Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

rut
29. sep 2011

S ucitelkami nie je velmi ako riesit situaciu. Povedali mi, ze oni sa mu venovat nebudu, nech si ho dam do Cenady.
Cele to vzniklo tak, ze prvy den cely nateseny utekal do skolky, aj sa vratil uneseny. Na druhy den uz bol menej a teraz tam nechce chodit. Ja som vytlka jeho triednej, ze som videla, ze rano, ked jej plakali deti, mala ich na rukach, cez spanok im vraj dovolila vybiehat z postielky, jemu nie, lebo on neplakal. Ona sa ohradila, ze co ma robit, ked jej 10 deti place. On prisiel bez placu, hned isiel medzi deti a hral sa. Ona musi riesit placuce deti, niektore aj zvrackali... Lenze podla mna aj psychologicky, je logicke, ze zacal nejakym sposobom upozornovat, ze je tam aj on. Ich navrh riesenia je, nech ho nechame mesiac tak, ked sa nezmeni, tak na neho chcu pozvat detskeho psychologa. Ja by som to rada riesila, len neviem ako??? Samozrejme mu vysvetlujem, ze to nie je spravne a v akej situacii boli ucitelky, ale zatial to nezabralo. A stazuje sa aj na hracky, napr. v starsej triede uvidel stavebnicu SEVA, ktoru ma doma, preco ju oni nemaju. Lebo je medzi trojrocnymi a ta je od 4 rokov. Proste su tam aj hracky pre mensie deti a jeho to velmi nenaplna. Neviem, co mozem v rozbehnutom skolskom roku urobit.

geegee
29. sep 2011

@rut moj syn chodil tiez zo skolky ako dive zviera. Neuspokojeny, plny prebytocnej energie a mna islo doma porazit. Poriesilo sa to preradenim medzi starsie deti. Niezeby sa mu tam niekto specialne venoval /hoci prave kvoli tomu je integrovany z dovodu vysokeho nadania v oblasti intelektu/. Ale aspon u deti tak casto nevidi tie vzorce spravania typicke pre mladsie deti - plac, a pod. Podotykam, ze syna preradili v rozbehutom skolskom roku! 😉

tesoro
29. sep 2011

@bebel Moja dcera ma taktiez skusenost s klin. psychologickou Dibarborovou , ktora jej v 2 roky 10 mesiacov na zaklade Stanford Binetovej metody diagnostikovala IQ159 😀 Totalna hlupost!!!!!!! A samozrejme odporucqanie do Cenady co som okamzite zavrhla, nakolko mozno ma niekto odsudi ale 90% tej skoly su "problemove" deti s vysokym IQ, ktore je merane "jednym" smerom a nema vypovedaciu hodnotu.
V decembri 2010 ked moja mala mala tesne 5 rokov sme isli do CPPP obvod III., kvoly predcasnemu zaskoleniu (husle a noty chodi uz druhy rok, nasobilka, citanie, rozpravanie.....). Ked sme povedali ze sme boli u spomenutej pani a chceme dat skoro dieta do skoly a este aj pre mimoriadne nadane deti, tak psychologicka len zazrela a povedala ze o tom rozhodne ona a o 10 minut mame prist.
Ale po 5 minutach volala ze sa im vyborne pracuje a nakoniec mali 3 sedenia po 3 hodiny a verdikt zo 4 typov testov je extremne vysoky nadpriemer a podobne.
Ok u nas sa to potvrdilo, ALE poznam dalsie asi 4 deti co im vislo u Dibarborovej vysoke cislo a povedala by som ze dost premer ak nie podpriemer a ani jedno nepreslo cez testy v CPPP a z toho dve deti su junove, ktore chceli dat na Teplicku a nakoniec dostali odklad aj na beznu ZS kvoly emoc. zrelosti a sustredenosti.

rut
29. sep 2011

@tesoro Ja poznam osobne iba 2 deti, ktore u nej boli. Jeden nadpriemerne nadany, aj sa to u neho potvrdilo. A jedno, ktoremu namerala "iba" 120 a to sa potvrdilo tiez. Výsledky v škole má výborné, ale žiadna výnimočnosť. Chcela som počuť viac názorov.

tesoro
29. sep 2011

Jaj a malej vysledky 159 mi napisala ze podla akej metody na taky mini papierik chichi a to ju testovala 40 minut za nasej pritommnosti. No total volovina podla mna.

bebel
29. sep 2011

@tesoro Oni sú jediný v BA a okolí, ktorí sa vedia venovať Aspíkom, to bol ich pôvodný zámer integrovať ich v rámci tried nadaných detí. Lebo Laznibátová ich vo svojej škole nechce. Čo ja viem, tak problémových detí v CENADe je tak do 10% . (Väčšinou 1 problémový typ na 1 triedu, kde je 12 detí- ak sú 2, je z toho problém pre celú skupinu)
Komplet všetky deti navštevujúce CENADA školu prešli identickým vyšetrením v okresnom CPPP centre podľa bydliska ako tvoja dcéra. Donedávna to nebolo legislatívne možné riešiť s nikým iným.
Deti mladšie ako 5,5 roka museli ešte pred prázdninami absolvovať testovanie u Doc. Dočkala vo VÚDPAPe, pretože mal ako jediný v republike na to kompetencie, legislatívne platnú pečiatku a najmä know how pre testy mladších detí, aby mohol dať odporučenie pre skoršie zaškolenie a segregovanú výchovu a vzdelávanie predškolákov. (Brunova správa je výsledkom Ravenových progresívnych matíc, Štruktúrneho testu inteligencie(WJIE), Urbanovho kresebného testu tvorivosti, testu flexibility(kruhy), SOCAG + rozhovoru a pozorovania). Pls pozri mi do správy z vášho vyšetrenia aké presne testy malej robili a v akom veku? Fyi vysvetlivky: Extrémne vysoký nadpriemer je skóre nad 145. Vysoký nadpriemer je nad 130. Nadpriemer nad 115. Priemer 100-114.

Už sme tu písali o tom, že Dibarborová má starú verziu SB testov z roku 1974 myslím, neviem ktoré vydanie, takže samozrejme všetky jej testovania vychádzajú nadhodnotene.
Čo jej neberiem, že vie dobre pracovať s problematickými klinickými stavmi a problémami detí. Ona je klinický psychológ nie školský, ani poradenský.

tesoro
29. sep 2011

@bebel No my sme nedostali ziadne cislo v CPPP, ale pockaj kuknem ti tie testy.....

tesoro
29. sep 2011

@bebel Takze v case testovania dieta malo 5 rokov , 2 mesiace a jeden den 😀
1. Intelektove schopnosti podla WISC III sa nachadzaju v pasme vysokeho nadpriemeru
2. Verbalna zlozka mimoriadne vysoky nadpriemer
3. Performacna vyzsi priemer
4. Raven PM vykon v pasme extremneho nadpriemeru
5. Test tvorivosti mierny nadpriemer
6.Socag priemer
A ine pokeci bezne.... pouzite boli WISCIII, Raven PM, Socag a Urbanov test tvorivosti.

Netusim co to vsetko znamena....... a priznam sa ani som sa nezaujimala.

syslica
29. sep 2011

@rut To je veľmi nešťastná situácia, keď sa učiteľky stavajú k problému takto. Podľa môjho laického názoru by synovi pomohlo preradenie do vyššej triedy... skúste počkať na verdikt Dočkalov i ten od detského psychológa a napokon aj učiteľky budú musieť zrejme kapitulovať, keď budú mať odporúčania čierne na bielom.
Ak odhliadneme od špecifických problémov nadaných detí, taká istá situácia je aj u nás v štátnej škôlke. Mladší syslík mal v máji 3, do triedy s ním chodia deti v rozpätí čerstvo tri roky až do takmer 4.5 r (!) čo samozrejme vedie k vytváraniu "táborov" a komandovaniu tých mladších tými staršími (strkajú ich, nedovolia im hrať sa s hračkami ap.). Učiteľky tiež majú problém zvládnuť takú nehomogénnu skupinu a vieš čo robia? "berieme ich všetkých ako 3,5 ročných" 😖 , čo v praxi znamená stratený rok pre tých starších, ktorí sa v ničom ďalej nerozvinú a frustráciu tých mladších, ktorí sa proti starším nedokážu presadiť a zostávajú celý rok v ich tieni. Tiež mám z toho hlavu v smútku a jediné šťastie: že druhý syslík je zrejme LEN bystrý, ale zato bezproblémové usmievavé slniečko, tak si cestu do všetkých sŕdc našiel pomerne rýchlo...

bebel
29. sep 2011

@tesoro nikto z rodičov nedostáva konkrétne čísla do správy 😀 ja škály poznám zo školy 😝
WISCIII nemali použiť....nekonali v súlade s normami a administráciou tohto testu
http://www.testcentrum.com/testy/wisc-iii-sk
http://cmps.ecn.cz/pd/2004/texty/pdf/tomcaniova...
Je určený deťom od 6 rokov. Viem, že v centrách striktne trvajú na dosiahnutom minimálnom veku 5 rokov a 6 mesiacov.

bebel
29. sep 2011

@rut dobre si urobila....Dočkal to zhodnotí korektne, i keď jeho úvodné jednanie ťa môže zaskočiť . V CPPP ti nepomôžu. Mne v SC nepomohli, ani neriešili nič.Bola som tam na 2 konzultáciách(vraj mali ísť aj na pozorovanie do škôlky) a 0 bodov vo všetkých smeroch. Navrhli mi, nech si kúpim 1 knihu o Malých tyranoch a prečítam, alebo mi ju dajú v el. forme na kľúč.

lenusiatko
29. sep 2011

Ahojte maminy,
celkom ma tu zaujali vase debaty, rada by som s dcerkou 3,5 roka isla na nejake preklepnutie k psychologovi v Bratislave. Od 2 rokov sme ju dali do sukromnej skolky, kde to bolo uplne perfektne a teraz nastupila do statnej skolky. Vidim na nej, ze je uplne frustrovana, nechce tam chodit, nadava na deti, ze stale placu, nechcu sa hrat a rozpravat a nema tam co robit. My sme celkovo z nej velmi vycerpani, cim dalej tym viac vyzaduje pozornosti, nikdy neuznavala ziadnu autoritu, ale treba sa jej neustale venovat, vo verbalnej oblasti, stale vyzaduje dialog, diskusiu a nekonecne rozhovory. V sukromnej skolke mi riaditelka povedala, nech ju dam vysetrit, vraj jej kresby, spravanie a vyjadrovanie zodpovedaju detom dva roky napred, moc som tomu nevenovala pozornost, ale teraz byva casto chora, tak sme doma a vidim, aka je zuriva, nic je neuspokojuje a ja si sklbem vlasy, lebo mam este aj rocneho drobca, ktory vsetky choroby schyta od nej, tak ich len ratujem. Zda sa mi, akoby som jej uz vobec nestihala, nedokazem ju naplnit, musi sa mi niekto starat o maleho a domacnost a ja sa jej az potom dokazem 100% venovat, ona to vyciti, ci jej davam vsetko alebo len zabijame cas. Viete mi prosim poradit, ci sa niekto seriozny na nas pozrie a odporuci mi ako mame fungovat dalej, aby sme prestali bojovat, diskutovat a dohadovat sa donekonecna? Dakujem, Lenka

lienockaa
29. sep 2011

@rut-pred par tyzdnami aj nas nastupil do skolky..bohuzial nastup do skolky priniesol velke zmeny v spravani..aj on zrazu zacal bit druhe deti, hoci taky problem predtym nemal..velmi sa ucitelky stazovali, hlavne prvy tyzden, ani som nevedela, ci ist do skolky radsej popod zem, alebo ako..tiez ze vraj nevedel nadviazat kontakt, tak sa bil..on totiz ma problem pochopit, preco mu tie deti nerozumeju, nechapu styl jeho hry, komunikacie, nevedia to, co on, ked niekto nedajboze nevie ani poriadne rozpravat, tak to ho rozculuje velmi..ako boli problemy v skolke, bol horsi aj doma, mali sme castejsie vystupy nervov, chcel kazdeho komandovat, vela plakal a jeden den vobec nerozpraval, co som si uz myslela, ze celu skolku zrusim a nebudem ho do nej davat, pretoze je nadpriemerny recnik a to mi bolo velmi cudne..tri noci som vobec nespala, co som vymyslala, ze co dalej s nim..az raz mi povedal, ze je preto taky, lebo sa velmi hneva, ze som ho v skolke nechala..nevedel sa cez to preniest..
chodime do beznej dedinskej skolky a ma to stastie, ze v triede su vsetci spolu a ucitelky sa predskolakom venuju, takze sa nas prizivuje pri nich..a akymsi zazrakom sa stalo, ze si ho ucitelky oblubili a zvladaju odpovedat mu aj na jeho otazky, takze sa prestali stazovat, aj ked obcas este vraj deti capne-doma uz je vramci normy ako-tak, ale snazia sa mu dat nejaku pracu navyse-zlozitejsie puzzle a aj hracky pre starsie deti ma volne pristupne, aj knihy a dopravne znacky, tak je zatial celkom spokojny..hovoria ze je sikovny, rychlo sa uci a ma vela energie..
spat ho tam nedavam, beriem ho na poludnie prec, tak mi to poradila psychologicka-my sme netestovani, len som sa s nou radila ohladom skolky, lebo mi uz dlho dlho poobede nespava a tuto v skolke spat musia..keby ho nechali sa v tom case hrat, nerusil by, ale nechcu to tak robit..
nadalej problem ostava perfekcionizmus, toho neviem, ci sa niekedy zbavime..velmi sa zlosti, ked sa mu nieco nepodari, aj v skolke..
donekonecna vysvetlujeme, ze nema deti capkat..milonkrat, davame zlate hviezdy nalepky za kazdy den bez capnutia, za desat nalepiek ma odmenu..neviem ako inak na neho ist..
skratka dali sme mu este cas, ze ako sa bude vyvijat spravanie v skolke aj doma..tiez nechcem, aby na neho volali nejakeho psychologa skolskeho, radsej by som iniciativne isla do CPPaP, kde maju skusenosti s takymito detmi..nechcela by som dostat napr. odporucenie na knihu maly tyran, ako dostala @bebel, lebo si nemyslim, ze je malym tyranom..preto robis dobre..keby som z BA, alebo z blizkosti BA a nemam druhe male dieta, tak tiez idem k Dockalovi..😉

indiankaindi
29. sep 2011

Ahojte, neviem či som to pochopila správne,ale dajú sa deti testovať aj skôr ako v 5, resp, v 6 rokoch? Ak áno, dás a to aj niekde v Nr?
Ďakujem

filipal
30. sep 2011

@bebel vysunute pracovisko VUDPaP v Raci uz nefunguje? teraz si neviem spomenut na ulicu, ale bolo to kdesi pri Peknej ceste. mojho syna testovala kedysi Brona Kundratova (psychologicka VUDPaPu). Dockala poznam osobne, nuz, jeho jednanie je naozaj zvlastne.... to naozaj len on jediny na Slovensku ma kompetence relevantne vysetrit dieta pod 5,5 roka?
myslim tymto druhom testovania? vsak uz je aj dost stary, ked sa mu nieco stane, az potom ziska kompetencie niekto iny? pokial viem, tak skola pre nadane deti roky uznavala vysetrenia aj od inych psychologov.

@lenusiatko mrkni na stranku CENADY, urcite potrebujes konzultaciu. podla toho co pises, tipujem, ze tvoja dcerka je nadana a potrebujes sa v tejto oblasti trosku zorientovat. neboj, ked ziskas nejake info a upravis pristup, bude dobre! 🙂

filipal
30. sep 2011

coze??? teraz pozeram, ze Cyprichova je tam, kde kedysi bola cast VUDPaPu. teraz je tam nastahovany cely? vidim, ze som zaspala dobu! uz nesidlia pri Strkoveckom jazere?

bebel
30. sep 2011

@filipal hej, sú tam komplet.
Len on mal zakúpenú licenciu a kompetencie na vyšetrenie pomocou WJIE.
V bežnej CPPP nie je budget na nákup a tréningy k administrácii tohto testu (sú štátna inštitúcia a plošne dostali novú verziu WISCIII) a jemu vyhovuje monopol, však sa jedná o kategóriu detí nad 145, ktoré môžu byť zaškolené predčasne a tých nebolo zas také kvantum, aby to nestíhala vykryť 1 osoba na SAVke. 😝
Teraz sa legislatíva menila aj ohľadne školských a poradenských psychológov v CPPP a na školách.
Takže isté zmeny nastali...môžu vznikať súkromné CPPP a tam o testoch a do akých terapií a tréningov zainvestujú si rozhodnú sami.

filipal
30. sep 2011

@bebel ano, viem, ze su to velmi drahe zalezitosti...a vobec, tym ze psycholog skonci skolu sa vsetko len zacina. musi sa vkuse vzdelavat a investovat do treningov.....
a prerazia len ti najdravsi.....

tesoro
30. sep 2011

@bebel no a nemohli jej robit tie testy kvoly tomu ze sa posudzovala skolska zrelost a predcasne zaskolenie aj ked nemala 6 rokov? Neviem....

lienockaa
30. sep 2011

@indiankaindi-na j.wuruma je cpppap..spolupracuju so skolou pre nadane deti, ktora je v nr na benkovej..tam by ti poradili, ci tvoju dcerku uz treba testovat a ci mozu uz aj take male deti, na stranke maju pisane, ze aj predskolakov diagnostikuju, tak neviem..ja ale nechcem testovat zatial, kym sa da..nepotrebujem zatial o tom papier, len keby bol velky problem v skolke-ja inak stale niekde v kutiku duse dufam, ze nie je nadany, ze je len sikulko..radit som sa ale radila v BA, v cenade..tam mi odporucili prave toto regionalne cpppap, ked budem chciet neskor testovat..ja som akasi zdrzanliva v tomto.. 😉

crapula
30. sep 2011

ahojte, mna by zaujimalo ci to je genetikou (su nadane po niekom z rodicov prip. starych rodicov) alebo nie?

maminuska
30. sep 2011

@crapula nadanie sa dedí , ale napriek tomu väčšina mimoradne nadaných detí sa rodí rodičom s priemerným a nadpriemerným IQ, nemožno hovoriť o ich genialite.
Zväčša ide o správnu kombináciu génov a veľmi dôležitý je fakt že matka počas tehotenstva je z rôznych príčin vystavená vyššej hladine testosterónu .

indiankaindi
30. sep 2011

@lienockaa Ďakujem, za info, len tam asi budú testovať až predškolákov fakt a naša je ešte malá. Ja ani neviem čo chcem, na jednej strane mám pocit, že je veľmi šikovná, na druhej by som chcela mať nejakú istotu, či je to fakt šikovnosť, alebo je nadaná. Hlavne kvôli tým jej občasným náladovým výbuchom, keď je nervózna, perfekcionistická a zúri, alebo plače a nervačí za hlúposti. Neviem niekedy ako k nej pristupovať, či autoritatívne, či vysvetľovaním, mám pocit, že ak by som vedela, či je alebo nie je nadaná, vedela by som sa lepšie zachovať v niektorých situáciách. Vedela by som, či sú niektoré jej prejavy čistý rozmar a snaha posúvať mantinely, alebo je to nadaním... fakt netuším.

rut
30. sep 2011

@crapula Nam vravela psychologicka, ze inteligencia je dedicna a rozvija sa, ked ma dieta dostatok stimulov.

lienockaa
1. okt 2011

@indiankaindi -neboj, pozoruj, rozmyslaj, rozhodnes sa..presne viem ako sa citis.. 😉 ja sa tiez neviem posunut v tomto, takmer sme uz isli, ako boli problemy so skolkou, chcela som papier pre ucitelky, aby mu davali nieco viac robit, aby sa nenudil a nerobil neplechu..ale zase som to odlozila, oni na to prisli same a maly sa ako-tak skludnil, teda aspon v skolke, doma je to nezbednik nadalej..pritom on ma kazdy den prekvapi niecim, co uz vie a ja ani neviem odkial.. 🙂
@crapula-nie, stari rodicia a ani my niesme nadani..teda niektore veci pozorujem, ze moze mat aj zdedene, napr. skore rozpravanie, vyborna pamat, perfekcionizmus, aj vcasne citanie, ale ja som citala az v 5 rokoch, nie tak skoro ako syn, manzel nebol vcasny citatel..ostatne veci su pre mna extrem, to urcite zdedene nema..a moznoze je to aj tou dobou, ze ma viac moznosti, viac podnetov, tak sa lepsie rozvija..neviem..

indiankaindi
2. okt 2011

@lienockaa Dik, takže nie som sama 😅 Niekedy som fakt zúfalá, ja som už od malička tvrdila, že ona rozmýšľa v úplne iných dimenziách, len väčšinou negatívne, resp. robí samé zlé veci. Ju ani dobré nenapadne. 😕 Niekedy mi až slzy vyhŕknu, už ma ústa bolia, čo ju v kuse upozorňujem, lebo ona je schopná vyliezť na okno a pozerať sa von. A neviem, či mám pritvrdiť, alebo to bude márne. A následne ma šokuje argumentami, že prečo to robí takými, že mi zastavuje rozum nad tým. Včera ma tiež šokla tým, že vie už takmer sama do 20 napočítať, len 1x sa pomýli, ale ide jej to. 😕 A to neviem, či sa v škôlke učili, alebo to počula od starších detí, lebo doma sa tým nezaoberáme. No veď uvidíme, fakt by som rada mala odpovede, nechcem niečo pokaziť benevolentnou alebo naopak prísnou výchovou, len niekedy mám pocit, že kým nezvýšim hlas, nepomáha. 😖

lienockaa
3. okt 2011

@matac -troska oprava..nitrianske cpppap sidli na j.vuruma..levicka a lomnicka sa zlucili a prestahovali prave na j.vuruma, takze adresy, co si sem dala link uz v nitre neplatia..o ostatnych mestach neviem..

matac
3. okt 2011

je tu vela odpovedi na nase otazky , mne tie clanky dost pomohli .
@indiankaindi viem o com hovoris , pri respektovani nas, aj babky nam pomohol bodovy system. a naozaj to funguje. vie to uz sama posudit, ak ma vela zlych bodov, nebude ziadna odmena a ani to co ona chce . ale musis jej vzdy povedat co bude ak ?........ aby to sama pochopila preco sa oplati posluchat. a postupne si zvykne a naozaj ta bude respektovat ,aj ked ma na vsetko svoje argumenty , jednoducho nemozes znamena nemozes, ale je potrebne vzdy vysvetlenie preco . a pomalicky to pojde , bude velmi sikovna a rozumna . chce to iba trpezlivost a udrzat pravidla . ja tiez obcas musim kricat aj ked viem ze to nepomoze . iba ja sa zase na chvilocku vykricim , ale ona nic , pouzije argument a vies mamina ved ...... krikom si naozaj nepomozeme . my sme boli prvy krat na testy ked mal 3r. a nie je to vobec potrebne deticky sa velmi menia, v tom co mala nad priemer ma teraz mierne nad hranicu priem. a nadpriemer ma uplne v inej oblasti. Drzim palce 😉 . mozno vam tie clanky pomozu . su tam ja testy na skolsku zrelost a monoho zaujimavych informacii

matac
3. okt 2011

@lienockaa ja so sem dala tie adresy kvoli linku su tam zaujimave clanky na ich strankach