Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

samanta7
13. máj 2013

Ahojte baby,

je to este asi daleko, ale rozmyslame, ze by sme dali nasho syna na Sukromnu ZS Bajkalsku v BA. Uvidime, ako este dopadne hodnotenie v CPPaP, ale teraz, v piatich, uz cita, scituje, odcituje a rad a vela sa pyta. Nechcem si prilis vela namyslat, ale keby mal nahodou primerane nadanie, preco mu to nedopriat?

Preto sa Vas chcem spytat, ci viete nieco o tejto skole? Pripadne ako ste s nou spokojni?

nanika
14. máj 2013

Viete mi niekto potvrdit informaciu, ze niektore centra CPPPP vydavaju potvrdenie o skolskej zrelosti na zaklade testovania a odporucenia psychologa sukromneho? Mam nadane dieta, ale pokial by pri testovani do 0 rocnika skoly pre nadane deti vdaka rozdielnosti testov u nich a psychologicky nebolo prijate, rada by som mala potvrdenie, ze mi ho vezmu do normalnej prvej triedy, ide mi o predcasne zaskolenie, maly bude mat 6 rokov az v decembri. Dakujem

hajanka
15. máj 2013

@samanta7 jasne, preco mu to nedopriat? 🙂 odpoved je jasna

daria123
16. máj 2013

@nanika Presne toto som aj ja riesila, tiez mam decembrovu dcerku a chcela som ju dat predcasne do skoly. Boli sme najprv na testoch skolskej zrelosti v statnom CPPPP a predstav si, ze ich nespravila a dokonca s dost vyraznym nedostatkom bodov, naco som sa dozvedela, ze je "pomala", ze jej to skratka nemysli a mala by problem 😀 Hlavne, ze na chodbe tam z nudy citala napisy na nastenkach 😀 Tak sme sa pobavili a isli sa dat otestovat sukromne a nakoniec nastupujeme do toho uvodneho rocnika skoly pre nadane deti. Pani psychologicka bola velmi mila (na rozdiel od tych "statnych", pre ktore som bola samozrejme ambiciozna matka, ktora nuti chuda dieta do skolskych vykonov) a vysvetlila mi, ze nadane deti casto nespravia testy skolskej zrelosti. Aj na zaklade iq testov mozu dieta prijat aj do normalnej skoly, Su pritom podrobnejsie a ukazu, na co presne ma tvoje dieta najvacsie nadanie. Takze ja by som ti odporucala rovno do sukromneho centra na iq testy. usetrite si cas aj nervy 🙂

nanika
16. máj 2013

@daria123 Vies ze som si tak pripadala pri tom testovani aj ja? Ze niekam dieta tlacim? Mal vyborne vysledky, sustredeny, poslusny, ibaze jemna motorika nebola na takej urovni, ako si predstavovali. Este k tomu sme akurat vtedy pred mesiacom zacali chodit na logopediu, lebo nevedel vyslovit č,š,ž,r,ľ, takže ho uplne odpisali, ze oni sa na skole ucia pisat, co nevie a citat, co bude mat problem, lebo nevie spravne rozpravat. Za dva a pol mesiaca sa naucil vyslovovat a pouzivat č,š, r sa naucil sam snad do tyzdna, co zacal chodit na logo, teraz nabieha postupne na ž a nakonie sa bude ucit ľ. Logopedicka vravela, ze sa to uci roky, u nas to zatial vyzera tak, ze to zvladneme do septembra 🙂 IQ dosiahol na sukromnom testovani 142, ale bola som upozornena, ze v tej skole pre nadane deti mozu namerat menej a nevezmu ho. Najviac som sa zabavila na teste hladania rozdielov, ktory schvaluje na citanie a mal 79 bodov z 80 🙂 Jemnu motoriku mu otestovala na presny priemer. Takze to vidim tak, ze na CPPPP Oliver otvoril usta a hladali uz len par klincov do rakvy, aby ho nepustili :(

Testy do skoly na nadane deti ideme robit 27,28. 5., tak to snad dobre dopadne 🙂 Vdaka za podporu.

bebel
16. máj 2013

@moni73 vykašli sa na to 😎 , je úplne jedno ako to berie okolie. Podstatné je, že malá dostáva adekvátnu starostlivosť. Ja tiež len veľmi opatrne priznávam okoliu dôvody, ak sa ma pýtajú, prečo syn chodí až do BA do školy. Presne kvôli tomu, aby som zmietla zo stola akékoľvek pochybnosti, dala som ho otestovať Dočekalovi vo VUDPaPe, pretože aj mňa osočovali známi, či rodinní príslušníci, že som paranoidná a že to je zbytočné a spôsobené mojím štúdiom v danej problematike. 😎

dada07
16. máj 2013

My sme v CPPaP riesili 6r syna, ze co s nim, kam do skoly (skor kvoli povahe nez nadaniu, aj ked je sikovny). Zviezla sa s nim aj vtedy 7.5r dcerka a vyslo, ze ona je nadpriemerne nadana, a syn je sice sikovny, ale nesustredeny (sk dochadzku nakoniec neodporucili odlozit, len zvazit podla dalsieho rozvoja). Pristup "tiet" mi bol sympaticky, voci detom boli mile, nam odpovedali na otazky hned. Vobec ma neurazilo, ked ma vopred varovali, ze nie kazde sikovne dieta je nadane tak, ze dostane papier o potrebe spec. vzdelavania.

Okoliu sa velmi nechvalim, aj ked dcerkina zmena skoly asi vyjde skoro najavo 🙂 Sklamal ma pristup ucitelov, triedna sa dokonca vyjadrila, ze nic speci na dcerke nevidi. Cini sa ale spec. pedagogicka, ta je s malou 2-3x do tyzdna. Ale ona sama cely jej vyvoj neutiahne, ved je na skole sama v tej pozicii.

daria123
17. máj 2013

nechapem, preco takto rodicov "strasia" inymi testami. podla mna by nemali ukazat vyrazne odlisne vysledky. drobne rozdiely urcite budu, ale mali by byt oboma smermi, nielen smerom nadol. alebo na to idem prilis logicky a v skutocnosti to funguje inak? vie to tu niekto?
@nanika nedaj sa zneistit, tvoj syncek zjavne nadany je, co dokazuje aj jeho rychle ucenie spravnej vyslovnosti. urcite to dobre dopadne. a preco vam vlastne neuznaju testy, na ktorych ste uz boli?

nanika
17. máj 2013

@daria123 na testovani v statnom CPPPP sme nedosiahli potrebny pocet bodov. A potvrdenie do skoly ti moze vydat len statne zariadenie, takze to od psychologicky si mozem akurat tak strcit. Ale nelutujem, ze som ho dala sukromne otestovat.

Ono je to dost na figu, aj sama psychologicka uznala, ze je strata casu byt este rok v skolke. Prave preto nam odporucila ten nulty rocnik, ze oni tam preberu pol abecedy v ten rok a v prvom rocniku druhu polovicku, takze by si tu ruku vypisal a potom by sa povedalo, co dalej, ci by zostal na skole pre nadane deti, alebo by normalne presiel na beznu ZS. To sa vsetko uvidi.

Mam len ten problem, ze kedze je tych testov niekolko, ak nedosiahne 131 bodov, co je tam hranica, tak nemam ani najmensiu chut dat Oliho naspat do skolky a bez potvrdienia zo statneho CPPPP mi ho do beznej skoly nevezmu. Psychologicka mi vravela, ze niektore CPPPP maju tak vela klientov, ze akceptuju posudok od nestatneho psychologa a vydaju potvrdenie o tom, ze je vhodny na predcasne zaskolenie...

nanika
17. máj 2013

Ja inak nechapem, ked mate nadane dieta, ak je mladsie, nenavstevuje posledny rocnik MS a prave v nom sa trenuje vo zvysenej miere jemna motorika. Ale pri testovani sa na to neprihliada, je testovane zaroven s detmi, ktore su starsie a ide im bud o normalny nastup, alebo odklad dochadzky. Napriek tomuto musi dieta pri normalnom nastupe na ZS dosiahnut 65 bodov, ak nie, je mu odporuceny odklad. Ale kedze je dieta uz nad 6 rokov, ked bude do ZS chodit, je toto rozhodnutie na rodicovi. Ale dieta, ktore ma byt predcasne zaskolene je testovane rovnako a ma dosiahnut dokonca 70 bodov! Vam to nepride na hlavu padnute?!

geegee
17. máj 2013

@nanika nulte rocniky su na Slovensku vacsinou pre deti, ktore uz maju byt zaskolene, ale z nejakeho dovodu by pravdepodobne este prvy rocnik nezvladli - dobiehaju motoriku, logopedicke problemy a pod.
Pri testovani v PPPckach sa pouziva v ramci celeho Slovenska jednotny test pre odporucanie do triedy pre nadane deti - WISC III. Aky test ste absolvovali u sukromnej psychologicky? Ten isty?

daria123
17. máj 2013

@nanika ani my sme na teste skolskej zrelosti nedosiahli potrebny pocet bodov, ale odporucanie na predcasne zaskolenie nam dala psychologicka v sukromnom centre na zaklade iq testov a riaditel nasej skoly o tom vedel a bol by ho akceptoval - len my sme sa rozhodli pre ten uvodny rocnik, ktory nam ponukli po testoch. vies urcite, ze by ti v skole potvrdenie od sukromneho zariadenia neprijali? toto si predsa nemoze stat len tak monopolizovat, ci som zase moc velky idealista? 😀
ja si tiez myslim, ze v skolka by mu akurat dalsi rok uskodila a tiez som sa bala, ze tak dopadneme. a psychologovia, ak su dobri, by to mali uznat tiez. mozno treba len chodit od dveri k dveram, az kym nenajdes niekoho, kto ta pochopi.
tiez mi pripadaju tie testy skolskej zrelosti nemozne. neviem, ako sa s nimi vyrovnavaju ostatne deti (ale aj od ich rodicov som uz pocula staznosti), ale pre nadane deti su uplne nevhodne. a ak to beru tak masovo ako u nas, ze za hodinu otestuju 8 deti, prakticky nie je sanca, aby tie deti aspon trochu spoznali a odhalili ich schopnosti.

nanika
18. máj 2013

@geegee ja som uvazovala o tej nulke pre nadane deti, ze by to bola lepsia alternativa, ako skolka este jeden rok, nie ako forma doucovania, ale viac casu pre vypisanie ruky... Absolvovali sme test na skolsku zrelost na CPPPP a nasledne nejaky xy test u sukromnej psychologicky na meranie IQ, ale pochybujem, ze to bol Wisc, preto aj pisem, ze sme objednani na testovanie v CENADe
@daria123 bohuzial som bola upozornena, ze aj ked bol Oli prijaty na ZS Dubova, moze nastupit len na zaklade potvrdenia od CPPPP. Takze to beriem tak, ze bud sa podari ten test v CENADe a nastupi tam, alebo bud na zaklade toho IQ testu u nich, alebo dalsieho testu zrelosti u nich, sa k tomu potvrdeniu pre ZS dostanem.

Ja som prave vybavovala skolku v BA pre mladsiu, aby sme to logisticky zvladli, kedze byvame 20 km od BA, takze sa mi zrovna nechce vsetko rusit a nechat obe deti este v dedinskej skolke. Drzim Olkovi pasticky, aby to testovanie v CENADe vyslo, uz aj mne je ho velmi luto, ze toto uz bude tretie testovanie. Aj ked on to berie ako bohovsku zabavu, ze sa mu niekde hodiny venuju a riesi ulohy, citi sa v tom ako rybka vo vode 🙂

geegee
18. máj 2013

tuto som nasla ukazku testu skolskej zrelosti http://www.zsmkdk.sk/orientacny test skolskej s... nezda sa mi, ze by tam boli tazke ulohy hoci aj pre intelektovo nadane dieta 😅

daria123
19. máj 2013

@nanika tak drzim vsetky palce, nech to vyjde a ak hej, tak sa tam v septembri stretneme 🙂

daria123
19. máj 2013

@geegee toto sa ani zdaleka nepodoba na test, ktory robila moja dcera. ten bol ovela obsiahlejsi, min. nejakych 80 uloh ak nie viac. z kazdeho typu bolo po 8 uloh a bolo to robene formou pisomnych testov, na cas, cele to trvalo cca hodinu a este medzitym robili aj nejake pohybove cvicenia, asi aby si overili ich socialnu zrelost alebo co. no z toho si vies spocitat, ze na kazdu ulohu mali doslova par sekund. a ked tam boli zadania, ktore neboli uplne a dokonale jednoznacne, tak nadane dieta tu ulohu nespravi tym prvoplanovym sposobom, ktory sa ponuka, ale bude sa zamyslat, ako by sa to este dalo a o com to vlastne cele je 😀 cize to nestihne. a kedze samostatne myslenie sa v nasom skolskom systeme tresta, tak system vyhodnoti taketo dieta ako nezrele. tie psychologicky ani nemozu zistit, preco niektore dieta tu ulohu nesplnilo - ci mu to dost nemysli, alebo mu to naopak mysli az moc 😀 keby sa aspon kazdemu dietatu venovala jedna psycholocka nejaky cas, ale oni ich potrebuju vybavit 8 naraz!

bebel
19. máj 2013

@daria123 to kde bolo ? .....ja som ešte počas štúdia dobrovoľnícky robila pod vedením šk. psychologičky testy šk. zrelosti s budúcimi školáčikmi na ZŠ Drieňová 16 v BA, čo je jedna z najlepších bežných ZŠ (tiež som ju absolvovala v nemeckej výberovej triede/za komančov sa robili prijímačky do 3. ročníka) a test vyzeral cca ako hodila link @geegee . Plus test ľubovolnej kresby a všímanie si výslovnosti pri opise kresby a to, či sa vie dieťa samé podpísať a povedať kto je, koľko má rokov, čosi o svojej rodine a kde býva. 😎

nanika
20. máj 2013

@bebel Moje dieta tiez nebolo testovane v statnom CPPPP ani vzdialene podobnym testom. Takze verim, ze Daria si nevymysla. Nast testovali v CPPPP na Dubovej :(

geegee
20. máj 2013

@daria123
@nanika damy, rozlisujeme test skolskej zrelosti a intelektove testy!!! Toto je link na zrelost. Intelektovy test jedine WICS III Vam uznaju, ako som uz spominala /Sama som robila v PPP, tak trosku o tom viem 😉 /

nanika
20. máj 2013

@geegee ?! Neviem, co si tym chcela povedat, ze rozlisujeme testy skolskej zrelosti a inteligencne testy. Inteligencnych testov je viacero, tak isto ako na tu skolsku zrelost, zalezi len na tom, ktore su pre tu ktoru situaciu uznavane. Inteligencny test nie je rozhodne len jeden.

Ten link, co sem hodila bebel, sa testovaniu na skolsku zrelost nepodoba ani vzdialene, teda tomu, co sme absolvovali my v CPPPP. A tam sme teda boli na testovanie skolskej zrelosti a predcasne zaskolenie...

lienockaa
20. máj 2013

Ja neviem,ako vyzeral test na zrelost,syn bol vnutri sam,papiere som nevidela,ale povedala nam psychologicka,ze zrelost spravil..testovanie trvalo hodinu,v statnej cpppap..on o testoch hovori velmi malo,takze neviem ani co tam robil presne..spominal,ze kreslil uja a tie prve a posledne pismena zo slov,ze hovoril..zrelost mu robili iba tak,nie ze sme my chceli,to si psychologicka sama navrhla,ked sa zacalo uvazovat o predcasnom zaskoleni,na zaklade nejakych inych testov,podla ktorych by mal byt nadany..nakoniec sme este nerozhodli,co so skolou,v juli znova testujeme asi wisc,ale moj syn je mladsi este o trosku od deti @nanika a @daria123 preto velmi sme opatrni s tym zaskolenim..

daria123
20. máj 2013

@bebel a urcite to bol test skolskej zrelosti a nie iba zapis do skoly? pri zapise sa tiez davaju podobne ulohy, ale test skolskej zrelosti sa robi v miestnom CPPPP, nie priamo na skolach. nerobia ho vsetky deti, iba tie, ktore maju mat odklad skolskej dochadzky alebo predcasne zaskolenie. mozno sa tieto veci zmenili odkedy si studovala.
sucasny test skolskej zrelosti trva asi hodinu, iq testy su zase nieco ine, tie sa robia na 2x, kazde sedenie je hodinu az hodinu a pol.
my sme robili test skolskej zrelosti v BA IV na fedakovej
inak ja som chodila do skoly hned vedla - na medzilaborecku. tiez do vyberovej triedy, ale anglickej.

daria123
20. máj 2013

@geegee my rozlisujeme, ale ten link, co si dala, nie je ten test skolskej zrelosti, co robili nase deti

bebel
20. máj 2013

@daria123 predčasné zaškolenie je iná vec.... 😎 lebo test šk. zrelosti pri masovom zápise do 1. ročníka bolo to, čo som robila s deťmi ja....
A pokiaľ viem, pred dovŕšením 5,5 roku v bežných štátnych CPPP nemajú k dispo testy, ktoré by to mohli objektívne posúdiť. A mohli by sa vyjadrovať a dať pečiatkou potvrdenú správu o predčasnom zaškolení. To robí napr. Dočkal (ani nášmu Brunovi neodporučil zaškoliť predčasne (t.j. ako 5 ročný nastúpiť do 1. triedy bežnej školy) , len nástup do úvodného experimentálneho ročníka v CENADA) a ešte pár súkromných CPPP, ktoré si zakúpili licenciu a absolvovali školenie k iným detským testovacím sadám ako je WISC III, ktorý nafasovali plošne štátne zariadenia.

bebel
20. máj 2013

@geegee vo VUDPAPe aj CENADA sa používajú Ravenove matrice, Štruktúrovaný test inteligencie(WJIE), Urbanov kresebný test tvorivosti, test flexibility, SOCAG....samozrejme anamnéza a pozorovanie, testovanie prebieha minimálne na 2-4 návštevy.

geegee
20. máj 2013

@daria123 ano, nebol to ten test co robili vase deti, ale len priklad, ukazka 😉

@bebel ok, beriem. Ja som mala na mysli triedy pre nadane deti ktore fungovali pod projektom APROGEN / moja chyba, ze som to nenapisala. My tu na severe ine nemame 😀 😉 Ten system testovania ktory si opisala sa mi ale paci, aj ked je to zrejme pre dieta narocnejsie.

Mojho syna napriklad odporucali predcasne zaskolit /prvak by bol v 5. rokoch a 2 mesiacoch/, ja som ho do skoly nedala a nelutujem. Hlava by to zvladla, ale potreboval este dozriet v inych oblastiach. S odstupom casu som rada, ze som sa tak rozhodla.

nanika
20. máj 2013

@bebel no vidis a mne robil syn 5 rokov a tri mesiace test na predcasne zaskolenie v beznom statnom CPPPP... Bol to ten isty test ako na skolsku zrelost, len ho mal urobit este o 5 bodov lepsie, ako bolo hranica na normalne zaskolenie 6 rocnych deti.

danka_ba
21. máj 2013

@dada07 ako pises ze pristup na ZS - preto by som malu ak na to ma dala inde ... uz ste sa rozhodli?

danka_ba
21. máj 2013

@moni73 dcera sice nanavstevuje Teplicku - ale zobrali ju na Kosicku - tam su tiez nadane deti, robia sa testy a pod. Nejak som sa tym nechvalila, len par ludom. Nakolko ked nam odporucila psychologicka ze mame skusit skolu pre danane a niekde som to povedala, hned mamicky - aj kamosky, ze ved v nicom nie je vynimocna, ze naco ju tam chces dat, moja vie toho este viac ... a pod. Nechce sa mi pisat v com vynikla. Ale nie je to z mojej hlavy, najprv nam to povedala ucitelka v skôlke, az potom sme isli za psychologickou.
A moj nazor? Niektore matky tazko znasaju, ze ine dieta ma na taku skolu a to ich nie. I ked dieta z beznej skoly moze byt v zivote omnoho uspesnejsie ako dieta nadane ...
Mony - hlavu hore, bud hrda na svoju dcerku a ked si chces udrzat kamaratku, nespominaj uspechy dcery, najdite si inu temu 😉

dada07
21. máj 2013

Ahojte, nie každý má možnosť dať dieťa hocako šikovné do najvhodnejšej školy, mierne ohŕňanie nosom je potom iba neškodná sebaobrana. Na druhej strane si myslím, že veľa špičkových odborníkov (v detstve by ich možno označili za nadané deti) absolvovalo bežnú ZŠ a nijako im to na cti/živote neubralo. Tiež sa mi nepáči, že sa deti od začiatku separujú na šikovné a tie ostatné. Podľa mňa je pre deti najvhodnejší mix, prináša to aj podnety. Potom neskôr nech sa špecializujú, prípadne napredujú rýchlejším tempom na inom type škôl. Na druhej strane je pre rodiča ťažké nevyužiť ponúkanú možnosť dať dieťa na (snáď) lepšiu školu, keď vidí, že bežná ZŠ sa v aktivite nepretrhne. Mladší syn pôjde na takú bežnú ZŠ a nemyslím, že by mu to malo uškodiť. Je šikovný a ak bude na to mať, a bude sa to dať (= ak sa 8r gymnáziá nezrušia), skúsime prijímačky na 8r gympel.

Myslím, že každé dieťa by malo mať šancu na čo najlepšie vzdelávanie a hlavne čo naj učiteľov. Lebo na tých prvé štyri roky záleží najviac.