Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

danka_ba
23. okt 2010

@d296 je fakt velka skoda ze pre nadane deti nemaju adekvatne skoly - ved by ich nadanie mali rozvíjat a nie potlacat ...
drzim palce nech sa to upravi a urcite bude zneho super ziak na strednej .-)

ywana
23. okt 2010

@zabatinko ...či je tvoja dcérka nadaná je otázka pre psychológa...ale myslím, že je ešte zavčasu to rozpoznať...detičky v tomto veku sú veľmi vnímavé a často si zapamätajú mnoho farieb, čísel, výrazov, ktoré však neskôr zabudnú...takže len čakaj čo sa z toho vyvinie... 🙂
...školy nájdeš na google ako školy pre nadané deti...neviem či aj škôlky...u nás (v PD) sa spúšťal projekt aj pre detičky v škôlke, ale tuším to funguje len prvý rok...

ywana
23. okt 2010

@d296 ...áno, myšlienka je dobrá, ale je tam mnoho nedotiahnutého...my sme však mali šťastie na učiteľku a celý prvý stupeň deti makali...nemávali síce domáce úlohy, ale ona ich pozitívnou motiváciou sústavne hnala k ešte lepším výsledkom...zúčastňovali sa všetkých možných súťaží a obsadzovali popredné miesta...myslím, že zdrojom toho všetkého bola aj vlastná ctižiadosť pani učiteľky...takže naše deti mali kopec povinností aj doma vo forme rôznych projektov a pod.
...tiež prešli na 8 ročné gymnázium, majú úlohy, ale deti to nejak zvlášť nepociťujú...
...myslím, že mnoho záleží od prístupu samotných pedagógov...znalosti mojej dcéry sú tiež na dobrej úrovni, na gympli má dobré výsledky...keďže prechádzali na gymnázium celá trieda bolo veľmi zaujímavé sledovať výsledky prijímacieho konania týchto žiakov...najhoršie umiestnenie bolo na 19. mieste z celkového počtu 62 uchádzačov...
...takže asi to bude na každej škole, v každej triede, pri každom žiakovi výsostne individuálne...

inkinka
23. okt 2010

@d296 negeneralizuj. Ak tvojmu dietatu ta skola nesadla, mohla si si to vsimnut skor a zobrat ho odtial, viaceri tak urobili. Su deti, ktore boli vychovane touto skolou od zaciatku az po maturitu a na maturite dosiahli este vyssie percentily ako bolo spominane vyssie a vystudovali na zahranicnych univerzitach. Tato skola rozvija tvorive myslenie, samostatnym, silnym osobnostiam prave toto vyhovuje, nepotrebuju nalinajkovany rezim.

danka_ba
23. okt 2010

@ywana na aku skolu ti chodila dcerka?
dakujem

ywana
23. okt 2010

@danka_ba ...chodila do školy pre nadané deti, teraz je na osemročnom gymnáziu...

martina2001
24. okt 2010

@d296 moj syn je 3tiak v triede pre nadané deti, mne prístup pedagógov na škole vyhovuje, venujú sa deťom maximálne. Je pravda, že moje dieťa nie je stresované skúšaním pred tabuľou, mimo prezentácie projektov, ale sú skúšaný z miesta a testy kontrolné píšu každé 3mesiace, a prepáč ešte sa mi nestalo aby tam boli rovnaké otázky v testoch po sebe, ako rodič ich máš právo vidieť. píšu písomky a testy aj mimo toho a že neodpovedá pred tabuľou sa svet nezrúti.Zosity im kontrolujeme my ako rodičia a aj pani učiteľka v škole a nie len domáce úlohy. Je pravda že prvé 2roky dostávali úlohy na týždeň, bolo na nich kedy si ich behom toho týždňa urobia, ale teraz majú úlohy každý deň. V našom prípade a určite nepíšem len za seba moj syn naďalej rozvíja svoje nadania a vzdeláva sa určite lepšie ako by to bolo v normálnej triede, kde sa učiteľ nemá času venovať každému dieťaťu osobitne. Verím tomu, že si ako rodič mohla ísť kedykoľvek po dohovore s učiteľkou pozrieť na svoje dieťa ako sa správa v triede, ako sa zapája do procesu vyučovania a ako reaguje. Ja možem povedať za triedu ktorú navštevuje moj syn, že deti odpovedajú plynule, bez pomocných otázok učiteˇky, nemajú problém vyjadrovať sa o učive samé. Neodviňovala by som školu, skor seba .....

filipal
24. okt 2010

@martina2001
ved D pise, ze prvy stupen bol dobry, ze problemy nastali az s prechodom na druhy stupen.
na prvom stupni sa malokto stazoval. ten funguje slusne. ved uvidis, ci nebudes mat vyhrady, ked prejde syn na 2. stupen. prajem ti, aby si nemala. 🙂
moj syn tiez zle zvladal prave ten prechod. ale je to individualne, kazdemu vyhovuje nieco ine a aj ucitelia maju rozlicnu uroven.

martina2001
24. okt 2010

@filipal u nás deti majú možnosť prejsť na druhý stupeň a pokračovať v triede pre nadané deti na škole ktorú navštevujú, alebo je tu možnosť 8 ročného gymnázia. Deti ani na 1stupni neučí len jeden pedagóg, ale sú 4, ich pani učiteľka, matematikár z 2stupňa, anglina a nemina. a ona sa sťažovala na 1stupeň, a nikde nie je napísané že ak ti tá trieda nevyhovuje musíš tam dieťa nechať, stále máš možnosť preložiť ho.

filipal
24. okt 2010

@martina2001
prepac, ale precitaj si prispevok D este raz. vyslovene pise, ze bola s 1. stupnom velmi spokojna.
ja velmi dobre poznam tu skolu, nemusis mi vysvetlovat jej system. hovorim ti, pockaj, kym tvoje dieta postupi na 2. stupen, alebo do gymnazia (kam ti ho zaradia a pochopis( argument, ked sa ti nepaci, daj ho prec neobstoji, lebo deti si na dany system zvyknu a nie je to take lahke. okrem toho nadane deti maju svoje specificke problemy, preto nie je pre kazde toto dieta klasicke gymnazium vhodne. je to zlozity problem, sama som ho riesila.

peya104
24. okt 2010

zdravím maminy..čo mate skusenosti s nadanými detmi. kedy vaše deti poznali farby, vedeli počiat do desat napr a tak, ako ste prišli nato že su nadane? maju dospelácky výraz ? rozumeju existencii boha, alebo menej sa hraju a sedia nad papiermi ,kreslia, počitaju a dačo furt vypisuju???

filipal
24. okt 2010

@peya104 ale nie! 😀 nie su to mali dospeli! vacsinou sa zaujimaju o rozne veci, ktore bezne deti este nezaujimaju....
to je dost individualne. (ale casto su to dinosauri, vznik planety, ako co funuje....
zaujimaju sa o pismena aj cislice. casto sa naucia aj same citat aj pocitat. studuju si detske encyklopedie....
ale maju aj casto nejake problemy. napriklad nerai komunikuju s rovesnikmi, su uzavreti.....a pod.

petruska77
24. okt 2010

@peya104 nadane dieta podla mna spoznas tak, ze vedomosti sa na neho akosi lepia same... nemusis ho ucit pismena ani cisla, len zrazu zistis, ze ich vie vo veku ked jeho rovesnici o nich nemaju ani sajnu... tak to bolo aspon u mojho maleho...

peya104
24. okt 2010

@petruska77 ok, dik, ved to. v porovnani s rovesníkmi, lenže mamičky vzdy maju tendecie si myslieť že ich dieta je šikovnejšie než su ine v ich veku,. 😵 ale aj my sme boli na IQ testoch a vyšlo je 139 v dvoch rokoch auroven 4,2 ročneho dieťata..odporučila nam školu pre nadane deti, momentalne je vškolke normálnej a vedie si fajn.. 😵 a synček sa tjež začal javiť že akoby vedel dačo viac.teda v porovnani s ost.chlapčami jeho veku. 😀

danka_ba
24. okt 2010

@peya104 ked dieta ucis farby a pod. tak sa postupne nauci. Nadane dieta je vtedy, ked sa same od seba o to zaujima a nemusis mu to ako sa povie "100 krat" opakovat. Neviem ci moja dcerka je nadana - uvidime casom, ale este nemala 2 roky ked vedela vsetky farby a pocitat do desat. Sama sa ma pytala aka je to farba a ako sa po povie po anglicky. Takze v 2 rokoch sme vdeli farby, pocitat, zvieratka, rodinu a pod. po anglicky - a to nie drezurovanim, ale sama si to poamätala.
Inak tiez si stale kresli, vypisuje, ma knizku pre predskolakov a tam doplna ulohy 🙂

danka_ba
24. okt 2010

@ywana dakuje, to som pochopila, myslela som konkretnu.

peya104
24. okt 2010

@filipal no aj to by sedelo .tje čisla a pismena a použiva dake mimošťanske pismena a znaky, piše nimi celu stranu, a použiva šelijake mena a slová .haha. 🙂 🙂 rada sa pyta na boha...ale tje deti su vyspelejšie lebo cela spoloč.a technika je vyspelejšia...bože a tje negati.strany vyspelej spoločnosti..oyoyoy... 😎

peya104
24. okt 2010

@danka_ba ano, tak pred dvoma rokmi vedela dost plynule hovorit aj angl.aj slove.aj farby aj počitat a vjacmenej sama , nikdy som snou nesedela nad vecami, bola som príliš zanebprázdnena malym babetkom, ktore vkuse plakalo 😵 dobre..tak vítam sa vo vašom svete...haha

danka_ba
25. okt 2010

@peya104 super - tak potom mas doma sikulu .-)
a uz chodi do škôlky?

ywana
25. okt 2010

@peya104 ...vitaj... 😀

filipal
25. okt 2010

@peya104 ano, tvoje dietatko ma prejavy, ako mavaju nadane deti. 🙂 posledne slovo ti povie detsky psychog ak urobi dcerke testy. robia sa na dva krat. takze, mozes sa zacat realizovat a dcerku rozvijat. 😵

rozmyslala som nad mojim vcerajsim prispevkom a zda sa mi fer, ak napisem konkretne nedostatky skoly, o ktorej sme sa bavili. zdoraznujem, ze ide o druhy stupen/respektive 8-rocne gymnazium.

-nedoslednost (ak ziak nedodrzal termin domacej prace, neboli vyvodene ziadne konzekvencie. mne ako rodicovi sa potom tazko vysvetlovalo, preco je potrebne terminy v zivote dodrziavat)

-tolerancia nevhodnych javov(napriklad spoluziak mojho syna nechodil tyzden do skoly, lebo mali pokazene auto. ich rodina MHD neuznavala. skola to tolerovala. mne ako rodicovi, bolo tazko synovi vysvetlovat, ze povinnosti su prvorade)
pri polrocnom hodnoteni sa napriklad trojka dala referatmi opravit na jednotku. cize o hodnoteni na tejto skole si myslim, ze bolo znacne neobjektivne, nespravodlive.

-rychla zmena pravidiel (pri vyskytnuti sa nejakeho problemu sa okamzite pravidla sprisnili, nasledovala prisna restrikcia aj pre slusnych ziakov - napriklad zakaz chodit cez hodiny na toaletu a pod.)

-casta vymena ucitelov (ak nie taka ako uvadza D, tak aspon jedna tretina ucitelov sa kazdy rok vymenila. ucitelia boli casto nepripraveni ucit s takymito detmi, sice nadanymi, ale aj problemovymi. nepracovalo sa na dostatocnom zaskolovani novych pedagogov

-nestabilny kolektiv- tu by som chcela dodat, ze chybali skuseni ucitelia aspon v strednom veku, ktori uz maju urcitu prax s pubertalnym vekom. to bola velka nevyhoda oproti zabehnutym gymnaziam, kde ucia uz roky niektore "osobnosti"

mozno sa spytate, preco som pri tak vaznych vyhradach syna na skole ponechala. nuz napriek vsetkemu, boli deti na tejto skole respektovane ako osobnosti. mali priatelske vztahy s pedagogmi. niektori boli kvalitni, nadani a mali deti radi. ziaci mali na skole urcitu volnost a dobre sa tu citili, neprezivali stresy zo skusania, terminy testov vedeli dopredu a mohli si ich pripadne opravit. mali moznost konzultacii. kazdy rok absolvovali rozne exkurzie. vylety, pri ktorych sa prirodzene rozvijali. skola ma vlastneho psychologa, ktory bol k dispozicii. riaditelka respektovala ziaka ako partnera a skoro vzdy sa postavila na jeho stranu, snazila sa mu pomoct. triedna ucitelka sa az matersky o svojich ziakov starala.....u mna tieto vyhody prevazili.

martina2001
28. okt 2010

@filipal tie výhody máme aj my, ale tie nevýhody na škole nepoznáme, to je asi prístup každej školy osobitý

bets
28. okt 2010

@filipal
zaujimave a tiez to podobne vnimam, avsak este nemam priamu skusenost, nakolko moje dieta je na 1. stupni. kedze som si bola tychto veci vedoma, ked som ho tam davala do skoly, tak sa snazim niektore veci ustriehnut. napr. domace ulohy, moj syn ich ma totalne na haku a ked si zabudne, maximalne dostane poznamku, z ktorej si nic nerobi... musela som nieco vymysliet a tento tyzden sa mi to asi podarilo... tak som "trest" definovala nie ako zakaz pocitaca, ale ze mu povolim pocitac od piatka, ked pocas tyzdna nedonesie ziadnu poznamku, ze nemal ulohu, alebo ze nemal pomocky a pod. uz vcera mi hlasil, ze je bez poznamky a asi sa mu o ulohe aj snivalo, lebo rano vstal a zazracne si spomenul na nejaku drobnu ulohu, ktoru by inak odignoroval.
a tykanie ucitelom vnimam dost negativne, pretoze chodi aj do ZUS a este sa mi nepodarilo ho odnaucit tykat aj tymto ucitelom... ked som spomenula, ze deti tykaju ucitelom v ich skole, tak ucitelka v ZUS bola v soku..
a pravidla su u nas dost problem, na jednej strane viem, ze by tymi pravidlami v beznej skole trpel, na druhej zase potrebuje nejake pravidla, a niekedy mam pocit, ze sa mojmu synovi prepecie viac akoby malo...

filipal
28. okt 2010

@martina2001 Martinka, prepac, ale uz treti krat pisem, ze sa jedna o druhy stupen, respektive gymnazium. ake ty mas s nim skusenosti, ked mas dieta na 1. stupni? ja by som ti priala, aby si rozcarovana nebola, ale boli takmer vsetci rodicia.... ved hovorime o tej istej skole, alebo nie si z BA? ved inde sa nepokracuje gymnaziom..... 😨 😨
napis nam na buduci rok, alebo o dva, ked tvoj syn prejde vyssie. 😉

@bets uz sa davaju poznamky? za cias mojho syna nevadilo, ked si nedoniesli ulohu..... 😒 dost ma to hnevalo, lebo ako potom naucit deti povinnostiam.

bets
28. okt 2010

dostane poznamku, ale asi az potom, co si 5x za sebou neurobi ulohu a ja pritom ani netusim, ze nejaka uloha bola. som prekvapena, ale tento rok mavaju viac uloh... aspon to moje dieta nuti kazdy vecer sa zamysliet nad minimalnou pripravou... on sa v poslednej dobe zacal vyhovarat na mna, ze som mu nepripravila veci do skoly...

filipal
28. okt 2010

@bets to tykanie nemam do dnes spracovane...na prvom stupni mi to az tak nevadilo, lebo som to brala, ze male deti....
ale na gymnaziu - 12 rocny chalan tykal 50 rocnej ucitelke.... (hoci tam taki v strednom veku boli len zo dvaja)...
nuz, zda sa mi to v nasich koncinach prinajmensom nezvycajne.....
nespominala som to, lebo to nepovazujem za nedostatok, nemam na to vyhraneny nazor..... 😒 nevadi mi to , ale ani sa mi to nepaci......
riaditelka tym chcela dosiahnut, kamaratsky, az rovnostarsky vztah ucitela a ziaka. aby dieta nechapalo pedagoga ako autoritu ale ako sprievodcu na ceste poznania.(tak nejako .... 😅 )
riaditelke vsak museli ziaci po par rokoch zacat vykat. takze mam pocit, ze ani ona si tym nebola celkom ista, ale nechcela tento zvyk zrusit.....

filipal
28. okt 2010

@bets tie ulohy zalezia aj od ucitelky. ta tvoja je uz skusena zena, ktora ma sama 2 vacsie deti. skor uplne mlade ucitelky vobec nezatozovali deti...ale otazne je, ci predsa len netreba ucivo aspon trochu upevnit aj domacou pripravou....

bets
28. okt 2010

@filipal
ako vies, aku mame ucitelku?

filipal
28. okt 2010

@bets nepisala si mi to do IP? ak si to nebola ty, tak som sa pomylila.... 😝 😅 napisem ti iniacialy . RŠ. je to ona?

filipal
28. okt 2010

ach jaaj ! 😀 pomylila som sa! vies, pisala som si par IP s jednou mamickou z tejto temy a ta mi napisala meno ucitelky a zhodou okolnosti ju poznam.....( mozno aj tvoj syn k nej chodi.... 😀 😀 😀 )