Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bodka70
29. nov 2011

@bets , no tak doteraz som bola presvedčená, že výška detí súvisí s genetickými danosťami (akí vysokí sú rodičia), ešte tak s nejakými chorobami a len v mizivom percente so zanedbávaním popr. slabou stravou.

aký to môže mať súvis s inteligenciou či nadaním, netuším 😝 . Pani Labaničová sa zrejme pľaskla po bruchu a hneď prišla na "objav" storočia. Ešte si tak môže urobiť "výskum" zo "svojej vzorky" nadaných detí, koľké majú modré a koľké hnedé oči a urobiť štatistiku, ako vyzerá štandardné nadané dieťa. 🤐

bets
29. nov 2011

@bodka70 a nebola by to zabava vediet ako vyzera priemerne nadane dieta? 🙂 🙂 🙂
isli by sme po ulici a hned by sme vedeli zaradit podla farby oci, vysky, vlasov, ze ake ma dieta IQ... 🙂 🙂 🙂 ani psychologov by sme nepotrebovali 🙂

terrs
29. nov 2011

@bets len nadpriemer? lebo ja som chodila na VIN/MND či ako sa to volá ponovom školu a mali sme tam kopu riadne nízkych ľudí 😀

bebel
29. nov 2011

@bets
@bodka70
@terrs
dobré sprostosti produkuje tá žena 😀 😀 😀 😀 😅 😝 😝 😝 😝 , začína sa to podobať ideológii "Übermensch" zneužitej nacistickou propagandou o árijskej čistej nadrase.

Brunčo je na svoj vek pomerne nízky alebo veľmi priemerný, i keď my obaja sme vyšší ako bežný populačný priemer.

bets
29. nov 2011

@bebel to som len asi doviedla do extremu 🙂 myslim, ze tam mala len vysku z fyzickych znakov.

ale napr. to, ze ma vacsie percento deti z uplnych rodin mi dava celkom logiku. vidim to aspon doma. syn ma zaujem o rozne oblasti a nie vo vsetkom sa viem s nim rozpravat. napr. raz ma mucil s futbalistami a nevedela som odpovedat na otazky a bol urazeny a vtedy s nim neviem nepohnut a nestaci, pockaj pride tatko a povie ti...

bebel
29. nov 2011

@bets to poznám... ja musím ihneď hľadať info na nete, lebo inak ma odbije s tým, že však aj tak ja sa len starám o Bibi a nič nerobím ani nič neviem. To tatino je najmúdrejší na svete 😀

bets
29. nov 2011

@bebel aj ja som si vypocula od syna, ze je mudrejsi ako ja. 🙂 musela som s nim hodit dlhu rec, ze nie je v kapacite cloveka, aby vsetko vedel. dokonca som pouzila Sokratov vyrok, viem, ze nic neviem.

lili_mia
29. nov 2011

@bets
@bodka70
@bebel hehe ja mám modré oči a som krpatá, 157cm a moje IQ, hm matika okolo 90, ale vnímanie priestoru mám vraj cez 135 .. ľahko si zapamätám rozmiestnenie v bordelu v izbe a zreprodukujem ho aj o dva týždne, ked niekto nevie niečo nájsť .. frajer bol zo mňa zúfalý :P

bets
29. nov 2011

@lili_mia 🙂
v bordeli sa aj ja najlepsie z rodiny vyznam. ked sa nieco hlada, tak som najuspesnejsi hladac. 🙂
ale zabludila by som aj v znamom meste.

bodka70
29. nov 2011

@lili_mia , ja mám ešte o 1 cm menej a tiež modro-sivé oči 😝 😀 . A "krpaté" su aj moje deti, o mojom či ich IQ sa nebudem vyjadrovať (ďakujem za opýtanie, nesťažujem sa 😀 😀 😀), no podľa tohto kritéria p. Labaničovej sme kdesi na hranici mentálnej retardácie. 😝.

Akože jasné, trochu to preháňam, len akosi nechápem relevantnosť takýchto informácií v odborných publikáciách. Je to k niečomu dobré takáto informácia? K ničomu. Pomôže to rodičom zorientovať sa? Nie. (poďme hromadne premeriavať deti??!! 😝 ).

syslica
29. nov 2011

😀 😀 Ste mi pripomenuli, že musím odmerať a odvážiť syslíky, keď sa vrátia zo školy 😀 . No a ak ešte niekto neodhalil zámer pani Laznibatovej: predsa pseudovýskum, tabuľky a grafy na každý parameter - summa summarum, keď sa to zhrnie - veď to je strašná spústa publikačnej činnosti!, čo sa vo vedeckých kruhoch u nás cení asi najviac 😅 .@bodka70
Ale inak @bebel - s tým Uebermenschom to napadlo aj mne 😝 u nás by to aj sedelo: pozitívne diagnostikovaný Jergušík je blondiačik s blankytnými očkami, vysoký, štíhly... Ondrík je tmavovlasý, tmavooký po dedovi a aj povahovo či intelektuálne o dosť odlišný od brata 🙂 😉

filipal
29. nov 2011

@bets urcite to bolo, ze nadane deti su vyssie? mne sa zda, ze sa uvadza - nizsie.....
aj ked je tento udaj irelevantny....
ja mam bohate skusenosti s touto pani.....

lienockaa
29. nov 2011

@syslica -aj ja mam takeho menscha..🙂 ondrik je vysoky-aakoze podla mna genetika hra hlavnu ulohu, ma byt po kom a vysoka je aj dcerka..ale je svetlovlasy a modrooky.. 😀 dcerka je tmavovlasa a hnedooka..ale intelektualne rozdiely asi budu tiez, podla mojich doterajsich pozorovani.. 😉

@terrs@bets-mne nechutili v tehotenstve ryby, vsade sa pisalo ako su strasne zdrave a dobry vplyv na iq dietatka a co ja viem co..ja som za cele tehotenstvo nezjedla jedinu rybu, smrdeli mi..

lienockaa
29. nov 2011

ako zvladali deti skolkarske basnicky, ked este boli skolkari?..akoze bleskovo sa ju naucil, to hej, trvalo mu to asi od 12:47 do 12:50, presne som to stopla..ale musi vsetko analyzovat..kazde slovo..preco leti den za dnom. ze ved predsa mikulas nenosi darceky rovno do ciziem, ale najprv ma vrece previazane stuzkou a to rozviaze, vyberie darceky a az potom moze dat do ciziem..a preco je mikulas stary, ci by mohol byt aj mlady..nakoniec sa rozplace, ze chce, aby mikulas bol mlady..moje nervyyy.. 😀 😀

bets
30. nov 2011

@filipal myslim, ze to bolo tak... preto som si to zapamatala, lebo riesim s dcerou, ze jej vadi, ze je vysoka. strasne skoro si zacala uvedomovat, ze vycnieva vyskou. bola som prekvapena, ze uz v skolke to neustale riesila, vacsinou si deti uvedomuju odlisnosti az pred nastupom puberty.
preto sme viac vnimavi na vysku....

@lienockaa co sa tyka basniciek. syn sa tvaril, ze si zo skolky nic nepamata. jeho to asi moc nebavilo. dcera zase vela recitovala, spievala aj dlhe texty. citala knihy a ked sa jej nieco pacilo, tak dokazala odrapkat aj celu stranu z troch patracov spamati. ale pri mojom subjektivnom hodnoteni, syn jednoznacne patri do skoly pre nadane deti, o dcere som si nie az tak ista, ale zatial zvlada v pohode. ona ma horsiu logiku a malo zaujmov, pricom dokaze drzat krok s detmi vdaka dobrej pamati.

filipal
30. nov 2011

@bets my sme zase mali.... 😅
ale ja vam to doprajem! 😵

bodka70
30. nov 2011

@bets , ja to mám s deťmi podobne, staršia dcérka, ktorá vykazuje určité znaky nadanosti, nikdy nemala nejakú prvotriednu mechanickú pamäť, väčšinou čo si pamätala, muselo mať nejakú logiku. Mladšia dcérka je veľmi bystrá, ale nie je ten študijný či priveľmi zvedavý typ, ale pamäť má výbornú.
Ono ťažko niekedy posúdiť zo samotných vedomostí a zručností dieťaťa, či je "len" bystré alebo nadané, myslím že najväčšia odlišnosť je práve v schopnosti prísť na veci sám, tvorivým a originálnym spôsobom a vo veľkej zvedavosti a túžbe po nových veciach.
Napr. staršia dcérka ako malá vedela skoro čítať, ale matematicky bola pozadu (nie oproti vrstovníkom ale oproti ostatným svojim schopnostiam). Ako 5 ročná vedela narátať len zhruba do 10-20 čísel, ale na druhej strane už chápala princíp rímskych číslic a logických hádaniek. Prvé 2 roky v škole jej trošku robilo to učenie mechanického sčítavania a odčítania a násobilka. Ale teraz čo je staršia, čoraz viac vidno, že má perfektné logicko-matematické predstavy, teraz počíta príklady na matematickú olympiádu a zdajú sa jej strašne ľahké.
A mladšia dcérka je presný opak, už ako 2 ročná vedela odrapkať čísla do 20, napočítala hocikedy akýkoľvek počet predmetov na obrázku, veľmi rýchlo sa naučila počítať nad 100, pred školou pochopila násobenie.
A teraz v škole vidno, že ona má skôr to rýchle mechanické chápanie matematiky - 5 minútovky, počítanie na čas - to jej nerobí problém, v tom exceluje. Ale akonáhle prídu nejaké slovné úlohy, matematické "chytáčiky", už ju musím navigovať, trošku jej pomôcť. Síce to pochopí rýchlo, ale nie sama od seba ako staršia.

filipal
30. nov 2011

@bodka70 ale v IQ testoch sa boduje prave aj kratkodoba pamät...cize pridava k vysledku

a syn mal matiku pomaly na trojku pri svojom strasne vysokom IQ

chcem tym povedat, ze ludia su rozni a taketo postrehy vobec nemusia znamenat skutocnu vysku IQ, mozno by si bola prekvapena, keby si dala dievcata otestovat, kolegyna, velmi skusena v oblasti prace s nadanymi detmi to nerozoznala na vlastnej dcerke. pokladala ju za priemernu az problemovu, oproti synovi. vysledky potvrdili opak.

syslica
30. nov 2011

@lienockaa Najprv všetko najlepšie Ondríkom a Andrejom k meninám 😉
Syseľ sa básničky učil akosi podvedome... vypočul si a vedel... ale zato si pamätám, že veľmi podrobne v tom veku analyzoval pesničky od Vidieku.. a pri vysvetľovaní ako môže "vidieť letieť bažanta moje srdce opantať" som sa veru poriadne zapotila. Boli tam aj iné skvosty... ale toto konkrétne mi utkvelo v pamäti, pretože u nás na dedine nie sú bažanty nič zvláštne... tak mi hovorí: bažant, no a čo?!... a po chvíli rozmýšľania... ale ty si biologička, ty to možno vnímaš ináč (doslovný citát 😝 ).

bodka70
30. nov 2011

@filipal , neviem to posúdiť, na testoch sme neboli (veď vieš 😉 ), ale Soňa má pamäť výbornú, napríklad ak sa niečo učí z vlastivedy či z matiky, väčšinou si to pamätá na prvé prečítanie. Ale už keď sa má naspamäť nadrviť napr. nejaký text na recitačnú súťaž, tiež jej to ide dobre, ale nie až tak ľahko, ako Kajke.

bodka70
30. nov 2011

@filipal , no možné to je, že by som bola prekvapená 😉 . Ja Kajku oproti Soničke nepodceňujem, len vnímam ich rozlišný spôsob myslenia 😉 . Napokon, bez ohľadu na to, čo by testy ukázali, na mojom vzťahu k nim by to nič nezmenilo 😉 .

filipal
30. nov 2011

@bodka70 ja viem, vsak je to aj chore, takto deti premeriavat...ja som to napisala, lebo mi nedalo podrypnut.... 😅
ale fakt som chcela napisat, ze niektore veci sa nadhodnocuju a ine podhodnocuju...aj rodicia maju sklony porovnavat surodencov a nie vzdy spravodlivo.
nema sa to robit, aj ked sa tomu asi neda vyhnut (nemali by sme to davat najavo)
pamat je vyborna vec (ktoru ja nemam) a zide sa napriklad pri studiu jazykov, historie... ja mam zase kreativitu, tak sa usadim niekde inde...

filipal
30. nov 2011

@bodka70 no, uz si ma aj predbehla! naco ja pisem???? ☹ ☹ ☹ ☹ 😅

bodka70
30. nov 2011

@filipal , áno v tomto sa zhodneme, napokon tieto veci hovorím tu na fóre, určite to neriešim s deťmi, či pred deťmi.
Napokon porovnávanie ako také choré nie je, či chceme či nie, všimneme si na deťoch rozdiely, choré je, ak toto porovnávanie vedie k určitému hodnoteniu "kvality" dieťaťa.

syslica
30. nov 2011

@bodka70 @filipal
Súhlasím úplne, najmä s tým odstavcom o rozpoznávaní nadania... s tým mám aj ja problém. Mne sa totiž Jergušík vidí byť nadaný, teraz, keď už mám toho toľko naštudovaného 😅 a hlavne preto, že vidím jeho reakcie a myšlienkové pochody doma, no ani zďaleka nie je taký "exot" ak napríklad deti, o ktorých píše Laznibatová vo svojich kazuistikách a špeciálna pedagogička (či výchovná poradkyňa) sa o ňom vyjadrila, že "nadané deti sa prejavujú ináč". Trochu ma to zarazilo, ale rozhodla som sa neriešiť. Nech je, aký je, je to náš skvelý syslík!
(Akurát som z neho občas na prášky. 😅 )

filipal
30. nov 2011

@syslica ani ta vychovna poradkyna nemoze nic vediet bez otestovania. je to len jej nazor. niektore vysoko nadane deti sa prejavuju uplne bezproblemovo. su skromne, tiche....cize nezapadaju do kniznej schemy.
viem, ako vznikala spominana knizka, tak informacie v nej by som brala s rezervou....

bodka70
30. nov 2011

@syslica , áno, ja Labaničovú radšej nečítam, radšej si zdvihnem tlak pomocou kávy 😀 😀 😀 .

Naša Sonička tiež nie je exot, je veľmi sociálne prispôsobivá, nikdy nemala problém vychádzať s deťmi či s dospelými, nemá problém s autoritami. Chodí do bežnej školy a je tam spokojná. Teraz síce veľmi túži ísť na 8-ročné gymnázium, boli sme sa pozrieť na deň otvorených dverí a bola nadšená, hlavne s chemického labolatória 🙂. No uvidím, ja som ešte na pochybách, v máji budú prijímačky, ja jej dovolím na ne ísť, keď tak veľmi chce a uvidíme podľa výsledkov. Nechcem, aby sa dopredu niečo učila, žiadne doučovanie, aby som mala reálnu predstavu o tom, ako by to zvládala.

hajanka
30. nov 2011

@lili_mia
@bodka70 tiez som krpata a mam zase zeleno-sive oci 🙂 a drobec je prave naopak vysoky na svoj, vzdy bol.

@lienockaa moj sa basnicku nema (nikdy nemal) problem naucit, ale napriek tomu ich nema rad, recitovanie o zajacikoch a vtacikoch... a pod mu pride hrozne otravne a nudne. Podobne ako bodka pise, neuci sa to mechanicky alebo sposobom naspamat a bez vyznamu, on si to najskor potrebuje rozobrat-rozanalyzovat do nejakeho pribehu a tak si to zapamata, ale potom to uz nezabudne ani keby co bolo..

syslica
30. nov 2011

@filipal Výchovná poradkyňa má v ruke správu z CPPPaP, napriek tomu to tvrdí 😒, zrejme na základe pozorovania na hodine. Ja ozaj nemôžem za to, že Jergušíkovi stačí, že on vie, že niečo vie, že sa nehlási odušu.. najmä odkedy mi povedal "načo sa budem hlásiť, aj tak ma nikdy nevyvolá", pretože učiteľka vyvoláva zásadne tie neposednejšie deti (však sme to riešili s @bertica_h - ale nedoriešili, lebo uprostred príspevku skapal kôň...) a že zapadol medzi rovesníkov, som celkom rada, lebo doma je schopný sa aj na 3 hodiny zavrieť do izby a vymýšľať nejakú spoločenskú hru 😅 .

bebel
30. nov 2011

Brunčo tiež nemá rád masové recitovanie básničiek, on si ich mení, tak aby mu boli vtipné....do rýmov si dopĺňa iné slová, aby mu vzniklo niečo smiešne, prípadne fekalistické 😎 😝 😅
A tiež strašne do podrobna analyzuje.... s metaforami máme trošku problém, považuje ich väčšinou za nezmysly 😀
btw v škole sme boli na 1/4 ročnej konzultácii s triednou učiteľkou a teším sa, lebo ho chválila, že šlape jak hodinky, síce sa ku všetkému musí vyjadriť a na všetko má xy argumentov,ale nakoniec maká jak šróbik.
Aj v rámci tejto triedy patrí k najprogresívnejším v SJ, AJ, aj v matematike a relatívne bezproblémovým deťom, má len rečí ako koza bobkov a strháva ostatných na blbiny, proste stíha všetko. Jediným problémom je to jedlo, uzurpuje si vraj dokonca medzi kamošmi, ak vyfasujú na desiatu jogurt, aby si ho išli zjesť k inému stolu, lebo mu smrdí. A na obede sa porcie väčšinou ani nedotkne.