Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
14. júl 2011

@indiankaindi take male dieta musi byt aj po 30-40 min. unavene, preto sa jej nedari. skus ju od kreslenia odputat a navrhnut inu zaujimavu cinnost, napr. knizky, kde ti bude ukazovat pismenka, obrazky a nebude krelsit, ci pisat. mozes jej vysvetlit, ze aj v skole maju hodinu pisania, kreslenia, citania, telocviku, ze tieto aktivity striedaju...

indiankaindi
14. júl 2011

@bets ja som si aj myslela, že už má unavenú ručičku, ale nechce si dať povedať. Ona chce pokračovať a nedá si to vyhovoriť... Ale nejak to skúsime 🙂 ďakujem

bonaquaba
14. júl 2011

@syslica to asi vsetky mamicky mame ten deficit, aj ked poznam mamicky, ktore mi povdeia, ze musia budit deti do skolky pred 8, aby vobec vstali, to u nas sa nikdy nestalo,. ze by som musela deti budit, raz mozno, ked budu chodit do skoly
este sa ta chcem opytat, vravela si,z e mytologiu citas detom, resp teba to zaujima tiez a ake mas knihy, alebo internet stranky, porad nieco co je dobre dik moc

syslica
17. júl 2011

@bonaquaba Ahojte všetky! práve sme dorazili zo Štiavnického živého šachu (čo sysle tiež zaujíma) a bol to veru parádny zážitok!
Okrem klasických encyklopédií, ktoré obsahujú heslá a nedajú sa tak dobre súvisle čítať sa nám osvedčila knižka od Eduarda Petišku: Staré grécke báje a povesti, je to už staršie vydanie, ale bola veľmi populárna, a tak tých vydaní bolo viac (modernejšie knižky o téme sa mi až tak veľmi nepáčia, často sú tam bludy, mnohokrát spôsobené zlým prekladom 😖 ).
Pekne ilustrované a čítavé sú aj diely z edície Mýty a legendy, z francúzskeho prekladu, vydávalo vyd. Gemini.
Na internete mytológiu veľmi nehľadám, pretože som bibliofil 😉 a potrebujem niečo pevné do ruky, z čoho by sa syslíkom dalo čítať, aby zotrvali v posteli 😀 .

geegee
17. júl 2011

@michalag moj syn sa naucil pocitat aj citat sam, nemal ani pracovne zosity, ratal na prstoch a aj bez 🙂 a pismenka sa naucil popri citani vecernych rozpravok. Snazila som sa neriesit jeho nadanie, postupne sa ale naucil pismenka spajat a v 4 rokoch teda vedel citat. Takze ignorovanie schopnosti dietata asi nic naprinasa..dieta sa vynajde. A ci sa bude v 1.triede nudit asi zalezi od skoly a od ucitela, teda od toho, aku skolu dietatu rodic vyberie. Moj syn mal ist teraz do skoly do triedy pre mimoriadne nadane deti. Uz bol aj zapisany, ale nakoniec ho necham este nudit sa v skolke. Do skoly by teraz nastupoval vo veku 5r. 2m. a to sa mi zda naozaj dost rozdiel oproti niektorym spoluziakom, co by mali aj 7 rokov.

@indiankaindi ja by som odporucila na vypracovavanie uloh obycajnu ceruzku, nie voskovky. a na vyfarbovanie farbicky trojhranne 😉

hajanka
17. júl 2011

@indiankaindi ja si myslim, ze to s unavenou rucickou nema nic spolocne, ide proste o perfekcionizmus ku ktoremu mavaju taketo deti velmi blizko. Jednoducho povedane, ak sa im nieco nedari spravit na 150% tak budu nervacit a robit to dovtedy kym to tak nespravia, alebo kym to nespravia tak ako presne chcu 🙂 co moze viest k neustalej nespokojnosti.
Preto by som v tom momente volila zmenu cinnosti, deticky vseobecne nevydrzia pri jednej cinnosti velmi dlho a tie s vysokym intelektom duplom, jasne, najdu sa aj veci pri ktorych dokazu stravit vela casu, ale vacsinou to je prave naopak a su take, ze zo vsetkeho rozka troska ale za tu kratku chvilu sa im do hlavicky vleje tolko informacii a tolko si zapamataju, ze pri tom vlastne ani nepotrebuju sediet tak dlho. Jedno s druhym suvysi.
Moj Adrian napr. pise uz niekolko rokov a do skoly nastupil s najkrajsim a najuhladnejsim pisanym pismom, ucitelka mi ho velmi chvalila ako krasne pise, najkrajsie z triedy. No predstav si, on s jeho pismom nie je spokojny a niekedy dokonca povie, ze ako hrozne pise a ze by mohol pisat krajsie a zacne sa zlostit .... je to tazke s nim.

indiankaindi
18. júl 2011

@hajanka na tento problém narážame stále. Presne ako píšeš, tvoje drobec nie je spokojný, aj keď ho všetci chvália. Naša Baška tiež niekedy nie je spokojná s tým, ako niečo spravila a keď sa ju snažíme presvedčiť, že je to super, tak sa ešte naštve a rozplače, pretože to nie je dosť pekné. Čo sa týka striedania činnosti, tak ja sa ju snažím v tej chvíli odpútať od toho, čo robíme a prejsť na inú činnosť, ale problém je, že ona chce opravovať to, čo sa jej nepodarilo a nechce robiť nič iné, kým to neopraví. 🙄
@geegee väčšinou používame farbičky, alebo pero (to má najradšej) ale teraz sme dostali novú sadu farbičiek s voskovkami, tak skúšala, čo to spraví. Výsledok je, že už sú polámané všetky 😒

susik77
18. júl 2011

Ahojte, neviete ci je uz na konikovi nejaka tema o bystrych detoch? Myslim, ze Terezka patri skor tam, tak uvazujem ci zalozit novu alebo mamicky pisu aj sem...

hajanka
18. júl 2011

@susik77 neviem o takej, ale kludne sa pridaj aj k nam 🙂

susik77
18. júl 2011

@hajanka - diky 🙂 Dost casto vas citam a sa aj inspirujem 🙂 Vcera nas Terezka prekvapila a normalne zacala casovat, pekne cisto sa spytala mm ked bol na balkone: Tatino, co robis? Potom ked pozerala bambulku: Co robi bambulka? Tak mame radost 🙂 Ona je take bezproblemove dieta, zlatunka akurat trochu bitkarka-asi sa naucila od Veru ze si musi vsetky hracky vybojovat, lebo ona jej nechce vobec poziciavat. Tak mame problem, ze sa casto pusti aj do cudzich deti - zacne ich skriabat a tak...
Inak pekne rozprava, aktivne ma uz okolo 200 slov, spaja, pouziva uz zameno Ja asi od 21 mesiacov, sklonuje. Okolo 20. mesiaca doplnovala anglicke pesnicky, teraz si uz spieva zarovno s CD, vie aj kopec slovenskych a ceskych ( zijeme v Prahe), ale tak ze len uryvky...Spievame si spolu. Pyta sa ma obcas aj na pismenka - ale skor to berie ako obrazky, mam pocit-ze ju to proste zaujima ako symboly...A miluje knizky-najviac o Zlatovlaske a medvedoch 😀
Je aj pohybovo sikovna, od 20.mesiaca lezie na preliezky pre velke deti, vie chytit hodenu loptu, beha od 19.mes. na odrazadle...
Teraz vymyslam ako ju este podporit, idem si kupit knizku Bystre batola, videla som ze to spominali tu na konikovi...

cestovatelkaandrea
19. júl 2011

no aj my musime takuto skolu najst pre drobca. na poradni nas upozornili na to, ze patri medzi nadane deti. hlavne co sa tyka logiky a predstavivosti. drobec naprilad nema problem poskladat puzzle zo 60ks co je na jeho vek dost. no a kedze do skoly nastupuje ako stvorrocny, tak musime uz zacat hladat.

susik77
19. júl 2011

@cestovatelkaandrea ako 4-rocny? a zvladne to socialne s tymi 6 a 7 rocnymi?alebo je to nejaka specialna skola kde budu aj take male deti?

anjelicek26
19. júl 2011

@susik77 - aj v anglicku idu 4 rocne deti bezne do skoly, neni to nic extra a ani pre vynimocne nadane deti. Je to proste povinna skolska dochadzka 🙂 Dcerka mala dnes prave posledny den, ma za sebou prvy rok skoly... ale ona je "normalne" dieta, vie teraz sice citat a pisat, trocha pocitat, tak ako ostatne deti, ale zdravy priemer ze ano... a tymto sa zasa potichucky vyplizim z temy 😅

hajanka
19. júl 2011

@susik77 aj moj nastupil v Anglicku ako 4-rocny 🙂 povina skolska dochadzka v Anglicku, on bol teraz u nas este len prvacik, ale do skoly vlastne uz chodil treti rok 🙂

susik77
19. júl 2011

@hajanka - a co tam robia od 4 rokov?

hajanka
19. júl 2011

@anjelicek26 inak je skoda ze v Anglicku nie su specialne skoly pre nadanych, tam co viem ich iba integruju do beznych skol, tried...
... oprav ma ak sa mylim. Ale citala a hladala som toho vela aj na nete aj v terene a vsade som nasla odpovede len take, ze nie su :(

hajanka
19. júl 2011

@susik77 🙂 no, rano chodia do skoly ako riadny skolaci, akurat tam sa nenosia aktovky, skolske tasky 🙂 beru si so sebou iba snack bag a malu tasticku do ruky, v ktorej si nosia pracovne listy a knihy z kniznice. Maju riadny rozvrh podla kt. idu, ale maju aj vela volneho casu, napr. von chodia aj doobedu pocas vyucovania, spolu aj 3x. Mavaju prac. listy, kt. vyplnaju, ako 4-rocny sa ucia zakladne slovika, pisat, precitat, vyspelovat, nosia domov knihy z kniznice a mavaju k nim jeden zosit, kde maju popisat nieco o knihe, nakreslit obrazok a tak... potom robia jednoduche priklady z matiky, lustia a popri tom sa hraju 🙂
Vsetko nenasilne a hravo 🙂 preto sa tam deti do skoly tesia, nie ako u nas, vsak? 😉

*este som zabudla napisat, nedostavaju znamky, hodnoteni su slovne + mali aj sebahodnotenie

susik77
19. júl 2011

@hajanka to moze byt fajn, to by uz aj Veru bavilo 🙂 teraz uz hovori ze chce chodit do skoly, ze uz je velka...

susik77
19. júl 2011

@hajanka - to je fajn s tym hodnotenim. tu je to tusim v montessori a vo walsdorfskych skolach...

hajanka
19. júl 2011

@susik77 aj v nasej triede pre MND takto hodnotia, slovne + mavaju sebahodnotenie. Ale podla zakona musia byt hodnoteni aj pisomne, tak mavaju Acka, Bcka, Ccka, Dcka. Ale to len velmi zriedka. Mne sa tento sposob vyucovania ako mavaju u nadanych velmi podoba vyucovaniu v skolach v Anglicku, tam je to bezne takto na kazdej skole. Som sa bala, ze si drobec nezvykne a ze sa mu skola zprotivi, ale mali sme stastie ze nastupil prave do takejto 🙂

susik77
19. júl 2011

@hajanka - to sebahodnotenie sa mi paci. Ja som zac. az na VS s tym hodnotenim A, B...Je to fajn, ze este v ramci kazdeho je to + al. -

susik77
19. júl 2011

@hajanka - mozno keby bol tu ten system, by to trochu zlepsilo situaciu ohladne skolok. nas uz druhy rok neprijali, prtoze som na RD s mladsou dcerou. Ale je vidiet, ze Veru uz strasne potrebuje medzi deti0-jednak socializacia a aj rozvijat sa.
Tak som to poriesila, ze sa vraciam o rok skor do prace a obidve holky davam do sukromnej skolky. budu tam mat aj anglictinu, to obidve bavi. pustam im doma CD s pesnickami a celkom im to ide aj si to pytaju 🙂

anjelicek26
19. júl 2011

@hajanka - jj Saska chodi velmi rada, aj sa rada uci, citanie ju niekedy otravuje a vymysla, no ale co uz s nou, ved len pred mesiacom mala 5 rockov, ze ano... a velmi sa mi paci, ze dieta nikto negativne neohodnoti, vzdy je zhotnotene zlepsenie jednotlivca, neporovnavaju deti medzi sebou, kazde ide podla svojich schopnosti. Mam pocit, ze na slovensku su deti strasne demotivovane znamkami, porovnavanim, "davanim za priklad" ineho dietata v triede a tak podobne... tuto to dieta vobec nepocituje. My sme velmi spokojny. Hlavne chodi do mini skoly z 58 ziakmi, 16 v jej triede, na to dve ucitelky... asi to nikdy nebude mat lepsie...ale o rok ideme spät do nemecka...ale prijali ju do americkej skoly...pre nadane a zahranicne deti ehm.... je tam spojena prva s druhou triedou, tak snad sa nebude uplne nudit, lebo ona je strasne malicka a nechat ju preskakovat triedu, to je moja nocna mora...ale po dvoch rokoch skoly ju do normalnej prvej triedy dat nemozem... zlozite to cele je...

jannuulik
19. júl 2011

Ahojte, rada by som sa spytala, ci nemate niektora skusenosti s MUDr. Dibarborovou..???

bebel
19. júl 2011

@jannuulik ja áno...je dosť mimo reality. S tými Slnečnými znamenia od Godallovej ma úplne dostala do kolien. 😀 A vyšetruje veľmi starým testom, všetky jej výsledky vychádzajú nadhodnotene. 🙂

eliska13
19. júl 2011

PhDR.Dibarborová je vo svojej profesii odborník veľmi pomohla dcérke mojej kamarátky.Jej dieťa je nadpriemerne inteligentná vždy bolo jasné, že je" INÁ " až po vyšetrení sa zistilo, že dieťa dávno nemá čo robiť v škôlke.Dnes navštevuje školu pre nadané deti a zmizli všetky neg.prejavy dieťaťa.Plačlivosť, výbušnosť, vie sa sústrediť skrátka v škôlke ju to nebavilo..ak máš pochybnosti o jej odbornosti ako Bebel choď na vyšetrenie k 2 psychologičkám

jannuulik
20. júl 2011

Jaaaj už som z nej aj pani doktorku urobila 😀 My sme u nej tiež boli, riešit iste veci...nakoniec všetko išlo stranou, lebo malému vyšlo z tých testov, že ma IQ 132 ? a jej odporučenie bolo, aby sme ho začali vnimat ako nadpriemerne dieťa a jeho správanie viacmenej vyplýva z toho ,že sa nudí a potrebuje iný prístup ??.... časom sa na to pozerám trošku s prehľadom..hlavne keď počúvam, že každé dieťa z tých testov vychádza nadpriemerne inteligentne.... 😨 tak ma to metie 🙂

pitik
20. júl 2011

Tiez som bola s malym u Dr.Dibarborovej, ked mal asi rok a pol, tiez nam vyslo (ako mnohym inym), ze je nadpriemerne inteligentny a mame ho tak brat a pristupovat k nemu. Ale cele vysetrenie mi prislo dost o nicom, to, co som chcela riesit sa velmi nevyriesilo, akurat mi pani doktorka spomenula vychovu svojich deti a nakoniec sme skoncili pri vplyve horoskopov na povahu dietata, ktorym dost verila, aj mi posielala nejake horoskopy mailom.

cestovatelkaandrea
20. júl 2011

@susik77 my zijeme v Holandsku a tu sa do skoly nastupuje v styroch rokoch, lebo skolky su len do styroch rokov. Takze vsetci jeho rovesnici budu v jeho veku. Pvy rok je nieco ako nulty rocnik a od piatich rokov, musi kazde dieta chodit do skoly.

bebel
20. júl 2011

@eliska13 Ďakujem, ja som bola potom v priebehu 3 rokov s malým niekoľko krát aj v spádovom okresnom CPPP a včera aj na VUDPAPe 😎 . Viem to porovnať. Všetci sa z nej smejú. 😝 Myslím, že ustrnula niekde, kde sa jej profesný rating a vierohodnosť totálne prepadli.Poznám 3 kamošky, ktoré riešili určité problémy - nie nadanie- a tie si ju pochvaľovali, ale asi z toho dôvodu, že im nedala žiadne konkrétne vyjadrenia, len nádej, že to nebude také zlé, ako ich vystrašili iní zaangažovaní pedagogicko psychiatrickí odborníci. 😎