Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

sasib
7. dec 2009

ahojte , mne je s toho smutno ze aj my mame takyto problem . ja osobne sa s toho vobec netesi, vzdy som velmi chcela uplne priemerne deti. normalne . su to iba same starosti . ked byvte vo velkom meste je to mozno OK . nikdy som nechcela ucit viac ako by mal vediet a mam ten nazor stale. tym detom to vobec nepomaha . vidim niektore maminy ako sa snazia vtlkat detom do hlavy od malicka tolko inf.nechapem to asi chcu dobehnut co zmeskali oni. teraz je pomali kazde druhe dieta nadprimer len niekto to vnima viac a niekto tak triezvo. doba, technika postupila , nemozeme cakat ze nase deti budu stale vedomostne ako pred 5- 10 rokmi. my sme boli v 3,5 rokoch na psychologicke testy je fajn vediet ako sa spravat k takym detom ako a co ich ucit . ci skutocne posuvat hranice. je to na kazdom z nas, ako pripravime svoje deti do zivota ,ale zbytocne ich zatazovat od malicka ked to naozaj nemusia. nam ucitelky tvrdili ze je nezvladnutelny , nechce sa ucit a spolupracovt ☹ a je to niekde uplne o inom. skoda ze niektore ucitelky chybali na hodinach psychologie. 🙄

inkinka
14. dec 2009

Ono tie ucitelky nemuseli chybat na hodinach psychologie, toto sa kedysi neprednasalo, myslim, ze sa to zavadza az v poslednych rokoch. A nie je to len o psychologii, ale aj o pedagogike a didaktike. Nestaci len vediet, ze take deti su a ako sa prejavuju, treba aj vediet, ako s nimi pracovat. Poznam jednu specialnu pedagogicku, ktora s tymito detmi pracuje a ma velmi dobre vysledky.

bets
14. dec 2009

Okrem toho, ze ucitelka musi vediet s tymi detmi pracovat, tak musi mat aj na to priestor. Viem si predstavit, ze aj ked ucitelka vie ako na to, tak venovat cas v ramci jednej triedy tomu najpomalsiemu ziakovi a zarovem motivovat aj nadane dieta musi byt dost narocne.
Ja mam za sebou dost dlhy a narocny rozhovor so synom, kedy sa snazil urobit so mna nieco ako hlupaka alebo "nevedomca"... Zacina si postupne uvedomovat rozdiel v tom, ze on nieco vie, co je pre neho cely svet a ze vela ludi sa ani nechyta na jeho znalosti z jednej konkretnej oblasti. A kedze je este maly, tak si neuvedomuje, ze ja mozno neviem detaily o dinosauroch, ale viem kopec inych veci, a ked nieco potrebujem, tak si viem zistit, vyhladat. A tak som si koli jeho projektu (tak si nazvali domacu ulohu) vyhladala informacie, aby som si to s nim skonzultovala a aj kontrolovala, ci pracu, ktoru robi, robi dobre, ci uvadza spravne informacie. A tu bol kamen urazu, ani za nic nechcel priznat, ze co som nasla na wikipedii, je spravne, ze on to vie urcite lepsie a pod. Tak sme sa teda dohodli, ze kazdy z nas ukaze (cierne na bielom), ake ma informacie a ze ich porovname. Nakoniec musel uznat, ze nie je neomylny... Ked synovi dochadzali argumenty, tak sa hneval, trucoval, no tazke s nim vyjst. Ucitelka dokonca hovorila, ze ked detom v triede dochadzaju argumenty, tak si zacnu nadavat (sice nie vulgarne), alebo by sa aj pobili...
niekedy ma to tesi, ze sa vieme rozumne porozpravat, niekedy je to tak narocne... ako najst tu spravnu cestu vo vychove v komunikacii, spravny smer pre neho, aby na jednej strane rozvijal svoj talent, ale na druhej, aby z neho vyrastol taky spravny clovek....

danu
21. dec 2009

mercy • 2d • Dnes o 09:04
A nie je to len rodičovský výmysel. Riško nemal ani dva roky a vedel nakresliť auto tak, že bolo poznateľné- s kolesami a karosériou.Teraz má tri a pol a kreslí vymyslené veci, vo vymaľovankách dáva farby, ktoré veci v skutočnosti nemajú a nádherne ich kombinuje. Viem, ako kreslia jeho rovesníci v škôlke- a je to veľký rozdiel.Okrem toho kreslí každú voľnú chvíľu, vydrží pri tom hodiny. V našej rodine výtvarný talent nebol, mužov strýko maľoval a študoval architektúru,ale nepoznáme sa. Ja sama sa živím písaním, mám talent na slovo,ale z výtvarnej som mala vždy trojku a nikdy ma kresliť nebavilo.Keby som videla talent na jazyky,vedela by som, čo robiť. Ale takto sa v tom nevyznám. Neviem, či ho mám dať na nejakú výtvarnú, či to treba rozvíjať,alebo nechať prirodzenému vývoju, len očami laika vidím, že je v kreslení úplne inde ako deti v jeho veku...

mercy • 2d • Dnes o 09:44
Chcela som sa týmto opýtať-má niekto podobnú skúsenosť? Čo ste robili,ako ste postupovali? nechcem ho zaťažovať, je ešte malý, možno ak je tu nejaká psychologička-zase kreslenie je pre neho radosť...

babulka • 1d • Dnes o 11:15
Mercy, my mame za sebou psychologicke vysetrenie v 2 a tristvrte roku (ale nie kvoli umeleckemu nadaniu, ale kvoli citaniu, pocitaniu...), takze kazdopadne by som isla touto cestou. Dobry detsky psycholog vie urobit cielene testy, predpokladam aj tie, ktore sa tykaju umeleckych sklonov a bude ta vediet usmernit dalej. Drzim palce.

bets • 2d • Dnes o 12:34
v kresleni nemam deti nadane, ale mam ten nazor, ze pokial je dieta na nieco nadane a ma svoj prirodzeny zaujem, tak bola by skoda ho v tom nepodporovat, ale ani nenutit robit nieco nasilu. teraz v takom malom veku to bude asi skor na tebe. viem pochopit ake to je, ked rodic nema nadanie na to, co ma jeho dieta, ale niektore zakladne informacie sa daju pozhanat a naucit sa a ukazat dietatu, trochu ho nasmerovat a potom mu len nechat volnu ruku...
v skolkarskom veku uz su kruzky, ktore by mohol navstevovat. viem to podla toho, ze spoluziaci mojich deti na vytvarne chodievaju. mohla by si sa vsak informovat v ZUS - vytvarny odbor, oni by ti mohli dat kontakt na niekoho, kto bude vediet posudit nadanie a poradit, co dalej.

auriane • Dnes o 14:44
Moja malá vie od roku a pol abecedu🙂

bibula
21. dec 2009

moja dcera chodila do ZUS od 3 rokov-som bola osobne a ucitelom,skusal ju,pozeral na vytvory,potom sa prihovoril u riaditelky,ze sa o nu postara....no a samozrejme,ja som musela sediet niekedy aj 2 hodiny pred dverami....keby nieco....a ked sa chcela bibka na mna pozriet,priviedol ju za ruku,zakyvala mi a isli nazad,ked skoncili mi ju doviedol a tak....vydrzala 4 roky🙂))

daducha
21. dec 2009

Ahojte,
tak aj mi sme asi trosku "sikovnejsi "ako by sa patrilo 😀 .Maly nemal ani 2 roky a uz poznal pismenka a vsetky farby, nie len tie zakladne .Basnicky, rozpravky, po par precitaniach ovlada naspamät. No a ma nauveritelnu pamät,teraz ma 4 roky a minule sa ma pytal, maminka preco som rozbil v Lucenci ten zlty tanier - podotykam, mal vtedy Nieco cez dva roky.alebo, babinka mi priniesla do Lucenca buchticky.To bolo tiez asi dva roky dozadu.Niekedy sa ma pyta veci, na ktore sa ani ja nepamätam.Najnovsie sme zistili ze ma vyborny fonematicky sluch - poviem slovo a vie ktore je prve pismenko.Miluje cisla, do 20 je to uplna samozrejmost,rozumie prvackym matematickym uloham.Najradsej cestuje autobusmi, vie presne aka zastavka nasleduje.Cisla pozna hadam aj do sto,zacna citat nadpisy v novinach.Co je zaujimave, absolutne ho nebavi kreslenie,to je tusim aj rok pozadu za priemernym vyvinom. Na druhej strane je hrozne netrpezlivy, roztrzity a niekedy zlostny.Neviem ci to nebude aj tym, ze bezne detske hry ho nebavia.Tusim budeme musiet na nejake testy IQ skocit.Neviete, potrebujem na to papier od obvodnej doktorky? Poznate v KE dobreho detskeho psychologa? Dakujem
Vôbec nie som nadsena touto jeho" inakostou", tieto deti vzdy budu trochu bokom od priemernych.A presne take som vzdy chcela. Sikovne, ale priemer.Normalne rozmyslam, co on bude robit v prvej triede,ked polovicu veci vie uz teraz.A to nam este aj roky zle vychadzaju.

mercy
22. dec 2009

Inak Rišo vie sčítať a odčítať do desať, čo je podľa mňa v jeho veku pecka, už vie skoro celú abecedu, značky áut pozná od roka a pol všetky, a má logické myslenie a takisto výbornú pamäť a vynikajúcu slovnú zásobu,ale vidím že ho to potiahne ku kresleniu, možno rysovaniu. Ale spieva príííšerne, netrafí ani jeden tón🙂

babulka
23. dec 2009

Mercy, daducha - kazdopadne by som s detickami isla na psycholgicke vysetrenie, nie je to len o zisteni IQ ci mentalneho veku v pomere k fyzickemu veku. Dobry detsky psycholog vie rodica usmernit, poradit, dat kontakty na specializovane centra (skolky, kruzky...) kde sa takymto detickam venuju. Moj syn chodi do "normlanej skolky", s detmi rovnakeho veku, je sice pravda, ze sa vsetko nauci skor ako ostatne, ale nastastie sa nevie nudit (a tym padom vyrusovat), ale najde si inu cinnost, ktora ho zabavi, kym sa ostatne deti ucia to, co on uz vie. Nechcem ho brat z kolektivu deti, ktore pozna, ma ich rad a do skolky sa tesi, a davat ho niekde medzi mimoriande nadane deti. Taketo deticky byvaju casto mimo realitu, nevedia sa neskor zaradit, pretoze su odmalicka vedene ako nieco "mimoriadne" a nevedia fungovat v beznom prostredi priemernych ludi, pretoze s nimi neprichadzali do kontaktu. Samozrejme, neplati to pausalne, ale neda sa to prehliadnut.
Ja zatial stiham saturovat jeho potreby sama, aj ked je to obcas "o hubu", stale tie otazky preco je to tak, co je to, co zanmena toto slovo...dostal detsku encyklopediu a uz sa orientuje v stredani rocnych obdobi a pricin striedania (otacanie zemegule, naklananie po osi... 😝 co ani ja poriadne neviem 😀 ). Na buduci rok zacnem riesit mimoskolske aktivity, nech sa dostane aj do podnetneho prostredia, ale chcem to riesit vylucne mimi skolky.

klobucik
28. feb 2010

Ahojte mamicky. Chcem sa s vami poradit kedze aj vy mate mimoriadne nadane deticky. Mame dcerku ktora bude mat teraz v marci 5 rokov. V auguste 2009 sme uplnou nahodou zistili ze aj my mame doma taku sikulku. Zacala nam pisat zrkadlovo svoje meno , este aj N sa jej podarilo napisat uplne bezchybne co by som ani ja nenapisala 🙂. Kedze manzelova mama je psycholog tak ju manzel hned kontaktoval co to znamena. Moznosti boli dve : 1. nevyvinuta hemisfera alebo mimoriadne nadane dieta. tak sme sa teda rozhodlo ze s nou zajdeme k detskej psychologicke. V podstate nas k tomu viedlo aj to ze dcerka nechcela chodit do skolky , bol to kazde rano neskutocny boj , strasne plakala. Uz prve minuty ktore sme stravili u pani doktorky nam povedala ze v prvom rade je hyperaktivna ( doma je to s nou na zblaznenie, kazdu minutu ina cinnost neobsedi na zadku ani sekundu) . NAsledovalo vysetrenie IQ test (pre dospelych) (ani tam neobsedela na zadku 🙂) Na otazky odpovedala tak ze pani doktorka jej ani nedocitala zadanie a ona uz odpovedala . IQ ktore jej vyslo s toho bola sokovana aj pani psychologicka 😵 150 . A prisli sme aj na pricinu preco do skolky nechcela chodit . proste sa tam NUDILA . Na odporucanie pani psychologicky sme ju preradili do inej skolky s tym ze bude integrovana a bude mat individualny pristup. Tu nastal problem . Prve tyzdne sa Danka otukavala , no teraz po polroku sa mi to nezda v nicom ine. ked sa jej opytam co v skolke robili tak povie nic. Ze sa tam nudi.... Tak sme sa teda opytali pani ucitelky ze ako to vlastne je s tym individualnyym pristupom ktory mam dcera mat. pani ucitelka na nas s velkymi ocami pozrela , ze preco by ho vlastne mala mat . Tak sme jej teda vysvetlili etse raz ( ked sme ju tam boli prihlasit tak im to pani riaditelka v nasej pritomnosti vysvetlovala, ze co a ako) , ze danak tu sla do skolky s tym ze je teda mimoriadne nadana a ma mat ten individualny pristup. Dockali sme sa odpovede , ze ona by nepostrehla abz nase dieta nejako vynikalo v kolektive.... ze je utiahnuta nespolupracuje a podobne ... Nechce sa hrat s viac ako jednym maximalne dvoma detmi . (pricom to je u tych deti absolutne normalne) Poobede si nas druha pani ucitelka zavolala na kobercek :D ze co my si vlastne o sebe myslime a co vlastne od nich chceme ked nase dieta nieje schopne zvladnut banalnu cinnost ako napriklad nakreslit princeznu :D (dala nam tri prriklady ktore robila s nimi v ten den aby nam to dokazala) Poznam svoje dieta a viem ze ked jej niekto nieco kaze urobit a pritom ju vytrhne s cinnosti ktoru chce momentalne robit tak ano urobi vec o ktoru ju ziada , ale urobi ju tak ze ju odbucha aby to uz mala za sebou. Nasa dcera nevynika v kresleni ona kreslenie nema rada. Ona chce citat pisat pocitat . Musim uznat ze som urobila chybu . Uz davno sa chcela naucit pismenka , uz davno ma o to prosila ze sa che naucit abecedu ale ja som to odkladala s tym ze ma casu este dost na take veci . Ale ako vzsvetlit pani ucitelkam ze proste nasa dcera je taka aka je . Neviem preco je v skolke utiahnuta ked doma je ako perun . Niekde bude problem ale ako ho vyriesit ked pani ucitelky nechcu spolupracovat ? My ako rodicia sme s toho vysli teraz tak ze si chceme s decka urobit cvicenu opicku a berieme jej detsvo. Pritom ja chcem aby bola uplne normalne deculo ktore ma kamaratov hraje sa s babikami a podobne. Ale ju zaujimaju encyklopedia neucne programy pocitac a podobne. Na otazku jej nestaci banalna odpoved. POtrebuje to mat vysvetlene do podrobna. Uz mame dohodnute aj stretnutie s pani riaditelkou a pani psychologickou aby poradila pani ucitelkam ako k nej pristupovat . Nikedy mam pocit ze ako rodic som uplne na prd ☹

olivova
1. mar 2010

klobucik - moja dcera ovladala pri nastupe do 1.triedy do skolky vsetky pismenka. V 2. triede v skolke vedela citat. Ona sa moc nezaujimala o babiky a ine hracky (aspon doma), jej najlepsim programom na pc bol word, kde si nastavila velkost pismeniek (samozrejme som jej to dala na listu tak, aby to vedela hned najst po par cvikoch), farbu a mastila....lepsie ako hry 🙂
Ja som mala stastie na p.ucitelky v skolke (budem presna na JEDNU p. ucitelku), ta jej davala uplne nieco ine ako ostatnym detom - napr.citala obcas detom rozpravky v 3 rocniku skolke (to uz vedela citat plynule)...vlastne vdaka nej som sla s nou na testy (tiez 5 rocna) ...
Velmi vela zalezi na tom, na koho natrafis - obcas totiz p.ucitelky beru svoju robotu len ako nutnost, tak preco by sa mali roztrhat a mat individualny pristup k inemu dietatu, ked mozu mat pokoj...

olivova
1. mar 2010

aha a takisto pri nastupe do 1.triedy skoly vedela pisat tlacenym pismom (matiku priklady do 20)... Ale podotykam, ze som jej len vyhovela, co chcela ona...
Nepochopila som, preco odmietas ucit dceru pismenka a pocitat, ked to chce a zaujima ju to. Ale musim povedat, ze moja dcera nemala moc vela kamaratov a kamosiek...Vlastne bola taky outsider - co mna obcas dost bolelo, lebo ona chcela pozerat knizky, citat, ako hovoris - encyklopedie, vedela uz davno manipulovat s mysou na pc, kdezto ostatne deti nie a ani nechceli...takze bola taka samotarka a obcas mi to bolo luto...(teraz uz nie).
Teraz mam druhu a tu pri knizke neudrzim, ani nahodou 😅 nieto este dake pismenka...Takze tato sa vyhra s babikami a kuchynkou a vsetkymi hrackami, co mala prva 😀 takze nevydu nazmar

filipal
1. mar 2010

Klobucik, je v Presove skola pre nadane deti?
viem, ze vo viacerych mestach uz je. ja som mala podobneho syna, teraz uz je velky, ale vlastne od 1. triedy az teraz po maturitu navstevuje takuto specialnu skolu.
nechcem ti brat iluzie, ale pochybuje, ze by nejaka kratka intruktaz tym vasim ucitelkam pomohla.
problematika nadanych je dost siroka, a mavaju aj rozne problemy. pedagogovia sa v tejto oblasti vzdelavaju dlhsie.
v Bratislave uz zalozili skolu aj skolu pre predskolakov , od 4 a od 5 rokov. mpozri si na internete. vedie ju Jana Juraskova. maju aj svoju poradnu, mozno by sa vam oplatilo prist aspon do nej.

klobucik
2. mar 2010

Ahojte. Olivova uplne mi v mi v niektorych veciach opisujes nasu malu. Zapne si word a pise nastavuje si velkost pismeniek a podobne 🙂 Na pocitaci hraje hry ktore su zlozite na logiku dospeleho a my s manzelom len otvarame oci ze ako to vie ako to dokaze ked mi jej to napriklad ani neukazeme ... Ona si to vsetko sama. Zapne pocitac , internet vyhlada si hry na pocitaci a uz masti 🙂 pritom ju to nik neucil nik jej to neukazoval 😉 S tymi pani ucitelkami mas uplnu pravdu je to o tom na aku natrafis. Je mi to zvlastne ze pred niektorymi ludmi sa nasa Mala otvori uplne a pred niektorymi posobi ako ukriknute utiahnute dieta. Co sa tyka toho odmietania ucenia tak ja som to odmietala ked mala dcera tak jeden a pol roka 2. Mala som pocit ze je to prenu este skoro . Ona sa odmala nehrala s babikami ani s hrackami . najradsej pozerala s manzelom discovery a podobne programy.Knizky so zvieratkami a podobne. Je skoda ze som si to na nej nevsimla uz skor a nepodchytila to uz v tych dvoch rokoch ...
S tymi kamoskami je to aj u nas tak . Ona sa proste odmieta hrat v skupinkach, potrebuje k sebe jednu dve dievcata a s tymi sa hrat dokaze. mne je to tiez obcas neskutocne luto ked mi povie ze v skolke sa cely den s nikym nehrala a nudila sa ☹ Asi sa s tym budem musiet zmierit a cakat ze sa to casom zmeni 🙂

klobucik
2. mar 2010

Filipal, ano v Prešove je skola pre nadane deti. No vlastne nieje to skola je to skor jedna trieda. Je to na Šmeralovej skole. tam sa takym detom venuju. Je to dost biedne nato ze mimoriadne nadanych deti je aj v Prešove dost . Mozno je to ja tym ze nato niesu specializovany pedagogovia (ako pises aj ty ) a casto taketo deti koncia v specialnych skolach pretoze ich beru ako nevychovane a drze deti ... Bohuzial je to fakt 😢 Dakujem za ten typ na tu skolu skusim to pozriet na nete 🙂

filipal
2. mar 2010

Klobucik, to prijatie kolektivu a pod. sa asi nezmeni. to je povahova crta tvojej dcerky. ani moj syn sa nikdy nezucastnoval kolektivnych hier. do dnes si tazko hlada kamaratov. ale na skole, kam chodil, mali s takymito detmi skusenosti. v skolke kam chodil boli velmi dobre ucitelky, ktore boli chapave.
ucitelky tvojej dcery mi pripadaju ako klasicke ucky este z nasich cias. vobec neodhalili, co v tvojej dcerke drieme.
najlepsie by bolo, keby si ju dala do tej specializovanej triedy u vas. samozrejme tu skolku budete musiet nejako prezit. ☹
to co opisujes su typicke prejavy nadania. spomina to aj Olivova.

klobucik
2. mar 2010

filipal presne tak su to klasicke crty nadanych deti. To iste povedala aj psychologicka. len pani ucitelky to nejako nechcu pochopit alebo si to pripustit. Mam pocit ze sa tak spravaju aj preto , lebo vypracovanie individulane planu pre taketo dieta je dost narocne a pridalo by im to pracu navyse. 😖 A oni maju svoje pohodlicko ☹ Rozmyslali sme ze by sme ju dali do skoly uz tento rok ale neviem ci to nieje skoro a zasa vytrhnutie s kolektivu na ktory si teraz ako tak zvykla , no neviem ci by som jej to dokazala urobit 😔

filipal
2. mar 2010

Klobucik, porad sa so psychologickou. u nas boli deti v skole aj 5 rocne, dokonca, najmladsi ziak mal 5 az na jesen.
vsetko zalezi od ostatnych aspektov skolskej zrelosti. dievcata vsak byvaju zrelsie.
to ako opisujes tu dcerkinu skolku mi nepripada, ze by mala za cim banovat...a ved ani do kolektivu nezapadla, nie?
to skorsie zaskolenie sa mi zda vhodnejsie. ale len do tej specializovanej triedy. mate vysledky IQ testov?
tam je podmienka tusim nad 135 IQ.

klobucik
2. mar 2010

Fili uz mame dohodnute stretnutie s psychologickou ktora dcerke robila IQ test aj s pani riaditelkou skolky. Vysledky IQ testov uz mame od minuleho roka vyslo jej 150. 😅 Nezapadla ani do kolektivu ani vobec do skolky

nikus5
8. mar 2010

klobucik: u ktorej psychologičky si bola? Ja chcem tiež dať dcérku na IQ test, mala by ísť v septembri do školy-boli sme síce na zápis u nás /nejak som to kvôli malému nestíhala inak riešiť, bola som s ním v nemocnici/, ale to sa dá ešte v pohode zmeniť - ona tiež už dávno číta, o slovnej zásobe ani nehovorím a ........... dík vopred za info 😉

other_side
8. mar 2010

fiiiiha tak podla toho co tu citam bude zrejme aj moj syn sikovnejsi.. nemal este ani rok a sam bez cudzej pomoci vedel skladat puzzle knizku, abecedu ovladal v 2,5 roku.. perfektne scitava do 20.. cita napisy na obchodoch.. teda nie nejako plynulo 😅 ale precita.. no a co ja viem co este.. vie zapnut pc najst si hry alebo kreslenie na pc proste vie kde co ma hladat.. 😀 a to som nevedela ze uz ked toto vsetko vie ze uz sa povazuje za nadpriemerne nadaneho..

divozienka
16. mar 2010

Presne tak ako other-side som mojho Adamka povazovala a stale povazujem "len" za sikovne dieta v ktorom sa snubi nastastie aj dobra, spolocenska povaha, zmysel pre humor, empatia k slabsim a hlad po vedomostiach s ktorym vsak nie je nijako otravný. Je teraz v prvej triede, aj ked mu zle padali roky a mohol uz byt aj druhácik. Bol vsak taky hravy ako sa na 5-rocneho patri, tak sme ho nechali este v skolke.Po dohovore s vedenim jeho buducej skoly sme si vybavili vynikajucu pani ucitelku, ktora mala aj moju starsiu dcerku v prvej triede a ktora vedela vytazit z kazdeho dietata maximum a este k tomu vytvorit z triedy jednu ozajstnu partiu spravnych deciek. O to vacsi bol nas sok, ked 2. septembra stál po boku celkom inej pani ucitelky v celkom inej triede. Pri "reklamacii" nás ubezpecili, ze nova p. ucitelka /prave prisla na danu skolu pracovat/ je rovnako kvalitna ako ta, ktoru sme si vybrali. Vraj k tej druhej bol velky naval /veime preco/ a uz tam nemohli dat tolko deti. To, ze mi to slubili a ze ja som to vybavovala v dostatocnom predstihu ked este naval nebol, zamietli so slovami ze nó, poradovník nemali ále že uvidím, budem spokojná! Klud, nerob paniku, nestazuj to malému hned na zaciatku, budeš tu za rebela - to mi vírilo v hlave aj ked do oci sa mi hrnui slzy. Ale - sentiment bokom! Vydrzali sme to do pol roka. Adam sa do skoly netesí, nechápe na co tam chodi, ked "oni" sa tam ucia ratat stale iba do 10 a cítajú písmenká v slabikári. To je nuda. P. ucitelku som poprosila, ci mu nemozem dat do skoly nejaké nárocnejsie materiály ak ona nemá, prípadne knihu co má rozcítanu doma, namiesto slabikára. Povedala mi ze hoci je sikovný, niekedy má problém zvládnut aj lahké ulohy nacas. On nevyrusuje. Má svoj svet a niekedy aj príklady do desat robí dlhsie, podobne ako ked my 2 týždne odkladáme zašívanie diery na ponozke, lebo je to "ohromná zábava". pani ucitelka ma na to upozornila a tak sme mu kupili hodinky, aby zostal pri zemi a v case. Zlepsilo sa casovanie, ale on sa samozrejme nudi dalej. Knihu nam nakoniec zamietla s tým, ze on síce citat vie, ale nie s porozumením /dala mu precitat nejaky slabikarovi text a mal jej ho prerozpravat - nuž, z toho "putaveho" literarneho diela" o viacfarebnom bicykli si nebol schopny zapamatat akej farby co kde bycikel ma a podobne a tak jeho NErozpravanie bolo takto pochopene.Nebudem Vam tu pisat ake veci doma cita a ze rozumie a debatime o tom, lebo inak by som to sem nepisala...AJ taketo ucitelky su a takto si vedia rychlo "zdiagnostikovat" dieta, ktore my pozname 7 rokov a vyvodit zavery, ktore vedu jedine k pochybnostiam o ich pedagodických kvalitách. Rozhodli sme sa preto pre psychol. vysetrenie z kt. jednoznacne vyplynulo ze nase dieta je onen nadany ziak ale nejdeme sa tu prieť s p. učiteľkou, myslím, že nám už ustupovania a žobrania o spoluprácu stacilo. Nedame ho pravdepodobne do skoly pre nadane deti, stale chcem mat svojho spolocenskeho Adama, NEindividualistu, NEzameraneho len na vedomosti, hoci verim, ze skola pre nadane deti urcite po rokoch existencie rozvija celu osobnost dietata. Ale - blizsia mi j eklasika a tak ho chcem dat, teraz, v aprili, rovno do druheho rocnika kde mame tiez vyhliadnutu sikovnu pani ucitelku. Uvidime, ci sa nam to podari, ale s manzelom sme pripraveni tentoraz za nase dieta bojovat. Darmo, zivot nas nauci. Drzte nam palce a nebojte sa - aj prijímat rady, aj pocúvať svoje vnútro. A to, ze to nie je o systeme, o skole, ale vlastne stale iba o ucitelovi, je isto pravda. PS: aj ja som ucitelka

bets
22. mar 2010

divozienka, uplne chapem o com pises. s tym rozdielom, ze my sme syna dali do skoly pre nadane deti. lebo tiez si myslim, ze je to o ucitelovi a nejaku doveru som nemala k systemu v beznej skole, kde sme boli na zapise. takym uprimnym rozhovorom som medzi riadkami vyrozumela, ze oni tam nemaju este skusenost s podobnym dietatom ako je nase a nejak som sa obavala, ze ako to moze cele dopadnut. inak skola je to fajn, ale asi by nasmu synovi nevyhovovala. tiez nam navrhovali hned druhy rocnik, ale aj po rozhovore so psychologickou aj takym mojim uvazovanim sa mi to nevidelo. psychologicka koli zaradeniu do kolektivu a ja koli tomu, ze nemoze preskocit napr. pisanie, ked pisat nevie a nevedela som si predstavit, ze ako by sme pisanie dohanali. najvacsia nuda aj na jeho skole bolo, ked musel povinne vyplnit pracovny zosit z matematiky (pre klasicke ZS), on uz pocitanim bol dalej, ako sa uci v prvom rocniku, teda aj v ramci ich rocnika patri medzi najlepsich z matematiky, ale matematika je pre neho nudny a nezazivny predmet - radsej ma tvorive predmety. dost ma to prekvapilo, lebo som mala od malicka u neho pocit, ze prave k matematike bude najviac inklinovat.

zabinka
22. mar 2010

Ahojte,

tak my sme prave presli psycholog. vysetrenim s nasim 6-rocnym synom. Este to nemala celkom vyhodnotene, ale povedala mi priamo, ze uz podla toho, co videla, tak maly splna kriteria pre mimoriadne nadane dieta a mohol by navstevovat aj tuto specialnu skolu. Teraz je rozhodnutie len na nas, ci ho dame do tejto skoly alebo sa rozhodneme pre obycajnu ZS a integraciu. Ja som sa uz rozpravala aj s p. riaditelkou a prip. ucitelkou, obidve mi sice prislubili specialny pristup, ale skusenosti s tym este ziadne nemaju. Tak mam z toho zmiesane pocity. My by sme asi boli radsej za integraciu, ale co ak to nebude ono? Ja mam stale pocit, ze moj syn je sice sikovny, ale je to uplne normalne dieta zodpovedajuce svojmu veku. Je velmi mily, hravy, vie sa s kazdym bavit, preto mam obavy, ci by v specialnej skole zapadol. Na druhej strane sa bojim, ze v obyc. triede sa bude nudit a bude vyrusovat, prip. poucovat vsetkych dokola. Aj vy ste sa tak tazko rozhodovali, kam dieta dat? Alebo to len ja beriem tak prislis vazne? Co by ste robili na nasom mieste?

bubina1
22. mar 2010

zabinka.... v specialnej skole, alebo triede pre mimoriadne nadane deti je špecialny pristup k týmto detom...ak by ste presli vyberom tak by som si na tvojom mieste vybrala tu speciálnu skolu...keby doslo k tomu, že malýnezvlada až tak tempo ostatných deti, tak je b´vždy možnost ho dat do beznej triedy... v beznej triede maju učitelia predsa len zoskupenie vacsieho počtu deti, ktoré je potrebne naučit pisat a čitat a nie všetky su rovnako šikovne...tak mam skor obavy, či by pani učitelka vyslovene zvlášt vymyslala ulohy pre tvojho syna...alebo vedela rozvyjat práve to čo potrebuje...aj mimoriadne nadane deti mavaju problemy a nie su rovnako šikovné vo všetkých predmetoch...niekomu ide lepsie matematika, inemu jazyky..dalsieho zaujima vesmir a pod...a ja osobne si myslím, že pani učitelky v týchto špeciálnych triedach su presne na takéto deti pripravené...
závisi samozrejme aj od toho ako tie testy vyjdu...ak budu vysledky excelentne tak nie je o čom debatovat...obavy by som si robila skor ak by bol na hodnotovo na hranici...teda, že by vysiel nejak tak, že s odretými ušami splna kriteria prijatia do triedy pre mimoriadne nadane deti...

zabinka
22. mar 2010

bubina, dakujem . Podla psychologicky by vraj mal patrit aj v tej triede medzi najlepsich 😕 Este nemame spravu, takze neviem ziadne podrobnosti, len to, co mi povedala psychologicka. V skole, kde je zatial prihlaseny, maju v triede max. 18 ziakov, tak som si myslela, ze by to mohlo ist aj tymto sposobom. Ideme sa s manzelom pozriet aj do tej skoly, kde sa venuju takymto detom, ale ak som dobre pochopila, tak aj tak by musel prejst este ich testami. No uvidime, ked sa porozpravame este s riaditelkou v tejto skole.

maxa555
23. mar 2010

zabinka, ak ma pamäť neklame, ste z NR, takže asi zvažujete ako alternatívu ZŠ Benkova. Bola som tam vo februári na dni otvorených dverí- škoda, že ste sa neboli pozrieť. Nedá sa porovnať vyučovanie v bežnej škole a vyučovanie v projekte.Tu sa fakt nie len hovorí o individuálnom prístupe k dieťaťu, tu sa individuálny prístup realizuje.
Tento rok otvárajú dve triedy po 12 detí. Sú pre nich smerodajné výsledky z PPsP . Niekedy v máji si potom pozývajú rodičov s detičkami na pohovor- aby si vedeli detičky zaradiť do skupín - " čitári a nečitári", zisťujú vedomosti z matematiky a záujmy dieťaťa. Deti sa delia aj v rámci vyučovania na skupinky. Žabinka, každopádne odporúčam, navštívte pani riaditeľku, zvážte všetky pre a proti. Možno budeme mať z detičiek spolužiakov. 🙂
My sme šli na zápis rovno sem a pevne verím, že Maťka zoberú. Máme za sebou testy, máme už aj výsledky. Malý ich absolvoval vo veku 5 rokov a 10 mesiacov a mentálne bol podľa testov na úrovni 10 ročného dieťaťa. Vedeli sme, že je intelektovo nadaný, ale dosť ma prekvapilo, že až tak.

zabinka
23. mar 2010

Ahoj maxa 🙂 Pamat ta neklame, nie sme sice priamo z Nitry, ale mame to sem na skok. Ano, zvazujeme ZS Benkovu, uz som tam dnes telefonovala a dohodla si stretnutie. Mozno hned zajtra tam s mm pojdeme pozriet. My budeme mat vysledky v polovici aprila a dovtedy sa musime rozhodnut, ci pojde do tejto skoly alebo ho budeme integrovat u nas vo Vrabloch tam, kde chodi aj starsi syn. Holt, tazke rozhodnutie. Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody, teraz je ale najdolezitejsie, aby sme malemu nijako neublizili. On totiz doteraz zil s tym, ze pojde do skoly tam, kde jeho starsi brat a uz sa nevie dockat a o Nitre nechce ani pocut. Takze, ak sa rozhodneme pre Nitru, tak budeme musiet aj jeho presvedcit o tom, ze je to tak dobre.

Vas maly je tiez Matko? Vyzera, ze je teda riadna sikula. Mozno ozaj budu od septembra spoluziaci 😉 My sme na dni otvorenych dveri neboli, lebo som nepredpokladala takyto zvrat udalosti. Ja som si stale hovorila, ze on je len sikovnejsi a ze vela robi starsi surodenec. Aj na to vysetrenie som sa dlho odhodlavala a preto sme vsetko zmeskali a riesime to az teraz.

bets
23. mar 2010

ja som sa tiez tazko rozhodovala, ale nam pomohla skor nahoda, alebo "riadenie z hora". z viacerych alternativ nam zostala skola pre nadane deti. (napr. v jednej vychytenej skole ho nezobrali pre nedostatok miesta a uprednostnovali deti z trvalym pobytom v blizkom okoli a pod).
u nas bolo potrebne absolvovat testy u psychologa v nasej skole, lebo mozu byt rozdiely v testovani v psychologickej poradni a ine testy moze robit skola. z pocutia mam, ze nasa skola presla pred rokom na iny sposob testovania a deti, ktore minule roky presli, tak po zmene testovania by nepresli. ale to neviem potvrdit.
a tiez ako bubina - tak som potrebovala vediet ako vysli testy syna v porovnani so skupinou deti, ktore bezne beru. ak by vysiel na hranici, tak by som ho tam nedala.

teraz budem riesit este druhe dieta. neviem, ci je tu niekto, kto ma taketo dve deti. co s druhym? ked mame rozdiel len dva roky, tak by bolo najvhodnejsie ich mat na jednej skole, a nehovoriac o tom, ako sme spohodlneli - minimum uloh, minimalne starosti so skolou, ucenim v porovnani s mamickami prvakov v nasej najblizsej ZS. skor riesim zalezitosti, co syn zas stratil a ako mu vysvetlit, ze treba ist aj domov.

zuzkafuny
24. mar 2010

Ja som si vás prečítala 😀 Ja neviem či mám nadané dieťa... rozprávať sa mu nechce a bude mať tri... ale učiteľky v škôlke vraveli, že jediný z triedy skladá puzle 😀 a to poskladá aj doma... nie nejaké zložité, ale 50kusovky zvládne na mojej úrovni 😅 asi by som mala viacej trénovať... 😉

zuzkafuny
24. mar 2010

jaj a ešte... bez plienočky na deň sme od 1r2m2t a na noc od 1r4m 😀