Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

strociatka
9. sep 2010

baby uprimne, vedeli vase deticky vo veku 2 roky a 9mesiacov sa v skolke samostatne kompletne najest, cele prezliect? Lebo za toto buzeruju iba mna, nikoho ineho tam takto nesundavaju a este som tam nevidela dieta, ktore to vie a robi samo.

dai
9. sep 2010

strociatko, moja vedela ale ona je zatazena na prezliekanie... ked ideme do obchodu nechce hracky ale vecicky 😅

myslim ale ze vela deti vo veku ako ty pises tieto cinnosti neovlada a ucitelky ich obycajne ani nevyzaduju

strociatka
9. sep 2010

@dai dnes mame rodicko v skolke, sa teda tesim, co sa dozviem a budem sa aj vela pytat. Ak sa vsak veci nedaju do pohybu, jednoducho ukoncim pobyt a ide sa do sukromnej skolky.

dai
9. sep 2010

vyskusaj - bud mila, nepredpojata ale stoj si za svojim...
drzim palce

renab
10. sep 2010

@strociatka Pozrela som do knižky, dcéra sa vedela vyzliecť, obliecť aj najesť. Synovia sa vedeli len najesť. Čo by sme chceli, chlapi. Ale kamoškina dcéra a to som ešte nikde nevidela sa vedela sama poobliekať (a dobre) ešte pred dovŕšením dvoch rokov. Ale ona sa od mala stále hrala s vecami a obliekala. Ale to je rarita a u nás v škôlke to ani v jednom prípade nevyžadovali.

laculik
10. sep 2010

@strociatka, nasa mala bola samostatna, ked nastupila do skolky 😉, obliekat. vyzliekat, obuvat atd. ona sa aj velmi skoro naucila plavat, bicyklovat atd. ale vtedy sme to brali uplne normalne, ved vsetci su urcite sikovni.... az ucitelka a pediatricka nas upozornili, ze je nejako popredu... a teraz ked to porovnavam s malym, resp. detmi v okoli, tak mi docvakava 😀 .

strociatka
10. sep 2010

teeeda, vy mate sikovne deticky, ta nasa sa kompletne vie vyzliec a vie si obliect gatulky aj teplacky a vie sa aj prezut, ale z nejakeho dovodu to v skolke robit vobec nechce a vie sa aj sama najest a pouziva aj pribor, ale v skolke zasa nie

dai
10. sep 2010

renab,
presne ako pises - moja mala to tiez vedela uz okolo 2-och rokov - ale presne z dovodu co si spominala... ona sa s vecami akoby hra... nie s hrackami 😅 bavilo ju vzdy skusat si veci a tak... a kedze mne sa ju nechcelo 10x za hodinu obliekat, nutne sa to musela naucit sama...

dnes bola nenormalne napr. milucka... krasne so super naladou sa zobudila, sme ju s muzom poculi si vyspevovat z izbicky 🙂 a asi za 15 minut za nami prisla - komplet oblecena ( a to mala silonky, ponozky, take dost tazke saty pripravene, pod nimi natelnik...), vycikana, utreta, ruky, zubky umyte a ocesana ( zobrala si stupienok a spravila si rannu hygienu 😎) ... viac menej mi prisla oznamit zeby chcela ranajky lebo potrebuje ist do skolky a nechce sa sismat a prist posledna 😀 tak nam fajn aj s muzom zlepsila naladu...

strociatka
10. sep 2010

@dai no paaaani, naklonovat 😉

ako vas tu citam, musim skonstatovat, ze ja mam uplne normalne obycajne asi len vzdorovite dieta, nevidim na malej vobec nic nadpriemerne, vobec nic talentu a aj intelektovo mi pride ako jej vrstovnici, takze spokojne prehlasujem, ze mam doma uplne obycajne a maximalne milovane dietatko, ale dobre sa mi cita tato tema. Mozno to je aj tym, ze mala dnes ostala so mnou doma (ma sople) a je straaaaasne zlata.

dai
10. sep 2010

strociatko,
moja je tiez obycajna, len ziva ... nemyslim ze je nejak nadpriemerne inteligentna... akurat je velmi melodicka - to je jediny talent co na nej sledujem od babatka - s intelektom to ale nema nic spolocne myslim 😀

moja je ako pisem len ziva a je sikovnucka - ale myslim ze vela deti v jej veku je takych... preto mi pride aj prilisna koncentracia na vlastne dieta a riesenie mimoriadneho nadania a pod. niekedy ako ospravedlnovanie zivosti, neposlusnosti prip. nedisciplinovanosti dietata 😔

vies strociatko, ja myslim ze zdrave sikovne deti to maju v zivote omnoho krajsie, zaujimavejsie a aj lahsie ako nejaky nadupani supergeniovia. Zial mam pripady v mojom okoli ( u ktorych ta genialita pretrvala az do dospelosti... ) - tyto ludia boli nestastni, stale nieco hladajuci, mnohokrat nepochopeni.... ☹

Ja som to tu uz niekde pisala - my sme vsetci 3 ; ja surodenci chodili este za komunizmu do vyberovych tried pre take akoze super deti - ako , pacilo sa mi tam velmi - tempo bolo omnoho rychlejsie, vyucba flexibilnejsia, mali sme cudzie jazyky, rozne kreativne veci sme robili, kruzky pytagoriady, sachu 😀 hovadiny, ktore normalne deti nebavili - ja som bola rada, lebo ma ucenie bavilo, a vlastne som sa prvykrat musela do knihy pozriet az pred maturitou... ale mali sme tam aj par deti, ktore boli na zaklade vysledkov a posudenia psychologicky odporucane do tejto triedy ( zacinali sme v nej ako piataci ) a tieto deti to tempo absolutne nezvladali a zo ZS odchadzali na ucnovky, kde mali tiez problemy... Takze mne to skor pride tak, ze dieta treba podporovat aby sa rozvijalo, nehrat sa na nejake mimoriadne vynimky... ako povedal Edison - 5% talentu, 95% prace... o tom je uspech a stastie 😉

strociatka
10. sep 2010

@dai ooch vobec sa o mna neboj, zijem medzi ludmi a mam veeelmi vela kamaratov, z ktorych poniektori su prilis nadpriemerne inteligentni a maju v zivote len problemy, nezvladaju take bezne veci ako vztahy a su nestastni. Ja sa velmi tesim (a dufam, ze to tak aj je a bude), ze nasa Laluska je normalna, ziva, hrava, ukecana, krasnucka a zdravucka (konecne, uz si uzila dost). Ja som len chcela jedno, ak by sa stalo to, ze fakt pride domov s tym, ze jej nameraju nadpriemernu inteligenciu, tak nad tym mavnem rukov a poviem - no a co? - sak sa s tym da zit aj v normalnej skole a ked bude chciet tancovat, dam ju na tanecnu a ak bude chciet hrat sach, tak najdeme sachovy klub a ak bude chciet striekat grafity, najdem jej vytvarku, ale zit bude v normalnej rodine, chodit do beznej skoly a pod.

renab
10. sep 2010

@strociatka Zlatá je, 😵 😵 😵 , to máš pravdu. @dai súhlas 😵 😵 😵

strociatka
10. sep 2010

toto je nase slniecko, obcas vsak aj burka pride a aj burky vedia byt poriadne

bets
10. sep 2010

ja som do skoly pre nadane deti nedala syna z dovodi, ze chcem mat supergenia, ci koli osobnej prestize, alebo neviem aky dovod, ktory mozno ludia zvonku tak inak vnimaju...
vyhovuje nam system ich vyucby. je uzasne, ked sa dieta tesi do skoly, ked ma motivaciu, ked robia zaujimavo aj nezaujimave veci. keby takto fungovalo vyucovanie aj na bezne skole, tak mi je jedno kam chodi do skoly..
rano zacinaju komunitou, kde sa bud o niecom rozpravaju, a pritom hraju rozne hry napr. aj pohybove na prebudenie. na predmetoch vela sedavaju/lezia na koberci, v lavici len ked pisu. robia vela projektov, diskutuju, vela sa hraju. napr. ucitelka cita text a ked deti pocuju urcite slovo tak maju napr. vyskocit, lahnut si. napr. syn mi povie, ze hrali sme sa na robotov a az ked od neho blizsie vyzvedam, co vlastne robili, tak slabikovali. teraz maju rok mori a oceanov, prvy den prisli v namornickom obleceni, celu triedu maju vyzdobenu na tuto temu, aj ziacka je v tom style. ucitelky striedaju aktivity pocas hodiny, aby udrzali koncentraciu, napr. ked 15 min. pisu, potom sa nieco hraju (teda ucia) v pohybe. a pritom vsetko idu rychlejsim tempom, ale tym detom to tak nepride, vsetky maju bez velkych problemov A-cka.
na viacerych predmetoch sa delia na skupiny podla urovne, lebo nikde nie je napisane, ze dieta musi byt perfektne vo vsetkom. a ked su rovnoroda skupina, ziadne dieta nema pocit, ze sa ide pomaly alebo naopak prilis rychlo.
neviem preco odsudzujete nieco co nepoznate.. aj druhemu dietatu chcem dopriat taku radost z ucenia a zo skoly, preto dufam, ze prejde testami a tiez sa bude moct k nim pripojit. (ale nebudem tlacit na pilu) tento prvy stupen je u nich vyborny, ci vsak bude syn pokracovat aj dalej neviem, budem sa rozhodovat neskor, ale nie je pre mna priorita, aby tam zostal az do maturity.
moje deti su spolocenske, vesele, hrave... jediny rozdiel je v tom, ze asi viac ako ine deti sa zaujimaju o veci, o ktore sa ich rovesnici nezaujimaju. ale to neznamena, ze sa vyvysuju nad detmi, vedia sa prisposobit hre, ked sa detska voku hraju nahanacku, hraju sa aj oni... su to uplne normalne deti.

inkinka
10. sep 2010

@bets suhlasim s tebou a kedze mam s tym uz dlhorocnu skusenost, viem, ze dolezite je, ci je moje dieta spokojne, ci sa rozvija a nie to, co si kto mysli o tom, ci mimoriadne nadanie treba riesit alebo nie 😉 Presne, aj moje sa tesilo do tej skoly a skola mu dala vela, velmi dobre zaklady do dalsieho studia

dai
10. sep 2010

bets,
ja mozno moc s tym nesuhlasim z dovodu ze v jednej takej skole som bola na pozorovani ( vystudovala som psychologiu...) - a nepomozem si, nepacila sa mi... a nebola som jedina - vacsina mojich kolegov ktori studovali aj detsku psychologiu mali podobni nazor na vec.😔 - je to prave ta najmedializovanejsia skola v ba petrzalke...

deti tam boli nevychovane, drze a nedisciplinovane... nevedeli si po sebe poupratovat, nikto ich nevychovaval k slusnosti. Vsetko to bolo len o tom ake su super, nadane, sikovne neviem co... Ja myslim ze deti vo veku 7, 8 rokov by uz mali mat nejake zaklady slusnosti ( ja ich od dcery vyzadujem uz teraz - a to ma 3 ).... Ta skola vtedy zacinala, mozno tam doslo k nejakym zmenam, neviem... riaditelka vystupuje stale rovnako ( o inteligencii tejto pani sa da silno pochybovat 🤐)

Tato skola na mne zanechala velmi zly dojem. Takze ja suhlasim, ze treba deti podporovat v talentoch a rozvijat ich... ale nemyslim si ze len IQ je dolezite. V momentalnom svete je mnohokrat dolezitejsie prave to EQ, ktore sa napr. v tejto skole rozvijalo minimalne - vlastne celkovo v homogennom prostredi ktore ty pochvalujes, EQ nemozes dobre rozvijat... Na rozvijanie tejto inteligencie musis totiz spoznavat aj slabsie ale aj silnejsie povahy , postihnutych ludi, nesikovnych atd. Aby si dokazala chapat odlisnosti, naucila ich tolerovat, zit s nimi, pripadne sa s nimi vyrovnat ked teba samu alebo tvojho blizkeho postihnu... Vtaciky ktore vyrastaju v klietke totiz niekedy tvrdo dopadaju na podlahu reality po vypusteni. Chranit a udrziavat v umelom prostredi dieta nevies cely zivot. ☹

V momentalnom svete sa najviac ceni flexibilita myslenia a zitia... Vy si viete same zodpovedat ci deti navstevujuce tieto super skoly su k tejto flexibilite vedene...

bebel
10. sep 2010

@dai máme rovnaké štúdijné cv, ale ty máš určite viac hrubíc v príspevkoch( čítaj pls po sebe a používaj funkciu na opravu preklepov.) Keďže sme obe chodili do výberovej ZŠ, neboli sme v triedach s bežnou populačnou vzorkou.
Do bežnej obvodovo spádovej triedy som chodila len prvé 2 roky, aj to v lepšom obvode (sociálny status väčšiny rodín na úrovni strednej triedy, do škôlky som chodila aj s rôznymi mentolkami a cigošmi z petržalských Lúk). Potom som mala spolužiakov, čo prešli prijímacími testami t.j. boli najlepší z MAT a SJ + psychologickými testami. Mali sme iné ped. kurikulum, neporovnateľne viac jazykov. V 5. triede polovica triedy odišla na bilingválne 8 ročné gymnázium. Keď si prezriem jednotlivé profily spolužiakov na FB zo spádovej ZŠ a z výberovej ZŠ je tam značný rozdiel kam sa jednotlivci dostali a čo vyštudovali a čo robia dnes.

Ja som bola na hospitáciách na ZŠ na Bajkalskej, Kulíškovej (v integrovanej triede, kde boli deti aj s poruchami učenia, s miernymi znakmi z autistického spektra, dokonca 1 po DMO), v CENADA, aj na Teplickej. V petržalskej škole som nebola. A tieto deti sú všade vedené predovšetkým ku flexibilite a k zručnostiam dohľadať si potrebné informácie samostatne. V CENADE sa neznámkuje na 1.stupni píšu sa len posudky, slovné konštruktívne hodnotenia aj na vysvedčení. (myslím, že to bolo v pláne plošne zaviesť v rámci ped. reformy, ale netuším , či sa tak stalo, keďže momentálne som už dosť mimo tejto oblasti)
K flexibilte bytia&žitia...by som chcela poznať tvoj návrh intervencie, ktorou by si to docielila u detí s Aspergerovým syndrómom. 😀

btw: bola som aj na konzervatóriu, aj v nejakej divnej petržalskej strednej ekonomickej škole, aj ultrakatolíckej cirkevnej strednej zdravotnej škole, normálnej zdravotnej a bežnom gympli .A to by ste čumeli, čo za deti tam boli alebo ako to tam vôbec fungovalo resp. nefungovalo 😝 .

@bets úplne s tebou súhlasím, páči sa mi ako si to opísala 😉 good choice

filipal
10. sep 2010

ja mam tiez to stastie, ze mozem porovnavat uroven roznych bratislavskych skol. a aj napriek tomu, ze skola na Teplickej ma chyby, hodnotila by som ju pozitivne. vedie deti ku kreativnosti, k samostnatnosti, k zvedavosti.
respektuje dieta ako partnera. co sa tyka vychovneho posobenia na osobnost ziaka, ma slabiny, ale nie vo vsetkych triedach. ( ved skola je postavena na ucitelovi, nie?) vacsina ucitelov podporuje deti v kamaratskosti, v empatii, v schopnosti spolupracovat. niektore triedy si adoptovali deti z chudobnych krajin a platia im studium....a pod. ucia ich respektovat inakost a tvrdo zakrocia pri podozreni na sikanu.
zial, uroven skol v bratislave je dost slaba, lebo chybaju pedagogovia - osobnosti, ktori by ako vzory moralky mohli deti vychovavat.

dai
10. sep 2010

bebel,
je to dost mozne... pravopis mi nikdy nesiel, vzdy som chodila do matematickych a jazykovych tried ( myslim cudzie jazyky... ) - psychologii som sa po studiu nikdy nevenovala, pracujem ako manazerka v zahranicnej firme, takze znovu slovencine moc nedam - ak ta to nejak uraza tak to skus prejst s usmevom 😉 funkciu opravovania preklepov nemam, kedze nemam slovensky slovnik na pracovnom pocitaci ( ako som spominala nepracujem v slovenskom jazyku 🙂 )

kazdy sa snazi pre svoje dieta najst do najlepsie riesenie...verim ze ste ho nasli, chcela som len upozornit na niektore fakty ...

inkinka
10. sep 2010

@dai nemyslim, ze mas dost relevantych vedomosti, aby si upozornovala na niektore fakty, jedno, dve pozorovania studenta psychologie nemozu nahradit dlhodobe vysledky tychto skol...inak, ak mas lepsi anglicky pravopis, mozes aj po anglicky...

ywana
11. sep 2010

@dai ...dosť dobre som nepochopila čo si chcela povedať tým, že deti boli nevychované, nedisciplinované a nevedeli si po sebe upratať...
...čo má toto spoločné so školou a vzdelávacím procesom ako takým ?
...ved vychovať slušného človeka má predovšetkým rodina...

...teraz ťa budem citovať : "V momentalnom svete je mnohokrat dolezitejsie prave to EQ, ktore sa napr. v tejto skole rozvijalo minimalne - vlastne celkovo v homogennom prostredi ktore ty pochvalujes, EQ nemozes dobre rozvijat..."
...chceš povedať, že v normálnej škole sa EQ rozvíja ?
...nesúhlasím ani s označením "homogénne prostredie" - ved aj tu sú deti s rôznymi náladami, názormi a správaním...
...škole pre nadané deti je podľa mňa práve o rozvíjaní IQ...
...rozvoj EQ má mať ťažisko opäť v rodine...

lienockaa
11. sep 2010

mozno zatial nemam co v tejto diskusii hladat.. 😉 ale..nadane deti su take specificke, su take ine, ze ak by prislo na lamanie chleba a ja by som mala vybrat, ci svojho nadaneho syna dam do dedinskej skoly, kde je 1 vyucovacia hodina delena medzi 2 rocniky, t.j. pre nadane dieta hotovy recept na nudu a vyslovena provokacia na vyrusovanie a vystrajanie, alebo ho dam do skoly pre nadane deti, tak volim urcite druhu moznost.. 😉
myslim si, ze v skole ide predovsetkym o to,aby sa dietatu poskytlo dost zaujimavych podnetov, aby sa mohlo ucit a vstrebavat nove informacie, nejde tam o to, aby sa to dieta naucilo ticho sediet a posluchat a byt tzv. "vychovane"..mamicky nadanych deti mi isto daju za pravdu, ze to, ako velmi chcu tieto deti vediet viac, jednoducho nema obdobu a tym sa take dieta proste vymyka z bezneho priemeru, alebo sa lisi aj od deti sice sikovnych, ale nenadanych..ich vnimanie a nasavanie informacii je takpovediac akoby "za pochodu", rychle a bez velkej namahy..
po lopate povedane, nadane dieta nezaujme 20 minut trvajuci vyklad k pismenu A, ked ono uz castokrat pismena pozna davno pred nastupom do skoly..ved koho by to zaujalo? 😉
to nie je umelo tvorena elita, to je pochopenie toho, ze dieta je ine ako ostatne..preco mu tu jedinecnost brat a potlacat ju nejakym zaradovanim do normalu, co sa tyka vzdelavania, len aby nevycnievalo z davu?..nie je to skoda?
domov a rodina je priestor, v ktorom dieta travi viac casu ako v skole a tam je moznost rozvijat aj to EQ, o co sa kazdy normalny rodic snazi..a nadane dieta je specificke aj v tomto a jeho vychova nie je zdaleka lahka a bezproblemova, naopak, je pomerne vycerpavajuca a narocna..

tak neodsudzujte, ak neviete, ake to je mat doma nadane dieta, tazko pochopite dovody, ktore vedu rodicov k tomu, aby ho dali do skoly, ktora sa k nemu viacej hodi a viac ho respektuje..
drzim vsetkym detom palce v skole.. 😵


inkinka
11. sep 2010

@lienockaa mne sa zda, ze ty sem patris 🙂 ano, vychova takych deti nebyva lahka , ale kto to nezazije, nepochopi, naopak, treba casto celit obvineniam zo snahy o elitarstvo

lienockaa
11. sep 2010

@inkinka- 🙂 ked ja si jednoducho myslim, ze nadane dieta sa nestane nadanym tym, ze rodic chce, ono sa take narodi..so vsetkymi kladmi a zapormi, co to prinasa.. 😉

buffinko
11. sep 2010

ahojte 🙂 celkom ma zaujala táto téma, hoci moje dieťa nevykazuje žiadne známky nadpriemerného nadania 😅 chcem len napísať, že sa mi zdá strašne fajn, že aspoň tieto detičky majú možnosť navštevovať triedy, kde sa učia formou hry a venuje sa im niekto, kto nemá pocit, že učí za trest...tak prečo nevyužiť možnosť? jednoznačne by som neváhala umiestniť svoje dieťa do takejto školy.
naopak je škoda, že "menej" nadané deti rovnakú možnosť bežne nemajú, verím, že ich vedomosti a záujem o vzdelávanie by boli úplne niekde inde ako v klasickej - u nás klasickej rozumej od komančov stále nezmenej - vzdelávacej inštitúcii...možno by sme boli sami prekvapení, čo by aj "normálne" deti dokázali. škoda, že sú takto ukrátené.

filipal
11. sep 2010

@buffinko mas pravdu. vsetky deti by si zasluzili, aby ich ucitelia respektovali ako partnerov a nie len direktivne riadili.
vsetky deti by mali chodit do skoly rady a nemali by mat strach. ucitelia by mali latku naozaj naucit a podla toho by mali byt odmenovani. a nie snazit sa nachytat ziaka, ze nieco nevie.... ☹
dalej by sa mal klast vacsi doraz na vyuzitelnost vedomosti, aby to boli poznatky, ktore sa daju vyuzit v praxi a nie len odrecitovat pred tabulou. nase skolstvo sa riadi zasadami z cias Marie Terezie. na tu dobu bolo velmi pokrokove, ale dnes je uz zastarale.
ja by som bola naozaj rada, keby sli ucit len ludia, ktori maju radi deti. ta laskavost mi u nasich ucitelov chyba snad najviac.

dai
12. sep 2010

inkinka,
v pohode, inak skus niekedy citat co ini pisu... nikde nepisem ze pracujem len v anglictine... pracujem v 3-och cudzich jazykov - kludne sa pochval co robis ty a kolkymi cudzimi jazykmi hovoris🙂 taktiez nikde nepisem o relevantnych vedomostiach - pisala som o svojej skusenosti... 😉 tebe by ten rozvoj EQ asi nezaskodil, ked nedokazes bez utocenia ani len akceptovat iny nazor....

nechapem preco utocite... len som napisala co som videla v skole...
tou nevychovanostou myslim, ze deti nezdravili, ze sa k sebe nespravali s ohladuplnostou, nekomunikovali medzi sebou, neprejavovali voci sebe emocie ( jedno dieta padlo a plakalo, okrem ucitelky sa ziadne dieta nepostavilo aby ho polutovalo... ) - ja neviem, mozno vam toto pride ako normalne, kedze tie deti teda maju asi ine talenty. Mne to neprislo normalne, to je vsetko, co som tym chcela napisat....

ja si tiez myslim, ze deti treba podporovat a rodic by sa urcite mal zaujimat o to, aby bolo dieta co najviac motivovane a jeho talenty rozvijane... Pre mna je len otazne, ci tieto veci splnaju len skoly pre mimoriadne nadane deti...

maznacik007
12. sep 2010

add 1 skola je ten priestor kde deti travia prevaznu cast dna / ratam k tomu aj druzinu/ najma ak obaja rodicia pracuju... a skola plni vychovno vzdelavaciu funkciu takze ano je to aj o vychove...
osobne som toho nazoru ze dieta sa musi naucit fungovat v kolektive kde budu deti na rozdielnej urovni... lebo to ho caka aj v zivote a o jeho uspechu v zivote nerozhodne vyska IQ ale schopnost spolupracovat a fungovat v time.
nemyslim si ze sa jeho nadanie tym strati alebo nedostatocne rozvinie... je vela moznosti ako ho podporovat mimoskolskymi aktivitami, vela moznosti poskytuje internet kniznice rozne projekty sutaze...
omnoho podstatnejsie je mu zabezpecit stabilne prostredie /nestriedanie uciteliek.. / a moznost pristupu k informaciam... podporovanie atd...
podla mna ma specialna skola zmysel len vtedy ak dieta nevie fungovat v klasickej skole a nie je tak schopne samostudia atd...

mna osobne od teplickej odradila zla dopravna dostupnost resp. vela aut tym smerom, caste striedanie ucitelov, komunikacia s absolventmi tejto skoly resp. toho pokracovacieho gymnazia a s niektorymi rodicmi, presvedcenie ze nadanie je len malou castou celkoveho uspechu a omoho potrebnejsia je vnutorna disciplina porovnanie vysledkov zo sutazi v porovnani napr. s beznou zs

myslim ze nie je potrebne znizovat a podcenovat nase skoly... su aj take kde sa snazia vyjst maximalne v ustrety kde organizuju mnoho projektov, zapajaju a pripravuju sa na sutaze a dosahuju vysledky... a ucitelia su pre deti naozaj tymi ktori ich len sprevadzaju nie nutia memorovat...

osobne viem povedat ze v BA su jedny z najmenej kvalitnych skol z pohladu pedagogov a to sa tyka aj statnej skoly na teplickej... z jednoducheho dovodu... vyska tabulkoveho platu je rovnaka ... akurat je rozdiel z toho platu zit v BA a niekde na dedinke.. kde si riaditel moze ucitelov vyberat...

filipal
12. sep 2010

@maznacik007 trosku si protirecis.
pises, ze deti travia v skole v skole(druzine) prevaznu cast dna a zaroven uvadzas, ze deti maju rozvijat svoje nadanie mimoskolskymi aktivitami. (kedy prosim ta? po veceroch? 😨 )

dalej vysvetlim jednu zvlastnost nadanych deti: ony naozaj nie su schopne (casto) fungovat v beznej skole. dokonca neprospievaju. su deti ( s vysokym IQ) ktore boli poslane do pomocnych skol. ich nadanie je casto kombinovane s roznymi poruchami ucenia a osobnosti. v skole pre nadane deti pracuje vela specialnych pedagogov (ucitelov, vychovavatelov i psychologov), ktori sa snazia tymto detom pomoct.
naozaj to nie je rozmaznanost deti a rozmarnost ich rodicov.
deti s IQ okolo 130 este casto lahko prospievaju v beznych skolach a su z nich jednotkari, ale deti s IQ okolo 150 byvaju castejsie problemove. jednoducho inac uvazuju a ich nadanie sa neda desifrovat na prvy pohlad. niekedy ma clovek skor pocit, ze sa jedna o zaostaleho jedinca. maju specificke problemy, napriklad s orientaciou v case a pod....
ano, aj ich vychova je velmi dolezita. preto sa v tejto skole venuje vela energie aj etickej vychove, rozvoju empatie, ucia sa pracovat v time....ale je to velmi narocne. casto maju tieto deti jasny nazor na moralne hodnoty (uz takmer vyhraneny) a beznymi metodami sa tieto nazory tazko koriguju. dosiahnut spolupracu s inymi detmi je tiez velmi tazke, lebo su to zvacsa individualisti.
to, ze tieto deti budu musiet raz byt schopne spolupracovat, si pedagogovia samozrejme uvedomuju, ale je to doslova fuska, docielit aspon maly uspech....
naopak, deti zaradene do beznej skoly mavaju casto problemy s nepochopenim. zostavaju v ustrani, nekomunikuju s detmi (hoci by sme si to vsetci zelali, ze? aby zapadli a aby chapali i podpriemerne deti, dokonca aby im pomahali....ALE ako to dosiahnut?) casto stracaju akukolvek motivaciu na sebe pracovat (ved su nejaki divni...) a ucitelmi su oznacovani za zaostavajucich.
ja si myslim, ze dost ludi v tejto diskusii si predstavuje pod NADanym dietatom, jednotkara, krory vsetko zvladne lavou zadnou..... aky je to omyl! dieta s vysokym nadanim, moze skoncit s maturitou ako balic cukroviniek vo figare, bez motivacie dalej studovat!( skutocny pripad) aka je to skoda! pre toho chlapca aj pre nas vsetkych.

maznacik007
12. sep 2010

@filipal ja si neprotirecim ja pisem realitu.... ano dieta je v druzine ale to neznamena ze nema mimoskolsku cinnost napr. v blizkej ZUS... kde moja chodi uz sama... alebo ze nemoze chodit do nedalekej hvezdarne ... to chodi s tatkom.. vecer alebo ze dieta nemoze ist do kniznice... a stravit tam par hodiniek.., stravit cas vyhladavanim si odpovedi cez google prip. dnes aj v skolach robia kruzky a mnohe su na dobrej urovni... /nasa pise basne tak sa orientuje skor tym smerom/ a ano my sme v tom rozmedzi 130-150 a ano ma niektore problemy.. nastastie sa nam pomocou psychologov podarilo niektore zmiernit.. niektore ostali ...

to co popisujes ty je mozno problem niektorych tychto deti ale nie vsetkych... a pokial uz ma niekto poruchy ucenia a osobnosti tak jednoznacne potrebuje specialnu skolu .. je jedno v ktorom smere spektra to je... ale nerobme zo vsetkych tychto deti totalnych kriplov ktori beznu skolu nezvladnu, mnohi z nas tiez maju hodnoty IQ v podobnom rozmedzi a absolvovali sme klasicke ZS nevravim ze to bolo idealne... ale zasa ma to nezabilo...

moja dcera sa prejavovala od malicka... inak ako deti priateliek... bolo obdobie kedy som od nej 18 mesacnej utiekla /doslova / do prace.. lebo som to nezvladala... a v noci o tretej som ju posadila k PC a pustala jej Imaxy z vesmiru a pod. odmietala kontakt s ludmi okrem mna a mojej mamy... a vela ineho.. ale vedela cisto hovorit.. poznala vsetky pismena spustu basni planety... a vela ineho... aj afektivne zachvaty.. pre mna bolo prijatelnejsie pracovat na jej emocionalnom a socialnom rozvoji... a schopnosti prijat to ze nie vzdy sa da robit vsetko dokonalo... pre mna je dnes uspechom ze ma kamaratky.. jednu taku dovernu.. a ide v pohode do tabora. ze sa snazi aj v sporte.. toto je pre mna uspech... a aj to ze v pohode iba s tatkom... alebo sama nakupit nachysta ranajky.. proste bezne veci pre 7 rocne dieta co na tom ze uz dva roky ma precitaneho harryho potera...
a zosit s vlastnymi basnami a rozpravkami ktore si ilustruje... ja nemam pocit ze nieco straca tym ze nie je v tej "spravnej" skole lebo to tiez nie je vsetko...