Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bebel
12. sep 2011

Ja som nejak čudne od prírody slobodomyseľná. Fakt už idem off..lebo ráno budem úplne odpálená.

maggie2
12. sep 2011

@bebel aj ja. dobrú noc 🙂

bebel
12. sep 2011

@maggie2 aj Tebe 🙂

anngee
12. sep 2011

@bebel môžem len podakovať za mne neznáme informácie ...čo sa týka waldorfskej, nešla som do hlbky, uspokojili ma len alternatívne prvky vyučovania, ktoré nám na škole predložili a ktoré nás mali zaujímať...škoda, že aj nás neposlali na prax do inej ako štátnej školy...(to som si len žartovne povzdychla🙂

bebel
13. sep 2011

@anngee ak si študovala na pedagogickej fakulte, mala si možnosť absolvovať prax na škole akú si si vybrala....ja som bola pozrieť Waldorf, Montessori, nejakú Strednú školu podnikania (bývalá dievčenská škola) v Petržalke, ZŠ Kulíškovú, lebo tam majú výbornú špec. pedagogičku a školskú psychologičku, na ZŠ Drieňovej som pomáhala robiť zápisy a testovať šk.zrelosť budúcich prváčikov , na súkromnom 8 roč. gympli na Bajkalskej, na konzervatóriu a 2 stredných zdravotných školách (z toho 1 patrí pod rád Matky Alexie).
Zaujímali ma všetky atypické nové školy.
CENADU založila moja kamoška a Teplickú poznám už dlhšie...plno kamošiek a známych tam má svoje deti.

renab
13. sep 2011

@bebel (z 23,46) dieťa, ktoré by bombardovalo svoje okolie témou hmoty a antihmoty v čase, keď by jeho rovesník riešil bolesti bruška svojho macka????? neviem, ale zdá sa mi to prehnané. to dieťa by nepatrilo do tých 2% ale hádam ešte niekde vyššie a to už by bola iná téma.

bebel
13. sep 2011

@renab easy ....to bol mierne preexponovaný príklad.... 😀
z dennodennej praxe Napr. môj syn celý deň rieši dĺžky kitovcov a všetko meria cez ne, pričom jeho o 2 dni stará kamoška, susedka, čo s ním vyrastala má témy úplne niekde inde...žije v 1 Disney Mickey klube. Nemá ani tušenia, čo je to kitovec, a už vôbec nie aké druhy, alebo veľkosti, kde žijú, čím sa živia....ani ju to nezaujíma. Fičí na Mickey a Minnie alebo nejakej podivnej dievčinke v cyklamenovej parochni, ktorá poskakuje vo svojej show na divotvorné kakofónie.
Ak sa majú zahrať, tak sa hrajú na manželov alebo sa naháňajú, špliechajú vodou. Moc nediskutujú,lebo Bruno ju skoro vždy vytočil a ona potom na neho argumentačne nestíhala, tak ho proste zbila. Akonáhle príde niekto ďalší (väčšina našich kamošov je staršia)- Bruno ihneď presedlá na dotyčného a kamoška , susedka je na vedľajšej kolaji...bohužiaľ . Často to končí plačom. Je nimi ignorovaná, alebo sa proste urazí a odchádza sama.
Veľkostne fyzicky je práve ona vyspelejšia, vyzerá aspoň o rok až 2 starší vek ako v skutočnosti má.
A je aj športovo zdatnejšia . Krásne lyžuje a dobre zvláda loptové hry narodziel od nášho nemehla, ktorý vždy pri učení nejakého športu priam hypochodnricky trpí. Neskôr keď nadobudne istotu, tak zas riskuje.

Neviem si ich predstaviť spolu v triede s ďalšími 25 deťmi pod vedením nejak takmer dôchodkyne. Boli by z toho kvantá poznámok každý deň.

bebel
13. sep 2011

@bebel o 2 dni staršia 😅 sry

filipal
13. sep 2011

@bebel aj mna ten tvoj priklad trosku zamrzel, aj ked viem, ze si toho plysacika hodila len ako priklad.
ale paci sa mi emotivita dietata a empatia, ktore sa strachuje o svojho macika. to len taka poznamocka, aby sme nezabudali, ze prave intelektove nadane deti potrebuju podporu v oblastiach, ktore im chybaju.
ja som skor za harmonizaciu osobnosti nadanych a zameranie sa na komplexnu vychovu, ako hlavne rozvijanie ich intelektu.

renab
13. sep 2011

@filipal S tou komplexnou výchovou s tebou maximálne súhlasím.
@bebel Tvojmu synovi by som ja v tvojom prípade dávala to dievčatko za príklad v športe. Lebo keby ste ich porovnávali pri lyžovaní, tak by sa to otočilo v jej prospech a reakcia tvojho syna by mohla byť presne taká, aká je jej, keď sa on baví o kitovcoch (myslím to v dobrom, ja som toto pri staršom nezvládla, podporovali sme ho len v tom, čo ho zaujíma a teraz viem, že to nebolo celkom v poriadku)

filipal
13. sep 2011

presne ako pise Renab. intelektovo nadanym ludom to skoro vzdy niekde chyba. malokedy sa jedna o vsestranne
rozvinutu osobnost.

bodka70
13. sep 2011

@bebel
@renab
@filipal , v tomto súhlasím s filipou, že aj tak najdôležitejšia je komplexná výchova dieťaťa. Ja tak trošku cítim, dúfam že to nik nebude brať osobne, hlavne z rodičov mladších nadaných detí falošný tón. Isteže každé dieťa a každý človek je individualitou, ten vie to a ten zas tohle, ale tak trochu z tých rečí ako moje dieťa "nezapadá" lebo je kdesi inde a popredu cítiť drobnú nadradenosť, že toto je to "lepšie". Mnoho takýchto rodičov má obavy, ako také dieťa zapadne, či nebude mať problémy v škôlke, škole, živote ale rieši to skôr ako problém "kto, aká škola, aký pedagóg... moje dieťa pochopí" už menej ako problém "ako moje dieťa naučiť, aby chápalo tých druhých". Kto má takéto deti v trocha staršom veku či dokonca dospelé, naučí sa určitej pokore, vnímaniu toho, že nadanie je pre dieťa veľký dar, ale je často spojený s určitým hendikepom (hlavne spoločenským) a na ňom treba často popracovať omnoho viac, ako na rozvíjaní nadania.

inkinka
13. sep 2011

ja súhlasím s @bebel skoro vo všetkom, tiež poznám kopec ľudí, ktorí sú vysoko nadpriemerne nadaní a pritom praktickí. Neviem prečo sa nadaní ľudia hádžu do vreca s nálepkou introvert, nepraktik, neempatik, športové drevo a ja neviem čo ešte, nie je to pravda a zavádza to. @renab mnohí aj športujú, tancujú a na vysokej úrovni, poznám ich osobne. Vedia si veľmi dobre zorganizovať veci a neuveriteľne vea stíhajú. Napríklad istý čas bola za človeka s najvyšším IQ na svete považovaná jedna latinskoameričanka, tanečnica, majiteľka tanečnej školy.

filipal
13. sep 2011

fiiiha, uspech! tato diskusia pritiahla aj veteranov! 🙂 🙂 🙂 v dobrom dievcata, aby sa niekto neurazil....

anngee
13. sep 2011

@bebel to že rovnako staré dievča nerieši KITOVCOV je v úplnom poriadku...nechce v svojich hrách nič kognitívne riešiť...nejde jej o nadobúdanie rozumových poznatkov, ale o citové vyžitie...dievčatá v hrách spolupracujú, dopĺňajú sa, hrajú sa na niečo...preto aj hry na domácnosť...jej myšiak určite rieši vzťahy, čo je dievčatám blízke...aj chlapci napodobňujú, ale napríklad šport a sú súťaživí, nejde im o spoluprácu, ale o prestíž...preto to dievča nechce s tvojim diskutovať, lebo je určite vedené k načúvaniu, spolupráci a pomoci a nejde do sporu s jedincom, ktorý musí mať vždy navrh (toto neber zle či osobne, chlapci sú proste takí, preštuduj si niektoré štúdie o detských hrách, a navyše dnes sú mnohé deti práve v tomto podporované...preferuje sa kognitívny rozvoj pred emotívnym)...v škole som videla, že aj bystré a smelé dievčatá sa stiahli pred chlapčenskou dravosťou...všimni si hocikde, na ihrisku, v škôlke, v škole, že dievčatá sa s chlapcami hrať nechcú, lebo chlapci VŽDY preberajú velenie a určujú svoje pravidlá...okrem toho dané pravidlá obchádzajú a veľmi dobre si vedia obhájiť svoje stanovisko, čo dievčatá nechcú prijať, lebo to berú ako podvádzanie...ak som ich povzbudila a prinútila súťažiť, veru veľakrát chlapci boli prekvapení, že dievčatá ich predčili vo vedomostiach, v rýchlosti počítania, v referátoch a pod...ja som praktik, nemám ťoľko teoretických pozorovaní, ale prax potvrdzuje moje slová a to, čo považujem za akútne a prospešné si určite študujem...takže nezhadzovala by som dané dievča, ale viedla by som chlapca k tomu, že s dievčatami sa dá hrať inak, možno zaujímavejšie a aj chlapci s nimi môžu byť kamaráti...aby náhodou nepozeral na dievčatá ako na tie sliepočky...nemyslím že si to zaslúžia a nezaslúži si ani tvoj syn mať o nich pokrivené zmýšľanie

maggie2
13. sep 2011

@renab áno to bol preexponovaný príklad, nešlo tam ani o DVA percentá, išlo o DVA konce Gaussovej krivky, kde populácia tvorí cca 0,1 percent géniov na jednej strane a 0,1 percent idiotov (nie v zmysle urážky) na strane druhej. A ja som položartom vyslovila myšlienku, dať týchto spolu do jednej triedy, že by to bolo veľmi zaujímavé. Takže o tom bol ten macko.

hajanka
13. sep 2011

@inkinka suhlasim, su deti/ludia co su nadpriemerne nadani a su prakticky, preto sa mi nepaci ako sa skatulkuju a hovori sa o nich ze sa nevedia prisposobit beznemu zivotu 😖 alebo nebudu vediet fungovat medzi ludmi...
To vsak neznamena ze nemaju pravo na specialne vzdelavanie a na iny pristup. A to ze maju pravo na specialne vzdelavanie zase neznamena ze ich mame chapat ako nejakych nadradenych....

maggie2
13. sep 2011

@bebel mala si na mysli lazy town 😀 Ono niekedy nie je rozdiel - teda len nám dospelým sa zdá že je "múdrejšie" dieťa ktoré sa zaoberá napríklad dospeláckymi vecami ako napr. že ho zaujímajú pavúky a všetko okolo nich. Rovnako ale dievčatko ktoré je crazy do Mickey Mousea môže mať rovnako intelektový záber aj inteligenciu, a to, že vie naspamäť všetky mená tých postavičiek, že vie naspamäť celú genézu tých animovaných filmov, že vie naspamäť celé tie príbehy a dialógy kto kde ako tam s kým (A HLAVNE PREČO), tomu akosi nevenujeme rešpekt, podceňujeme tieto zapamätané vedomosti, a pritom ide iba o rovnaké - cvičenie pamäti a záujem ísť do hĺbky veci. My podceňujeme, že by kreslený film či postavičky mohli mať nejakú hĺbku. Dôležité sú pre nás iba "solídne vedomosti". Tpo, že keď príde chlapec ku chlapcovi je zákonité, že v tom momente stratí záujem o dievča. V tomto veku je to obvyklé.

maggie2
13. sep 2011

@bodka70 absolútne súhlasím. Poviem to takto: BOHUŽIAĽ úspech človeka v živote nezávisí od jeho NADPRIEMERNÉHO NADANIA (aj keby bolo v detstve všetkými možnými spôsobmi podporované) ani od jeho INTELIGENCIE, ale úspech človeka v živote závisí od toho AKO DOKÁŽE PESTOVAŤ SOCIÁLNE VZŤAHY. Preto píšem , že bohužiaľ je to tak, lebo výsledkom je že nám vládnu špekulanti, citoví manipulátori, demagógovia a diletanti ktorí síce nič nevedia, ani na to nemajú, ale opantajú svojim sympatickým zovňajškom, a peknými rečami.

filipal
13. sep 2011

@hajanka v tejto diskusii sa samozrejme nevyhneme zovseobecnovaniu. je to aj preto, lebo sa snazime v skratke vyjadrit podstatu. medzi intelektovo nadpriemerne nadanymi je vela ludi praktickych, sportovo a umelecky zdatnych atd atd.....to nikto nespochybnuje, ale ja som sa napriklad naschval sustredila na ich slabosti, lebo na tych ako rodicia, vychovavatelia musime predovsetkym pracovat. to neznamena, ze im nevytvarame intelektove podnetne prostredie, ale viac im bude v zivote chybat to, co nemaju od Boha, ako to co maju....

renab
13. sep 2011

@inkinka ja nikde netrvrdím, že všetci nadpriemerne inteligentní sú športové drevá, introverti .... atď. Bebel to o svojom synovi napísala sama. Úplne v dobrom som jej chcela povedať, aby rozvíjala aj tie schopnosti svojho syna, ktoré nie sú pre neho top 1. Ja som to nerobila, alebo teda robila, ale nie dostatočne a po rokoch to vnímam ako veľkú chybu. Mám po rokoch tretie dieťa a chcela by som aspoň pri ňom zmeniť.
Mám tri deti všetky s nadpriemerným IQ. S najstaršou dcérkou - žiaden problém. IQ rovnomerne rozložené - výsledok - čo chytí do ruky, to sa jej darí. Tak aj v športe. Prostredný syn - veľmi veľké rozdiely IQ medzi rôznymi oblasťami, v niektorých oblastiach IQ génia, v iných podpriemer. A tu je práve ten problém. Dávali sme do popredia práve tie oblasti s vysokým nadpriemerom a na zvyšok sa zabúdalo. Chcem poradiť všetkým v tejto diskusii, aby to nerobili.

maggie2
13. sep 2011

@renab a ako sú na tom s EQ? A ešte by ma zaujímalo aký druh testov IQ ste absolvovali, či u odborníka alebo ako..

filipal
13. sep 2011

@maggie2 a este by som doplnila Maggie, ze uspech zavisi aj od volovych vlastnosti, od usilovnosti, od prisposobenia od celkoveho psychickeho zdravia.....atd....

maggie2
13. sep 2011

@filipal no to áno, samozrejme. Toto spadá do kategórie síce blbec, ale iniciatívny .... 😀 😀 😀 sorry za srandičky

renab
13. sep 2011

@maggie2 U starších to nikto nikdy nezisťoval, mladší je na tom veľmi dobre.

lienockaa
13. sep 2011

@maggie2 -nie nie je pasivny..on je az velmi aktivny..ale bohuzial aktivity, ktore jeho zaujimaju, nezaujimaju zvysok triedy..on sa nebude hrat s autami na koberci, ze brm, brm a pretekajme..akoze chvilku ano, ale potom chce postavit mesto, kde si postavi budovy, postavi cesty a kompletnu vybavenost, vratane zachrannych zloziek, kazdemu priradi jeho auta a jazdi po cestach, kde ma dopravne znacky, presne podla predpisov-naucil sa sam z pexesa..v tom je rozdiel medzi jeho hrou a hrou jeho rovesnikov..a to je len taky maly priklad..no a kym stavia to mesto, tak ostatni uz idu na inu aktivitu a spievaju, alebo recituju a on ma s tym svojim mestom v hlave este kopu prace a nechce ist robit nieco ine, nie je to s nim lahke..ja tym ucitelkam aj verim, ze to s nim nemaju jednoduche, deti je v triede 18, kazde je ine..vcera mu dali skladat obrovsku zirafu z puzzle podla abecedy a z druhej strany podla cisel, tak bol spokojny..ale do vcera nebol jediny den, aby sa mi na neho nestazovali..on riesi napr. otazky, preco je hromozvod na streche, ako moze udriet blesk, co sa stane, ak udrie do cloveka..a proste haluze a to sa pyta aj ucitelky..ktora ma na starost dalsich 17 deti, ktorym taka vec este ani na rozum neprisla..

ja by som niekedy velmi brala, aby radsej nevedel nic z toho co vie, ale bol by normalne dieta, ktore vie zapadnut rychlo do kolektivu, normalne sa hrat a posluchat..ale nebolo mi dane nieco take zazit, mozno dcerka bude ina..odkedy chodi do skolky, kazdy den idem tam pre neho so stresom, spotena a s malym zaludkom, co zas bolo..nepripada mi ako luxus mat doma take dieta, zatial mi to pripada iba ohromne narocne..

maggie2
13. sep 2011

@renab ako teda môžeš povedať, že majú vyskoké IQ, dokonca na hranici génia? Prepáč, ale znie to veľmi smiešne. Vieš aká je takáto diagnostika náročná? To, že sa dieťa v škole dobre učí, prípadne že dobre vychádza s okolím, neznamená automaticky, že má nadpriemerné IQ.

inkinka
13. sep 2011

@hajanka napisala som to, aby mamicky malych nadanych deti, ktore tuto temu citaju, neboli vystrasene a smutne, ze ich dieta nema sancu prezit plnohodnotny zivot, naopak, ak sa spravne podchyti moze ho prezit velmi plnohodnotne. A - nadsazka - su povolania, kde stretne väcsinou ludi sebe podobnych - Silicon Valley je vraj plne aspergerov (to su ti vysokointelegentni neschopni empatie, co vsak nevyplyva z ich nadania ,ale pricina je ina ).

maggie2
13. sep 2011

@lienockaa no moja dcéra chodí do školky, za tie tri roky som NIKDY nezažila že by sa pedagogičky mne alebo inému rodičovi sťažovali, za chovanie alebo problematickosť dieťaťa. Ja si to ani neviem predstaviť, situáciu, že by prišla pedagogička a MNE sa začala sťažovať. Veď je to ich práca, ako ju zvládnu je ich vec, (ak nekonajú samozrejme protiprávne). Proste pre mňa takéto niečo je nepredstaviteľné. Ak je podozrenie zo psychickej poruchy, prosím, treba oznámiť, dáme dieťa vyšetriť atď. Ale aby sa, opakujem, MNE sťažovali na dobu počas ktorej je u nich zverený? To čo tam máte za praktiky v tej vašej školke?

maggie2
13. sep 2011

@inkinka AS neznamená automaticky vysokú inteligenciu a to platí i naopak. Nemôžeš porovnávať Ameriku, Západ. Ja stále vidím tie rozdiely v chovaní slovenských mamičiek ku deťom, najčastejšie slovká sú: nerob, nesmieš, nechytaj, zlez odtiaľ, nechoď tam, dávaj pozor, nekrič, buď ticho všetko v zmysle veď čo si pomyslí okolie.