Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

filipal
12. sep 2010

@maznacik007 fajn, vidim ze to zvladas. 🙂
ale keby si nemala tu skolu tazko dopravne dostupnu, tak by to bolo lepsie riesenie, nie?
najst dobru beznu skolu, s chapavou ucitelkou je dost tazke....
niektore nadane deti nechcu chodit do inych kolektivov.(ZUŠ a pod.) nevravim, ze je to spravne, ale co s nimi?
s nadanymi dievcatami byva menej problemov..(uz od malicka su zeny prisposobivejsie, viac vydrzia.....vsak su zeny, ze?!) ale s chlapcami to byva huuuza... 😝
nerobim z nadanych kriplov, ale zial 70 % takych" cudakov" je....
pises, ze maju ist do specialnych skol....ale do akych? ved pre deti s poruchami ucenia je snad jedna skola a nezahrna zase rozvoj nadania. takze mi vychadza skola pre nadane deti ako ta najlepsia moznost.
inak, drzim tvojej dcerke (aj tebe) palce! fakt, uprimne! 😵 a hlavne, aby ste neolutovali to rozhodnutie....

maznacik007
12. sep 2010

@filipal ano najvacsi problem bolo pre nas dochadzanie... a to ze by stravila vela casu v aute.. a potom my robime z domu a ja so som este aj doma sa malym.. a jedna z mojich skol bola aj pedagogicky smer... 😉 a mam dost postudovaneho o tomto..
ano keby som s nou mala vazne problemy v skole, blizsie triedu pre mn, tak asi ano asi by som ju tam dala... a uznavam ze u chlapcov to je zlozitejsie...
pre mna osobne by bolo uzasne keby na podobnom principe... /zohladneni roznej urovne atd.. rozvoj kritickeho myslenia, schopnost vyjadrit a obhajit svoj nazor/ dostali vsetky deti... lebo kazdy ma na to pravo...

osobne som si nevedela predstavit ze by som svoju dceru nevidela cely den..ako som to videla u jednej znamej co tam ma dieta . /ze otec ju rano o pol siedmej tam berie - odchadzaju z domu / a vecer o 6 tej dovezie je to potom tazke zladit aj so zuskami a inymi zaujmami a pod. najma ak rodic nemoze odbiehat z prace .. a vodit tam dieta...

filipal
12. sep 2010

@maznacik007 ja si myslim ze tvoj postoj je spravny. ty ako matka, mas aj tak najvacsi dosah na vzdelavanie tvojej dcerky.(aspon na nizsom stupni). ja vobec nezastavam nazor, ze skola pre nadane deti - pausalne pre vsetky deti.... je to velmi individualne. a vidno, ze ty si vzdelana matka, ktora si vie rady....
len som mala potrebu obhajit jej opodstatnenost.
presne o potrebe pozdvihnutia skol pre vsetky deti som v predchadzajucich prispevkoch pisala...

inkinka
12. sep 2010

@filipal to napisala velmi dobre, tieto veci nie su velmi zname. Pre nadane deti, ktore prichadzaju do skoly s tym, ze uz maju preluskane encyklopedie, znamena zacat ich odznovu ucit sa jednotlive pismenka abecedy asi tolko, ako nutit dospeleho cloveka, aby robil veci sposobom ako to robia desatrocne deti. Frustracia je potom celkom zakonita. A je velka skoda premrhaneho nadania pre celu spolocnost, pretoze pokrok spolocnosti nevytvaraju len ludia, ktori dobre pracuju v timoch pretoze maju EQ, ale aj ludia, ktori prichadzaju s originalnymi myslienkami, ktore sa potom dalej rozmienaju na drobne a uvadzaju do praxe.

zuzul1310
12. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa spýtať ako sa vaše deťúrence prejavovali keď boli malé. Môj Danulo má 22 mesiacov, vie si vyhláskovať meno už od 18tich mesiacov, pozná väčšinu značiek áut, všetky typy lietadiel, iné od neho nepočuť ako MIG, ANTONOV, AIRBUS, vojenská stíhačka, hydroplán a podobne, má úžasnú pamäť, pamätá si udalosti spred niekoľkých mesiacov. Išla mu na počítači cez net anglická pesnička Wheels on the bus go round and round a zasekol sa na pár sekúnd net, malý správne doplnil slovo ktoré malo nasledovať. Slovnú zásobu má veľmi rozsiahlu a od rána ako sa zobudí sa mu ústa nezatvoria. Jediný problém je, že je strašný nervák, pre úplne somariny začne vrieskať a biť každého kto mu príde pod ruku a keď to nejde inak tak hádže o zem hračky. Netvrdím že je nadpriemerne inteligentný ani nič podobné, len by ma zaujímalo ako sa prejavovali vaše datičky v podobnom veku.

ywana
13. sep 2010

@zuzul1310 😀 😀 😀 ...podobne...ked bola moja dcéra malá, nikdy som si nevšimla nejaké výrazné znaky "mimoriadneho nadania"...len si vždy všetko pamätala, nikdy som jej nič neopakovala 2x...ked mala cca 2 roky, bavili sme sa o slniečku a o hviezdach (primerane veku)...ja som na túto debatu aj zabudla, ale ona mi ju po roku pripomenula, ked som jej zas chcela niečo o slnečnej sústave - "Viem, ved sme sa už minule o tom bavili " 🙂
...a nervákom je doteraz...
...vždy som si myslela, že časom, ked vyrastie a zmúdrie, bude to lepšie...ked mala cca 8 rokov, bola som na pokraji nervového zrútenia...chcela som s ňou navštíviť psychologičku...našťastie mám jednu psychologičku za kamarátku a tak sme si dali najprv sedenie pri káve my dve...
..."zabila" ma jedinou vetou, ktorá mi znie dodnes - "Najprv sa ukľudni ty a potom sa ukľudní aj dieťa. Ak je matka nervózna, nervózne bude dieťatko tiež."
...stálo ma to rok práce, veľkého sebazaprenia a mnoho energie...ale vyplatilo sa...
...išlo o to, že som potrebovala narobiť poriadok najprv sama so sebou...
...prestala som trvať na niektorých príkazoch, ktoré (v konečnom dôsledku) boli aj tak zbytočné...napr. upratovanie si detskej izby - kričala som na ňu, dávala tresty a aj tak ju nikdy neupratala...po novom sme ju šli upratovať spolu...prihovárala som sa jej kľudným tónom - daj, ja ti pomôžem...potom som ju pochválila, že je šikovná...
....najviac energie ma stálo tlmenie vlastných emócií a snaha o kľudný tón hlasu (ked idete vybuchnúť)... 😀
...celé naše "upratovanie" trvalo rok, ale dnes je to podstatne lepšie...chápem svoju dcéru viac ako predtým...
...občas mi je ľúto, že som ju nechápala už skôr a často boli naše dni naplnené hnevom...
...bola som hlúpa a je mi ľúto strateného času...

lienockaa
13. sep 2010

@zuzul1310-daj mu cas..uvidis, co sa bude diat dalej a podla toho uvidis.. 😉 testovat sa mozu tusim okolo troch rokov, ale niektori su taki vyrazni, ze aj bez testov vies, ze norma je niekde inde..hlavne ak sa zacne obdobie otazok a zistis, ze bez toho, aby si si to pozrela niekde v knihe, na nete, nevies malemu dat adekvatnu odpoved, tak je v tom pravdepodobne cosi specificke a ine ako u beznych deti.. 😉

bets
13. sep 2010

paci sa mi co pisete,@filipal , @inkinka
tak nejak podobne to citim aj ja...
zaroven chapem aj @maznacik007 . pre mna tiez nebolo jednoduche rozhodovanie, kam dat dieta do skoly. verim, ze kazda vnimava mama sa vie spravne rozhodnut, tak ci onak s ohladom na potreby dietata aj ostatnej rodiny...

a co sa tyka dievcat, tiez mozem potvrdit, ze su take viac prisposobive, je s nimi menej problemov. prvykrat som nad tym zacala uvazovat, ked som si realne vsimla, ze v skolach pre nadane deti je malo dievcat. a hladala som po nete, preco to tak je, v podstate boli uvadzane dva dovody - vacsia prisposobivost, a ze dievcata sa menej pohybuju v extremoch (co sa tyka IQ), kym u chlapcov je percentualne castejsia podpriemerna a nadpriemerna inteligencia, dievcata sa viac pohybuju okolo priemeru.
odvtedy som si zacala vsimat aj svoju dceru, keby nie jej brata, tak ma ani nenapadne rozmyslat, ci je alebo nie je nadana...je velmi sikovna, ale ona nema az taky prirodzeny zaujem ako syn, ona musi mat vacsiu motivaciu a priklady okolo seba aby sa pohla dalej...(ked vidi, ze jej brat si cita knihu o dinosauroch, potrebuje aj ona tu istu knihu citat, ale pochybujem, ze by ju to samu od seba napadlo). ona by v pohode zvladla sediet ticho na hodine, aj ked plynule cita, pocita, rozumie nasobeniu, prisposobila by sa plne svojim spoluziakom.. a teraz mi vznika otazka, ci je lepsie pre nu, aby takto stagnovala, alebo skusit ju dat do skoly k nadanym detom, a motivovat ju posuvat sa rychlejsie dalej.

inkinka
13. sep 2010

@bets pozeram ze dcerka ma 5 rokov a chape operaciu nasobenia, podla Piageta (klasik vyvinovej psychologie) toto priemerne dieta nie je schopne pochopit skor ako 7-8 rocne 😉

bodka70
13. sep 2010

@inkinka , toto moja Kajka chápala tiež ako 5ročná, vysvetľovala mi že: "mamka, 2x5 je 10, lebo mám 2 rúčky po 5 prštekov 😉 a vedela, že 10 kôpiek fazuliek po 10kusoch je 100. 😅

bets
13. sep 2010

chape, ale vie nasobit len do 10 alebo tesne nad 10, pretoze este na scitavanie potrebuje prsty. chape aj princip scitavania, najlepsie tiez do 10 alebo v desiatkach. napr. bez problemov scita 120+30 (ale 8+5 uz povie, ze nevie). vcera pri obede vravi, rozdala som 4x3 kusov priborov, a chcela vediet kolko je 4x3, vysledok sa jej vsak nechcelo spocitavat, lebo by musela ratat nad 10.
uz bude mat o dva mesiace sest, ale do skoly som ju nedala.
tieto veci som ju neucila, ono to same prichadza, napr. tym ze hrame rozne spolocenske hry a scitavame body a ona robi tie veci, co vidi v rodine.
ale nema vnutornu motivaciu taku silnu ako ma syn, ona je ten typ (presne ako ja), ze nespravi nic viac, ako je potrebne, ako sa ocakava aj ked dokaze viac... a na toto som ja trochu doplatila...

zuzul1310
13. sep 2010

@ywana hovoríš mi z duše a ďakujem ti, presne toto je problém aj u nás, ja som vystresovaná a naštvaná na malého že je hysterický a nervózny, ale pritom veľakrát si uvedomujem, že sa mu ani nedivím, lebo stresujem ho ja a miesto toho aby som sa naplno venovala jemu tak mi je prednejšie upratovanie a podobné blbosti, čo v porovnaní s malým nie je vôbec dôležité. vidím na ňom, že keď sa mu naplno venujem väčšinu dňa, tak aj on je kľudný a spokojný a aj ja sa cítim lepšie. Ďakujem ti veľmi pekne za tvoju skúsenosť. 😉

bodka70
13. sep 2010

@bets , moja staršia dcérka sa veľmi podobá tej tvojej a tiež mám podobné skúsenosti s nadanými (či veľmi bystrými 🙂 ) dievčatkami. Staršia dcérka takisto 2-ročná chcela vedieť všetko o narodení detí, bavili sme sa o materniciach a pupočných šnúrach, v troch rokoch o smrti, v 4 rokoch sme rozoberali dôchodkový systém (1. a 2. pilier 😀) a dane (chcela vedieť, ako to, že starí ľudia majú peniaze, hoci nechodia do práce) , v 5 rokoch mala "vážny" problém, či sa dostane na strednú školu a aké si má vybrať povolanie 😀, vedela už čítať, atď.

Skrátka je veľmi bystrá, má kopec záujmov, zaujíma sa o veľa vecí, ktoré väčšinou chápu o niečo staršie deti (slnečná sústava, gravitácia, pôsobenie hormónov, chemické prvky...).
Napriek tomu je však veľmi spoločenská, má kopec kamarátiek, nemá problém začleniť sa medzi tzv. bežné deti - vždy sa zaujímala aj o veci primerané jej veku - v 2 rokoch sa hrala v pieskovisku, na hojdačkách, ako staršia lozí po stromoch, stavia bunkre, bicykluje, korčuľuje...Nikdy jej záujem nebol úzko zameraný len na jednu oblasť a všetko o čo sa zaujíma, tiež vyplýva z nejakého vonkajšieho stimulu : napríklad, keď sme sa bavili o rastových hormónoch, tak to vyplynulo z toho, že mladšia dcérka Kajka išla na endokrinológiu kvôli nižšiemu vzrastu.
Preto ani nemá problém začleniť sa v bežnej škole, zvláda ju síce ľavou zadnou, na začiatku sa aj dosť nudila a možno jej mozgová kapacita nie je využitá na 100%, ako by bola v škole pre nadané deti. Na druhej strane má viac času na všestranný rozvoj, na svoje koníčky (gitara, tanec ), nie je pod takým tlakom a jednoducho zažíva bežné spokojné detstvo.
Prajem to isté všetkým deťom, nech sú v akejkoľvek škole 😉

ywana
13. sep 2010

@zuzul1310 ...tak ti prajem veľa energie a trpezlivosti... 🙂

martina2001
15. sep 2010

ahojte, môj syn je už tretiak a navštevuje triedu pre nadané deti. ja som s nou spokojná nad mieru. je pravda že sme trafili na super pani učiteľku v 1 a 2 ročníku a aj pani učiteľka čo je teraz je dobrá. decká sú využité na 100% učivom bežným a jazykmi, od tohto roku ich majú 2 cudzie. Aj keď navštevuje túto triedu stíha hudobnú, výtvarnú a dramatický krúžok mimoškolne, tiež sa venuje kámošom vonku, táto trieda nie je hltač času, ale iný prístup k deťom preto ich je v triede menej ako klasicky. Keby navštevoval triedu klasickú bol by znudený a označený za divé dieťa ktoré vyrušuje.

bodka70
15. sep 2010

@martina2001 , ja som to nemyslela všeobecne, že škola pre nadané deti je hltačom času, skôr ide o našu konkrétnu situáciu, že takúto školu máme dosť ďaleko a veľa času by nám zabralo vozenie detí tam a späť. Navyše, musela by som ju nechať viac rokov v družine (Soňa od 3.ročníka nechodí do družiny, chodí domov sama), kedže by som sa ju bála pustiť samu autobusom tak ďaleko. Doma si úlohy napíše rýchlejšie, kedže ide svojím rýchlejším tempom a nerušia ju iné deti.
Sonička navyše nemala problémy s prispôsobením sa bežnej škole, to skôr majú zrejme problém nadaní chlapci, ako to aj tu v diskusii bolo viac krát spomenuté. prajem všetko dobré 🙂

martina2001
15. sep 2010

@bodka70 s tým dochádzaním máme problém aj my, každé ráno odviezť, poobede na krúžky a domov. môj malý do družiny zas chodiť chce, má tam kamarátov, doma je sám.s tým máš pravdu že u chalanov je to iné aj preto asi je v tých triedach aspoň u nás viac chalanov ako dievčat. pekný večer prajem

lenka386
22. sep 2010

Ahojte!
Chcela by som sa spytat, ci neviete skole pre nadmerne nadane deti(alebo aspon "obycajna" skola s vyberovou triedou) v Trencianskom kraji - ale okrem Kubrej.Skor by ma zaujimalo ci je nieco podobne v okoli Noveho Mesta nad Vahom, prip. Piešťan. Ak by niekto vedel, poslite mi prosim IP , nechodim tu moc casto, aby som neprehliadla. Dakujem velmi pekne.

danka_ba
17. okt 2010

Ahjote, chcela by som sa spýtať, čo vedeli vaše deti v 3 rokoch - nemyslím si že mam nejak nadanu dcerku, ale v škôlke a medzi rovesníkmi trochu vyčnieva.
Ako 2 ročná vedela všetky farby aj po anglicky, počítať do 10 aj po Anglicky a pod. - sama od eseba sa to chcela učiť, stále sa ma pýtala ako sa to povie .. vedela aj zvieratká, rodinu, časti tela + ešte nejaké slovíčka. Potom som s tým sekla, lebo sa mi to zdalo ešte skoro. Takže až teraz sme ju prihlásili na detsku angličtinu škôlke.
Kúpila som jej teraz knižku (čo si sama vybrala) - kde sú doplňovačky, hádanky a podobne, ale už pre 5 ročné deti - nedala si vyhovoriť že to pre ňu ešte nie je ... a prekvapila ma, že aj na pár vecí všetko z tej knižky zvláda ...
Ďakujem 🙂

ywana
18. okt 2010

@danka_ba ...ťažko odpovedať...tieto detičky sú tak strašne rôzne... 😀
...moja mladá sa neprejavovala nijak výrazne, len si veľa vecí pamätala...a nebyť kamošky (detskej psychologičky) asi by som s ňou na žiadne testy nešla...
...ale čo si myslím, "nesekaj" so žiadnymi informáciami, zvlášť ked sa ich tvoja dcéra dožaduje...vysvetľuj, rozprávaj o všetkom na čo sa pýta...skús psychologické vyšetrenie, ale myslím si, že ešte je zavčasu....neskôr, možno za rok, za dva...
...ale to je len môj názor... 🙂

renab
18. okt 2010

@danka_ba Ani ja by som nijako "nesekala" s informáciami a myslím si, že angličtina jej neublíži. Deti sa ju v menšom veku učia ľahšie. Môj syn v 2 rokoch ovládal veľké písmená abecedy a čísla od 0-10. V troch rokoch poznal aj malé a veľké písal tlačeným písmom. Na rozdiel od ywana si vôbec nedokázal zapamätať básničky (nedokáže to dodnes), ale veľa vedel o prírode a vesmíre.

danka_ba
19. okt 2010

@ywana ďakujem, veď ako sa hovorí čas ukáže 🙂

danka_ba
19. okt 2010

@renab každé dieťa je iné - jedno via a druhé mu nejde ... išla si s ním potom k detskej psychologičke?

renab
20. okt 2010

@danka_ba U psychologičky sme boli až v piatich rokoch, keď nás chceli poslať predčasne do školy. Nakoniec išiel malý do školy tak, ako má a je integrovaný.

danka_ba
20. okt 2010

@renab ja to asi tiez necham tak a uvidime ako to bude dalej. Viem ze v skôlke maju nejaku psychologickum ale nechcem malu zatazovat.
a ja by som sa jej venovala viac, ale kedze mam druhe male dieta + domacnost a donedavna skolu moc toho nestiham. ale co mozem sa jej venujem 🙂

zabatinko
22. okt 2010

Ahojte mamicky,neviem ci som spravne v teme,abo ci sem patrime,ale mam 9 mesacnu dcerku a ako 7 mesiacov aj 2 tyzdne mi zacala sama ronit prve krociky,dnes uz uteka..Ale to je ok,len na svoj vek je strasne mudra..Napr.vie doplnit anglicku abecedu.Ja poviem a(ej) ona b(bi)a takto vie doplnit po f..Skoro vsetkemu rozumie co jej povieme,proste uplne ina ako jej rovesnici..Ako sa zacal u vas prejavovaj talent???

ywana
22. okt 2010

@zabatinko ...presne toto sme rozoberali naposledy - pozri si posledných 6 - 7 príspevkov...
...prejavy každého dieťatka sú iné...

zabatinko
23. okt 2010

Dakujem,precitala som si,no stale neviem ci je Lilly nadana.Snazim sa to nevsimat ale denne ma niecim novym prekvapi.Mozno je len sikovnejsia nez ine deticky neviem.A neviete v akych mestach su tie skoly popripadne skolky?

d296
23. okt 2010

Ahojte, rada by som reagovala na skolu pre mimoriadne nadane deti a gymnazium. Moje dieta ju navstevovalo 8 rokov. V rocniku 1-4 som bola so skolou velmi spokojna. S odstupom casu na to pozeram inymi ocami. Zrejme ma uspokojovl fakt, ze deti preberali vsetko v skole, doma mali popoludni oddychovat, kedze preberali viac uciva ako v beznych skolach. Aspon tak nam to bolo prizvukovane. Asi mi to ako rodicovi vyhovovalo, ze sme nemuseli pisat ulohy, citat zo slabikara, citanky a pod, ale venovali cas hram, prechadzkam,....... Deti sa tak nenaucili (mozno cest vynimkam) urcitemu rezimu, poriadku a pod. Takto sa to prenieslo na 2.stupen - gymnazium, kde sa uz urcity rezim vyzadoval (d.u, ucenie i doma), avsak deti navyknute po styroch rokoch v podstate nic nerobenia popoludni doma a neustalemu "zdoraznovaniu", ze su nadane, pokracovali v zabehnutom rezime a domacemu uceniu venovali nevyhnutne minimum (zase cest vynimkam). Nesustale bol problem so spravanim deti versus ucitelia (pokracovalo tykanie deti -ucitel i na 2. stupni). Nepacil sa mi taktiez sposob skusania, deti pisali iba testy, o ktorych dopredu vedeli a v pripade, ze ich nenapislai dobre mali moznost si ich do urciteho terminu opravit (zdoraznujem, ze obsahovali zvacsa rovnake otazky ako prvy test). Mohli ziskavat lahko bonusove body napr. za referat a boli im zapocitavane do celkoveho hodnotenia. Preto znamky na vysvedceniach boli vyborne, avsak vedomostiam v hlave nezodpovedali! Tak sa ani necudovat,Skusanie pri tabuli skoro vobec nepoznali, a tak ked mi malo moje dieta reprodukovat, co sa naucilo, tak mi vedelo odpovedat, iba ak som kladla otazky!!!!!! - samostatne nie. Nehovoriac o tom, ze skoro nikto im nekontroloval zosity, boli im vytvarane precovne listy, s ktorymi pracovali na hodine, nikto nekontroloval ich zakladanie nachadzala som ich vsade.......Kazdy skolsky rok sa vymenia 2/3 ucitelov v zbore, takze na jednom predmete sa 4 roky v priemere vymenili 2-3 ucitelia!!!!!! Zaver: myslenka je dobra, avsak nedotiahnuta do konca. Nechcem nikoho odradzat, ja en lutujem, ze som nepocuvala moje blizke okolie (ucitelska rodina) a neprelozila svoje dieta skor. Teraz ma problemy prave s rezimom, a ako mi bolo povedane zo strany vyucujucich - ma medzery v ucivach. Na zaver - vyznamenane dieta na skole pre nadane deti ma teraz problem s prepadnutim!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAK AKO SOM SI MYSLELA, ZE SVOJMU DIETATU POSKYTNEM MOZNOST VYBORNEJ SKOLY, TAK TO TERAZ VELMI VELMI LUTUJEM, PRETOZE SO HO VLASTNE POKAZILA. JEHO NADANIE V PREDSKOLSKOM VEKU JE NENAVRATNE PREC A VLASTNE BUDEM RADA KED ZMATURUJE........SMUTNE.

filipal
23. okt 2010

@d296
ja tu skolu velmi dobre poznam a s viacerymi tvojimi kritickymi pripomienkami musim suhlasit. zial projekt dobrej myslienky stroskotava na zavaznych nedostatkoch.
ale predstav si, ze moj syn aj napriek tomuto systemu "neucenia" skoncil na prijimackach ako 3. z 370 a to uz bolo naozaj na tazkej skole a absolutne objektivne.
alebo na externych maturitach mal percentil 97 % a 89% z druheho predmetu. ide o celoslovenske vysledky. testy z uciva, z celeho studia.(cize nie nejake neobjektivne hodnotenie z jeho skoly)
tiez som mala obavy, ze pri takomto pristupe v skole su jeho vedomosti biedne, ale neboli.
je pravda, ze tesne pred maturitou vela ucitelov dohanalo. niektori ucitelia su fajn, robia co mozu, ale objektivne to maju tazke.