Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

katela
3. sep 2010

ahojte, ako zvládli vaše deti nástup do prvej triedy?
Ja mám prváčku, tak strašne sa tešila a je sklamaná a ja tiež...je v triede APROGEN ...a po prvom dni sa hneď učiteľka sťažovala na jej "škôlkárske správanie"- plač za každú hlúposť"... druhý deň to isté...vraj ako jediná z celej triedy je problémová, lebo za všetko plače.
Dcéra je veľmi cieľavedomá a perfekcionista snaží sa byť vždy prvá a vo všetkom najlepšia a keď sa jej niečo nedarí,tak si tú frustráciu ventiluje plačom. Podľa nej má dcéru poruchu správania a mám ju dať vyšetriť psychológom..
Správu od psychológa do školy samozrejme prinesiem, dcéra nemá žiadnu poruchu správania, akurát jej emocionálna vyspelosť zaostáva za tou rozumovou- to ale nie je u nadaných detí neobvyklé.
Tak neviem, kde je ten individuálny prístup a pochopenie???????

ywana
4. sep 2010

katela - toto bol problém aj v našej škole. Na prvom stupni sme mali vynikajúcu pani učiteľku, ktorá mala pochopenie a uplatňovala individuálny prístup k deťom. Všetko sa zmenilo prechodom na druhý stupeň, kde nebol ani individuálny prístup, ani pochopenie a dostávalo sa nám, že máme nevychované a nedisciplinované deti, ktoré si sústavne niečo zabúdajú a nerešpektujú autority. Skončilo to prechodom celej triedy na osemročné gymnázium, čo vyvolalo veľkú nevôľu na pôvodnej škole. Záver školského roka sa niesol v negatívnej atmosfére.
Moja osobná skúsenosť je taká, že poniektorí učitelia ani netušia aký majú mať prístup, idú podľa zaužívaného a ani netušia o čom píše Laznibatová vo svojej knihe. V tvojej situácii by som nechcela byť, ale skús vydržať, malá sa možno "otrká". Ak nie, zváž preradenie. Ja osobne som bola s prvým stupňom veľmi spokojná.

icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renab
4. sep 2010

@katela No to ti nezávidím. My máme tiež dcéru nadpriemerne inteligentnú a mali sme presne tie isté problémy ako u Vás, len navyše ešte aj strach napr. keď niekto kričal a bola aj málo sebavedomá. My sme to riešili tak, že napriek svojej inteligencii išla do školy o rok neskôr. Aj tak však zo začiatku boli problémy, ale potom až do maturity všetko OK. Tým, že učiteľka takto reaguje na Vašu dcérku, podrýva jej sebavedomie a môže nastať aj problém so zaradením do kolektívu. Nájdite niečo, v čom je vynikajúca a v tom ju podporujte. Nám pomohol šport, konkrétne športová gymnastika. Bola v nej výborná a zo začiatku sa musela naučiť znášať aj prehry.

katela
4. sep 2010

@ywana
@icha5
@renab ach dievčatá, ďakujem za povzbudenie..idem to riešiť.
V stredu máme sedenie s učiteľkou, tak uvidím, či sa niekde posunieme. Ak budem vidieť, že to nikam nevedie, tak ju určite preložím. Dosť si užila v škôlke aj ponižovania aj vysmievania a vyvrcholio to tým, že ju učiteľka zbila, lebo si s ňou vraj nevedela rady.
Dúfala som, že s podobným prístupom sa v triede APROGEN nemôžem stretnúť. Ale asi to bude niečo ako s baby friendly hospitals- všade si tie kritériá vykladajú po svojom a potom to tak aj vyzerá. Zatiaľ sa majte pekne.

icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alami
5. sep 2010

@katela ja mám tiež dieťa v škole pre intelektovo nadané deti, teraz začína 2.ročník. Na začiatku prvého nás upozorňovali, že u väčšiny detí nastane takéto sklamanie, ako opisuješ. aby smne sa teda nezľakli, že deti sú zvyknuté, že vynikajú a teraz zrazu vynikať nebudú,. lebo sú v skupine seberovných, rovnako inteligentných a múdrych, takže ten rozdiel už nebude tak citeľný. Toto presne vidno u tvojej dcérky. Akurát teda, že to rieši tým plačom, čo by už teda asi školáčka "nemala" - pášem do úvodzoviek, myslím to v zmysle - tabuľkovo nemala. Ja si myslím, že tak ako aj nám povedali v škole - že to bude len dočasné, kým si zvyknú na túto situáciu.

Na tvojom miesteby som sa išla (v dobrom) porozprávať s učiteľkou, vysvetliť, že je citlivejšia, ale že si myslíš, že sa to časom spraví. 😉
hlavu hore
🙂 nenalaď sa negatívne z prvého dojmu 😉 🙂

katela
6. sep 2010

@alami ďakujem za povzbudenie, snažím sa byť pozitívna. My sme sa hlavne tešili na to, že ideme do školy, ktorá pracuje s nadanými deťmi, a teda aspoň sčasti chápe že sú to deti "iné" oproti rovesníkom, teraz to myslím hlavne v rovine všeobecne zaužívaného správania sa a prejavov. Inak by mohla chodiť do úplne bežnej školy, keďže s učením by zrejme problém nemala.
S učiteľkou to riešim každý deň, keďže každý deň sa na ňu sťažuje
😅
V stredu ideme k nej na koberček aj s manželom, tak potom sa ozvem, že ako to dopadlo. Zatiaľ sa majte.

alami
6. sep 2010

@katela držím palce 😉

katela
6. sep 2010

@alami 🙂 dík

kaktusik007
6. sep 2010

@katela to stazovanie ucitelky je divne a sa mi nepaci.... ale suhlasim plne s
@alami pretoze to je podla mna to, kde je u tvojej dcerky problem, zrazu su tam deti medzi ktorymi vobec nevynika a to evidentne ma problem zniest.... skus sa porozpravat aj s nou, casom musi pochopit, ze najlepsia vzdy byt nemoze a ze plac nie je riesenie..... vela zdaru 🙂

a to o tom zbiti v materskej skolke som nepochopila, dufam, ze si to len tak nenechala a dotycna pani "vychovavatelka" mala aspon male problemy so svojou nadriadenou 😠

kaktusik007
6. sep 2010

@ywana laznibatova vydala aj knihu??? uff.... asi som predpojata, ale fakt ju nemusim... 😒

leginca
6. sep 2010

Ahojte,

náš Romi si zatiaľ veľmi pochvaľuje. Ich je v triede 10 a okrem dvoch detí pozná všetky deti zo škôlky, takže sú hneď kamaráti. Veľmi sa mu páčilo, že sa navzájom podelili o sladkosti, ktoré mali na desiatu. Zatiaľ je veľmi nadšený.

bets
6. sep 2010

@katela
tiez nerozumiem pristupu ucitelky.. vsak kazda prirucka o nadanych detoch hovori o rozumovej vyspelosti a o tom, ze emocionalna oblast castokrat zaostava za tou rozumovou.
nie je na skole psycholog, ktory spolupracuje s rodicmi a ucitelmi? mala som dojem, ze ucitelia prechadzaju urcitym vyberom a psychologickym trenningom, nechapem, ze ma ucitelka problem s placom dietata prve dva dni, ako by potom zvladla dieta s ozajstnou poruchou spravania.. stacilo mi, ked som pocula, co museli niektore mamicky riesit, ked v triede ich deti bolo dieta s takou poruchou spravania, ze neustale narusalo cely vyucovaci proces..

@kaktusik007
co mas proti Laznibatovej?

megi93
6. sep 2010

Ahojte, viem že je to možno trochu od veci ale ak by ste si niektorá našla čas a napísala mi trebárs aj do IP ako sa napríklad vaše deti prejavovali keď boli menšie. Naša herečka má 21 mesiacov a na niektoré veciach nám okolie s prekvapením reaguje, že to už vie. Neviem, či je šikovnejšia ako by mala byť, alebo je to skreslený pohľad babičiek a rodiny... Podľa tabuliek je ťažko sa orientovať, tak ak by ste si našli chvilku, budem rada 🙂
Ďakujem

ellit
6. sep 2010

@megi93 ahoj, no ak ti hovoria, ze je sikovna, tak urcite je 🙂
ja neviem ako sa rozlisuje nadane dieta a nadpriemerne nadane. Kazde dietatko v niecom vynika. Nas Sebastianko od 15 mesiacov plynule rozprava, pozna abecedu, pocita do 20 a pozna farby zakladne. Ci je nadany neviem.....nechavam to zatial tak, urcite s nim chcem zajst k poradcovi tu v BA, oni ti povedia na akej urovni je dietatko. Ci napreduje alebo ma schopnosti nad ramec svojho veku. Moze to byt nahoda, moze byt nadany...uvidime...hlavne sa mu dost venujem aby nestagnoval, to ale neznamena, ze ho ucim pisat, to nie 🙂)) Ale jeho bavi vela citat, tak ho v tom podporujem, hra krasne na klaviri, co udivuje kazdeho kto ho pocuje, tak s nim teraz budem chodit na hudobnu a uvidi sa. Nech ma hlavne svoje detstvo, ostatne chce cas. Mozno je to len vec nahody, to co vie.....uvidime pred skolkou. A to minus? 🙂 Tak my stale plienkujeme a nie ako ostatne deticky uz pomaly rocne a uz chodia snad aj na velke wc 😀

kaktusik007
6. sep 2010

@bets tazko sa to zhrnie na par viet do fora... mi vadi na nej viacero veci, ale to je tym, ze ja mam proti srsti akekolvek prejavy vynimocnosti a uz len nazov skoly, aky jej dala, je katastrofa... ze skola pre mimoriadne nadane deti... ehm.. cim su tie deti mimoriadne nadane??? tym, ze maju IQ v 2% ako je bezne pre ich vekovu skupinu??? neviem, ja to za nadanie rozhodne nepovazujem a uz vobec nie ze za mimoriadne nadane 😀
uz len ten nazov vzbudzuje v tych detoch pocit vynimocnosti (bola som svedkom viacerych detskych rozhovorov) a to tie deti teda fakt vynimocne nie su....

ale toto som ja, ja beriem nadpriemernu inteligenciu ako chorobu, pretoze ked je chorobou raz oznaceny downov syndrom alebo idiotizmus a debilizmus, tak rovnako je choroba aj to, co sa nachadza na druhej strane gaussovej krivky, teda nadpriemerna inteligencia a genialita ( v pripade IQ spadajuceho do 1%)

za nadanie povazujem napriklad to, co pise @ellit - jej syncek ma dva roky a hra na klaviri... to je nadanie... ale to, ze niekto ma nadpriemerne IQ teda nadanim rozhodne nie je 😝

a este k tete laznibatovej - uz par rokov som mimo, ale vtedajsie veci sa mali tak, ze okrem zvelicovania nadania "jej" deti mi je proti srsti jej pytanie si penazi, a ked chces nieco spravit len tak pre deti, tak ked z toho nema nic, tak mas smolu.... ehm... ale mozno sa zmenila, mozno som si to len zle povysvetlovala, mozno je vsetko inak, ja ju ohovarat nechcem, len z toho ludskeho hladiska mi proste ako clovek nesedi a tak moje dieta k nej chodit rozhodne nebude - co ani nebude, kedze vdaka bohu sme sa z blavy uz odstahovali 😝

megi93
6. sep 2010

@kaktusik007 označovala by si nadpriemernú inteligenciu chorobou aj keby take bolo tvoje dieťa? 😒 Nezdá sa ti, že si trochu necitlivá? Daownow syndróm ale pásma pod hranicou priemernej inteligencie (to je tá debilita ako si to nazvala ty) sú poruchy, ktoré sú negatívne, takýto ľudia sú nebezpečný a často berú lieky. Nadpriemerne inteligentné deti nie sú nebezpečné a nemusia brať lieky. Je to pozitívne...to len aby ti bol jasný rozdiel 🙄
Hra na klavíri v 2 rokoch je úžasná a áno, je to nadanie. Vysoké IQ nie je nadanie, to máš pravdu, to je nadpriemerná inteligencia....

@ellit ďakujem, my tiež ešte plienkujeme, hoci už jeden čas sa pýtala, ale akosi sa jej toto páči viac. Ale väčšina 2,5 ročných detí s tým má ešte problém, tak to neriešim. Naša teda nie je až taká šikovná, ako tvoj synátor. Síce vie pár nezvyčajných vecí na svoj vek, ale uvidíme ako sa to vyvinie 🙂Zatial ďakujem 😉 A drobcovi držím palec,nech mu to ide čo najlepšie 🙂

kaktusik007
6. sep 2010

@megi93 aky je rozdiel medzi vysokym IQ a nadpriemernou inteligenciou prosim ta???? ide to ruka v ruke, ak mam vysoke IQ, ktore spada do tych 2%, tak som nadpriemerne inteligentna... a bodka

a ano, oznacovala by som nadpriemernu inteligenciu chorobou aj keby bolo take moje dieta, pretoze to moje dieta take zial bude, ale nespravim s tym nic... popravde, bola by som riadne prekvapena, ak by jeho IQ bolo priemerne, uz teraz s hrozou badam ze mu velmi rychlo dochadzaju suvislosti a to preboha nema ani 5 mesiacov!!! 😨

a nie, nie som necitliva... iba sa k tomu realne staviam... a nemyslim si, ze by ludia s downovym syndromom boli nebezpecni... asi tak isto, ako ludia nadpriemerne inteligentni... ten percentualny vyskyt by tam medzi nimi bol podla mna viac menej identicky 😉

ja beriem, ze moje nazory su trosku rapidne odlisne od tych vasich a ze predstava, ze je tu niekto, kto rozprava o nevynimocnosti deti s nadpriemernym IQ je vam neprijemna, avsak ak sa co len jeden rodic zobudi, tak to malo zmysel... nedavajte tymto detom pocit vynimocnosti, iba ich mozete poriadne pokazit.... myslim ich charakter....

a
@megi93 este jedna poznamka - prave preto, ze medzi tie 2% spadam, tvrdim to co tvrdim... rovnako, ako ludia s downovym syndromom potrebuju integraciu do tejto spolocnosti, potrebujeme ju aj my, ludia nadpriemerne inteligentni, nachadzajuci sa v organizacii Mensa... asi tazko si vies predstavit moje situacie, kedy komunikujes napriklad v banke s ujom za priehradkou a on stale nechape, co sa ho pytas, a ty si uz 5x zmenila styl otazky a uz fakt nevies, ako inymi slovami mu to vysvetlit, a to vsetko iba a iba preto,, ze dotycny pan je aspon o 30 inteligencnych bodov nizsie ako ty.... poviem ti, ze v takychto situaciach to moje IQ priam neznasam 😀

strociatka
6. sep 2010

tiez si myslim, ze to bolo "trosku" necitlive kaktusik, znie z toho tvoj hnev a smutok... no v mnohom, ale inak povedanom, mas pravdu (neskor sa k tomu vratim), len by som nadpriemerny intelekt nenazvala chorobou, lebo ani downov syndrom nie je choroba, choroby sa daju liecit, ale downov syndrom je postihnutie, ide o trizomiu 21 paru chromozomov a je teda genetickou poruchou, s ktorou sa deticky rodia a predstav si, ze mnohe su napriek svojmu (casto i komplikaciami zavaznemu) postihnutiu talentovane. Tiez sa uz mnohe roky nepouzivaju oznacenia ako "debilita, imbecilita" a pod., nakolko ziskali casom na inom vyzname.
Mame tu obrovsku skupinu ludi s priemernym intelektom a kedze je ich vacsina, povazujeme ju za normu (podla mna nepravom, ako priklad: ked ma vacsina populacie zubny kaz, mozeme to povazovat za normalne? takze ked mam zdrave zuby som nenormalna?) a potom tu mame podpriemer a nadpriemer a vsetci zijeme v jednej spolocnosti. Myslim si, ze z nadpdriemerne inteligentnych a nadanych deti robime nieco mimoriadne svojim "nalepkovanim" a tvarenim sa, ze su nieco viac, s tymto suhlasim a myslim si, ze talent sa da rozvijat aj v normalnej skole a neseparovat tieto deti do vlastne specialnych skol pre nadane deti, lebo robime presne to iste, co s postihnutymi detickami, vycelnujeme ich z normalneho a bezneho zivota, co si nemyslim, ze je pre nich samotnych a aj pre nas ostatnych nejakym prinosom.
Na druhej strane je potrebne sa venovat poradnami aj tymto detickam, pretoze ich vychova je narocnejsia ako vychova bezne priemerneho dietatka a svojim rodicom davaju tieto deti mnoho krat poriadne zabrat, su casto manipulativne (hlavne dievcatka), pozadovacne a neznesitelne tvrdohlavo oportunisticke. Takze som skor za beznu skolu (s pripadnym imdividualnym vzdelavacim programom) a talenty rozvijat v oblastiach umeleckych skol a kruzkov a pripadne poradenske sledovanie psychologom, specialnym pedagogom a pod.

Paaani, som sa rozpisala, chcete viac? 😉

megi93
6. sep 2010

@kaktusik007 ja tiež nie som z tých najhlúpejších a považujem sa za výnimočnú. Tak isto ako deti s nadpriemerným IQ, ale aj s veľkým nadaním...a to je ten rozdiel...IQ a nadanie. Poznám pár detí, ktoré sú nadpriemerne inteligentné a myslím, že sú výnimočné a určite menej nebezpečné ako deti s podpriemernou hladinou IQ....
Ja síce nie som registrovaná v Mense, hoci spĺňam taktiež podmienky. A to, či niekto porozumie tvojimslovám napríklad v banke nie je o inteligencii ale o empatii...a to je niečo, čo tebe veľa nehovorí - nič v zlom.
A ešte detail, jasomsi tiež myslela, že moja dcéra v piatich mesiacoch akosi rozumne pozerá na mňa a reaguje inak ako by som očakávala... Je to prirodzené pre každú matku 🙂

katka.carska
6. sep 2010

nahodou som natrafila na vasu temu, prepacte ze rusim... @kaktusik007 skupina vysoko inteligentnych ludi je len castou skupiny nadpriemerne inteligentnych.
add banka - sa mi zda, ze ide skor o EQ, nez o IQ

alami
6. sep 2010

@kaktusik007 a povieš nám, aké súvislosti dochádzajú tvojej dcérke? bola by som veľmi zvedavá 😉 🙂

kaktusik007
6. sep 2010

@katka.carska s tebou absolutny suhlas, v samotnej Mense je nedostatok vysoko inteligentnych ludi... pretoze inteligentny clovek v nasom ponimani nie je ten, kto ma vysoke IQ, ale ten, kto ma rozhlad... to su dve uplne ine veci... reagovala som na poznamku megi o nadpriemernej inteligencii a vysokom iq, co je zase nieco ine... ale asi sa tu uz iba hrame so slovickami, viem ako si to myslela a myslim ze ty vies ako som to myslela ja 😉
@megi93 vidis, rapidny rozdiel medzi nami.... ty sa povazujes za vynimocnu, pretoze nie si z tych najhlupejsich, pretoze aj ked splnas podmienky, nie si registrovana v mense.... ehm.... citim z tzchto slov iba ja tvoju hrdost na to???? ja moje mozne posobenie v mense nepovazujem za pozitivum, ja mam z toho skor negativne pocity... pisala som to sem z inych pohnutok, nie aby som sa nejako nedajboze chvastala, ved nemam cim... IQ je vrodene, to je podobne ako by som sa hrdila tym, ze mam krvnu skupinu 0rh pozitiv a som vdaka tomu nieco viac... ale ty tam vstup, budes si s tymi ludmi potom dobre rozumiet, naozaj.... tam sa to zial iq hrdi relativne casto 😠

@strociatka hnev a smutok??? hmmm..... asi negativne skusenosti s ludmi patriacimi do mensy, to moze byt, inak je mi to sum a fuk.... mne proste vadia deti, ktore maju medzi sebou dialogy typu: a ty nechodis do nasej skoly??? ty nie si mimoriadna??? a druhe dievcatko: nie... (lebo pomaly ani nevie o aku skolu ide) a vysledok??? po odpovedi nie sa prve dievcatko zbali a druhe si uz nevsima, pretoze ta nie je mimoriadna ako ja. - a toto nehovorim o jednom dialogu, ale o viacerych medzi roznymi detmi.... toto mi vadi, a toto je dovod, preco hovorim takejto skole v prvy stupen svoje nie.
inak sa da s tebou v podstate suhlasit, ohladne upresnenia downa dakujem, tak to nie je choroba, tak potom ani inteligencia, ale je to ako si sa vyjadrila aj ty samotna, postihnutie... trosku ine, ale je 😉

clovek je len jedna jednina... niekde pan boh dal, inde musel zobrat... a s tymto musite so mnou suhlasit, pretoze to vidite na svojich detoch, ze nieco im ide perfektne, nadpriemerne, a v niecom su hlboko pod priemerom.... a je cele je to len a len o tom, najst svoje miesto v zivote a vediet v nom "normalne" existovat.

a posledna info na zaver: za inteligenciu svojich deti si mozeme sami, mozog je ako kazdy sval, cvicenim sa spevnuje... toto ale plati iba do takeho toho 9teho roku, potom uz spevnovanie mozgu nehrozi 🙂

@alami mam syna

laculik
6. sep 2010

kaktusik, mas moj suhlas v podstate vo vsetkom mam rovnaky nazor. a o predmetnej skole a tete lanzibath. ani nehovoriac... 😉 .

kaktusik007
6. sep 2010

@laculik dakujem, dakujem dakujem!!! podpory si nesmierne vazim 😉

filipal
6. sep 2010

paneboze!!!!! 😨 😨 😨 😕 😅

alami
6. sep 2010

@kaktusik007 joj, tak prepáč, som sa pomýlila, na tom predsa nezáleží - čo sa týka tých schopností 😉 😵 tak sa pochváľ 🙂

megi93
6. sep 2010

@kaktusik007 ja popravde som hrda na to, že nie som označkovana nejakou Mensou. Nikdy som tam nechcela vstúpiť a ani nechcem. Nepotrebujem to a nepovažujem to za potrebné. To o rozhovoroch detí máš pravdu, to by ma štvalo, ale ako matka viem, že aj keby moja dcéra mala nadpriemerné IQ a nadpriemernú inteligenciu, tak ju budem viesť a usmerňovať tak, aby sa nevyvyšovala nad inými deťmi, nech bude akokoľvek mimoriadna, nadaná, šikovná, pomenuj to ako chceš. Takže to je zase len o výchove a prístupe rodičov a ich empatii, ktorú učia svoje deti 😉 a zase tá empatia a EQ ako spomenula katka.carska. Nie IQ ale práve EQ hýbe svetom a ľuďmi.

katela
6. sep 2010

@megi93 ............a preto by ľudia, ktorým EQ zjavne chýba, nemali vykonávať profesie, kde je nevyhnutné......bolo by na svete menej smutných a zakompexovaných ľudí.

btw vie mi niekto vysvetliť, prečo sa v našej krajine ambicióznosť a sebavedomie považuje za negatívne črty osobnosti??