Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

m.i.r.i
22. mar 2016

@lucka188 ja by som asi poopravila -- nemyslim si, ze treba sutazivost potlacat..to je take nase slovenske..nechciet byt lepsi, splynut s priemerom...podla mna je sutazivost dobra, posuva vpred...ale...potrebne je tie deti naucit prehravat a zvladat emocie z neuspechu...co ide ciastocne ruka v ruke, ale je to nieco ine....ja som si svoje tiez kvoli sutazivosti zazila v detstve a zazivam aj so synom teraz -- tie pocity frustracie ked nevyhra...ze radsej hodi vecou o zem ked sa mu nedari a nie je najlepsi a viac to robit nechce, lebo to nevie...je velmi tazko naucit ho byt dobry, skusat byt najlepsi, ved preco nie, zivot je o tom zial, prezivaju ti najlsilnejsi, uspesni su ti najlepsi....ja ani nechcem aby sa vzdal a pripadne ani neskusal, nesutazil, rezignoval...potrebujem ale ho naucit zvladnut emocie ked nevyhra, ze aj ini mozu vyhrat, ze nemoze byt najlepsi vo vsetkom, ze naozaj ked nieco nevyjde nie je na vine cely svet, mama, bicykel, zle pocasie, ale on sam.....ze z neuspechu sa treba poucit a skusit to urobit nabuduce inak, nieco zlepsit, nieco nove sa naucit...aby nevidel v tych lepsich len svojich konkurentov a nepriatelov ale inspiraciu ..

david93
22. mar 2016

naša školská psychologička ich testovala nielen na IQ ale aj na EQ, každé dieťa je iné, individuálne, nedá sa to zovšeobecniť tak ako sa písalo vyššie, že všetci majú mať 98 percentné výsledky
veď to nemajú byť géniovia, ale deti s intelektovým nadaním, ako to nadanie využijú, ako ich učitelia dokážu namotivovať je tiež individuálne
u nás v škole tiež súťažia, ale nemám pocit, že to deti ubíja, skôr naopak, asi treba aj dobrých skúsených pedagógov

kape
22. mar 2016

Syn je druhak na Teplickej. Uz sa ucia nasobenie, delenie, slovne druhy, pravidla pisania "i" a "y" - ucivo v beznej skole v 3 rocniku. My sme doma ani nezbadali, ze uz sa ucia nasobilku. Deti o rok skor oproti svojim rovesnikom a nemaju s tym problem , ide im to. Tie deti na tej skole nie su len tak, naozaj maju lepsie hlavicky. Ale taktiez sme syna zatial na ziadnu sutaz nehlasili. ma toho aj bez sutazi . A co sa testov u psychologicky tyka, my sme boli v sukromnom centre na etstovani (povodne sme ho planovali zapisat na inu skolu, tak preto ), pszchologicka nam odporucila Teplicku, tam povedali, ze ak su uz testovani, budu im postacovat vysledky tych testov a nestacilo nakoniec a dopadli sme tak, ze sme cakali do poslednej chvile , kedz nas zavolaju. Rozhodnutie o prijati sme dostali 3 dni pred koncom sk. roka. Boli to riadne nervy. Do telefonu sa mi psychologicka y Teplickej uz vykrucala, ze uz maju vela deti a pod., ale teda nech prideme este sa ukazat, ze uvidi a ked tam syn bol, povedala, ze jednoznacne k nim na skolu patri. Takze nas zaver a este aj co som sa bavila vtedy s ostatnymi rodicmi, oni si radi vsetky deti , ktore prijmu predtzm este "ohmataju".
Ked som porovnavala jeho ucivo so sestrou, ktora momentalne uci tiez 2cikov na beznej ZS vravela, ze su vyrazne popredu.

mimiri
22. mar 2016

@kape je super to vediet. Nieco take som sice pocula, ale na otvorenej hodine pri prvakoch na sukromnej skole pre nadane deti som bola trochu sklamana, ze cely prvy rocnik sa bude ucit to co uz vie. Pricom kym dojdu k nasobeniu a deleniu, tak sa to nauci sam. A mame platit zato ze ho budu zabavat aby sa nenudil. Y a I uz tiez pise spravne, lebo vela cita. Na Teplicku necakam ze ho vezmu, kvoli celkovemu hodnoteniu - toho casu vyssi priemer.

kape
22. mar 2016

@mimiri -pozeram ze si z Petrzalky, na sukromnu myslis Intelekt ? My sme tiez z Petrzalky a povodne sme isli na testovanie kvoli Intelektu a skoncilil sme na teplickej.

annaanna
22. mar 2016

@kape tak to som rada, že máš taký istý postreh a skúsenosti ako ja. Nemyslím si, že tam je dieťa, ktoré na to "nemá". Asi by nestíhalo a nezaradilo sa. Myslím si a mám aj jednu skúsenosť, že vplyvní rodičia tam nezohrávajú žiadnu rolu, možno iba vtedy ak majú dve deti výsledky rovnaké....

A to učivo dopredu, vidíš, to ani neviem čo sa moja dcéra v škole učia. Len občas jej prekontrolujem zošity a knihy, nosí domov len tie štandardné - prvácke. Tie ich volá strunkové (rebrová vazba) to domov nenosia.
Je prváčka a zaujíma sa o pravopis, kedy y a kedy i, na reklame po ceste do školy v nejakom slove nie je na l mäkčeň, tak je z toho pohoršená. 🙂.
Ja som rada, že nakoniec sme dcéru do tejto školy dali a je tam spokojná. Vzdelanie je veľmi dôležité.
Páčia sa mi tie ich ročníkové práce - ako to detičky obohatí, samostatne si naštudujú problematiku, vyberú si to čo ich zaujíma, spracujú a nakoniec to prezentujú pred spolužiakmi. Takto si vypočujú prezentácie celej triedy čo ich aj obohatí a zaujímavou formou sa dostanú k ďalším informáciam. Teším sa, že pôjdem na jej prezentáciu ročníkovej práce 🙂

lilke
22. mar 2016

@odm3 musim s tebou suhlasit. naozaj nie vsetky deti v skole pre nadanych patria do spravneho percentilu. je to sposobene tym, ze len v BA su hned 4 skoly takehoto typu + rozne alternativne, bilingvalne, projektove,... takze rodicia naozaj nadanych deti maju viac moznosti vyberu. a treba doplnit pocet deti, zvezu sa aj ambiciozni rodicia... okrem toho hodnoty IQ sa menia, 6-r. dieta moze mat vysoke hodnoty, ale potom nenastane ziaden progres, a v osmich je zrazu s rovnakymi vysledkami sedy priemer. a nesuvisi to len s mnozstvom informacii a sposobom, ktorym ich ziska... a pretestovanie sa robi automaticky az po 4.rocniku, skor iba u problemovych pripadov. takze prve vacsie sito je az v piatom rocniku... ale zas, maminky mali pravdu, nadania su rozne. v teste sice musis ziskat jemny nadpriemer zo vsetkych testovanych oblasti, ale v niektorych oblastiach vysoko vyskocis, a to vysledok potlaci smerom hore... na teplickej tieto rozdiely poriesili vytvorenim niekolkych skupin vramci rocnika. ak dieta nezvlada, resp. exceluje v aktualnej skupine, posunu ho podla jeho urovne do inej. deti z najlepsej matematickej skupiny, ktore okrem povinneho uciva maju plno rozvyjajucich uloh, maju logicky lepsie vysledky ako deti z poslednej skupiny, ktore sa ucia pocitat s prechodom, nasobilku vidia prvykrat, cize bezna ZS. a u tejto skupiny vykyvy su predpokladane. ale zas tieto deti mozu excelovat v jazykovych zrucnostiach, mozu samostatne vypracuvavat fantasticke projekty,...

lilke
22. mar 2016

@mimiri ak nemas dobry pocit zo skoly, a si ochotna dat do sukromnej, co tak si pozriet nejake alternativy, narniu, felixa, bajkalsku, cenadu,... mozno by niektora vyhovovala. alebo pobehat po okolitych zakladnych skolach, a popytat sa, ci nie su ochotni davat navyse ulohy. ja osobne som hladala tiez pre syna "ochotnu" skolu, a dokonca boli v jednej ochotni zaradit ho na matematiku k tretiakom, a normalne by chodil do prveho rocnika. poznam deticky, ktore mali na dubovej a na drienovej super ucitelky, ktore vytahovali specialne pracovne listy pre nich a posuvali ich dalej.

mimiri
22. mar 2016

@kape ano, do skoly Intelekt nas poslala psychologicka. Tebe sa ta skola nepacila, ked ste tam nakoniec nesli? Alebo ste chceli radsej statnu? A cestovanie z Petrzalky nie je narocne? Je to teda dost daleko.

mimiri
22. mar 2016

@lilke moc nechceme sukromnu, ale neviem najst v okoli obycajnu statnu ZS, kde by mali triedu pre sikovnejsie deti, alebo bola moznost individualneho programu.

kape
23. mar 2016

@mimiri - no v Petrzalke so statnymi skolami obrovska bieda v pripade nadanych a velmi sikovnych deti velka bieda, o mojich poznatkoch Ti napisem uz do IP, nechcem to tu rozpisovat.

mimiri
23. mar 2016

@kape dakujem. Velmi mi to pomoze

odm3
23. mar 2016

Ďakujem @lilke za pridanie naozaj objektívneho a racionálneho pohľadu rodiča dieťaťa z Teplickej. Presne takto som si myslela, že to s tou školou je. Len som sem dala svoj nezaujatý názor, vyplývajúci z dostupných čísel a informácií na nete aby som pomohla rodičom budúcich prvákov sa zorientovať. A že ak niekto nejakým testom neprejde, nemusí to znamenať, že nemá v niektorej oblasti naozaj mimoriadne nadanie, a naopak prejdenie nejakým testom ešte nemusí znamenať, že je všetko vyhraté. Niektorí rodičia to bohužiaľ berú príliš osobne a z nejakého iracionálneho dôvodu snažia vykresliť školu v lepšom svetle než sa reálne nachádza. To, že poukážem na relatívne „slabé“ výsledky školy v priemere - vzhľadom na spôsob výberu, ešte neznamená, že som ich dieťa označila za hlúpe. Škola je fajn – páči sa mi alternatívny prístup a som si vedomá toho, že vzhľadom na obrovskú variabilitu vlastností homo sapiens je ťažké, až nemožné zostaviť naozaj objektívny test pre 6 ročné deti. Nadanie a intelekt je zaujímavá a ťažká téma určite hodná diskusie. Napríklad sa dá povedať, že deti prehnane ambicióznych rodičov majú po svojich rodičoch vlastne „nadanie byť prehnane ambiciózny“, čo im v podstate umožní v živote patriť k tým najúspešnejším (bohužiaľ).

odm3
23. mar 2016

@m.i.r.i Nechcete nám trochu z tej súťaživosti poslať? 🙂 Ja mám doma opačný problém – moja dcéra je totálny flegmatik a salámista. Ambicióznosť a súťaživosť 0 bodov. Ona aj súťaží – lebo ju do toho učitelia nabádajú, keďže má výborné výsledky – ale pristupuje k tomu štýlom – no dobre keď ináč nedáte. A na súťaž ide bez prípravy a bez stresu, bez emócií. Ja tiež nie som súťaživý typ ale aspoň by som sa tesne pred súťažou stresovala a niečo si opakovala, aby som sa tam nestrápnila. Či vyhrá, či prehrá ani to s ňou nehne. Ona má hlavu úplne niekde inde, ja len nechápavo pozerám. To majú tie deti vrodené – asi to nezmeníme.

m.i.r.i
23. mar 2016

@odm3 ja si tiez myslim, ze to maju vrodene..nam hovoria niekedy, ze to je preto, ze je jedinacik..ale tak ja som mala sestru o 2 roky mladsiu a bola som presne taka ista...sestra salamistka ako tvoja a ja sutaziva, nevedela som prehravat, vsade byt najlepsia...takze tiez nemyslim, ze sa to da nejako naucit...da sa to asi korigovat, vysvetlovanim, usmernovanim, ale proste ako tvoja sa nebude stresovat z nejakej sutaze, tak moj nedokaze prezit ked mu nieco nevyjde a nie je najlepsi...ono to ciastocne prejde vekom, aspon u mna ano..ked som sa naucila asi kontrolovat emocie lepsie a zalezalo mi aj na vztahoch s druhymi..lebo zas byt za kazdu cenu najlepsi nie je vzdy vitane, ci uz vyznies sebecky alebo ludia zavidia...ono neskor na to kazdy pride aj sam..ale niektore crty su veru povahove a vrodene....

david93
23. mar 2016

@odm3 u teba je to asi osobné s tými ambicióznymi rodičmi, furt sa do toho navážaš... nech ti ľudia napíšu čokoľvek, stále útočíš a spochybňuješ, zamysli sa nad sebou

odm3
23. mar 2016

@david93 Ja na nikoho neútočím ani sa do nikoho nenavážam. Píšem sem len fakty, ktoré sa nemusia každému páčiť. Tebe sa nepáčia a ja chápem tvoje pocity frustrácie z toho, že nemáš adekvátne protiargumenty – stúpa ti adrenalín a potrebuješ to odventilovať – pokojne si na mňa nadávaj koľko chceš ale skúsme sa na verejnom fóre vyhnúť takýmto emotívnym výlevom. Ak máš nejaký konkrétny argument alebo otázku spýtaj sa pokojne – mňa táto téma zaujala, baví ma o tom diskutovať a naozaj nechcem do nikoho rýpať ani sa nikoho dotknúť. Poďme sa pozrieť na čísla: Pozri ak je priemer školy z testu 88% a celonárodný priemer je 66% tak priemerný žiak bude približne niekde na úrovni 80 percentilu – výsledky testu by mali približne sedieť s percentilom IQ a 80 precentil je podľa Mensy IQ 111-120 a označuje sa ako mierny nadpriemer. Tak sa pýtam sama seba - je ok že priemerný žiak na škole pre mimoriadne nadané deti má len mierny nadpriemer? Ja som si istá, že sú tam naozaj aj deti s vynikajúcim intelektom a teda niekto im musí zákonite znižovať priemer – z toho mi jasne vychádza, že sú tam aj priemerné deti a čo tam robia priemerné deti? – ja som si na to sama odpovedala, že majú prehnane ambicióznych rodičov, lebo je to najlogickejšie vysvetlenie. Ano, veľmi častým argumentom je, že oni sú vlastne nadaní len v jednej alebo dvoch oblastiach, ale ja sa potom pýtam ako prešli cez testy CPPaP? Ak by im vyšli vysoko nadpriemerné výsledky len v dvoch oblastiach a ostatné priemerné tak im tých 130 nevyjde – neprešli by testom. Je však taká možnosť, že na školu ich zoberú aj tak, keďže vynikajú v niektorých oblastiach – čo ja uznávam ako výborné riešenie ak je to dieťa naozaj nadané. Tu nám ale už odpadá pevne stanovená hranica a otvára sa priestor na subjektívne hodnotenie rodičov a riaditeľky. Okrem toho je nesmierne ťažké otestovať 6 ročné deti, keďže ich inteligencia je vo vývoji a môže byť vo fáze rýchleho posunu alebo naopak stagnácie. Takže odpoveď je ano na škole môžu byť aj priemerné deti – no a? ja s tým nemám problém – nech tam sú a nech sú šťastné. Len tu diskutujem s mamičkami, ktoré o škole uvažujú – to je všetko. Ani tí prehnane ambiciózni rodičia mi nevadia – oni sa vlastne snažia len urobiť pre svoje deti to najlepšie. No a nad sebou sa zamýšľam denne, ďakujem za radu, to je dobrá rada, kiež by to každý tak robil...

paris3
23. mar 2016

@odm3 ale preco tu stale riesis cisla z monitorov. ved su to len dve oblasti - matematika a slovencina. nevypoveda to o celkovej inteligencii, v ktorej sa predsa hodnoti vela dalsich oblasti.
osobne, pre mna je dolezitejsie, aby bolo moje dieta v skole spokojne, ako to, aby ziskalo neviem aky uzasny vysledok v monitore. ale to je asi tym, ze viem, ze je sikovne samo o sebe a nepotrebujem si dokazovat nic jeho vysledkami 😉

mooonika1975
23. mar 2016

@odm3 súhlasím, že názory musia byť rôznorodé, aby to bola diskusia😉 súhlasím s ambicióznymi rodicmi ...... čo sa týka toho priemeru, tak tam musím podotknúť, matika- logické myslenie môjho dieťaťa je vynikajúce, vyrieši príklady ktoré sú omnoho ťažšie ako prinalezi jeho veku, a tieto veci ktoré spadajú do štatistického priemeru pravidelne robi podpriemerne, ja nechápem prečo???? 😒

mimiri
23. mar 2016

@mooonika1975 lebo, ako to uz niekto tu napisal, niekde je navyse a niekde chyba...ja to tiez poznam

odm3
24. mar 2016

@paris3 Tak sem daj nejakú definíciu inteligencie, takú s ktorou sa ty stotožňuješ. Inteligencia sa nedá presne zadefinovať – je kopa rôznych IQ testov – ale inteligentný človek sa drží v určitom pásme napríklad od 120-145 alebo 130-160 podľa typu IQ testu – niektorý mu sadne viac a niektorý menej – podľa toho má potom väčšinou aj známky v škole, či výsledky rôznych testov – drží si aspoň približne svoj percentil. Ja iné čísla ako monitora nemám – tak argumentujem nimi. Ja som pôvodne poukázala na fakt, že výsledky, ktorými sa škola chváli na svojej stránke sa mi zdajú slabé vzhľadom na spôsob výberu detí a tam sú rôzne súťaže...Monitorom sa ma snažila ohúriť jedna z mamičiek – ale skôr ma tie čísla utvrdili v tom čo som si myslela. Ja nie som štatistický úrad – len obhajujem svoje vlastné dohady na základe dostupných informácií. Preto ak má niekto nejaké iné čísla, ktorými ma vie ohúriť – nemám problém zmeniť názor. Čísla poskytujú relatívne dobré celkové hodnotenie, avšak môžu byť neobjektívne voči jednotlivcovi. Nie som zástanca selekcie a separácie ľudí na základe nejakých čísel, plne chápem obrovskú variabilitu vlastností človeka, skôr ma zaujala téma a upozornila som na niektoré fakty, ktoré niektorí nevedia stráviť a berú ich príliš osobne. Plne súhlasím s tým, že najdôležitejšia je spokojnosť dieťaťa.

odm3
24. mar 2016

@mooonika1975 Je ťažké vymyslieť naozaj objektívny test, vzhľadom na obrovskú variabilitu vlastností človeka. Ja beriem tieto individuálne zlyhania - môže to tak byť, že niekomu proste nesedí forma testu, nevie sa sústrediť...Ale to by nemalo mať zásadný vplyv na celkový priemer – týka sa to všetkých škôl a všetkých ľudí. Ako som už napísala - testy sú často neobjektívne voči jednotlivcovi, ale poskytujú relatívne dobré celkové hodnotenie. Ešte podotknem - výraz prehnane ambiciózny rodič netreba brať v mojom podaní ako nadávku, či výčitku, je to skôr konštatovanie.

david93
24. mar 2016

@odm3 nerozumiem, prečo je dôležité, aby 6-ročné deti dosahovali 98-percentný výsledok?
pre mňa je dôležité, že sa mi dieťa nenudí v klasickej triede, že sa im učitelia venujú a že silná konkurencia v triede ich všetkých ťahá dopredu
či bude mať na vysvedčení Ačka v kombinácii s Bčkami je nepodstatné, vidím čo dokáže, čo doma tvorí, akú má priestorovú predstavivosť a tvorivosť, ak toto v ňom nepotlačia, ale naopak budú rozvíjať, tak tá škola za to stála

odm3
24. mar 2016

@david93 Treba si „oprášiť“ základné znalosti z matematiky a štatistiky – je rozdiel medzi 98 percentným výsledkom a 98 percentilom. A prečo by som nemala očakávať, že v škole pre mimoriadne nadané deti s IQ 130 a viac si deti obhája svoj percentil, aspoň zhruba, v rôznych celonárodných testoch? Vyplýva to z ich schopností, ktoré im to prirodzene umožňujú. Ja nehovorím len o 6 ročných deťoch – týka sa to celej školy. Tvoj výber školy nespochybňujem, ako som už viac krát písala – najdôležitejšia je spokojnosť dieťaťa.

david93
24. mar 2016

@odm3 máš nejaký osobný problém a kompenzuješ si ho na diskusiách, ja už končím, strácam s tebou čas

odm3
24. mar 2016

A práve pre takýchto ľudí ako je david93 ťažké diskutovať na verejných fórach – dôjdu im argumenty tak začnú útočiť na osobu diskutujúceho - vyžaduje si to naozaj značnú dávku sebaovládania a trpezlivosti. Ale taaak ma svrbia prsty, ale dám to ovládnem sa... 🙂

annaanna
24. mar 2016

@david93 pochopila si, netreba rozvádzať ďalej 🙂

tutamchamos
24. mar 2016

Ahoj, ja osobne dieťa ešte nemám ale sama som do naďalej triedy chodila preto si myslím že o tom čo to viem. V nadanej triede (aspoň u nás) bolo málo detí cca. 15, ti zaručilo omnoho individuálnejší prístup učiteľa ku dieťaťu čo by napr. V triede s 30 žiakmi nebolo možné. Učitelia sa z nás zameriavala hlavne na veci/predmety ktoré nám šli (napr. Mne matematika), mali sme aj o niektoré predmety viac- volalo sa to tuším Obohatenie ( ten predmet :D ). Nevýhodou bolo že sme každý tok odovzdávali tzv. Ročníkovú prácu- ktorú sme mali písať celý rok a potom sme ju v počas júna prezentovali. Osobne sú myslím že tá prezentácia mi dosť pomohla i na mojej terajšej škole…

mimiri
24. mar 2016

@tutamchamos Ja som chodila do normalnych skol - od zakladnej po vysoku. Zakladna so strednou, oproti vysokej, bol velmi velky rozdiel. V sposobe ucenia. Na zakladnej ma ucili nepytat sa, len robit co sa odo mna ziada. Neznasala som skolu. Zmenilo sa to az na vyske. Z popisu mi pripada, ze na Teplickej je rovnaky system, co je super a budem rada ak tam moje dieta vezmu. Aj ked budeme dochadzat daleko.

moni73
24. mar 2016

@mimiri čítam postupne... Práve som tam, kde si napísala, že škola pre nadané deti je vlastne pre problémové. Niečo v tom zmysle. Ja som si to v podstate myslela tiež, len s tým rozdielom, že nadané+"problémové". Môžem ťa ubezpečiť, že na T to tak nie je, vraj sa teraz pri testovaní špeciálne zameriavajú aj na to, aby sa im tam tieto deti nedostali.