o co vlastne islo, tak ona mi povedala, ze som vzdy mala vsetko prva vypracovane a ze som sa nudila, tak som sa prechadzala po triede a vyrusovala 😀 😀 😀 to bolo vtedy nepripustne a poznamky a karhanie boli u mna na dennom poriadku. Len preto, ze som nemala co robit, kym ostatni este pracovali. Ale matematika nebola moja silna stranka.
Neskor som chcela studovat jazyky, to bol moj sen, ale nesplnil sa. Ked sme odisli do UK bola som vo svojom zivle 🙂
Co bude dalej s drobcom to este vobec netusim, kedze je len prvak a ma momentalne rad vsetko 🙂
Momentalne cita Harry Pottera 😖 😅 jeho klasicke rozpravky neoslovili, uz ma za sebou skoro 600 stran za mesiac a pol.
@renab @bets

lienockaa
21. máj 2011

ahojte..rada si citam, co a ako maju vase deti v skolach, my este tak daleko niesme.. 🙂 vzali mi ho od jesene na pol dna do skolky, uvidim, co tam bude, ocakavam tazku adaptaciu, ale mozno sa mylim..

citanie odzadu ho prestalo bavit, uz na to ide spravnym smerom.. 😉teraz mame obdobie liecivych rastlin a kadejakych bylin, esteze si nieco pamatam z biologickych olympiad, inak by som u neho pohorela.. 😀

a ani vasich nezaujimaju rozpravky?..ja som si myslela, ze to len moj ma taky problem, aj mi to je luto, lebo akosi patria do detskeho sveta..on rozpravky cital-resp. my sme mu ich citali- tak do 2 rokov, este islo vajce na vandrovku ho drzalo trochu dlhsie, kratke sa naucil rychlo naspamat a uz ho to nebavilo, skusali sme aj dlhsie, ale uz viac ako pol roka nechce ziadne rozpravky ani citat..pozerat rozpravky v telke nepozeral nikdy..nechcel a nechce ani vecernicek..pri slove jezibaba sa len zamysli a povie: jezibaba?ved to neexistuje..myslela som si, ze to je tym, ze nedokaze pri telke obsediet..ale dokaze..ak ho nieco zaujima, dokaze program sledovat..ale musi to byt prirodopisny film, politicke spravy, alebo hokej..nic ine..
ja mu rozpravku rozpravam v posteli vecer, ale to musi byt o ovecke, ktora isla na cesty a koho kazdeho stretla-musim tam doplnat kazdy vecer ine zvierata, ku kazdemu zvieratu povedat, co robi, ako vyzera, co papa a celkovo aku ma funkciu v prirode..a takto zaspi..

hajanka
22. máj 2011

@lienockaa mate to zaujimave 🙂
ak sa Harry Potter da povazovat za rozpravku 🙂 tak moj ma rad rozpravky 😀 ... aaaaale nie 🙂
nezaujimali ho klasicke rozpravky ani ked bol mensi, kazdu rozpravkovu knihu co sme mu kupili si raz prelistoval a viac ju neotvoril, stacilo mu. Teraz si skor pozrie DVDcko (najcastejsie od Disney rozpravky po anglicky) a knihu precita len encyklopediu alebo potom take ako Harry Potter, take scifi a pod. Viem ze by to nemalo patrit do knihovnicky 7 rocneho chlapca, ale co mam s nim spravit....

bebel
22. máj 2011

@hajanka Piráti z karibiku, Harry Potter a Pán prsteňov sú Brunčovými top DVD už od 3-4 rokov.
Z rozprávok má veľmi rád sériu Shaun the sheep- je to veľmi vtipné aj pre dospelých.
Moji rodičia sa kvôli tomu so mnou neustále prú, pretože podľa nich je to nevhodné a najradšej by mu púšťali iba Pat a Mat . On je tv maniak od malička . Už v roku vydržal sledovať Pixar/Disney celovečerné animáky. Má strašne rád všetky dokumenty o hadoch, jašteroch, vodnom svete a dinosauroch na Animal channel.
Ja dvd prehrávač využívam dosť často, ak chcem mať od neho pokoj, napr. počas dlhšej cesty autom 😎
Ale rozprávky na dobrú noc mi zatiaľ nebojkotuje, vypočuje si aj Dobšinského a potom ich analyzuje a často dochádzame k rôznym absurditám....
V škôlke ho volajú malý prírodovedec, neustále nás všetkých terorizuje informáciami o názvoch, mierach a váhach a pomeroch a vlastnostiach napr. kitovcov, žralokov a pod, podľa toho akú má momentálne obsesiu- miluje encyklopédie zvierat.
@bets manžel bol z matematickej triedy a ja zase z jazykovej 😉

@renab k fyzike, neustále sa nás pýta napr. ako funguje výťah, keď je búrka, čo sa deje v mrakoch, keď hrmí a ako vzniká normálny a guľový blesk a laser a pod......V tomto musím prísť vždy domov a vygoogliť podrobnosti, lebo on si vždy zapamätá prvú info, ktorú mu človek podá a potom sa jej rigidne drží a ani za boha už nepripustí, že by to mohlo byť inak. 😎 pamätá si každé slovo...

hajanka
22. máj 2011

@bebel presne s tymto aj ja bojujem, ked niekomu poviem co cita a co pozera, niektori sa nad tym riadne pohorsuju ze mu to dovolim, uz som bola aj par krat zjazdene, ze co som to za matku ze mu napr Harry Pottera dovolim pozerat, ze je to strasidelne a tak.... ale on napr. dokaze vymenovat presne vsetky kuzla, vypise ich bez problemov aj na dve strany. Alebo teraz napr. co cita toho Pottera, tak sa stalo nespocetne krat ze sa ma pytal na vyznam nejakeho slovicka, ktore by v kl. rozpravkovej knihe nenasiel a nespoznal, alebo ked cita nejaku odb. knihu, stale sa nieco nove nauci. Co nove sa nauci z rozpravky O cervenej ciapocke? Tym nechcem povedat, ze klasicke rozpravky su zle, ale oni su uz proste iny level, mentalne vyspelejsi, potrebuju prisun novych informacii ale to uz ti ludia nechapu.

renab
23. máj 2011

@bebel my máme vo fyzike štádium pokusov. včera div nepodpálil byt, lebo vrábal dym s uvoľnovaním malého množstva nejakej jedovatej látky. vetrala som celé poobedie. už to speje k tomu, že nás začnú kopať kľučky, všade budú alarmy a odpočúvacie zariadenia ako pri staršom. ale mám trošku nádej, že keď jakub odíde v septembri na VŠ, tak sa maťove bádanie uberie iným smerom 😀

bets
23. máj 2011

moji tiez nemaju radi take klasicke slovenske rozpravky. este dcera si rada nieco vypocuje. syn ako maly predskolak inklinoval k takym vtipnym rozpravkam / pribehom ako Budkacik a Dubkacik, Mach a Sebestova, Smely Zajko.
Teraz cita Troch patracov a podobne pribehy o zahadach. Harryho Pottera si radsej pozrie.

Syn mal raz obdobie (6r.), kedy ho zaujimali rozne druhy rakoviny. Pytal sa ludi, ci nepoznaju niekoho s nejakou rakovinou. Napr. maminka, poznas niekoho s rakovinou mozocku? A bolo dost blbe, ked sa hlavne starsich ludi pytal, ci nemaju nejaku rakovinu. Potom rad navstevam ukazoval fotografie roznych nadorov z knizky. Niektori sa pozastavovali nad tym, ze preco mu to dovolime citat a pozerat take obrazky. Pod tlakom okolia som aj zvazovala, ze encyklopediu zdravia zalozim, ale potom som si povedala, ze nechavam vsetky knihy pristupne detom, ze nech maju volny pristup k nasej kniznici (vyslovene nevhodne knihy tam nemame).

bebel
23. máj 2011

@bets tak encyklopédiu a anatómiu človeka, tiež má rád.
Mnoho mojich známych sa pohoršovalo nad tým, keď som bola tehotná s Bibi a on chcel vedieť, čo sa so mnou a bábätkom v bruchu deje..tak som mu napr. pustila dokumnet BBC o tehotenstve, vývine plodu a bol tam samozrejme aj reálny pôrod na záver.
@renab Bruno včera chcel kresať kremeňmi pod dekou v posteli...... 😝 ešteže sa pochválil susedovi, hneď som mu to s vysvetlením zatrhla. 🙄
@hajanka úplne s tebou súhlasím 😉

bets
23. máj 2011

@bebel moja dcera od 5 rokov stale riesi porod.. snazim sa vzdy odpovedat pravdivo, ale nejak primerane. ona sa vela pyta z toho pohladu, ze ci to boli, a ze ona deti mat nebude a tak. tak som jej zo zacitatku hovorila, ze zena ma prisposobene organy na to, aby dieta vynosila a aj porodila. a neustale sa pytala, ze kadial to dieta vyjde, ze som jej uz musela povedat pravdu. uz vie aj o menstruacii, ale zatial si to asi nevie predstavit, takze to nejak neriesi, ale aspon nebude prekvapena, ak raz na to pride medzi dievcatami rec.
syn uz viackrat riesil, co je to homosexualita.
asi je to vsetko este skoro, ale som rada, ze zatial prichadzaju aj s takymito otazkami za mnou a ja im to mozem vysvetlit nejako primerane a nedostanu nejake skreslene/nevhodne prve info od kamaratov.

hajanka
23. máj 2011

@bets @bebelaj mna sa syn pytal aj na tehotenstvo, aj na to ako sa babetko narodi, len ja prave neviem ako mu to primerane vysvetlitf, tak som mu zatial povedala len o jednej moznosti - cisarskom ☹ Napr. to ako a odkial babetko vyjde von. Neviem to proste tak sformulovat k jeho veku, ale pritom pravdivo...

bets
23. máj 2011

@hajanka mi volame vonkajsie zenske organy - susulka. dcera to tam eviduje, lebo mala aj zapal a bola aj na gyn.vysetreni a preto som ju ucila, aby si len tak bez nohaviciek nikde nesadala, aby si spravne utierala ritku, aby sme predisli problemom. no a stale sa pytala, ze preco, tak som jej vravela, ze musime to udrziavat v cistote, aby potom nemala problemy, ked bude chciet mat babatko.
zo zaciatku som jej vravela, ze zeny maju zenske organy prisposobene na to, aby mali babatko a aby ho porodili. ze pri porode sa otvoria porodne cesty a zena babatko vytlaci. takto jej to stacilo 1-2x ale naposledy chcela presne, ze kadial to presne vytlaci. tak som jej povedala, ze susulka je ten organ, ze ked je uz babatko v brusku velke, ze sa otoci do spravnej polohy a ked je pripravene ist von, ze sa to dole otvori a babatko vyjde von.
ja som nemohla hovorit o cisarskom, lebo ju to strasilo, ze zene musia rozrezat brucho 🙂
inak syna take detaily nezaujimaju, jemu to staci vseobecne, asi ma pocit, ze sa ho to netyka 🙂

renab
23. máj 2011

@hajanka ja som to pri staršom riešila jednoducho. ukázala som mu fotky v knižke. mal asi 5 rokov a to mu stačilo. viac sa nepýtal. viac ho zaujímali tampóny. tie aj otestoval, koľko môžu maximálne nasať 🙂 🙂 🙂 Ale keď som bola tehotná s najmladším (mal vtedy 10 rokov), tak chodil so mnou na sono a nechcel mi veriť, že nemôže byť pri pôrode. normálne sa to opýtal doktora.
Mladšieho pôrody nezaujímajú.

bebel
23. máj 2011

@renab 😀 😀 😀 😀 😀 tak tampóny objavil vďaka dcére minulý mesiac...ona má také lašovacie obdobie...všetko rabuje . No a Bruno potom riešil, že na čo to je a čo je to menštruácia a prečo sa to deje.
Som zvedavá, kedy príde s otázkou, čo je to sex.... 😅
Keď Bruno videl kúsok z pôrodu v tom dokumente, vôbec nebol vydesený, ani nijak znepokojený, len mi víťazoslávne oznámil, že Bibi sa narodí cez šušku. A viac to neriešil....má v tom jasno. 🙂

renab
23. máj 2011

@bebel z tohto dôvodu som deťom všetko vysvetlila keď boli malé a chceli to vedieť. predišli sme neprimeranej zvedavosti a z mojej strany ostýchavosti. neviem si predstaviť, že by som to hovorila 12 ročnému dieťaťu. veľmi mi pomohla knižka Odkiaľ som prišiel.
S tampónmi boli u nás hotové pokusy. z vreckového si kúpil tri druhy tampónov a potom lial vodu do odmerného valca a vkladal tampóny 😀 😀 😀 Istý čas nosil aj vložku, lebo to chcel vyskúšať a kvapkal na ňu kvapkátkom ako v reklame.

bets
24. máj 2011

@renab 🙂 🙂 🙂

renab
24. máj 2011

Tak dnes som v rýchlosti videla Maťkovu prácu, takže dávam "na poriadok" tých 15 strán. Ona vlastne má 15 strán, krpec si nevymýšľal, lenže je to práca písaná formou SOČ - ky. Takže napr: prvá strana je len názov školy, práce, jej zaradenie a riešiteľ, druhá strana obsah, tretia strana úvod, ďalšia samostatná strana je zoznam použitej literatúry, ďalšia záver, ďalšia poďakovanie ...... Samotného textu o zajacovi, keď si odmyslím obrázky a ku nim popis je cca na 6 strán a to sa mi zdalo aj také väčšie riadkovanie.
Takže prácu máme zdarne napísanú, ostáva sa to len naučiť. Mne by robili problém hlavne tie latinské výrazy (bola som prekvapená, koľko ich tam má), ale nejaké už doma "odrecitoval". A učiť sa to bude so psychologičkou, tak to mám bez roboty 😀

ywana
3. jún 2011

@renab... "z tohto dôvodu som deťom všetko vysvetlila keď boli malé a chceli to vedieť. predišli sme neprimeranej zvedavosti a z mojej strany ostýchavosti. neviem si predstaviť, že by som to hovorila 12 ročnému dieťaťu. veľmi mi pomohla knižka Odkiaľ som prišiel.
S tampónmi boli u nás hotové pokusy. z vreckového si kúpil tri druhy tampónov a potom lial vodu do odmerného valca a vkladal tampóny Istý čas nosil aj vložku, lebo to chcel vyskúšať a kvapkal na ňu kvapkátkom ako v reklame"

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

...že ho pozdravujem...
...skoro som umrela od smiechu....

renab
3. jún 2011

@ywana ďakujem, pozdravím. s Jakubom sme si užili toho dosť a dodnes si "užívame" hoci už bude mať 18. Matej (7 rokov) je len taký Jakubov "odvar".

ywana
3. jún 2011

@renab ...tiež mám nadanú dcéru, ale jej prejavy sú miernejšie... 😀
...pokusy nerobí, ale zato je knihomoľ...
...a nervák, ale to už k tomu patrí... 😀