Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
28. okt 2010

nie, nechodi k nej, ale tiez ma jeho ucitelka taky pristup skusenej ucitelky, tiez ma myslim dve deti...

dobra ucitelka je na nezaplatenie bez ohladu na to, do akej skoly dieta chodi...

martina2001
28. okt 2010

@filipal no nie som z Ba, a poznám rodičov čo deti už na druhom stupni majú pokračujúcich na tej istej škole v triede pre nadané deti a aj rodičov detí ktoré pokračujú štúdium na 8ročnom gymnáziu, a aj čo sme sa bavili nik nemá také skúsenosti ako si písala, myslím tie negatívne

filipal
28. okt 2010

@bets to ano, ucitelka je najdolezitejsia. filozofia, system moze byt akykolvek dobry, ak to stroskotava na ucitelke. a aj naopak - uplne bezna, alebo aj podpriemerna skola ak ma dobru ucitelku - ma to dieta vyhrate! 🙂 🙂

@martina2001 tak to je znova nedorozumenie, myslela som, ze hovorime o tej istej skole. 🙂 ospravedlnujem sa. dnes sa uz radsej do diskusie nepustam.... 😝 😝 😒

martina2001
28. okt 2010

@filipal nič ok, mne to bolo aj minule divné, odkiaľ možeš poznať školu kam chodí moj syn 😀

bodka70
28. okt 2010

@filipal , tak toto je náš prípad pri staršej dcérke - bežná škola pri nadpriemernej učiteľke 😉, len uvidíme ako to bude, keď Soňa na budúci rok prejde na 2.stupeň

icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
filipal
16. nov 2010

@icha5 si ma zachranila! 😅 ja u, ze trpim nejakou poruchou.....

a hlavne, ze sa synkovi paci a aj ty si spokojna...netrap sa dopredu, ved keby boli nejake problemy, budes ich riesit potom.

zabinka
16. nov 2010

@icha5 my sme na tom podobne. Rozhodnutie dat ho na tuto skolu bolo velmi tazke a teraz som opat zneistela. Ale ako tvoj maly, aj nas Martinko je zatial velmi spokojny a pani ucitelka tiez. Dokonca mam niekedy pocit, ze aj tu sa nudi. Minule uz prosil pani ucitelku, aby mu dala nejake ulohy aj na doma. 😀 😀 😀 No dufam, ze mu to takto zostane....

icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maxa555
18. nov 2010

@zabinka , nebola som si ista, ci je tvoj Martinko ten Martinko, ktory sedi s mojim v lavici🙂. Myslim, ze ano. My sme s vyberom skoly velmi spokojni a neolutovala som to ani na chvilu. Aj ked sme museli riesit dochadzanie. Tiez sa obcas zasmejem, ako zodpovedne si chysta "projekty" na obohatenie, alebo ako je cely happy, ked sa blizi streda a s nou informatika. A ked otvoria aj druhu budovu skoly, to nam bude sveta zit 🙂

zabinka
18. nov 2010

@maxa555 ahoj, moze byt, ze nasi Martinkovia sedia spolu. Svet je maly, ale pamatam si, ze sme sa uz o tejto skole spolu bavili. 😉 My tiez riesime dochadzanie, rano je to niekedy o drzku, ale zatial sme spokojni. Hlavne, ze maly je spokojny, to je pre mna dolezite. A informatika je aj u nas velmi oblubena, Martinko sa na nu velmi tesi. A uz aby otvorili aj ich budovu, predsa len im uz bude asi pohodlnejsie. 🙂

maxima035
12. jan 2011

ahojte baby,

potrebujem sa poradit, nasla som tuto temu, ked som zacala hladat, co dalej. nasmu dietata bolo odporucene na skolu pre nadane deti a teraz uvazujem co dalej. Ako som zistovala, v BA su 4 taketo skoly - teplicka, cenada, petrazalka a 1.sukromne gymnazium na bajkalskej. Hlava mi hrozne puchne, neviem sa rozhodnut, co urobit. vsetko ma svoje pre a proti. Poradte mi, co si mam vsimat, na co davat pozor. Pojdem sa asi do kazdej skoly pozriet, aby som sa presvedcila na "vlastne oci", ale verim, ze jedna navsteva mi zasa tak vela neda.

filipal
12. jan 2011

@maxima035 ta cenada, to je skola na dlhych dieloch?

filipal
12. jan 2011

ano, je. mozem ti poradit, ak mi napises ake je tvoje dieta a aka si ty a co si od tej skoly slubujes. ide o to, ze kazda z tych skol, kladie doraz na nieco ine a kazdy system vyhovuje inemu dietatu. napis viac.

geegee
18. jan 2011

Ahojte, nasla sm si svoje prispevky v tejto teme, ked mal syn 2,5 roka. Teraz ma 4,5, chodi do skolky od 3 rokov a momentalne riesim problem, ze jednoducho v skolke deti riesia kde je trojuholnik, ktory predmet v triede je akej farby apod....samozrejme, ze ho to nebavi, dokonca je medzi detmi, ktore budu v skolke o rok dlhsie, kedze je letne dieta o rok by mal byt uz predskolak.
Ucitelky ho zdiagnoostikovali spravne, ze IQ bude urcite vysoke a tym to hasne. Sama som musela prist na to, ze je v triede s mensimi detmi ako on, nikto nema ani najmensiu snahu o nejaky individualny pristup. Ucitelka vie, ze Matusko vie citat, ze pocita, ale nuti ho riesit trojuholnicky a pod. A potom sa stazuje, ze sa meni, ze vystraja, nespi poobede.

Objednala som Matuska aj do PPP,. ak by som nahodou v skolke nepochodila sama, nech to maju cierne na bielom a potom uz musia nieco spravit. Zatial uvazujem tak, ze ho budem bravat domov poobede a kym mensi syn bude spat, budeme sa so starsim "hrat". Trosku ma problemy s kreslenim a pisanim, spolocne sa zabavame s ulohami na grafomotoriku, ale co bude dalej, netusim. Vsetko stoji na ludoch ☹ Dnes idem za ucitelkou skusit nieco vystrngat, ale komunikacia medzi dvermi satne a triedy ma vytaca do nepricetna a este ucka aj odbieha k detom...no co uz. Verim, ze sa o nieco posunieme 😠

ywana
20. jan 2011

@geegee ...moja dcéra sa tiež nudila v škôlke...našťastie len posledného pol roka...riešila som to tak, že som jej nakúpila rôzne zošitky a tam si vyplňovala zadané úlohy...nakúp synátorovi také niečo, rôzne hlavolamy, krížovky pre deti a podobne...určite niečo nájdeš...
...a popros pani učiteľku, ked bude s deťmi preberať "trojuholníčky", nech tvoj syn venuje tento čas svojim zadaniam...
...aspoň niečo...

geegee
20. jan 2011

@ywana pani ucitelka mi vysvetlila, ze sa jej neda sa mu venovat inak ako ostatnym 😀

ywana
22. jan 2011

@geegee ...ale ved sa ani nemusí...stačí, ked v tom čase, ked ostatní budú popisovať "trojuholníčky", on bude robiť sám po svojom zložitejšie úlohy zo svojich časopisov a zošitkov...
...viem, že toho majú učiteľky dosť a nemôžu sa venovať individuálne každému, ale mohla by ho poprosiť nech pomáha jej nejakým spôsobom...
...všetko sa dá, ked sa chce...
...ale aj my sme mali pani učiteľky, ktoré moc nechceli...
...boli to staršie panie a šli podľa zaužívaného stereotypu...
...vo vedľajšej triede boli mladé baby, ešte nabité elánom a to boli iné hry a súťaže...
...a nerozmýšľala si nad tým, že by si syna dala do inej škôlky?

mamavera
22. jan 2011

@geegee učiteľky majú mať vyznačené konzultačné hodiny pre rodičov a sú povinné sa s tebou baviť, veď si im zverila svoje dieťa a nie bicykel do úschovne !!!! Choď za riaditeľkou, vysvetli jej situáciu a žiadaj, aby bol syn preradený medzi staršie deti, on tam vyslovene trpí. A učiteľky nech mi nehovoria, že si nenájdu denne počas dopoludňajších a popoludňajších hier pár minút na to, aby mu zadali nejakú zložitejšiu úlohu a sem tam mrkli, ako postupuje. A získať takéto zaujímavé úlohy dnes nie je nič ťažké, treba sa pomotať na nete a vytlačiť si raz za čas viac a majú to pripravené aj na viac týždňov dopredu. A možno sa chytia ďaľšie deti a bude viac spokojných detí, rodičov a nakoniec aj učiteliek, pretože o deťoch, ktoré sú zaujaté niečím, čo ich zaujíma učiteľka ani nevie, že sú v triede.

geegee
21. feb 2011

O nieco sme sa posunuli, kedze som teda nevidela nejaku extra snahu uciteliek v skolke, objednala som syna do PPP na testy, nech to dostanu aj na papieri. Boli sme tam dnes, syn ma roka a riesil ulohy pre 7 rocnych, dalej mu ani nedavala, na to, aby ho integrovali v skolke a vypracovali mu individualny ucebny plan to staci 🙂

renab
21. feb 2011

@geegee Obávam sa, že aj keď donesieš do MŠ žiadosť o integráciu, bude to len formálne. Neviem, či ti MŠ musí v tomto smere vyhovieť a žiadosť schváliť. Od podania žiadosti má MŠ 3 mesiace na to, aby vypracovala plán integrácie, ktorý potom musíš podpísať a oni odoslať do PPP. A to už bude pomaly koniec školského roku a na ďalší sa kolotoč začne znovu. Ak MŠ nemá skúsenosti s integráciou nadpriemerne inteligentných detí, tak to všetko bude viac-menej formalita. V PPP si sa mohla opýtať, ktorá MŠ už má takéto dieťa, proces by bol o to rýchlejší. Nechcem ťa znechutiť, ale problémy s integráciou majú ZŠ, ktoré predsa len majú viac skúseností. Ja totiž neverím tomu, že nejaký papier donúti učiteľky viac sa venovať tvojmu dieťaťu. Keby to chceli robiť, už by to urobili, alebo by ti to navrhli. Keď sa chce, tak to ide aj bez papierovačiek. V našom prípade riaditeľka MŠ robila všetko pre to, aby sa vyhla papierovaniu a prispôsobila Matejovi program v škôlke aj bez vyjadrenia PPP a mojej žiadosti o integráciu. Prajem ti, aby to bolo u vás inak a malý sa v MŠ dobre cítil.

geegee
21. feb 2011

@renab papier ich nedonuti viac sa mu venovat...len nech mu nedavaju vyfarbovat stupidne mrkvicky 😀 Nepotrebujem aby mu tancovali kolo zadku, ale nech mu davaju ulohy adekvatne jeho rozumovym schopnostiam. A na to, aby integraciu dotiahli do konca, verim, dohliadnem. Som psychologicka, tak snad si daju bacha 😀

lenka1911
27. feb 2011

Ahojte, ako vidim a citam vela z veci, ktore ste tu popisali sa tyka aj mojho syna. Nema z vas niektora skusenost od kedy sa daju robit inteligencne testy? Robia sa iba u predskolakov alebo aj u mladsich deticiek?

martina2001
27. feb 2011

@geegee môj syn teraz už tretiak v triede pre mimoriadne nadané deti, navštevoval klasické predškolské zariadenie a ty učiteľku nedonútiš k tomu aby sa práve tvojmu dieťaťu venovala extra, majú v priemere 20 detí v triede a ak by to vyžadoval každý rodič tak s tých detí by nebolo nič. V školke si má dieťa zvyknúť na kolektív a nie práve podľa toho čo tu píšeš sa od neho líšiť. Môj syn je októbrový a môžem ti s kľudným svedomím matky povedať že aj napriek tomu čo sme dostali od psychologičky odporúčanie na základe testov pre zaradenie malého do školy vo veku 5rokov sme tak neurobili, aby neprišiel o svoje detstvo. Preto ty ak chceš aby sa tvoje dieťa rozvíjalo ďalej sa mu venuj doma, ale mu nájdi dáku činnosť mimo škôlky, prípadne nájdi škôlku čiste pre nadané dieťa. A preradiť do vyššej triedy? chceš aby 2x navštevoval predškolskú prípravu? Až potom sa ti bude nudiť. A keď si psychologička mala by si vedieť že vyčlenenie z kolektívu by mohlo mať u dieťaťa vážnejšie následky ako tvoje vynútenie si pozornosti
@lenka1911 môj syn ich mal robené 2x raz vo veku 5 a potom 6. Prvý krát len v škôlke a druhý pred nástupom do školy, ale to už v inom centre

stvura
27. feb 2011

@lenka1911 od troch rokov, ale este nie su smerodajne, nakolko v tomto veku zohravaju rolu emocie a socialne prostredie. Medzi 4 az 6 rokom ....

bebel
27. feb 2011

@lenka1911 do veku 5 rokov 4 mesiacov sa dá korektne pretestovať dieťa len na VÚDPaP-e,Detské centrum Cyprichova 42, 831 05 Bratislava,konkrétne u Doc. PhDr. Vladimíra Dočkala, CSc.
FYI:klinická psychlogička PhDr.Kornélia Dibarborová zo Strečnianskej v BA používa zastaralé verzie testu Stanford–Binet Intelligence Scales a skóre, ktoré deti pri jej vyšetreniach dosahujú potom nezodpovedajú reálnemu skóre, ktoré neskôr dosiahnu pretestovaním v predškolskom veku Wechslerovým WISC alebo Ravenovými matricami .

danka_ba
27. feb 2011

@geegee kníhkupectváah nájdeš knižky s testami pre deti. My kupujeme tie predškolácke uz od 3 rokov a mala ich tiež bez problémov zvláda - a tie su od 5 rokov vyššie. Venujem sa jej po príchode zo škôlky, chodím pre nu uz o 3 - hned ako sa vyspinkaju a naolovrantuju. Doobeda maju vzdy nejake aktovity tak jej to prejde. Minule ked prisla domov, tak jej neslo do hlavy, preco deticky v škôlke nevedia počítať a nevedia všetky farby .... (ako 2 ročná vedela všetky - aj ržovú, fialovu ... + aj po Anglicky).
Škôlku neriešim, chcem aby tam chodila a preto jej kupujem tie knihy 🙂

stvura
27. feb 2011

@danka_ba no super...moj maly vie tiez vsetky farby v anglictine, madarcine a slovencine...dnes len svokra otvarala oci...xixi...pocita do desat, ked som bola pred pol rokom u neurologicky mi doporucila ho dat tiez neskor testovat, lebo je pravdepodobne nadane dieta...skolku neriesim, lebo sa stahujeme a na dedine mi ho nevezmu...aj si vravim ze dobre, lebo by sa tam zrejme nudil a zbytocne by privadzal ucitelky do zufalstva svojimi neustalymi otazkami 😀