Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hajanka
27. sep 2011

@indiankaindi moj nikdy velmi neinklinoval ku kresleniu, ak tak v maximalnej simplicity, rozumej zimna krajina alebo zimne prazdniny mali nakreslit a vymalovat v skole = 4 sive vlnovky akoze zasnezene kopce a snehuliak nakresleny sivou ceruzkou na bielom vykrese, to bolo vsetko.... 😀 jasne, ze ucitelkam sa to nepacilo. Nutili ho vyfarbovat sneh modrou farbickou 😨 😨 😕 😖 😖 😅 😀 lebo vsetky deti mali nadherne farebne vykresy.
jedine co rad kreslil (v tom veku okolo 3och rokov) boli (a su) rozne monstery a pokemoni, on ovela radsej zapisoval, prepisoval, opisoval....
A panacikovia. Najskor mali len hlavu, oci usta, nos, usi, vlasy, telo palicku a ruky a nohy palicky a prty na rukach a nohach..... neskor aj do takych detailov, ze aj s nechtami na prstoch 😀
co sa sleduje pri nastupe do skoly netusim, ale pri testovani od neho chceli postavu a strom.

hajanka
27. sep 2011

@indiankaindi aj dnes mal doma vystup 😒 dostali ulohu na doma (co sa nestava casto) spravit na vykres pozvanku do cirkusu, nakresli, vyfarbit, napisat oznam, popisat predstavenie, ake zvierata... atd...
to bolo "cirkusu" pri tom kresleni... 😖 tak jeho vykres vyzera asi tak (mam ho pred sebou) na 1/4 je nakreslene akoze sapito a k nemu vedie chodnik, na zvysku vykresu (A4) je oznam/pozvanka, popis predstavenia, zvierata, program, vstupne...........

usiko
28. sep 2011

@ella1
@kometa
@olivova
@lenka386
@zuzulap
@geegee
@wladka
@vinka
@alexandra
ahojte chcela som sa vas opytat, ci ste sa tym vasim dietkam od narodenia nejako specialne venovali, napriklad ste vela citali, skladali nieco, hrali sa s nimi, aby sa dietko dobre vyvijalo po psychickej a motorickej stranke, a nato ste zistili ze dietko je nadane. Alebo len tak normalne, ste ho nechali, nech sa hra a a to vase dietocko proste pochyti samo, co chce a pamata si.

Pytam sa preto, lebo sa obavam, ci nieco nezanedbavam, nasa mala je taka nejaka samostatna, nevyzaduje povacsine nasu pozornost sposobom ze treba ju nosit alebo hojdat alebo tak.....jasne ze ked sa na nu nepozerame tak zakrici na nas a podobne..., vyhra sa skoro stale sama. Necitam jej, lebo hned zoberie mi knizku alebo casopis a zacne obracat a 'listovat' v nej, takze bud sa to naucim naspamat alebo nemam sancu. a viem, ze by som jej mala citat. Vela jej rozpravam, ale aj tak mam pocit, ze jej nedavam to,co potrebuje. Bojim sa, ci ju tym neochudobnujem o podnety a tym spravny vyvin....dakujem🙂

filipal
28. sep 2011

@indiankaindi detska kresba sa rychlo vyvija (preto bud kludna, medzi 3 rocnym a tri a pol rocnym dietatom je velky skok), u dietata starsieho ako 3,5 rocneho sa z kresby postavy ludskeho tela da vypocitat skore mentalneho veku.
za kazdy znak sa pocita jeden bod. za kazde 4 body sa pocita jeden rok, k zakladnemu veku 3 roky.( napr. hlava, nohy, paze, trup....)

u nas je tento test v knihe: Otestujte svoje dieta, Miriam Stoppardova

filipal
28. sep 2011

@hajanka kresba tvojho syna bola velmi kreativna. ucitelky mali ocenit, ze ma schopnost sa vyjadrovat v skratke. 🙂

bebel
28. sep 2011

@indiankaindi Bruno v tom veku kreslil väčšinou výbuchy sopiek , prípadne podmorské míny.
Tiež farbne ujetý. Na postavy moc nebol.Až v 4 rokoch nádherne v škôlke namaľoval tatina vodovkami a tušom, ako v noci ide domov z roboty 😎 .
Hneď sme si ten obrázok vypýtali a dali zarámovať tatovi do roboty 😀
Keď mali kresliť maminu, tak to bol veeeeeeeeeľmi nevydarený pokus...vyzerala som skoro ako Eva z pixar rozprávky Wall E. 😝
Doma mal Bruno od malička zákaz akýchkoľvek kresliacich potrieb, lebo on od malička poza bučky inklinoval k bodypaintingu a graffiti 😉 (u svokry je dodnes pomaľovaná každá miestnosť niekde na stene za dverami, za sedačkou alebo na inom zašitom mieste)

atlaska
28. sep 2011

@usiko nemaj obavu, nas bol vkuse medzi legom, a je dodnes /ma 10/ citali sme mu iba pred spanim na dobru noc, co chcel vediet sa opytal, rozpravat zacal ked mal 2 roky a to vety bez slovies, tie az neskor zacal pridavat.
Vystacil si sam, aj teraz ak nieje kamarat na blizku vezme lego alebo zapne PC a nieco stavia, hrava vacsinou strategicke hyr - stavba domu, nemocnice, ZOO.....vela vystrihuje z papiera a zlepuje 3D modely. Kresli pekne od malicka a vlastne vkuse, od 6 rokov ma maniu pisania knih, komiksov,vytvara casopisy. Spotreba papiera je u nas enormne vysoka.
Mali sme aj amme doma nejake prac.zosity pre deti, po tych siahne ak sa mu chce a pracuje, v restikach an dovolenkach si vzdy vytiahol sanon zosity, noznice,lepidlo a vyfarboval,kreslil,pisal - ine decka lietali po restauracii a on sedel a cakal na jedlo. Co som ho ucila bolo poznanie hodin a poznat jednotlive pismenka, hraval len clovece a scrable ine ho nebalvilo.

alexandra
28. sep 2011

Synator absolutne nema umelecke sklony, max tak pekne spieva, ale kreslenie, malovanie a podobne prejavy su mu cudzie.. Dokaze ale napriklad aj hodinu, dve sediet s dedkom pri sachu, a to aj napriek svojej hyperaktivite.. Vcera ma zabil tym, ze ovlada scitavanie jednocifernych cislic, netusim kde sa to naucil, ale ani to nebudem riesit. Pre mna je dolezite ze je stastny a spokojny, a to vyzera, ze je 🙂
Citanie u nas funguje pred spanim, ale aj tak je to zbytocne, pretoze to uz obaja poznaju naspamat 😀

olivova
28. sep 2011

@usiko - ja som kupovala vacsinou casopis macko pusik - ten ma vela obrazkov 😀 Knizocky sme tiez citavali len z obrazkov....Ja som sa starsej venovala - no neviem, ci vela, popri nej som chodila este do skoly (cele 3 roky).
Len si pamatam, ze ju velmi zaujimali pismenka (mali sme magnetky na chladnicke, take penove)....A v 2-hej triede v skolke sa chcela velmi naucit citat, aby si mohla sama....tak sme sa tak nenapadne ucili citat....
Pri mojom uceni do skoly som jej tiez davala do ruky noznice, vela strihala, lepila, skladala puzzle, dala som jej dake listy pre predskolakov - kreslila ciarky, velmi vela vyfarbovala, nechala som ju malovat farbami - bordel ale milovala to...Toto dieta si myslim velmi rado robi, len mu treba podsunut cinnost, na ktoru ma naladu (napr. poznam deti, ktorym nedovolia robit preistotu nic - ziadne noznicky, nahodu sa postriha (treba pri nej sediet zo zaciatku a davat pozor), nedovolia navliekat goralky - nahodou by ich pojedlo (pri nom takisto treba zo zaciatku sediet, kym nepochopi, ze sa goralky nejedia) atd. tych situacii je vela - poznamenam, ze moja mama nedovolila malej nic robit, lebo co keby nahodou, a pozorujem to aj v okoli a je to velka skoda, to dieta ziska kraaaaaasnu motoriku). Dalej mala milion otazok : preco, preco, preco a na jednu vec sa dokazala pytat 1000x a 1000x som jej musela odpovedat rovnako (ona si to pamatala, len ma skusala urcite 😀) Napriklad suseda mi povedala, ze by ju uz trafilo, keby sa jej dieta pytalo stale dookola preco ...takze to su take - myslim VELMI dolezite detaily....
Tak u nas to fungovalo asi takto, nezamyslala som sa, ci robit to alebo ono spravne, co chcela, to som jej ukazala , nechala som ju vyskusat vsetko mozne....A ja som si myslela, ze je to normalne a vedia to vsetky deti, takze u nas nam dala odporucanie pani ucitelka v skolke a ja som rozmyslala, co je na nej vynimocne
😀 😀 😀

olivova
28. sep 2011

Este dodam, ze mam druhu a ta pri knihach neobsedi...ALE mame pokreslene vsetky steny 🙄 - to obcas neustriehnem, mame milion goralok ponavliekanych, takisto striha o dusu a jej vysvetlujem inym sposobom ako starsej...Ona potrebuje neustale behat, lietat, tak citat sa ucime zabehu (pozna uz vsetky male aj velke pismena, tak skusam, ci by ich dokazala trosicku aj spajat do slabik) - na obrazky v knizke tiez moc nie je, na to musi mat naozaj vysostne naladu... pocitat vie do 30 🙂 a obcas - ked sa jej chce - mi dokaze vypocitat, kolko cukrikov jej ostane z piatich 😅

hajanka
28. sep 2011

@usiko je strasne skoro aby si nad takymto niecim u svojej 11mes. dcerky rozmyslala, venuj sa jej normalne ako sa mamicky v tomto veku venuju detom, spievajte, citajte, vela na nu rozpravaj pri kazdej cinnosti ktoru robite, hrajte sa s roznymi hrackami, kockami, ukladanie jednej na druhu, rozne velkosti, rovne geom. tvary, farby, rozne stavebnice, skladacky, farbicky .... proste venuj sa jej, to je to, co teraz potrebuje. Nic extra nie je potrebne. Aj ked mas pocit, ze niekedy nevmina, ona ta pocuva, aj ked sa aktivne nezapaja.

hajanka
28. sep 2011

@olivova myslim, ze @usiko hovorila o svojej 11mes. dcerke, taketo aktivity ktore popisujes (casopisy, magnetky, noznice, lepidlo, goralky, ...) nie su pre urcenene pre dieta v takom veku

geegee
28. sep 2011

@usiko nijako specialne som sa synovi nevenovala. Ked nieco vyplynulo zo situacie, tak som mu o tom porozpravala a dlho som si myslela, ze ma jednoducho len vynikajucu pamat...a dufala, ze nie je nadpriemerne inteligentny 😀 V 5 rokoch vsak urobil testzy na urovni skoro 8 rocneho dietata, takze odvtedy to mam cierne na bielom. Ale aj tak sa mu nevenujem nijako specialne. Vela sa rozpravame, citame rozpravkove knizky a napriklad aj vcera sme sa do Matka a KUbka dopracovali k mozgovym hemisferam a mozgovomiechovemu moku 😀 A pocuva to aj mladsi syn, 3 rocny a aj ked si nepamata presne nazvy, ale od vcera vie, ze mozog v hlave plava 😀

Jedine, co som extra so synom cvicila, bola jemna motorika a uchop ceruzky. Inak fakt nic.

lienockaa
28. sep 2011

@indiankaindi-nas syncek kresli auta, aj v skolke iba auta chce kreslit..ale co si pamatam, tak auto prvyraz nakreslil sam ako 2 rocny..mam to aj odfotene, tie vykresy, lebo to bolo fakt pekne auto, s kolesami, karoseriou..postupne zacal pridavat dalsie veci k tomu, teraz kresli vsetko, aj svetla, vyfuk, okna, sofera..ale dom nekreslil nikdy..ani stromy..nakresli postavu, ak ho o to poziadam a prave sa mu chce mi vyhoviet..postava ma kompletnu tvar, ma ruky, nohy a niekedy nema brucho, niekedy nema krk..ale ked mal tri roky, ta tvar bola taka este vselijaka..ono sa to vyvija, nemaj strach..teraz ma 3,5 roka..
zato aj vyfarbovanie sa velmi velmi zlepsilo za posledny polrok, fakt, akurat ze nemoze ani jednou ciarkou prejst za okraj, lebo sa velmi zlosti..a aj v skolke ked nieco vystrihuju a jemu sa to nepodari, tak to ani nedokonci, ma nervy, ze sa mu nedari.. 😝

@usiko-nie nevenovala..standardne..rozpravala som sa s nim, citala, spievali sme, mal velky zaujem o knihy a na vsetko sa pytal..vyhrat sa sam ale velmi nedokazal, aspon nie v takom veku okolo 11 mesiacov, to urcite nie..nemali sme dokonca ani ziadnu hracku s abecedou, kde by som ho akoze ucila pismena..prvyraz som si vsimla, ze je sikulko az okolo 2 rokov, pred spanim som mu citala rozpravky, kratsie, cca na jednu A4 textu a on sa ich naucil naspamat..proste sa jedneho dna postavil do kuta a spustil celu rozpravku sam od seba spamati..skoro nam oci vypadli.. 😀 pismena som ho neucila vobec..pytal sa sam, ja som len odpovedala..ziadne cielene ucenie..mal 2 roky vtedy a cele sa to naucil fakt behom troch tyzdnov..teraz uz pismena spaja a cita slova..nevie este plynule, ze by cital cely text..tiez sa naucil sam..
teraz mam druhu dcerku, bude mat 11 mesiacov a to je uplne o inom..ta sa vyhra aj sama chvilu..je velmi pohybovo sikovna, aj jemnu motoriku ma super, ale knihy nechce ani vidiet, radsej aby som jej nieco nazivo ukazovala a pomenovavala, ona si vsetko musi chytit, ohmatat, ma rada vkladacky a zvukove hracky..aj trosku menej rozprava v porovnani so synom v jej veku..nemam pocit, ze sa da nieco venovanim sa zmenit, urychlit vyvoj, alebo tak..kazde dieta je ine..proste sa treba prisposobit aj tomu, co to dieta vlastne chce..ked je pohybliva, ku kniham ju nepriviazem..mozem akurat za pochodu rozpravat, spievat.. 😉tak sa nejako netrap, mozno uz coskoro pride ten cas, kedy zacne byt zvedava a bude sa pytat, prestane ju bavit hrat sa sama.. 😉

syslica
28. sep 2011

@geegee Úplný súhlas, každým písmenkom opisuješ situáciu u nás doma 😉 , máme aj približne rovnako starých synov ... včera sme sa od kýchajúceho slona v Osmijankovi dopracovali k zápalu stredného ucha a to tak, že si ešte v noci vytiahol Ľudské telo, aby sa uistil, kde to stredné ucho vlastne je 😀 Mladší tiež nasáva vedomosti odušu ... no a o nácviku správneho úchopu a grafomotorike mám tu na Koníku vlastnú založenú tému 😉 .
@usiko Ako píše Hajanka, venuj sa dcérke normálne. Rozhodne nič nezanedbávaš, nemaj obavy, ona ťa vníma aj keď práve nejaví chuť sa hrať a registruje všetko naokolo. Malé deti sú geniálne prijímače informácií - robia to aj mimovoľne akoby z vesmíru a všetko si do pamäte ukladajú. 😉
@bebel Dík za link o vzdelávaní i ten Dočkalov - zas som sa dozvedela čosi nového.

syslica
28. sep 2011

@indiankaindi
Citát a preklad z "Mezi námi pastelkami", J. Bednářová: "Okolo 3. roku veku sa v kresbe dieťaťa začínajú vyskytovať zámerne vedené rovné čiary, čiara sa začína uzavierať do kruhu. Objavujú sa prvé postavy - hlavonožci. Tieto postavy ešte nie sú prepracované, chýbajú im podstatné časti tela. Väčšinou je to len kruh predstavujúci hlavu a z hlavy vychádzajúce čiary naznačujúce končatiny. V 4. roku veku má väčšinou postava nakreslené oči a ústa. Ďalej sa v spontánnej kresbe nachádzajú slniečka, ktorých lúče bývajú vedené len jedným smerom, jednoduché stromy naznačené niekoľkými čiarami. Môžu sa objavovať oblúky. Oblúk často zastupuje lomené čiary, takže okolo 4. roku sú strechy domčekov zaguľatené takisto ako celá stavba. Ostrý roh je skôr náhodný a často býva len jeden - v mieste začiatku a konca pokusu o štvorec."

Ondrík presne takto "oblúkovito" kreslí domček, postavu som ešte nevidela, ale takmer dokonalý bol pavúk, ktorého kresbu daroval sesternici k narodeninám. Mal hlavu a telo, nejaké nohy, tuším trafil aj správny počet a na moje počudovanie aj správne hryzadlá 😝 . Toto syslík z literatúry nemal, o chelicerách u pavúkov sme sa ešte nebavili, musel to odpozorovať od križiakov a im podobných súkmeňovcov, ktorých tu ale máme fakt všade. (no a výkres doplnil srdiečkami 😝 ).

olivova
28. sep 2011

@hajanka - no, tak vek mi usiel , nepozerala som, ake stare ma dieta. V tom pripade @usiko - nie, nijak som to neriesila...asi ako @geegee ...

vinka
28. sep 2011

@usiko presne tak samo sa takto vyvíjalo.Ja som nič špeciálne nerobila.Malý ma sám viedol k tomu,že chce sa venovať číslam a tak.Písmenkám.A dcéra robí to isté.Už vie do 20 počítať pozná celu abecedu a to ma 4 roky.Chce pracovať a podobne.

rut
28. sep 2011

Poprosím Vás o referencie na psychologičku Dibarborovú (staršie som už čítala) a psychológa Vladimíra Dočkala. Máte s vašimi deťmi výchovné problémy? Mám na mysli tvrdohlavosť (neposlúchajú príkazy a zákazy, neuznávajú autoritu trebárs učiteľky v škôlke), majú problémy komunikovať v deťmi a sú agresívne k iným spolužiakom v škôlke?

bebel
28. sep 2011

@rut skús inú psychologičku/psychológa v ktoromkoľvek CPPP, mne Dibarborová nesedí s tými jej horskopovými radami. To, čo si vymenovala nás netrápi, mali sme v minulosti iné problémy.
U nás momentálne najväčším problémom je jedlo a potom okrajovo súrodenecká žiarlivosť a nočné pomočovanie, ktoré stále nedokážeme 100% eliminovať.
Inak sa mi zdá celkom pohoďák v poslednej dobe a v porovnaní s jeho spolužiakmi - úplne zlatíčko.

indiankaindi
29. sep 2011

@hajanka @filipal @bebel @lienockaa @syslica Ďakujem, trochu ste ma upokojili. Bála som sa, že je bambula v tomto pozadu. Strašne rada čarbe, ale kreslením sa to nazvať nedá. To už radšej bude písať, teda snažiť sa niečo napísať, ale kresliť nie.
@bebel krásny obrázok 🙂 Malý je šikula, celkom mu to stým tušom ide, ako tak pozerám 🙂
@syslica podľa tohto, čo si napísala je malá zrejme dokonca trošku popredu aj v tom kreslení 😅 Nakreslí už hlavu so všetkým, najnovšie aj s vlasmi, ale zvyšok tela nie. Zato rovné čiary, kruh, oblúčiky jej idú výborne. Dokonca už aj náznak štvorca sa objavil, tak uvidíme. Možno ju to chytí v škôlke 🙂

syslica
29. sep 2011

@rut My pracujeme so skvelou pani psychologičkou Adrianou Hrončovou (CPPP BA IV.) a problémy, ktoré spomínaš, v podstate nepoznáme. Jergušík síce občas spochybňuje rodičovskú autoritu, ale všetko je o komunikácii. Direktívne vyžadovanie splnenia príkazu a bigotné trvanie na našej dospeláckej pravde sme nahradili dialógom a priznaním si občasných chýb - hrany sa o dosť obrúsili, koexistujeme v pohode 🙂 . Učiteľky v škôlke ho zbožňovali, teraz v škole tiež... nemá problém komunikovať s hocikým, od bábätka až po bezdomovca.. nie je agresívny, skôr pacifista (občas sa však pochytia s mladším). My máme skôr problém s jeho precitlivelosťou, nedostatkom sebavedomia kombinovaným s perfekcionizmom a všeobecne s takou nezrelou ešte detskou osobnosťou, ktorá má občas neadekvátne reakcie - už som tu v téme o nich popísala dosť 😉 .
@indiankaindi Aj ja som si to o Bambuľke myslela, keď som prepisovala ten text 🙂 .

bets
29. sep 2011

@syslica chodievate konzultovat so psychologickou?
my sme boli len u skolskej, ked robila testy koli prijatiu. mam precitane knihy o nadanych detoch, ale aj tak mam pocit, ze si neviem rady... syn sa z prazdnin vratil velmi drzy. vcera ma uplne prekvapil, ze sa rozplakal, lebo mu nesla zaviazat snurka do topanok a pritom sa za ten plac hanbil pred dievcatami na chodbe. nejak nim lomcuju rozne nalady a vacsinou je odmietavy, nevrly, nic sa mu nepaci. neviem, ci uz nahodou nevstupuje do predcasnej puberty.
asi by som mala za nejakou psychologickou zajst, nechcem ist vsak za skolskou.

@rut Dibarborova zo skusenosti inych mamiciek robievala nabor pre cenadu a ze vraj nadhodnocovala vysledky a vsetkych posielala do cenady. neviem, ja som u nej nikdy nebola. neviem, ci este robi testy pre cenadu, mam pocit ze uz nie.

syslica
29. sep 2011

@bets Nie celkom, bol u nej na diagnostických sedeniach a prišla sa naňho vraj pozrieť aj do školy. Ale jej prístup sa mi veľmi pozdával... nestraš s tou predčasnou pubertou, pretože môj syn je presne takýto náladový a to má ešte len 6 a štvrť 😉 ... ale zas on je podľa posudku "detská nevyzretá osobnosť" a také výkyvy nálad sú pre nich (zrejme mala na mysli deti, kde vysoké nadanie je v protiklade s emocionálnou zložkou osobnosti) normálne.
Hovorili sme spolu o tomto probléme len zbežne, ak sa však Jergušík do ďalšieho sedenia v júni 2012 neznormalizuje, začnem to asi tiež riešiť.

bets
29. sep 2011

@syslica vsak nad tym rozmyslam, ci zase spravil intelektovo skok a emocionalny vyvin znacne zaostava. zatial som si vsak nevsimla, ze by sa intelektovo nejak vyrazne posunul.
manzel si zase mysli, ze ci sa nehlada. lebo veci o ktore mal zaujem zanechava za sebou a nejak si nevie este najst nove zaujmy. asi ho musime nejako posunut, aby nebol nervozny z toho, ze nevie co zo sebou. musim si najst cas a nakupit knizky z oblasti, ktore nemame, nech si zase najde nieco, co ho bude uspokojovat. skola ho sice bavi, ale asi dostatocne neuspokojuje. teraz beru (navyse oproti beznym osnovam) staroveke civilizacie a to on uz ma za sebou, cize len cerpa z toho, co ma nacitane a nejak ho to nemotivuje viac sa zaujimat.

aj dcera dnes vyhlasila, ze neznasa prirodovedu. dovod je, ze beru rocne obdobia a ju to nebavi, ze uz to davno vie.

syslica
29. sep 2011

@bets Asi na to ideš správne ... len ja si netrúfam ti radiť, skôr možno prídem čerpať rozumy. 😅

geegee
29. sep 2011

@bets ja si myslim, ze nadane deti niekde maju pridane a niekde maju normal a mozno sa nam ten normal zda akoze zaostavaju. Alebo ak aj su realne precitlivele /aj moj syn je placko/ , tak si myslim, ze je to OK...ved nemozu byt uzasne vo vsetkom 😉 Nezazila som nejake striedanie nalad, syn je vcelku v pohode a jediny vykyv je kedy ma dostane do vyvrtky je jeho plac - ked mu mensi bacne, hoci aj slabo, strasne zacne hysacit. Ja sa snazim syna viest k sportu - 2 hodiny denne travi na bicykli vonku s chlapcami, 2x do tyzdna chodi do suboru. Bola by som rada, ak by z neho bola vsestranne rozvinuta osobnost, nielen knihomol a mudrlant 🙂 A on je uzasne kludny, ked sa takto vybesnie 😀

@rut u nadanych deti je prirodzene, ze neposluchaju prikazy. Odporuca sa s nimi vest dialog, mali by u nich fungovat odovodnenia, argumentacia. Agresivitu by som mozno prisudzovala problemu so samym sebou - ak ma pocit, ze nema kamarata v skolke, alebo ze ho neakceptuju, spracuva tieto pocity po svojom - agresivne. Nadane deti, tak ako aj deti v norme, su kazde ine - dokonca aj medzi nadanymi dievcatami a chlapcami su rozdiely. Nadani chalani maju dokonca castejsie problemy s autoritami, ako dievcata, ktore sa viac dokazu prisposobit davu. A casto je chyba na strane bezneho /rozumej: v oblasti nadanych deti nerozhladeneho/ ucitela - prejav nadania niekedy beru ako neposlusnot, nenechaju detom priestor na dialog, nepodporuju zvedavost a tvorivost deti...

bebel
29. sep 2011

@bets To je omyl. Dibarborová si sadla ľudsky s babami (vzájomne sympatizujú) , ktoré CENADu založili, preto, keď sa pustili do otvorenia CENTRA NADANIA (popoludňajšie aktivity, najmä ako podpora a poradenstvo pre rodičov a detí komunity s Aspergerovým syndrómom) odporúčala ich zariadenie. Nie však školu. Ona nemôže robiť testy vôbec pre akékoľvek školské zariadenie. Všetky deti, ktoré sú prijaté aj v CENADe od 1. ročníka museli prejsť testom v CPPP, lebo len tam dostali oficiálnu pečiatku a odporúčanie.
Momentálne má CENADA vlastnú školskú psychologičku a súkromné CPPP s pečiatkami 😉 .

rut
29. sep 2011

@syslica On mna doma poslucha (ma 4 roky), ale v skolke nie. Nastupil teraz v septembri. Ked sme s nim chodievali na ihriska, do detskych kutikov, Bibiany a pod., tak krasne nadvazoval kontakty, ziadne konflikty. Na ihriskach bol zvyknuty, ze ked si chcel pozicat hracku, tak pozdravil, predstavil sa (to som odpozorovala od deti, ked bol on este malinky, ze to tak robia, preto som ho tak ucila) a ponukol svoju hracku, ci sa s nim chce to dieta hrat, pripadne si vymenit hracku. Teraz ked nastupil do skolky, tak ucitelky sa na neho stazuju, ze berie detom hracky a bije ich a za podla nich nevie nadvazovat kontakty. On mi tvrdi, ze aj v skolke to skusal, ze si vzal auticko a ponukal ho Adamkovi, ale ten ho nechcel, iba plakal za mamickou. Neviem, ci je problem, ze bol zvyknuty na jeden model a teraz nevie co robit, ked jeho metoda nadvazovania kontaktov nefunguje... Chodi do statnej skolky, s detmi, medzi ktorymi je druhy najstarsi, lebo su v trieda podla datumu narodenia. Skolka nesuhlasila s preradenim do inej triedy, lebo podla nich som ho to "nabiflila". Vynika najma v matematike, logike a ma slovnu zasobu 8-rocneho dietata... Ja som sa objednala k Doc. Dočkalovi, ale vidim, že som sa mala do CPPP.

syslica
29. sep 2011

@rut Rut, skús toto, ako si to napísala sem, povedať aj synovej učiteľke a popros ju, nech si ho viac všíma, prípadne nech zakročí. Všetko, čo si synčeka naučila, je správne. On za to nemôže, že Adamka práve nič okrem zmiznutej mamičky nezaujímalo a možno aj tvojmu nová situácia po nástupe do škôlky dáva zabrať. To sú zlé podmienky pre "priateľské" spolužitie. A pohovor so synom, že biť sa a brať hračky tiež nie je ok. Verím, že postupne, ako si všetky deti zvyknú, aj tieto počiatočné konflikty pominú a každé bude mať svoje miesto v kolektíve.