Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

zuzulap
3. nov 2008

ahoj, aj mna by to zaujimalo. Este neviem, ci to bude pre nas aktualne, ale zatial orientacne...

ella1
4. nov 2008

cafte.tak naša veroni je a aj chodí do takej školy.
prejavovať sa to začalo od malička.proste niektoré veci tieto deti vedia rýchlešie ako iné.napr. sa skoro naučia čítať,písať,zaujímajú sa o veci ktoré väčšinu detí v tom danom veku ešte nazaujímajú.
napr. veronika sa naučila sama čítať zaujímali ju napr. encyklopédie a pod.
v našom okolí na výber školy nie je skoro nič,okrem jednej školy,kde sú tieto triedy N-ky a už dosť rokov.
výhoda je, že ich je v triede málo.napr. v našej 16 a aj to sa na väčšine predmetov delia na polovicu.
sú dve skupiny pomalšia a rýchlejšia.proste niektorému dieťaťu ide lepšie AJ a inému matika,tak aby sa lepšie nenudili a pomalšie stíhali.
majú aj iné predmety napr. obohatenie,kde robia rôzne projekty.zas na druhej strane majú toho viac,lebo piatu triedu preskočia.idú zo 4 rovno do 6-tej.
a pod.
a robia sa tam testy.pre prijatie musia myť IQ väčšie ako 130 tuším.

kometa
5. nov 2008

Ahoj, aj ja mám doma takú šikulu. Už je druhák a chodí do ERINu. My sme šli na IQ testy na podnet učiteliek z MŠ a zobrali ho....neľutuje, som rada, lebo viem, že v klasickej triede by trpel a patril by možno aj medzi vyrušujúcich žiakov. V triede ich je len 11, veľmi ho škola baví a chodí tam rád. Horšie je to s tým druhým stupňom - deti síce môžu vynechať piaty ročník, ale zrazu sa ocitnú v normálnej triede a s normálnymi pedagógmi - nie teda s tými, čo vedia pracovať práve s takýmito deťmi. Tá lepšia varianta je, že po štvrtej triede odchádzajú na gymnázium. Teda aspoň takto to frčí v našej škole.
S osnovami a vyučovaním ako takým sme spokojní......fakt sme radi, že je tam.... 🙂

ella1
5. nov 2008

kometa, u vás je len po štvrtú triedu?
to je škoda. u nás po deviatu s vynechaním piatej.
aj veronikina družinárka má takú dcéru a po štvrtej ju dala na 8r. gymnázium,ale už to ľutuje.ja som rada, že po koniec základky nemusím rozmýšľať čo s ňou.

olivova
6. nov 2008

ahoj, aj ja mam doma taku sikulu. Uz sme tretiaci a spokojna som. Hlavne nenosi domov ulohy 😀 . Ich je v triede 11, tak to vsetko stihaju. Ked sla do skolky, uz poznala vsetky pismenka a kym nastupila do 2 tr. v skolke, vedela citat a pocitat do10. Sla na testy a vzali ju. A ci som spokojna so skolou? Tym, ze su tam vsetci sikovnici, chodia na rozne vylety (maju ich podstatne viac ako deti v inej triede) a celkovo ich vyucovacia hodina je ina. U nas sa rozdeluju tiez na dve skupiny - ti co vedia lepsie matiku a ti, co vedia lepsie slovencinu.
A aj ja som rada, ze tam je. Myslim, ze dostava omnoho vacsi rozhlad, pretoze na tie deti maju cas.

zuzulap
6. nov 2008

ahojte, vdaka za vase skusenosti a postrehy. Ja mam doma tiez takeho sikulu, co v 2 rokoch poznal abecedu a cisla do 10. Teraz ma 5 rokov, napocita hadam do 200 alebo aj viac, uz stracam prehlad, zacal scitovat- zatial vie do 10, v 4 rokoch precital 3-ciferne cisla, pamata si datumy narodenia, zaujima sa, kam chodia autobusy v meste /sme z BA/... Ma uplne ine zaujmy ako jeho rovesnici a nezriedka stoji "bokom". Som zvedava, co nam povie psychologicka, termin mame 18.10.

cmilka
11. nov 2008

zuzulap- chcela som sa opytat, ci ste sa k psychologicke objednali sami alebo vas poslala dr. even. zo skolky? nas matej ma 4 roky, vie scitavat a odcitavat do 10, precita trojciferne cisla, zacina citat (pismenka pozna vsetky, teraz ich uz aj zacina spajat do slov), vie na hodinkach (digitalkach 😉 ), ma neuveritelnu slovnu zasobu a tiez je niekedy "bokom". a hlavne, mam pocit, ze niekedy sa trapi sam so sebou, so svojou povahou 😒

zuzulap
11. nov 2008

Ahoj, mne ta psychologicka obcas preblesla hlavou, ale podnet nam na to dala logopedicka /chodime tam kvoli tomu, ze syn sa narodil s razstepom pery a podnebia, takze vo vyslovnosti hlasok zaostava za rovesnikmi/. Minule sa ma spytala, ci mu uz niekto meral IQ alebo robil nejake testy. Tak som o tom zacala vazne uvazovat- nielen kvoli tym IQ testom, a ked som bola u detskej lekarky, vypytala som si papier k psychologicke. Inak mam v plane spisat si cely zoznam veci, co ma zaujima... Ktovie, ako bude ochotna...

olivova
12. nov 2008

pridam sa k diskusii - mne v skolke odporucili malu dat na testy k psychologicke, ale ja som v podstate nikde nebola. Rovno som ju prihlasila do triedy pre ND a tam boli dve kola - najskor k psychologicke, a ak tam uspeje, o mesiac potom na skusky do skoly a ak to bolo ok, prisiel papier, ze ju prijimaju...

filipa
12. nov 2008

ahojte, chcem sa spytat, mate niekto skusenosti so skolou na Teplickej ul. v BA? a su v BA aj ine skoly pre nadane deticky? dakujem za kazdy postreh...

violetka1
8. jan 2009

ahojte, moja dcera nastupi do skolky este len v zime tohto roku, teraz ma 25 mesiacov. Potesila ma diskusia na tuto temu, citala som tu rozne diskusie od mamiciek, ktorych deticky boli mimoriadne nadane..moja Kika je asi len sikovnicek, neviem to posudit, aby to nevyzeralo, ze sa rodic chvali, ale koho to nepotesi, povedzme si uprimne.
Obcas, ked sme s detmi rovnakeho veku, tak sa mi zda, ze su take miminka oproti nej..od utleho detstva ju ohromne beru knizky. Napr. sa najnovsie naucila po troch precitaniach naspamat polovicku basnicky Moj Macík, sklada puzzle urcene pre deti od 3 r. a vyssie, pozna geometricke tvary, asi 6 farieb, polovicku pismen velkej abecedy, niektore z malej, cisla 1,2,3,5,8,0, asi 16 znaciek automobilov, je uplne facscinovana logami firiem, vyrobkov (pamatam sa ako miminko velmi dlho dokazala studovat ciarove kody na hocicom), pozna niektore zolikove karty, ma bohatu slovnu zasobu (vela spievame, recitujeme, pocuvame rozpravky), pozna mimoriadne velke mnozstvo zvieratiek a ich zvuky, co papaju a pod...je toho vela, v com ma podla mna nadanie, ale kedze je aj poriadne neposedne dieťatko, potrebuje vela pohybu a odmalicka vela zmien a podnetov pocas dna. Tusim, ze to s nou nebude lahke.
Pridajte sa maminy, ktore mate tiez takto sikovne deticky, ake mate vy skusenosti..

zuzulap
8. jan 2009

my chodime k tej psychologicke, zatial sme boli 2x. Postupne robi malemu testy. On je z nich cely nadseny, ze co vselico robili... Zatial mi o nom nepovedala nic, chce to vsetko naraz vyhodnotit. Tak som zvedava. Inak bola celkom ochotna riesit s nami aj ine veci, co sa toho celkom netykali.

violetka1
8. jan 2009

tak asponze ta neodbila rychlo. Ako vselijako sa ti maly prejavuje?
Urcite ste si toho preskakali viac nez dost (operacie a pod.), mam znamu, kt. ma dcerku tiez s raztepom podnebia a pery. A je skvele, ze je syncek taky sikovnícek, musis sa tesit! aj dcerka sa ti tak prejavuje, alebo uz vidis na nich rozdiel, ze aky bol on a aka je ona v tom istom veku?

lenka386
9. jan 2009

Ahojte!

Ja mam trosku z toho hrozu..Adamko tiez od dvoch rokov pozna abecedu, cisla do 100, momentalne zacina cez 100. Ked sme sli na prechadzku, ostatne deti sa nahanali a on sa zastavil pri kazdom aute a stlpe a cital cisla a pismenka.. Pritom ho to nikto neucil, len sa od malicka vela pytal..Aj ked je zaujimave, ze pytat na zachod sa zacal az pred par tyzdnami, ale to je vraj normalne.

Kometa, kde je ERIN? To je ta skola v Kubrej? Pocula som totiz, ze v Trencine je par vyberovych tried a skola, ale nie vsetky maju dobru povest.. Tak tiez uz nad tym rozmyslam, aj ked sme len zacali chodit do skolky..

zuzulap
9. jan 2009

violetka1,
mas pravdu, uz sme si presli kadecim. Ale su aj vaznejsie problemy... Najhorsie to bolo, ked sa maly narodil, a tak cca do 1 roka, lebo nevedel papat, tie operacie... Teraz je to celkom v pohode, akurat chodime castejsie k odbornym lekarom.

Mam radost, ze je maly sikovny, i ked je to nie vzdy vyhodne. Niekedy by som bola radsej, keby bol ako ine deti /ale nedavam mu to, samozrejme, najavo/ On sa napriklad zaujima viac o "okolnosti" hry ako o hru samotnu- vystavanie cesty, domu, poukladanie nastrojov pre panacikov, ale hrat sa s nimi, akoze idu, nieco robia a pod- to uz nie.
A v skolke neraz samotar. S detmi sa vie najlepsie hrat, len ked sa spolu blaznia. Inak je dost zivy, zvedavy, s dospelakmi si dobre pokeca. Mal napriklad obdobie, ze sa kazdeho pytal, kolko ma rokov. Vznikali z toho dost komicke situacie, hlavne ked sa to pytal starsich zien 😀. Najnovsie nam dava pocitat vselijake priklady- ze kolko je 34 plus 34, potom 68 plus 68, atd. Porovnava Tesco katalogy, ktory je do 18.1., ktory do 15.12., a ked mu niektory vyhodim, je zle. Mame doma celkom slusnu zbierku starych letakov, obaliek z listov, listkov na MHD, karticiek, kalendarov. minule sme boli na dlhsej prechadzke v lese a poprosil ma, aby som mu napocitala do 1100, tak som pomalicky pocitala, a on so zaujmom pocuval a obcas mi poradil, do nasleduje dalej...
Este ma vztah k hudbe- sice velmi nechce spievat, ale pri vezi dost dlho presedi, "nahrava" kazdy zvyseny ton, pyta sa ma, ake su to hudobne nastroje... A vie, ktora pesnicka na CD je 13-ka, ktora 15-ka a potom mi dava hrozne tazke otazky Pravidelne navstevujeme stranku www.imhd.sk- pyta sa ma, kam chodi autobus c. 93, atd... Ale puzzle velmi nesklada, comu sa cudujem. A ma aj rozne ine "zaujmy", takze je s nim dost sranda. A inak je dost ukecany. Konecne mu aj vsetci rozumeju- logopediu cvicime poctivo.
Tak asi takto sa to momentalne prejavuje.

Lenka386,
treba to brat tak, ze su to nase deti, treba ich prijat take, ake su. Jednoducho maju specialne zaujmy. Ja sa nesnazim, aby bol v istych veciach nadpriemerny, ale tak ako ty, len odpovedam na jeho otazky. Skor sa snazim rozvijat ine veci, v ktorych zaostava za rovesnikmi /napr.sport- je polienko tak ako ja 🙂, a pod /
A to co pises- to ako keby som videla mojho maleho v dvoch rokoch 😀 😀 Tiez sme zacinali SPZ-kami, znackami aut...A takto sme sa spravali na ulici. Ale napriklad citat doteraz necita, i ked davno pozna vsetky pismena. Orientuje sa viac na cisla.

zuzulap
9. jan 2009

A inak ked porovnam dcerku so synom, je to velky rozdiel. Nevravim, ze ona nie je sikovna- pozna farby, asi dve pismenka, celkom pekne kresli, ale myslim si, ze nie je nadpriemerna. Hlavny rozdiel je v tom, ze ona sa oientuje viac na ludi, vztahy, hrava sa take normalne detske hry. A obidvaja velmi radi citaju, to podporujem 🙂 A inak vedia sa aj spolu zahrat, aj pobit, tym, ze su surodenci.

A vidim, ze aj vy mate sikovne deticky.

geegee
9. jan 2009

no ja mam takeho 2,5 rocneho a tiez ma v tej hlavke kadeco co by este nemusel - abecedu, pocita do 20, rozlisuje geometricke tvary, nielen zakladne farby, ovlada adresy rodiny a pod, cita SPZtky. Kedze som sama psychologicka, velmi ma to netesilo, odkedy zacal citat pismenka, som si vravela, ze chcem obycajne priemerne dieta... dufala som, ze ho taketo zaujmy prejdu, ked sa tomu nebudem extra venovat, ale nie...stihol sa naucit dalsie pismenka 😀
Tak uvidim, co s nim bude dalej 🙂

sranda
10. jan 2009

som rada, že tu je táto téma, lebo neviem včul aká je naša malá, či nadaná, alebo ništ.

geegee, violet no my podobne. Zloží komplet celú abecedu, teda pozná aj písmenká, napočíta do 10 aj v angličtine, značky áut nemá problém a včera kreslili v škôlke na veľký hárok, učiteľka napísala na každý hárok veľkým tlačeným meno dieťaťa.... Doma to rozbalím a pýtam sa jej čo nakreslila a ona mamiiiiii: Peťka je tam napísané. som skoro odpadla. A vie aj cestu keď niekam ideme hovorí mi doprava, teraz rovno a potom doľava.

zuzulap, môžem ťa poprosiť o kontakt na tú psychologičku ku ktorej chodíte do IP? Vopred ďakujem.

violetka1
10. jan 2009

sranda a preco by mala byt tvoja "nist"? podla toho, co pises je velmi sikovna. a ziadne dietatko nie je predsa nist , aj ked viem,ze si to takto nemyslela 🙂)

geegee
10. jan 2009

jedno z kriterii na posudenie toho, ci je taketo male dieta naozaj mimoriadne nadane, je aj to, ci sa informacie, ktore vie, naucilo same, alebo ho to rodicia nadrilovali - lebo aj taki su 😉

sranda
10. jan 2009

violet, samoška že som to tak nemyslela. Každé dieťa je v niečom šikovné, kamoškina malá je o 4 mes. mladšia a tá napr. od 10 mesiacov fičí na autíčku, už aj lyžuje, kolobežkuje. Je športovo zdatná....
geegee, nedrilovali ona sama chce, spýta sa, ja jej popri varení odpoviem a ona si to zapamätá, v žiadnom prípade nie som zástanca takého postupu. Drilovanie bude v škole na písomku, alebo na prijímačky.......

geegee
10. jan 2009

ved som nemyslela teba 🙂 Ale su ctiziadostivi rodicia, ktori trapia ucenim uz malinke deti 😖

sranda
10. jan 2009

gg, v pohodke, nič sa nedeje 🙂 😉 .

vinka
11. jan 2009

Geegee prosím ta ako vlastne testujú nadané deti?Pýtam sa preto lebo aj môj syn bol na testoch.(musel škola si to vyžadovalá)Ale bol v miestnosti sám.Bol tam dve hodiny a ked som sa ho pýtala čo robil už nevedel.Nechcel mi povedat.A mna to zaujíma zo zvedavosti.

zuzulap
11. jan 2009

mne toho maly tiez vela nepovedal, akurat ze skladal nejake skladacky a doplnal chybajuci dielik, ze ktory tam patri. Testy sme si rozdelili na dvakrat. Vyhodnotenie zatial nemame, tak som zvedava. Geegee toho asi bude vediet viac...

wladka
11. jan 2009

baby, ako zistim, ci ozaj je nadana mala? 😉 .. ja co si ju vsimam, tak si myslim, ze je hodne popredu, a s ostatnymi malymi sa nelubi hrat..ona len so starsimi, aby mohla vykecavat 😀 , ukazat co vsetko vie..

tiez pocitame, od roka aj nieco skladame puzzle, slovne vety a spojenia, a ratame.. keca jak profik , ma bohatu slovnu zasobu, a to som nepocujuca 😅 .. basnicky ovlada, staci povedat nejaku 3x uz vie, ak ked nie uplne, ale vynecha 3 slova, z jednej slohy.. momentalne mame obdobie, ze ratame eurace korunky, a obcas sa trafi, farby pozna, tiez pocita, sportovo zdatna je uz dlhsie, to som si vsimla.. a posunkujeme, vediem ju aj k posunkom, a vie perfektne par slov odposunkovat, bez chyby, a hned si to zapamata.. a zaujimavost, bystra je na svoj vek, lebo asi od roka mi nosila mobil, ze "spava" - sprava, ked mi prisla sms, ak som ju nepocula.. a teraz? vravi: niekto zvoni, chod otvorit.. aleboi vie, ze ked mi ma nieco povedat, tak ma ohlasi (potapka ma) a pekne artikuluje na mna, ked nieco chce.. papa sama, uplne bez pomoci.. kazdy vravi ze je sikovna, ja som nad tym mavala najprv rukou.. ale teraz ked sa kukam na susedkinu malu, o pol roka mladsiu, tak ozaj vidim tie rozdiely.. ona teraz ani po schodoch nevie prejst, a emi mi normalka uz od roka a tri mesiace 😀 ..

teraz mi tu spieva " buvaj dieta krasne 😀 .. dve slohy 😝 .. chodime do kostola, tak pekne vsetko odpoveda, sedi s detmi vpredu, sama si ide na krizik.. herecka 😝 .. inak nepososedna je dost, vsetko chce vediet.. co som sa ja v skole ucila, okolo 3 roku zacina obdobe " co to je", "preco?" " naco to je" .. to my uz mame uz od 2roku.. niekedy ani ja sama neviem co to je, tak trepnem, a ona sa ma pyta: "naozaj, nevymyslas??" 😀 😀 ..bo mi ukazuje na take veci ako blatnik, elektrony, klucka atd.. take somarinky 😅

vinka
11. jan 2009

Wladka to je ešte skoro zistovat v tomto veku.Ale tak v predškolskom jedine psycho testy(IQ)nič iné si myslím.Mi sme hladali triedu pre hyperaktívne deti a dostal sa do nadanej.Riaditelka nám povedala,že len nadanú majú a potom normálnu.No a samozrejme,že nám povedala,že musí íst ku ich školskej psycho na testy.Aj ked som jej povedala,že on už bol.Ale to len z mojej iniciatívy.Ja som chcela vediet ako natom je.A vtedy mi povedala,že je tak asi 2 roky do predu.Ale éon už ked do škôlky chodil tak sme mu kupovali pracovné zošity kde pracoval.Počítal odrátaval a tak.Písat vedel aj svoje meno ale čítat nevedel.Ale to sa velmi rýchlo v škole naučil.A práve pre otázky prečo,čo je to atd.bol problémové dieta v škôlke.Dnes miesto rozprávok pozerá prírodopisné dokumenty lebo ich žerie.Robil projekt o srdcy a on už pozná malý a velký krvný obeh. 😉

violetka1
12. jan 2009

vinka, asi bude z neho kardiolog😀

wladka tazko povedat, moja tiez kadeco vie, a tiez kladie strasne vela otazok, co to je, ako sa toto vola a dookola, az kym nedostane odpoved..tiez na autach pozna nielen ich znacky (ako Opel, Renault a iné), ale ich casti- motor, podvozok, volant, sedadla, kufor, kolesa, vyfuk..zacinaju ju zaujimat dopravne znacky, z abecedy vie vacsiu polovicku, z cisel do 10 takmer vsetky, zaujimaju ju logá firiem, vyrobkov, hracie karty (lebo su tam tiez loga🙂 ), vie geometricke tvary (trojuholnik, stvorec, kosostvorec, obdlznik, kruh, oval), niektore farby (zlta, modra, cervena, fialova, ruzova, zelena, biela, cierna), a samozrejme pesnicky, basnicky..tiez jej staci par krat pocut a zopakuje, ako tvoja.
Pohybovo je zdadtna tiez a dost popredu bola oproti inym detom s chodenim, sedenim, dvihanim hlavicky, tiez ako tvoja s chodenim do schodov.
este ma napadlo: tiez pozna casti tela podrobne, uz velmi davno rozlisuje a povie co je studene, horuce, teraz uz protiklady- velke, male, vysoko, blizko, plne , prazdne, makkucke, pichlave...
Zaujima sa o zvieraciu risu- vela tam toho pozna, tiez rada pozera dokumenty o zvieratkach, ako Vinkin syn, k tým zvieratkam vie casti ich tiel tiez (co vsetko ma slon- kly, choobot, chvost, velke usi, , velke nohy - krava, ma ROHY a vemienko, odkial ide mliecko, jeleň ma PAROHY..aj toto rozlisuje !!..Cakam, kedy zacne zistovat svetadiely, lebo uz davno (5mes. dozadu) si zistovala, co je to modre gulate..tak uz vie, ze zemegula..asi jej jeden tociaci globus aj kupim.

Rada stavia puzzle pre deti starsieho veku (3+), hrame pexeso, knihy na dennom poriadku, atd..
Pamata si miesta, ludi- k ludom ich mena a ake frazy najcastejsie pouzivaju (citoslovcia, alebo cele vety),prip. len tak prehodi, ze ked sme boli u nich na navsteve, ake Cd- cka tam hrali (!!!)..alebo ma v pamati velmi dobre, ktora osoba jej aky dar dala pri stretnuti, ci sviatku..
a kazdu malickost, drobnost, zmenu hned zaregistruje..
Dost s nou cestujeme, meni prostredie a ludi, je velmi vsimava.

sklada slusne suvetia typu : Lampu nedociahneme, lebo je vysoko.., no uz idem, lebo mi teraz povedala : Mamina vypadni (!) na kobelec stavat kocky..netlac gombíky počítači..

tak ja teda "padám"
😀 😀

Napiste este o detickach, co mate doma, je ich vela sikovných!!!!

lenka386
12. jan 2009

Ahojte! Tak ste ma trosku "ukludnili", ze nemame len my takeho "maniaka" 😉 Adamko je tiez viac na cisla..

Inak ono sa to dalo aj ocakavat, lebo ja som tiez ako 4,5 rocna plynule citala a matematicke olympiady boli "moje."Ibaze moji rodicia tiez chceli mat "normalne" dieta, a moc ma v tom nepodporovali. Takze zo mna ostal domased, tiez "sportove polienko"..Moc som sa s rovesnikmi nebavila, lebo veci o ktorych sa rozpravali mi pripadali "nudne". Tak sa bojím, aby aj Adamko taky nebol..

alexandra
12. jan 2009

Tak sa k Vam pripajame, Miki je na tom podobne.. Okrem uz spominanych pismen, cisel, pesniciek a podobne ma ten moj maly uplne dostal, ked presne vie co je koho (a to je nas doma naozaj dost), ked nie sme doma vsetci, presne vie, kto chyba a aj ci je dotycna osoba doma, v skole, alebo proste ´neni´ 😀 No a samozrejme krmi svoju polrocnu sestricku, lebo mliecko je Danielkine 😀 A kym mu nenatriem kremik pod pazusky, tak nejde von 😀 (od koho to asi tak odpozoroval 😀 )