Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

dada07
18. jún 2013

Ahoj Greenline. Ja som nadanie dcerky pozorovala od cca jej 2 rokov, kedz zacala sama od seba oznacovat pismenka. Ona sama rada listovala encyklopediami, nechavala si z nich citat, neskor pribudli rozpravky typu Bol raz 1 zivot/zem/vynalezca. Citat sa jej vsak nechcelo, hoci pocute dokazala prepisa uz v 4 rokoch. Sama sa naucila citat v 5rokoch. Skola jej ide a podnet na preskusanie v CPPaP mi dala moja byvala triedna. Dcerka si vie pekne logicky pospajat veci, prist na ne. Bavi ju ziskavat nove vedomosti a pouzivat ich. Inak je normalna, ziadne precitlivene, prilis utiahnute, alebo prilis neposedne ci ADHD dieta. Taky typ deti ucitelky maju rady. 🙂 Ale prestupom na novu skolu (pre nadane deti) chcem docielit to, aby zo seba vydolovala viac ako pohodlne jednotky v normalnej triede. Ucitelky jej nedavali nic navyse, cim by ju zaujali a tak jej matematikarka tvrdi, ze Terka ma "vlastny svet". Hej, jasne, ked sa nudi 🙂 Ale aj pri tom svojom vlastnom svete si nikdy nepisala, co maju na ulohu, a aj tak si to zapamatala. Verime, ze nase rozhodnutie je spravne ...

greenline
18. jún 2013

@dada07 dadka ďakujem za opoveď. no ja sa obávam práve toho nástupu do školy. tiež nemám utiahnuté dieťa. nie je ani hyperaktívny, proste také normálne živé zvedavé dieťa. ale obávam sa (do nástupu do školy nám zostávajú ešte 2,5 roka) že kým bude prvák, bude prakticky ovládať učivo prvých ročníkov. už teraz píše aj malým tlačeným, začína sa chytať na písané a ja sa bojím aby sa v škole nenudil a aby ho paradoxne nemali za nejakého galgana učiteľky 😀 neviem, možno sú moje obavy zbytočné. ja si nadané deti predstavujem ako také, ktoré majú lepšie logické myslenie, resp prichádzajú na veci samé, nielen v skoršom veku. preto sa netuším či je to náš prípad, nemám s kým porovnávať. dajú sa testovať už štvorročné deti alebo mám počkať?

dada07
18. jún 2013

Ahoj. @greenline. Daju sa testovat aj 4r deti, ale casto to stroskota na pozornosti. Tvoj syn musi mat super aj grafomotoriku, ked pise ... Ja by som to este neriesila, dopraj mu detstvo, nech sa hra, ponukaj mu moznosti rozsirovania si obzorov a zamyslala by som sa fakt az nad tou skolou. Dcerka sa v skole az tak nenudila, aj ked vela veci vedela. Skus si mozno na bud rok obehnut skoly s otazkou, ako sa vedia venovat takymto detom. A predtym daj syna otestovat v miestnom CPPaP.

geegee
18. jún 2013

@greenline
1. mam syna, ktorZ teraz konci prvy rocnik v triede pre nadane deti. Som s nou relativne spokojna - kedze necakam, ze vsetko bude podla mojich predstav, neriesim nedostatky, ktore citim. System ako taky je podla mna super, vela zalezi od konkretnych uciteliek a ich pristupu.
2. Pamatam si, ze prvykrat som si uvedomila, ze asi nie je so synom vsetko s kostolnym poriadkom bolo, ked mal 15-16 mesiacov a vedel pomenovat 5 pismen. Na videu mame nahrate, ako sa hral s takymi penovymi kockami, ktore maju na kazdej strane iny obrazok. Ked sme mu povedali akykolvek obrazok, bez chyby siahol po tej spravnej kocke, hoci obrazok nevidel - toto ma udivilo az spatne, ked som si to nedavno pozerala. Vtedy mi to pripadalo normalne - ved prve dieta, nemala som sajnu, co vedia ostatne 🙂 Postupne sa naucil celu abecedu /niektore pismena netusim kde sa naucil, zrazu ich vedel/ Potom som mu asi v 3 rokoch ukazala stary slabikar a on si ho zacal citat a spajal hlasky. Naucil sa citat a namiesto popoludniajsieho spania si cital encyklopedie. Otestovat som ho dala prvykrat v 4 rokoch aj nejake mesiace, kvoli integracii v skolke. Odporucili ho predcasne zaskolit ako 5 rocneho a 1 mesiac, co som odmietla. Do skoly isiel pekne 6 rocny, ked ho testovali ako 5,5 rocneho, vysiel mu aktualny mentalny vek 8,6 roka.
Myslim, ze ked das teraz syna otestovat, nic neziskas. Riesila by som to az pred zapisom do skoly. Aspon ja tak budem postupovat pri mladsom synovi 🙂

nanika
28. jún 2013

Ahojte, len som chcela zreferovat v suvislosti s mojimi predchadzajucimi prispevkami.
Dopadli sme tak, ze v CENADA Oliho otestovali na IQ 129, takze tam nastupuje do 0. Takze, ano, ako som bola upozornena p. Dibarborovou, ktora ho testovala predtym na IQ 142, tak to bolo nadhodnotene starymi testami, ale vysoke IQ bolo nasledne aj tak potvrdene. Velmi sa za neho tesime 🙂

laenkeli
4. sep 2013

@elenita neviem odkial si, ale isto ich daj otestovat. Myslim, ze je velka nadej, ze obe tvoje decka budu vyhodnotene ako mimoriadne nadane, ak by nahodou tvoja dcera bola hranicna, verim, ze je moznost, ze sa prihliadne na ich naviazanie a dobry vztah. 🙂

elenita
5. sep 2013

@laenkeli Dakujem za Tvoju reakciu 🙂 . Sme zo Šale 😉
No uvidime. Momentalne su v predskolskej triede, skusim sa po pat tyzdnoch spytat pani ucitieliek, ako sa im javia..
Ale mam z nich velku radost, a mala by som aj v pripade, ze by neboli vyhodnoteni ako mimoriadne nadani 😵

eva4444
25. sep 2013

Ahojte 🙂

baby mam otazku, citali ste niektora kniho od 'Nadane dieta'? ja som si ju precitala na podnet nasej psychologicky kt. odporucala nasho syna do triedy pre nadanych, no ale mozem povedat ze na nas nepasuje vobec, skor s ami zda ze par individualnych pripadov zovseobecnila a jej tvrdenia su podlozene malou statistickou vzorkou. kebyze ju citam skor ani nejdeme na testy 😅 nas syn najradsej beha po vonku zbiera chrobaky skace bicykluje sa kadecoho ho zaujima ale nie je ziadny knihomol, a testami presiel bez problemov. aky mate nazor na tuto knizku? ak ste to uz rozoberali napiste mi prosim skusim si to vylistovat.

lienockaa
25. sep 2013

@eva4444 ja som ju citala..ale nie na podnet psychologicky,na svoj vlastny podnet..zdalo sa mi,ze nerozumiem vlastnemu dietatu a asi som sa aj hrozila,ze co ma vlastne s takym dietatom caka..🙂je ale pravda,ze niektore pripady v tej knihe su prosto deti,ktore su velmi vyrazne a uz z popisu je jasne,ze su nadane..ale nie kazde nadane dieta vyzera presne tak,aj medzi nimi su rozdiely..
a dala si syna do takej triedy?alebo nie?kolko ma rokov?

eva4444
25. sep 2013

@lienockaa dali sme teraz je prvak, v maji mal 6r. semtam si pofrfle no ale keby vedel co je alternativa 'b' bol by rad ze je tam. 😉 vsak sme este len na zaciatku, ale ma dobru pani ucitelku co uci iba nadanych, je to jej stvrta trieda, tak hadam si s nimi poradi. syn vstava kazdy den o pol6, moc neobsedi, rozpravat zacal az ako 3rocny, je mily priatelsky trosku introvert ale ked si s niekym sadne tak je to super. ked som citala tu knizku som mala pocit ze autorka pise u uplne inych detoch. 😕 urcite my nie sme ten pripad ked vsetci z okolia rozpravaju historky o nom ako nadanom, ked isiel do skoly vedel napisat len svoje meno, teraz uz pekne slabikuje rychlo dobiehame ostatnych.

kaja73
25. sep 2013

@eva4444 mozem sa opytat podla coho usudili ze je nadany? Ake prejavy ma,mal?
Lebo napr moj starsi syn pismenka poznal ako 2,5 rocny, cital ako 3,5 rocny,v tom veku uz aj popisal vesmirnu sustavu,travenie,dychaci system.........ale dnes mi vobec nepride dako nadpriemerny-ma uz 15 rokov, je na 8r gymply,dari sa mu a to sa takmer vobec neuci-minule vysvecko z tercie bolo prve s 2 dvojkami, ale zeby bol daky zazrak v triede-su tam ovela nadanejsie deti,ktore vsak ani necitali a ani nevedeli polovicu z toho co on vedel ako 3 rocak.
Ale on nebol podchyteny v triede pre nadane deti-chodil do bilingvalnej anglicke triedy prvych 5 rokov.

lienockaa
25. sep 2013

@eva4444 ja som tam niektore crty spolocne nasla,ze by to vobec nepasovalo nemozem povedat,aj ked niektore veci nepasovali,nie je podla mna az nejaky extrem,nevstava denne o siestej,aby mohol citat encyklopedie,ale testy urobil,aj ked za psychologickou nas dohnalo to,ze zle znasal skolku a otrasne bol z nej nervozny doma..testovala ho asi po roku sledovania..nas mal byt teraz predcasne zaskoleny,zvazovala sa taka moznost,ale pockali sme este rok,pojde do skoly normalne ako ma,cca 6,5rocny..ze nech emocne dozrie..ale niekedy lutujem,lebo skolkarska riaditelka ho nechce integrovat a robit mu iny program ako zvysku deti,ma na to milion dovodov..tak sa trapime trochu..snazime sa to kompenzovat kruzkami..zatial to ide..

eva4444
25. sep 2013

@kaja73 no ked mal 3r a hovorila mama, nie a brmbrm, uz aj v skolke sa im zdal podozrivy ze si stale nieco sklada nejake utvary z kociek, tak sme boli u psch. ta mu robila testy zrelosti, kde obstal uplne super. tak sme vedeli ze je ok ziadny stres a ked sme hladali ZS sme ho dali preskusat do cpapp no a v pohode. tak mal take ze vedel vsetky znaky aut, planety a take no ale ho to zaujimalo doma sa to stale riesilo ked sa na to pytal tak to vedel. praveze nejake velke encyklopedicke znalosti nema, pozna druhy lietadiel, vlajky (co byvaju na lietadlach) a tak, skor ma take myslenie ze vyvodzuje, hlada suvislosti.
no ale vratim sa k tej knizke - v nasom pripade teda ziadny urychleny vyvoj, pretacat sa zacal 5,5m, chodit v 13m, teda taky priemer. kreslenie uplna katastrofa, aj ked uz je to lepsie ked kreslil postavu na testoch som myslela ze ho ani nezaskolia 😀 tendencia byt prvy urcite je tam no dokaze aj prehrat, ked chce aby hra pokracovala. najradsej chodi na prechadzky do lesa, na hrady.

@lienockaa ja chapem skolku ktor nema na to prostriedky aby obohatila detom program, aj my sme mali taky problem ze uz plakal nechcel chodit so skolky ako predskolak uz vsetko poznal, nic nove mu to nedavalo. drzim palce 😉

fufina1
2. dec 2013

Ahojte kocky. tie co ste z BA a okolia, by Vas mohlo zaujimat, centrum nadania usporaduva pre deticky zaujmove popoludnia pre predskolakov, nas konkretne zaujima vekova kategoria tri az styri roky, cize pondelky. volala som s pani co to tam pripravuje. ak som dobre pochopila, sklada sa to z uvodu, kde sa rozprava na urcitu temu, premieta, je to interaktivne, deti sa mozu zapojit a potom je tam tvoriva cast a riesenie dakych hlavolamov, pracovnych uloh. zatial neprebehol ani jeden pondelok, nakolko sa neprihlasilo dostatok deticiek, musia byt 4ale podla mna len malokto o tom vie. v decembri sa maju opakovat vsetky novembrove temy, web este nieje aktualizovany, cize staci ak vyplnite prihlaskovy formular. suma je myslim dost symbolicka. prida sa niekto na buduci pondelok, popripade aj tento? ak to este stihnete? dnes by mala byt tema jezko, buduci tyzden vcielka medonosna. pripajam link, mne to teda znie dost zaujimavo.

http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

alure
3. dec 2013

@fufina1 ahoj a kto to prosim ta vedie ? Mne tam chodi syn do skoly a doma mam takmer 3,5 rocne dieta ..kuknem link a dam vediet 🙂

fufina1
3. dec 2013

@alure fuuu netusim ze kto to vedie. volala som na cislo co tam maju. inak ako si spokojna so skolou?

alure
4. dec 2013

@fufina1 co sa tyka skoly a spokojnosti tak syn je spokojny ...a pozerala som tie casy je to pre nas neskoro ..:/

yidaky
4. dec 2013

@eva4444 Ahoj, ja mam dcerku teraz prvacku a tiez je v triede pre nadane deti. Knihu som sice necitala, ale tiez mam pocit, ze "nesedi" podla schemy nadaneho dietata. Radsej ako na knihami a encyklopediamy, beha po vonku, bicykluje, korculuje a hra sa a hra.....Akurat, ze zacala velmi skoro krasne rozpravat a vyslovovat. A odvtedy ma zavrete usta, hadam len ked spi...tak opat plati, ze kazde dieta je ine 😉. A tiez, ked sla do skoly, viac menej pismenka poznala, ale tie sa tak nejako ucila sama, ked lezali v skolke /ona nespavala od 1 tr./ a ked sa nudila tak si tak citala nastenky.... mnohe deti uz citali a tak...ale ved ich dobehnu 😉.

yidaky
4. dec 2013

@kaja73 podla toho co pises, nadany je (bol). No podla mna, ked tieto deti nie su zamestnavane "navyse" zacnu sa nudit, nemusia vynakladat viac energie na ucenie a ani nic, kedze to uz vedia...a tak asi zapadol do bezneho kolektivu....mozno nechcel potom trcat z davu...

fufina1
15. dec 2013

@alure nepridate sa zajtra?

fufina1
15. dec 2013

kocky ake boli deticky ked boli male? my mame dilemu ze ci je u nas nadanie alebo to ide aj do auti spektra. nasa mala ma tri roky, ma dost taky svoj svet, je hyperaktivna, malokrat sa otoci na meno. stale sa cez den pocikava. neustale daco melie. organizuje nas neskutocnym sposobom. ma aj take oneskorene echolalie z rozpravok, rozpravkovych knih. je to normalne?? inak obcas sa s nou da viest celkom normalny rozhovor. od dvoch psychologiciek mame potvrdene nadanie aj ked teda je velmi mala. a este mame problem, v praktickych veciach je uplne pomimo k svojmu veku.

erzulik
16. dec 2013

Moja dcerka mala v septembri 2 roky, pekne rozprava pozna celu abecedu, rata do 20, ostoset skladame puzzle, rychlo sa uci basnicky a pesnicky, pouziva vyrazy ako ,, smutny pribeh,, napr: v kozliatkach. Cele dni sa spolu rozpravame, stale sa o nieco zaujima, citame knizky, skladame puzzle a pocuvame cele dni piesne a basne.

alure
17. dec 2013

@fufina1 uff no az teraz som dosla k PC, vcera som bola v skole na konzultacii u psychologicky ale obe deti mam momentalne doma...a co sa tyka nadania a otvrdenia od psychologicky idealny vek na prve testovanie je vraj okolo 4 rokov a potom pred nastupom do skoly ..

alure
20. dec 2013

@fufina1 neviem ci som spravne pochopila tie echolalie ...aj nas maly opakuje repliky z oblubenych filmov alebo uz dopredu povie co povie ten ktory "hrdina" to je zle ?

fufina1
20. dec 2013

@alure ze to je dost priznacne aj pre auti spektrum. tak sa trocha obavam.

alure
23. dec 2013

@fufina1 a akeho charakteru to je ? zopakuje to len nahodne ? alebo ?

e5
26. dec 2013

Syn povedal "mama", keď mal 7 mesiacov, v kočiari rozprával po anglicky základné pomenovania a farby, čo videl okolo seba, otca má nemecky komunikujúceho, žije na Slovensku. Veľmi skoro zistil, že angličtina je ľahšia ako nemčina, tak to občas skúša na otca, že polovicu vety anglicky a polovicu nemecky, ale otec to odmieta - iba nemecky. Syn má 7,5 roka, chodí na flautu (od 4 r.), na klavír (od 7 r.), na výtvarnú (od 7 r.) - nevie sa nudiť, absolútne stále niečo kreslí a vyrába/ majstruje, na šach (od 5 r.), na basketbal (od 7 r.), aktívne komunikuje slovensky, nemecky (chodil do nemeckej škôlky) a anglicky, v škole má 5 vyučovacích hodín angliny do týždňa. Je vyslovene matikár. Matematiku sa učí sám, od seba, mimo školy, z pozorovania. Alebo dostane zbierku úloh na rátanie, sám pochopí zo zadania ako to má robiť. Ja matematiku neviem, čo on akceptuje, takže sa to učí sám. Chodí do štátnej (jazykovej) školy, má fantastickú učiteľku, ktorá je veľmi náročná a prísna, ale zároveň aj veľmi milá a pre deti stále vymýšľa nejaké extra aktivity. So školou a učiteľmi sme veľmi spokojní, aj ja aj dieťa. Syn učiteľku zbožnuje a aj na hudobnej, aj na šachu má fantastických učiteľov, ono to proste do seba zapadá. Len pre rodičov je to veľmi náročné, stále byť aktívni, v pohybe, stále upratovať postrihané papiere, ... kreatívny proces. Každý víkend kultúra, múzeá, cestovanie. Dá sa na to vykašlať, ale keď rodič vidí výsledok, spatnú vazbu, proste mu to nedá a ide ďalej. (V škole kamarátom nemá, má len spolužiakov, s ktorými nejako normálne vychádza - a to je stav, ku ktorému sme sa museli pracne dopracovť, ale má kamarátov na krúžkoch, je to náročné. Do mesiaca prečítame cca. 8 kníh (on číta cez deň, ja na dobrú noc) encyklopédie vláči sebou stále. (Je dosť hyperaktívny a ukecanýýýý, ale našťastie rešpektuje autority a vie sa sústrediť, v čom nám veľmi pomáha hudobný nástroj a šach, vie sa skoncentrovať keď potrebuje. Dokonca ako hyperaktívny píše diktáty či slovensky alebo anglicky na jedna. To je pre mňa taký malý zázrak - že to takto zvláda lebo vidím dnes a denne ako so sebou bojuje. A výtvarná mu z estetického hľadiska veľmi pomáha pri úprave a písaní, lebo jemu hlava idééé a ruka nestíhať písať, takže keď mu je to jedno ani po sebe neprečíta, nehovoriac o vynechaných písmenách, ale keď sa snaží, je to s úpravou. Je to každodenný boj, ale každý asi s niečím bojuje.

e5
27. dec 2013

K psch. sme sa dostali pre test na skolsku zrelost, lebo sme chceli ist do slovensko-nemeckej statnej skoly, syn chodil do nemeckej skolky, ale kedze sme boli z ineho obvodu, syn letny a islo o st. skolu, chceli sme ist na prijimacky pripraveni na maximum. Psch., ktora je inak psch. v skole pre nadane deti (co sme zistili az ked nam to povedala, proste nahoda) synovi chcela urobit najskor IQ test a az potom ked som naliehala aj skolsku zrelost. Kedze je takmer na hrane, trochu nad 130, rozhodla som sa ho dat do kvalitnej statnej skoly so zameranim na jazyky. Mali sme velke velke velke stastie na ucitelku (az v 2. roku, 1. rok bol horor lebo ucitelia koplet na nic, ak tam vobec niekto v tej triede bol, lebo bolo obdobie ked 5 tt. tam zastupovala ekonomka a tajomnicka, totalna hroza. Synovi som kazde rano hovorila aby sa nehlasil z Aj lebo preberali nove ucivo, on to uz vsetko vedel, prihlasil sa odpovedat hned z novej latky a za 1, proste zle, celu matiku si maloval a pisomky odovzdaval po 3 minutach aj s cetou. Ked isiel do 1. triedy vedel scitavat a odcitat cez 30 a vedel malu nasobilku. Takze 1. trieda horor, len to prezit, ale zas bolo super ze v ramci skoly chodili kazdy tt. pravidelne korculovat pocas celeho sk. roka, to bolo fajn). V 2. roc. sme zmenili skolu a mali sme fakt stastie na neskutocne fantasticku a kreativnu ucitelku. Syn nie je integrovany, napriek tomu mu z matematiky dava navyse a pisomky dava tak aby aj on mal co ratat. Proste ini vyrataju jeden papier, on dva. Aj tak odovzda prvy a vsetko spravne, ale aspon to nie je po trapnych 3 minutach, z coho mala ucitelka v 1. triede sok. Syn je jedinacik a vela cestujeme a chodime na kulturu, vela cita, kazdy sa mu venuje, ... vie znicit komplet vsetkych okolo, ale da sa to zvladnut. Hlavne je neskutocne kreativny, kazdu volnu chvilu nieco vyraba. Ma podporu aj v skole aj doma, v skole ho davaju za vzor pre ostatnych. Aj ked to nema lahke medzi spoluziakmi, je rad, ze je iny, a napriek tomu, ze mu to v skole ide akosi same, strasne sa snazi vo vsetkom co robi, ale nie je perfekc. lebo vie, ze ked sa snazi a pripravuje a nahodou by to nevyslo, ze nic sa nedeje, proste to vyjde mozno nabuduce. Ucitelku mame zoslanu z neba, proste unikat, snazi sa z tych deti "vychovat/ urobit" kompletne osobnosti, ktore budu mat prehlad v hudbe, v kulture, budu scitane, kazdy tt. robia 2-3 projekty, frcia na Planete vedomosti a okrem toho skola je tiez velmi proaktivna k detom - maju vela moznosti kde sa realizovat. Neviem ako to s touto ucitelkou zvladaju slabsi ziaci, ale syn, ktoremu staci raz povedat a vie, alebo dokonca niekedy doplna p. ucitelku, tuto ucitelku zboznuje. A zaroven sa tam uci discipline a pozna svoje medze, co si moze dovolit a co uz nie. Nie je ziadny genius, ale ide ako raketa, ucitelka ma pochopenie pre jeho zaluby, v triede hrava na hudob. nastroje, posiela ho reprezentovat skolu. Takze u nas volba statnej a narocnej skoly bola dobra volba, ale mame skutocne stastie na ucitelku.

e5
28. dec 2013

Ma niekto skusenost s letnym taborom, ktory organizuje Mensa ? Medzi detmi je to tam o IQ, alebo sa bavia len o rieseni uloh, ...? Mam velmi dobru skusenost zo sachovych turnajov, kde je detom sumafuk ake maju IQ, i ked je tam mnoho vysokointeligentnych, proste sa bavia o sachu a bodka. Toto leto ide syn 1. krat do sachoveho letneho tabora, co som pocula priamo od deti, je to tam super - kazdy den sach - podla vykonnosti a potom uz len bezne letne hry a taborove vystrajanie. Riesi sa na Mensa tabore otazka kto ma kolko IQ alebo sa len sustredia na riesenie uloh a detske jasenie. (Synovi nehovorime ake ma IQ, on si testovanie spred 2 rokov uz snad ani nepamata, iba vie, ze je velmi sikovny, ze zvlada viac ako ostatni spoluziaci, ze velmi malo spi - nema cas kedy ist spat, to je kazdy vecer boj s odratavanim do 10 - ako 3 rocny sa tak naucil ukoncovat kazdodenne aktivity a teraz je to jediny sposob ako ho dostat vecer do postele. Ale sam si pozrie rebricek skol a si hovori, ze ked mu to tak ide, chce chodit do najlepsej moznej skoly v ramci republiky. Napriek tomu nechcem aby riesil svoje IQ. Syn toho stiha kazdy den strasne moc a v pomere k tomu malo spi.) Ak by mal niekto skusenost s Mensa letnym tabor, podelte sa.

e5
28. dec 2013

Do roka som bola so synom doma, to už v roku so mnou brazdil galerie (strasne ho fascinovali farby na obrazoch uplne od zaciatku), potom mal dva roky opatrovatelku - byvalu ucitelku zo skolky, pani na dochodku, ktorej vsetky vnucata chodia do skoly pre nadane deti. Kedze moje deco kecalo od roka ako verklik a v 3 rokoch uz komunikoval s dospelymi sama radost, ze nikto nechcel verit, ze ma len 3 roky (ale vsetci sme sa mu velmi venovali), v 4 rokoch isiel do predskoly ku velmi velmi vybornej pani ucitelke a potom do nemeckej skolky kde preberali detske encyklopedie v nemcine - prirodu, hmyz, zvierata a stale nieco nacvicovali - pesnicky, basnicky po nemecky. Je letny a do skoly isiel v cerstvych 6 rokoch. Teraz je v statnej slovenskej skole, so zameranim na jazyky, do tt. ma 5 vyucovacich hodin AJ. K tomu ma denne minimalne jeden kruzok mimo skoly. Skola je velmi orientovana na projekty - do tt. ich maju 2-3 a to pravidelne, ze kazdy tt. a syn ma vybornu p. ucitelku, ktora ho zatazuje aj navyse lenze prenho to nie je zataz ale radost, ze sa nenudi. V beznej skole to ma tazsie so spoluziakmi, lebo skola mu ide sama a k tomu ma kazdy den spustu mimoskolskych aktivit, vsetko to zvlada a so spoluziakmi nema moc o com. Ale ucitelka je super, aj sa ho snazi zaclenovat do kolektivu a davat ho za priklad ostatnym. Takze do. triedy ma asi vystarane aj v statnej slovenskej skole, ktora ale kladie naroky a je kreativna. (Ked mal syn 2 - 3 roky strasne rad stale nieco konstruoval, malo to hlavu a patu, zdovodnenie, v 6 rokoch sa velmi potiahol v kresleni a teraz v 7 rokoch nieto minuty volneho casu co by nieco nemajstroval. Mylne som si myslela, ze ked bude raz do tt. chodit na 2 hodiny na kreativnu vytvarnu, ze sa tam vyblazni a doma bude pokoj. Opak je pravdou, majstrovanie a kreslenie nabralo na obratkach a venuje tomu uplne cely svoj volny cas.)