Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

eviku78
11. aug 2014

ahojte, chcem sa opytat, tym co vam deti chodia na zs teplicku v ba, dostali ste aj nejaky zoznam, co nakupit prvacikom? dik

kape
11. aug 2014

@eviku78 je zoznam na ich stranke od zaciatku leta, len vcera a dnes mi ich stranku neslo nacitat a ja som si ho nestiahla. Ale uz mam dost nachystaneho tak ak by im stranka nesla mozem Ti napisat co uz mame

eviku78
11. aug 2014

@kape dik, uz im funguje ta stranka, tak uz to mam 😉

kubkolucy
5. sep 2014

Ahojte, mám dcéru, ktorá nastúpila do 1. ročníka ZŠ. Učiteľka nás už na tretí deň školy informovala, že dcéra je mimoriadne bystrá a mali by sme zvážiť prestup do triedy pre intelektovo nadané deti. Boli sme hrdí pravdaže. Táto trieda je zhodou okolností na tej istej škole a je v nej 10 detí. Dcérke sa ale v jej "normálnej" triede páči a nechce ísť odtiaľ preč. Ona inač nieje vôbec introvert takže nemá problém kdekoľkvek sa skamarátiť s kýmkoľvek. Len teda páči sa jej tam kde je. Chodí tam s radosťou každý deň. Neviem či to mám riešiť alebo ju nechať tak ako je. Inač v triede je ich iba 18, čo je výborný počet. Tak neviem či to potom nebudeme ľutovať ak by sme ju dali do tej špec. triedy. Viac povinností, veľa učenia, tvorba projektov. Nie sú tie deti príliš zaťažované? Čo ak to potom bude pre ňu náročné - vrátia ju späť do normálnej triedy a deti sa jej budú posmievať. Viac sa prikláňam k tomu, že ju tam nedám. Ale na druhej strane ju nechcem o niečo ukrátiť, ak má tú možnosť a má na to schopnosti. Keby z toho plynuli také výhody, že by ju napríklad zobrali na strednú školu bez prijímačiek alebo také niečo pre praktický život, to by ma asi presvedčilo viac. Mám rozhodnúť za ňu a pri tom vôbec neviem ako. Ďakujem za váš názor. 🙂

zuzkaanicka
6. sep 2014

@kubkolucy daj si dcerku otestovat, resp. nech jej skusia dat prijimacky, ake davali detom, ktore su v triede pre mimoriadne nadane deti ... ak sa potvrdi, ze na to ma, tak potom sa znovu s dcerou porozpravajte ... pocet deti v jej triede je vyborny, takze ak tam aj ostane, tak to ako tragediu nevidim, je fajn, ze si ju ucitelka vsimla-este by bolo dobre, aby ju dokazala zamestnat tak, aby sa nenudila😉

kubkolucy
6. sep 2014

@zuzkaanicka Áno, na tie testy nás aj posiela, takže sa tam chystáme. Uvidíme, či sa to vôbec potvrdí. Učiteľka je milá ale mám pocit ako keby jej viac vyhovovalo, že ju preradí. Keď tam majú takú triedu, tak v tom vidí asi výhodu. Inač oni sa ešte ani nezačali učiť. Zatiaľ iba tak kreslia, tak ja neviem predpokladať ako jej pôjde učenie. No ale tá učiteľka tvrdí, že ona už s tým má skúsenosti. (25 rokov.) Uvidíme na testoch ako to dopadne. Dám vedieť. 😉

yidaky
6. sep 2014

@kubkolucy No naša je teraz druháčka a tiež chodí do triedy pre nadané deti. Robila nejaké testy u psychologičky a na základe výsledkov ju tam odporučila. Čo sa týka učenia, mám pocit, že učivo prechádzajú rýchlejšie ako v klasickej triede. Na jednej strane sú veľmi šikovné a na druhej je ich málo v triede, tak p. učiteľka môže s nimi inak pracovať. Ja som spokojná. Nemám pocit, že by mala nejako extra veľa úloh, či bola veľmi zaťažená učením. Veľa si spravia na hodinách, kedže ich je málo, tak viac stíhajú. Mne sa páči aj ten individuálny prístup. Napr. ku koncu roka počítali príklady do 100, už boli v druhej čítanke až neviem kde. A to mali kopec vecí ešte okolo toho. No myslím, že im to vyhovuje. V klasickej triede by sa naša nudila a ešte viac vyrušovala 😖. A super je napr. aj to, že majú "voľnejšie" vyučovanie. Teda, že nemusia 4x45 min. sedieť na zadku za lavicou, ale si môžu veci robiť aj na koberci a tak. Robili aj projekt min. rok, no nebolo to nič časovo náročné. Vyberajú si aj témy, ktoré by chceli preberať, čo ich zaujíma. U nás to bola viac menej jednoznačná voľba, kedže dcérka je hyperaktívna s poruchou pozornosti. A po tomto prvom ročníku som presvedčená, že lepšie sme nemohli ani urobiť. Napr. písali nejaký test z matematiky, kde musela asi 1,5 hod. sedieť a riešiť. Potom asi 20 min. bola ako utrhnutá z reťaze, len by lietala. Proste nevydrží sedieť. Kde by toto tolerovala p. učiteľka, ktorá má na starosti 20-25 detí....len keď nemáte doma takéto šidlo, tak je to naozaj ťažko predstaviteľné a pochopiteľné. Takže ja odporúčam. No aj keby ste sa rozhodli tam dcérku nakoniec nezaradiť, tak tým že ich je len 18 v triede je to tiež super. A potom záleží aj na p. učiteľke, nech ju trošku viac zamestnáva, aby sa nezačala nudiť. To môže byť pre dieťa dosť demotivujúce.

zajacik1234
6. sep 2014

Ahoj,moja dcera chodi do triedy pre nadane deti,absolvovali sme dva razy testy u psychologicky,ktorymi presla....teraz je v 3.rocniku,ale sme spokojni,aj my a najma dcera...aj ked musi dochadzat...

haslerka1975
6. sep 2014

@kubkolucy ak sa tam dcerke paci, nepreraduj ju zatial, staci pripadne po testoch, a bud od pol roka, alebo od 2. triedy. ucitelka by ju mala integrovat - nadane dieta je dieta so specialnymi vychovno vzdelavacimi potrebami - a davat jej individualnu pracu navyse, skus sa s nou dohodnut. moze jej materialy posuvat aj kolegyna, co v tej triede uci. 2. rocnik v triede pre nadane deti v pohode zvladne. syn je 4. rok v skole pre int.nadane deti, pracuju velmi na ich socialnych zrucnostiach a absolutne nepodporuju nejaku sutazivost, a exkluzivitu, co je vyborne. ani nevieme, ze chodi do skoly....

hanahsuza
6. sep 2014

Ahojte žienky, už som tu raz písala..keď mal synček 4 roky tak, sme boli na testoch a zistili mu vysoké IQ, bol na úrovni 6,5 ročného dieťaťa..teraz nastúpil do 1 ročníka na miestnej základnej škole, lebo v blízkosti žiadna škola pre nadané deti nie je..mám trochu obavy, synček sa na školu tešil, ale zdá sa mi, že je trochu sklamaný, lebo pani učiteľka hovorila, že sa budú učiť rátať do 10 a učiť sa prvé písmenká..a on na to, maminka veď ja už viem rátať do sto (a ešte ďalej). A čítať už vie rok..na domácu úlohu mali nakresliť 3 obláčiky ☹ Neviem, nechcem mariť jeho darom, chcem aby sa rozvíjal a postupoval, ale takto..poradíte

kubkolucy
6. sep 2014

Ja som sa tým naozaj nikdy nezaoberala a aj keď je dcérka bystrá, nikdy mi nenapadlo, že je to niečo výnimočné. Ani teraz tomu až tak veľmi neverím ale tak už som aj zvedavá na tie testy. A keď vravíte, že ste s tou triedou spokojné tak ma to fakt začína zaujímať.
@hanahsuza Aj moja dcéra je sklamaná, že majú málo úloh. 😀 Je dosť na figu dochádzať ďaleko ale tvoje dieťa môže byť integrované v bežnej triede. Pohovor si s učiteľkou a podľa mňa máš na to nárok aby dieťa bolo integrované, čiže bude mať svoj individuálny študijný plán. Učiteľka si to sama všimne, že je bystrý ako pri tejto mojej. Možno naša si to zato všimla skôr, že ich je v triede iba 18. Jeden chlapček je dokonca chorý a ešte nenastúpil takže ich bolo iba 17.

hanahsuza
6. sep 2014

@kubkolucy Ďakujem za odpoveď 🙂 No, v ich triede je ich tiež len 17, aj sa na začiatku pýtala či už vie niekto čítať, tak sa prihlásil on a ešte jeden chlapček. Synček je taký, že všetko čo povie pani učiteľka berie veľmi vážne, takže si myslím, že sa preto veľmi neprejavuje...ale vlastne ešte ani poriadne nezačali, uvídime ako sa to celé vyvinie..zatiaľ sa teší a páči sa mu. S tou integráciou je to tak, že to vyplýva zo zákona, alebo podľa toho či je tomu otvorená škola a pani riaditeľka?

kubkolucy
6. sep 2014

@hanahsuza Neviem ako to je, ale podľa môjho názoru je to zo zákona. Aspoň ja to tak chápem. Dôležité je mať diagnostiku intelektového nadania, čiže to je to potvrdenie, ktoré ty máš z poradne a tvoja žiadosť o integrované vzdelávanie v bežnej triede.
Ja som vychovávateľka na jednej ZŠ a viem, že v jednej prváckej triede máme takéhoto žiaka. On má vraj individuálny plán a je v triede kde je 18 žiakov aby to učiteľka zvládala. To je aj váš prípad, takže by ste to mohli mať rovnako.

geegee
6. sep 2014

@hanahsuza dieta je integrovane na zaklade odporucania z PPP a po ziadosti predlozenej rodicom. Ucitelia mu potom v spolupraci s PPP vypracuju individualny plan.

kubkolucy
19. sep 2014

Tak my sme boli na testoch ale musíme ísť ešte na druhé kolo. Dcéru to totiž po hodine prestalo baviť a začala sa zaujímať o psychologičkinu kanceláriu a nie o otázky v teste 🙂 Ale zatiaľ jej to IQ vychádza tak na 125 a malo by byť vraj 130. Len teraz ona nevedela, či to bolo tým, že ju to prestalo baviť - lebo práve vtedy začali tie ťažšie otázky. Tak zatiaľ mi teda veľmi neporadili. Napíšem vám ešte čo bolo v druhom kole lebo máme ísť budúcu stredu.
Bojím sa, že ak ju tam dám a ona to nebude zvládať, preradia ju potom naspäť a ona získa pocit, že zlyhala a stratí sebadôveru. Na druhej strane, možno by jej to v tej triede išlo a bola by šikovná. Ďalšia vec je, že dcéra je septembrová. Ona mala teraz 7 rokov. V triede sú od nej aj mladšie deti. Možno preto vyniká. (aj keď tomuto moc neverím ale môže byť) Ešte k tomu je dievča a dievčatá vraj zvyknú byť vyzretejšie a ešte sú psychologické testy viac určené pre deti predškolského veku takže je aj ťažšie ju zdiagnostikovať. Takže je tu aj áno - je tu aj nie. Navrhujú mi aj dať ju tam a vyskúšať tú triedu aby sa vyjadrila pani učiteľka, ktorá tam je. Neviem ale či mám na svojom dieťati robiť takéto "experimenty".

lucindao
19. sep 2014

@kubkolucy mozem sa opytat ake tam boli otazky?

malzeville
19. sep 2014

@kubkolucy neber jej detstvo ak sa vo svojej triede dobre citi nechajmju v normalnej skole
tieto triedysu nielen narocne mentalne ale vyzaduju aj psychicky odolne zrele dieta
ucila som v takejmtriede a bolo míluto detim ktore boli tymi "odolnejsimi sikanovane
pritom noli velmimmudreva sikovne ale neboli drave
prepac poznas svoje dieta najdolezitejsia je jehompsychicka pohoda

lienockaa
20. sep 2014

@lucindao no neviem,ci ti bude vediet odpovedat..dieta je vnutri same so psychologickou,rodic nepocuje,co sa tam pytaju,ani ako odpoveda..nam ukazala len vyhodnotenie,inak vobec nevieme,ake mal otazky..je ich asi dost vela,my napr.nemame zhovorcive dieta a skoro nic nam ani sam od seba nepovedal..test,pokial viem,nieje ani nikde verejne dostupny v slovencine v celom rozsahu..mozno psychologicky by vedeli,ci sa da niekde pozriet v anglictine,alebo tak..ja som po tom nepatrala..na test som ho ani nijako nepripravovala..

kaktusik007
20. sep 2014

@kubkolucy behni na stranku mensy, kedy maju testovania... a daj otestovat tam... osobne by som sa skor priklanala k mensa.cz - tam testuju deti pravidelne a dost casto.... a ano, ma byt IQ nad 130 -- mala by mat IQ v 2% populacie, 125 nestaci.

celkovo asi 5% odchylka je pripustna -- to zavisi od toho, ako sa mala citi, aky ma den a tak, takze ak jej toto namerala, jej pasmo IQ je niekde medzi 119 a 131... Takze na mensu je to na hrane.

kubkolucy
20. sep 2014

Asi sa viac prikloním k tomu, že tam dieťa nedám. Práve kvôli tej psychickej pohode. Neviem aká dravá by ona bola v tej triede. V každom prípade je citlivá na akýkoľvek neúspech, ale to sme asi väčšina ľudí. Ďakujem vám za názor.
@lucindao pýtali sa jej napríklad, že prečo zlodej kradne, potom mala niečo kresliť a priraďovať také obrázky s rôznymi značkami a vzormi k iným obrázkom aby to do seba zapadalo. Tie vzory na tých obrázkoch boli stále zložitejšie. Aby ako postupne tá úloha bola stále náročnejšia. Viac neviem, dcéra si nevie spomenúť na žiadnu ďalšiu otázku.

kubkolucy
20. sep 2014

Asi ešte pôjdem na to druhé kolo do pedagogicko - psychologickej poradne lebo sama tá psychologička by to chcela uzavrieť aby sme vedeli presne ako na tom je. Ona potom ešte navrhla také riešenie, že ju tam môžeme skúsiť dať a sama učiteľka by sa potom vyjadrila ako jej to v tej triede ide.
Dcérka je inač veľmi veľmi komunikatívna. Ona rada rozpráva a aj sa nemá problém zoznámiť s cudzími deťmi a tak... V tomto smere si myslím, že hanblivá nie je takže tá trieda by sa jej možno aj páčila.

@malzeville keby bola dcéra hanblivá tak by som ju tam určite nedávala, v tom máš pravdu. Ale ona rada súťaží a hanblivá nieje. Rada komunikuje s hocikým. Často nám to rozprávanie ide aj na nervy. Tá trieda je na tej istej škole kam chodíme. Vidím v tom aj výhody aj nevýhody. Takto sa u mňa striedajú tie nálady. 😉

kubkolucy
20. sep 2014

@kaktusik007 ďakujem, to IQ zrejme dokončí psychologička na tom druhom sedení tak uvidíme koľko to bude. Ale inde sa mi už veľmi chodiť nechce. Do Čiech je to ďaleko. Ale ďakujem za tip, nevedela som o takej stránke. 🙂

yidaky
22. sep 2014

@kubkolucy No mne to pripomina nasu, uz teraz druhacku 😉. Ako som uz pisala, chodi tiez do N-ky. A sme naozaj spokojni. Aj jej sa tam velmi paci. A nemam pocit, ze by bola nejako extra zatazovana. Ako som pisala, viac preberu na hodine,. Jasne, ze mame aj my domace ulohy, projekt a tak.

kubkolucy
23. sep 2014

@yidaky Ak mi zajtra psychologička odporučí aby sme ju tam vyskúšali dať, tak to teda skúsime. Už som si vypočula názory, ktoré to obhajujú a aj také, ktoré sú proti. Ale celkom ma tá trieda zaujíma. Myslím, že ak mi učiteľka dovolí, pôjdem sa aj pozrieť ako vyzerá taká vyuč. hodina. Som aj zvedavá aké sú tam deti 😉 Hlavne vidím tú výhodu v tom, že ich je tam málo a teda ten učiteľ môže naozaj podávať nadštandardný výkon a venovať sa im viac. 😎

yidaky
23. sep 2014

@kubkolucy Treba sa ist pozriet. Aj u nas ku koncu sk. roka, robia taky "navstevny" den pre rodicov buducich prvacikov. Aj to pomoze pri rozhodovani 🙂.

renab
15. okt 2014

Touto formou by som chcela poprosiť ochotné mamičky, ktoré majú nadané dieťatko a zároveň má diagnostikovanú poruchu učenia, či by sa nepodelili o svoje skúsenosti s mojou dcérou, ktorá to potrebuje k výskumu k diplomovej práci. Keďže je takýchto detí málo, preto sme zvolili aj túto možnosť. Ďakujem.

dada2007
16. okt 2014

@kubkolucy ...ako ste sa rozhodli? 😉

kubkolucy
16. okt 2014

@dada2007 Nakoniec nám v poradni povedali, že ju tam dávať nemáme. Ona mala to IQ nejako na hranici a tá psychologička sa viac prilkáňala k tomu, že nie. V prvom kole si nebola istá tak sme ešte museli ísť druhý krát. No ale sme teda v obyčajnej triede, tak mám po probléme 🙂

dugyna
20. okt 2014

Viete poradit nejaku skolu v Bratislave? Cenada je pre nas dost draha. Akurat riesime statnu v Raci , len to cestovanie si neviem predstavit kazdy den rano z pertzalky do race, kedze mame este mladsiu.
Volakedy bola skola aj na Turnianskej v Petrzalke a udajne nejaka v Ovsisti, prosim viete mi poradit? Na webe som nejak nic nenasla.
Dceru sme testovali, pretoze sme bli u psychologicky zmensou a nakolko ona vysla, upozornila nas psychologicka ake by mohli byt problemy u starsej dcery, ktore vsak nebudu dosledkom "zleho dietata". To vsetko co nas upozornila sa dostavilo...takze sme boli na testoch kde ako 4 rocna vysla na 6 rokov mentalnym vekom a slovnou zasobou na 8 rocne dieta.
Vdaka