Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
24. apr 2013

@lienockaa ja som sa rozhodovala a nakoniec som nedala skor. na prve testy sme sli s tym, ze aby mal odporucanie na predcasne zaskolenie. vela sme sa o tom so psychologickou rozpravali. v podstate to bol moj manzel, co ho chcel dat skor, ja som neuvazovala a nemala som este prehlad o skolach. nakoniec psychlogicka mala tie iste argumenty, preco nie skor a manzela presvedcila. potom sme syna dali do skoly pre nadane deti a rovnako som to urobila s dcerou. ten rok moje deti potrebovali na dozretie. lebo intelekt nestaci, tieto deti maju otvorene noznice medzi vyvojom intelektu a emocionalnej oblasti. a stale vidim, ze ta emocionalna oblast zaostava oproti rovesnikom. keby som syna dala do beznej triedy so zaostavanim v tejto oblasti, nezaclenil by sa. doteraz sa nevie zaclenit medzi skupinu rovesnikov, inak vnima situacie, velmi sa ho dotyka nespravodlivost, este aj teraz ak citi nespravoslivost, tlacia sa mu slzy do oci. ako 10r. ma casto reakcie 5r. dietata. a prave v ich skole sa s tym bezne stretavaju a nerobi sa z toho veda. ak je dieta, co plakava, tak plakava a na dieta sa nepoukazuje ako na placka, ucitelia tieto sitaucie vedia bezne riesit, lebo je to pre tieto deti casto typicke.... na druhej strane rozprava a vie veci, ze mnohi dospeli nemaju sancu mu stihat, ale potom prekvapi reakciou typickou pre skolkara....

lienockaa
24. apr 2013

@bets presne toto som chcela vediet..ci teda ten jeden rok pomohol dozriet emocne..lebo tie reakcie rozne ma aj on..tazko prehrava,place pre hocico,napr.aj pre pesnicku so smutnym obsahom,ale najcastejsie prave pre to,ze sa mu nieco nepodari podla jeho predstav,hneva sa sam na seba velmi a place,no tazko je s nim..a to iste dieta,co place a hneva sa,dokaze byt neskutocny partak na rozhovor o autach,strojoch,pristrojoch a pyta sa na take veci,ze ani netusim,kam na to chodi,ako spaja suvislosti..toto ma od skoly odradza..chcela by som,aby sa to zmiernilo aspon..

kacena4
24. apr 2013

@lienockaa jednoznacne ked vie citat pisat a v skolke sa vyslovene trapi (aj my sme to tak prezivali zo zaciatku kym sme nezmenili skolku a mal individualny pristup - napr. poobede nespal a pomahal ucitelke) dat ho do skoly kamoska tak dala a myslim nelutuje ze je o rok skor maly vedel v 5 nasobilku.... a tak mu to len pomoze odporucam potom ak vam nerobi problem dochadzat triedu pre nadane deti. specialne sa venuju takym to detom ich potrebam okrem klasickeho ucebneho planu majusvoje ucebnice napr. z matiky robia veci co by som asi ani ja nezvladla (1.stupen ZS 😀 😀) robia projekty maju prezentacie z projektov koncorocny pre verejnost, veeeela aktivit, napr. navstevuju muzea, nie len v sk ale aj rakusko cesko, madarsko - proste uzas. je pravda ze to ide trosku do penez ale s tym treba ratat ked rozvijas dieta nieco to stoji 😀 😀 😀 😉 😉 ako pise @katuskavistuk pre nas to bolo tiez najlepsie riesenie pre synatora dat ho do triedy pre nadane deti nelutujeme. takye je to na vas ako sa rozhodnete ale fakt odporucam nech "nezakrpatie" ked sa moze rozvijat 😵 😵
@michaelamilan mas pravdu pred 22 romi by to bol horor dat dieta skor do skoly najma vdaka ucitelom aj ja som mala taku sestru ma tusim 25 ci taj nejak, ale dnes je to o inom, proste za tych 20 rokov sa VELA zmenilo v skolstve k indiviualnemu pristupu k dietatu!!!

kacena4
24. apr 2013

@bets presne toto som pisala @lienockaa EQ je asi dolezitejsie ako IQ lebo ak ho neprijme spolocnost, spoluziaci bude strateny a trapit sa v skole, preto ak mate moznost s triedou pre nadane deti odporucam. nas syn mal 4,5 tiez IQ 145 ale EQ mal na na 3 rocne dieta a to je az doteraz proste svoj intelekt si kompenzuju v inej sfere casto emocionalnej, socialnej, alebo napr. tieto deti maju casto dis-ka (dislexia, grafia,....)

bets
24. apr 2013

@lienockaa za ten rok nedozrel uplne, tiez isiel do skoly s tym, ze nevedel prehravat. prisla som pre neho na dvor a odchadzali sme s placom, lebo jeho tim prehral vo futbale, pritom islo len o obycajnu hru na sk. dvore, ani nie o nejaky triedny zapas. ale stale sa to zlepsuje a postupne dozrieva. uz napr. dokaze uznat, ze niekto je lepsi- on isty cas nadobudol pocit, ze nikto na neho nema, a postupne vidi, ze nie je jednine take dieta, ze kazdy je v niecom dobry. v skole robia vzdy s vysvedcenim sebahodnotenie, co nuti sa dieta zamysliet, ako sa vnima. ale aspon je v triede s detmi, kde si najde partaka. konecne dospel do stadia, ze zacina udrziavat kamaratske vztahy. dlho som si myslela, ze bude taky samotar, so vsetkymi a s nikym. my travime vela casu s rodinami s detmi, cize je stale v kontakte s detmi roznych vekovych kategorii, s rovesnikmi si nevie najst rec, skor sa kamarati s ovela mladsimi, lebo ich moze manazovat, poucovat, riadit hru a tak.
dcera sa az tak neprejavuje, ale v skole ziskala vacsie sebavedomie, vie sa prezentovat, argumentovat, tak si predstav, co mam doma na dennom poriadku, neustale hadky medzi detmi. jeden chce poucovat a druhy si to nenecha a snazi sa dokazat, ze nema pravdu a ked je velmi zle, tak to konci placom.

lienockaa
24. apr 2013

@bets jemine, ani mi nehovor..ale si ma potesila, ze teda si syn uz nasiel aj kamaratov, moj ich stale nema..mladsiu stale poucuje, komanduje, je to hroza..chcela by som, aby aj on mal kamaratov, ale nejako zatial nic..v skolke nema s kym, bud su mladsi a komanduje ich-on je rad veduci-ale ma rad starsich, minuly rok odislo jedno dievcatko do skoly, za ktorym az plakal..no a odvtedy je sam..

bets
25. apr 2013

@lienockaa ono prave v takej specializovanej skole, ci triede sa nachadza vela silnych osobnosti, pravdepodobne viac ako v beznej triede. detom potom trva dlhsi cas, kym sa naucia spolu vychadzat, kym sa tak naozaj zacnu kamaratit. az na konci 3r. syn zacal mat naozaj kamarata, hoci s detmi vedel celkom vychadzat. a vsetko zalezi od ucitelky. syn mal stastie na vybornu ucitelku, ktora deti usmernovala aj vo vztahoch, vela ich naucila o kamaratstve a to je tiez velmi dolezite. predsa je ine, ked ich ucitelka aj toto uci, lebo nie kazdy rodic sa s detmi bavi aj o vztahoch, ale aj ked ano, tak predsa ucitelka co povie na 1. stupni, tak to je najvacsia pravda, neskor uz nie 🙂

modra1
25. apr 2013

@bets tvoja posledná veta ma až rozosmiala, presne tak to je. Už sa mi stalo, že som poprosila učiteľku, aby ho usmernila v niečo, čo sa mne nedarilo u neho dosiahnuť. A tiež mám precitlivelé, často plačúce dieťa, emocionálne výrazne mladšie ako je úroveň jeho intelektu. Našťastie je spontánny, smelý, kamarátov si vie nájsť hneď a všade, to sú tie povrchné vzťahy, ale fungujú aj pevné väzby - najlepší kamoši 😉

selixa
28. apr 2013

Ahojte, viete mi poradiť aké predmety navyše sa vyučujú v takých triedach pre mimoriadne nadané deti?

evabb35
29. apr 2013

@selixa Už od prvej triedy majú informatiku a obohatenie. Súčasťou absolvovania každého ročníka je vypracovanie ročníkovej práce formou výstupu v počítačovom programe. Tému ročníkovej práce si vyberá každý žiak podľa vlastného výberu, svojho zamerania, záujmov. Učitelia poskytujú konzultačné hodiny ku ročníkovým prácam. Žiak si však môže zvoliť odborného konzultanta aj mimo školy. Téma ročníkovej práce sa musí výrazne odlišovať a neprelínať s preberaným učivom alebo musí nad ním vytvárať významnú nadstavbu. Ročníková práca musí byť prezentovaná pred auditóriom. Takto sa žiaci vedú k samoštúdiu literatúry, ku originalite, elaborácii, ku kritickému mysleniu, učia sa počúvať, učia sa argumentovať, prezentovať.

bebel
29. apr 2013

@selixa rozvrh 1.C v CENADA

modra1
29. apr 2013

@selixa Myslím, že cudzí jazyk a informatiku už má väčšina bežných ZŠ, neviem v akom rozsahu, týždenne majú 3 hodiny angličtiny. Navyše je predmet obohatenie, tiež majú predmet tvorivé čítanie, neviem či je to bežné inde. Navyše je obsah výučby na jednotlivých predmetoch, teda niečo preberajú skôr, napr. na SJ preberajú slovné druhy, na M násobilku, syn je druhák. Dostávajú priebežné krátke projekty - týždenné z rôznych predmetov, ročníkový projekt už bol popísaný. Krúžky si deti vyberajú samé, aktuálne u nás floorball, šach, lego, fotografovanie, hlavolamy, počítače, všetko v rámci družiny.

renab
29. apr 2013

@selixa také isté, len obsah učiva je rozšírený. inak sú predmety ako v bežných ZŠ.

nelly912
29. apr 2013

My sme po návšteve psychologičky v škôlke....a po odporúčaní, že dieťa je zrelé do školy v piatich rokoch....navštívili psychologickú poradňu....kvôli posúdeniu školskej zrelosti, lebo malá nemala ešte 6 rokov a emocionálne, vedomostne aj sociálne bola jednoznačne zrelá do školy.....
Výsledok testovania....vysoko nadpriemerné IQ a nielenže v piatich rokoch ju odporučili do prvého ročníka, ale rovno do nadanej triedy.......dlho sme zvažovali pre a proti......a rozhodli sme sa dať malú do "normálnej" triedy....a nikdy som svoje rozhodnutie neoľutovala.
Malá je už tretiačka, je veľmi spoločenská, komunikatívna a myslím že určitá zvláštnosť a niekedy aj správanie nadmerne nadaných detí ....vyplývajúce z ich "daru" a tiež z prístupu niektorých rodičov a okolia .... by jej veľmi neprospela.....môj názor.
Možno sa na to niekto díva inak ale k vývoju svojich detí pristupujem zodpovedne a myslím si, že sme nič nezanedbali..... 🙂 🙂 🙂

lienockaa
29. apr 2013

@nelly912 a isla teda v piatich rokoch,ci nie?..kolko mala pri nastupe presne rokov?a je v normalnej integrovana,ci ako?mne nas pripada do normalnej triedy dost nevhodny,pravdupovediac nad normalnou ani neuvazujem,vzhladom k vyraznej osobnosti nasho chlapca-rozhodne nieje prisposobivy a spolocensky-a aj preto,ze tak ci tak musime vozit mimo bydliska,tu mame len malotriedku,to skutocne nie je vhodne ani na integraciu,to nas psychologicka okamzite zrusila,ze nie a aj sama viem,o com to je,chodila som do malotriedky,20minut na kazdy rocnik,nestiha sa este aj nieco/niekto navyse..

martina2001
29. apr 2013

@nelly912 my sme toto odporúčanie tiež dostali, malý mal nastúpiť ako 5ročný do triedy pre mimoriadne nadané deti, no nechala som ho ešte rok v škôlke, prišlo mi blbé brať mu detstvo, predsa škola je už o niečom inom, nastúpil ako 6ročný do triedy pre mimoriadne nadané deti a je s rovesníkmi

lienockaa
29. apr 2013

@nelly912 a aky pristup okolia myslis?lebo mne vychadza,ze to je uz aj tak jedno,kedze tu v skolke velmi nezapadol,nema kamaratov,aj preto,ze je aky je a ma urcite zvlastnosti,ludia si na nas aj tak ukazuju prstom,ze sme cudni,tak nemam preco sa trapit,ze nepojde do rovnakej skoly s rovesnikmi,jemu na nich vobec nezalezi..tvrdo napisane,ale nie je si blizky s nikym..niekedy spoluziakov zo skolky ani na ulici nezdravi,nepyta sa k nim nikdy hrat..praveze ja vidim vyhodu triedy pre nadanych,ze su tam skutocne aj ucitelia aj ostatni rodicia zvyknuti na zvlastnosti takych deti..ze sa na nas nebudu divat cez prsty..
tvoja dcerka je asi prisposobiva,tak si nemala az taky pocit,ze potrebuje specialnu triedu..ze vraj dievcatka su take a chlapci nie..

nelly912
29. apr 2013

@lienockaa no, neviem to posúdiť.....čo by bolo pre neho lepšie
Moja je neskutočne flexibilná, v akomkoľvek prostredí, s kýmkoľvek.....chvalabohu.
No ak tvoj malý ako hovoríš....nemá záujem o rovesníkov, možno mu bude fakt vyhovovať lepšie trieda s deťmi s podobným správaním. Len zváž čo mu to dá...myslím že tem budú deti viacmenej také ako on a čo sa týka vzťahov, alebo samotnej komunikácie.....či nebude tým pádom celkom uzavretý. Predsa deti v normálnej triede inak vnímajú veľa vecí a sú spontánnejšie a tým by ho nepriamo zaťahovali do diania....a medzi nadanými deťmi, tam má každé dieťa "to svoje" a či sa tým neizoluje. Ale pedagógovia pristupujú k takýmto deťom individuálne a možno by to bolo pre neho dobré.
A čo sa týka prístupu okolia.....zaráža ma keď dieťa ktoré nemá ešte ani šajnu o tom čo je to nadaná trieda.....bývalá spolužiačka mojej malej zo škôlky.....s povýšeneckým pohľadom a tónom nadčloveka sa vyťahuje že ona ide do NADANEJ.....choré....a podobne niekedy rodičia akoby chceli zo svojich detí mať neviem čo....a zabúdajú aj na ich dobro....len aby mohli povedať že majú deti v nadanej triede.Neviem....nechcem preto nikoho súdiť ani odsudzovať...je to na rozhodnutí každého rodiča...

nelly912
29. apr 2013

@martina2001 no, naša šla skôr do školy, ale o nič neprišla a myslím si že sme jej z detstva neubrali, lebo bola podstatne vyspelejšia mentálne ako deti v jej veku a ona vyhľadávala komunikáciu a činnosti ktoré boli na jej vek veľmi vpredu.
Mne učiteľky v škôlke vraveli že oni jej už nemajú čo poskytnúť a že ďalší rok v škôlke by bol pre ňu iba strata.....ale ja som sama videla že by jej to asi ani neprospelo....vedela čítať a písať všetky písmenká , ovládala základné počty, pojmy ...jej záľubou boli encyklopédie, knihy, ale bola napriek tomu aj spontánna ako iné deti, nebola uzavretá ..... tak sme ani neuvažovali ju v škôlke nechať.
Je síce teraz najmladšia v triede, ale čo sa týka všetkých činností zvláda bez najmenšieho problému....ona mi v prvej triede začala s násobilkou...... 🙂
Inú známku ako 1 sme ani nemali, sama sa učí, či vlastivedu, či prírodovedu, sama robí úlohy a donesie na kontrolu. V prvom ročníku som ju kontrolovala trocha viac ale teraz už nemusím vôbec.Napriek tomu sa jej venujem stále.
Každé dieťa má svoje tempo a preto si myslím že treba brať do úvahy individualitu dieťaťa a urobiť pre neho to najlepšie.

nelly912
29. apr 2013

@lienockaa áno šla v piatich 🙂

lienockaa
29. apr 2013

@nelly912 ved ano,nieje to lahke rozhodnut..poviem ti,mam este mladsiu,keby sa jednalo o nu,tak ju dam do normalnej integrovat a od piatich,kedze je zimne dieta,nebolo by to az tak skoro..je uplne ina ako on,co sa tyka vztahov k okoliu a inym detom,aj prezivanim,emocne,hoci je tiez velmi sikovna..len on je fakt velmi vyrazne "iny"aj povahou..este niesme rozhodnuti,co budeme robit..mozno sa to este vykrystalizuje,este ideme znovu aj ku psychologicke..

lienockaa
29. apr 2013

@nelly912 nas nevie ani ze bol u psychologicky,hovorim mu,ze ideme do specialnej skolky,kde bude sam s pani ucitelkou..nevie,ze sa jedna o dake IQ testy,ci skolsku zrelost-robil jedno aj druhe,mysli si,ze to chodi robit ulohy k tej akoze ucitelke..netusi,ze by mal ist do nejakej nadanej triedy,ani co to je,nic take mu nespominame,on len strasne uz dva roky chce ist do skoly,asi mu je jedno,ze do akej..🙂

evabb35
29. apr 2013

@selixa často majú vrámci vyučovania besedy s odborníkmi k určitej problematike, deťom z týchto tried je umožnená účasť v rôznych súťažiach /matematických.../ a predovšetkým veľmi dobrá vybavenosť tried, takisto pedagógovia do týchto tried sú veľmi starostlivo vyberaní.

moni73
1. máj 2013

Baby, mam na vas jednu otazku. Kedy okolie vazne vezme na vedomie, ze vase dieta je inteligentne? Riesim teraz s malou psychologicku, od ktorej som dostala odpoved, ze teda bud bude mat "problem" alebo je to jej inteligenciou. Na co mi moja naj kamaratka povedala, ze ved mala nie je az tak.... Pozna ju od malicka. Zopakujem, aby sa nemuselo citat 20 stran dozadu 🙂 Pismena poznala v 18 tich mesiacoch, citala v 2 a pol roku, okrem toho plno cudnych zaujmov, v dvoch rokoch poznala kopec zastav, basniciek, spievala rusku hymnu 🙂 Bola ako mala 2x testovana s veeeelmi vysokym skore (aj pre mna podozrivym), presla testami, je prvacka na teplickej, nic sa doma neucime, ani neviem, ze chodi do skoly, znamky dobre. Co by malo dieta spravit, aby bolo uznane ako nadane? Co caka clovek od 7 rocneho dietata? Caka, ze ho bude fundovane oboznamovat s astrofyzikou 😉 ? Ze vysvetli teoriu relativity? Pokial nema nejake specialne zaujmy, co moja mala teraz nema, je to len velmi tazko spozorovatelne. Je to podla mna len v tom, ze si vie dat dokopy dva a dva omnoho rychlejsie, ze rychlo chape.... No ale nedokazala to uz davno? V tych dvoch rokoch? Vyznieva to mozno chaoticky, ale fakt clovek a priori odmieta kazdu inakost?

ifkael
1. máj 2013

@moni73 preco potrebujes aby ju okolie "uznalo"?

moni73
1. máj 2013

neviem ako to vysvetlit.... nepotrebujem uznanie, potrebujem sa vykecat.... Bavime sa normalka o vychove, potom sa ma spyta co bolo u psycholozky (vcera som bola s kamoskou na kave, takze je to cerstve), ja jej odpoviem aj ona mne ako som pisala a rozhovor zacne viaznut.... ☹

martina2001
1. máj 2013

@moni73 nepochopila som tvoj príspevok, syn je v podstate to čo tvoja dcéra, v triede je ich 15násť, týchto osobnosti, a každý si svoje miesto našiel. Nerieš jej výnimočnosť ty ako rodič, ona si musí svoje miesto nájsť sama, sama sa musí ukázať. Nikdy som neriešila jeho výnimočnosť dáko, tieto deti sú iné, oni nemajú priority nás dospelých, nemajú potrebu aby to niekto vedel.

selixa
1. máj 2013

@bebel dakujem

moni73
2. máj 2013

Sorry, napisala som to asi ako hotentot.... Otazka bola viac-menej filozoficka. Nechcem nikomu nic dokazovat. Chcela som len aby to bolo brate ako jeden z faktov. Napada ma to na priklade: mam dieta, ktore malo problem s kolenom. Ked sa budem stazovat, ze horsie beha, je logicke, ze kazdeho aj laika napadne, ze to moze byt kvoli tomu kolenu. Mam dieta, ktore ma problemy s vychovou, odbornik povie, ze to moze byt inteligenciou, okolie to odmietne. Neviem, ci je to teraz zrozumitelne, ale lepsie to uz asi napisat nezvladnem 😒 . Nepotrebujem sa rozpravat na temu nadanych deti a keby som tu potrebu citila, napisem sem do fora. Mne skor prislo luto, ze tuto temu som davno odfiltrovala z rozhovorov aj s mojou naj kamaratkou, s ktorou sa pozname uz 25 rokov, a ked bola teraz len minimalne spomenuta, pretoze sa ma pytala, ze co bolo u tej psychologicky, znovu som to dostala "vyzrat". Tak som vlastne asi chcela od vas len polutovat....

daria123
3. máj 2013

@moni73 myslim, ze chapem, o com hovoris. tiez sa stretavam s nepochopenim okolia a to doslova od babatkovskeho veku mojej dcery, ktora v 5 mesiacoch zacala lozit a v 10-tich uz behala. dokonca od niektorych zdravotnickych pracovnikov som dostala vynadane, ze preco ju nutim chodit, ked je na chodenie este mala (samozrejme, ze som ju do nicoho nenutila). pre niektorych som ambiciozna matka, ktora nuti dieta do vykonov, aby sa mohla chvalit pred ostatnymi, dokonca aj od rodiny som uz pocula, ze "to si kazda matka mysli, ze ma genialne dieta" 😀
kazda "inakost" je ludom podozriva a odmietaju ju, s tym nic nespravis. ale pokial ti na nazore a prijati niekoho zalezi (co je zrejme pripad naj kamosky), tak pomoze len vysvetlovat a vysvetlovat problematiku nadanych deti pri kazdej prilezitosti, ked bude tvoja kamoska mat pristupnejsiu naladu, a verit, ze raz ta pochopi.