Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

piacere
20. júl 2011

ahojte,

prepáčte, že vám takto skáčem do debaty, ale chcela by som sa niečo opýtať....

Cca v koľkých mesiacoch/rokoch ste vy alebo nejaký odborník zistili, že niečo "nie je OK", že vaše dieťa je pravdepodobne ... ako to napísať... viac inteligentné, nadanejšie, šikovnejšie ako je bežný normál?

Ako sa to prejavovalo? Myslím napr. v správaní....

Vďaka 😵

bebel
20. júl 2011

@piacere my sme neriešili, že je šikovnejší, my sme prišli za psychológmi s konkrétnymi problémami....nadanie sa rieši až pred školskou dochádzkou, dovtedy je to viacmenej zbytočné. Pre zaradenie do špeciálnej školy potrebuješ totiž oficiálne odporučenie psychológa s pečiatkou o dosiahnutí minimálnej hranice 130 bodov v inteligenčnom teste.

piacere
20. júl 2011

@bebel práve tie "problémy" ma zaujímajú... ako sa správajú tieto nadané deti... 😕

alexandra
20. júl 2011

@piacere Vsetko chapu rychlejsie, maju nadpriemernu pamat (vcitane doslovnych citacii aj niekolko dni po tom, ako to poculi), naucia sa sami pisat, citat, pocitat, velmi rychlo pridu na to, ako funguju veci, a milion dalsich prejavov, ktore Ta aj tak vzdy zaskocia 🙂

syslica
20. júl 2011

@piacere Ojoj, to by bolo na dlhé rozprávanie... úplne súhlasím s Alexandrou, skús pozrieť aj tento hajankin link http://dreamchichi.webnode.sk/nadane-deti-intel...
a ešte musím z vlastných skúseností dodať, že takéto deti sú častokrát od narodenia "náročné" s minimálnou potrebou spánku 😅 (ach, nevyspala som sa poriadne už 6 rokov...).

alexandra
20. júl 2011

@piacere A samozrejme nehrozi aby pri niecom vydrzali 😀

cairka
20. júl 2011

@susik77 , ideš založiť tú tému o bystrých deťoch? tiež si myslím, že malá patrí skôr tam 🙂 aj teraz v tomto linku od syslice čítam, že nadané deti sú o 2-3 roky pred rovesníkmi, malá je tak rok, tým myslím, že keby od septembra nastúpila do školy, tak by to vedomostne zvládla, sociálne asi nie 😅 A celkovo nemám pocit, že by bola na niečo konkrétne nejak extra nadaná, len je proste šikovná 😀

susik77
20. júl 2011

@cairka -
@cairka - uvazujem o tom. Totiz Teri je tiez v niekt. veciach asi rok dopredu. Nie je problemova ako nadane deti. Je strasne zlata, aj pekne spinka 🙂
Momentalne su holky ako dvojcata, Veru ma totiz receptivnu vyvoj. poruchu-lahku-ale v niekt. veciach je trochu pozadu a Terezka ju dohana 😎 Tak robime kopec aktivit dohromady-spievame, citame si, malujeme. Tak by som prave chcela inspiraciu co este robit s Terezkou ako vyuzit jej potencial-ale aby som ju neotravila 😎 Mas nejaky napad ako pomenovat temu aby to zase neiritovalo ostatne uzivatelky MK? 🙂

bebel
20. júl 2011

@piacere každé obdobie a každé dieťa má iné problémy....je to napríklad perfekcionizmus, fatalizmus...sebapoškodzovanie, záchvaty hnevu, nadávky, vyhrážky, záľuba šokovať....fekalistické a sexuálne témy už v rannom veku a pod. Rôzne obsesie a striktné rigidné trvanie na určitých rituáloch. Je toho xy v každom období. Manipulácia so sociálnym okolím, riskovanie, síce inovatívne, ale zdravie a majetok ohrozujúce nápady, pokusy/aktivity. Emocionálny nezrelosť vo všeobecnosti.Večný oportunizmus, odmietanie autorít. Ignorácia požiadaviek, individualizmus, egoizmus, sebestredné správanie. Vyhlásenia typu: Ja som pánom zemegule a všetko bude, tak ako ja poviem. Je to dlhý zoznam...a v rôznych obdobiach sa vyhrotia iné problémy, iné zas ustúpia samé od seba do úzadia. O nedostatočnom spánku a jedle ani nohovorím...to sa u nás ťahá od narodenia.

bebel
20. júl 2011

@alexandra inak u nás Bruno napríklad nemá problém s pozornosťou....od malička bol schopný vydržať dlho pri niečom, čo ho zaujalo. Napríklad v kine na celovečernom animáku sme boli s ním ako ročným, a to iné deti našich známych ani v 2 rokoch neboli schopné dopozerať 1 celý diel zo seriálov na minimaxe.
Ale napríklad, keď nastúpil do štátnej škôlky tento rok, tak si riaditeľka myslela, že rok pred tým nebol v žiadnej podobnej inštitúcii. A mal už za sebou rok v súkromnej škôlke v BA. On totiž spočiatku úplne ignoroval akékoľvek spoločné aktivity, ktoré všetky deti spolu masovo robili. 😅 Dokonca ma šokovala tým, že sa s nikým nerozpráva- pritom doma a s kamošmi sa mu pusa nezastaví....všetci sme z neho ohučaní. Neskôr sa rozhodol, že ho to zaujíma a pridal sa k nim. Na vianočnej besiedke mi riaditeľka oznámila, že už je všetko v poriadku. 😕 Čo sa týka jedla je tam stále na suchom chlebe. Príležitostne ochutná z polievky - len šťavu. 🙄

susik77
20. júl 2011

Inak Veru sa mi podla tych charakteristik najprv zdala ako talentovana- teda podla tych problemov-nespavost, precitlivelost, extremna drazdivost...a este si vedela perfektne zapamatat rozpravku-dlhy odsek v cestine odslova do slova-pricom sme obidvaja slovaci...potom sme kvoli tomu vzdorovaniu sli klinickej psychologicke a ona zistila, ze Veru nerozumie ked na nu niekto rychlo rozprava a abstraktnym pojmom - tak sme prave dostali dg. receptivna vyvojova porucha reci - pricom rozprava uplne krasne- na svoj vek akurat ma mensie probl. s neporozumenim...

bodka70
20. júl 2011

Ja osobne si myslím, že u dievčat sa mimoriadne nadanie "odhaľuje" ešte o čosi ťažšie ako u chlapcov, pretože dievčatá sú vo všeobecnosti prirodzene sociálnejšie a prispôsobivejšie a často na ne nepasujú mnohé s charakteristík nadaných detí. Navyše mnohé dievčatá v snahe splynúť s kolektívom často svoje nadanie "maskujú" či zámerne ho nerozvíjajú. Navyše dievčatá sú aj vo svojich záujmoch orientované tak povediac menej vedecky či encyklopedicky. Česť výnimkám samozrejme. 😉 .
Tak či tak v populácii sa vraj medzi chlapcami štatisticky vyskytuje viac nadaných či nadpriemerne nadaných detí, je medzi nimi však aj viac detí s poruchami správania, učenia a podobne. U dievčat je to rovnomernejšie.

U svojej staršej dcérky si napríklad doteraz nie som istá, či je nadaná alebo "len" veľmi bystrá, i keď z hľadiska je spokojnosti v živote - na čom mi najviac záleží - je to úplne jedno. 😉

susik77
20. júl 2011

@bodka70 - ja to mam asi naopak 🙂 ja som bola ako dieta tiez hrozne bojazliva, placliva, drazdiva. odlozili mi dochadzku, potom v 5.rokoch som sa naucila sama citat, pisala som strasne skaredo a kreslila najhorsie z triedy. v 1. som citala najlepsie z triedy, na cas aj rychlejsie ako nasi. neskor som bola vzdy vyborna v jazykoch, chodila som na sutaze a olympiady, strasne vela som citala, nemala som kamaratky. na strednej som bola uz priemerna, skor som sa ucila to co ma bavilo , nie kvoli znamkam. ale ako jedina som sa z triedy dostala na urcitu VS kam sa hlasilo 50% spoluziakov, co sa vzdy bili o same jednicky 😎 no a VS som urobila s istymi problemami, pretoze som zrovna na hlavny predmet nemala bunky, tak som sa drtila naspamat 😎 iq volne na nete mi vychadzaju len okolo nadpriem. inteligencie, takze tiez som len bystra ale problemova 😎

bodka70
20. júl 2011

@susik77 , v pohode, ja to viac menej píšem len tak všeobecne, veď každý jednotlivec má svoj jedinečný príbeh. 😉 .
Samozrejme i keď s nadanosťou sa poväčšinou spájajú aj mnohé problémy, neznamená to automaticky, že "problémové" dieťa je zároveň nadané či neproblémové nenadané. 😉 .

Moja staršia napríklad bola okrem určitej nadpriemernej šikovnosti a určitom intelektuálnom náskoku pred bežnými deťmi aj sociálne a emočne veľmi zrelá. Moja kámoška mi hovorila, že je extrémne spoločenská. Ja som ju vyviedla z omylu - nie extrémne, len predčasne. Napríklad v už v 1,5 rokoch mala svoje kamarátky, hrala sa s deťmi (väčšinou s rok-dva staršími) spoločenské hry, vedela s nimi komunikovať, rozumela dobre spoločenským vzťahom, pojmom kamarát, priateľ... na 2 roky mi diktovala, ktoré deti mám pozvať na jej "detskú párty" 😉. Jej otázky sa netýkali dinosaurov ani dopravných značiek, ale chcela vedieť, ako sa rodia bábätká, prečo starý ľudia nemôžu mať deti, prečo sú ľudia rozlične starí, v troch rokoch veľa rozmýšľala o smrti, v piatich rokoch sme rozoberali, na akú chce ísť strednú školu a podstatu 1. a 2. dôchodkového piliera 😀.
Teraz má 10 rokov, veľmi veľa číta, je zameraná hlavne na oblasť živočíchov, vesmíru, ochrany prírody a podobne. Často máme také "metafyzické debaty" - napr. mi hovorí: mami, ja keď vidím fialovú farbu, možno je to úplne iná farba ako ju vidíš ty, len ju rovnako nazývame. 🙂. Kecáme o všetkom možnom - rozoberáme pubertu, rastové hormóny, druhy náboženstiev, rasové otázky, otázky životného prostredia, rozdiely medzi tuhou a diamantom .... skrátka je to moje šikovné dievčatko.

susik77
20. júl 2011

@bodka70 - su rozne druhy inteligencie...inak tiez som raz bola na navsteve u jednej rodinky a strasne sa mi pacilo ako debatoval otec so svojou asi 8-rocnou dcerkou rozne filozofické a prírodovedné témy = spolu polemizovali. Casto je to aj o tom, ze ak je dieta nadané tak sa vyvíja ak ho podporuje rodina -ideálne ak majú vyššie vzdelanie.

susik77
20. júl 2011

este som citala ze su 2 typy talentovanych deti=1.ktore sa prejavia uz od malicka=od 1,5 roku tym zrychlenym psychomotor. vyvojom a potom tie, ktore sa prejavia az na 2,stupni ZS vybornymi vysledkami - ale to asi budu tie bystre deti mi pride...

susik77
20. júl 2011

@cairka = ahoj, tak tu je nova tema pre bystre deti: https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/ake-aktivity-by-ste-poradili-pre-nase-bystre-deticky/
Len dufam, ze sa to nezmeni na zavist a hadky, ako je to na MK v podobnych temach zvyk ☹

modra1
20. júl 2011

@bebel až na jedlo, spánok a pozornosť je to takmer všetko o mojom synovi. Ak to naňho príde, je to riadne psycho. Ad besiedka: pred jednou vyhlásil, že on tam šaškovať nebude, netušila som, čo tým myslí, dokonal to, a naozaj sa nezúčastnil ani fyzicky, proste ušiel z triedy. Ďalšiu odignoroval, iba tam stál a na ďalších bol neskutočne veselý, učiteľka mu zverila aj zopár sóloviek, to on rád, tak bol spokojný, pričom ja som do konca čakala, či niečo nevyvedie 😀. Stále ma šokuje tým čo vie (posledný týždeň násobí ja drak) a opačne tým čo nevie - jednoduché vecičky pre malé detičky, napr. ako ja volá mláďa ovce 😝. Ale dinosaury sype z rukáva. Ach jaj.

lienockaa
20. júl 2011

@bebel-to naozaj s tym jedlom takto?ach jaj..a ja ze sa to v skolke prave zlepsi..lebo on mi normalne akoby nemal cas jest..ma kopec aktivit a ked ho nieco zaujima, tak je schopny sa vobec nenajest..aj cely den, chapes? 😕 a je akoby hluchy vtedy..mozem ho volat x krat..uz ked ho nejako dostanem k stolu, tak pri stole stale nieco musi mat..parkovisko si tam spravi, alebo cita, proste to, co prave ho zaujima..a ta totalna nepraktickost..nevie sa ani poriadne obliekat..v pyzame by chodil cely den..jeho je najlepsie hned po prebudeni prezliect, lebo ako odide k svojim veciam, mam problem ho dostat naspat a donutit, aby sa prezliekol..teraz sme boli cez vikend na chate a on tam mal mnozstvo podnetov, takze ho vobec nezaujimalo, ze je v papuciach v mokrej trave..pripadne bosy na terase..hlavne, ze mal bundu a capicu..😀
no a o nervikoch by som vedela hovorit svoje.. 😝

bebel
20. júl 2011

@lienockaa s oblečením a vykonaním nejakej požiadavky u nás stále pretrváva...všetko mu trvá pol dňa. Asi 10 x mu to poviem normálne až keď na neho nahučím, začne v strese čosi so sebou robiť.
K jedlu, ešte nikto neprišiel na logaritmus jeho preferencií a rozhodnutí, kedy sa odhodlá ochutnať nejaké jedlo a skonzumovať ho. Má fixáciu na konkrétnu osobu a miesto a konkrétne jedlo.
Napr. U mojej svokry jedáva vždy všetky polievky, preferuje všetky zelené.
U mojich rodičov jedáva akékoľvek mäso na prírodno na šťave s ryžou.
Doma zje len čistý kurací vývar s písmenkami (nesmie tam byť mrkva ani nič iné) a cestoviny najlepšie ( "korytnačie pancieriky"- gnochi) s olivovaým olejom. Príležitostne krupicová kaša, max. suchá ryža.
Z čerstvého ovocia zeleniny, len mrkvu a jablká, občas hrušku a banány a melón, kukuricu varenú.
Niekedy sa stane zázrak je ochotný zjesť kurací rezeň bez ničoho.

V 1 konkrétnom bufete na jazerách je schopný zjesť celú pizzu s kukuricou a šunkou a syrom.
Ak by sa dané jedlo podávalo síce tou istou osobou, ale na inom mieste - už nie je ochotný ani len ochutnať.
Ak by som mala predsa len pokus byť násilná- skončí sa to hysterickou scénou, s tým že dané sústo je schopný nerozhryzené držať v ústach aj pol dňa. 🙄
Dosť ma to vytáča....resp privádza do nepríčetnej zúrivosti.
Nie je ochotný, ani len ochutnať. Ešte v škôlke bol ochotný zjesť dukátové buchtičky, ako niečo nové, ale keďže je to sladké, tak to ani nerátam. 😝 Nefunguje ani vyhladovanie. Som zo toho zúfalá.

bebel
20. júl 2011

O a ešte hranolky a čistý langoš v bufete. 😎

eliska13
20. júl 2011

treba skúšať, ak Ti nesadla veď dnes je veľa odborníkov na detskú dušičku 🙂 Mojim známym pomohla zase netreba čakať, že má čarovný prútik.Samé dobre vieme, že dnešné deti sú omnoho šikovnješie, zručnejšie možno preto má veľa detí nálepku nadpr.intelignetných.Napr.moja kamarátka nevidela svoju dcéru v 3 rokoch sa niekedy dlhšie hrať s hračkou aspoň chvíľu sa na niečo sústrediť rozrobila si 3 aktivity nič nedokončila.Na vyšetrení u psychologičky sa dokázala hodinu sústrediť, lebo ju vedela zaujať písmenkami, úlohami.Povedala im nakúpiť knižky, encyklopédie, pexeso logické hry.Dieťa sa nudí, potom je zlostná, plačlivá.
vo VUDPAPE robí naša známa 🙂 ak sa môžem spýtať neriešiš náhodou súrodeneckú žiarlivosť?

eliska13
20. júl 2011

@bebel
aha, prepáč medzitým som som si prečítala 🙂 ako Ťa čítam môj ide teraz v septembri do škôlky nastupuje až ako 5 ročný a myslím, že ma čaká niečo podobné s jedlom.On má svoje obľúbené jedlá je dobrý jedák, ale zje len tie čo pozná, ktoré varím ja či babka, keď k nej ide a to je všetko.U druhých nezje ani obložený chlebík, alebo polievku.Ak sa chceme ísť najesť musím mu kúpiť palacinky či vysmážaný rezeň iné nezje.Má tiež svoje rituály, ktoré ma vytáčajú.Doteraz sa všetko točilo okolo jeho osoby som zvedavá akú zmenu prinesie škôlka.Nechám sa prekvapiť, ale som rada, že zatiaľ pôjde na pol úvazku, lebo si myslím, že jesť nebude, aj keď sila kolektívu narobí svoje 😉

hajanka
21. júl 2011

@anjelicek26 to je skoda, nam sa odtial tak tazko odchadzalo, a boli sme v ronakej situacii co sa tyka hladania skoly ☹ ale urcite bude spokojna aj v novej skole a najde si kopec novych kamaratov. Drzi palce!

bebel
21. júl 2011

@eliska13 kolektív na Bruna vôbec nijako nepôsobí v oblasti jedla....jeho nezláka,čo robia ostatní. Ale rád napr. zorganizuje deti na nejakú svoju hru napr. že robia vykopávky a hľadajú buď drahokamy alebo fosílie. Alebo sa hrajú na podmorský svet. Má v škôlke pár parťákov, ktorí ho tieňujú a hrajú jeho hry podľa jeho pravidiel.
S deťmi našich kamošov sa pozná od malička a tam vznikajú trenice, každú chvíľu je nejaký konflikt, kedy sa niektorí zgrupia voči niekomu a robia si prieky.
Neriešim vôbec súrodeneckú žiarlivosť, to je úplne ten najmenší problém, čo doma máme. Boli sme u Doc. Dočkala, momentálne čakám na správu z jeho vyšetrenia.

lienockaa
21. júl 2011

@bebel -no tak to si ma nepotesila..aj moj ma zasady, ktore neporusi..napr. nepije nic ine, len cistu vodu..zasadne neje sladke jedla, milost dostali iba tvarohove palacinky a dukatove buchticky..nechce dzem, med..z ovocia iba jablko a banan..ostatne je vraj kysle.. 😕 a ked ho nejako presvedcim aspon ochutnat nieco co nechce, zoberie do ust jedno susto a hned ho napne, takze sa jednoducho pozvracia.. 😝 aj v restike, je jedno kde.. 😝 do skolky som pisala cely zoznam toho, co nejedava, nepije..

lienockaa
21. júl 2011

pritom to vobec nie je tak, ze by sme mu tie jedla sprotivili, alebo ze my ich tiez nejedavame..my prave jeme vsetko, ale on sa nenecha nahovorit na ochutnanie ani ked vidi nas..vlastne on jedol tiez vsetko, ale len do doby, kym si nevymyslel vlastne pravidla, ktore neporusi ani keby co bolo..

kaja73
21. júl 2011

@lienockaa V jedeni je moj starši syn detto taky-a to ma už pomaly 13 rokov.Zje len par druhov jedal,ale kvantum.Nove jedla -mame pravidlo-že aspon raz do mesiace niečo ochutna,co nepozna-takto mu zachutili napr kiwi,zemiakovy privarok a aj pizza-tu 1 krat ochutnal až v 9 rokoch 😕 .Zmrzlinu ,tiež nemusi-prvy krat ju ochutnal asi v 7 rokoch,ziadne omacky,polievky len 3 druhy zje-masovu,zeleninovu-ale može tam byt len konkretna zelenina a sosvicnu mliečnu polievku-ine nezje.V restike si už hadam 8 rokov dava to iste-vypražane maso s hranolkami,alebo ryžou-bez oblohy,chlebik zjedol prvy krat natrety hadam v 7 rokoch-dovtedy len suchy,k tomu hryzol tvrdy syr a zvlast mal sunku a rajčinu,papriku do chleba -na desiatu-možem davt cca rok-dovtedy len zvlast odhryzal z nej atd.Mladsi syn ma len 19m ,ale už ma pestrejsi jedalniček ako on. 😲

kaja73
21. júl 2011

@lienockaa a tiež ho napina z mnohych novych jedal-dodnes- a tiež cca do 8 rokov pil len čistu vodu

bebel
21. júl 2011

@lienockaa
@kaja73 u nás detto voda, len čistá bez bubliniek, lebo tá je mu "štiplavá...."
Ešte občas akceptuje tmavočervené cappy junior s hroznom.
Kakao len Antiviro Rajo a bolo obdobie, kedy zmenili dizajn slamiek , tak mi vynadal, že prečo sú tam tieto nové ohnuté slamky, nech okamžite napíšem výrobcovi, aby tam zas pridávali teleskopické, ktoré mali dovtedy.
Keď bola nejaká nová kampaň na mliečnom reze s nejakou rozprávkou tak mal problém ho zjesť, lebo podľa neho to už nebol ten istý, keďže obal trošku inovovali. 😅
So zmrzlinou až taký problém nemá, ale je len 4 konkrétne druhy....vanilkovú, šmolkovú, príležitostne jahodovú a kakaovú.
Akákoľvek nátierka na chlebe je nemysliteľná, výnimkou je NUTELLA. Kedysi bol ochotný zjesť maslo a džem...potom iba džem len jahodový(bez tých drobných častí). Dnes už ani to.
Chlieb je tiež problematický....neexistuje, aby v ňom bola rasca, nedajbože nejaké iné semiačka.
Neznesie ani napr. petržlenovú vňať , keď posypú jedlo v reštaurácii.
Každé ráno začíname s kolieskami z bieleho rožku nakrájanými s nutellou a pohárom čistej vody. 😅