Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

megi93
6. sep 2010

@katela ambicióznosť a sebavedomie považujú za negatívne tí ľudia, ktorým tieto vlastnosti chýbajú a bohužiaľ na Slovensku je týchto ľudí viac ako tých,ktorí tieto vlastnosti majú 😖

katela
6. sep 2010

@megi93 asi to tak bude. A potom sa často stáva, že sebavedomé dieťa sa považuje za také, ktoré sa vyvyšuje nad ostatnými..niekedy možno nie je na škodu byť takzvaný intelektuálny snob...veď nemusí byť každý s každým kamarát..keď mi raz niekto nevyhovuje tak sa s ním nestretávam a môže to byť aj prozaickejší dôvod než výška IQ...deti nie sú v tomto iné ako dospelí..

sisaka
6. sep 2010

mna by celkom zaujimalo, ake testy psychologovia pouzivaju na urcenie inteligencie, nebudu to nejake 30 a viac rocne? preco si to myslim? Zda sa mi, ze uz pomaly kazde dieta, ktore je otestovane vyjde ako nadpriemerne inteligentne, pricom bezne v populacii by malo byt len nejakych 8 %. Zda sa, ze tu na SLovensku to nejak neplati, vsak uz pomaly kazde druhe dieta je tak onalepkovane a to ani nehovorim, ze triedy pre mimoriadne inteligentne deti rastu ako huby po dazdi.
@ellit maly hra na klaviri v 2 rokoch? tak to je naozaj nieco vynimocne a maly musi byt skutocny talent 🙂

@kaktusik007 podobne to vnimam, co sa tyka tej pani, tu sice nepoznam, ale elitarstvo a vyclenovanie sa mi nepaci, ci uz ide o taku ci onaku inakost.
Kedze tych nadpriemerne inteligentnych by malo byt len okolo 8% myslim, ze by tych par deti mohlo byt v pohode integrovanych v "normalnych" triedach a mali by mat napriklad moznost studovat predmety, v ktorych su popredu s vyssimi rocnikmi, samozrejme + spolupraca s psychologom, pripad. inymi odbornikmi, myslim si, ze ich oddelovanie od "normalnych" deti im nemoze prospiet

katela
6. sep 2010

oni nie sú oddeľované od "normálnych" detí preto, aby sa poukázalo na nehodnosť a neschopnosť zvyšku populácie zdieľať s nimi jeden priestor, ale hlavne preto, že pri ich vzdelávaní je potrebný špeciálny prístup - napríklad aj preto, že sa u nich častejšie ako u "normálnych" detí vyskytujú napr. poruchy správania a učenia.
Tak isto sa pozastavujete aj nad existenciou tzv. osobitných tried??? aj tieto deti by mali byť integrované v bežných triedach??? Hlavne nech sme si všetci rovní za každú cenu...to sme tu už tuším raz mali...

bebel
6. sep 2010

@sisaka väčšina PPPC používa Stanford - Binet test, najnovšie je síce 5. vydanie z roku 2000, ale to zrejme u nás v centrách ešte nemajú.😅 (je to príliš drahé)
Objektívne najvhodnejší nástroj na meranie IQ u detí školského veku v súčasnej populácii je Cattell Infant Intelligence Scale, na ktorú má licenciu na VÚDPAPe len jediný docent a to Doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc. 😎 a nie je to zrovna terno.... 🤐
Ja uznávam "separované" školy pre nadané deti, pretože poskytujú úplne iný prístup ku vyučovacím metódam a pedagogické kurikulum si každé dieťa individuálne doplní a rozšíri podľa vlastných potrieb a záujmov. Pričom pedagógovia v týchto školách nie sú ešte vyhorení a demotivovaní, práve naopak ich hlavným úsilím je podnietiť záujem u svojich zverencov, ktorí celé dianie v triede posúvajú do úplne iného levelu poznania ako je to v tradičnej škole.
PS: spoločenská integrácia sa predsa deje každý deň mimo vyučovania 😎 .

ywana
7. sep 2010

@kaktusik007 ...dokonca už druhé vydanie... 🙂

icha5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktusik007
7. sep 2010

@sisaka ja co mam informacie, tak sa pouziva raven, ale toto je info z centra poradensko psych. sluzieb z vychodneho slovenska stara asi 4 roky, takze nestojim za nou... mensa ako taka pouziva ravena, chcu ho vymenit, mensa cz ma nove testy, ale mensa sk fici myslim na starych, na nove nie su peniaze.... ale toto tiez s rezervou, nezaujimam sa o to, ale viem zistit, predseda ceskej mensy je moj kamarat 😀 😀 😀 - apropo, jeden z mala normalnych ludi, co tam su 😉

@megi93 s tym, co si napisala naposledy, sa neda nesuhlasit, suhlasim s tym na celej ciare bez enjakych dodatkov.,.. obdobne
@sisaka - u teba dokonca mam pocit, ze danu problematiku vnimas viac menej rovnako....

ako mozno som pouzila tvrdsie slova, ktore vas popudili, po jednej IP s
@ywana mam radost, ze su aj normalny rodicia takychto deti a ze to popiera moje doterajsie skusenosti s nimi... ta sa v IP vyjadrila velmi jasne, snad sa nenahneva, ked sem napisem jej vyrok, ze ak rodicia vstepuju dietatu pocit vynimocnosti tak su to hlupaci. - zial, ja som mala stastie prave na tych hlupakov 😉
@bebel ja uznavam tieto skoly od druheho stupna, resp. ako osemrocne gymnazia, prvy stupen je proste proti mojmu presvedceniu
@katela ambicioznost a sebavedomie je povazovane za negativnu vlastnost ked sa tym prehana, pretoze prilisne sebavedomie je skor na skodu ako na uzitok.... co sa tyka ambicioznosti, tak tam to neplati, prilisna ambicioznost na skodu byt ako taku nemoze, to je uz len o tom, ci dany jedinec bude v tej svojej prilisnej ambicioznosti stastny... pretoze o stastie a celkovu spokojnost by v zivote malo ist na prvom mieste

kaktusik007
7. sep 2010

@alami ano nezalezi, neodpovedala som ti naschval, pretoze to nema vyznam, vsetko, co by som tu o mojom syncekovi napisala by si okamzite znegovala resp. aspon poriadne zlahcila a do takychto rozhovorov sa proste pustat nemienim 😉 musis uznat, ze ta tvoja otazka bola viac menej skor provokacna, ako taka, ze by ta to naozaj zaujimalo, je ti to srdecne jedno a len hladas nieco, co by ta pobavilo.... alebo sa nebodaj mylim??? 😝

cairka
7. sep 2010

@bebel , neter chodí do triedy pre nadané deti a teda učiteľky sú kapitola sama o sebe...možno na tej špeciálnej škole to je iné, ale neter je na "bežnej" škole, učiteľka na prvom stupni s deťmi absolútne nevedela pracovať podľa ich potrieb, boli si až moc vedomí, že sú niečo "extra" (niektorí to mali zrejme aj z domu), ale na to tam je učiteľka, aby to dala na pravú mieru a nie ich v tom podporovala. Celkovo prvý stupeň bol pod vedením ich učiteľky len dril 2x taký ako ostatné deti, lebo mali prebrať viac látky. Už je na druhom stupni (šiestačka) a to už vôbec nejdú podľa laznibáthovej. Najprv im 4 roky nedávali známky a teraz im dávajú známky horšie, ako ostatným deťom na škole, lebo učitelia to chápu len že ked s bežnou triedou prejdem za hodinu 2 strany učebnice, tak s "nadanými" 4...a ked v bežnej triede spraví dieťa 2 chyby, tak má jednotku a nadaný 3...takže u nás idú moje deti do bežnej školy, triedy, aj keby mali IQ 150

a ešte perlička, prvé 2 ročníky im vysvetľovala, že nie je dôležitý krasopis, ale aby vedeli napísať písmenko a v 4.tej triede im zrazu začla tá istá učiteľka hodnotiť úpravu 😠

ywana
7. sep 2010

Mám pocit, že v našom dialógu je jeden základný názorový rozdiel - majú byť nadpriemerne inteligentné deti separované, alebo nie ???

Separácia týchto detí prináša tieto názory - elitárstvo, selekcia, nadradenosť... Na druhej strane adekvátne vzdelávanie, lepší prístup k ich potrebám...

Myslím, že v našom školstve a spoločnosti nájdeme oba prístupy. Vo veľkej miere záleží od výchovy, od rodičov a od pedagógov spomínaných detí. Osobne mám skúsenosť, že nás "vyčleňujú" do elity rodičia "normálnych" detí a myslia si, že všetko nám ide samo. Ale toto nechcem rozoberať, kto takéto dieťa nemá, nevie aké sú s ním problémy...

Ako vyplýva z mojich príspevkov, som jednoznačne ZA školy, prípadne aspoň triedy pre nadané deti. Či sa to niekomu bude páčiť, alebo nie, tieto deti sú iné ! A tak potrebujú aj iný prístup.
Možno má pani Laznibatová "svojské" metódy, možno nie je najšťastnejší názov škôl "pre mimoriadne nadané deti", ale stále je to aspoň niečo. Ani demokracia nie je ten najlepší systém, ale doteraz nikto nevymyslel nič lepšie...

strociatka
7. sep 2010

@kaktusik007 dnes je tazke byt hlupakom, je tu prilis velka konkurencia

ywana
7. sep 2010

Niekto to tu už spomínal, ja len dodám - podpriemerne inteligentné deti sú tiež iné a potrebujú iný prístup. Hudobne, výtvarne, športovo nadané dieťa tiež navštevuje špeciálne školy (ĽŠU) a rozvíja svoj talent. Tak prečo by nemali rozvíjať svoj "talent lepšie myslieť" aj nadané deti ?

strociatka
7. sep 2010

@ywana ale o tom tu nik nepochybuje, ze talent treba rozvijat, to im (nadanym detom) tu nik neberie, ale da sa to aj bez separacie a elitarstva

ywana
7. sep 2010

@strociatka ...predstav si, že rozvíjaš nadanie klaviristov, saxofonistov, bubeníkov, spevákov a tanečníkov naraz v jednej 30 člennej triede...myslíš, že to pôjde aj separácie ?

cairka
7. sep 2010

ináč z tej neterinej triedy není jediné dieťa vyslovene "nadané" na voľačo...okrem výšky IQ - potrebujú iný prístup, rovnako ako deti s poruchami správania, dysporuchami...a tí tiež nemajú vlastné triedy

alami
7. sep 2010

áno, musím uznať, že to čo píšeš ma veľmi pobavilo a je mi to vtipné. Skalopevne vyhlásiť, že máš nadpriemerne inteligentné 5mesačné dieťa, je naozaj zaujímavý výrok. Zásadne nesúhlasím s tvojimi slovami a naopak - som presvedčená, že ako rodičia sme právom hrdí na svoje nadpriemerne, alebo dokonca vysoko nadpriemerne inteligentné deti. Očividne aj tebou pohli schopnosti tvojho 5 mesačného miminka, preto prosím netvrď ,ako by si nebola hrdá na svoje dieťa, keby v 2 rokoch čítalo a podobne.
Tak ako si zaslúžia obdiv a uznanie deti či všeobecne ľudia, ktorý nádherne spievajú, či hrajú na hudobný nástroj, alebo prekrásne maľujú, alebo majú akúkoľvek inú schopnosť, tak isto si zasluhujú obdiv a uznanie ľudia, ktorý sú nadpriemerne inteligentní. Vieme všetci, že to nie je len vrodená inteligencia, ale aj venovanie sa dieťaťu, čítanie, študovanie, pátranie po informáciách, uspokojovanie potrieb tohto dieťaťa nie je nič jednoduché... Je to neustála práca s dieťaťom, lebo inteligencia sama o sebe - ako si sama napísala, nestačí.

Som hrdá na svojho syna a vôbec sa za to nehanbím. Veľmi ho obdivujem a vážim si ho, pre jeho rozumové schopnosti - ako každý rodič, čo takéto dieťa má.

Hodnotíš a vravíš o veciach, ktoré si sama nezažila, je to ako keď nám kňaz dáva rady do manželstva, alebo lekár vraví, ako bolí rakovina. áno - počuli o tom od mnohých ľudí, ale nezažili.A to je podstatný rozdiel.
Áno ľudia sú takí aj takí....možno sa niektoré deti cítia ako niečo viac, ale však to je všade, aj na bežnej škole sú také deti a nie je to na základe ich schopností, ale napr na základe otcovej peňaženky.
nemôžeme posudzovať všetky inteligentné deti podľa jedného či dvoch. Ak jeden niečo ukradne, všetci sú zlodeji???
A na záver - počula som o vyvyšovaní sa a nadradenosti detí z týchto škôl- ale len od rodičov detí, ktoré na tejto škole nie sú! Sama som tam také dieťa ešte nezažila.

cairka
7. sep 2010

@ywana , ale oni tým, že majú vyššie IQ ešte neznamená, že z nich budú hudobní, výtvarní a neviem akí géniovia. Všetky deti svoj talent rozvíjajú v mimoškolských aktivitách, ani ten geniálny klavirista sa to nenaučí v škole 😉

alami
7. sep 2010

@kaktusik007 pre teba bol ten môj príspevok, aby nedošlo k nedorozumeniu 😉

cairka
7. sep 2010

@alami , vedela by ti moja neter rozprávať, aká šikana u nich v triede funguje...ale ja ti prajem, aby tvoj chlapec mal šťastie na spolužiakov aj učiteľov a školu si užil a mal na to krásne spomienky 🙂

strociatka
7. sep 2010

pozrite, ked moja mala dcerka mala presne 21 mesiacov som bola s nervami na pokraji zrutenia, sice uz krasne a cisto rozpravala v suvetiach, ale bola neznesitelne vzdorovita, hyperaktivna, sustavne v opozicii, zacala papulovat a nemala problen na ulici niekoho oplut. Neskutocne manipulovala okolim a kedze som na vychovu ponechana uplne sama, priznavam, uz som to nezvladala. Snazila som sa malej vsetko vysvetlovat, ukazovat priklady, pevne som stanovila a dodrziavala hranice, ale vsetko mi bolo prd platne. Vyhladala som detskeho psychologa a ta pani (detska klinicka psychologicka) vytiahla stary hadam 30 rocny Standford Binet a behom 10. minut mala akoze moju malu otestovanu a vitazoslavne mi oznamila, ze moje dieta je nadpriemerne inteligentne, ze ma IQ 152 a ze bla, bla, bla a ze problemy s vychovou su preto, lebo je narodena v znameni strelca. Nuz damy, ak som vtedy nedostala infarkt, tak ho uz asi nedostanem. Absolutne nesuhlasim s jej vysledkom hodnotenia inteligenice a to z viacerych dovodov:
1. moje dieta v case testovania malo IBA 21 mesiacov!!!
2. test stary 30 rokov nemoze byt objektivny na dnesne deti, myslim si, ze vysoko nadhodnocuje a ubrala by som minimalne 20 bodov!!!
3. vobec si nemyslim, ze moje dieta je nadpriemerne nadane, nevinika vobec v nicom, je to uplne normalne bezne dieta, mozno vynika v papulovani a neposluchani a tiez v uzasnom vzdorovania a manipulacii.

Takze namiesto toho aby som dostala erudovanu radu odbornika, ako vychovavat a zvladat takto vzdorovite dieta som bola odoslana do skoly pre mimoriadne nadane deti. Viete si predstavit, co by sa dialo, keby sme odrazu z jej prisernej ukecanej papulnatosti urobili nieco vynimocne? Vsak by som sa doma uz uplne zblaznila.

briketa
7. sep 2010

@strociatka, preco si myslis, ze chlapec (hovorim o teoretickom priklade) ktory je siedmak na zakladnej skole ale ma uroven znalosti matematiky na urovni gradujuceho mat. vysokoskolaka by nemal mat specialny pristup?
Obycajna skola ho uplne znici, premrha.

ywana
7. sep 2010

@cairka Prepáč, ale zjavne si ma nepochopila.... Nadaný klavirista rozvíja svoje schopnosti poobede v mimoškolských aktivitách, pretože potrebuje klasické všeobecné vzdelanie a potom rozvíja svoj talent.
Čiže podľa tohto modelu by sme mali nadané deti vyučovať v bežných školách a potom poobede im zopakovať vyučovanie v im primeranej forme ???
1. Bolo by to mrhanie doobedným časom ( čo u klaviristu nie je ) !
2. Poobede by prebrali niečo nové, čo by neprebrali ich spolužiaci v doobednom vyučovaní a nadané deti by mali viac poznatkov a v klasickiej škole by sa začali nudiť, vyrušovať...

Písala som o tom, že schopnosti a nadanie (akékoľvek !) sa má rozvíjať. Primeranou formou. Alebo si myslíš, že v bežnej 30 člennej triede má učiteľka čas venovať sa otázkam jedného zvedavého dieťatka ?

strociatka
7. sep 2010

@briketa ale to som vobec nepovedala, pisem, ze by mali mat individualny vzdelavaci program primerany ich urovni, ale v beznej skole

strociatka
7. sep 2010

musim zial teraz pracovat, ale urcite si temu este precitam, zatial sa majte a hlavne vela piste, ja svoje nazory formujem, neostavam len pri svojom a tvrdohlavo sa ho urcite nedrzim, ale ak mate lepsie argumenty ako ja.... zatial papa

ywana
7. sep 2010

@strociatka ...ani moja dcéra nevyniká v niečom konkrétnom...ale je veľmi zvedavá, rýchlo chápe a máme spolu neskutočne geniálne rozhovory o všetkom...nikdy som jej nemusela nič opakovať 2x... (okrem toho, že si má upratať 🙂 )...prečo si myslíš, že nadanie má byť jednostranné a viditeľné ?

ywana
7. sep 2010

@strociatka ...prepáč, ale to tu už bolo a zlyháva to...učiteľky nemajú ani čas, ani priestor na individuálny prístup v klasickej škole...je tam veľa detí...okrem toho (ale to neviem presne) sa mi zdá, že naša pani učiteľka mala nejaké doplnkové vzdelanie k týmto deťom...a to bežné učiteľky nemajú...

briketa
7. sep 2010

@strociatka ale to je prakticky nerealizovatelne. Skoly maju problem s nedostatkom aj obycajnych pedagogov a zase pedagogovia ktori su specializovani pre vysoko nadane deti (kde je vsetko prisposobene aj ich veku, spravaniu (mas sama skusenost s nestandartnym spravanim dietata) a potrebam) sa nebudu "zakopavat" (silne slovo ale ine ma teraz nenapada) v klasickej skole.

filipal
7. sep 2010

@alami velmi sa mi paci, ako si sa priznala k obdivu svojho syna.
ano, aj ja si myslim, ze svoje deti by sme si mali vazit a obdivovat. ktovie preco je u nas zauzivane deti skor karhat, upozornovat a inac " negativne stimulovat".
podla mna neexistuje prilisne sebavedomie. clovek sebavedomy bud je, alebo nie je.
moze byt este naduty, arogantny....a pod. to by som ale nestotoznovala so sebavedomim.
sebavedomy clovek, je ten, ktory si je vedomy svojej ceny. a to je fajn, nie?

neviem preco, ale z celej tejto diskusie na mna posobis naduto len ty,
@kaktusik007. viem, ze by som sa mala vyhybat hodnoteniu diskutujucich, ale fakt mi to neda......

filipal
7. sep 2010

este jedna poznamka:
okrem spominanej skoly, su v Bratislave este dve.
jedna na Dlhych dieloch, druha v Petrzalke.